Gemengd Nieuws. {Wordt vervolgd.) Oesterberichten. VIS SC HE RIJ. Kerknieuws. Burgert ij ke Stand. Het ijs heeft alweer veel raernehenfeveni gekost. Nabij Gouda is een 19-jsrige jongeling door het ijs gezakt en verdronken. Te Munnikzijl geraakte een jongen bij 't schaatsenrijden op een kanaal in een wak en verdronk. Nabij Nootdorp zakten twee jongens door bet dunne ijs. Ken van hen, een 17-jarige jongen, verdronk, de andere werd in bewusteloozen toestand gered. Op de Oude Gouwe zakte een 17-jarige jongen door het ijs en verdronk. Te Ginneken zakte een 11-jarige knaap door het ijs en werd dood opgehaald. Op de Ringvaart te Haarlemmermeer is een 10-jarig knaapje door het jjs gezakt en verdronken. Een landbouwer te De Rijp reed dezer dagen op schaatsen naar Purmerend en kwam in volle vaart met het hoold tegen een brug, waardoor hij bewus teloos neerviel. Thuis gekomen is hij overleden. De koetsier op de nachtpostkar van Zwolle op Heerenveen is geheel door koude bevangen. Toen men hem bijbracht waren zijn knieën, neus en lippen bevroren. Te Drachten zijn van iemand beide handen bevroren. Te Maarsen is uit de Vecht opgehaald het lijk van den onderwijzer G. F. die sedert de vorige week vermist werd en vermoedelijk tengevolge van duis ternis te water is geraakt. In eene dezer dagen gehouden vergadering van de afdeeling „Schouwen en Duiveland" der schippersvereeniging „Bchuttevaer" kwam o. m. ter sprake de vele ongelukken en averijen in den jongsten tijd voorgekomen. Met het oog op het niet te loochenen feit, dat een aantal on heilen te wijten zijn aan het varen bij dag of bij nacht, ongeacht mist en andere rnoeielijk- heden, waartoe kapiteins en schippers genood zaakt worden door maatschappijen en reederijen. Ook speelt de concurrentie hierin een voorname rol. Men kwam tot de conclusie dat het 't best zou zijn wanneer kapiteins en schippers overeen kwamen om bij donker en mistig weer niet meer te varen en dat assuradeurs vergoeding weigerden van schade door aanvaringen ontstaan, door het varen bij nacht of mistig weer. Er werd besloten, dit denkbeeld onder de algemeeue aandacht te brengen en de hoop geuit dat deze zaak ook in de andere afdeelingen zou worden besproken. Te Amsterdam zijn wederom twee mannen, oom en neef, in een klein café op den Wester- dokdijk, door kolendamp bedwelmd, in bed ge vonden. Beide zijn voor dood naar het gast huis gebracht. Den herv. predikant van Siddeburen zijn op zijn reis van Groningen naar huis de ooren en vingers bevroren. Uit Tholen meldt men aan de iV. II. Cl. „Dinsdag kwam alhier een jongen ter school, die reeds „de lier aan de wilgen had gehangen", maar door leerplicht weer genoopt was terug te keerenhij scheen evenwel op de hoogte te zijn van de bepaling, dat tijdelijke verwijdering Tan school als tuchtmiddel kan toegepast worden, en maakte het zbont, dat het wel overleg scheen om de toepassing onmiddellijk uit te lokken. Hij vloekte tegen den klasse- onderwijzer op ergerlijke wijze, dreigde hem met de vuisten, en beet het hoofd der school, die er bij geroepen werd, in de hand." Bij onderzoek vernamen wij dat de jongen wel getracht heeft te bijten, maar dat hij het niet gedaan heeft. Het bericht is dus vrij wel overdreven. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat de menschen zóó angstig zijn geworden voor hun geld, dat uit de Post- en Nulsspaarbank de vorige week voor een bedrag van f 20.000 aan kleine inlagen werd gehaald, terwijl de B. Kath. Spaarbank een bedrag van f 10.000 uitbetaalde. Enkele dorpen dezer provincie worden bijzonder door de ramp getrollen, zoo o. a. het dorpje Vcssem achter Eindhoven, dat voor een bedrag van 1 110.UUI) bij de N. Br. Bank be trokken is. Welk een ramp voor den boeren stand, die greuzenloos vertrouwen in deze in stelling had. Op den Bijksweg van Breda naar Boo- zendaal heeft men een marskramer dood gevonden. De man was bevroren. We lazen van een gemeente, waar aan de ouders van