Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. Oesterberichten. Ingezonden stukken. baptist beeft niet gemopperd, maar bij is eenvoudig den dienst uitgegaan. Dat is kerelswerk. „Ik vrees, dat er in dit opzicht tegenwoordig veel karakterloosheid gekweekt wordt. Bij t zoeken naar werk is 't de hoofdvraagwat is er aan te verdienen, en wat is 't gemakkelijkst? Men vraagt nietwal werk past 't meest bij mijn natuur, zoodat ik er van zelf toe aangewezen ben, dat werk te doen maar wat geeft het meest V Dit karakterlooze duitengescharrel kweekt een hoop halve individuen, die niets gevoelen voor den arbeid, dien zij te doen hebben en maar één ding uitstekend verslaan traktement opstrijken 1" Deze woorden hebben in hooge mate enkele offi cieren en andere personen tot de marine behoorende beleedigd en aanleiding tot veel geschrijf gegeven. Wat ons er in getroffen heelt is de ongewoonheid van dergelijke beschouwingen op den preekstoel. Het zou ons niet verwonderen, als sommigen ze daar niet op hun plaats achten, maar practische waarde, waarheid en aanschouwelijkheid kan men ze raoeielijk ontzeggen. Er wordt gewoonlijk eenvoudig tegen de zonde in het algemeen gepreekt, liefde tot God, tot Jezus, tot zijn naasten wordt krachtig genoeg aanbevolen, maar waarin die liefde bestaal, en welke gebreken zoo al het menschelijk hart aankleven, zou beter begrepen worden, indien zij, zooals in boven bedoeld geval, voor bepaalde gevallen werd ont wikkeld. We vinden dat daardoor zoo'n preek meer inhoud krijgt. flinke regenbuien in de laatste maand April; beloven veel. De vruchtboomen, voornamenlijk de peren- boomeu, geven goede verwachting. De tuinen doen nog niet veel. THOLEN. Door Eurgemeester en Wethouders werd Maandag 11. verpacht le. De visscherij in de vesten. Pachter werd J. Deurloo, voor 117,— per jaar. Vorige pachtsom f 65,per jaar. 2e. De grasetting der stadswallen. Pachter werd M. de Rijke, voor f 8,per jaar. Vorige pachtsom f 10,per jaar. Maandagavond werden de twee zwanen, geschenk van den heer Hennequiu (zie ons vorig nummer) in de vest losgelaten. De dieren gevoelden zich blijkbaar in hun nieuwe verblijfplaats direct op hun gemak en zijn niet schuw. Woensdagavond werd in eeue alhier gehouden vergadering van bazen die een ambacht uitoefenen, na godachtenwisseling, besloten, de werklooneu der ambachtslieden, aanvangengende 1 Januari a. s. te verhoogen. Naar wij vernemen zal de Thoolsche wiel rijdersclub „Voorwaarts" op Vrijdag 2 Juni a.s, na afloop van de paardenmarkt, verschillende wedstrijden houden, waarvoor door de vereen. „Algemeen belang enkele prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. het requisitoir van den procureur-generaal Maneau. Vervolgeus het pleidooi van Dreyfus advocaat Mornard, waarna het Hof zich in de raadkamer begeeft. Onmiddellijk na de beraadslaging volgt de uitspraak, welke uiterlijk Zaterdag 3 Juni mag verwacht worden. Op eene groote volksvergadering te Parijs ten gunste van Picquart's invrijheidstelling moet o.a. door Vaugkan, voorzitter, gezegd zijn, dat Picquart de eenige officier van den generalen staf was, op wien geen stnet kleefde. Toen Bruisson zijn toespraak geëindigd had, werd geroepen Leve het leger waarop Bruisson antwoordde ook ik roepLeve het leger als het mannen telt zoo bewonderenswaardig als overste Picquart. Bij het uitgaan der vergadering ontstond tumult en werd er gevochten, zoodat de politie nu en dan ruim baan moest maken. LANDBOUW en VEETEELT. IERSEKE. Deze week viel een 3-jarig knaapje in de vate aan de Damstraat en was