BINNENLAND. Van onze berichtgevers. f—' (jlemeugd Nieuws. Oesterber ichten. Uitslag verkoopingen en aanbestedin Burgerlijke Stand. Ja, dan wordt er soms nog bijgevoegd, dat de oorzaak der scheiding dieper ligt, doch waar zij eigenlijk te vinden is, dat blijft verborgen. Toch niet zoo, of zij is wel op te sporen. Zij ligt daarin, dat de leidende personen elkander dikwijls in den weg staan. Er zijn menschen die altijd de eerste willen zijn, die over ieder de baas spelen, want slechts weinige menschen van be kwaamheid en invloed staan zóó hoog, dat zij zich willen vergenoegen met eene plaats in de schaduwzijn zscherp in het waarnemen, dat zij van mededingers de goede eigenschappen kunnen waardeerenzijn zóó ruim van opvatting, dat zij in denkbeelden niet geheel met de hunne strookende, het gemeenschappelijke, dat den grondslag eener hechte vereeniging moest vormen, weten te onderscheiden. Zeer dikwijls is de leus, onder welke de splitsing plaats heeft, met den naam van enkele personen saaingegroeid, en dat maakt juist de opheffing eener ter kwader ure ingetreden verwijdering zoo moeielijk. Om overwinningen te behalen hebben we bondgenooten en medestanders noodig. Men krijgt die niet bij handhaving van den eisch, dat zij onder precies dezelfde vlag zullen optrekken. De opmarsch in de richting van den vooruitgang moet natuurlijk geschieden in dienzelfden pas, anders raakt het leger verbrokkelddat kan alleen geschieden, wanneer de snelvoetigen een weinig inbinden, de langzamen hun schreden wat versnellen. In het algemeen en zonder beeldspraak: We moeten zoeken naar hetgeen ons vereenigen kan, en aan hetgeen scheiding kan veroorzaken niet meer gewicht hechten dan het verdient. Dat vereischt oefening in het juist zienin het helder oordeelen. Maar het vereischt ook eenige zelfverloochening. Kunnen wij niet onzen eigen stempel drukken op den geestelijken arbeid van ons geslacht, onzen eigen naam geplaatst zien aan het begin der volgende bladzijde van het boek, dat we bezig zijn te schrijven, laten we er in berusten, als het maar geschreven wordt. Indien een groot werk tot stand komt, wat doet het er dan toe, wie de arbeiders geweest zijn. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworen voor het Waterschap de Vrije polders onder Tholen de heer W. A. Bierens. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot Burge meester van Steenbergen de heer J. J. van Loon. Sedert Dinsdag heeft de Tweede Kamer hare werkzaamheden hervat. O.a. zal zij 768 verzoek schriften betreffende het leerplicht-ontwerp te onderzoeken hebben. Deze week slaagden wederom twee leerlingen van de Rijksnormaallessen te Tholen, nl.F. G. van Strien en .1. O. Zwagemaker, beiden van St. Maartensdijk. Tijdelijk benoemd tot onderwijzer te Velzen, de heer M. Bal te Tholen. Benoemd tot klerk ter secretarie te Dreumelen (G.) de heer A. B. Michielsen, thans als volontair ter secretarie alhier werkzaam. Door de vereeniging „Floralia" alhier zijn aan 66 personen 486 plantjes ter kweeking uit gereikt. 28 April. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering werd gunstig beschikt op een request van W. Baaij, tot vervanging der loods aan zijne oesterput door een grootere. Op voorstel van B. en W. werd aan mej. A. Vrugtman, op haar verzoek, wegens familie omstandigheden, met 1 Aug. a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofd der bewaarschool en onderwijzeres in de handwerken. Eene oproeping van sollicitanten, in het bezit der vereischte acten, zal zoo spoedig mogelijk worden gedaan. Op een request van de ondernemers van den wagendienst TholenSt. Maartensdijk, v.v., tot bestendiging van het subsidie, werd mede gunstig beschikt. Nog werd besloten tot verpachting van de vest als vischwater, op de bestaande voorwaarden met bijvoeging dat het ten strengste verboden zal zijn de waterloozing door fuiken of welies