schoolgaande kindereu gratis een gedrukte circulaire met de voornaamste bepa lingen der leerplichtwet verstrekt werd. Dit is ongetwijfeld een prijzenswaardige maatregel, alleen is het maar jammer, dat nog zoovelen niet goed lezen kunnen. Zoo was ergens in een plaatselijk blaadje het voornaamste opgenomen uit het Kon. Besluit betredende het verstrekken van voedsel voor u gebeden, mijn vriend ik heb ge beden dat üosa geen gelijk mocht hebben. Als ik in den hemel kwam en moest denken dat gij op eene andere, akelige plaats waart, zou ik geeu genot hebben in de eeuwige zalig heid. En waar zijt gij dezen langen, langen middag geweest Maar neen, vertel mij dat niet hier op straat. Als men ons samen zag terugkomen, wie weet welke vertelseltjes men van ons zou opdisschen. Ik moet alleen gaan, en gij komt over een half uur. Maar gij spreekt geen woord over de kerk, niet waar Zij knikte hem toe, met zulk een lieftalligen blik, dat hij zijn hart hoorbaar voelde kloppen en zwijgend een buiging voor haar maakte. Toen zag hij haar met haren langzamen, veer- krachtigeu tred de hoogte beklimmen en daar, waar de weg een kromming maakt, verdwijnen. en kleeding aan arme kinderen, waartoe de ge meenten volgens de leerplichtwet bevoegd zijn. Het was zoo duidelijk mogelijk en naar waarheid weergegeven, doch dit verhinderde niet, dat minstens een drietal vaders bij het hoofd der school kwamen vragen, hoe zij de f 10 moesten machtig worden, waarvan in het Kon. Besluit gesproken wordt. Een hunner verzocht zelfs het hoofd der school daar zelf voor te zorgen. Onnoodig te zeggen, dat die vaders ongetroost, althans met een mogelijken wissel.op de toekomst huiswaarts konden gaan. Op zoo een manier helpen circulaires niet veel. Dinsdag is de zaak-Soesman van Bergen op Zoom voor de rechtbank te Breda bepleit door den heer rar. Mouthaan van Amsterdam voor de Amsterdamsche verzekeringmaatschappij en door den heer mr. Hartog, van Bergen op Zoom, voor den heer Soesman. De uitspraak is bepaald over zes weken. Door het plaatsen van kolen ter verwarming van een slaapkamer zijn te Ommen bijna twee meisjes gestikt. Gelukkig werd het half den nacht ontdekt, en vond men beide bewusteloos. Geneeskundige hulp wist de levensgeesten nog op te wekken. Een oude vrouw die men eerst 's morgens vond was reeds overleden. Een graanhandelaar te Deventer die Maan dag op schaatsen naar Beekbergen ging, is van daar niet teruggekeerd. In het kanaal nabij Apeldoorn is thans zijn lijk gevonden. Te Arnhem heeft een hevige gasontploffing plaats gehad, doordat een bewoner de onvoor zichtigheid had met een lucifer naar een lekte zoeken. Plafond en dak sprongeu uit elkander, meubels werden erg beschadigd en door den geweldigen slag werden de ruiten van de nabij staande huizen verbrijzeld. Ook ontstond een begin van brand, waarbij de bewoner zelf nog al ernstige brandwonden bekwam. Ook te Zaandam heeft een gasontploffing gehad, waarbij de vrouw des huizes zeer ernstig gewond werd, en het huis ge deeltelijk vernield. In een vergadering van wielrijders te Middelburg is in beginsel besloten tot het op richten van een Zeeuwschen Wielerbond. Het doel dezer vereeniging, waarvan men zal trachten in de voornaamste plaatsen van Zeeland afdee lingen op te richten, is het behartigen van de belangen der Zeeuwsche wielrijders, omdat men vindt dat de A. N. W. B. te weinig op de belangen van de Zeeuwsche wielrijders let, ter wijl deze ongeveer f 1200 aan contributie be talen als leden. De Zeeuwsche Wielerbond wil uitsluitend letten op de belangen van de Zeeuwsche wielrijders. Men wil den bond op democratischen grondslag oprichten en trachten bij het orga- niseeren van clubtochten alle rang of stand te doen vervallen. Ook is het de bedoeling het aanleggen van wielerpaden, het plaatsen van wegwijzers, hetzij op kosten van den bond, hetzij door aan te vragen subsidies, zooveel ïpogelijk krachtig te bevorderen. Binnenkort zujlen te Goes, Zierikzee, Ter