Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. Uit Oesterberichten. fbo RAPPORT over de Stierenkeuringen in de Provincie Zeelandvoorjaar 1899), overeenkomstig het 'preadvies der vaste Commissie voor die keu ringen, vastgesteld door het Bestuur der Afd. hZeeland" der Vereeniging Het Nederl. Rund vee-Stamboek. Nu afloop der in het voorjaar gehouden Stieren keuringen, moeten die tot leedwezen der commissie min bevredigend worden genoemd. Wanneer zij zich allereerst bij het aantal aange voerde stieren bepaalt, dan vindt zij dat dit bij dat van het vorige jaar achterstaat. Er werden toch aangevoerd in 1898 114 oudere en 84 jonge stieren, in 1899 88 en 84 dus 26 oudere stieren minder, terwijl het getal der jongere gelijk bleef. Ook van de qualiteit der stieren, die het beste blijkt uit de voorgestelde premies, is duidelijk een teruggang in dit jaar waar te nemen. Beginnende bij de oudere stieren, die voor de Rijksbedrage in aanmerking komen, toont de in het vervolg van dit verslag voorkomende lijst aan voor gestelde premies. Eerste. Tweede. Derde, in 1899 11 19 15 in 1898 was dit 16 11 15 mitsdien een vermindering van 5 eerste prijzen waar tegenover een vermeerdering van 8 tweede prijzen staat. Bij de jonge stieren zijn de.cijfers nog ongunstiger; immers voor de Provinciale aanhoudingspremie werden voorgedragen: Eerste premies. Tweede premies. Derde premies, in 1898 11 13 19 in 1899 5 13 14 mitsdien eene vermindering van 6 eerste premies, zijnde slechts 5 van de 15 beschikbare dus één derde toegekend, waar tegenover niet alleen geen vermeer dering van tweede staat, maar waarbij zelfs nog komt een vermindering van 5 derde premies. Dat die cijlers op eene mindere belangstelling, 't zij in de veehouding in het algemeen, 't zij alleen in de keuringen wijzen, schijnt voor de hand te liggen en de Commissie heeft getracht de redenen op te sporen, die daartoe aanleiding zouden hebben kunnen geven. Wat de belangstelling in de keuringen betreft, zoo is niet weg te redeneeren dat de uitgeloofde prijzen feitelijk te gering zijn, om daaraan zoo ingrijpende en bezwarende bepalingen te verbinden voor de aan houding der stieren, en hoewel wij die bepalingen in het wel begrepen belang der rationeele veefokkerij niet het minst voorbijzien, zoo zouden wij toch haast geneigd zijn, eene wijziging daarvan in uwe over weging aan te bevelen. Ons hoofddoel is steeds daarheen gericht, vooral de beste oudere stieren zoo lang mogelijk aan te houden en waar vroeger slechts zelden stieren langer dan twee jaren werden gehouden, hebben wij thans reeds minstens een dozijn driejarige en zelf een vier jarige stier aangetroffen die nog een vijfde jaar en wellicht nog langer dienst zal doen. Hoe meer dit geschiedt met werkelijk uitstekende stieren, waarvan de ondervinding heeft geleerd, dat zij ook beste kalveren voortbrengen, hoe meer de veefokkerij zal vooruitgaan. In de praktijk heeft de aanhouding van zoo zware dieren echter voor sommige stierenhouders groote bezwaren. In Schouwen-Duiveland, waar voor beste stieren ook hooge dekgelden worden betaald, kunnen deze voor een ruim deel in het onderhoud der stieren voorzien, doch in andere keuringskringen is dit niet aldus, en ons zijn voorbeelden bekend uit de in ons bezit gestelde daklijsten, dat werkelijk goede stieren, buiten de koeien van den eigenaar, slechts 5 koeien van anderen dekten. Een dier stieren, dien wij hier bepaald op het oog hebben, kan nu niet voor een Eerste onderhouds- premie worden voorgedragen, wijl de eigenaar dat dier, door gebrek aan medewerking in zijne naaste omgeving niet kan aanhouden, zonder daarop geld toe te leggen en méér toe te leggen dan hij meende te mogen doen. Niettegenstaande het bescheiden dekgeld van 25 cents gaven zijne buren er de voorkeur aan, hunne koeien door bepaald slechte stierkalveren want meer als stierkalvers kan men ze niet noemen te laten dekken, waardoor ze wel is waar eenige stuivers in den zak hielden, maar