Van onze berichtgevers. (iemengd Nieuws. publiek toegejuicht, vooral toen het vorstelijk bruidspaar aan het venster verscheen. Den geheelen avond heersehte er groote blijd schap in de residentie- Half Februari is benoemd tot brieven- en telegrambesteller te Bruinisse A. J. v. d. Graaf, thans als zoodanig in functie te St. Maartensdijk. Eerste Kamer. In de Eerste Kamer heeft de Minister van Binn. Zaken gezegd, dat, bleek het noodig, de statistiek der leerplichtwet vereenvoudigd zou worden. Als Z. E. van dat noodige nog niet overtuigd is, geven we hem in overweging eens model C op te maken voor een school van een 3 a 400 leerlingen. Van het noodige der vereenvoudiging zal wel ieder onderwijzer overtuigd zijn. Of zij mogelijk zal wezen, is een andere vraag. Eene vereenvoudiging kunnen we reeds noemen het komt ons totaal onnoodig voor, dat van model D (dat elke week terugkeert een duplicaat voor het hoofd der school wordt gemaakt, daar deze in model C alles opneemt, wat model D bevat (behalve de handteekeningen der klasse-onderwijzers, waar hij niets aan heeft). Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting in de Eerste Kamer zijn na tuurlijk verschillende opmerkingen gemaakt en wenschen geuit. Hier volgen er een paar, met de korte, kernachtige antwoorden van den mi nister van finantiën telkens tusschen haakjes. Ie. De Staat mag het Nieuw-Malthusianisme niet eerbiedigen, omdat hij een Christelijke zede- leer huldigt. (De regeering kan geen partij kiezen op zedelijk gebied tusschen verschillende eerbiedwaardige richtingen). 2e. Om de werk loosheid te verminderen moet de Nederla ndsche arbeid beschermd worden (Protectie is geer. remedie tegen werkloosheid). 3e. De combinatie van Minister en Kamerlid werd bestreden. (Dat is een zaak van de kiezers en den minister volksvertegenwoordiger, zoolang de grondwet de combinatie gedoogt;. 4e. De verzekering tegen ouderdom en invaliditeit moet niet voor een klasse maar voor allen gelden. (De zaak is nog maar in onderzoek, nog niet eens in wording. Dat komt cjus later). In eene mededeeling betreffende het a.s. huwelijk der Koningin, van den opper-ceremonie- meester van het Koninklijk huis, wordt het vorstelijk paar na het sluiten van het burgerlijk huwelijk nog kruid en bruidegom genoemd eerst nadat het huwelijk kerkelijk zal ingezegend zijn heet hetvorstelijk echtpaar. De Midd. Crt. heeft dit een fout genoemd en gewezen op het gevaar, dat er minachting van het burgerlijk huwelijk uit gedistilleerd kan worden. We vinden deze opmerking zóó voor de hand liggende, zóó ongezocht en zóó volkomen juist, dat we er ons ten hoogste over verbaasd hebben, dat de groote pers haar niet zonder voorbehoud beaamd heeft. Toch is dat niet geschiedCen trum, Maasbode, Standaard, Nederlander en misschien nog andere bladen zijn met ver schillende beschouwingen, tegenwerpingen en verontschuldigingen komen aandragen, die niets dan doekjes voor 't bloeden waren en om de hoofdzaak heendraaien zonder iets te bewijzen. Er valt ook niets te bewijzen. De zaak is zoo eenvoudig mogelijker is door den opper-oeremonieineester een fout ge maakt, zonder kwade bedoelingen zeker (de M. G. heeft dat van 't begin af dadelijk gaarne aangenomen), maar een fout blijft het. Als de Koningin en haar toekomstigen gemaal na het burgerlijk huwelijk nog bruid en bruidegom zijn, dan zijn alle gehuwde Nederlanders die niet tevens kerkelijk getrouwd zijn, dat ook nog en dus geen man en vrouw. De redactie der Midd. Crt. had een eórepalm verdiend, omdat zij nauwkeuriger gelezen heeft dan andere redacties. Het ware eerlijk geweest, dit, zonder verder een woord over de zaak te verspillen, te erkennen. achter den grooten struik, die vol witte bloesems prijkte. Zij had daar gezeten en kwam hem nu langzaam tegemoet. „Gij komt laat", zeide zij met hare diepe, zachte stem en hief dreigend haren vinger