op het punt te verdrinken, toen het gelukkig nog juist intijds werd opgemerkt door den heer Moerdijk, die het kind van een anders wissen dood redde. Hij moest zich daartoe vrij diep te water begeven. Dat men een hond niet te veel van zijn geduld moet vergen, bleek hier deze week. Een jongen was met zulk een viervoeter, vol strekt geen kwaad dier, aan het spelen en sollen. Misschien nam dit spelen wel eenigszins het karakter van plagen aan. Hoe het zij, de hond maakte er eensklaps een einde aan door, zeer tegen zijn aard en gewoonte, den knaap flink in de lip te bijten. ST. MAARTENSDIJK. Bij besluit van Kerk voogden en Notabelen van 5 dezer wordt aan de Herv. gemeente te St. Annaland een bijdrage ad 1300, verleend in de kosten van herbouwing der kerk aldaar. SCHERPENISSE. Op eene bijeengeroepen ver gadering van eigenaars en pachters van de landerijen gelegen aan den StooJdijk en Malland alhier, is besloten die dijk te begrinten over eene lengte van 810 M., een breedte van 2,75 M. en een dikte van 20 cM. De kosten zullen bestreden worden door bovengenoemde eigenaars en pachters en de uitvoering van het werk zal plaats vinden onder toezicht en leiding van den Waterbouwkundigen Ambtenaar J. van de Velde alhier. Door dit werk zal in eene noodzakelijke behoefte worden voorzien, vooral voor het vervoer van de najaarsproducten en in hoofdzaak voor bieten en pulp. STA VENISSIi. Bij openbare aanbesteding van de staudplaatsen der caroussels, ter gelegenheid van de kermis alhier, is de plaats op de Voorstraat toegewezen aan li. Janvier te Bergen op Zoom, tegon betaling van f 91,75. De beslissing omtrent den 2en caroussel, te plaatsen op het havenplein, is tot nader order aangehouden. De heer M. Moerland alhier, is benoemd tot dagelijkscb opzichter bij de werken van het kanaal bij Philippine en de indijking der scborgronden aldaar. Omtrent de a.s. oogst in deze omgeving kan kot volgende gemeld wordenDe wintervruchten, die nog al eene tamelijke oppervlakte beslaan, staan middelmatig goed. Suikerbieten, (waarvan vele op gehalte ziju gecontracteerd), aardappelen, uien en booneu zijn of worden veel verbouwd, vlas zal bijua niet vertegenwoordigd zijn, haver slechst voor oigen gebruik. De klaver- en weidevelden, (dauk zij de alsof het zong langs (le ooren. ik maar En daarbij te minuut komt gij waar gij wezen weten en te voelenmet elke een heel stuk verder daarheen, wilt. Heerlijke gedachte vooral wanneer elke minuut zoo kostbaar is en het hart zelf, het sterkste en vurigste wat er in u is, u keendrijft naar uw doel! (Wordt vervolgd.) ureu en dan ben ik goed en wel aart den overkant Vooruit dus, vooruit dus maar over het veld- ijsen kijk! vóór ik er op bedacht ben, is het ijs onder mij zwart geworden en is er van gras of groen geen spoor meer te bekennen. Ik ben dus op het Haft'! Ziet ge wel het gaat prachtig! Gezond ijs, dooi en door gezond, zoo stevig alsof er balken onder lagen. Vooruit dus maar! Ha! een heerlijk ding is en blijft het toch maar, zoo voort te vliegen, liefst heel alléén. Men verbeeldt zich een vogel te zijn een adelaar, een albatros I Het is alsof men den bodem in liet geheel niet aanraakte! En men voelt zich zoo veilig. Het ijs kan on mogelijk breken, daar men immers zoo los en licht er overheen glijdt; even goed zou een vogel kunnen struikelen, of een visch kunnen zinken. Eu altijd voorwaarts, altijd voorwaarts Ja, dat is eerst het ware, over zulk een vlakte heen te schieten, die geen einde heeft en door niets wordt afgebroken. Blank, zwart ijs vóór en achter, rechts en links