Neuzen en Oostburg ver gaderingen worden gehouden om het doel van den bond uiteen te zetten, en te trachten af deelingen te constitueeren. Voor de paarden. Men verzuiine toch vooral niet, nu het zoo vriest, de bitten der paarden een weinig te verwarmen, vóór men ze hun in den mond legt, wanneer ze tenminste gehangen hebben op eene plaats, waar het vroor. Doet men dit niet, dan veroorzaken ze den paarden een ondragelijke pijn, daar de tong aan het bit vriest, wat zich laat begrijpen. Wie hieraan twijfelt, legge zelf eens zijn tong tegen een stuk ijskoud ijzer, of probeere het met de handen, hij zal dan gewaar worden welk een aantrekkings kracht er van het ijzer uitgaat. Door nu de bitten even in warm water te leggen, wanneer ze bevroren zijn, of zc te hangen op eene plaats, waar de „vorst" zich niet kan doen gelden, kan men zich aan de paarden verplichten. Tengevolge van de felle koude sterven tal van vogeltjes, en die rondvliegen kunnen weinig of geeu voedsel vinden. Wie eiken dag wat kruimels voor de diertjes buiten strooit, zal een weldaad doen. Zuurkool, waarop zich schimmel vertoont, kan men voor bederf bewaren, door bij het nat, dat bovenop de kool staat, een weinig brandewijn te gieten, en dit telkens te herhalen als er kool uit het vat wordt genomen. In den regel echter is deze behandeling van 3 tot 4 maal voldoende, terwijl de zuurkool er een aangenamen smaak door krijgt. Een Duitsch geneesheer beweert, dat hij een gcueesmiddel heeft uitgevonden tegen dronkenschap. Het is een even eenvoudige als smakelijke remedie. Bij eiken maaltijd, ontbijt, tweede ontbijt en middagmaal veel appels eten. Appelen verdrijven den lust tot het gebruiken van alcohol en als men slechts appels genoeg eet, zal men de drankzucht geheel verdrijven. Het onderzoek naar de doodsoorzaken te Manchester is voortgezet. Ongeveer 501) gevallen van arsenicum zijn behandeld, en 't bleek dat al die patiënten bier hadden gedronken. Bij de lijkopening van enkelen werden nog sporen van arsenicum gevonden. Een fabriek te Liverpool die zwavelzuur met arsenicum vermengd heeft en deze stof heeft geleverd voor do bereiding van bier, is veroordeeld 100.000 schadever goeding te geven, Te Liptadoville sloeg zekere Dob in woede zijn driejarig zoontje dood omdat het kind een biljet van 100 florijnen verscheurdede moeder die bezig was een kind te wasschen, bleef van schrik doodhet kind verdronk in de wasch- tobbe, waarna Dob zich ophing. Nabij Antwerpen had een man zich in een stroomijt geplaatst om zich voor koude te beschutten. Hij schijnt met een nog rookende pijp in slaap] gevallen. Den volgenden morgen vond men het verkoolde lijk. Een romantische zelfmoord heeft te Bor deaux plaats gehad. Een 20-jarige schoone beminde van af hare jeugd een harer speelgenooten, die haar ongelukkig ten slotte geeu wederliefde schonk. Voor eenige dagen verliet hij Bodeaux en gaf aan zijn vriendin geen tijdingen meer, niettegen staande hare smeekingen. In wanhoop besloot het meisje toen te sterven. Tijdens de afwezigheid harer ouders, deed zij hare schoonste kleederen aan, zette eene kroon van oranjebloemen op het hoofd en, na een sterk afkooksel van heulpoppen te hebben genomen, strekte zij zich uit te bed, wachtende op den dood. 's Avonds voud men het ongelukkige meisje roerloos, de ledematen verstijfd en koud. Alle pogingen om haar tot het leven te herroepen waren vruchteloos. In Duitschland bestaat een vereeniging tot bescherming van dieren, welke een aardig middel heeft bedacht om haar pogingen populair te maken. Zij geeft boekjes aan haar leden uil met bonnetjes. Wanneer een lid op straat ge troffen wordt door de bijzondere zorgen, die een koetsier aan zijn paard besteedt, door een kind, dat vriendelijk is voor een dier, scheurt hij een bonnetje uit zijn boekje en geeft het den dieren vriend. Aan het eind van het jaar kunnen de bonnetjes worden ingezonden en voor elk wordt een mark betaald. In Duitschland heeft