op. „Gij hebt blijkbaar andere mooiere plekjes ge vonden, die gij liever wilt schetsen, dan dit stille oord, waarover gij eerst zoo verrukt waart. Zijt gij zoo veranderlijk „Ik wist niet dat u op mij wachtte, gravin, eerst van Rosa hoorde ik het. Nu ben ik blij dat ik u vind ik moet over ernstige dingen met u spreken." „Lagt» het zoo ernstig zijn, als het kan," antwoordde zij lachend. „Ik weet het toch al, Beppino heeft mij gis teren zijn liefde verklaard; mij, een getrouwde vrouw en toen ik mijn verontwaardiging hierover te kennen gaf en hem dreigde er den graaf over te zullen spreken, zeide hij dat zulks niet noodig was, want daar hij begreep dat ik den graai meer haatte dan liefhad, was hij zoo vrij geweest den graat hierop attent te maken, in de overtui ging dat wij, indien wij vluchtten, niet door hem achtervolgd zouden worden. En nu heeft hij u wellicht overgehaald om ons bij die duivelsche vlucht behulpzaam te zijn, maar meer overtuigd dat ik, hoe. gaarne ik deze omgeving ook zou ontvluchten, tot zulk een laagheid nooit in staat zal zijn. Moeht mij het leven hier te ondrage lijk norden, dan bedrieg ik mijn man door hem je zeggen dat ik de minnares van Beppino ben, Benoemd tot onderwijzer te De Bilt, de heer M. J. Joppe te Tholen. IERSEKE. De godsdienstoefeningen van den vorigen Zondag waren alle aan Transvaal gewijd, 't was dus een Transvaaldag. Des avonds hadden we het genoegen Ds. Van Broekhuizen te hooren. De kerk was buitenge woon vol, men kon het getal hoorders op duizend rekenen. De verwachting die men van den spreker had, werd niet beschaamd, 't Was een bezielde en bezielende rede, te levendiger en boeiender omdat de spreker een groot gedeelte van den oorlog heeft meegemaakt. Geen won4er, dat iedereen dien prediker hooren wil. De collecten brachten te zamen opfl01,135. OUD-VOSSE41EER. Aan den zeedijk van den Yanhaaftenpolder is bij den jongsten storm nog al schade toegebracht, ongeveer 40 M3 grond werd weggeslagen en 600 M2 bezoding vernietigd. Onmiddellijk werd door dijkwerkers, door het leggen van krammat en noodbeslag, voorloopig tegen uitbreiding der sehade voorzien. Alhier is Woensdag overleden de heer J. Duijnhouwer, vroeger tal van jaren President kerkvoogd der Ned. Herv. gemeentede over ledene was ook een reeks van jaren lid van het college van zetters. Dezer dagen werd een schooljongen door een rijtuig overreden. In deze straat vóór de school, waar ruim 300 kinderen zich in eene betrekkelijke ruimte bewegen, zou het bevel „stapvoets" rijden, geen overbodige weelde zijn. De jongen kwam er vrij goed af, zoodaf hij na twee dagen weer ter school kon komen. Donderdagavond vergaderden bij den heer Ainpt de aandeelhouders in de fairbank „De Hoop"; totaal is er in het afgeloopen jaar ge wogen 2,681,830 KG. bieten; de ontvangsten bedroegen f 269.de uitgaven f 177.70, zoo dat een goed slot bleef van f91.30, waarvan per aandeel werd uitgekeerd f 3,Door het Bestuur zal onderzoek ingesteld worden naar de kosten, die zouden loopen op het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid, teneinde in éen vol gende vergadering een definitief voorstel te kunnen doen; de heer C. van Dienst werd als weger een jaar in zijne betrekking gecontinueerd. Door een der leden werd ook nog de vraag gesteld of de Bond der bietenfabrikanten eenig recht heeft de namen der personen, .die zich tegenover den Bond minder goed gedragen hadden, wat betreft het afleveren van bieten, aan te plakken aan de weegbrug; naar aanleiding hiervan werd, met het oog op de bepalingen van het contract en de belangen der weegbrug, een en ander in het midden gebracht, zonder dat men tot een bepaalde conclusie kwam. STAVENISSE. Dit het jaarverslag van den boekhouder der weegbrug I alhier bjijkt dat er in het afgeloopen jaar op gewogen werden 1.757.571 Kg. aardappelen, 552.974 Kg. uien, 179.510 Kg. granen, 