Gemengd Nieuws. Oesterberichten. YISSCHER1J. O X 1) KR W IJ S. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. t {Wordt vervolgd.) STAVENISSE. Door H.H. Gedep. Staten dezer provincie is aan den heer H. Niereen te Lemmer voor den tijd van één jaar verlenging van concessie verleend, in zake den ontworpen stoomtram door het eiland Tbolen. De heer W. de Peijter alhier herdacht, 1 Jan. jl. den dag waarop hij voor 25 jaar als veldwachter dezer gemeente in functie trad. Te 's Hertogenbosch heeft zich de heer v. W. verwijderd, administrateur der Godshuizen, d. w. z. van verschillende liefdadige instellingen daar ter stede, en van het groote krankzinnigen gesticht Voorburg te Vught, tevens president der liedertafel 1 Wat dat wil zeggen begrijpt ieder, die met Bossche toestanden bekend is. Deze zaak schijnt geheel op zichzelf te staan, en met de Noord Brabantsche Bank niets te maken te hebben. Tusschen Roosendaal en Breda is een 12-jarig knaapje door den trein gegrepen en gedood. De boerenknecht B. in de gemeente Me- naldumadeel, die met een bootje ingekuild gras zou halen, is door den hevigen wind te water geraakt eh verdronken. Mevrouw de weduwe AbrahamsWijn berg, te Kampen, mag thans het voorrecht ge nieten de derde eeuw te beleven. Zij is 12 Maart 1799 geboren. Haar hoogen leeftijd in aanmerking genomen, mag zij zich nog in een Vrij goede gezondheid verheugen. Ook een inwoner van Schiedam hoopt dit jaar zijn 102den jaardag te vieren. Eveneens in 1799 geboren, geniet deze krasse man nog een goede gezondheid. Het Vai. verneemt van betrouwbare zijde, dat aan alle crediteuren der Noord-Brabanlsche Bank 100 pCt. zal kunnen worden uitgekeerd, en dat alleen de aandeelhouders in deze bank instelling een gedeelte van hun bezit zien ver loren gaan. De Ned. Bank had termen gevonden aan de Noord- Brabantsche Bank het disconto te weigeren, waarop de surséance moest worden aangevraagd. Volgens de laatste berichten in de Midd. crt. is aan de N. Brabantsche Bank voorloopige surséance van betaling toegestaan. Nabij Gorsel werd Woensdag een hulp wachter aangereden door den trein. Zwaar ver minkt overleed hij enkele uren na het ongeval. Te Numansdorp sprong een man uit de tram, terwijl deze nog in volle vaart was. Hij viel en kwam met zijn hoofd op de rails, waar door dit van de romp werd gescheiden. Door het verzuim van een wissel over te halen is te Schermerhom een stoomtram ge derailleerd. Een passagier werd ernstig gewond, doch de overige Vwamen inet den schrik vrij. Te Terhorne (Pr.) is door de duisternis en mist een 75-jarige vrouw, die met bakkers waren ventte, Verdronken. Voor eenige dagen werd een 22-jarige dienstbode vermist, die 's avonds met een kleer makersknecht gezien was. Middernacht werd bij de dames waar het meisje diende, aangebeld en door een onbekende man, die in beschonken toestand was, naar 't meisje gevraagd. Toen hem geantwoord werd dat zij nog niet thuis was zeide hij Nu ge zult haar ook niet meer zien want ze ljgt in het IJ. Later werd hij door de politie gearresteerd en bleek het dezelfde te zijn, met wien men het meisje in den vooravond gezien had. Den volgenden morgen verklaarde hij niets te weten van hetgeen den vorigen avond was gebeurd. Desniettemin blijft hij ter beschikking van de justitie, totdat iets naders van het meisje be kend is. Onder de gemeente Sloten is het lijk op- gevischt van een 20-jarig jongmensch uit Am sterdam. Bij ordonnantie van den 28 December 1900 is door de arr. rechtbank te Breda ver leend de buiten vervolgingstelling tegen den verdachte Jacobus van Isterdaal, koster van de kerk aan den Noordhoek te Tilburg, met bevel, dat .hij in vrijheid moest worden gesteld. Zwaar