O e m e u g d Nieuws. Koiiiugin Victoria. Oesterberichten. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Ma r k t O e r i c u t e n. Superphosphaat, P. G. Adriaansens te Bergen op Zoom voor f2,50. Chili Salpeter, dezelfde Yoor f 10,05. Peru Guano, dezelfde voor f 8,80. Zwavelzure Ammoniak, Bührman en Co. te Amsterdam voor f 14,15. Ammoniak Superphospkaat, C. J. Verstraate te Tholen voor f 6,80. Genoemde heeren werden tot levering der kunstmeststoffen aangenomen. 24 Januari, Ook in eene heden alhier ge houden vergadering van ingelanden van het Waterschap „de vrije polders onder Tholen" en van de polders „Broek en Rooland" werd met algemeene stemmen besloten, afwijzend te be schikken op het ingekomen verzoek van den heer II. Nieveen te Lemmer om subsidie voor een stoomtram door het eiland Tholen. Tot voorzitter en secretaris der ^Commissie tot wering van schoolverzuim" zijn successivelijk benoemd de heeren B. A. Overman en A. Luijendijk. OUD-VOSSEMEER. Donderdagavond werd ten huize van den heer M. J. Ainpt de algemeene jaarvergadering gehouden van Oud- Vosmeer's zang- en muziekvereenigiug. Met een hartelijk woord werd door den voorzitter herinnerd het overlijden van den heer Ridder- hof, die gedurende 24 jaren niet alleen getrouw de functie van penningmeester had waargenomen, maar ook steeds als werkend lid den grootsten ijver had getoond. Tot direc teur der muziekafdeeling werd benoemd de heer L. J. Jansen, in plaats van den heer F. J. Ampt. De rekening der zangafdeeling sloot met een saldo van f22,525 en die der muziekafdeeling met f32,245. Afgelost zullen worden drie aan- deelen der schuld ieder ad f 10, waardoor de schuld gereduceerd wordt tot f 120. Tot penning meester werd met bijna algemeene stemmen benoemd de heer D. J. Ampt, Gz. Nog werd besloten in Februari a.s. een concert te geven. Een vijftigtal leden woonde de vergadering bij. PRESIDENT KRUGER. President Kruger is Donderdagmorgen te Utrecht in het hotel des Pays-Bas geopereerd aan het linkeroog door de professoren Snellen, Sr. en Jr., en zijn lijfarts dr. Heymans. De operatie slaagde geheel naar wensch. De operatie aan het rechteroog zal de volgende week plaats hebben. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche visscherij-vereeniging in Februari hare algemeene vergadering houden te Amsterdam. Omtrent eene voor H. M. de Koningin te houden revue van Zeeuwsche viascheis-vaar tuigen zal dan eene beslissing worden genomen, indien £L.Mo..v.i£JiJf«/it-oR hetfiiiL daah. Te Haaksbergen is sedert eenigen tijd een koopman vermist en te Oldenzaal is plot seling een vrouw verdwenen. Alle nasporingen waren tot heden vruchteloos. Te Groningen is een 22-jarig meisje ver brand. Terwijl hare moeder afwezig was, schijnt het meisje in slaap en voorover gevallen te zijn. Men vond haar lijk gedeeltelijk verbrand op den vloer liggen. Door de Maat. tot Nut van 't Algemeen is een nuttig werkje uitgegeven, dat dezer dagen voorzeker bij de meeste departementen welkom zal zijn ter verspreiding. Het boekje is getiteld De wet op den leerplicht door mr. De Kanter. Een alleenwonende arbeider te Tietjerk- steradeel zat 's avonds gezellig met zijn buren te pratentoen dezen vertrokken waren, nam hij naar gewoonte zijn bijbel ter hand, om vóór het naar bed gaan een kapittel te lezen. Des morgens bleven de luiken van zijn vensters ge sloten, de buren gingen kijken en vonden hem dood op zijn stoel, waarop hij 's avonds zat, de bijbel vóór zich op tafel. het hoofd tegen den muur geleund, uit. De stemmen der vrouwen beneden op de straat, het geknars der wielen en het heen en weer loopeu der waardin stoorden hem geen oogen- blik. Wel een uur lang zat hij daar te dommelen geregeld denken kon hij niet, doch wel voelde hij de smart zachtjens aan zijn hart knagen. Toen hij eindelijk weer ontwaakte, hoorde hij het drie uur slaan en stond op, om