Gemengd Nieuws. Ingezonden stukken. [Slot volgt.) de Damstraat. Het zal een vrij groot en fraai gebouw worden met ongeveer 20 kamertjes. Tot heden bestond een dergelijke inrichting niet. Intusschen is voor dat gebouw eeue nieuwe aanbesteding uitgeschreven. Op 15 Augustus a.s. zal hier een doel- schieting zijn van de boogschutterij „Claudius Civilis." Er zijn altijd menschen, die niet bijzonder haastig zijn met het betalen van belastingen. Daarvoor zijn verschillende redenen en oor zaken, zoo zijn er o a. die uit beginsel zoo handelen. Als gewoonlijk denken zij daarbij alleen aan zichzelven, wat niet bepaald prijzenswaardig is. Zoo konden zij wel eens bedenken, dat be lastingen ontvangen worden om weer te worden uitgegeven, o.a. om ambtenaren te betalen. En als nu die ambtenaren door den tragen toevloed van belastingen hun salaris niet op hun tijd kunnen ontvangen, zoo als wel eens gebeurt, dan is dat voor die menschen alles behalve ge riefelijk. Als de belastingplichtigen daaraan dachten, zouden zij wellicht anders handelen. De bevolking dezer gemeente is dit jaar reeds niet onbeduidend verminderd door vertrek naar elders. Deze week vertrokken 2 gezinnen, een naar Amerika en een naar Vlissingen. Maandagnamiddag zal de gemeente een bezoek ontvangen van Z. E. den Commissaris der Koningin. De ingezetenen zijn verzocht de vlag uit te steken. Deze week is hier een vrij groote haai gezien, omringd door verscheidene pijlstaarten, die misschien met evenveel belangstelling als de menschen aan den wal dien vreemden sinjeur naoogden. Zoo heel vreemd is een zeker soort haaien hier wel niet, maar dc bedoelde was grooter dan anders. Een groote kreeft is niet alleen gezien maar ook gevangen. In de maand Mei zijn op het telegraaf kantoor behaudeld 302 telegrammen, waarvan 85 verzonden en 217 ontvangen. In de postspaarbank is ingebracht f2071,20 en teruggevraagd f 4860,07 Aangevraagd zijn 7 nieuwe boekjes. Door de kiesvereeniging /Burgerplicht" zijn tot candidaten voor den gemeenteraad ge proclameerd de heeren J. C. van der Burgbt (attr.), C. A. E. Sauer (aftr.) en T. Cupéry. Tot voorzitter dier vereeniging werd benoemd de heer M. van Harmeleii, die deze benoeming slechts tijdelijk aannam. Onze dorpsgenoot P. de Dreu, die deze week naar Amerika vertrok, kreeg van de zang- vereeniging Excelcior, waarvan hij mede-oprichter en sedert voortdurend bestuurslid en een ver dienstelijk werkend lid was, een horloge en ketting ten geschenke, als een bewijs van achting en waardeering. Genoemde zangvereeniging verloor in de laatste maanden door verschillende oorzaken meerdere verdienstelijke leden. Het is te wenschen, dat zij door andere leden van dien aard vervangen worden. Dinsdag zijn van wege het leger aan het station Kruiningen 40 postduiven vrijgelaten. De militair, hiermede belast, deelde mede, dat zij in ongeveer 2 uur te Amsterdam terug werden verwacht. Woensdag is hier tijdelijk een gewezen ingezetene van Ierseke teruggekeerd die in Amerikaanschen zeedienst den oorlog tusschen Amerika en Spanje meegemaakt heeft. Woensdag heeft de Tweede Kamer met 88 tegen 2 stemmen een wetsontwerp tot ver betering van het Amsterdamsche Aloordzeekanaal aangenomen. De Minister verklaarde zich bereid ter vervanging van bruggen 2 stoompontveeren aan te leggen. Bij de beraadslagingen werd een lans gebroken voor de belangen der kleine gemeenten, waarvan de Minister zeide, dat deze de opmerkzaamheid der regeering niet ontgaan. OUD-VOSMEER. Uit de volgende voor dracht: 1 mej. T. P. Slager te St. Anualand, 2 mej. J. C. van As te Wissenkerke, 3 mej. J. G. W. van Oorschot te Kampen, 4 mej. E. C. van West te Tholen en 5 mej. A. J. Geluk te Tholen, is tot onderwijzeres alhier benoemd mej. Slager. THOLEN. Naar men ons van bevoegde zijde meedeelt, heeft Dr. J. van der Burght tegen 1 Juli a.s. ook ontslag aangevraagd als geneesheer