LaÊoiteÈ«ti Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. TL te YZENDIJKË. dokter djawaschool had hij in het vuur zijner inprovisatie het woord harem gebruikt, doch die uit het stenogram weggenomen, omdat het natuurlijk zijne bedoeling niet kon zijn alle doktoren op Java te verwijten, dat zij van de kweekschool voor vroedvrouwen een harem maakten, zooals hij dan ook duidelijk had toe gelicht. Voortaan zou hij nog omzichtiger zijn bij de verbeteringen der stenogrammen. Den heer Pijnacker Hordijk had den wijziging van den lieer Van Kol ook pijnlijk getroffen omdat het antwoord van den Minister en dat van spreker op dat woord harem geslagen hadden en de verandering van dat woord hun dus in de Handelingen een dwaas figuur had doen maken. De Minister voegde er nog bij, dat zijne aanmerking op de handelwijze van den heer Van Kol niets persoonlijks bedoelde, maar gemaakt werd omdat die handelwijze de wijze van discussie in de Kamer raakt. In de aanslaande zomervergadering van de Pro vinciale Staten van Zeeland zullen o.m. de volgende zaken in behandeling worden gebracht Een adres van C. Vreeke te 's Heer-Arendskerke c.s., om het gebruik van het sleepnet voor sommige vischwaters te verbieden. Een nader rapport van Gedep. Staten omtrent het aangehouden voorstel tot vereeniging van de polders Anna Jacoba en Willem. Een voorstel van Gedeputeerden tot het verleenen van eene subsidie ad 1 11500 's jaars, gedurende 2 jaren, voor de uitoelening van den stoomboot- en wagendienst WalzoordenVlake en Walzoorden Hulst. Een voorstel van Gedeputeerden tot wijziging van het besluit der Staten, waarbij aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland subsidie is verleend voor een tweejarigen cursus in het hoelbeslag. In 1898 werd aan genoemde maatschappij voor dit doel een jaarlijksche subsidie verleend ad 1 700, onder voorwaarde dat door de Maatschappij een minimum bedrag van f 400 's jaars beschikbaar zou worden gesteld. Aangezien nu op de begrooting voor 1899 uit de kas der maatschappij slechts een subsidie ad 1300 is uitgetrokken, stellen Ged. St. voor, wederom f 700 beschikbaar te stellen voor een tweejarigen cursus in hoelbeslag, mits door de maatsch. van landbouw een minimum bedrag ad f 800 tot dit doel worde toegestaan, naar goedvinden over de beide jaren te verdeelen. Een voorstel van Gedeputeerden, tot wijziging van het besluit der Staten, waarbij aan de Vereeniging „School voor hand- en bouwkundig teekenen" te Tholen een subsidie uit de Provinciale fondsen is verleend. Het voorstel strekt om de woorden „50 van de totale uitgaven", voorkomende in het besluit van 4 November jte doen vervangen door „een bedrag van 1 400". Een voorstel van Gedeputeerden tot het verleenen van een subsidie voor de uitoefening van den wagen- dienst TholenSt. Maartensdijk. De ondernemers van den wagendienst tusschen Tholen en St. Maartensdijk verzoeken om het vroeger toegekende subsidie ad i'600 's jaars voor twee jaren te verlengen. Gedep. Staten stellen voor aan W. Moelker c.s. gedurende den tijd van één jaar, ingaande 1 Augustus 1899, voor hunnen wagendienst tusschen Tholen en St. Maartensdijk, een subsidie te verleenen van f 50 per maand, onder voorwaarde lo. dat, uitgezonderd op Zondag, ten minste tweemaal daags met voldoend ingerichte wagens eene reis worde gemaakt van Tholen naar St. Maartensdijk en terug, en 2o. dat elke maand aan Gedeputeerde Staten eene opgave worde gedaan van het aantal vervoerde passagiers 3o. dat het subsidie eindigt met den dag, waarop de heffing van tol op de rijkswegen mocht worden afgeschaft. In 1898 werden vervoerd 7591 personen, terwyi ontvangen werd (wegens vervoer van personen enz. en subsidie van Provincie en Gemeenten) 14187,50 en uitgegeven f 3826, zoodat in dat jaar een winst is gemaakt van 1 361,50 (in 1897 f 229,29;. Een voorstel van Gedeputeerden, tot heffing van resp. 28 en 36 opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en op de ongebouwde eigendommen en van 21 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting over het jaar 1900. Onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog zal door de kapitein, eerstaanwezend ingenieur te Bergen op Zoom, aldaar op 5 Juli a.s. worden aanbesteed het bouwen eener kazerne voor de veld-artillerie. Kaming f 60.000. Benoemd tot gezworen voor den polder Moggershil, J. Elenbaas, Mz. In de Woensdag te Zierikzee gehouden veri ficatie-vergadering in het laillissement der firma C. Bal Zoon te Zierikzee is het door Mr. M. Jacq. de Witt Hamer aangeboden accoord verworpen met 95 tegen 66 stemmen. Van liet eerste oogenblik af had Nora op Rudolf een indruk gemaakt, dien hij bestreed en dien hij toeb niet van zich kon zetten. In den toestand van sombere onvoldaanheid en doelloos verlangen, waarvan hij zich geen rekenschap wist te geven, was hare verschijning als een plotselinge lichtstraal in de donkerheid zijner zieleene toovermacht, welke hij te vergeefs trachtte af te weren. Indien zij niet gebleveu was, zou hij dien indruk overwonnen hebben, want hij was niet zwak, het minst jegens zich zeivenmaar nu moest* hij haar dagelijks zien en hooren, en het was niet alleen haar bevallig uiterlijk, maar nog meer het lief karakter en de rijkdom van geest der nienwe huisgenoote, die een tot dusverre ongekende uitwerking op hem hadden. Bovendien had Nora bij al hare bescheidenheid en dienst vaardigheid iets zoo kalm voornaams over zich, dat hij er zicli telkens over verwonderde. In haar tegenwoordigheid deed hij alle moeite om onverschillig tegen haar te schijnen, hoewel de werkelijk trotsche koelheid, waarmede zijne ST. ANNALAND. Door den heer F. II. Eydraan te Delft is aan den Raad der ver schillende gemeenten in dit eiland medegedeeld, dat door hem aan do Regeering een verzoek is gericht tot vergunning lot het aftappen van water uit de duinen van het eiland Schouwen, ten einde in ons eiland waterleidingen tot stand te brengen. Het water uit het pompstation te Stavenisse, zou door middel van buisleidingen onder vol doenden druk gebracht worden binnen de bebouwde kom der gemeenten, overal waar zulks redelijkerwijs zal kunnen verlangd worden, terwijl buiten de kom langs de hoofdleidingen naar andere gemeenten zooveel mogelijk ge legenheid tot wateropuame zal worden gegeven. Verder is door hem voor den tijd van een jaar voorrang van concessie aangevraagd. IERSEKE. Uit vertrouwbare bron wordt ons medegedeeld, dat de Industrieele Maatschappij te Amsterdam hare volledige plannen voor den tramwegbuitenhaven Hansweertdorp en sta tion Kruiningendorp Iersekebuitenhaven Wemeldinge bij Gedep. Staten heeft ingeleverd. Wetende, dat men in dezen met een zeer solide Maatschappij te doen heeft, die gaarne direct uitvoert, wat zij onderhanden genomen heeft, is het te hopen, dat ook de autoriteiten van hunne zijde het deze belangrijke zaak niet aan een flinke en vlugge medewerking laten ontbreken. Deze lijn wordt, nu ook HulstWalsoorden voor aanleg gereed is, een zeer gewenschte en doeltreffende verkeers- en verbindingsweg tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Bevelaud. Veel van wat tot heden over Antwerpen of Terneuzen moest ot wilde, zal weg en tijd bekorten via station KruiningenIerseke. Zaterdag 11. werd hier een ringrijderij op rijwielen gehouden, waaraan ongeveer 20 fietsers deelnamen. Er waren 8 prijzen, waarvan de 2 hoogste ten deel vielen aan de heeren WBom en D. Sandee. Voor het theoretisch geneeskundig le exa men aan de hoogeschool te Utrecht is geslaagd de heer J. C. Bom alhier. Het fantarengezelschap „Mozart" zal deel nemen aan een groot festival te Antwerpen op II Augustus. De stemming voor 3 leden van den ge meenteraad is bepaald op 5 Juli, de herstemming zoo noodig op 14 Juli. Den vorigen Zaterdag is te Goes van de vrachtkar van Verboom, van Ierseke, een ziiveren horloge en een gouden halsslootje ontvreemd. De politie beeft de daders opgespoord, die het gestolene aan den havenkaut in het gras ver borgen hadden. De voorwerpen zijn in beslag genomen en tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. G. C. Deze week is hier