zich zeker daar door jaren lang wellicht met een paar gulden per maand benadeelen. Aan de andere zijde zou de mindere belangstelling in de veehouderij in het algemeen mogen worden toegeschreven aan den gedrukten stand der veeprijzen, ten gevolge der machinaties van België, waarbij nog de schade kwam, door het mond- en klauwzeer veroorzaakt. Is daarin, niettegenstaande het vrij gunstig oogst jaar 1898 wellicht de oorzaak der depressie in de veefokkerij te vinden, ook andere factoren, die reeds Krüger was toch Annemie's vader al ging mij de man ook verder niet bijzonder aan. En dus, ik moest bekennen in stilte werd ik heelemaal rood van schrik. Maar daarvan was niets te zien, omdat ik tóch al aardig rood in mijn gezicht was. Wij zaten namelijk bij onze tweede flesch, en die Chateau ik weet niet wat was alles behalve suikerwater, z/Maar", vroeg ik heel schuchter „wat heeft nu eigenlijk Hein Wichards met dat sterf geval te maken?" „Wel, hij gaat eens een kijkje nemen naar die marmeren beelden, die de oude man heeft nagelaten ge weet wel, dat goedje, dat hij indertijd uit Griekenland heeft meegesleept. Misschien is er iets goeds bij voor zijn museum, heeft Hein mij gezegd. En bovendien, denk ik, is het ook niet onmogelijk dat hij dat levende marmerbeeldje, de mooie Annemie, nog eens onder de loep zal nemen. Dat zou mij tenminste niets verwonderen. Het was hem aan te zien, hoe het hem aan zijn bart ging, dat het lieve kind nu zoo als wees achterbleef. Hij had bepaald medelijden met haar. En, begrijpt ge wel zulk medelijden is altoos een beetje verdacht, wanneer de persoon, wie meermalen in ons rapport bespreking vonden, dragen er toe bij, dat de vooruitgang der qualiteit van de ons gepresenteerde stieren en van den veestapel in het algemeen in sommige keuringskringen nog heel wat te wenschen overlaat en dat de veehouding in meerdere streken niet méér loonend is. Wordt vervolqd. zoodra zij aan hunne nieuwe verblijfplaats gehecht zullen zijn, in de vest losgelaten zullen worden. IERSEKE. In April zijn op het telegraaf kantoor alhier behandeld 966 telegrammen, waarvan 185 verzonden en 781 ontvangen. Op de spaarbank is ingelegd 3781,;en uitbetaald fi557,51. Aangevraagd zijn 2 nieuwe boekjes. OUD-VOSMEER. Woensdag bracht Oud- Vosmeer's Zang- en Muziekvereeniging haren directeur, den heer F. J. Ampt, eene serenade, daar hij zijn zestigsten geboortedag herdacht. Namens de vereeniging werd hij gelukgeweiischt door het jongste lid mej. Rijnberg, die daarbij een prachtig gouden bril overreikte, gekocht van bijdragen daarvoor door de leden geschonken. Bij de aanbesteding van grintleverantie en grintvervoer de vorige week door het Bestuur van het Waterschap Oud-Vosmeer gehouden, waren de inschrijvingsprijzen van dien aaVd, dat het Bestuur, nóch leverantie, nóch vervoer-^unde aan de laagste inschrijvers en een nieuwe be steding zal houden. SCHERPENISSE. Twee eenden alhier hadden een plaats gevonden, tusscheü twee schuinsliggende planken, om hunne eieren te leggenterwijl ze er weer onder zaten, zijn de planken eenigszins gezakt, zoodat de dieren bekneld geraakten. Na een verblijf van 11 dagen, zijn ze nog levend, doch bijna uitgeput van honger en dorst uit hunnen benarden toestand verlost. Binnen 14 dagen zijn uit deze gemeente twee bejaarde vrouwelijke personen, die krank zinnig geworden waren, naar de gestichten te Medemblik en Loosduinen vervoerd moeten' worden. STAVENISSE. Dezer dagen werden aan de schoolkinderen, die zich daarvoor, bij het Bestuur hadden aangemeld, vanwege „Floralia" uitgereikt de potjes met plantjes voor dit jaar, tot een totaal van 120 stuks. Er zijn nu gegeven Fransche geraniums, heliotröpes en hypericum, 3 soorten, die men hier nog niet gehad heeft. Dank zij de onvermoeide' en voor hem bijna belatiglooze zorgen van den bloemist van Sorge te Thoten, die ook dit jaah'wèder met de levering is belast geweest, k,en het Bestuur voor weinig geld deze 3. soorten uitreiken. 