nog een verre wandeling over de heuvelen te maken. Zonder eenige belangsteliing dwaalde hij door de tuinen der villa Aldobrau en het lange park, dat zich over de hoogte uitstrekt. Maar waarheen zijn oogen ook staarden, altijd stond dat ééne beeld slechts voor zijn geest. Een schril gefluit van den kant van het station wekte hem uit zijn benauwend peinzen. De laatste trein naar Rome zette zich in be weging vau lieverlede was het zes uur in den avond geworden. *Nog eenige uren", zcide hij -bij zichzelven, „en alles is voorbij." En toch sloeg hij weer de paden in, die naar de villa leidden en was weldra op zijn kamer. Reeds bij het binnentreden zag hij het manuscript, dat hem wachtte, op de tafel liggen. Er naast lag een brief van zijn zuster. Zonder eenig voorgevoel van den inhoud nam hij hem op wat kon hem nu alles, wat er aan gene zijde van de Alpen geschiedde, eigenlijk schelen 1 Wordt verwijd). Dezer dagen lazen we in de nieuwsbladen van een ambtenaar van den burgerlijken stand, die weigerde voor een kind den voornaam Hertog in te schrijven. Misschien was hij in zijn recht, doch dat neemt niet weg, dat de voornaam Hertog of Hartog vooral bij Israëlieten meer malen voorkomt. (Dit is ook reeds medegedeeld). Men mag van genoemde ambtenaren niet eischcn, dat zij alles weten, anders zou men wel eens aan willekeur gaan denken. Zoo weten we dat, eenige jaren geleden (wij meenen te Vlis- singen) geweigerd werd aan een kind den naam Hector te geven. Dat was geen naam, werd er gezegd. Wie een weinig van de oude geschiedenis kent, weet wel beter, en bovendien bestond de naam Hector sedert lang in de familie van den aangever (vader). Ergens in ons land is een stokdoove 70- jarige vrouw plotseling, zonder geneesmiddelen, weer hoorende geworden. Dit zal wel een zeld zaamheid zijn, maar wij weten toch van een dergelijk geval, dat een man betrof die nog ouder was. De hooge leeftijd biedt ook al zijn verrassingen. Zoo komt het ook voor, dat menschen, die jaren lang een bril noodig gehad hebben, weer hun normaal gezichtsvermogen terugkrijgen. Te Druten heeft een droevig ongeluk plaats gehad. De dienstbode van den molenaar moest haar meester op den molen gaan roepen. Wegens de duisternis zag zij niet dat een luik op de brug van den molen, waardoor de zakken naar boven worden geheschen, geopend was. Zij viel er door en is eenigen tijd later, toen men haar ging zoeken, dood en geheel misvormd op den grond gevonden. Te Wieringen worden sedert 16 dezer 4 personen vermist. Dien dag hadden zij zich over het ijs in de Zuiderzee naar Kolhorn be geven, doch zijn aldaar niet aangekomen. Men vermoedt dat zij verdronken zijn. Te IJmuiden kwam Dinsdag een Engelsche vrachtboot aan met drie lijken van matrozen, die door het stormweer tegen het dek waren doodgeslagen. Een begrafenis onder bescherming der politie had Woensdag in de Schans, bij Leeu warden, plaats. De buren hadden den vader nl. beschuldigd het gestorven kind, zijn zevenjarig zoontje, te hebben gedood en gedreigd hem bij de begrafenis te zullen steenigen. 1'usschen Winterswijk en Groenlo is een 81-jarige man door den locaaltrein overreden. Niemand had het ongeluk bemerkt; eerst tegen den avond vond men het verminkte lichaam op de rails liggen. - :v:50v Te Leiden was een knecht bezig met het schoonmaken vau den goederentrein. Terwijl hij SJèu ^fiBiuféllfaau, die ke'm'ralceiings vooriij reed, maar hem toch nog aan het hoofd zoodanig verwonde, dat hij nog dienzelfden dag overleed. Uit de fabriekshaven te Steenbergen is het lijk opgehaald van den, sinds Zondagavond vermisten schippersknecht. De ongelukkige heeft waarschijnlijk door de duisternis misleid, de loopplank gemist, waardoor hij is gevallen en onder het in de haven nog aanwezige ijs is geraakt, zoodat het hem onmogelijk was zich te redden. Hij was 70 jaar oud, ongehuwd en is reeds de derde van