men op 'l gebied van dierenbescherming reeds meer goede maatregelen ingevoerd. Bijvoorbeeld om de paarden hun haver niet uit zakken te laten eten, die aan hun hoofd worden gehangen, doch uit open mandjes, zoo dat zij vrij adem kunnen halen. Zoo moeten ook de wagens, waar een houd als trekdier voor ge spannen is, een plankje aan den onderkant hebben, opdat de hond, als hij rusten mag, zich niet op den grond of in de modder hoeft neer te leggen, doch zich op het neergelaten plankje kan neervlijen. De koude maakte te Parijs 9 slachtoffers. Bijna allen stierven op den openbaren weg, ten gevolge van long- en hersencongesties. Te Rocheater (V. S.) rijn bg een brand in een weeahuia 26 kinderen, een verpleegster en een dienat- bode omgekomen en 30 zwaar gewond. Nog worden 12 kinderen vermiat. - Nabij Duik zgn Woensdag bij een ontploffing in een leetngroeve twee werklieden gedood. Te Weenen heeft een bloedig drama plaats gehad. Een inbreker werd in de Wielandsplatz overvallen door de vrouw van den bewoner. De dief tiok een revolver en schoot de vrouw neer. Eenige personen kwamen toesnellen, waarop de moordenaar ook deze neervelde en daarna vluchtte, nagezet door eene intusachen op de been gekomen menigte. Nogmaals hield hg stand en kwetste met het laatste achot een zgner vervolgers. Eindelijk werd hg, na als een razende met de kolf van zgn revolver rondgeslagen te hebben, door een moedigen politieagent overmand, die met de uiterste moeite kon beletten, dat het volk den misdadiger in stukken scheurde. Z U I D-A F R I K A. Onheilspellend voor den verwaten Brit zijn de blijkbaar verdraaide en sterk gesnoeide be richten van het oorlogsterrein. Waarom die smeekbeden om versterking als de toestand gunstig voor Engeland was In de kaapkolonie kan Kitchener er niet in slagen groote vrijwilligerskorpsen te vormen; ook de vorming van een corps van 500 man te Johan- nesburg is geheel mislukt. En de oproeping van de militie in de kaapkolonie zou gevaarlijk zijn, omdat men zoodoende vele elementen, die met de Boeren symputhiseeren, zou wapenen. Zelfs te Kaapstad doet men of men elk oogen- blik een aanval der Boeren verwacht, want reeds worden verschansingen opgeworpen in de vlakte, die de stad omringt. Kitchener seint dd. 10 dezer uit Pretoria De Boeren deden in den nacht bij dichten nevel van 7 dezer een gelijktijdigen aanval op de gezamelijke Britsche posten te Belfast, Wonder fontein, Nooitgedacht, Wildfontein en Pan. Na een zwareu strijd werden de Boeren terug gedreven zij lieten 24 dooden op het slagveld, terwijl de Engelschen verloren aan dooden 21 man, onder wie een overste, en aan verwonden 62, waaronder 3 officieren. Dus de Boeren overal geslagen. Nadere berichten zullen de zaak wel eenigszins anders uitleggen. Een Britsch convooi werd ten noorden van Krugersdorp door het commando van Beijers aangevallen, maar de Boeren werden met verlies van 11 dooden teruggedreven. Er staat niet bij of zij liet convooi ook mee terug namen. En dat de toestand in Transvaal ook alles behalve rooskleurig is, bewijst de beroering, in geheel Engeland teweeggebracht o.a. door een telegram van Kitchener aan een voorzitter van een der voornaamste goudmijnen, waarin hij verwittigt, dat hij niet kan instaan voor de mijnen en dat de belanghebbenden maatregelen moeten nemen om hunne eigendommen te be schermen, indien de krijgsomstandigheden niet veroorloven Engelsche troepen voor dat doel a! g< te zonderen. 