Gemengd Nieuws. door de architecten I. Hage en II. Snijder alhier, nadert zijne voltooiing en zal, naar wij vernemen, in het begin van Januari in gebruik worden genomen. Het gebouw heeft een plaats ge kregen op een gunstig, rustig en aangenaam gelegen terrein met veel licht en lucht, en de geheele inrichting getuigt van gepasten eenvoud en een practischen blik. Behalve een 17 tal woon- en logeerkamers, waarin de ouden en be deelden 2 aan 2 gehuisvest zullen worden, bevat het een concierge-woonruiinte, een ruime ver gaderzaal, en verder een grooten kelder en regenbak, corridors, ruime en luchtige privaten eu veel zolderruimte, in één woord alles wat de toekomstige bewoners rnaar verlangen kunnen. En wat in het gebouw zoo bijzonder de aan dacht trekt, is de heerlijke warmte, die den bezoeker aan de voordeur reeds tegemoet stroomt, en die door het geheele gebouw, zelfs op den zolder, overal dezelve is. Het wordt nl. verwarmd door eene warmwaterinrichting, waarvoor een buizennet door het gansche gebouw is aangelegd. De temperatuur kan voor elk lokaal naar believen geregeld worden en zal ook des nachts en in de wintermaanden gelijkmatig en alleszins vol doende zijn. Het Armbestuur nam ook den wijzen maat regel om den toekomstigen verzorgden een cen trale voeding en bediening te verschaffen, wat zeker niet anders dan tot voordeel, vereenvou diging, zindelijkheid en meerdere orde leiden moet. En vooral zal hierdoor ook de zedelijkheid beter gebaat worden dan een opeeuhooping van menschen van verschillenden geest en kunne in eenige oude, vieze krotten, gelijk nog op zoo menige plaats geschiedt. Wij kunnen niet nalaten aan armbesturen het stichten van dergelijke inrichtingen aau te bevelen. En wat aangaat de manier van verwarming, het komt ons voor dat een bovenbedoelde in richting voor scholen, kerken en andere groote gebouwen uit een oogpunt van reinheid, genot en gezondheid meer toepassing dan tot heden verdient. In dit gebouw kunnen ook verpleegden van andere armbesturen tegen tegemoetkoming in de kosten opgenomen worden, zoodat de naam //centraal" armhuis niet ongepast is. Met deze stichting vervallen de zoogenaamde armhuizen, die, hier en elders, wel eens beneden den rang van menschelijke woningen afdalen. Het schoonhouden enz. van school 2 is als de minste van 9 inschrijvers aangenomen door Jobs. Minnaard voor f 69. De tegenwoordige aannemer die dit werk II jaar lang bediend heelt, geniet f 80. Als secretaris van de boogschutters Qint Bastiaan is voor den tijd van ir her- enoemd de heer H. Snijder en als deken de eer J. Kramer. ST. MAARTENSDIJK. De vereeniging tot veredeling van het paardenras in het eiland Tholen vergaderde deze week te St. Maartensdijk, ten einde te bespreken de belangen der ver eeniging en middelen te beramen om het doel der vereeniging tot volle recht te doen komen. De heer L. J. Dorst, voorzitter, merkte voor eerst op dat z.i. een verloting tijdens de paarden markt te houden, zoo als eenige malen is geschied, noch kan strekken om de paarden markt in stand te houden daar deze zich zelf moet vestigen, noch medewerkt tot veredeling van het paardenras. Naar zijne meening bestaat daartoe een ander middel, en wel dit: door de vereeniging te doen keuren 2-jarige merriën, en voor de besten prijzen uit te lovenverder om die keuringen te doen plaats hebben in de verschillende gemeenten van het eiland Tholen, de keuringsplaats jaarlijks door het lot aan te wijzen. Hieromtrent werden vele discussien gevoerd, voorstellen gedaan, deze geamendeerd, gewijzigd enz. met dat gevolg, dat werd besloten le voortaan jaarlijks in de laatste week der maand Mei een keuring te doen plaats hebben van 2-jarige merriën, onverschillig van welk slag, eigendom echter van leden der vereeniging. 2o. Deze keuring te doen plaats hebben door een commissie van 7 leden, zooveel mogelijk te kiezen uit het eiland Tholen, onder deze bepaling echter, dat houders van d -en niet als keurmeesters kunnen worden toegelaten. 