en anders niet. Geen mensch, geen dier, geen struik, geen paal, geen halm. En geen geluid ook. Alleen de schaatsen snorren zachtkens; het ijs doet en de lucht strijkt u als dons Daar gaat niets boven, zeg Te Rotterdam kwam Maandagavond iemand, die veel misbruik van sterken drank maakt, in een café op de Gedempte Boterslool en verloelde daar tot 's nachts 1 uur, doch was toen zoo beschonken dat hij niet kon loopen. Men legde hem togn in een vertrek achter het taplokaal om uit te slapen, doch ruim een uur later, toen men naar hetn ging kijken, was hij dood. Uit het Noorden van Groningen worden tegenwoordig groote hoeveelheden vlas vervoerd. Vooral aan de stations Baflo en Warlum, op de lijn SauwerdRoodeschool, worden daarmede een aantal waggons geladen. Men laai zelis atzonderlijke treinen van Groningen rjjden, otn het gewone goederenvervoer ntel te zeer te bemoeielijken. Een 41-jarig landbouwersknecht te Noord* gouwe, die tengevolge van overdreven gods dienstige overpeinzingen sedert eenigen tijd aan zwaarmoedigheid leed, heeft zich door ophanging van het leven berooid en daardoor zijn gezin in ellende gedompeld. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht zekere v. E., handelsreiziger te Goes, door de marechaussee te Hulst gearres teerd als verdacht van verduistering ten nadeele van zijn patroon. Een afdoend middel om musscheu van bezaaiden grond te houden, bestaat in het spannen van dunne zwarte draden 1525 centimeter boven den grond. Zoodra de musch het draadje aanraakt, dat hij niet gezien heeft, vliegt hij verschrikt weg en schijnt ook zijn makkers te waarschuwen. Met klappers, vlaggetjes en alles wat hij dadelijk zien kan, is de musch spoedig vertrouwd. De engst voor het onzichtbare draadje gaat er nooit uit. Eeu Arabisch slavenschip, van Zauzibar afkomstig, heeft bij het eiland Wassein, op de kust tenzuiden van Mombassa, schipbreuk geleden. Van de vijftig jonge slaven aan boord verdronken er dertig. Een onaangenaam begin van een huwelijks reis bracht dezer dagen drie personen voor de Rechtbank te Luik. Een jonggetrouwd paar zat in een spoortrein coupé, toen er een paar als heer gekleede passagiers instapten, die spoedig ontdekten met wie zij reisden, en toen zoo onhebbelijk waren, elkaar op luiden toon allerlei //aardigheden" te gaan vertellen, die het jonge vrouwtje telkens een blos aanjoegen. De jonge man verzocht huil beleefd, dergelijke gesprekken te staken. Maar de „grappenmakers" weigerden. „Als gij 't niet wilt aanhooren, moest gij uw ooren maar dichthouden" was hun antwoord en zij bigonnen opnieuw. Toen bracht de verontwaardigde echtgenoot het alarmseiutoestel in werking. De trein stond stil. Het jonge paar werd vaii zijn lastig gezelschap ontslagen; maar er werd procesverbaal opgemaakt zoowel tegen den jongen man die om zulk een reden een alarmsein gaf als tegen de twee passagiers die onvoegzame gesprekken hielden. De rechter veroordeelde alle drie tot eene boete van fr. 21,20. Maar de jonge man kwam in hooger beroep en de correctioneele rechtbank stelde hem in het gelijk en besliste, dat hij in de gegeveu omstandigheden het recht had, van de alarmschei gebruik te maken. In de gemeente Masnuy Saint Jean, van de Belgische provincie Henegouwen, is een verschrikkelijk huiselijk drama afgespeeld. Ken zeventigjarige, die bij zyne gehuwde dochter inwoonde, kreeg Maandagavond twist met zyn schoonzoon, die te veel gedronken had. Deze laatste dreigde den ouden man, die te bed lag, met een geweerschot te dooden en in de worsteling, die hierna ontstond, door