van het Diaconie-armhuis der Ned. herv. gem. alhier. Dit ontslag is hem, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem gedurende 22 jaren bewezen, op eervolle wijze verleend. Met genoemden datum zal de heer P. Jansen, arts, definitief met de practijk in het armhuis worden belast. Bij de stemming voor lid van den raad op 29 Mei 11. waren niet minder dan 23 bil jetten van onwaarde. Wij veronderstellen dat het meerendeel dezer briefjes niet naar belmoren was ingevuld en brengen daarom onder de aandacht van hen die nog niet geheel vertrouwd zijn met de nieuwe manier van steramen, dat men alleen heeft zwart te maken de open ruimte in het blokje vódr den naam van den caudidaat zijner keuze. Al wat er verder aan toegevoegd of bij geschreven wordt, maakt het briefje van onwaarde. In ons vorig nummer deelden wij reeds met een enkel woord een en ander mede omtrent de gehouden wedstrijden der Thoolsche wiel- rijdersvereeniging //Voorwaarts" alhier, op Vrijdag 2 Juni jl., welke, begunstigd door prachtig zomerweder, een aangenaam verloop gehad hebben. Wij laten hieronder den uitslag volgen: No. i. Ringsteken. Ie prijs de heer C. W. Geluk, Jz., 2e prijs de heer L. Warkens. No. 2. Langzaamrijden. (50 M.) Ie prijs de heer W. C. G. Kosters, 1 in., 15 sec. 2e prijs de heerL. Warkens, 1 in., 133/s sec- No. 3. Eierrijden. Ie prijs de heer W. C. G. Kosters, 2e prijs de heer W. Warkens. No. 4. Cigaretrijden. Ie prijs de heer C. W. Geluk, Jz., 253/5 sec., 2e prijs de heer Smout, 272/j sec. Voorts werd een extra prijs onder de leden van ^Voorwaarts" verreden, welke met ringsteken gewonnen werd door den heer C. W. Geluk. Na afloop der wedstrijden hielden de h. h. leden en deelnemers eene gezellige clubtocht naar St. Maartensdijk en terug, waarna de prijzen op de bovenzaal van den heer W. Moelker, na een toepasselijk hartelijke toespraak van den eere-voorzitter, den heer J. W. Wagtho, door de winners na loting konden worden uitgekozen. Wij meeneu in den geest der leden te spreken, wanneer wij zeggen, dat /Voorwaarts" een aan- genamen middag heeft doorgebracht. Moge zij steeds in bloei en ledental (ook Dames I) toe nemen, zoo twijfelen wij niet of zij zal ons nog menigmaal op zulk een aardig sport-tooneel vergasten. handen ernstig gewond. De anderen kwamen met den schrik vrij. Te Marken was visscher Kes bezig zijn palingfuiken te lichten. Een duizeling scheen hem te overvallen, want plotseling sloeg hij over boord. Eenigen tijd daarna werd hij levenloos opgehaald. Te Arnhem is een tweejarig kind in brand geraakt door het spelen met lucifers, terwijl de moeder even afwezig was. Hoewel alle zorg er aan besteed werd, mocht het niet gelukken het kindje te behouden. Aan de firma Gebr. Polak te Vlissingen is op de tentoonstelling te Apingedam de ver guld zilveren medaille toegekend voor hare in zending Daseking's melkontroomers „Fram". Er zijn maar weinig aardappelvariëteiten welke tot laat in het voorjaar uitstekend van deugd en smaak blijven. In dit opzicht wordt veel goeds gezegd over de //Roodspruit-Jam", welke in het Noorden van Groningen in de laatste jaren veel verbouwd werd. Zij is in het Hierin hield zij ook woordtenminste i je: beproefde dit. Geheel in haar eentje liet z|an Mary dagvaarden en de zaak kwam behoorlij voor de Sheffieldscke magistratuur. Deze deftige heeren vonden het eerst nii weinig vermakelijk, zulk eene kleine aanklaa: ster en dito beschuldigde vóór zich te ziei Maar weldra zaten zij als verstomd, toen het getuigenverhoor bleek, welke vreeselijke ta de kleuters bij den twist tegen elkander haddi j gevoerd. Zij deden daarom het beste dat in dezi gedaan kon worden, toen zij de behandeling d zaak afbraken en aan de ouders den raad gave den lust hunner kinderen in procesvoeren ni aan te moedigen, maar hun betere taal en n nieren te leeren. Een kostbare landkaart van Frankrijk ril. te