1.501.423 Kg. pulp, 4.393.761 Kg. suikerbieten, benevens 118 stuks vee. Aan de aandeelhouders werd een dividend van 44 °/0 uitgekeerd. Als voorzitter werd herbenoemd de heer L. J. Dorst en als weger P. J. de Vos. Door Ingelanden van den polder Oud- Kempenshofstede is met meerderheid van stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van den heer Nieveen te Lemmer om subsidie voor den stoomtram StavenisseNieuw-Vosmeer. De storm der laatste week heeft ook alhier zijn invloed doen gevoelen. Aan de Watetkeering van het Cal. Waterschap „Stavenisse" ziju 660 M2. Vilvoordsche steen en 55 M2. bazaltglooiing erg beschadigd, een en ander gepaard met grondverlies en schade aan bezoding en krammat. Aan den Margarethapolder, behoorende tot genoemd wa terschap, zijn 2 gaten geslagen, een van 50 en doch gij behoeft mij hierin niet te helpen. „Ik vraag u wel verschooning en dacht niet gravin, dat gij mij van zoo iets kon verdenken. Mijn ernstige zaak is, de mededeeling dat ik terstond moet vertrekken. Een telegram bericht mij de doodelijke ongesteldheid mijner moeder." Stil had zij geluisterd naar zijn zachte, drin gende woorden. Nu knikte zij eensklaps, vol komen kalm. „Gij hebt gelijk", zeide zij, „gij móet naar uwe moeder. Maar zij is een oude vrouw en heeft reeds haar deel genoten van het geluk, terwijl ik nee% zij kan zoo zelfzuchtig niet zijn, u aan mij te willen ontrooven. Als zij weer gezond wordt, waartoe heeft zij u dan noodig? Zij heeft immers nog een dochter? En sterft zij welnu, dan keert gij weer tot ons terug en dan, dan, dan „Wat dan, gravin „Dan blijft ge bij ons, en we zullen geluk kig zijn." De graaf heeft u noodig en ik evenzoo, gij kunt mijn leermeester worden en wij zullen u het leven zoo aangenaam mogelijk maken. Kom, beloof mij vriend, dat gij het doen zult, uw boek houd ik als pand. Hij gaf baar de hand en zeide„Gravin, behoud mijn boek als een gedachtenis aan de gelukkige uren die ik bij u doorbracht, maar nooit keer ik hier terug." Zij liet zijn hand los en keerde zich om, terwijl zij het boek voor zijn voeten liet vallen. {Wordt vervolgd.) een van 160 M2. Het laatste wordt van nood beslag voorzien. De vloed bereikte een hoogte van 1.60 M. boven gewoon hoogwaterpeil. Door den storm geraakte de Duitsche stoomboot „Leonore" van Antwerpen naar Keulen op de plaat op het Scheld vast. De bemanning werd er afgehaald door Schipper v. d. Berg van Viane. Na een gedeelte der lading gelost en over boord geworpen te hebben circa 50 vaten palmolie spoelden o.a. alhier aan werd de boot den volgenden morgen met behulp van een sleepboot vlot gebracht en naar het kanaal opgesleept. THOLEN. Vrijdag 1.1. gaf de Rederijkers kamer „Cats" alhier eene alleszins goed ge slaagde uitvoering. De heer Anth. Geluk, voorzitter, opende de bijeenkomst, waarna een drietal tooneelstukjes en twee voordrachten ten beste werden gegeven, die allen verdienstelijk werden uitgevoerd en den bijval van het publiek inoogstten. Een vriendelijke attentie ontving het gezel schap van Jhr. J. van Vredenburch, in den vorm van een fraaie lauwerkrans, waarvoor de voorzitter, namens allen, in zijne sluitingsrede hartelijk dank betuigde. Na afloop hield een zeer geanimeerd bal tot in den morgenstond velen bijeen. Blijkens door den penningmeester uitge bracht verslag in de Donderdag 1.1. gehouden vergadering van aandeel houders jwerd gedurende- het dienstjaar 1900 op de Weegbrug „Eendracht" alhier gewogen 5.215.076 K.G. beetwortelen, 1.411.508 K.G. pulp, 741.100 K.G. landbouw producten, samen 7.367.684 K.G., benevens 493 stuks vee. Zooals wij in ons vorig nummer mee deelden, zal de Gymnastiek- en Schermvereeni- ging „Uitspanning door Inspanning", te Bergeu op Zoom, op Woensdag 6 Februari a.s. alhier eene propagauda-uitvoering geven in het lokaal der bewaarschool. Bij afwisseling zullen enkele voordrachten gehouden en de oefeningen opgeluisterd worden door muziek van het 3e Reg. infanterie. Zie verder achterstaande advertentie. 