Gemengd Nieuws. Oesterberichten. RECHTZAKE N. De Nieuwjaarscollecte heeft alhier opge bracht f 131. STAVENISSE. Met ingang van 1 Febr. a.s. is benoemd tot postbode te Dreischor (bodeloop DreischorSchuddebeurs) op een jaarwedde van f250, P. Bastiaanse, thans hulpbode op de tram- boot StavenisseZijpeAnna-Jacobapolder en tot postbode te Ellemeet (belast met de bestelling) op een jaarwedde van f 220, U. C. Smits, beiden alhier. De heer Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer, zal op 30 Jan. of op 6 Febr. a.s. in het eiland Tholen, hoogstwaarschijnlijk te Scher- penisse, optreden. Aldaar zullen behalve de onderwijzers toegang hebbende hoofden van scholen, alsmede leden van gemeentebesturen. POORTVLIET, 18 Jan. In de lieden gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap Poortvliet werd met algemeene stemmen besloteu afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer Nieveen te Lemmer om subsidie voor een stoomtram door het eiland Tholen. Te Leiden is de 86-jarige weduwe Van Hossen door verbranding om het leven gekomen. Te Vollenhove is een koetsier, door een zijsprong van het paard, van een wagen gevallen en in bewusteloozen toestand opgenomen. Hij overleed dén volgenden dag. De tjalk van schipper Z. te Vollenhove schijnt vergaan te zijn van de opvarenden heeft men tot heden nog niets vernomen, zoodat men vreest, dat allen zijn omgekomen. Een ingesteld onderzoek leidde tot geen resultaat. Te Oudenbosch is een kind door het ijs gezakt en verdronken. Een vrachtrijder te Wageningen, thuis komende met een kar met zand, had het ongeluk bij het inrijden van de schuur, bekneld te raken tusscheu den boom van de kar en den muur. De karboom verbrijzelde de borstkas van den ongelukkige die dadelijk dood was. Een korporaal te Vlissiugen die verlof had om schaatsen te rijden, is door het ijs ge zakt en verdronken. Aan het station te Lage-Zwaluwe is de stoomketel der electrische machine gesprongen, waarbij de stoker doodelijk werd verwond. Te Horst heeft in de briquetten fabriek een ontploffing plaats gehad, waarbij eenige werklieden ernstige brandwonden bekwamen. Te Beilen is een kind van honger en koude omgekomen. Te Amsterdam is bij een brand aan de Handelskade een der brandweermannen te water geraakt en verdronken. De bijna 83-jarige P. d. Meulen, te Broek (Fr.), heeft met zijn 80-jarige echlgenoote nog een tochtje op schaatsen gemaakt van Broek naar Goïuganjp. Te Berkel kreeg een man die zijn paard inspande zulk een hevigen trap van het dier, dat hij op de plaats dood neerviel. Woensdag is aan het station Utrecht de arbeider G. door een rangeermachine aangereden en gedood. De echtgenoote van den predikant te Asch, die een klein puistje aan den neus openkrabde, is aan bloedvergittiging overleden. Op de Zuiderzee is een man bij het rijden in een wak geraakt en verdronken. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat de herten, die ter veredeling van het ras, dat in de Soe- rensche bosschen leeft, aldaar op last van Her tog Hendrik zijn losgelaten, nagenoeg alle ge stroopt zijn. In de Friesche gemeente Achtkarspelen vond men bij de strenge kou bij stille armen ecu kindje bijna geheel bevroren, een zusje zat te biooeren op wat stroo, terwijl het broertje op een kachel was gelegd, die nog niet was uitgebrand. Gelukkig is deze ellende ontdekt en is het gezin van al 't noodige voorzien. Een SO-jarige grijsaard reed dezer dagen nog per schaats van Kollurn naar Dokkum en een vrouw van dezelfde leeftijd kou eveneens de verzoeking niet weerstaan en reed van Enk- ontwarren kan, eenvoudig doorhakken. Vandaag nog moet het gebeuren. Wie weet of misschien morgen reeds mijn zwakheid mij weer niet heeft overmand." Het weinige, dat hij bij zich had, pakte hij in zijn reistasch en wierp nog als tot afscheid een blik door het venster. Toen hij de .Vlondra- gone daar in den lichten morgennevel zoo heerlijk tegen de heuvelglooiing zag liggen, zuchtte hij bitter. „Welk een paradijs kon het hier zijn, indien