4,- Woensdagavond ontstond ten' huize- van den onderwijzer d. J. alhier eens: britjim.'viaii brand, doordat een stuk phosphorns,, dat-dpj iin een papier gewikkeld, op een boekenrek had gelegd, ontvlamde. Dóórdat de huisgenooten het betrekkelijk spoedig merkten, kon de brand in den aanvang gestuit worden. Het vloerkleed en wat boeken bekwamen brandschadft. Een en ander was verzekerd bij de maatschappij Zutfen. I THOLEN. Naar wij vernemen worfen van verschillende zijden pogingen aangewend tot het stellen van candidaten voor lid van den gemeenteraad. Dat zulks publiek moet geschieden, is 0. i., voor kleine gemeenten vooral, een groote fout in de nieuwe kieswet. Velen toch weigeren, en terecht, hun naam te zetten voor den caudidaat hunner keuze tegenover andere candidaten, aan wie zij verplichting hebben ot om andere redenen. Om nu niemand te krenken, zijn er twee middelen: óf op geen der lijsten teekssnen óf op al de lijsten; het laatste meer als protest tegen het bespottelijke artikel betreffende de openbare candidaatstelling in de overigens op strikte geheimhouding gebaseerde kieswet. De oprichting eener kiesvereeniging komt ons, ter gemoetkomiug hieraan, zeer gewenscht voor. De heer Mr. P. C. J. Hennequin, voldoende aan zijne belotte gedaan bij gelegeiihpid der landbouw-vergadering in Juni 11., schonk dezer dagen aan onze gemeente twee zwanen, welke, het betreft, er zoo goed uitziet als die kleine Annemie, en dan nog op den koop toe een oude vlam van iemand isWie een weinig in de wereld rondgekeken heeft, die weet wel hoe laat het is in zoo'n geval I" Zóó praatte hij doodbedaard, zonder het geringste vermoeden dat mij ondertusschen een zeker iets als een wervelwind naar het hoofd geslagen was. Ik wil niet beweren dat ook zijn roode wijn er niet min of meer bij in het spel was want het kwam te plotseling en te dol. En om de volle waarheid te zeggen het was iets echt leelijks, wat mij daar zoo opeens te pakken had gekregen namelijk een nijd op mijn ouden vriend en gemoedelijken medeminnaar, die nu ten slotte toch nog naar ik vreesde met het voorwerp van onze gemeenschappelijke aanbidding zou gaan strijken. Hoe dit zij heel mijn oude hartstocht was opeens weder in mij aan het overkoken gegaan, en ik had er op dit oogenblik een vinger voor willen geven, als ik Annemie maar eens de hand had mogen kussen. Hoe dat mogelijk was, na al die jaren van kalmte ja, dat heb ik nooit begrepen. Maar het kwam oter mij als eene donderbui. Het was eene pijn, eene Dinsdagavond ontstonden te Stellendam oproerige bewegingen. Bij den visscher J. van der Hoofd werden ruiten ingegooid en diens woning gedeeltelijk vernietigd. Men vermoedt dat de gisting ontstaan is door het voor minder loon voor genoemden v. d. H. vissehen naar garnalen door een drietal visschers uit het Thoolsche land, die reeds den vorigen dag mis handeld werden, door hen te beletten hun gar- nalenvangst aan wal te brengen; ook moeten hunne vaartuigen door kwaadwilligen zijn los gemaakt. Burgemeester en wethouders van Groenlo hebben op voorstel van den betrokken arron- disseinents-schoolopziener H. J. H., onderwijzer aan de le openbare school in die gemeente, voor een maand in zijne betrekking geschorst wegens beschuldiging van onzedelijke hande lingen, gepleegd met aan zijne zorg toevertroude leerlingen. Genoemde onderwijzer is thans te Zutphen om daar door de rechtbank verhoord te worden. Te Bergen op Zoom werd heden door den visscher W. de Haas gevangen een steur, wegende 150 halve kilo's. Deze monstervisch bracht aan den afslag op f 61 en werd voor Antwerpen gekocht. Zelfs goedbedoelde geschenken kunnen soms voor hem, die ze ontvangt, onaangename gevolgen hebben. Een burgemeester, ergens in ons land, die zeer veel belang stelt in land bouw- en veeteelt-zaken, had zich bijzonder veel moeite gegeven voor de oprichting van eene roomboterfabriek. Na het tot stand komen daarvan werd hem, als bewijs van waardeeriug, een aandeel