3o. Jaarlijks 5 prijzen uit te loven, nl. f 25, f20,—, f 15,f 10,en f5,—. Op deze wijze meent'men in het belang der paardenfokkerij te handelen, en wordt er niet aan getwijfeld of het getal leden der vereeniging zal daardoor toenemen. Bij lotiug werd daarna voor 1900 als keurings plaats gekozen St. Maartensdijk, en de rekening der ontvangsten en uitgaven over 1898 goedgekeurd in ontvang op f386,18, in uitgaaf op f 1,15 -- met een goed slot alzoo van f 335,03. SCHERPENISSE. Doordat er alhier geen commissie was, die zich met het inzamelen van gelden voor de Transvaal belastte, heeft een particulier, n.m. de gemeenteveldwachter P. Jobse, zich het lot van onze stamverwanten in de Transvaal aangetrokken. Hij is geheel alleen zelfstandig begounen met dat werk en heeft een bedrag van f 192,50 bijeengebracht. Alzoo is er in 't geheel met de ontvangsten van de school en de kerk f 250,95 gecollecteerd. Bij het schaatsenrijden ziju te Amsterdam weer drie jongens door het ijs gezakt. Twee verdronken, de derde werd roet moeite gered. Nabij Alkmaar is een brievenbesteller, die aan den trein was om de post te halen, terwijl hij langs een anderen trein liep, door dezen overreden. De man was onmiddellijk dood. Te Arnhem is uit de strafgevangenis gevlucht J. Zeegers, die wegens vergiftiging zijner vrouw tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld. Omdat voor zelfmoord gevreesd werd, was hij in een cel met drie preventieven. Om den bewaarder heen is hij naar buiten gevlucht, over de binnenplaats op een dak ge klommen waar hij zich aan den anderen kant liet afglijden. Ondanks dc ijverige nasporihgen den geheelen nacht werd hij niet ontdekt. Nader heeft men nog vernomen dat hij bij zijn moeder te Putten is geweest, waar hij andere kleeren heeft aangetrokken en zich van geld voorzien. Men vermoedt dat hij reeds over de grenzen is. Op het strand bij den molen van Vronwe- polder in het Veergat heeft een grondverzakking plaats gehad, die nog al belangrijk schijnt te zijn, daar bij laag water de steile kleirauden van den dijk af zeer goed te zien zjn. Te Delft was M andagmiddag een négen jarig knaapje, J. D-, op den gewonen tijd naar school gegaan, doch keerde 's avonds niet' van daar terug. De ouders verkeerden natuurlijk in grooten angst en vreesden, dat hij op. het ijs was gaan spelen eu daarin verdronken.De politie deed alle nasponugoa, doch te verjjoiTs. Den volgenden dag werd de knaap van uit Rotterdam thuis gebracht. Hij was met een wagen meegereden. Te T'iel heeft een brutale aanranding plaats gehad, 's Nachts om half twaalf werd er hard aan de deur van den groenteboer P. J. v. E. geringeld en toen hij daarop buiten kwam, itreeg hij een slag met een stok en een lange en diepe snede over het hootd. Men vreest voor zijn leven. De da lers zijn bekend. Te Bennekom hebben eenige jongens, die hout sprokkelden in het bosoh, op een eenzame plek een man bewusteloos midden op den weg gevonden. Zij waarschuwden arbeiders, die in het bosch werkten. Deze hebben den man op een kar naar Bennekom vervoerd. Bij onderzoek bleek dat hij iu eiken pols een diepe woud had, die daarop door een dokter zijn verbonden. Per rijtuig naar het ziekenhuis te Wageuingeu vervoerd, overleed de onbekende daar na korten tijd. Te Kolterdam is Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur, in de St. Jacobstraat een moordaanslag gepleegd, gevolgd door zellmoord. Een man eu vrouw, die reeds eenigen tgd van elkander gescheiden leelden, hadden elkaar ontmoet. Toen hij haar vroeg zich weder met hein te ver zoenen en zij daarop een weigerend antwoord gal, haalde bfj een revolver uit den zak en losie eenige schoten op de vrouw, die daarop, zwaar gekwetst in rug, maag en longstreek, Ier aarde stortte. Vervolgens richtte hg de revolver op zichzelven Neen, Sophie, om mij mag je mijnheer Boot niet afwijzen." ,/Eu wijst u me dan af, vader vroeg het meisje als met zacht verwijt. „God bewaar mij, kind. Je weet wel heter In jou zal ik alles verliezen wat mij hier op de wereld nog overblijft; maar spoedig zal de wereld