de menschen het elkaar tot een hemel maakten 1 dacht hij. „Arme vrouw 1" Hij greep het manuscript en ging langzaam de trap at, om zich hijgden lieer des huizes te laten aandienen. Hij vond hem reeds aan het werk voor zijn schrijttafel. „Wat brengt gij mij riep hij den binnen tredende tegemoet, terwijl hij een bijna angstigen blik op de papieren sloeg, die de jonge man in de hand hield. „Gij zult zeker wel dikwijls liet hoofd hebben geschud. Toen Eber hem zeide dat het een zeer belangwekkend werk was, dat zeker opgang jtou maken en dat de kleine feilen, die tuj huizen naar Hoogkarspeldit toohtje is haar zóó goed bevallen, dat zij plan maakte ook naar Hoorn te rijden. Door den mist misleid, is de omnibus van Maassluis naar Gravenzande, bij de Oranje sluis, van den 10 Meter hoogen Maasdijk gestort. De koetsier werd gedood en de wagen onbruik baar. Er zaten geen reizigers in. Te Driewegen (Zeeland) zijn de gebroeders De Graaf, terwijl zij te zauicn schaatsenredeu, in een wak gereden, met het noodlottig gevolg, dat beiden onder het ijs schoten en levenloos daaronder werden uitgehaald. Te Westerbork is een man op het ijs gevallen en dienzelfden dag aan de geVolgeii overleden. Een gemakkelijk middel om zich, warm te maken, wat vooral in dezen tijd te pas kan komen, is met gesloten mond eenige lange, diepe ademhalingen doen en die zoo dikwijls te her halen, tot de warmte volkomen is teruggekeerd. Dit duurt korter dan men wel deukt. Doordat diepe ademhalen wordt de omloop van het bloed bevorderd en komt er versche zuurstof bij. Het bloed stroomt dientengevolge levendiger door de aderen en wekt meer warmte op. Zooaljs men weet is een dergelijke adeingymnastiek in staat onderscheidene ziekten te voorkomen of te ver drijven, altijd aangenomen, dat men ze verstandig en behoorlijk kan toepassen. Nabij Valenciennes is in een mijn een vreeselijk ongeluk gebeurd. Terwijl de bak met een aantal werklieden omhoog steeg, kwam deze in botsing met een te ver vooruitstukend deel van de schacht. Door den schok vielen vier arbeiders uit den bak en stortten in een diepte van 550 meter, terwijl nog een vijfde uit de bak werd geslingerd, doch bleef hangen. De overigen kwa men met lichte kwetsuren vrij. De 4 lijken vond men beneden als één onherkenbare massa. Te Werwick in België bleef een spoorweg beambte langs de spoorlijn naar huis terugkee- rende, in de rails met den voet stekeu. Hij trachtte tevergeefs den voet los te krijgen. Eenige minuten later kwam een trein met volle snelheid aanzetten, verpletterde ën ver minkte den ongelukkigen man, wiens bloedig overschot later werd teruggevonden. Te Odessa hadden twee paren iin een restaurant een diner gebruikt en na afloop elkaar tot begunstiging der spijsvertering hartelijk ge kust. Voor dit onschuldig genoegen zullen zij 14 dagen gevangenisstraf ondergaan. De rechter noemde hun gedrag een gruwel tegen dé zeden gepleegd. In hooger beroep werd het vonnis, niettegenstaande een roerend pleidooi Van hun advocaat, bevestigd. De eenige hoop- dik' zij nu nog hebben, is, dat zij in ééu cel moge®:zitten. Uit het menu van een diner van'Engel- sche officieren „Varkenskop la Kruger. Varkensooren ft la Cronjé. Boerenmuil a la Long Tom. Wilde zwijnentanden a la Bayonnette. Witte Boerenlever gehakt ft ia Ladysmith. Nieren van wilde zwijnen, opgemaakt ft la Belmont. Ham van Boeren uit Transvaal. Hollandschc kaas uit Bloemfontein. Oranjeappelen uit den Vrijstaat". Dat diner kostte f 12,50 de persoon. Wel wat duur voor zooveel beestachtigheden. Boeren-boonen komen op dit menu niet «oor die leggen de heeren te hard op de maag. Z U I D-A F R I K A. f Het oorlogsnieuws, hoewel gering, is toch vrij gewichtig. Volgens een bericht uit Johannesburg is De Wet niet de Oranjerivier, maar de Vaal over getrokken en bevindt zich in Transvaal. Voegt hij zich daar bij de andere commando's, dan zal Kitchener ongetwijfeld nog meer in de klem raken. Mannen van Louis Botha hebben teu N.