zien zijn op de aanstaande Wereldtentoo stelling te Parijs. Op die kaart, welke de Keizer van Ruslai laat maken, zullen de verschillende departement worden aangegeven door jaspis en onderscheide tintende rivieren zullen van platina, de iner late voorjaar zelfs beter dan kort na den oogst, en de zee van lazuursteen en de steden ndi iote uni f Een onderwijzer aan eene openbare lagere school te Vlissingen, de heer v. d. W., heeft sedert eenige dagen zonder verlof de gemeente verlaten. Met hem is verdwenen zijn hospita, eene gehuwde vrouw, die hare drie kinderen schijnt te hebben medegenomen. (Midd. Cl.J Alcohol en Misdaad. Op het 2e nationaal congres voor geheel onthouding deelde Mr. D. R. Baron van Lijnden mede, dat bij de Arrondissements-rechtbank te Arnhem van Februari 1898 tot Maart 1899 754 strafzaken waren behandeld, waarvan 224 ontstaan waren uit het misbruik van sterken drank. Spreker bezocht in 1898 in de cellulaire gevangenis te Arnhem 184 mannen, daarvan waren 76 door drankmisbruik tot hun misdrijf gekomen. Volgens den directeur der gevangenis moet dit cijfer veel hooger zijn en wel 90°/o der veroordeelden bedragen. Ook in andere landen merkte men een nauw verband op tusschen het aantal misdaden en het alcoholverbruik. Merk waardig is ook, dat overal, waar de drank ver bannen wordt, het aantal misdrijven sterk ver mindert. Wanneer zullen we dat in ons land kunnen constateeren Wij ontvingen de trekkingslijst van den Jacob's humor, premie kalender. Op onder staande nummers zijn prijzen gevallen: No. 15036 In de le ki. der Schilderijen. komen nog wel een acht of tien dagen aan- loopen. Vóór dien tijd zou ik tenzij mij nog tijdig een orkaan uit mijn lijden kwam verlossen al lang en breed heel gemoedelijk verhongerd zijn. Want te eten had die schipper niets achtergelaten geen korst brood zelfs en ook van de rumflesch zou ik al spoedig den bodem te zien krijgen. Ik vraag, of dat nu niet een toestand was om er méér dan landerig, om er wanhopig bij te worden 1 Het éénige wat er op zit, dacht ik, is dat je het aanlegt zooals zoo menige matroos, wan neer het schip niet meer te houden en elke kans verkeken is. Je drinkt rum totdat je zoo goed als bewusteloos bent en dan met één sprong op het ijs en dóór het ijs in het water. En dit dacht ik niet zoo maar voor de leus, om mijzelveu akelig te maken, maar in vollen, jammerlijk vollen ernst. Ik was er God weet het 1 zelfs niet ver van af, maar ineens den kogel door de kerk te jagen dat wil zeggeu, de flesch aan den mond te zetten. Daar opeens Bim, batn bim, bain - Wat was Dit jaar is in het Land van Heusden de muizenplaag bijzonder groot. Vele graanvelden worden door dit lastige volkje totaal vernield. Sommige landbouwers boren nu op verschillende plaatsen diepe gaten in den grond en vullen die daarna met water. Op deze wijze ving de heer M. v. d. Beek te Babiloniënbroek in twee nachten ruim 350 stuks. Van het spoorwegongeluk te 's Uertogen- bosch waarbij de locomotief en twee wagens van een trein in de machineloods in het station bin nendrongen, wordt nader gemeld dat de machi nist bij het biunenloopen in het station sliep en de leerling-machinist, die gewoiid werd, ook sliep. De machinist is geschorst. Te Beemster is een kindje van 3 jaar in een pot met kokende pap gevallen, en aan de gevolgen overleden. In de Rietlanden te Amsterdam werd Woensdag een spoorwegwerker door een ran- geerenden trein aangereden. Ewaar gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd; men vreest voor zijn leven. De heer S. te Groede reed voorbij een open wagen waarin 8 personen waren gezeten. Het paard schrikte zoo hevig dat zij van den dijk afreden. Een persoon werd geheel bewus teloos opgenomen, en de voerman werd aan de 26 Staatsloterij Beelden. 6015 2e kl. id. Haardstellen. 20129 n Parapluie en Kleerstaudaards. 12166 3e kl. id. Fauteuils. 