den krachtigen grijsaard ter aarde geworpen, kwam de dronkaard met het hoofd op een strijkijzer terecht. Een ernstige schedelbreuk maakte onmiddellijk een einde aan zyn leven. De schoonvader wordt, als handelende in ge wettigde tegenweer, niet gerechtelijk vervolgd. DREYFUS. Het Hof van cassatie heeft den 29en Mei vastgesteld voor de openbare terechtzitting waarin de revisie-aanvraag definitief zal worden behandeld. Men verwacht dat zij minstens vier dagen zal duren en voorlezing zal gedaan worden van het rapport van den raadsheer Ballot-Beaupré en van De algemeene vergadering der „Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland" zal gehouden worden te Yzendijke op Woensdag 14 Juni a.s. des voormiddags 10 ure, de rijtoer ten halt 2 ure en na afloop daarvan diner in het hotel „la Porte d'or. Des avonds muziekuitvoering op de markt. Ter algemeene vergadering zullen de volgende onderwerpen worden ingeleid le. In welken vorm zal het oprichten van landbouw-credietbanken in Zeeland kans van slagen hebben, door den heer J. H. C. Heyse, te Middelburg; 2e. De mogelijkheid van de oprichting eener Maatschappij van Vee- verzekering in de provincie Zeeland, door den heer I. Hage, te Ierseke 3e. De wcnschelijkheid van het oprichten van proelhoeven, door den heer J. W. van Oeveren, te Nieuwerkerk. Op Donderdag 15 Juni, des voormiddags 10 uur, vergadering van de afd. Zeeland van het Nederl. Paardenstamboek; van II tot 4 uur tentoonstelling van paarden, rundvee, enz.ten 12 uur op het tentoonstellingsterrein extra keuring van paarden, ter opname in het Ned. Paardenstamboek. Aangiften daarvoor tijdig in te zenden aan den secretaris, den heer C. A. H. Wagtho te Tholen. Des nainidd. 5 uur gemeenschappelijke maaltijd. Bij voldoende aangifte zal op Dinsdag 13 Juni, des namiddags 3 ure een ploegwedstrijd van één- scharige ploegen gehouden worden op nader bekend te maken terrein. INGEZONDEN jEen praatje over zuivelbereiding. Vervolg. - Weer grimlacht Gij, ja ik weet wel wat Gy zeggen wiltIs dan dat vet dat in de karnemelk achter blijft niets waard voor de kalvers Zeker, mijn waarde heer, maar Gij kunt er dat vet veel goedkooper inbrengen. Nogmaals wil ik trachten het U voor te rekenen. Wij zagen zooeven, dat botervet gemiddeld toch wel 10,90 per Kg. kost, dus komt elke kilo vet, die U in de karnemelk achterlaat en zoo aan de kalvers toedient U op circa f 0,90 te slaan. Nu zullen wy eens even uitrekenen wat 1 kilo vet kost in het zoo straks genoemde Universeel Kalvermeel. U weet, het Rijksproefstation bepaaltals een een heid zetmeel in zeker artikel 1 cent kost, dan kosten vet en eiwit in datzelfde artikel respectivelyk 3 en 5 cent, dus een verhouding van 5:3:1. Dus 1 pet. eiwit is in waarde gelijk aan 5 pet. zetmeel, 1 pet. vet gelijk aan 3 pet. zetmeel. Universeel Kalvermeel bevat gemiddeld 17 pet. eiwit, 14 pet. vet en 46 pet. zetmeel het kost per 100 Kg. f 12,50, dus kunnen wy thans met de volgende berekening gemakkelijk vinden wat het per voedereenheid kost en dus ook wat 1 kilo vet kost. 17 pet. eiwit is 5 maal 17 voedereenh. is 85 14 pet. vet is 3 maal 14 is 42 46 pet. zetmeel is 1 maal 46 leverancier, niet-aandeelhouder slechfs voor één ji zich verbindt, iets wat ik zeer goedvindt j terwijl ik dit schrijf verneem ik dat thans aandeel] van f 100 verkrijgbaar zijn. Van die melkleveranciers gesproken, het hun de circulaires toebedeelde deugt niet, er staat dai een melkleverancier krijgt 20 pet. van de winst dus het participatie-stelsel, goed, maar dit m] niet 20 pet. zijn, maar minstens 