van f50 ten geschenke aangeboden. Dezer dagen ontving de burgemeester, als aandeelhouder der sedert gefailleerde fabriek, eene gerechtelijke aanmaning tot betaling van zijn aandeel iu het tekort. En, hoe ongaarne ook, moest hij zijn aandeel met f 142 bijpassen. De uit verschillende plaatsen, ook uit Amsterdam en, Rotterdam, ontvangen berichten omtrent de Mei-betooging melden niets bijzonders. Overal bleek van verflauwde belangstelling. Alleen de feestelijke avondbijeenkomsten waren druk bezocht. Aldus de M. C. Als iu deze weinige woorden de toestand naar waarheid geschetst is, dan gaan we vooruit. 't Is heel wat verstandiger van de gelegen heid om. een aangenainen avond te slijten gebruik te maken, dan met zure, wrevelige •gezichten 'langs '3 Heeren straten te trekken, wat toch geen nut oplevert. Mén herinnert zich zeker nog het eenige dagen door de bladen verspreide verhaal van het hoofd der school te Oud-Karspel, dat zeer oneenig met zijne vrouw leefde en, naar beweerd werd, intieme, meer dan platonische liefde had opgevat voor eene onderwijzeres zijner school. Het publiek trok partij voor de wettige vrouw en ging zelfs tot baldadigheden over, zoodat de opvoeder der jeugd de wijk moest nemen. Dat heer is thans te Oud-Karspel teruggekeerd, doch moest door een twintigtal gewapende rijksveldwachters beschermd worden. Hand tastelijkheden vonden niet plaats, maar wel werden schimpliederen uitgegalmd. Als de politie zich terugtrekt vreest men voor nieuwe ongeregeldheden. Het schoolhoofd heeft zijn intrek genomen bij den gemeente-veldwachter, terwijl zijne vrouw in het schoolhuis woont. Te Schoten wordt sedert eenige dagen een meisje van 20 jaar vermist, dat na een woordenwisseling de ouderlijke woning is ontloopen. Op de Schelde bij Doornik is een sleep boot in de lucht gesprongen; drie menschen die zich op het dek bevonden, zijn omgekomen, hunne verminkte lijken zijn gevonden. Men zegt dat er nog eene vrouw en een kind beneden waren. Woensdagavond ontstond brand op de hofstede Heensche molen, onder Steenbergen, bewoond door den Zes paarden en prooi der vlammen, het woonhuis bleef onbekend. landbouwer A. Biere runderen werden Alleen een gedeelte v behouden. De oorzaak stekende pijn vooral wanneer ik bedacht dat Hein misschien nü reeds het meisje als verloofde in zijn armen sloot, en dat ik dit even goed had kunnen doen als ik er eenvoudig maar wat vroeger aan had gedacht! „Zoo zoo 1" sprak ik, op zoo onverschillig mogelijken toon „En wanneer deukt hij er heen te gaan?" „Vandaag met de post," zeide Rad man. „Wanneer komt die te Ellermünde aan?" vroeg ik, al driftiger dan eigenlijk in mijn bedoeling lag. „Ja zoo tegen den avond. Om een uur of zes, denk ik. Natuurlijk met de gebruikelijke verlating dat spreekt van zelf 1" Ik keek op de klok. Eene wonderlijke, avontuurlijke gedachte begon er in mij op te komen. Ik dacht aan het dichtgevroren Half. Als ik daarover kon zou ik nog eerder bij Annemie zijn dan Hein met den postwagen. Onderwijl keek mij Radman, die oude grijs aard, met een grijnslach aan; en daardoor werd ik zoowaar nóg rooder in het gezicht, want ik kreeg zoo een gevoel, alsof hij al mijn niets waardige gedachten op mijn voorhoofd gelezen had. Doch bij zeide slechts, heel gemoedelijk: Te Bouchaute, in Oost-Vlaanderen, na onze grenzen, heerscben in enkele huisgezina de pokken. Een lijder is aan de ziekte bezweki Dezer dagen had er in Peene, op Belgii grondgebied, een botsing plaats tusschen douai en smokkelaars. De ambtenaren wisten persoon en een koe te bemaohtigeneen ond brigadier werd door een geweerschot gewond Men kan de Amerikaansche vrouwen beschuldigen, dat zij niet deelen in den al meenen vooruitgang. De Regeering der Vereenigde Staten hi een belangwekkend overzicht laten gereed mal over de toenemende mededinging der vrouw bij alle takken van menschelijke bedrijvighs loopende over de laatste 28 jaren. Sedert 1870 hebben zich de vrouwelijke boi meesters vermeerderd