rustte de verdenking op hem, maar moet nu toch gebleken zijn dat de man. ge heel onschuldig is. fijnen geur, terwijl zij ook eenige lievelings bloemen plukte. Sultano, die nu weer volkomen genezen scheen, wandelde kalm naast hen. Zij spraken niet veelover het weer, over de villa's in den omtrek, over het relief met de danse ressen in de „toovergaarde", zooals Eber die plek gedoopt had. Hij was voornemens er eene schets van te maken, zeide hij, als het licht gunstig was. Voor dezen morgen had hij den cvpressenvijver uitgekozen. Eensklaps hoorde men een schot vallen. Zij waren nu niet meer onder de schaduw der hoo rnen, en zagen naar het hoekvenster, waar men het witte hoofd van den graaf bespeurde, die zich juist weer met zijn gewoon jachtvermaak had bezig gehouden. Hij groette hen met een grijnslachje, terwijl hij met de hand, waarin hij de revolver geklemd hield, wuifde. Zijne vrouw knikte, Eber nam zijn hoed af. „Adio voor {.enigen tijd 1" zeide de gravin. „Ik ga weer aan mijn werk. Hij zag dat alle vroolijkheid van haar ge weken was; zuchtend verliet hij haar en sloeg Vreeselijk moet de man geleden hébben, lederen dag die lange zware verhooren en dan de treurige gedachte in de eenzaamheid van den kerker te moeten boeten voor wat een ander misdreven heelt, daarbij de mishandelingen van de zijde der marechaussee, bij zijn overbrenging van Tilburg naar Breda, 't Is ontzettend 1 Hij is thans met zijn vrouw en kind naar Vught vertrokken. Gelukkig voor den man, dat de zaak voor hein zoo gunstig gekeerd is. Wat den schilder betreft, de rechtbank vond geen termen, hem in vrijheid te stellen, maar het bericht, als zoude de schilder bekend hebben wordt beslist tegengesproken. Hoewel het hier in de laatste dagen wel koud en guur is, maar in velden en wegen geen sneeuw gezien wordt, beeft Zondag en Maandag in het Noorden een sneeuwstorm gewoed, waar door de dienst op de stoomtramlijn Heerenveen Drachten moest gestaakt worden, evenals de lijn lleerenveenSneek. Ook moesten tengevolge van den hevigen sneeuwstorm de stoomtram OldambtPekela en die van Winschoten op Bellingwolde beide den dienst staken. De trein van Harlingen naar Nieuweschans is Dinsdagmorgen te Zuidhöm ingesneeuwd, en kon de reis niet voortzettèli. Dat de sneeuw in massa's viel bewijst dat op Nieuwjaarsmorgen over de straatsteenen geard werd dat 't een lust was. De persoon uit Utrecht, die op reis'naar Priesland in den trein in een vlaag van waanzin zijn kindje poogde te worgen, heeft bij zijne familie in een nieuwen aanval van waanzin ditzelfde herhaaldgelukkig werd het kindje ook ditmaal intijds ontzet. De politie heeft hem nu naar Heerenveen vervoerd, alwaar hij voorloopig in het huis van bewaring is opgenomen. Hij is sedert zoodanig gekalmeerd, dat men hem weder naar zijn gezin heeft laten vertrekken. Het is misschien niet onaardig op te merken dat de leerplicht voor ons land juist op den eeesten dag van een nieuwe eeuw begint. De 20e eeuw wordt daardoor al aanstonds voor Nederland van hooge beteekenis. Het woord gouddorst wordt zoo vaak gehoord en is zoo algemeen in gebruik, dat niemand er bezwaar in zal zien het te ge bruiken. En toch is het een verkeerd gebiuikt figuurlijk woord, een fout die onder de rubriek valsch vernuft te rangschikken is. Iminen bij „dorst" denkt men aan een vloeistof. Mc mag dus wel spreken van bloeddotst, maar niet van ^OHdfdorst. Men moet dus zeggen goudlm-ger. De bedoelde fout viel ons pp toen wij ergens de uitdrukking opvingen (er werd van de Engelschen gesproken), goud- en ZamAlor^j,. On- noodig la. zeggeu dat „landdam." evenzeer foutief is. Een parkwachter te Amsterdam vond bij een der boomen, een kinderlijkje in couranten