te belemmeren. De verpachting der grasetting van de wallen en den Singel, de verpachting van het weghalen van secreetmest zal op dezelfde voorwaarden en voor denzelfden tijd plaats hebben. In de vergadering van ingelanden van het waterschap „de vrije polders onder Tholen" werden Maandag 11. de volgende rekeningen over het afgeloopen dienstjaar goedgekeurd en vast gesteld: Van hel Waterschap: ontvang f2773.835, uitgaaf f 2640.22, goed slot f 13».115; de 3 vereenigde polders: ontvang f 1019.70, uitgaat f917.325, goed slot f 102.375; Schakerloo: ontvang f12742, uitgaaf f 13198.06, nadeelig slot f455,725; 1500 gemeten: ontvang f4456.995, uitgaaf f 3694.06, goed slot f 762.035; Dalem: ontvang f2537.375, uitgaaf f 2312.34, góed slot f 225.U35; Nieuwland: ontvang f 355.05, uitgaaf f260.53, goed slot f94.52; Puit: ontvang f89.105, uitgaaf f89.755, nadeelig slot 10.65; Peukeontvang f 268.33, uitgaaf f 244.083, goed slot f24.245: Oud-Strijen ontvang f 101.96, uitgaaf t 83.335, goed slot f 18.625. In dezelfde vergadering werden ook opge maakt de begrootingen voor het dienstjaar ,899/i9oo> in ontvang en uitgaaf, als volgtWaterschap f2792.565; 3 polders f986.52; 1500 gemeten: f5471.035, waarvan wordt besteed voor dijks- verbetering f812.40 en voor eene puinglooiing f 1162.11; Dalem: f 765.105; Nieuwland:f487.63; Puit: f91.125; Peuke: f487.46; Oud-^trijen: f 192.77. Dijkgeschot per Heclare: I IERSEKE. Heden viel een meisje in de haven, doch werd door P. Mieras gered. Verleden Zaterdag werd een klompenmaker, sedert kort hier gevestigd, gearresteerd en door 2 rijksveldwachters weggevoerd. Onderweg liet hij zijn klompen in den steek en ging er van door. Door zijn geleiders achtervolgd, en door een paar menschen in den St. Pieterspolder tegengehouden, was hij weldra weer in de macht der politiedienaars, die hem nu de handboeien aanlegden. Door een paar oesterkweekers is een Engelsche schoener met Zeeuwsche zaaioesters, door een sleepboot voortgetrokken, naar Engeland vervoerd. Het zaaigoed zal op de Engelsche kust bij Rochester gezaaid worden. ST. MAARTENSDIJK. Deze week verloor een kippenkoopman uit Poortvliet, onder deze gemeente een portemonnaie met f30. Een paar uur later ontdekte hij eerst zijn verlies. In de gemeente terug gekomen, was hij zoodanig onder den indruk van zijn verlies, dat hij luid schreeuwende en snikkende bij den bur gemeester daarvan aangifte deed. Gelukkig voor hem, was de inmiddels gevonden beurs in goede handen gekomen. POORTVLIET, 25 April. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van het "Waterschap Poortvliet werd de rekening over 1898/99 goedgekeurd in ontvang op f1657,845, uitgaaf f 1602,54, goed slot alzoo f55,305, en de rekening der polders Poortvliet, Malland, Priestermeet, Nieuw Strijen, Bartelmeet en Steenland in ontvang op f27865,255, uitgaaf f27488,97, goed slot f376,285. Herbenoemd werd als lid van den dijkraad van het ealamiteuze waterschap Scherpenisse de heer P. Daane van Stapele, die volgens rooster moest aftreden. THOLEN. De candidaatstelling voor één lid van den gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Wageinaker, is, blijkens vorenstaande bekendmaking, bepaald op Dinsdag 16 Mei a.s., ten gemeentehuize, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren. Formulieren voor de opgave van candidaten zijn vanaf 2 Mei ter secretarie te bekomen. Deze moeten door minstens 9 kiezers onder teekend zijn. 99 Schakerloo: 15. 1500 Gemeten: 7. Dalem6. Nieuwland: 2.75 Puit: 2.20 Peuke3. Oud-Strijen: 1.25 ïsds7, /1900" 7.50. 9.— 2.30. 5.50. 3.