-O. van Pretoria weer eens een Eugelsch convooi van 12 wagens buitgemaakt. De dappere com mandant van bet begeleidend escorte ging op de loop. Dat de Transvalere zich op bewonderenswaardige wijze van hunne taak kwijten, bewijzen de slagen welke zij deu vijand toebrengen en leggen de beste getuigenis af van hunnen onverflauwden moed, die Kitchener met zorg vervult. Deze heeft, naar de Birminghain Gazette uit Londen vernam, bij dagorder aan zijne soldaten verboden naar huis te schrijven zonder uitdrukkelijk verlof daartoe gekregen te hebben. Dit beteekent niet veel goeds. In de Kaapkolonie treedt een andere De Wet op, Petrus, die niet minder gevreesd schijnt te zijn dan Christiaan. De commando's dringen daar steeds dieper door. Trekken de Engelscheu ergens troepen bijeen om hen tegen te houden, dan gaan zij dezen langs een omweg voorbij en bezetten dan zuidwaarts de eene of andere plaats. Dit deden zij bij Aberdeen, ten zuiden van het door de Engelschen bezette Graaf Beinet, waardoor zij bedenkelijk dicht bij den Port-Elizabeth spoorweg zijn gekomen, en ook bij Sutherlaud. Kitchener seint dd. 16 Januari uit Pretoria Er wordt bericht dat 30ÜU Boeren samengetrokken zijn bij Carolina (dicht bij Middelburg aan den Delagoaspoorweg). De vliegende kolotme van kolonel Colville is bij Van Tandershoek slaags geweest. De Boeren werden met hevige verliezen teruggedreven. De krijgswet is in de Kaapkolonie, op enkele districten na, afgekondigd. Niemand mag, be halve ambtenaren en militairen, wapenen en munitie in zijn bezit houden. Deze moeten op 1 Februari ingeleverd zijn. Uit Standertou wordt, dd. 17 dezer gemeld, dat Willem Steijn, lid van den Eersten Volks raad in de Z. A. Republiek, die door de Engelschen naar een commando gezonden werd om zijne medeburgers te bepraten zich over te geven, is gevangen genomen ouder beschuldiging van hoogverraad. Te Londen gaat het gerucht dat een aantal Boerengevangeuen van Ceylon ontvlucht zijn. Een telegram uit Lissabon meldt dat 900 uitgeweken Boeren te Louren9o Marqués, naar Lissabon zullen overgebracht worden op een Portugeesche vrachtboot. Zeker op bevel van Engeland. In de week van 1017 Januari werden van Ierseke verzonden 610.000 leverbare oesters, uit welk cijfer blijkt, dat de vorst nog niet van teel ongunstigen invloed geweest is op de vraag. In de prijzen kwam niet veel verandering. Imperialen 5568 gld., 70 Kg. 3542 gld., 60 Kg. 1520 gld., 50 Kg. 9—12 gld., 40 Kg. 85 gld. Verduistering door een gemeente-ambtenaar. Bij bevelschrift der Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting der Rechtbank verwezen A. C. d. B., oud 54 jaren, secretaris en ontvanger der gemeente Weineidinge, laatst wonende te Wemeldinge, gedetineerd te Middel burg ter zake van verduistering van T1503,915, iu zijn betrekking vau ontvanger van voor noemde gemeeDte en f 1140,855 als loon trekkend ontvanger der Ned. Herv. Gem. aldaar. Aan den beklaagde is mr. J. A. Heijse. advocaat te Middelburg, ambtshalve als ver dediger toegevoegd. zich veroorloofd had aan te stippen, met geringe moeite te verhelpen waren, toen vonkelden de oude, vurige oogen onder de donkere wenk brauwen van onverholen blijdschap. Met zijn bruine hand, die werkelijk eenige overeenkomst had met de klauw van een roofdier, greep hij het manuscript, doorbladerde het zwijgend, en las nadenkend wat er aan den kant bijgeschreven stond. Toen wierp hij de papieren weg en zeide, terwijl hij zijn gast de beide handen toestak Duizendmaal dank 1 Gij hebt overal den vinger op de wonde gelegd. Het zal er weldra heel anders uitzien. \Velk gelukkig toeval heett u toch onder mijn dak gebracht, of welke heilige heeft u toch tot mijn troost en tot mijn voordeel hierheen geleid, zooals mijn vrouw zou zeggen Maar nu hebt gij het aan uzelven te wijten, dat ik u niet loslaat, voor en alleer gij tegenover mijn geheele werk de rol van den barmhartigen Samaritaan hebt vervuld. Ik zou niet denken dat het een al te groote opoffering voor u is. Het bevalt u hier wel, en wat er in mijn gering vermogen