zelf mij ontvallen, en daarom mag ik me niet aan je vastklampen. „Vader, spreek zoo niet," riep het meisje en weenetid knielde ze neer aan zijn knieën, met betraande oogen tot hem opziende en de armen om zijn hals slaande. Getroffen zag de heer Boot dit aandoenlijk tafereel sprakeloos aanhij waagde het niet tusschen vader en dochter te treden. En toch moest hij spreken, niet alleen om zich zelven, maar ook om Sophie, ook om haar vaderziju aanzoek was in aller belang. Eerst aarzelend, maar spoedig daarop met gloed en overtuiging zette hij hun dit uiteen. Sophie behoefde zich niet te scheiden van haar vaderzij kon hem altijd bij zich houdenhij zou een genoeglijken ouden dag hebben, zonder zorg, gestadig om geven door zijn kinderenwant de jonkman wilde trachten een zoon voor hem te zijn, gelijk Sophie een dochter voor hem was, en aldus zouden alle drie gelukkig wezen Sophie was opgestaan en luisterde aandachtig naar ziju welsprekend betoog, ziju uitlokkende voorstellingen; maar toen hij geëindigd had, schudde zij het hoofd en zei kalm, maar beslist „Mijnbeer Boot, ik zeg u hartelijk dank voor uw edele bedoelingen, ik zal u altijd erkentelijk zijn voor uw vereerend aanbodmaar hoe meer ik er over nadenk, boe minder ik het kan aannemen, ook om u zeli." „Om mij zelt t" „Ja, omdat u meer eu beier verdient, dan ik n kan aanbieden. Ik kan mijn vader niet verlaten en hij zijn voorvaderlijk huis niethier passen we bij elkander, en ik blijf hem hier verzorgen tot zijn laatste uur." Ze zei dat met een eenvoud, die geen twijfel Het aan haar oprechtheidde jonkman, die haar met hijgende spanning aanhoorde, vatte onmiddellijk de edele hoogheid van gedachten, die haar dat woord ingaf. Om haar vader, om ziju geluk, ziju toekomst moest ze hem afwijzen aan zich zelve dacht zij niet En de rijke burgerjongen, die er allerlei liefhebberijen op nahield en rijk was, voelde en joeg zich een kogel door het hooid. Hij viel dadelijk neer, doch beprocide nog op te staan en loste toen nog een schot, dat echter zijn doel misle daar de kogel door het raam vloog van den barbiers winkel van Dammers, hetgeen de ontsteltenis nog verhoogde, gelukkig zonder onheilen le veroorzaken. Toen zeeg hij neer en was dood. De zwaar gewonde vrouw, Dirkje Schippers ge naamd, is naar het Ziekenhuis overgebrachthet lijk van den man is naar het politiebureau in de Torenstraat vervoerd. Te Terwispel was een koemelker bezig met het reinigen van een oud jachtgeweer, hetwelk hij daartoe o.a. ouk met den loop in de kachel zotte zonder dat hij hiermede bekend was, sch.jnt het geweer geladen te zijn geweest. Plotseling toch knalde er een schot, dat den man in de borst trof. Zwaar gewond overleed hij aan de gevolgen. Te VVamel is een 14-jarige jongen, die even op een paard en wagen paste, door het paard van den dijk geslagen, tengevolge waarvan hij op de plaats dood bleef. Een Fransehe onderwijzeres, Mej. Masset, is door het Crimineel Gerechtshof te Londen schuldig bevonden aan moord op haar kindje en dientengevolge ter dood (de galg) veroordeeld. Mej Masset zou die misdaad hebben gepleegd om het bestaan van het kind te verbergen voor iemand, die haar ten huwelijk had gevraagd. Zij heeft vati den beginne af aan verklaard, dat zij onschuldig is. Het proces heeft groot opzien gewekt. Te Brussel is op last der Justitie door de politie een Britsche ronselaar aangehouden, die manschappen wierf voor Zuid-Alrika. Hij had er al een vijftig, treurige exemplaren van het menschen- ras, in zijn bureau bijeen, die allen gearresteerd zijn tot zij nadere ophelderingen gegeven hebben. De ronselaar is na een kurt verhoor in vrijheid gelaten. Z U I D-A F R I K A. Na de heugelijke tijding van de ernstige nederlaag bij Colense is er weer weinig belang rijk eu betrouwbaar nieuws. Dat echter de toestand van de Engelschen op verschillende plaatsen hachelijk is, valt niet te ontkennen. De opperbevelhebber generaal Buller wot als zoodanig vervangen door lord Kitchener. Ot dat de man zal zijn om het zaakje op te knappen