c n,' Kerknieuws. Oesterberichten. Burgerlijke 81and. JiarktuericiiLeu. - Naar men meldt worden in O. Zeeuwsch Vlaanderen weer zeer veel kikvorschen gezangen. De arme dieren worden levend gevild en daarna in ijs verpakt naar Parijs gezonden om daar gegeten te worden. Bij het verhuizen van eene alleenwonende vrouw te Oud- Beijerland moest de hulp der ge meente-reiniging ingeroepen worden. Met groote schoppen werd de mest verzameld en met kar en paard vervoerd. Geen Jantjes op de fiets. De Minister van Marine heeft den Marine-autoriteiten doen weten, dat het verrichten van dienstzaken per rijwiel aan alle militairen van de zeemacht beneden den officiersrang is verboden. Op Woensdag 12 April zal te Oud-Vos meer en op Donderdag 20 April a.s. te St. Maartensdijk eene lezing gehouden worden over Amerika en de nieuwe llollandsehe kolonie in Z. O. Texas, door den heer H. van der Meer. (zie nevenstaande advertentie). Te Bergen op Zoom is de eerste ansjovis aangebracht door schipper C. Baaij. Het spreekwoord: „open winters volle kerkhoven", schijnt voor Zaandam bewaarheid te worden. In de eerste drie maanden dezes jaars toch zijn reeds ruim 100 sterfgevallen aangegeven, wat een hoog cijfer mag genoemd .worden, als men bedenkt, dat in 1898 in 't geheel slechts 250 sterfgevallen voorkwamen. Aldaar had een arbeider het ongeluk zich met een dissel in het been te hakken, waardoor bloed vergiftiging ontstond. In weerwil van spoedig verleende geneeskundige hulp, overleed hij den volgenden dag. Zondagnacht werd te Tilburg weer een aanslag gepleegd op iemand, die daartoe niet de minste aanleiding gaf, en gevaarlijk gewond werd; dienzelfdeu avond bad in een ander stads gedeelte eveneens een gruwelijke mishandeling plaats. Die toestand van brooddronkenheid en woest heid, schrijft men uit Tilburg aan de N. R. Crt., is een gevolg van drankmisbruik. Ouder de gegoede klasse durft niemand zich na sluitings uur op straat of althans in een der buitenwijken te begeven. Vooral des Zondagsavonds is het verkeer daar bepaald gevaarlijk. Of uitbreiding van politie afdoende verbetering zal aanbrengen is te betwijfelen bij de onmogelijkheid om iu zulk een uitgebreide fabrieksplaats voldoend toezicht te houden. Opvoeding en zedenverzach- ting zijn daartoe betere middelen dan sabel of gevangenis. In verband met de bekende vergiftigings zaak te Rotterdam, waarvoor de wed. Sörensen sedert 16 Sept. in preventieve hechtenis is, vernemen wij het volgende: Nadat vermoedens tegen haar gerezen waren, zijn Verschillende lijken opgegraven en bleek het, dat haar echtgenoot, stuurman van beroep, overleden was aan vergiftiging. De levens verzekering, welke haar werd uitgekeerd, bleek haar tegengevallen te zijn en was spoedig verteerd. Daarop volgde het plotselinge sterfgeval van haar commensaal, Cohen, waarvan eveneens de uitkeering haar ten deel viel, en vervolgens overleed hare dochter, naar aanleiding waarvan de vermoedens tegen haar rezen, hetgeen een gerechtelijk onderzoek ten gevolge had. Bovendien overleden nog twee harer kinderen en de dienstbode. Bij de huiszoeking is ook arsenicum gevonden. Zij verklaart evenwel dat dit poetsgoed was, hetgeen echter niet over eenkomt met de verklaring van twee apothekeres sen, tot wie zij zich om dat vergift gewend heeft, ter verdrijving van ratten, zooals zij zeide. In het geheel werden alzoo, in verband met deze zaak 6 lijken opgegraven en is de zaak thans voor de tweede maal in instructie. De terechtzitting zal in Mei plaats hebben. Een dezer nachten trof de politie te Culemborg op het Marktveld een persoon aan die zwaar beschonken was en zeide Dreyfus van het Duivelseiland te willen halen. De man greep de stadspomp vast en wilde die medetrekken, meenende dat hij Dreyfus voor zich had. Een der agenten zag hij aan voor Esterhazy. Dinsdag werd, bij het inrukken der te bezien staan, mijnheer! Voor het overige staan mij hier tegenover u honderd armen ten dienste, en in geval van nood Ik haalde eene dubbele zakpistool te voorschijn, die ik op mijne tochten langs de grenzen altijd bij mij droeg. Hij hield zich echter bedaard en zeide „Mag ik vragen wat gij verder met mij voor hebt?" „lk zal u in de gevangenis laten brengen. „Nog heden zulleu wij op reis gaan." „Dat zou eene zonderlinge