50 pet.hoe mi koeien de fabriek heeft, hoe meer room, en meer room, hoe voordeeliger zij werken kan, dus! het eigenbelang der aandeelhouders, dat zij vi melkleveranciers zullen hebben, en die zijn verkrijgen, wanneer Kun, hun rechtmatig aandeel de winst wordt gegeven. Geeft den aandeelhouders 4 pet. van hun ge Noemt het resteerende na aftrek van aile kosten uitgaven winst en verdeelt deze ongeveer als vol 50 pet. voor melkleveranciers, 20 pet. voor aande houders, 20 pet. voor reservekas, 10 pet. voor personeel, dusdoende is de melkleverancier-aande houder gewaarborgd, dat een aandeelhouder met of geen koeien niet de winst opstrijkt, die hij de gewone melkleveranciers heeft aangebracht, ten toch ook weer een melkleverancier-aandeelhou meer winst krijgt dan een gewone melkleveranc hy krijgt dusdoende 70 pet. tegen den ander pet., en ten laatste bereikt men hierdoor, dat gewone melkleverancier er zich goed bij bevindt dus na een jaar weer niet wegblijft en wellicht een fabriek gaat oprichten. De berekeningen, welke de firma Bogers in circulaire maakte, zijn heel aardig, doch in volgend artikel hoop ik aan te toonen, dat die eens kunnen falen. Als men iets doet, moet men het goed doei in 't geheel niet, half werk is geen werk er al te slecht werkende boterfabrieken in ons lan overvloed en zij zijn het, die de klad in het zaï brengen en de Hollandsche roomboter het onder doen delven tegenover andere streken. Wordt vervolgd De oestercampagne kan men als gesli beschouwen. Het geheel aantal van Iers verzonden oesters volgens onze wekelijki opgaven bediaagt 16 millioen tegen 23'/, lioen in de vorige campagne. De piijzeu wi dezen winter over het algemeen hooger. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie tid eli is 46 173 mankt 173 voedereenheden, dus kust het meel per voedereenheid 1 12,50 173 is bijna 7l/. cent, bij gevolg kost de geheele hoeveelheid vet, welke in het kalvermeel voorkomt 42 maal 7cent is f 3,04'/». Wij hadden 14 pet. is 14 kilo vet in 100 Kg. meel. dus kost 1 kilo vet in het Universeel Kalvermeel 13,04'/» 14 is 10,217 of 21,7 cent, zoodat men voor 1 kilo botervet, plus minus 4 kilo vet kan koopen in kalvermeel begrijpt U nu meteen, waaiom voor een jong kali, enkele onverdunde karnemelk (geen boerenkarnenielk) in ruime mate toegedeeld, een te zwaar voedsel is? We hebben het nu hier uitgerekend met Universeel Kalvermeel tot inaatstal, omdal dit het voedsel bij uitnemendheid blijki te zijn door zijne lichtverteerbaar- heid, diarrhee tegengaande en beenvormende bestand- deelen, doch probeer het zeil met andere voeder- artikels en Gij zult tot ongeveer hetzelfde resultaat komen, alleen moet ik er U nog op wijzen, dat het eene voeder veel geschikter is door zijne samen stelling dan het andere, want het is in de eerste plaats van belang, dat men in afgeroomde of karne melk vet inbrengt, omdat dit aan de volle melk werd ontnomen en in de tweede plaats komt het er op aan eeu voederartikel te vinden waarin de verhouding plus minus de juiste is. De meeste onzer voerartikels hebben le veel eiwit en te weinig vet. Nu heelt de melk meer dan eiwit genoeg van zichzelf, dus is het zaak te trachten het vet in voldoende mate te vinden in een artikel dat weinig eiwit bevat, want aan het overtollige heelt men niets. Doch we keeren weer eens terug naar Bogers en Co. en zijne op le richten boterfabriek. Ik heb de circulaires goed gelezen en meen de aandacht der heeren Bogers en der respectivelijke aandeelhouders op eenige zaken te moeten vestigen. De aandeelen van I 500, en f 