toHM, itilii aai da Itlaipi ra ossttrtaalt, lailloai, esz. N°. 730. Zaterdag 24 Juni 1899. Zestiende jaargang. EN e In betrekking. ONDERMELK. J. M. C. POT, r* Zij, die zich met I JULI op it blad abonneeren, ontvangen de ot dien datum verschijnende nummers IJRATIS. Publicatie n. FEUILLETON. EDie, BINNENLAND. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per S maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ing.zond.n stukksn, enz. worden niterli|k op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n o( vóir DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholü». DE UITGEVER. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; ieders regel meer 10 cents; groote- letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohte 2 maal in rekening gebraoht. NATIONALE MILITIE, proeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat '/i e verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, het achter hunnen naam aangegeven tijdstip in erkelyken dienst worden opgeroepen, om in den apenhandel te worden geoefend: Marinus Jansen, van de lichting 1895, 3 Juli 1899 3e Regiment Infanterie Bergen op Zoom. imon de Korte, van de lichting 1896, 22 Aug. 1899 3e comp, Hospitaal-soldaten Middelburg, ieter van As, van de lichting 1896, 16 Aug. 1899 3e Regiment Infanterie Bergen op Zoom. eendert van Poepelen, van de lichting 1896, 30 ugustus 1899 3e Regiment Infanterie Bergen op Zoom. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich daags vóór hun vertrek, des voor- ;vliddag8 tusschen 10 en 12 uren, ter Gemeente- ril cretarie vervoegen, ten einde op hunne verlofpassen ;s3 or den Burgemeester den dag van vertrek te doen rmelden en inlichtingen te ontvangen aangaande reis2e. dat zij, ieder op den voor hein aan- f ;even dag, in uniform gekleed en voorzien van verlofpassen, alsmede van al de bij hun met groot verlof medegenomen voorwerpen kleeding en uitrusting, bij hunne korpsen zijn igekomen des namiddags vóór vier uren of, zoo niet mogelijk is, op het uur, door den Burgemeester bepalen. De verlofgangers, voor wie de opkomst eenen Maandag is gesteld, behoeven echter, iien zij gevestigd zijn in gemeenten, vanwaar zy één dag hun garnizoen kunnen bereiken, nn ni trek id eerst op den dag voor de opkomst bepaald, op rsch te begeven, en moeten den volgenden dag, vroegtijdig mogelijk, bij hun korps aankomen. Ingeval ziekte of gebreken hunne opkomst mochten "hinderen, moeten zij hiervan, zoodra doenlijk door i op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde deskundige verklaring ter Gemeente-Secretarie nnis geven. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping heft den verlofganger geenszins van zyne ver- ckting tot opkomst onder de wapenen, daar deze mbare bekendmaking eenig en alleen als bewys dt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen, rholen, den 10 Juni 1899. een LOTING VOOR DE SCHUTTERIJ. iurgeineester en Wethouders van Tholen, brengen deze ter kennis van de Ingezetenen dezer neente, dat op Maandag den 26 Juni 1899 binnen gemeente de jaarlyksche collecte zal plaats ben, ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de lerlanden, welk Fonds uitsluitend strekt tot P ersteuning van al de verminkten in eenigerlei id, waaronder ook die in Nederlands Overzeesche oniën of Bezittingen, en noodigen mitsdien een uit, om door eene milde bydrage, dat Fonds vervulling van het edele doel van deszelfs nlïjemmiiig, te helpen in staat stellen, holen, den 24 Juni 1899. Naar het Buitsch. 