van 1 tot 53, de vr welijke tandartsen van 24 tot 417, de vroui lijke advocaten van 5 tot 417, de vrouweli artsen en wondheelsters van 527 tot 6888 de vrouwelijke geestelijken van 67 tot 1522 Wat zal het aan de overzijde van het gro water worden, indien die vooruitgang gedurei de komende 28 jaren in gelijke mate aanhou D RE Y F US. Naar La Libertó verzekert, kan nu het na onderzoek ingesteld door de Strafkamer en geheele Hof van cassatie ten einde loopt, uiter 15 Mei het rapport van den raadsheer-rapport Ballot-Beaupré, tegemoet gezien wordeu. Naar de Temps meedeelt, heeft de mini: van justitie, Lebret, verklaard dat de regeer besloten heeft, eerbiedig te bukken voor arrest van het Hof van Cassatie. Alleen het Hof herziening van het vonnis te Dreyfus verwierp, zou de regeering de vr van de vernietiging overwegen. De Cloche constateert dat nu reeds tm valschheden in geschrifte ten laste van 1 schillende leden van den generalen staf aan licht zijn gekomen. En het ergste daarvan dat men daarin onder de hooge Frans militairen (allen „mannen van eer" natuurl rho niet eens zoo heel veel schijnt te vinden; Een vreemde eer, die militaire eer! 't Wordt dus tijd dat de justitie dat vol Aari eens leert dat al hun gekonkel en verdraai16 niet geoorloofd is. pe: 3 vei bl< pa: vai pei bij ze inf aai per lati ge: hui har nar dat zul kie: 1 V1SS woc 1 lam 1 te Ter: foor 8,8 8,7 8' 21 ter van ilen In de laatste week van Donderdag Donderdag zijn van Ierseke verzonden; 90.( consumabele oesters tegen weinig verande prijzen. -„.tifjte Het bericht van vóór een paar weken treffende een proef met het zaaien van Zeeuw: oesters op de kust van Engeland behoeft eei aanvulling en verbetering. De onderneming niet uit vau een paar, maar van slechts Zeeuwschen oesterkweeker en de oesters wor niet gezaaid bij Rochester maar zeer nabij Pi mouth in New Milton Bay. Dezer dagen is ten tweeden male een vaar1 met zaaigoed geladen daarheen vertrokken, proef loopt over 3y2 millioen stuks van verschillende zwaarte, o.a. van 60 KG., zo: men te recht van een onderneming kan sprei De aanleiding er toe moet gezocht wor in den bestendigen achteruitgang van Zeeuwsch product en de daardoor steeds mii wordende voordeelen van de teelt, welke delijk blijken uit de lagere pachtsommen, teil als uit de pacht gekomen oesterbankpercei opnieuw worden aangeboden. Toch schijn regeering zich moeielijk bij die vermindere pachten te kuunen neerleggen. Zoo werden' leden jaar, naar men zegt in afwijking van advies van het Bestuur, eenige oorspronki tot 1915 aangeboden perceelen slechts voi jaar toegewezen, omdat de nieuw geboden pa sommen aanmerkelijk lager waren dan de vor Nu is 3 jaar een onmogelijke termijn voor oesterkweeker, vooral wanneer zulk een 3-j perceel in handen komt van iemand, die niet reeds op het oogenblik van den nieu pachttermijn exploiteert. Het gevolg was >an oor 21 aris an age ewc i. 11 iuis an II roni IV lark ieh V. iet non Df ater Gei O 1 Scl in f 38 „Wil ik je eens wat zeggen, Kannenbi Weet je wel wat ik begin te merken? „Nu? Wat dan?" bromde ik, half woedi half verlegen. „Dat je geen Bordeaux verdragen kunt." „En waarom?" „Wel, man je hebt me daar een gekregen van die paar onnoozele flesschen een kop, man Deze infame verdenking zou mij ander mijn achterste beenen hebben gebracht; nu kwam zij mij juist te stade, en ik loo „(,ei vlot op los: „Ja, weet ge, Radman ik heb van al wat veel sherry gestouwd. Ziet ge irl, Ha iashi Ge n 1 V iolei Ge estdi ken J. che rnel Eggebrecht is het altoos zoo verduiveld m lijk, er achter te komen wat eigenlijk bete ziju port of zijn sherry en zoo krijgt met proeven en weer eens proeven allicht te veel, totdat men eindelijk, om den k door te hakken, het met half en half probeeren. Ik geloof zelf ook, dat ik een 1 r«ti tikje weg heb. Mijn hoofd is tenin verbazend zwaar." (Wordt vervolgif) ter, artj< üv duw d' 'n'eli id. ierpi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 2