««Mal piiji aai ia hlaira aai oesterteelt, luttaf, No. 728. Zaterdag 10 Juni 1899. Zestiende jaargang. EN J. M. C. POT, m FEUILLETON. loor het ijs bekoeld. IEN Dreyfus. Publicatiën. aken B l Jj M E 5 L A Jt D. Thol l] Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per S maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. IngazoitdM stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewackt un het bureau te T h o I o n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: ThOLEN. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. Voorbereidend militair onderricht. De Burgemeester van Tholen, maakt bekend, lat voör jongelieden van 16- tot 24jarigen leeftijd, ndien althans het voldoend aantal zich aanmeldt, de ;elegenheid wordt opengesteld tot het kosteloos >ntvangen van voorbereidend militair onderricht, waaromtrent door Z. E. den Minister van Oorlog ene nieuwe regeling is vastgesteld, die ter Secretarie ,ezer Gemeente voor belanghebbenden ter inzage 1 Dat onderricht heeft in het algemeen ten doel, oor locale oefening, die zooveel mogelijk aan- luiting zoekt bij hel schoolonderwijs in de gymnas- iek, de bekendheid te bevorderen met de een- da oodig8te militaire exercitiën en de algemeene plichten p} an den soldaat, doch strekt bovendien, om hen, ^«ie de verbintenis wenschen aan te gaan als vrij- illiger voor het reservekader, in de gelegenheid stellen, zich voor die verbintenis gevorderde edrevenheid in de behandeling van het geweer igen te maken en voorts tot opleiding van toe- oinstigc militieplichtigen, die aanspraak wenschen verkrygen op plaatsing bij het korps en in het Rrnizoen hunner keuze, of die zich tydens hun ïrblyf onder de wapenen wenschen toe te leggen tvonfy het erlangen van eenen graad. lied Het voorbereidend militair onderricht vormt men cursus, die loopt over twee achtereenvolgende intertydperken, telkens van ongeveer half October t ultimo Februari, en gedurende ten minste 3 uren week. Voor de aanmelding tot deelneming aan het onder- ht bestaat gelegenheid gedurende de maand Juni, alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 ir, op de Secretarie alwaar ook verdere inlichtingen nnen worden verkregen. Ten slotte wordt in het bijzonder de aandacht der ilanghebbenden erop gevestigd, dat op het voor- cht om ingedeeld te worden bij het korps en in |t garnizoen hauner keuze, alleen die in te lijven ëtelingen aanspraak hebben, voor zoover dit mei de f 3.-flangen van den dienst is overeen te brengen, die f 5.*èor het bywonen van het voorbereidend militair por derricht een bewys van militaire bekwaamheid bben weten te verwerven. Tholen, den 10 Juni 1899. JDe Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen, ;evolge art. 83 der algemeene politie-verordening, kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat vervoer van secreetmest kan plaats hebben ge- srscha rtn(*e den nacht van Vrydag 16 op Zaterdag 17, Maandag 19 op Dinsdag 20 en Dinsdag 20 op Woensdag 21 Juni. olen, 10 Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoe?nd, M. G. VAN STAPELE. P. LABAN, Secretaris. f6.- por V, ,d v| lt8 igi tfi,' ■a poi ien itis SU lsl .en a arant blade trdam. per 7i Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in arrond.-rechtbauk te Zierikzee, mr. W. Ridder ir Rappard, thans substituut-griffier bij de ond.