zal de tijd leeren, maar zeker is dat hij een uiterst moeilijke taak aanvaardt. In de It'eslminsler Gazelle wordt erkend dat bij de Tugela (Colenso) 19,000 Boeren stonden tegenover 20,000 Engelschen. De Engelschen verloren in dat gevecht 142 dooden waaronder 5 officieren, behalve de gevangenen; bovendien vielen den Boeren 10 kanonnen (volgens een bericht uit Pretoria slechts 2) in handen, be nevens 13 waggons met ammunitie, die hen yoorzeker welkom zullen zijn. Van Modderrivier werd dd. 16 dezer geseind clat geen vijandelijkheden plaats hadden en men elkander over en weer inlichtingen geeft over gevangenen en gewonden. Volgens bij het departement van oorlog te Londen ingekomen berichten, zijn de Boeren er in geslaagd den Basoeto's bijna al hun paarden af te koopen, ten getale van ongeveer 30,000 stuks. Het Engelsche departement had er reeds over gedacht dit geheel eeuige middel tot vorming eener remonte te benutten en had daartoe agenten naar de Basoeto's gezonden, maar te laat. De over zee gezonden paarden hebben veertien dagen rust noodig alvorens gebruikt te kunnen worden en vele sterven gedurende den overtocht. In Ladysmith heerscht de typhus in hevige mate. White schijnt daar nog stand te houden of liever, de Boeren houden de Engelschen daar geknipt, evenals in Kitnberly en Mafekiug, terwijl ook geueraal Methuen duchtig in de klem zit en niets kan uitvoeren. In de Volksstem (een Transvaalsch blad) van 4 Nov., komt het verhaal voor van een stouten aanval bij Dundee door 15 Transvalers, die een aantal Engelsche huzaren, met maxims gewapend, op de vlucht dreven en daardoor den terugweg naar liet Boerenlager openden. Ouder deze 15 helden behoorde ook de heer J. Moerdijk, thans inspecteur van scholen, vroeger onderwijzer en ingezetene van Lerseke. Hem werd het paard onder het lijf doodgeschoten. Bij het begin van den oorlog heette het dat de Engelschen hun Kerstfeest te zouden vieren. De zaken staan nu zoo. zij in 't geheel geen Kerstfeest zullen vieren, zelfs niet de Engelschen in Engeland. De Engelsche regeering wil een onderzot instellen naar de oorzaken hunner gedurig iij nederlagen. Dat is een geheel overbodig werl Laat zij bedenken, dat de Boeren geen wilde zijn, dat zij wel de dapperheid en doodsvei achting van natuurkinderen, maar tevens wrok van den verdrukte, den vrijheidszin de oud-Hollanders, het beleid van in gevaren o; gewassen mannen en het geloofsvertrouwen v den Christen bezitten, en zij kan de hee enquête gerust oprollen. Mejuffrouw Mina Lindhout, van wie. enkele weken geleden ook reeds een pa: brieven, ons door hare familie alhier welwilleti afgestaan, in ons blad opnamen, schrijft, dt 3 Nov. aan hare ouders, o.a.: ie a 0| ra >11 et In Den 30sten Nov. kreeg ik van de Regeerin kennis dat Simon bij de gewonde krijgsgevai genen te Ladysmith is. Welke wonden heeft en hoe het hem ging kon men niet zeggei maar in zoover de Regeering er iets aan dot kan, zullen zij goed behandeld worden. De laatste berichten uit Ladysmith zijn er zich nog 10 zwaar gewonden in de Hollandscl kerk bevinden en de overige krijgsgevangeni naar het Zuiden zijn gezonden, men zegt na Kaapstad of daar dicht bij. Met zekerheid ki ik daarvan op 't oogenbiik niets te weten kome Nu, het is zeker beter naar de Kaap vervoe te worden dan te Ladysmith te blijven, wa die stad wordt de laatste dagen niet zoo zachtj door de Boeren behandeld. 'c ir rd Pt J< G H ijs! Velen van de Hollanders zijn terug en inoet .te nu wacht doen, anderen zijn weer naar d b« oorlog gegaan otn te probeeren, de familieled 1 le bevrijden, zooals zij zeggen. In mijn vorigen brief schreef ik dat ik niets zekers wist of Simon zwaar of licht gewo ,r was; zooeven is er echter bericht gekomen t hij gewond is in de rechter borst, maar li stellende is. Hij is met nog een massa andere sommigen hebben verschrikkelijke wonden, in: schijnen op 't oogenbiik veel beter behandeli te hebben dan in 't eerst. Het is te hopen i de Engelschen goed voor hen zullen zijn zij ten minste weten hoe goed