een man gestörven, die (van 2 vrouwen) nalaat 9 kinderen, mins tens 45 kleinkinderen eu 59 achterkleinkinderen. Het getal is waarschijnlijk grooter, daar van eenigen die in Amerika wonen geen juiste opgaaf kon gegeven worden. SCHERPENISSE. Aan de beurt van perio dieke aftreding als gemeenteraadslid alhier zijn de heeren: J. Duijnhouwer, C. Ilartog, A.Az. en 0. A. Geuze. Den kiezers wordt in her- hinnering gebracht dat voor nieuwe candidaten de aanbeveling van 4 kiezers noodig is cn de candidaten-lijsten tot 27 Juni as. ter secretarie verkrijgbaar zijn. In de laatste gemeenteraadszitting is het besluit genomen, dat de herbergen en bierhuizen des Zondagsavonds om 8 uur gesloten moeten zijn; deze verordening moet iu de reeds ge noemde lokalen ophangen ter bekendmaking aan de bezoekers dier inrichtingen. STAVENISSE. Zooals men zich misschien herinneren zal, werd 2 jaar geleden, met ruim 51) kinderen der school alhier, een tweedaagsch reisje ondernomen naar Rotterdam en Dordrecht. Men was hiertoe in staat gesteld door vrijwillige giften van ingezetenen en eenige uitwonende eigenaren. Aangemoedigd door het toen ver kregen succes, besloot men verleden jaar de kinderen zeiven te leeren sparen, om zoodoende de onkosten voor een dit jaar te doen uitstapje te verkrijgen. Elk kind, dat wilde, moest 21ji cent per week geven, welke centen dior het hoofd der school in bewaring genomen werden. Verscheidene kiuderen voldeden hieraan. Het plan nu is om in de eerste week van Augustus met de kinderen een rijtoer te gaan maken over Sint Maartensdijk, Scherpenisse, PoortvlieUnaar Tholen en vandaar, geheel of gedeeltelijk per tram naar Bergen op Zooin, om na aldaar het een en ander in oogenschouw genomen te hebben, weder per tram naar Hogerheide te gaan. Van hier uit doet men een gemeenschappelijke wandeling naar de Wouwsehe Plantage. Des avonds gaat de terugreis over Oud-Vosmeer en Sint Annaland, zoodat alle dorpen van het eiland bezocht worden. Die kiuderen, die niet gespaard hebben en toch mee willen, kunnen zich tot het einde der volgende week nog aan melden bij het hoofd der school of hun klasse onderwijzer. Natuurlijk moeten zij dan zooveel betalen, als door elk der andere kinderen gespaard is. zuster haar voortdurend bejegende, hem innerlijk griefde en krenkte. Hij zocht hare tegen woordigheid niet op, veeleer vermeed hij die, en toch werd hij wrevelig als hij haar niet vond waar hij gedacht had haar te zullen ontmoeten. Soms was hij ook geheele dagen afwezig, om naar zijn boerderijen, pachthoeven, bosschen of veraf gelegen landgoederen te rijden, en als die op den duur zijn zorg en bedrijvigheid vereischt hadden, zou hij misschien de afleiding gevonden hebben, welke hij daardoor zocht. Nu echter had zijn vader, die pas sedert weinige jaren dood was, alles zoo geregeld in orde gebracht, opzichters en pachters waren met zooveel zorg gekozen, en namen hunne plichten zoo getrouw waar, dat Rudolfs toezicht over zijn bezittingen volstrekt geen inspanning of groote opmerkzaamheid vorderde en bijna niet meer dan liefhebberijwerk was. Dus stond daarbij, evenals op zijn eenzame ritten, Nora's beeld hem gedurig voor den geest, hoe misnoegd hij daarover ook op zich- zelven was. (Wordt vervolgd.) Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie eener te Bergen op Zoom op te richten kookcursus. In een volgend nummer komen wij hierop terug. Te Bergen op Zoom wordt Zondagavond bij den heer Bremers-Susijn, stations-koftiehuis, in zijn lommerrijken tuin het eerste abonne mentsconcert gegeven door de Stafmnziek onder leiding van den heer Barbe. Het programma belooft veel. Voor niet-leden is de entreeprijs gesteld op 50 ct. per persoon. Wij twijfelen niet of velen uit Tholen zouden van deze con certen profiteeren indien er gelegenheid bestond na afloop met den tram huiswaarts te keeren. Onder Siddeburen (Gr.) zijn eene vrouw en bare 20-jarige dochter, die van het land waren teruggekeerd, vlak bij hun woning door den bliksem getroffen. De dochter was onmid dellijk dood; de toestand der