-. Ingelanden van den Schakerloopolder besloten tot eene belangrijke dijksverbeteriug, nl. vervan ging van het rijsbeslag door steenglooiing en steen- bestorting. De begrooting van dezen polder zal in eene nader te beleggen vergadering worden behandeld. Aan den Vuchterdijk te's-Hertogenbosch, kreeg Zondagavond het echtpaar Teuliugs een hevigen twist welke zóó hoog liep, dat de vrouw een scheermes nam en daarmede haar man den hals afsneed. Te Velsen heeft Dinsdag, op weg naar de school, de heer Bakker, ouderwijzer aan de Rijksnormaallessen aldaar, eene bloedspuwing gekregen. Na weinige oogenblikkeu is hij overleden. Bij de verloting vanwege de Vereeniging Landbouwbelang in Noord- Develand is de eerste prijs (een Utrechtsch wagentje met paard en tuig) gevallen op No. 1. Te Oostwoud waren verleden week bij eene huwelijksinschrijviug tegenwoordig, behalve de wederzijdsche ouders, twee grootmoeders en vier grootvaders. Deze laatsten tellen te zamen 306 jaren en vierden nog lustig het huwelijksfeest mede, waarbij zij, tot groot vermaak van de jongeren, een ouderwetschen dans uitvoerden. Te Twisk (N. H.), een dorp met eene be volking van achthonderd zielen, vieren deze week vier paren hunne 50-jarige echtvereeniging. Van een kudde schapen, die, onder de hoede van een herder met zijn hond, liep te grazen op den Singel te Utrecht, viel er een nabij de Maliebrug stuiptrekkend neer. De herder vroeg een politie-agent, die in de nabijheid was, om een mes, en gaf het dier onder het oog langs den neus een snede in de wang, waaruit het bloed liep. Dadelijk waren een paar voorbij gaande vrouwen gereed den herder uit te schelden en in het algemeen over de wreedheid van hem en zijn vakgenooten uit te weiden. „Snijd het arme dier liever in eens den hals af dan het zoo te martelen," was hare conclusie, welke door den herder geen antwoord waardig gekeurd werd. Hij vergenoegde zich met aan een voorbijganger, die hem naar de reden zijner handelwijze vroeg, te zeggen: „Och meneer, dat schaap hèt de bloei, en as ik em nou dat sneechie niet gegeve had, dat wasti zeker kapot gegaan, en nou loopti daar weer heen." En werkelijk, het schaap liep tusschen de kudde met bebloeden kop langs den oever zoo rustig te grazen of er niets gebeurd was. Te Vlissingen hebben de metselaars het werk gestaakt. Zij eischen hooger loon, hetgeen de bazen tot heden weigeren toe te staan. Sommigen namen gezellen van elders aan, die, onder sterk politie-geleide, van en naar hun werk werden gebracht. Bij het aan- en afgaan van de fabriek „de Schelde" hadden oploopen plaats. Woensdagavond 8 uur verzamelde zich eene bende, vrijheidsliederen zingende en trok door de stad. Het waren meest opgewonden jongens, doch de eigenlijke stakers waren daarbij niet aanwezig. Het huis waar de vreemde werklieden hun intrek hadden genomen, zoowel als de woningen der verschillende aannemers en metselaarsbazen moesten het ontgelden en werden met steenen en klinknagels gebombardeerd, waardoor op enkele plaatsen geen ruit heel bleef. Ook de politie, versterkt door rijkspolitie en veldwacht, werd meermalen op dergelijke salvo's outhaald, zoodat charges met wapenstok en sabel moesten worden uitgevoerd. Om 10 uur was de rust vrijwel hersteld. Donderdagmorgen is door den burgemeester een proclamatie uitgevaardigd, waarbij samen scholingen van meer dan 5 personen verboden worden. Donderdagmiddag werd door de van elders gekomen metselaars, op verzoek, niet gewerkt. De werkstakers willen den arbeid hervatten, doch eischen gedurende de eerste 3 maanden 18, daarna 19 cent per uur. De patroons zullen hierover beraadslagen. Een 12-jarige jongen geraakte nabij Hooge- zand met paard en wagen in een sloot, waar hij na veel moeite uitgehaald werd. Hij was zoo vreeselijk gekneusd dat hij onderweg aan de gevolgen zijner wonden overleed. Zijn zwaluw en nachtegaal reeds uit het zoele Zuiden tot ons gekomen, ook de koekoek komt ons door zijn vér klinkend geroep ver kondigen, dat het schoone jaargetijde is aan gebroken. Door velen wordt deze nuttige vogel voor schadelijk gehouden, en toch is hij dit volstrekt niet. Het Ministerie van Landbouw in