31 Januari. In de heden alhier gehouden gemeenteraadsvergadering deed de voorzitter mededeeling dat twee kisten met schoolboeken, ook volgens het oordeel van B. en W. niet meer bruikbaar voor de school alhier, door het hoofd der school naar Amsterdam zijn gezonden, oin vandaar naar de krijgsgevangenen op Ceylon en St. Helena te worden geëxpedieerd. Op het in de vorige zitting aangehouden request van J. Schot, B.Wz., c.s. tot aankoop van gemeentegrond aan de Üud-Vosmeersche poort, gewijzigd overeenkomstig het in die vergadering besprokene, werd thans met al gemeene stemmen gunstig beschikt. Na behandeling en vaststelling der instructie voor den nieuw te benoemen karreman, werd, met ingang van 1 Febr. als zoodanig benoemd J. Deurloo, op een jaarwedde ad f 450, waaronder begrepen aanschaffing en onderhoud van een trekdier. De karreman is verplicht, van 1 April tot uit. September dagelijks van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur, en van 1 October tot 31 Maart, van 's morgens 8 tot 's nam. 3 uur voor de gemeente werkzaam te zijn met het reinigen, enz. van pleinen, straten, kade, riolen, enz. Er heersehte nogal verschil van meening bij de behandeling dezer zaak. Zoo wilde de heer J. W. Waghto vóór de vaststelling der instructie uitgemaakt hebben of door de gemeente een persoon voor de gemeente-reiniging aangesteld, dan wel of dit zal worden aanbesteed, welk laatste hij in het voordeel der gemeente achtte en hem daarom alleszins aanbevelenswaardig voorkwam. De heer Hollestalle daarentegen wenschte eerst vaststelling der instructie, daarna benoeming, en beriep zich ten slotte op de volgorde der agenda van werkzaamheden, door den raad aan genomen en waaraan men zich dus te houden had. Het voorstel van den heer J. W. Wagtlio, gesteund door den heer C. A. H. Wagtlio, om voor één jaar als proef de straatreiniging aan te besteden, werd met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Met algemeene stemmen werd besloten, uit de gemeentefondsen beschikbaar te stellen eene som ad f 100, teneinde daarvoor door de „Spijs- coinmissie" en de „Commissie tot leniging van armoede en wering van bedelarij", op den dag der huwelijksvoltrekking van H. M. de Koningin eene extra-bedeeling van krachtige soep en steen kolen aan de armen dezer gemeente te doen plaats hebben. Wij zijn overtuigd dat alle ingezetenen met ons dit raadsbesluit zullen toejuichen en deze feestgave door onze armen dankbaar zal worden aanvaard. Bij het vergaan van de Holland waren nog elf manschappen en vier landverhuizers aan boord, die men moet aannemen dat allen zijn verdronken. Onder hen behoort de vaste zee- en binnenloods Posthumus. Over de oorzaak, of het licht op het Noorder- hoofd gedoofd is, dan wel of de vuren van het schip door een stortzee zijn uitgegaan, kon de kapitein nog geen inlichtingen geven. De lioht- opstaud en de gasboei zijn weggeslagen. De lading spoelt uit het schip, een deel is al op het strand geworpen. Te 's-Gravezande is het lijk aangespot van een man met grijzen baard, vermoede! een der opvarenden van het verongelukte se! Holland. Onder de lading van dat schip, n steeds drijvende, moeten eenige kisten sublimaat-pastilles zijn, zooals bekend een zt| zwaar vergift. Een Yrauider vischkotter is te den Held binnengesleept. De schipper was door di hevigen wind overboord geslagen en verd ronkt: Te Koewacht werden in de- openba school bijna alle vensters verbrijzeld Er we zulk een verwoesting aangericht, dat er onderwijs kon gegeven worden. Door den storm staat het eiland Mark geheel onder water. Dinsdag werd bericht 'te Vlissingen om vangen dat een groote bark met verlies van masten tusschen West-en Noordhindervuursch ronddreef in den toen hecrschenden storm Uit een later bericht blijkt