1,6 ;edi rde rin ,rat( ,ree i JM 8 knj n i til, droevig zat Nora op haar kamer. Het heden juist een jaar geleden, dat haar gestorven was, en dat zij van haar voogd vernomen, dat zij arm achterbleef. Jm, zij begreep het woord toen nog niet ijn volle beteekenis, zij vond het zelfs zeer 1 ressant om in haar eigen onderhoud te ten voorzien, maar veel bittere teleurstelling i, waaraan had ze dat verdiend? Haar !r, predikant op een uitgebreid dorp had, zooveel voor anderen gedaan, en zij, jong lerloos, had hem daarin steeds bijgestaan, hij haar voor enkele jaren naar de stad gebracht, waar zij bij een oude vriendin moeder een lief tehuis had gevonden en Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen maken bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat de alphabeiische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij ter inzage van een iegelijk zullen liggen op het Raadhuis dezer gemeente, van Maandag den 26 Juni 1899 tot Zaterdag den 1 Juli daaraanvolgende, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem eenige personen of omstandig heden mochten bekend zijn, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan te moeten worden weggelaten, zulks aan het Bestuur kennelijk te maken. Dat de loting voor de Schutterij tusschen de ingeschrevenen van dezen jare, klasse 1874, zal plaats hebben onder toezicht eener commissie uit het Bestuur, ten Raadhuize dezer gemeente, op Maandag den 3 Juli 1899 des middags ten 12 ure precies. Gedaan te Tholen den 24 Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE. P. LABAN, Secretaris. Wee den wolf, die in een kwaad_ gerucht staat. Geldt dat spreekwoord voor vele dingen, zeer zeker is het van toepassing op de onder- melk, die door de roomboterfabrieken naar de boerderij terug wordt gezonden. In onze streken toch maakt men geen kaas van de afgeroomde melk en men gebruikt haar op de boerderij als veevoeder. Of die van haar vetdeelen ontdane melk dan nog voedingswaarde heeft? Men vrage het eens aan hen, die ze geregeld aan hunne jonge varkens en kalveren voederen. Zoo goed als alle kaasdeelen (eiwitstoffen alzoo) en de melk suiker evenzeer, zijn er nog in aanwezigalleen de room, het vet, ontbreekt bijna geheel. Nn zal ik niet beweren, dat room geen uitstekend voedingsmiddel is, en dat liet voor een kalf niet beter is, dat liet de volle moeder melk ontvangt, maar dan kan men de boter- bereiding wel op zijde zetten en dat zou op den duur geen winstgevende verandering blijken. Het doel moet dus zijn, de afgeroomde of ondermelk zoo te vervoederen, dat het jonge 'vee er de grootst mogelijke voordeelen van kan genieten en er flink bij gedijt. Nu beweren sommigen wel, dat de karnemelk, die op de boerderij bij de ouderwetsche boter- bereiding wordt verkregen, beter is voor het jonge vee dan de ondermelk uit de fabrieken, maar het bewijs daarvoor blijven zij schuldig, 't Is volkomen waar, dat in de karnemelk wat meer vet achterblijft dan in de ondermelk, doch men moet niet vergeten, dat bedoeld vet toch niet meer in zijn oorspronkelijkeu toestand daarin voorkomt. Wie in zijn ondermelk een weinig volle melk mengt, zal in dat ontbrekend vet, als het niet op andere wijze kan geschieden, veel beter voorzien. Maar men houdt nu eenmaal melkvee, om er zooveel mogelijk voor een uitstekende opvoeding bad genoten. Alles wat haar nuttig en lief was leerde zij en kwam op zestienjarige leeftijd weer naar huis met een veelzijdige ontwikkeling, waarover baar vader zich met recht mocht verheugen. Voor hem was zij niets veranderd, integendeel, hij vond haar nog beminnelijker in den omgang; zij was hem in alles ten steun. Samen bezochten zij de armen en zieken in den omtrek en over legden wat er noodig was voor de ongelukkigen, die nooit te vergeefs bij hem aanklopten. Nora meende dat haar vader zeer gefortuneerd was, omdat hij zooveel meer deed dan de rijken in hun omgeving. Wel had zij meermalen uit zijn mond vernomen dat ieder verplicht is voor zich zelve te zorgen, en als Jt kan nog zooveel mogelijk voor zijn medemensch, doch zij meende dat haar vader zich door die hulpvaardigheid geen opoffering behoefde te getroosten. Drie jaren leefden zij recht gelukkig