gewikkeld. Toen hij het opraapte bemerkte hij dat het hoofdje een prachtig bruin kopje van de romp van het wichtje was afgesneden. De man die in China schuldig werd ge acht aan den moord op Von Ketteler, is Maandag ter dood gebracht in tegenwoordigheid van de Duitsche militairen. De man zag er opgewekt uit en toonde niet de minste spijt of angst, terwijl hij rondkeek. De beul heeft daarna met één slag het hoofd van de romp gescheiden. Te Osterveld, bij Duisburg, zijn vier meisjes vergiftigd door cacao die schadelijke bestanddeelen bevattetwee harer zijn dood, de andere liggen zeer ernstig ziek. Een anarchist heeft in de rechtzaal te Béziers vijf schoten gelost op de rechters, zonder te treffen. Toen hij ondervraagd werd zeide hij dat hij door zijn daad uitdrukking wilde geven aan zijn verachting voor de justitie. Ilij noemde zich een slachtoffer van sociale rechtvaardigheid en bekende met voorbedachten rade te hebben gehandeld. Bij Desmoines in Jowa waren 51 kinderen aan het schaatsenrijden. Het ijs brak en op 2 na verdronken allen. Te Wisnitz (Bukowina) heeft een brand 280 woonhuizen vernield, waardoor '2500 men- schen zonder onderkomen zijn. den weg in naar den heuvel, waar decypressen zich neigden. Toen hij nauwelijks eenige lijnen had gezet, liet hij het potlood aanstonds weer rusten. Zijne gedachten waren niet bij zijn werk. Steeds meende hij den zachten tred zijner vrien din tusschen het ritselende loover achter zich te hooren. Doch zij kwam niet. Alleen sloop Sultano na verloop van een uur naar hem toe, wreef met zijn grooten kop langs zijn arm, en toen de vreemdeling hem wat gestreeld had, strekte hij zich in het gras naast hem uit als een goede oude bekende. De nachtegalen zon gen, en de vlierstruik geurde er kon geen zegen rusten op zijn werk. Na een paar uren spoelde Eber met eenen zucht het penceel uit en vouwde zijn schilderstoeltje diclit. Toen hij bij zijn gastheer binnentrad voor het middagmaal en ook de gravin weer be groette, bleef het niet verborgen, dat hij zich gedrukt gevoelde. Hij gaf er het luie leven, dat hij hier leidde de schuld van, en verklaarde des namiddags een verre wandeling te willen maken, om zijn bloed weer wat sneller te doen Z U ID-A F RI K A. Een telegram uit Kaapstad, dd. 3 Januari luidtMen ziet hier den toestand in de kolonie donker in. De Hollandsche bevolking is op dit oogenblik nog wel niet in opstand, maar de invallers hebben overal van de bewoners hulp gekregen. Men dringt ten zeerste aan op de uitzending van versterkingen. De voorhoede van de Oostelijke Boeren-kollonne is dicht bij Marais- burg, ongeveer 49 K.M. ten N.O. van Cradock. Oostelijk Transvaal wordt feitelijk door de Boeren beheerscht, in het noorden is slechts sporadisch een Eugelschman geweest, in Zuid- Westelijk Transvaal is alles wat Britsch is, gevlucht. Ten zuiden van Johannesburg wordt de spoor weg onophoudelijk opgebroken, ten noorden worden mijnen zéé vernield door de Boeren, dat ze in geen 2 jaren te gebruiken zijn. Wie moet dus Transvaal bewaken Clements wordt door de la Rey vastgehouden, French heeft zijn cavalerie in het zuiden hard noodig En hoe lang zal Kitchener het te Pretoria zonder toevoer kunnen uithouden, en hoe lang Bloem fontein in dezelfde omstandigheden De Boeren bezetten elke plaats in de beide republieken welke door de Britten ontruimd wordt en de Wet houdt de groote troepenmacht van Knox Boyer aan handen en voeten gebonden. Intusschen rukken dé Boerencom mando's met bijna onbegrijpelijke snelheid zuid- en west waarts de Kaapkolonie in, overal geholpen door bevriende Kapenaars. Het is zeer waarschijnlijk dat de Boeren voorloopig niet verder zullen doordringen dan het