moeder is niet zonder gevaar. Dinsdagavond had op een hoefje onder Westkapelle een treurig ongeval plaats. Een meisje van 4 jaren was in een onbewaakt oogen blik spelenderwijs met een kroesje bij een put gekomen eu daarin gevallen. Toen het een oogenblik later gezocht werd, zag men twee klompjes op het water drijven en bij onderzoek werd het kind dood uit het water gehaald. Te Oranjewoud wist de hengst //Vrijbuiter" zich van zijn oppasser los te rukken, waardoor deze viel en zoodanig door het dier werd ge trapt dat hij eenige- uren daarna overleed. Nabij Nijmegen heeft gistermiddag de heer Keppel Hesselink, oud 40 jaar, Oost-Indisch rechterlijk ambtenaar met verlof, wonende op eene villa aan de Voorstadsalan, onder Hees, na eene woordenwisseling met zijne echtgenoote, oud 35 jaar, die in den tuin bezig was de bloemen te verzorgen, met een revolver, waarop ti patronen geladen waren a bout portant een schot gelost, dat haar in den rug trof. De gewonde vrouw vluchtte daarna uit haren tuin door eene opening der afscheiding van bet erl op het erf van den bloemist Roerink, waar zij op een hoop bloem potten neerviel en weldra den geest gaf. Kort daarop zag mejuffrouw Roerink en an deren, die mevrouw K. H. te hulp waren gesneld, dat de heer K. H. door veld en struiken in de richting van de rivier de Waal vluchtte, waar men weldra aan den dijk een schot hoorde klin ken. De heer K. H. had zich van het leven beroofd. De beide lijken zijn naar de villa vervoerd en aldaar geschouwd. Zij hadden eene dochter van 16 en een zoon van 15 jaar. De heer K. H. zou weldra naar Java teruggekeerd zijn. Omtrent de juiste beweegreden tot deze vree- selijke daad loopen de geruchten zeer uiteen. Te Brugge lijden acht personen aan verschijn selen van vergiltiging na het gebruik van hoofdkaas. Iu de Bollwertstraat hebben een vader, moeder en 2 kinderen van 12 en 15 jaar, die ook van de hoofd kaas gegeten hebben, vieeseljjke pijnen geleden. Op d(inzeildeli dag werden dezelfde verschijnselen bjj nog 4 personen onldekt. De geneesheer dacht eerst aan cholera, maar weldra bleek dat het ver giftiging was. Ken onderzoek wordt bjj den slager waar de zult gekocht is, ingesteld. De reizigers, die zich bevonden in den trein, welke Zaterdagmiddag om 5.33 uit Amsterdam naar Amersfoort vertrok, werden tusschen Baarn cn Amerstoort niet weinig verschrikt door het rinkinken van glasruiten en het naar binnen vallen van groote splinters hout, juist toen een goederentrein passeerde. Vermoedelijk stak er eenig voorwerp van een goederenwagen te ver uit, hetwelk in aanraking kwam met den personentrein en zoodoende ruiten verbrijzelde en houtwerk beschadigde. Gelukkig werd niemand gekwetst. Onder de gemeente Bodegraven is de heer Groot, R. K. geestelijke, plotseling gestorven onder verschijnselen van vergittigiug. Men ver moedt dat het gebruik van spijs, die in een koperen pan had gestaan, oorzaak van zijn dood is. Ook bij de dienstbode deden zich vergif tigingsverschijnselen voor. Op verregaand brutale wjjze schijnt iemand wonende te Zeeland (N.-Br.), Donderdag in de wo ning van K. aldaar te zijn binnengedrongen en diens huisvrouw tot het dulden van ontuchlige handelingen te hebben gedwongen, Een tweetal mannen, de Jager en "Van Wend, beiden verliefd op hetzelfde meisje e] geraakten op de Gedemptegracht te Leiden iitfet hevigen twist. Harteveld, de vader van hef= meisje, mengde zicli in den strijd en werd dooi de Jmet een mes in het hart gestoken, hetgeei - onmiddellijk den dood tengevolge had. DaE dader wist te ontsnappen, doch meldde ziel een uur later zelf bij de politie aan. Uit nader onderzoek bleek dat de dader he voornemen had om H. of diens dochter t dooden. Voor het plegen van diefstal moest h: el ook nog terechtstaan. -- Te Ampt-Doetichem sloeg de bliksem i een huis en trol een aan talel zittenden jongelin; die onmiddellijk dood was. Te Berlijn moet de werkman Monlag het middt >e ontdekt hebben om kunststeenkool te maken va aarde en andere waardelooze stollen. Proeven zijn er reeds mede genomen en een