12186 Sigarenkastjes. 3032 4e kl. id. Naaimachines. 12007 ii Speeldoozen. 2074 5e kl. id. Rijwieleu. 9786 e Salonlampen. diamanten zijn Het kaartspel. Waarom bestaat een kaa spel uit 52 kaarten? Waarom is de keuze n op een rond getal 40 of 60 gevallen? Twi én vijftig kaarten, dertien van elke soort of zo genaamde kleur, schijnt willekeurig gekozen zijn, maar dat is niet zoo. De 52 kaarten verbeelden de 52 weken i een jaar. Het jaar heeft 4 getijen, daarom er in een Kaartspel 4 azen, 4 heeren, 4 vrouw 4 boeren, 4 kleuren, 4 van elk getal. Elk ja gatijde heeft 13 weken, vandaar de dertien kaan vu elke kleur. De gewone kaarten loopen van 1 (aas) tot en dan volgen boer, vrouw en heer. Geelt u dezen „poppen" de daarop volgende getall 11, 12 en 13, dan is de som van de gezami in lijke getallen van eeue kleur 91. Dit is Ijpde aantal dagen van een vierendeeljaars. De 4 kleuren of de 4 jaargetijden geven zamen de soin van 364 dagen, dat is voor zoo het bij de verdeeling mogelijk is, bijna prei r het aantal dagen van een geheel jaar. [Buiten verantwoordelijkheid der redactie), dat? Daar begint het buiten te kleppen en te dreunen en te dreunen .en te kleppen biin, bain, bim bam, waarachtig, klokgelui, niets anders en wel zóó duidelijk en nabij, alsof de kerktoren nauwelijks een paar honderd sehreden van mijn schuit af kon wezen. „Wel almachtig zeide ik bij mijzelven „wat heeft dat te beteekenen? Eén van beiden óf je bent krankzinnig geworden óf" en daar schoot mij het oude sprookje te binnen, waarin verteld wordt dat in de verdronken stad Vineta souis nog de klokken geluid worden onder water maar, wie dat luiden hoort, die is een verloren man en ziet het land niet terug En, bij gevolg dat zou dan zou veel als mijn doodsklokje zijn, dat daar beierde Maar Vineta ligt een heel eind ver in de Oostzee, dus hoe zou men dan het luiden hier kunnen hooren? Het is waar, toover- klokken waren het. Maar zelfs voor toover- klokken dacht mij dit toch wel wat kras. Acht weken na den len Juni wordendeniet afgehaalde prijzen niet meer afgegeven. Te Baden, bij Weenen, reed de fabrikant Kornitzer met zijn vrouw en twee kinderen op een benzine-automobiel, toen opeens de benzine ontplofte. Een der kinderen werd gedood en de fabrikant werd zwaar gewond aan beide beenen. Bij het ontsporen van den goederentrein tusschen öalsbergen en Itheine zijn 21 wagens uit de rails geraakt. De materieele schade is groot. Behalve de hoofdconducteur, die aan de gevolgen zijuer verwonding is bezweken, werd ook nog een conducteur ernstig gewond. De ,/Kleurlingenbond" der Vereenigde Staten heeft eeue boete- en bededag uitgeschreven, om hooger bijstand af te smeeken ter verlossing van de onrechtvaardige, wreede en barbaarsche behandeling, waaraan de negers in een groot deel der Vereenigde Staten bloot staan. In de oproeping wordt o. a. bitter geklaagd over de afzonderlijke „negerwagens" op de spoor wegen, de Jimcrow-cars, die vaak niet beter dan veewagens zijn, over de moeite die de zwarte staatsburgers dikwijls op reis ondervinden om voor hun geld iets te eten of te drinken te krijgen, en natuurlijk het meest over de lynch- moorden, de barbaarsche wijze waarop zoovele kleurlingen, dikwyls op een lichtvaardige oe- schuidigiug in hechtenis genomen, aan een ver woede volksmenigte worden prijsgegeven, om dikwijls onder de gruwelijkste martelingen ter dood gebracht te worden. Door de vreeselijke brand die op de kermis te Antwerpen gewoed heeft en waardoor een hippodroom, een circus en vijf huisjes zijn ver brand, hebben ongeveer 70 artisten al hun bezittingen verloren en eenige gezinnen hun inboedel. Er zijn te Antwerpen inschrijvingen opengesteld voor deze ongelukkigen. Shetiield is eene stad in Engeland, merk waardig met alleen omdat men er goede messen maakt, maar omdat zelfs kinderen aldaar zich tot den rechter wenden, wanneer zij onderling