-rechtbank te Amsterdam. flesohr WITl i) enz, nden.) 1 ELS jeboü' enz-, laar wat nu het curieuse, het wonder nude er bij was, dat zat hem hierin, dat ik zoo kou aanzien, of althans mij verbeelden aan te zien, zonder er bij uit mijn vel te ngen I Wie mij dat vdór twee uren d had, dien zou ik kortweg voor gek of een leugenaar hebben uitgemaakt. Maar was hetIk bleef volkomen kalm en oedelijk, en het kwam mij niet eens in de ichte, dat ik toch eigenlijk om geen andere nen hier in deze turfschuit zat, dan omdat juist aan dezen zelfden Hein dit zelfde ije had willen afsnappen. •ust elkander maardacht ik thans, heel vergenoegd en verbeeldt je maar nu in in den zevenden hemel te zijnmijn pevacht, mijn kacheltje en mijn stijve grog H.H. M.M. onze Koninginnen brengen heden een bezoek aan Rotterdam. De geheele stad is in feestdos, overal zijn versieringen aangebracht en er heerscht groote geestdrift. Te 's Gravenhage slaagden voor het examen adspirant gemeente-secretaris en ambtenaar ter secretarie de hh. H. J. Laban en A. B. Michielsen. Van de 125 adspiranten die te Utrecht, Zwolle of Breda het schriftelijke gedeelte van dit examen hebben afgelegd, konden 80 voor het mondeling gedeelte worden opgeroepen. In 1898 zijn van de 106 candidaten 45 voor het mondeling gedeelte toegelaten, waarvan er 39 geslaagd zijn, terwijl in 1897 van de 116 candidaten aan 46 het diploma kon worden uitgereikt. Door het gerechtshof te 's Gravenhage zijn vrijgesproken: J. B., Az., J. M. K. en W. F. v. d. S., visschcrs te Tholen, veroordeeld wegens het sleepen van kor-netten langs de Wester- Sehelde. De laagste inschrijver voor de levering van Duitsche vlamkolen ten dienste van 's Rijks stoomschip Argus, gedurende 1 jaar, aanvangende 1 Juli a.s., was de firma F. Wibaut en Zn. te Viissingen, voor f 9.60 per 1000 K.G., vrij aan boord. De heer K. Wiersma te Goes is benoemd tot Rijks-tuinbouwleeraar in het Westland, ter standplaats Naaldwijk. Benoemd tot onderwijzer te Colijnsplaat de heer Q. van As te Scherpenisse. Eindelijk is het groote werk der gerechtig heid geëiudigd en de Dreyfuszaak het gruwelijk drama, dat de geheele wereld gedurende ruim een jaar in spanning hield, nadert zijn op lossing. Het Hof van Cassatie heeft beslist, dat het proces Dreyfus zal worden herzien en de zaak zal worden verwezen naar den krijgs raad te Rennes, die zal hebben te oordeelen over de volgende vraag: „ls Dreyfus schuldig in 1894 kuiperijen te hebben gesmeed ot in betrekking te hebben gestaan met een vreemden staat, om dezen te bewegen een oorlog te ondernemen tegen Frankrijk of hem daartoe de middelen te verschaffen Van veroordeelde is Dreyfus dus beschuldigde geworden. Hij zal dus zijn rang als kapitein, dien hij op den morgen van den 22n December 1894 had, weder innemen en hij moet ook in deze uniform voor den krijgsraad verschijnen. Dit is, men moet het erkennen, zegt de „Figaro", niet het minst tragische gevolg van het vonnis. Dreyfus krijgt het recht om deze uniform weer aan te trekken nadat zij hem voor de troepen en de menigte op de plaats van de krijgsschool den 5n Januari 1895 werd afgerukt. De heb jelui toch nietEn als op dat oogenblik de duivel in eigen persoon bij mij gekomen ware, en tot mij gezegd had„Neem jij de mooie Annemie, en _geef aan Hein daarvoor deze drie dingen" dan had ik geroepen „Om den duivel niet één van de drie geef ik hemEn zou ik mijn ouden kameraad zijn beminde afhandig maken Foei, jou duivel Zoo'n schurk ben ik nooit van mijn leven geweestElk het zijne Hij de mooie Anne mie, en ik deze drievoudige verwarming dat is christelijk en kameraadschappelijk gedeeld." Zoo was hel en zoo bleef het. Ja zoo was het, en zoo bleef bet. Het is de letterlijke waarheid hoe vreemd het ook moge klinken het is de letterlijke waarheid, dat heel mijn verliefdheid en heel mijn jaloezie allebei in het ijs van het Haff waren ingevroren als een oude turfschuit. En zij zijn ook vastgevroren gebleven, gedurende