staat Eber liet hem niet uitspreken. „Het doet mij leed, graaf, dat ik niet langer Openbare Gemeenteraadsvergaderinggehouden te THOLENf den i6 Januari i901. Afwezig de heer Dr. J. M. Boom, wegens ongesteld heid. De notulen der vorige vergadering worden, na voorlezing, goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomenle. Een request van Jan Schot, B.Wz., Jacob Schot, B.Wz. en C. Schot, B.Wd., tot aankoop van gemeentegrond nabij de Oud-Vosmeer6che poort, teneinde daarop 3 woonhuizen te bouwen. De voorzitter zegt dat, aangezien de leden met dit verzoek in kennis zijn gesteld, deze ook gelegen heid hebben gehad, een onderzoek ter plaatse in te stellen en hun oordeel hieromtrent dus kunnen uit spreken. Het gevoelen van B. en W. is dat door het bebouwen van den aangeviaagden grond met drie woningen, de gemeente-wandeling ontsierd zal wordenmaar ook dat de gemeente later in de kosten kan vervallen van rioleering, bestrating en verlichting daar ter plaatse. De heer J. TV. Wagtho kan in deze niet mee gaan met het advies van B. en W., hij gelooft niet dat de verlraaiing van de Wandeling daar ter plaatse gebruik kan maken van uw gastvrijheid. Er wachten mij plichten, die geen uitstel lijden. Ik was juist gekomen om u vaarwel te zeggen." De oude heer fronste plotseling het voorhoofd. „Perdiana l" riep hij, „wat zegt gij daar Weg vandaag al weg? Mij in den steek laten en de goede heiligen boos maken, die in hunne goedheid den armen iu valide deze weldaad hadden beschoren Maar dat is on mogelijk 1 Gij weet nog niet met wien gij te doen hebt. Gij denkt iu mij een machteloozen ouden man te zien, die met zijn gebrekkige beeuen u niet kan inhalen, als gij het in het hoofd krijgt hem te ontvluchten. Maar ik raad u het niet te probecren. Ik zou alle machten bezweren, om mij den vluchteling dood of levend in handen te spelen en hem te tooneu dat men niet ongestraft den held van Lissa trotseert.'' Toen Eber niets antwoordde, doch alleen door een gebaar te kennen gaf dat het hem volle ernst was met zijn besluit, en dat deze tirannieke aardigheden niet den minsten indruk op hem maakten, sloeg de oude een anderen toon aan. „Kom," zeide hij, „laten we nu eens een er onder lijden zal en wat rioleering enz. betreft, zoq geconditionneerd kunnen worden, dat hiertoe alleen zal worden overgegaan, wanneer dit noodzakelijk blijkt. Hij acht uitbreiding van de gemeente in het voordeel en dit legt ook wel eenig gewicht in de- schaal. De heer Hollestelle merkt op dat de mogelijkheid bestaat, het straatje, waar de woningen gebouwd zullen worden, door te trekken, doch alsdan laai het zich aanzien, blijkens de afbakening, dat de regelmaat evenals in den Doel weg te wenschen zal overlaten. De voorz. beaamt dit. Na eenige bespreking wordt besloten, het request aan te houden en inmiddeli met de aanvragers in overleg te treden. De voorz. deelt mede, nog niet gereed te zijn met de noodige gegevens voor peDsionneering van gemeente-ambtenaren. Na langdurig over deze zaak gepraat te hebben, nemen B. en W. op zich, het onderzoek verder voort te zetten. Nog is ingekomen een ongeteekend schrijven uiti Lemmer, waarin een beroep gedaan wordt op het verleenen van steun aan den stoomtram door het eiland Tholen, en een request van H. Nieveen te Lemmer, inhoudende verzoek om subsidie gedurende 20 jaren voor dien tram. De voorz. stelt voor, dit request niet ir be handeling tc nemen, omdat het te onbepaald is en daarmede te wachten totdat de heer Nieveen de beleefdheid zal gehad hebben, op het schrijven van den gemeenteraad dd. 18 Augustus 1900, te ant woorden. Met alg. st, aangenomen. Voor kennisgeving wordt aangenomen mededeeling van Ged. Staten, dat de concessie aan H. Nieveen voor het leggen van een tramlijn door het eiland Tholen, door hen is verlengdv tot 24 December 1901. Een bozwaaischrilt van J. Vriens tegen zijn aan slag in den hooidelijken omslag zal gesteld worden in handen der commissie tot onderzoek daarvan. Naar aanleiding van een schrijven van het hoold der school, inhoudende verzoek om niet meer in| gebruik zijnde schoolboeken af te staan ten behoeve der krijgsgevangenen op Ceylon en Sl. Helena, zegt de voorz, dat B. en W. niet gerechtigd zijn,1 eigendommen der gemeente weg te geven, dan na machtiging van den raad. Het verdient, z.i. echter,1 aanbeveling, dat vooraf, hetzij door B. en W., hetzij door eene commissie, onderzocht worde, welke school- behoelten daarvoor in aanmerking kunnen komen, opdat niets van de hand gedaan worde, wat later nog bruikbaar zou kunnen zijn. De heer C. A. H. Wagtho kan zich wel met dit!