de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika heeft de voeding van den koekoek doen bestudeeren. Op 155 onderzochte magen bevatte slechts één plan- tenvoedsel. Het voedsel van den koekoek bleek te bestaan uit kevers, sprinkhanen, mieren, krekels, vliegen, rupsen en luizen. Deze vogel verdient dus onze bescherming ten volle. Zijne gelijkenis met den geduchten roofvogel de sperwer is oorzaak, dat men hem beschuldigt van hetgeen deze laatste misdoet." Op een bevel van den rechter commissaris in strafzaken is, volgens het Dagblad, in Den Haag in hechtenis genomen een naaister, boven- bewoonster van een echtpaar in de Boekhorst- straat en verdacht van gepoogd te hebben de huisvrouw te vergiftigen. Zij moet in ongeoor loofde betrekking hebben gestaan tot den echt genoot en zijne vrouw uitgenoodigd hebben pap bij haar te komen eten. Na deze genuttigd te hebben, werd de vrouw ernstig ongesteld en had hevige brakingen. Bij een onderzoek is gebleken, dat het braak sel arsenicum bevatte. Een geheele gemeenteraad gevangen ge nomen. Naar een telegram uit Pest bericht, werd Zaterdag de geheele gemeenteraad van Psazek gevangen genomen wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche bank biljetten. De werkplaats bevond zich in den kelder van het gemeentehuis. De gendarmerie verraste de vervalschers. De laatsten lieten zich echter zoo gemakkelijk niet overmeesteren. Zij verweerden zich geducht en tracteerden boven dien de gendarmen op pistoolschoten. Van de gendarmes werd er één zwaar verwond. De landbouwer Van B., afgevaardigde van de Kamer van St. Nicolaas, richtte zich voor eenigen tijd tot den minister met het verzoek om zijn zoon, die bij de grenadiers soldaat is, een verlof van een maand te geven. Waarom? vraagt de waarnemende minister van oorlog. Ik heb twee zieken te huis. De minister V. geeft den kolonel der gre nadiers last het verlangde verlof toe te staan. Eenige dagen later ontmoet de minister den afgevaardigde. Wel, hoe gaat het met uwe vrouw? zeide hij. Wel, heel goed, antwoordt de afgevaardigde verbaasd. En met uwe kinderen Dank u, het kan niet beter. Maar hoe staat het dan met de zieken, voor wie uw zoon moest tehuis komen Ha, zeide Van B. lachende, het waren mijne twee koeien. De minister schoot in een lach en was ontwapend. Èr mag echter aan getwijfeld worden of een tweede dergelijk verzoek zou toegestaan worden. D R E Y F U S. Het Hof van Cassatie heeft besloten geen confrontaties meer te houden. De enquête kan dus beschouwd worden als gesloten. Niettemin kunnen nog enkele getuigen om speciale redenen worden gehoord; het Hof zal zich hierin echter tot de strikt noodzakelijke beperken. En de ongelukkige banneling' wacht nog steei vol hoop op de uitkomst. Doch wat zal uitkomst zijn als de voorloopige formule v| Oorlog nog luidt„Zelfs al is Dreyfus niet maker van het borderel, schuldig is hij tochH In de laatste week van Donderdag tot Dojf derdag zijn van Ierseke verzonden 160.000 levijj bare oesters tegen de volgende prijzen 40—45 Kg. 7—10 gld., 50—60 Kg. 15-Sl gld., 70-75 Kg. 30-36 gld., 80 Kg. 40-45 g| VERGADERING van den GEMEENTERAA\ le IERSEKE van Donderdag 27 April 189! des avonds te 6 uur. Tegenwoordig 7 leden, afwezig de heeren Mulli De Schipper, Polderman en Sauer, de eerste wegi ongesteldheid. Voorz. de Burgemeester. De notulen der vorige verg. worden ongewijti gearresteerd. De Vz. biedt den raad het beredeneerd ver sl 189S der gemeente aan. Van den kerkeraad der Gerelormeerde Getneei| is mededeeling ingekomen, dat hun predikant Visser Zondagnamiddag a.s. afscheid zal nemen r zijn gemeente. De Burgemeester en leden van f raad worden uitgenoodigd daarbij tegenwoordig zijn. Er zullen plaatsen voor hen gereservet worden. De Vz. stelt voor, dat ieder der lei zichzelf kennis zal geven, indien hij de plechl A il 11 heid wil bijwonen. Dit wordt goedgevonden De Vz. Iee9t voor een request