vier broeders, die op zoo'n treurige manier om het leven komt. Moore, de bekende almanak-profeet, had tegen Januari 1901 grooten rouw over Engeland voorspeld. In December werd te Brünn iemand dood geschoten, zonder dat de moordenaar was te ontdekken. Door een merkwaardig toeval is dit nu gelukt. Men vond nl. op de plaats waar de moord gepleegd was een prop van een geweer, niet, zooals gewoonlijk van courantenpapier, maar van een blad uit een schoolschrift. Dat blad werd aan de onderwijzers van verschillende scholen vertoond en door een hunner herkend als van een leerling. Bij den vader werd nu huiszoeking gedaan en deze bekende den moord te hebben Koningin Victoria is Dinsdagavond op haar kasteel te Osbome op het eiland Wight in ruim 81-jarigen ouderdom zacht en kalm overleden, omringd door hare naaste bloedverwanten.' Zij kwam op 17-jarigen leeftijd aau de regeering en was dus ruim 63 jaren koningin van Engeland. Koningin Victoria wordt opgevolgd door haren oudsten zoon, prins Albert Eduard van Wales, onder den naam van Eduard VII. Naar men zegt heeft de oude ziel in den laatsten tijd veel verdriet gehad, vooral nadat zij van Lord Roberts omtrent den hachelijken toestand van het Engelsche leger in Zuid-Afrika was ingelicht. Maar de verachting, welke de volken koesteren voor de eertijds machtige, thans door haar barbaarsch optreden diep vernederde natie, zal men haar waarschijnlijk niet hebben mede gedeeld. Uit Brussel wordt bericht, dat iemand die goed ingelicht is, verzekerd heeft, dat koningin Victoria op haar sterfbed, in een gesprek onder vier, oogen met Keizer Wilhelm, haar kleinzoon heeft laten beloven, zijn tusscheukomst te zullen verleeneu om den oorlog in Zuid-Alrika ten einde te brengen. De voornaamste kabinetten van Europa zouden van dit treffende onderhoud iussehen de Koningin en den Keizer reeds .me- dedeeling ontvangen hebben. 't Is te hopen dat dit bericht waarheid bevat en alsdan aan den laatsten wil van een stervende gehoor zal worden gegeven, in de eerste plaats tot heil van de Engelsche natie zelve. Zal Edward VII als gift van blijde inkomste, den Boeren den vrede aanbieden en een einde stellen aan de noodelooze slachting van Enge- land's en Transvaal's jeugd, die de menschheid met ontroering slaat en 't Britsche rijk niet alleen zedelijk heeft geknakt, maar, duurt het nog lang, ook stoffelijk zal ten onder brengen? Het ware een edele daad, en hoe weinig ge loof men er ook aan hecht, toch wordt de ver wezenlijking van die hoop verwacht, die getuigen zou van kinderlijke vereering der nagedachtenis aan de oude koningin, die haar laatste stonden zag vergald door de droeve tijding van den oorlog die een dreigend gevaar scheen te zullen worden voor kaar machtig rijk en waarvan de ware toestand voor haar steeds verzwegen bleet. Het ware een echt vorstelijke daad indien Edward, thans op den troon gezeten, bevel geeft de menschenslachting te staken en aan zijn onder danen en aan de gansche wereld zijne zucht naar vrede en rechtvaardigheid laat kennen. Het ware een daad van hooge politieke be- teekenis boyendien, die de staatkundige kuipe rijen zou verijdelen en een hoogen dunk geven van de politieke bekwaamheid die hem tot heden, in de kanselarijen wordt ontkend. En 't is alleen op dit oogenblik dat die daad kan worden gepleegd. Het Engelsche volk, onder de droefheid gebukt, zou de nationale geest in slaap sussen en zijn verbittering laten koelen. Het is nu de tijd waarop de hoogmoed zich laat vernederen, waarop de fierste gemoederen de ijdelheid inzien der wereldsche zaken. Later, zoo nieuwe vernederingen het volk ko men treffen, zal die daad niet meer mogelijk zijn, zal men tot het uiterste moeten overgaan. Zal Edward VII al de schoonheid van die daad begrijpen en de wereld verbazen door zijn politiek doorzicht Laat ons afwachten 1 ZUID-AFRIKA. Heden in het geheel