heel de rest van mijn levensdagen. Aan de mooie Annemie heb ik nooit meer anders gedacht, dan aan andere knappe meisjes. In vuur gebracht heeft zij mij nooit weer. Van mijn jeugdige minnepijn heeft mij dat vroolijke krijgsraad te Rennes is die van het 10de legercorps, waarvan het hoofdkwartier in deze plaats gevestigd is. Onmiddellijk nadat het besluit door het Hof van Cassatie was genomen, werd Dreyfus er van verwittigd, die even spoedig in een telegram antwoordde„Met ontroering heb ik het nur der gerechtigheid begroet, waarin ik echter nooit wanhoopte." In den Ministerraad, die Zondagmorgen gehouden werd, is besloten, dat de kruiser „Sfax", die op het oogenblik voor Fort de France op Martinique ligt, onmiddellijk Dreyfus zal gaan halen van het Duivelseiland en hem naar Frankrijk brengen. Men zal hem ontschepen te Brest, waar hij den 26n a.s. wezen kan, en vandaar zal hij dan, onder behoorlijk geleide, naar de militaire gevangenis te Reunes worden overgebracht. Rennes, een rustige plaats van öOOOO in woners, ligt omstreeks halfweg BrestParijs en is allicht om de nabijheid van Brest gekozen. Het zal aan Mevrouw Dreyfus geoorloofd zijn zich tot haren man in betrekking te stellen, zoodra deze te Brest zal zijn aangekomen. Mr. Demange zal haar vergezellen. Haar tele gram is den kapitein tegelijk met de officiëele Regeeriugsmededeeling overhandigd. Hij ver klaarde er verblijd over te zijn, dat hij opnieuw zou /"rechtstaan, doch bewaarde zijne kalmte. Kapitein Dreyfus heeft geweigerd gebruik te maken van de vergunning weer uniform te dragen, eene fierheid die hein vereert. Na de wijze waarop hem dat kleed afgenomen werd, trekt een werkelijk man van eer dit maar zoo direct niet weer aan, vooral als die uniform nog door zooveel onwaardigen gedragen wordt. Zeer begrijpelijk is ook, dat de familie Dreyfus, naar men zegt, na des kapiieins rehabilitatie, Frankrijk zal verlaten. Eerst tegen Vrijdag verwacht men de in" vrijheidstelling van Overste Picqnart. De Gouverneur van Parijs, Generaal Zurlinden, houdt het tegen zoolang hij kan. „Dat men den Overste na het vonnis van het Cassatie-Hof nog in arrest laat" zegt de bezadigde 1'emps „is eene schande en een uittarting van de Justitie 1" Het vonnis is aan Zola nu beteekend. Hij lieett vijf dagen tijd om in verzet te komen. Aan het publiek gaf Zola van zijne terug komst kennis door een lang artikel in „1' Aurore", „Justice", Gerechtigheid, getiteld. „Ik heb", schrijft hij daarin o.a., „elf maanden lang Frankrijk verlaten en ben als vrijwillig dood geweest, wachtende op Waarheid en Gerechtigheid. Thans, nu de Waarheid heeft overwonnen, en ook de Gerechtigheid eindelijk wordt herboren, herneem ik mijne plaats op Frankrijks grond. Ik heb altijd gestreden voor de zegepraal des rechts, bereid zulks met mijne vrijheid, ja, met mijn leven te betalen. Alleen heb ik mij niet willen laten van mijne ritje op schaatsen in den grond genezen. Het was een paardemiddel, maar het heeft geholpen. Alles goed en wel maar onder die be drijven zat ik nog in de schuit. Wat nu P Hoe ik uit de oude turfschuit weer weg gekomen ben Jal dat is mee nogal raar in zijn werk gegaan, en dat wil ik hier meteen nu nog even vertellen. Toen ik zooveel grog binnen had, als ik ongeveer verdragen kon, viel ik in een diepen slaap. Ik had net nog tijd om in de kooi te kruipen en mij met de schapevacht toe te dekken en weg was ik. Ik geloof niet dat ik ooit in mijn leven een ganscben nacht zóó vast en zoo zalig geslapen heb. Alleen op het laatst had ik een minder aangenamen droom. Ik voelde namelijk dat het ijs ouder mij brak en dat ik in het water zonk, al dieper en