van de heerenj A. Bakker, gastechnicus te Haarlem en I. Hage duslrieel te Ierseke, houdende verzoek om uitsluite: concessie voor het vervaardigen van ongecarburi watergas volgens bet systeem van Dr. Stracke| Weencn. Zij wenschen dit op de voorwaarden die zijn aanvaard door de gemeente Velzen Ymuiden en de Heide. Om de kosten van een li nisch en een juridisch advies te voorkomen, vr den raad een afschrift dier voorwaarden, gewij: voor Ierseke, aangeboden. Daar B. en W. als zoodanig de voorwaarden niet genoegzaam bestudeerd hebben, stelt de voor het adres enz. aan hen te renvooieeren. Zot hoofdelijke stemming aangenomen Nu is aan de orde de wijziging der begrooi 1899 met het oog op de weigering van een buiii gewoon rijkssubsidie ad f 1550 voor de kosten het lager onderwijs. B. en W. stellen voor de uitgaven als volg verminderen le onderhoud wegen enz. met f 1 ;ri doorschrapping van aanschaffing grove mac-ad waarvoor in de plaats komt 100 hl3 grint 2e. leg straten met (125: 3e. nieuwe pomp met f 1 4e. aanvulling schoolbibliotheken f 30 5e. bej hingen en eereblijken f 506e. aandeel all tollen met f 14,06. Totaal een vermindering f 523,06. Daarentegen is de noodzakelijkheid geblekei volgende uitgaafposten te verhoogen le. onderl lijkkoetshuis f10,2e. onderhoud weegbrughj 110, 3e. grondbelasting voor gemeentègebot f 1,8 4, 4e. provisie voor incasseering coupons obligatiën f 12,5e. jaarwedde 7e onderaf f 133,335, 6e. nog een post met f 1,85. Tj 1 169,02s. De ontvangsten worden aldus verhoj le. hoofd. omsl. 11000, 2e. haven- en kaaigi f 100, 3e. bjjdrage lag. ond. f 133,335, en vermi met f37,37. Op die wijze, voegt de vz. er bij,(is het even der begrooting hersteld. De heer Sandee betreurt zeer de schrapping 2e pomp, daar deze zoo hoog noodig is. De heer Van Harmeien beaamt dit maar B. e: hebben niet anders kunnen handelen. De h. Sandee vraagt of de 1150 niet te vil zijn door verhooging van belasting doch de vt daar geen kans op. Hij is zelfs niet zeker 4 haven- en kaaigelden wel f 100 meer zullen opbrei De heer Sandee gelooft dat de havengelden zö tegenvallen, en de heer Wesdorp verwacht dal Te gelden zullen „reevallen. De laatste geeft in overweging nog een rijk i sidie van f 1000 in plaats van 1 1550 te vragen, de vz. en de heer Van Harmeien ontraden dit i zij er geen heil van verwachten. Bovendien ztt goedkeuring der begrooting daardoor nog lang schoven worden. De voorgestelde wijzigingen worden daarna algem. st. goedgekeurd. Eveneens de verhoogin; het percentage voor den hoofd, omslag tot 9"/tt By de laatste rondvraag wijst de heer Wei op het ongemak dat ontstaat als, gelijk pas het was, de beide beurtschippers tegelijk aan de zijn, om te lossen of te laden. Met het oog d wenschte hij een kleine beschoeiing te maken, vroeger bestaan heeft. De kosten zullen gerinj w ijl de palen en de arbeiders daarvoor aanwezig De vz. oppert bezwaren, die door den heet Harmeien en ook door den heer Wesdorp w| gedeeld. Evenwel wil de vz. het denkbeeld g met het Dag. Bestuur overwegen. Daarna wordt de vergadering gesloten. lo 22 April. Ten overstaan van den notan van Steenbergen te Tholen, werd heden herberg van W. Moelker aldaar publiek verl Een woonhuis en erf op het Oudeland te 1 toebehoorende aan de erven A. Hoogerheide. Kooper werd de heer W. A. van Nieuwen! te Tholen voor de som van f395. 26 April. Ten overstaan van den notaris Ts Steenbergen te Tholen, werd heden ten verzoei F. Bolier, landbouwor te Poortvliet publiek veri Koeien van f100 tot 1 162. Kalivaars voor Jaarling vaarzen van f28 f41. Vaarskal f23. Stierkalf voor f25. Gem. IERSEKE van 21—27 April 189! Geboren: Jacob zv. Cornelis Bulier en Hoogstraten. Dingcnis zv. Dingenis Comtnee en Verschuure. Jacoba dv. Jozias van der Adrian» Koster. Cornelia dv. Jan Oranje en Ifeti Int1 i E

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 2