Maal^ti schappij is opgericht om het nieuwe product te es ploiieeren. Niet alleen in ons land heeft het onweer o verschillende plaatsen gewoed, waardoor zei or menschen en vee getroffen werden, ook Parijs hee Bn door een hevig onweer veel schade ondervondei Een der stralen is 30 Meier ver ingezakt, zoodi vele huizen moesten ontruimd worden, en spoorwegdienst veel belemmering ondervond. Een automobiel reed gisteren te Pariji volle vaart tegen een keerend rijtuig aan, meLa het gevolg dat de persoon die erin zat era - geslingerd werd, terwijl de koetsier terechtkwam, op de zitbank van de automobiel, met de zwee in de hand. Gelukkig liep alles zonder ernstige verwoi^e dingen af. H D Het Gerechtshof van J.oire heelt het doodvonul geveld over den moordenaar Louis Borde, die vel leden zomer zijn vrouw en zijn tienjarig dochteiij vermoordde en zijn slachtoffers eenige maanden lai bij zich in zijne woning behield, totdat eindelijk misdaad aan het licht kwam. Hij trachtte door allerlei listen zijn straf te on gaan en zich ontoerekenbaar te verklaren. Maar 1 c] baalte niet. Hij werd toerekenbaar verklaard, noodzaakt tot bekentenis van zijn schuld eu nu na de guillotine verwezen. In hei Oostenrijksche leger moet men rekenii houden met de veelwijverij. Onder de uit Bosn afkomstige soldaten zijn veie Muzelmannen, die me el dan éene vrouw kunnen hebben. Daarom wordt nu in het Normal Armee Vertn nimgsblatt, onder meer verordeningen, bekend gemaal g dat bij het overlijden van Muhauimedaansche uii tairen, die meer dan ééne weduwe achterlaten, lfl.6 pensioen gelijkelijk zal worden verdeeld ouder vrouwen, Bij een Parijsehe juweliersfirma is e diefstal gepleegd voor een bedrag van 100,01 francs. De dieven moeten het huis zijn binne r gedrongen door een gat, dat zij in den keldi muur van een aangrenzend gebouw hadd r gemaakt. DREYFUS. Na een tiendaagsche crisns is in Prankr een ministerie Waldeck-Rousseau opgetredf waarin de radicalen sterk vertegenwoordigd zi Verder kan men zeggen dat het't eerste Dreyti gezind cabinet is, waarover de vrienden van d banneling zich zeker zullen verheugen. Men verwacht dat het nieuwe ministerie eeni :b militairen straffen zal die iu hun taal of ngiss de pen zich schuldig hebben gemaakt aan feitf in strijd met de militaire tucht. De algemeetie raad van het departement Seine heeft bij motie den tvensch uitgesprok dat de krijgsraden in tijd van vrede atgesclf rti worden. i i ar 0. NASCHRIFT, De massa van het feestterrein neemt de stroom naar het stedeke aan, dat, was het grooter gewe had het meer restauratieruimte gegeven, aan menschen te stade zou gekomen zijn. Muziekcorps op muziekcorps deed zich hc Op het punt van muziektewtf (kostte f 2800, Yzendijke met de Residentie wedijveren sakkert wat 'n wydsche opvatting van zoo'n klein plaat: Het diner ving eindelyk aan, na 'n duci e prinsenkwartiertjehet muntte uit van de egde makers, ruim en zéér goed. Als ik zeg dat nóg in iets uitmuntte dan hel moet er maar dan was het in saaiigheidoch, och, hokt de verscheidenheid en overeenstemming Tholen (1898) op schreeuwende manier. De Algeraeene Voorzitter, die de gave zoo ro en schoots bezit om overal gang in te brengen, kon doode punt hoe Hij er ook de eeiste duwen gaf hier niet overwinnen 't wou nietwaa niet? Zoo halt en half weot ik 't, doch die er by aanzaten, moesten een beetje leeren ra ook. 't Diner ging, toen hel vuurwerk aa/ig uit, jammerlijk uit 'n Prachtig vuurwerkje, bijeengebracht, oj nippertje nog, door de jongelingschap van Yzendij nu, daar hebben die jongelui terecht eens eer Wy vreemden meenden het ging van de Afdee uitneen, neen, zeiden de Yzendykers, dat flik wij 'm zelf. Wel, daar was 'n sloteffekt aan dat vuurwei Jjj fameus I De glazen ik bedoel die in de ra rinkelden. En toen was 't uitvoor mjj ten mi maar aan de stemming, overal nog te merken, gt ik wel dat men daarna nog veel met glazen gerinkeld hebben 5 ik zag nog zooveel dames die halve jurken en van die benauwde trekm$e oc zij;

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 2