Hexriviergebergte, een bijna ontoegankelijke streek, en daar hun hoofd kwartier vestigen. De oostelijke commando's bedreigen de Port Elizabeth spoorweglij n. De spoorweg naarOost- Londen is gemakkelijk onberijdbaar te maken. Het verkeer langs den Delagoa-spoorweg is reeds lang zoo goed als onmogelijk. Rest dus alleen de Natalsche lijn, maar ook deze wordt ernstig bedreigd, want nog geen week geleden werd door de Boeren een groote trein bij Val buit gemaakt. Men kan dus gerust aannemen dat het Britsche leger in de republieken nagenoeg van alle toevoer is afgesneden. Geen wonder dat met .vertwijfeling om ver sterking gevraagd wordt, maar er waren te Londen zelfs geen bruikbare ruiters voor den intocht van Roberts; waar moeten ze dan voor Zuid-Afrika vandaan komen? Te Osborne heeft Roberts een toespraak tot het volk gehouden waarin hij o.a. zeide dat hij gehoopt had dat zijn thuiskomst een teeken zou zijn "at het herstel van den viede voor de deur stond, maar hij vreesde dat het volk nog wat zou moeten wachten. Roberts zeide ook dat Kitchener's taak uiterst moeilijk was, en hij twijfelde of de regeering .aoeiel ijk heden wel-genoeg iu het oog hield. Hij koesterde echter geen vrees voor den uitslag, als men maar volhield, wat het ook kosten mocht, want het zou toch niet te dulden zijn dat al het werk en het lijden van het nfgeloopen jaar tevergeefsch was geweest. 't Is te hopen dat het Engelsche volk er anders over zal gaan denken. Roberts is door koningin Victoria tot belooning voor het „beëindigen" van den oorlog, in den gravenstand verheven; tevens werd hem de ridder orde van den Kouseband verleend. Het N. v. d. merkt hierbij op, dat, wanneer bij de versier selen van die ridderorde ook een kous is, deze, in de gegeven omstandigheden door Roberts gevoegelijk op hiel hoofd zou gedragen kunnen worden, want inderdaad is de oorlog nog even weinig „uit" als Itobert's taak ooit „at" is geweest en zou hij, in elk ander land dan Engeland bij zijn terugkeer zijn uitgejouwd, in plaats van als overwinnend veldheer gehuldigd. De Bank van Afrika en de Standaard Bank hebben hun filialen reeds op 30 December ge sloten en alle waarden naar Port Elizabethgezonden. Er komen nog belangwekkende bizonderheden omtrent het konvooi dat de Boeren tusschen Vrijburg en Koewerinan hebben buitgemaakt. Dit konvooi vertegenwoordigde eene waarde van f 609,909. Een mooi zaakje voor de Boeren dus. President Kruger is sinds eenige dagen lij dende aan bronchitis, waardoor hij genoodzaakt zal zijn, zich meer dan gewoonlijk in acht te nemen, vooral ook met het oog op zijn leeftijd. Het laatst ontvangen bericht is bevredigend. vloeien. De graaf moedigde dat plan aan. Lydia zweeg, blijkbaar teleurgesteldzij scheen in stilte, op eene wandeling met haren vriend gehoopt te hebben. Doch al heel spoedig had zij hare gewone kalmte weer herkregen en gaf hem, toen zij afscheid nam, in tegenwoordig heid van haren 'man vriendelijk de hand. „Terwijl gij naar Monte Perzio wandelt", zeide zij lachend, „zal ik eens in mijn bock nalezen wie toch wel die oude Marcus Porcius geweest is, naar wien het stadje heet." „Heuielsche goedheid I" riep de graaf, „gij zult van mijn vrouw nog een geleerde maken." Hij lachte met zijn onaangenaam lachje en stapte toen naar zijn rustbed. Zijn gelaat gloeide van den koppigen wijn, dien hij gewoon was onder het eten ijverig toe te spreken. Deze lach klonk Eber op zijn wandeling steeds iu de ooren, zoodat alle geuot in het schoone, dat zich aan hem vertoonde, voor hem verloreD ging. Daarbij kwam nog, dat de hemel door een som beren, grijsgrauwen nevel aan zijn oog onttrokken werd en een hevige wind hein op den straat- In de week van 27 Deo.3 