de Engelse krijgsgevangenen, die niets mankeeren, hier handeld worden, zullen zij toch ook wel beetje menschlievend worden. U kunt deuken hoe blij ik zal zijn als den eersten brief van Simon ontvang. Men hem zeker niet toestaan te schrijven, of missch kan hij niet schrijven. Is zal evenwel blij i iu als hij maar weet dat het ons goed gaat. schrijf hem natuurlijk zoo opgeruimd mogel Gisteren werd hier generaal Koek begr: Hij stierf ook te Ladysmith. President Kri was erg aangedaan toen hij vernam dat K dood was. Alle winkels waren gesloten e vlaggen woeien half stok, enz. De heer Simon Lindhout schrijft, dd. November, aan zijn ouders Van uit Ladysmith schreef ik u reeds hoop dat die brief u geworden is. Zoo u dan weet was ik reeds in het twe gevecht tusschen Dundee eu Ladysmith geivip" op vier plaatsen rechter bovenarm, linkerkjt rechterborst en linkerdijik ben van die wonJ*)d wonderlijk spoedig genezen. yr. Van Ladysmith zijn we inet pl.m. 90 gewo|: p gevangenen vervoerd naar het hospitaal Pietermaritzburg, van daar naar Durbau zoo per stoomschip Patiala naar Kaaps Hier worden wij thans goed verzorgd wachten met geduld wat met ons gedaan worden. Het schijnt dat onze regeering hiastig is met uitleveringsplannen. Gisteren kreeg ik de eerste tijding na maand van Minazij schreef dat alles wel Het is hier prachtig weer en wij hebben groot plein waar wij ons tweemaal per kunnen ontspannen. Bloemfontein dat t Bet dii üj te. Out "g Iet V ier irat en. rij Pi )ud ing daar dan nu eerst wat adel beteekende, niet de adel, die bestaat iu het voeren van een ouden naam, van een leeuwtje of arendje op zijn brieven- stempel, maar de echte, de eenige adel, die van de ziel. Met verwondering en vereering staarde hij haar aan en wist niet wat' te autwuorden Maar zijn ontstuiuiige begeerte overwon weldra die aarzeling en hij barstte in gloeiende betuigingen uit dat bij nooit ter wereld zou terugvinden wat bij hier aantrof, en dat geen goud, geen aan zien kon opwegen tegen het bezit van Sophie. De oude heer viel hem met een sussend gebaar in de rede „Mijnheer Boot," zei hij, „laten we dit onder houd staken, het wordt pijnlijk voor ons alle drie. Mijn dochter zal nog eens over uw aanzoek nadenken eu u schriftelijk antwoord zenden dat zal het beste zijn." Met gebogen hoofd onderwierp de jonkman zich aau die vaderlijke beslissing en verliet bijna wankelend de zaal, die hij zoo fier en hoopvol was binnengetreden. Wordt vervolgd. Wij mogen drie dagen per weck bezof ontvangener zijn er al eenige geweest ons dan versnaperingen, als vruchten, ta sigaren enz. brachten. Het is natuurlijk in uiijn positie thans geoorloofd iets over politiek te schrijven zoo U terugschrijft ook niet, brieven niet passeeren, enz. //,-. JC. Kakebeeke, die ook als lid vat Hollandscl} vrijwilligerkorps te Elandslaagte vocht, doch, hoewel gewond, aan het Engelsche ge in -soldatenkleercn wist te ontkomen, besluit beschrijving van dit gevecht in een partieul brief, overgenomen in de N. Rolt. crt. als volg En thans kom ik nog op een onderwerp da steeds woedend maakt, nl. de manier waaro; Engelsche soldatenvolk met onze gewondei gevangenen omgaat. Ik zou willen, dal heel de wereld wis! schandelijk dal tuig alle conventies en humau RD begrippen verbreekt, hoe ze gewonden afmaken (TE ze gevangenen martelen. En dat alles terw zoogenaamde „slupid Boers" met onbegi ijp lank- en zachtmoedigheid optreden tegen gevangenen. Ik zal u een alzonderl(jke bescbi sparen van de tooneelen, die ik gezien en gi heb. Maar laat het door geheet Holland ei geheel Europa toch bekend worden, dat dat van de Engelsche natie weder denkt te staan over zwarten, die ze maar kunnen uitmoorde voel dat Engeland voor dit alles zal gesti R- vernederd worden; diep zullen de slagen aanl die het zal ontvangen. Ik kan me zoo voor hoe die Engelschen te werk gaan, wanneer inboorlingen te duen hebben. Maar dan kr '0( 8c öp I 1 iwt uw IGF VTI :er VA 'ER INI KE ON [N DA lolt 1,2 len

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 2