dat het ronddr vende schip was, de Engelsche bark Lanarkshi van Leith naar Table-Bay bestemd, met kole en dat het 15 mijlen zuid-oost van het Noor Hindervuurschip was vergaan. Het scheepsvolk bestaande uit 17 man, kaj| tein en loods was door de vischsloep Floren* er afgehaald en te Ramsgate (Engeland) gelang Twee sleepbooten, van Vlissingen uitgegat om het wrak te zoeken, keerden zonder ite gezien te hebben terug. Het vaartuig van den beurtschipper Vé der Hugt, van Zierikzee op Middelburg, dat a den Oost-Bevelandpolder strandde bij den joi sten storm, is geheel verloreq, Het stoomschip „Bat", met erts van B bao komende, is gestrand aan de Zuiderpi van den Hoek van Holland. De bemanning is gered. Te IJmuiden komen verschillende vaa tuigen binnen, die groote averij bekwamen. Ni vele schepen worden vermist. In de afgeloopen week heeft de hi J. Zwier Visser, directeur der Nederlandse1 Visscherij-vereeniging, te Brouwershaven een talrijk publiek eene voordracht gehoudf over de Nederlandsche visscherijen. Staande de vergadering besloten alle aa^ 1 wezige visschers eene afdeeling te vormen <1» 1 vereeniging en kozen als bestuurders de heer# K. van der Linde, voorzitter, M. van Beverei secretaris, P. Beekman, penningmeester, en Goos en A. den Boer als leden. Verder werd een vlootrevue in de Zeeuwse!) wateren besproken en algemeene deelname daat aan toegezegd. Te Bruinisse hield de heer Zwier Visss- eveneens eene dergelijke voordracht. Daarna werd besproken de eventuëele afdamr - ming der Eendracht, teil behoeve eener te legger tramlijn StavenisseSteenbergen, en werd eet motie aangenomen om adhaesie te verleent: aan een verzoekschrift, door den directeur sa mengesteld voor de afdeeling Tholen der Nede landeche Visscher'y-vereeniging teneinde, in plaat j van door een dam, de gewenschte communicat te verkrijgen door middel van een pont of brui omdat afdamming verslibbing der Eendracht ét mitsdien totale vernietiging der Tholensck oester- en mossel-industrie ten gevolge zal hebber Tot afgevaardigde naar de algemeene verg» dering te Amsterdam werd gekozen de heï W. Jumelet. Vervolgens werd daar ook de vlootrevue bt sproken en eveneens algemeene deelnemiu. toegezegd. Midd. Crt. Uit een gracht te Gouda is het lijk vai een 7-jarig knaapje opgehaald, dat sedert eenig) dagen werd vermist. Te Wijlre is Woensdag de dienstboc van een landbouwer door het zolderluik gevallein Zij overleed nog dienzelfden dag. Te Zierikzee heeft een treurig ongeluï plaats gehad. P. C. Kaan aldaar is bij iitf afhalen van vee van de loopplank in de N» we haven gevallen. Door de duisternis duurdj het, niettegenstaande spoedig toegesnelde huif; nog al eeuigen tijd voor de drenkeling op hd droge was. Hij werd door drie man huiswaartl geleid en des avonds is hij aan de gevolge» overleden, nalatende een vrouw en vijf kinderen. Hij was vijftig jaar oud. Een steenfabrikant te Venloo ontving deztl dagen een rekening, waarbij ook een bankbiljd van 1000 M. was. Een in de kamer spelend kind maakte ziel in een onbewaakt oogenblik van dat kostbai* papier meester en wierp het in de brandend* kachel. Toen men kort daarop naar het biljet zocht, kon men nog slechts het verbrande papier in het vuur zien liggen. Uit Tilburg wordt gemeld, dat de inschrij ving voor een monument op liet graf van Mari» Kessels in 't geheel f 585.45 heeft opgebracht welke som ter beschikking van den heer Ik I. H. Kessels gesteld is. Nabij Oldenzaal kreeg een landbouwdj zolk een trap van zijn paard, dat hij bewuste» loos neerviel en aan de gevolgen overleed. Op een landgoed in Pomtoeren heeft ee gescheiden vrouw sedert jaren de functie va huishoudster waargenomen bij een familie, di haar groote achting toedroeg. Voor eenigen tij meende enkele huisgenooten dat zij aan ee) kind het leven had geschonken. Dit kwam d

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2