geen telegrafische be richten van het oorlogsterrein. Wat hiervan oorzaak is, de rouw over den dood van Koningin Victoria, als redmiddel aangenomen om thans geen slecht nieuws bekend te maken, of iets andersdit zal later blijken. Intusschen mag met grond verondersteld worden dat het de Boeren in de Kaapkolonie zoowel als in het noorden niet slecht gaat, Een schitterende overwinning door de Eugelschen behaald, zou ook in deze dagen met blijdschap verkondigd worden. Een Reutertelegram van 22 Januari zegt dat het duidelijk is dat de 1 <1nnp tnlnmo Kfifov oIqqqI. Han. wegens de genomen voorzorgen, mogelijk"moest zijn. De Boeren en de Eugelschen ontwijken elkander steeds, doch de laatsten ziju niet bij machte hen tegen te houden. Het staat vast dat de Boeren in het binnenland gesteund en op alle mogelijke wijzen ingelicht worden, zoodat zij in staat zijn, maatregelen te nemen tegen de bewegingen der Eugelschen. Uit Transvaal en Vrijstaat geen tijding. Toch kunnen we niet aannemen dat de Wet, Botha, de la ltey e. a. stilzitten en treuren. lil de week van 1724 Januari zijn van lerseke verzonden 690,000 leverbare oesters. Naar men verneemt dalen de prijzen niet meer, misschien wel omdat het niet lager kan. Zij zijn als de vorige week: Imperialen 5563 gld., 70 K.G. 3542 gld., 60 K.G. 15— 20 gld., 50 K.G. 9—12 gld., 40 K.G. 3—5 gld. VERGADERING van den GEMEENTERAAD van 1ERSEKE op Donderdag 24 Jan. '1901, des namiddags 6 uur. Tegenwoordig 6 leden, afwezig de heeren Van Harmeien, De Schipper, Schipper, Hartoog en Sauer. Voorzitter de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Naar aanleiding van de notulen deelt de voorz. mee, dat het gelukt is wat pannestukken voor den Steeweg te verkrygen, en dat een begin ia gemaakt met het verwerken er vandoor de vorat ia dit evenwel onderbroken, Hetzelfde is het geval met het krammen aan den havendam, waaraan bovendien meer zou gedaan zyn, als er terstond riet of stroo te krijgen ware geweest. Beide werken zullen zoo spoedig mogelyk worden vervolg. Voorgelezen wordt proces-verbaal der kasopneming op 24 Dec. In kas was f 1182,355, overeenkomstig de boeken. Ingekomen zyn berichten dat de heeren C. Har toog en J. de Schipper hunne benoeming tot lid van 't Burgerlyk Armbestuur hebben aangenomen en dat de heer Hartoog herbenoemd is tot voorzitter van dat Bestuur. Van eenige ingezetenen in wyk C is een verzoek ingekomen, om, ter verbetering der algemeene ver lichting en in het belang der zedelykheid en van een goede passage, een of meer lantarens in de Havenstraat te plaatsen. De voorz. geeft de wenschelykheid toe, maar acht het in het adres aangeroerde argument, dat de Havenstraat moet gepasseerd worden, om aan de haven te komen, niet geheel overeenkomstig de waarheid. Het adres moest aan B, en W. en niet aan den raad ger.cht zyn, en het is op ongezegeld papier gesteld. Desniettemin stelt de voorz. voor, het verzoek by het opmaken der volgende begrooting in overweging te nemen ol ile weHicfct vroeger eèt ot meer lantarens beschikbaar komen, deze in di Havenstraat te plaatsen. Dit wordt mei alg. it| aangenomen. Nog is ingekomen ten adres van de onderwijceresseu der openbare scholen, houdende verzoek om ver. hooging van salaris, o.a. op grond, dat zij ruim J 80j uren meer onderwijs moeten geven dan de onder* wijzers, met wie zij in bezoldiging gelyk staan, en dat het onderwijs in de handwerken aanmerkelijk vermoeiender is, dan in andere vakken. De voorz. acht het, na het behandelde in de' vorige vergadering omtrent een dergelijk verzoek van den heer Oom, onnoodig opnieuw in wijdïoopije beschouwingen te treden. B, en W. stellen voor evenals toen te besluiten het verzoek aan te houden tot de volgende begrooting of totdat, vóór dien tijd, de toestand der kas, een verhooging mogelijk raochi maken. De heer Polderman vraagt wat te doen, als de kas een volgend jaar weer niet toereikend is. De voorz. hoopt dat er uitvlucht zal komen en die moet komen. Misschien dat tengevolge der leerplichtwet een ruiiner rijkssubsidie zal gegeven worden. De heer Polderman meent, dat door de leerplicht* wet nieuwe lokalen en onderwyzers noodig zullen; worden, doch de voorz. vreest dat niet. Er zijn eenige kinderen van school 2 naar school 1 over gebracht en de bevolking is afnemende. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Daarna wordt aan 6 ingezetenen gedeeltelyk ont» heffing van schoolgeld verleend, en aan een ander ontheffing van hondenbelasting, wyl hij abusievelijk is aangeslagen. Nu wordt het kohier van schoolgeld le kwartaal 1901 vastgesteld en wel tot een totaal van f 303,55. Hetzelfde zal in geheime zitting geschieden met het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag 1900 en het 2e suppletoir kohier van schoolgelden 1900, doch te voren doet de voorz. de gewone laatste rondvraag. De heer Muller maakt van deze gelegenheid gebruik om in overweging te geven een rijkssubsidie aan te vragen voor het onderwijs. Hij vindt hel treurig op verzoeken oin traktementsverhooging, die allen billijk vinden, steeds te moeten antwoorden de kas laat het niet toe. De voorz. meent dat zulk verzoek niet zou baten, waarop de heer Muller antwoordt, dat de gemeente Stad aan 't Haringvliet ook subsidie krijgt. Daar hebben de onderwyzers f 700 en dat hebben zij noodig om behoorlijk van te leven. De voorz. geelt dit laatste toe als de onder wyzers getrouwd zijn, Hoe dit zij, er is geen grond om subsidie te vragen want de begrooting was iuy evenwicht. Ook acht hij subsidie niet wenschelijk, omdat de gemeente er een deel van haar zelfstandig, heid bij inboet. De heer Muller acht subsidie wel wenschelijk, maar doet geen voorstel. De openbare vergadering wordt gesloten. PREDIKBEURTEN. Nederl. Protest, bond, *fd. Tholen, Zondagavond uur ut. r, as. rroost, vaii Kuug «au de Zaan. Ned. Herv, Öem. lerseke. Voorm. 9l/i u. Ds. Van Hoogenhuijze te Nymegen, ham. 2 tt. Dl', van Hi^ogenhuyze te lerseke en Ds. H. van Broekhuizen, verbannen predikant uit Transvaal, nam. 6'/s u. Ds. van Broekhuizen (mededeelingen van den oorlog.) Geref. Gem. Voorm. 9'/s u. en nam. 2 Ds, Koppe, nam. 5'/s u- ouderling Sinke. Voorm. Avond- maalsbediening. Vr. Ev. Gem. Voorm; 91/* u., nam* 2 u. de heer Verboom te Goes, nam. 5 Vi u. lezing der ouderlingen. Oud Gerei. Gem. Voorin. 9 u., nam. l!/s en 5 u. lezing der ouderlingen. Gemeente YKRSKKE, van 13 tot 24 Jan; Ondertrouwd; Laurus Minnaard 21 j. jm, en Pieternella Henrica de Kort 23 j. jd. Gehuwd: Johannes Jacobs jm. 51 j, en Janna Schuiling jd. 38 j. Greb o ren: Cathalina Jacomina dv, Anthonij Duinkerke eu van Baatiana Maria van der Vliet Gerard Cornelis zv. Geeraard de Dreu en Clazina NieuwenijuizeAdriaantje Elizabeth dv. Hendrik Slotboom en van Adriaantje Schalkoord. Overleden: Janna Zweedijk 72 j. echtgenoote van Leun is La ban. 26 Januari 1901. THOLEN. Boter f 0,50 per K.G. Eieren f3,75. Rotterdam eieren f3,75. Coöperatieve Roomboterfabriek „Poortvliet" Poortvliet: boter f0,67Va Per '/i K.G. Coöperatieve Roomboterfabriek »D* Koe" te Stavenisse.: f0,721/, per K.G. St. Maartensdijk, 24 Januari 1901. Taèwe f a f 6,75 per H. L. Rogqk t 5 f Wintergerst a 8,per 100 kilo. ZoMERGBEST a Ghevalier a Haver a 7,— Paabdeboonen 6,50 a 6,75 80 kilo. Witte Boonen 10,a 11,H. L. Bruine Boonen 8,a H 8,50 Kooèerwten 8,50 a 9, Ajuin k 0,50 Aardafïïlïn a 3, Bonte a u 3,25 Tholen, 22 Jan. Jarige Zeeuwsche Tarwe 16,50 a 7,nieuwe I 6,a 7,Haver I 2,30 a 13,30. Rogge f5,20 a <5,80. Wintergersl f 4,50 a i 4,85. Zomergerat f 4,a 14,50. Aardappelen blauwe I 2,bO a 12,75, witte 13,i 13.20. Uien 1 0,40 a f 0,50, Koolzaad f 10,50 a f 11,50 per 50 Kg. Hooi 120,a 125 per 1000 Kg. Stroo 110, a 112.— per 100 bonen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2