moeielijkheden hebben. Zoo had daar dezer dagen zekere Annie Ben- nett, oud 11 jaar, twist met Mary Towlar, oud 13 jaren, die haar als krachtig bewijsmiddel een klap in het gezicht gaf. Annie gaf geen klap terug, zooals schoolkinderen anders in die om standigheden plegen te doen. Zij wist wel beter, maar zeide, geneef in den geest van dezen voor- uitstrevenden tijd: „Wacht maar! ik zal je wel in rechten betrekken." Mijnheer de Redacteur! Vergun inij eenige plaatsruimte in uw geëerd veelgelezen blad. Ingevolge het schrijven in „de Avondster' Zaterdag 3 Juni van Jan van Frinsland, die ecl [P geen Prinslander is, omdat hij niet in Frinsl woontzie ik mij verplicht, iets te doen, dat Un' met mijne gewoonte overeenstemt en mij werkepr tegen de borst stuit; nl. mij met een anderm zaken te bemoeien, omdat J. v. Pr. het ook d (ik geloof echter, dat hij, wilde hij naar waarl teekenen, L. v. H. had moeten teekenen), schijnt dat hier niet zoozeer zaakkennis dan concurrentievrees in het spel is, dacht ik na lezen en herlezen van bedoeld schrijven, want teekent Jan van Frinslandpratende op zekeren ka tS dag, als hebbende reeds lang een centrifuge. Hii antwoord ik hem ditle. Kr is niemand Prinslaud op bedoelden koopdag geweest, die centrifuge gebruikt. 2e. Kr zyn hier maar 4 boeren die een roomer hebben, van wie niemand den naam draagt. 3e. Juist die personen, die hier eene centrif^8 gebruiken, waren het hevigst in verzet tegen het syst Halsteren Mijnheer J. v. Pr. tracht door zyn flauw kot geschrijf de boeren alhier vrees aan te jagen, treffende de hier op te richten coöperatieve rt boterfabriek, door verschillende verkeerde voorstellin Hij haalt o.ui. aan, de kans van besmetting oec v. esti etz èvi ers en au V iet oo us )0 esk sur ive l e eo M we tari Al el n gOï mt sie rU, V Bi J ere nd le He ïiei te set de le ar uur worden der onderineik doch hij scl >ot niet te weten dat, wanneer de melk in de latjer goed wordt behandeld, en na het ontroomem ondermelk wordt gepasteriseerd, van besmetting ree sprake meer kan zyn, omdat door die behandt én de ziektekiemen die in de melk aanwezig totaal worden gedood, én dik en zuur worden vi voorkomen. Ook van kort bij Stampersgat wonen en bil iot zaaien van 13 en 20 duizend KG., ja juisi >r bietenzaaiers moeten voor hun voordeel veel meiter houden, want een bietenverbouwer heelt veel noodig en welke mest zal hy voordeeliger heb cee die van melkvee of van vet vee V Ook haalt hij aan dat, wanneer melk 20 ets. per 100 Liters kost aan vervoer, kost er echter nog geen 16) het hier in Prins nog veel meer moet kosten. Maar waarom dan toch, J. v. Pr. V De afsta zijn hier zeker niet grooter dan in Wouw lil het kort, volgens schrijver kan hier in Prins eene fabriek, die de melk bij de boeren alk ut nooit rendeeren. Ik geloof wei dat het zijn w« r is, de fabriek alhier niet tot siand ie zien kin|r J en alhoewel het voor de Prinslandsche boeren hopen, dat zij er wel komt, is dit toch nog zekerheid. Maar dat is toch zeker, dat kans bestaat eene coöperatieve roouiboterfabrie stand te brengen en vooral te behouden het Prinslandsche plan, dan volgens het speku r e systeem Halsieren, want reeds zoovele labr slijt bestaan er en werken reeds jaren, ingencht de boeren ook hier van plan zijn, terwijl ei niet ééne werkt zooals men te Halsteren wi )or ginnenen deze manier is ook van veel bfina veel bezwaarlijker en vooral als er wordt gewerkt volgens de thans bestaande statuten. Nu moet ik even tegen mijn karakter in werken, door my met andermans zaken in te en ga ik over om eenige bezwaren en nadeel* j te noemen, verbonden aan het Halstersche sys Men wil dan bij iederen leverancier eei roomer plaatsen. Dus by den boer, waar gaans reeds werk genoeg te verrichten valt. eet Wou*>p dt len ke, ler iü 15 g< lie; v Dii n AL «ec ")n

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 2