en tevreden met elkander en bezochten zoo nn en dan hun oude vriendin in de stad bij wien zij zoo gezellig was thuis geweest, doch die in den laatsten tijd aan een treurige ziekte leed, deel van te trekken en dus om zooveel mogelijk boter uit de melk te maken. Wie dus de karnemelk verkiest boven de ondermelk, om dat er meer vet in zit, begrijpt niet, dat boter meer waarde heeft als marktproduct dan als voedsel voor jonge dieren. Maar tegenover dit ontbrekend vet in de ondermelk staat zeker een groot voordeel, dat de karnemelk mist n.1. het behoud der melk suiker. Wie wel eens ondermelk heeft geproefd, weet, dat zij een eenigszins zoeter smaak heeft dan.de volle melk, juist omdat de room er uit gebaald is. De melksuiker heeft voor de voeding van jonge dieren een hooge beteekenis, welke nog te dikwijls wordt over 't hoold gezien. YVaar nu die melksuiker in de karne melk is veranderd in melkzuur, blijft zij bij de fabriekmatige boterbereiding behouden. Volkomen waar was' in vroeger jaren de bewering, dat de ondermelk vooral in den zomer bij groote hitte als voedsel voor jonge kalveren soms vrij ongenietbaar was. Maar wie haar goed behandelde en geregeld aan zijn fokvee licht gezuurde ondermelk gaf, kon er toch zeer goede resultaten mede krijgen. Vooral jonge varkens blijken bij geregelde voedering met zulke ondermelk uitstekend te groeien. Sedert echter in fabrieken het pasteuriseeren won.t toegepast is de ondermelk als veevoeder zeer,.in waarde gestegen, vooral voor hen, die op eenigen afstand van een fabriek wonen. Dat pasteuriseeren bestaat eenvoudig in het ver hitten der melk tot circa 8O11 C. soms gevolgd door een plotselinge afkoeling tot circa 10° C. Hoewel dat laatste niet absoluut noodig is, verdient het zeer zeker aanbeveling. Door de verhitting wordt het spoedig zuur worden der melk tegengegaan, ook in de grootste warmte van den zomer en bovendien ondergaat de ondermelk daardoor een zuivering ten aan zien van vele bacteriën, die allerlei ziekten ver oorzaken. Zoo behoeft men niet te vreezen, dat daar, waar de ondermelk goed gepasteuriseerd wordt, door haar bet mond- en klauwzeer wordt verspreid, wat wel het geval is, als men niet pasteuriseert. Sterksprekende voorbeelden zouden daarvan kunnen gegeven worden. Daarom iedere fabriek toegeroepenpasteuriteer vóór alles de ondermelk; ge bewijst er den veestapel in uwe streek een grooten dienst mede en verhoogt de voedingswaarde tevens. In de laatste tijden wordt de ondermelk nog al veel gebruikt ais middel oin kalveren vet te mesten. Vet mesten is iets anders, daarvoor zal men volle zoete melk behoeven, maar 't is toch geen kunst om in een week of aclit een kalf van gewone grootte met ondermelk op een gewicht van 95 K.G. ruw te brengen. Daar voor voedere men in de eerste week de volle moedermelk, wijl ze toch niet naar de fabriek kan gezonden worden. Daarna vervange men langzamerhand de volle melk door ondermelk, zoodat in de derde week het dier niets dan waarvan zij vreesde niet te zullen herstellen. Toen kwam plotseling de groote slag, waaraan zij op dit oogenblik zat te denkenhaar vader stierf, na een korte ongesteldheid van slechts weinige dagen. 't Was heden juist een jaar geleden. Hoe veel tranen had zij in dat jaar geschreid, hoeveel moeite had het haar gekost om een betrekking te krijgen. Eindelijk, eindelijk was zij geslaagd als juffrouw van gezelschap bij een barones, die als weduwe met haar zoon en dochter op eene buitenplaats woonde en waar Nora nu ongeveer drie maanden hare plichten met de grootste nauwgezetheid waarnam. Nog steeds was zij voorloopig aangesteld, hetgeen haar dikwijls angstig maakte. De dochter des huizes, freule Wanda, die haar altijd onver schillig en trotseh behandelde, was verloofd met een graaf en zou spoedig in het huwelijk treden. De jonge baron Rndolf volgde het