3. De benarde toestand van Zuid-Afrika wai I' ook gisteren weer een neerdrukkende factor aan de Beurs te Londen:' Niet alleen is er in de goudmijneffecten maar ook in de geconsolideerde y en buitenlandsche effecten een groote daling bl gekomen. e, Flink zoo 1 Als de Engelsche roovers en Ji brandstichters have en goed der Boeren niet ei ontzien, waarom zonden deze dan de eigen- G dommen der kapitalisten, om wie de oorlog c begonnen is, sparen Om het verlies van menschenlevcns bekommert de Engelsche zaak- man zich niet. Nu zijn kapitaal wordt aan- j gerand, slaat hem de schrik om het lijf, en, om dat te redden, zal hij, naar wij hopen, j beter gezind zijn, dezen heilloozen voor hem in 2 alle opzichten vernederenden oorlog te beëindigenJ Uit Bultfoutein wordt geseind dat loopers v die den vorigen avond naar Brandfort, ten g noorden van Bloemfontein, waren gezonden, terug moesten omdat de Boeren in den omtrek waren. Generaal Knox schijnt het spoor van De Wet heelemaal kwijt te zijn; wel levert hij kleine gevechten met enkele afdeelingen Boeren, maar deze zijn vermoedelijk door De Wet achtergelaten s tot verheimelijking van nieuwe krijgsverrichtingen. Het gerucht loopt dat De Wet in de Kaap- kolonie den veldtocht leidt en de Kapenaars, hierduor aangemoedigd, sluiten zich bij hem aan en verleeuen hem alle mogelijke hulp. President Steijn is in den Vrijstaat gebleven en bezielt daar zijne mannen met woord en daad. In Natal schijnt men ook niet erg op zijn gemak te zijn, althans de Natalsche scherp- schuttersvereeuiging heeft zich bereid verklaard, vrijwillig dienst te doen in geval van verstoring der orde door een dreigenden inval der Boeren. Op grond van berichten uit Kaapstad wordt het volgende omtrent den toestand in de Kaap kolonie bericht De Boeren rukken gestadig op. Hoe langer hoe meer Kapenaars sluiten zich bij hen aan of steunen hen. De werkelijke kolonne heeft Clanwilliam, ten noorden van Piquetberg be reikt. Het verstrekte corps onder Herzog trekt van den kant van Sutherland op Oeres aan, waar hij zich zal vereenigen met de westelijke afdeeling om gemeenschappelijk naar Kaapstad op te rukken. De Wet is vermoedelijk van het noorden onderweg en leidt de krijgs verrichtingen. Een later bericht meldt dat verscheidene afdeelingen Boeren van de westelijke kolonne evenwijdig met den spoorweg optrekken, blijk baar om den spoorweg in het Hexriviergebergte te vernielen. Er worden Engelsche troepen gezonden voor het bedreigde punt. In de week van 310 Januari werden van Ierseke 760,000 leverbare oesters verzonden tegen de volgende prijzen: Imperialen 5562 gld., 70 K.G. 3542 gld., 60 K.G. 16—22 gld., 50 K.G. 9—12 gld., 40 K.G. 35 gld. De sterfte was weder zeer laag, daar zij nog niet ten volle 11 per duizend bedroeg. Gedurende de vorige week werden van Bruiuisse verzonden 1300 ton mosselen naar Holland, België, Frankrijk, Duitschland en Engeland. De prijzen waren f 1.80 tot f 2,50 en f2,75 per ton. Beroepen by de Ned. Herv. gemeente te St. Annaland. Ds. J. J. van de Griendt, predikant te Giessen-Oudkerk. Herbenoemd in het college van kerkvoogden en notabelen te St. Annaland: tot voorzitter, de heer J. Polderman en tot secretaris de heer A. Bierens. Dinsdagavond 6 u, bijeenkomst in de N. H. kerk te Ierseke, waarbij spreken zullen de heer Van Aken, zendeling uit Zuid-Afrika en zijn kaffer evangelist Jozias. Tot diaken bij de N. H. Gem. te Ierseke i* benoemd de heer L. P. van Oeveren ter vervanging van den heer E. De Jonge, die bedankt heeft. Ds. Van Hoogenhuijze te Ierseke heeft toezegging van beroep ontvangen bij de N. H. Gera. te Doorn, dezelfde gemeente, waarheen van daar ook Ds. Cal- lenbach is heen gegaan. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorin. 9l/a u. Ds. Van Hoogenhuijze, nam. 2 u. ouderling van der Endt. Geref. Gem. Voorm. 9'/a u. ouderling Sinke, nam. 2 u. ouderling Moerdijk, nam. 5'/a u. ouder ling Schipper. Vr. Ev. Gem. Door afwezigheid van Ds. Post nog onbekend, waarschijnlijk lezing der ouderlingen op de gewone uren. Oud Geref. Gem. Voorm. 9 u., nam. I1/* u. en 5 u. de heer P. Ingelse te Middelburg. Gem. ST. ANNALAND van 1 Nov.—31 Dec. 1900. Gehuwd; C. van Dussen, 28 j. jm. met J. E. Heijboer, 27 j. jd. Geboren: Anthonie, zv. J. Hage en L. van Dussen. Mattheus Marinus, zv. L. Wesdorp en C. van Oudenaarde. Hendrik, zv. M. Hendrikse en N, Westdorp. Neelfje Jacoba Johanna, dv. J. Goede-*

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2