Jan. zijn van Ierseke verzonden 1.159.909 leverbare oesters tegen weinig veranderde prijzen imperialen 55—62 gld., 79 Kg. 35—42 gld., 60 Kg. 15—20 gld., 50 Kg. 9—12 gld., 40 Kg. J 35 gld. De vraag uit Engeland is van eenig meer belang dan verleden jaar om dezen tijd. Gedurende de vorige week werden van Brui- nisee verzonden 1800 ton mosselen naar Holland, België, Erankrijk, Duitschland en Engeland. De prijzen waren f2, f2,50 tot f 3 per ton. Van de Zuiderzee werd 90 ton mosselzaad aan gevoerd, waarvan de prijs niet bekend is. Benoemd tot onderwijzer te Hagestein de heer A. C. Jansen te Tholen. PREDIKBEURTEN. Nederl. Protest, bond. afd. Tholen. Zordagavond 7 uur Ds. Telderi te St. Michielsgestel. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorm. 9u. Di. A. de Visser te Harlingen, nam. 2 u. Ds. Van Hoogen- huijze. Nam. 61/» u. bijeenkomst in Eben-Hkëzer. Geref. Gem. Voorm. 9'/i u. en nain. 2 Üur Ds. Koppe, nam. 5'/i u. ouderling Steketee. Vr. Ev. Gem. Voorm. 9'/i u. nam. 2 u. en 5'/j u. Ds. Post. Oud Gerei. Gem. Voorin. 9 u., nam. 1 Va u. en 5 u. de beer A. van der Stel te Westmaasgroep. Gem. IERSEKE van 28 Dec. 1900—3 Jan1901 Getrouwd: Gerrit Schouwenburg, 26 j. jm. en Teuntje van de Werke, 21 j. jd. G e b o r e n Jacobus, z. van Jacobus Verlare en Cornelia van Stee. Adriaan Jobannes, z. van Johanne9 Jacobus Koster en Janna Goeman. Maatje, d. van Pieter Priem en Adriana Oranje. Overleden: Dingenis, 1 jaar en Adriana, 13 jaar, z. en d. van Jan van Liere en Neeltje van der Maas. Johannes, 3 j. z. van Jacobus Scheele en Neeltje de Bel. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December ingelegdf30.290.61, terug betaald f 16.909.59. Het aantal uitgegeven boekjes bedraagt 33. R IJ K S T LEG RAAF. Verhandelde telegrammen, gedurende de maand December 1900. verzon- ont- opgen. en totaal totaal den vangen verder geseind Tholen. Deo. '99 185 498 989. SI. Maartensdijk. «on 1UO 158 135 141 Oud- Vosseneer. 434 587 35 51 SI. Annaland. 86 151 85 66 Slavenisse. 151 227 73 77 Poortvliet. 150 246 35 35 70 75 5 Januari 1991. THOLEN. Boter f 9,55 per 1/ï K.G. Eieren f 4, Rotterdam eieren f4, Coöperatieve Roomboterfabriek „Poortvliet" Poortvliet: boter f9,70 per K.G. Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe" te Staveuisseb i 0,7272 Per 7j K.G. St. Maartensdijk, 4 Januari 1901. Tarwe 6,75 a f 7,- per H. L. Rogge V a ff ff 9 Wintergerst u a f/ 8,- per 100 kilo. ZOMERGERST n a u 9 9 Chevalier a ff ir 9 Haver a ft 7- n 9 Paardeboonen n a V 6,50 9 80 kilo. Witte Boonen 10,— a tf 11,- H. L. Bruine Boonen 8,- a f/ 8,75 f 9 Kookerwten 1 a ff 9,- 9 9 1. Ajuin r 9 0,55 --w 9 Aardappelen r w 2,75 w '9 Bonte u k u 3,- tf 9 weg in het gelaat gierde, waarbij het stof oip- hoog dwarrelde, zoodat hij elk oogenblik met dichtgenepen oogen moest blijven staan 0® den storm over zich heen te laten gaan. Toen hij eindelijk op den top van den heuvel het kleine stadje bereikt had, woei hem ook hipr uit alle straten het stof en het vuil tegemoet, en de bergen in de verte waren in zulk e$n dichten nevel gehuld, dat hij er aan wanhoopte, iets van het vergezicht te kunnen genieten, éi blij was, dat hij in een vrij smerig koffiehuis een boekje vond, waar bij voor den wind be veiligd was en een plaatsje, waar hij zijn oogen, die hem pijn deden, met water kon belten. Lang hield hij het echter in die vunzige kroeg- lucht niet uit, vooral daar de hemel al donker der werd en een onweer oorzaak zou kunnen zijn, dat hij hier moer1: overnachten. En zpo verliet hij het stadje zonder bet behoorlijk he keken te hebben en sloeg met groote, haastige schreden den weg naar de villa weer in.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2