voorbeeld van zijn zuster, maar was altijd minzamer als hij met haar alleen was. Dit uinderde Nora zeer, en zij dacht er nog lang over na, tot de slaap een einde aan haar droef gepeins maakte. ondermelk ontvangt. Na verloop van een week of acht is het dier slaohtbaar en brengt gewoonlijk een bevredigenden prijs op. Voor een vollemelkskalf wordt natuurlijk meer betaald, een, twee, drie cent per half K.G., maar wie kan nu ook twee ruggen uit één varken snijden Het mesten van kalveren inet ondermelk is een bedrijf, dat nog te weinig wordt toegepast. Misschien wel, omdat de varkens alles wel op kunnen. Toch loont een oadermelkskalf ook nog wel de moeite. Ziehier een berekening: Kalf van acht weken, zwaar 90 K.G. ruw, verkocht a 30 et. brengt op f 27. Inkoopsprijs van het kalf gerekend op f 4, blijft dus een zuivere ontvangst van f 23. In acht weken gebruikte het kalf circa 800 L. ondermelk, die dus opbrengen f23 of bijna 3 cent den Liter. Stel dat de boer gemiddelde melk had en dan aan de fabriek voor de room ook maakt 'o cent per L. melk, dan brengt hem de melk op 6 cent per L. Er kan waarlijk nu en dan nog wel een kalf tegenvallen, zonder dat men behoeft te klagen over te weinig opbrengst. Wie 't beter mocht weten, maar uit ervaring, niet uit theorie, die bewijze het tegendeel. De kwestie is belangrijk genoeg in onze dagen. R. B. Tweede Kamer. Deze week werd in de Tweede Kamer de interpellatie van den heer Staalman gehouden over de geruchtmakende beleediging van de marine door Ds. de Koe te den Helder. De Minister van Marine antwoordde dat de zaak nog in onderzoek is bij bet kerkbestuur. Z.Ex. achtte het door Ds. de Koe gesprokene beleedigend voor de Marine. De oifieieele kerkparade is tijdelijk geschorst, hoewel het aanvaukelijk uitgevaardigde verbod van het bijwonen der godsdienstoefeningen bij meergemelden predikant is opgeheven. De wijziging van de wet op besmettelijke ziekten, waarbij de mazelen geschrapt werden en de pest ingelascht is met 45 tegen 10 stemmen aangenomen (dus maar 55 van de 100 leden waren tegenwoordig.) Bij de behandeling van een spoorwegontwerp voor indië, hetwelk door den heer Van Kol bestreden werd, verzocht de Minister dezen, in het belang van een ridderlijken strijd, nu eens geen verandering te brengen in het stenogram zijnen rede, gelijk hij gedaan had bij de dis cussie over de dokter djawa school. (Men weet dat de Kamer-stenografen gewoon zijn hun stenografien vóór die in de Handelingen worden afgedrukt, aan de respectieve Kamerleden, die het woord gevoerd hebben, ter verbetering van mogelijke onnauwkeurigheden ter inzage te geven). De heer Van Kol kwam, (ten onrechte meenen we) op tegen dat persoonlijk verwijt. Bij de Na een vasten, verkwikkenden slaap was Nora den volgenden ochtend bij tijds aan gekleed en gevoelde zich opgewekt bij het heerlijk uitzicht op het park met zijne heldere vijvers, zijne grasvelden, zijn plantsoen en zijne schilderachtige omgeving van dorp, bosch en bergen, toen de barones zelve de kamer binnen trad om haar te zeggen, dat zij in deze be trekking kou blijven, haar de nadere bijzonder heden daarvan mede te deelen, en tegelijk na te gaan of de voor haar bestemde kamers van al het noodige voorzien waren. Dit alles behandelde zij op een hoogen toon, maar de voorwaarden waren aanneemlijk. Nora zou slechts voor bepaalde uren in beslag genomen worden, behield veel vrijen tijd, en wat ze met Clara, een pleegkind van de barones, te doen bad bepaalde zich tot een algemeen toezicht; ook zou zij, volgens haar wenscb, „juffrouw Nora" genoemd worden. In weerwil van bare trotsche manieren, gaf de waardige vrouw blijk van zooveel goedheid en zorgvuldigheid, dat Nora haar dankbaar de hand kuste. Toen gingen zij samen naar beneden voor het ochtend koffie-drinken.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 1