--' idee vereenigen maar aangezien niemand daar ver stand van heelt en de heer Luijendijk toch niet meer in gebruik zal nemen wat hij eenmaal atkeurde, acht hij dit vrijwel overbodig. Na de opmerking van den heer Christiaansedat die boekeu toch niet meer op de agenda geplaatst zullen worden, wordt, op voorstel van den heer Hollestelle besloten, de regeling dezer zaak aan B: en W. over te laten. Daarna worden goedgekeurd de aanvragen om verhooging van subsidie, van het Weezen-armbestuur met 1 25,en van het Algemeen Armbestuur met 1380, }&j - ié I Wordt voorgelezen een uitvoerig beredeneneerd verslag van den president-commissaris der gas fabriek, den heer C. A. H. Wagtho, in zake de verlichting der gemeentegebouwen met gasgloeilicht. Hoewel het gloeilicht, ook als zuinigheidsmaatregel ten zeerste is aan te bevelen, ontraadt hij toch die verlichting voor de schoollokalen, om de meerdere kosten voor branders, kousjes, enz. Het verbruik ii pl.m. 1700 M3. door 46 branders. De besparing, berekend op 40 zou du» zyn 680 M3 a 9 cent, is f61,20 per jaar. Daarentegen schat hy het onder houd per brander op t 1,35, dus voor 64 branden f 62,10 per jaar. Het gasgloeilicht zou dus z. i. eer in het na- dan in het voordeel der gemeente zyn. Was het gasverbruik grooter dan waren on tegenzeggelijk de uitkomsten gunstiger. Enz. De voorz. dankt den heer Wagtho voor dit omvang rijk rapport. B. en W. hebben ook over de ver andering nagedacht en vermeenen, aan de hand van dit rapport, opgemaakt door een deskundige, maar bovenal door een lid van den raad, die als zoo danig de belangen der gemeente op het oog heeft, de wijziging in de verlichting te moeten ontraden, Ook het hoofd der school had er groote bezwaren tegen 5 het zou geen bezuiniging zijn, maar integendeel de gemeente op meerdere kosten jagen, De heer Hollestelle zegt, nu B, en W. niet tot nieuwe verlichting durven over le gaan, hij er zich by moet neerleggenechter niet dan na zijne bevreemding te hebben uitgedrukt dat wat aan de eene zyde (de straatverlichting) voordeel is, aan de andere zyde (verlichting gemeentegebouweiD nadeel oplevert. De heer C. A. H. Wagtho wyst den heer Holle stelle op de oorzaak hiervan, in zyn rapport tnee- verstandig woordje met elkaar praten I Het spreekt van zelf, dat ik u inoet laten vertrekken, ais gij er op staat. Ik ben u bovendien al meer dank schuldig, dan ik u ooit zou kunnen vergelden, want uwe critiek op mijn boek heeft mij helder de gebreken doen zien, die het werk nog aankleven. Maar doe mij nu nog ééu genoegen en willig een laatst verzoek in, dat zeker niet onbescheiden is: de inleiding,diej ik zooeven juist nog eens wilde nalezen, gaat mij bijzonder aan het hart. Het zijn mair twaalf bladzijden, en van middag zal ik er wel mee klaar zijn. Blijf dus nog tot morgen vroeg tot zoolang zullen uw plichten u, naar ik hoop, wel verlof geven, en gij weet, mij bewijst gij er een onschatbaren dienst mee. Neen, gij inoogt het den armen iuvalide niet weigeren,, daarvoor zijt ge te humaan". Hij had zijn hand gegrepen en drukte die vertrouwelijk. Eber keek uit het venster en zag daar onder de schaduw der eiken een licht gewaad schemeren. Eén oogen blik streed hij nog met zichzelven en zeide toen met een zucht „Het zij zool Tot morgen vroeg wil ik uog blijven, ofschoon het eigenlijk niet goed is. Gij hebt overwonnen". {Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2