250, zijn te boog gesteld, een aandeel van i 100, kan iedere flinke boer wel aan, doch I 250 ol f 500 en dat in den tgd, dat, volgens een oud spreekwoord, „de paarden- boonen gaan bloeien", neen, dat kan niet, hoor en mij dunkt 't is toch om veel aandeelhouders te doen, omdat dit personen zijn, die werkelijk belang bij de zaak hebben, omdat het melkleveranciers zijn, die aan de labriek blijven, terwijl een gewone melk- 10 Vi E W VERDACHTMAKING. In het jongste No. van dit blad kwam een tent ie voor met het opschrift: nMen wachte voor verdachtmakingbetrekking hebbende op king's Melkontroomer, „FRAM", geplaatst doo G Gebr. Polak te Vlissingen. Dat „Men icachte zich voor verdachtmaking'' denken aan eene concurrentie waar 'n luchtje is, om reden anders zoo'n waarschuwing over zou zijn. Evenwel, helaaser moet bij gezegd worden waarschuwing is niet 'overbodig. Een concurrent al. heeft de concurrentie in ontroomers op banen gebracht die wij maai nader ontleden of qualificeeren zullen, doch di verdachtmaking, zoo niet erger, vry veel hebben. Wat zou men er byv. van zeggen als een handelaar eens goede oesters, van een conci een dag of wat in de zon te drogen zette tot slii toe, en als er dan een kooper kwam om zyn oesters te koopen en gesteld dat deze dan m kwaliteit waren dan die van zijn concurrei den kooper voorzette, zeggende Zie en rui eens wat een verschil Nu, er zou nóg méér van dit gezegd ki worden. Heeft men een melkontroomer, of v» )H beter dan die Uwer concurrenten, bewijs da meerdere waarde met dien melkontroomer zeh technische en vooral op eerlijke gronden desnoods naast elkander, draai er 100 of 200 van een en dezelfde melk door, weeg, meet leer alles wat te wegen, te meten en te contro mogelijk is aantal slagen, de vereischte werk) aan te wenden door een en dezelfde en een man, en laat ddn al die uitkomsten uitspraak maak dat alles desverlangd met cijfers opei dat zou schrijver dezes, die er ni minste belang bij heelt, doch die er dingei heeft gehoord die zoo ignobel mogelijk zijn minste eene waardigeeerlijke en zells lei concurrentie vinden, veel beter althans dai concurrents machine op te koopen en gebruikei de FRAM om te koopen, met leugens en bedoelingen op den vóór- en op den achten Concurrentie zal men er op den duu doorkunnen moet op bewijsgronden ate niet gaan op sluipwegenmoet niet ver ra veroverd worden geen leugen tot uitganspunt lif Wij achten toch den handel in melkontrc hóóg er en van méér belangdan den handel bijv. Dat men daarin schettere en de grond er van dreunten dat de koopers di in den nek gereden worden als goldt het knollen op een paardenmarkt, enfin Niet alleen zelfs dat daarbij geschreeu gelogen wordt, doch daar komt nog by meerendeel van schreeuwers en liegers oud tusschenhandelaren, niet eens zetf weten wat deze ol die fiets, eigenlijk voor goede ot hoedanigheden heeft, tenzy men aannemen al die fietsenverkoopers op eens ook de ga' warenkennis en de leer der mechanica dee geworden waren. Als men al deze lieden vragen zou Wa U van windkorenmolens wat toch zéér algemeene en grove werktuigen zijn dan eerlijk genoeg willen zijn om te erkennen nie daarvan te weten. Maar vraag ze eens na fiets Nou, maar daar weten ze alles wat dan, naderhandook maar al te duidelijk te dikwijls uitkomthet gewone gevoi blinden blinden leiden. Met melkontroomers evenwel is dat andersdaarby kennen de leiders (de verkooj wél hunne machines. Zy daarom moeten n pe f iAJ IT' ku AL k< 1NJ .AS Ine in| tt< ivi scl lei 'c.,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 2