dieper. En ik hoorde onder het zinken het water in mijn ooren ruischen en suizen, en aldoor maar ruischen en suizen. En mijn angst werd zóó groot, dat ik er van ontwaakte. Ik richtte mij op, stootte mijn vrijheid berooven door de uitspraak van Ver- sailles, daar de redding van eenen onschuldige op het spel stond en het gold het vaderland te bewaren voor de vreeselijkste zedelijke ramp, die het treffeu kon Hebben de anti-herzieningsgezinden zich bij het proces en de uitspraak tamelijk stil ge houden, Zondag hebben zij hunne schade ingehaald, door zich te wreken op het Hoofd van den Staat. Bij de wedrennen van Loiig- champs, te Auteuil, waar de President der Republiek steeds verschijnt, had een uiterst heftige betouging plaats, waarbij geroepen werd „Leve het leger", „leve Deroulède," terwijl men zich niet ontzag den heer Loubet met een stok op den hoed te slaan. De President bleef onder dit alles volkomen kalm. Het ontbrak natuurlijk óók niet aan sterke afkeuring onder het publiek en zoo ontstond een tegen-manifestatie, waarbij „leve Louöet!" werd geroepen en heel wat rottingslagen werden gewisseld. Verscheidene politie-offieieren werden ernstig gewond bij het in hechtenis nemen van omstreeks 60 personen. En wie waren die rustverstoorders P Anar chisten P Socialisten Neen voor het meerendeel bestond dit canaille uit adelijke heeren en officieren. En dit gespuis was zoo dapper, dat bet achter de dames wegkroop toen de politie krachtdadig optrad. Het was graaf Christiani die President Loubet met zijn stok sloeg; doch die held verklaarde na zijue arres tatie dat hij dit bij ongeluk gedaan had. Ben en ander geschiedde omdat nu eindelijk recht zal geschieden. ST. ANNALAND. Tot dagelijksch opzichter bij den bouw der kerk alhier is benoemd de heer Jac. Rast, van Rotterdam. Voor deze betrekking hebben zich 32 sollici tanten aangemeld. In de maand Mei jl. is alhier in de Rijks postspaarbank gebracht f 4945,325 en terug betaald f 1934,64. Uitgegeven werd een boekje. Op het telephoonkantoor werden behandeld 129 telegrammen, nl. verzonden 64 en ont vangen 65. IERSEKE. Deze week is hier een vrouw, die een goot van een huis schoonmaakte, van een ladder gevallen, bij welken val zij zich zoo danig verwondde, dat zij geneeskundige hulp moest inroepen. Het verleden week door het Burg. Arm bestuur aanbestede gebouw zal zijn, wat men vrij algemeen een oude mannen- en vrouwen huis noemt. Het zal evenwel uitmunten door een moderne inrichting en verrijzen op den aan het Armbestuur toebehoorenden boomgaard aan hoofd tegen de zoldering, en luisterde want er was werkelijk iets te hooren. Waar achtig, het ruischte nog altoos voort boven mij, om mij heen, ruischte het en ruischte het. Drommels nog toe! wat kon dat zijn? Wel, natuurlijk -- regen was het, een echte, stevige plasregen. Dus, het was dus wel degelijk een dooiwind geweest Dat zag er nu mooi uitl Daar zat ik nu gevangen, zonder zelfs te kunnen uitbreken, en zonder dat iemand mij genaken kon. Want als het ijs gisteren al zoo ver duiveld geknakt en gekraakt had, hoe zon het dan vandaag na dezen regennacht wel wezen? Er weder op te gaan, daaraan viel niet te denken of ik zou het met het meest besliste plan op zelfmoord hebben moeten doen. Trouwens, ik wil bekennen dat ik naar een zoodanig plan wel een beetje ooren had. Want, wat had ik anders voor vooruitzichten Een tragische dood in elk geval. Immers, dat het verwenschte ijs opbrak en de scheep vaart weder open kwam, dat kon, hoe hard het ook dooide of de hondsdagen moesten bij geval nu eens in het begin van Februari willen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 1