stoornis van het feest zijn, en wat zult gij met den heer Bertossa doen of eigenlijk met den baron Grafeuberg, want zijn naam zult gij nu ook wel kennen?" Grafeuberg! baron Grafeuberg? Daar had ik op eens den naam van den grondeigenaar, naar welken ik zoo lang gezocht had; en in het zelfde oogenblik schoot mij ook dien van Föhrenbach te binnen, die Theobald von Ereising heette. Ik mocht dien echter nog niet uit spreken, daar hij hem hel eerst moest noemen, gelijk ik zelf gezegd had. „Juist, mijnheer!" zeide ik: „dat is de eigenlijke naam van den heer Bertossa. Misschien wilt gij mij nu ook wel den uwen zeggen?" cavalerie, die dienst gedaan had bij den intocht der Koninginnen in de hoofdstad, een knaap door een achteruitslaand paard deerlijk aan het hoofd gewond en bewusteloos naar het Binnen gasthuis gebracht. Het wetsontwerp om tramwegen onder lo- caalspoorwegen te brengen, heeft in de atdee- lingen der Tweede kamer bezwaar ontmoet, zoowel omdat Gedeputeerde Staten niet; zijn gehoord als omdat aan de provinciale besturen de zorg voor tramwegen uitstekend is toe vertrouwd. Van de voorstanders van het ontwerp ver langden bovendien velen speciale wettelijke regelingen der tramwegen en niet toepassing daarop van een bestaande wet, die daarvoor niet bestemd is. Verleden jaar viel een meisje van 15 jaar, dat in een fabriek werkte, in een ketel met kokende vloeistof en kreeg over haar beeuen tol aan haar heupen de vreeselijkste brand wonden. De dokter die haar behandelde verklaarde dat haar leven nog wel te redden zou zijn, door een stuk huid van een gezond mensch op haar over te plaatsen. Haar broeder van 16 jaar verklaarde zich bereid, om ter wille van het leven zijner zuster, deze operatie te ondergaau. Hij liet zich de huid van de beenen tot aan de knie letterlijk afstroOpen, en dit stuk werd op de brandwonden over gebracht. Het meisje was gered en ook haar broeder is weer geheel hersteld, en zal voor dezen stillen heldendaad een reddingsmfedalje ontvangen. Een nieuwe manier van aardbeienteelt wordt door een Amer. blad aanbevolen Tonnen met ijzeren hoepels ontdoet men van een paar daarvan, plaatst ze rechtop en boort geheel in 't rond van hoog naar laag gaten op een afstand van ongeveer twintig centimeter. In elk gat plaatst men een aard bezieplant en vult de ton daarna met aarde en mest tot aan deu rand. De uitvinder plaatst zijn tonnen op 1,25 M. onderüngen afstand en bergt op die wijs 25ÜÜ tonnen op een acre land. De opbrengst aan aardbeien per ton bedraagt meer dan een half schepel. De voordeeleu van deze teelt zijn de navolgendeAan zorg voor de teelt valt zoo goed als niets te doen, de vruchten komen niet met grond in aanraking, zijn dus altijd zuiver en minder blootgesteld aan vernieling door slakkende pluk is ook veel gemakkelijker. Maar men moet, om een goeden oogst te verkrijgen, niet verzuimen den inhoud der tonnen ruimschoots van water te voorzieD. Een eenvoudig middel om te onderzoeken of koffie met cichorei vervalscht is, iets Wat maar al te dikwijls gebeurt, is het volgènde: Op een glasplaat ot een stuk hout legt men een stuk wit filtreerpapier, dat vooraf me^ water geheel bevochtigd is. Daarna wordt'de iemndér- zoeken koffie in poeder op het papier gestrooid. Is de koffie gemengd met cichorei, dan ontstaan om de stukjes cichorei heel spoedig bruine ringen, terwijl de koffie dat verschijnsel niet vertoont. De methode berust hierop, dat in de cichorei stoffen voorkomen, die in koud water bijna direct met bruine kleur oplossen, iets wat bij- koffie niet bet geval is. Er keerscht in de Duitsche bladen geen vriendelijke geest tegenover de ontwapenings conferentie te 's-Gravenhage. Een uiting daarvan iu de Lustige Blatter, waarop Koningin Wilhelmina en de Koningin- Moeder zijn voorgesteld als twee Friesche boe rinnen, bezig met haar porselein. „We zullen wel doen," zegt de Koningin, „ons mooiste porselein weg te bergen. Men kan niet weten, wat zij elkaar op de vredesconferentie nog naar het hoofd zullen werpen." De vergiftiging te Watford'. De politie heeft Marie-Anne Ansell, de zuster van het slachtoffer, als verdacht van de misdaad in het krankzinnigengesticht te Watiord, in hechtenis genomen. Te Mannheim is brand uitgebroken in een circus, waarin een tentoonstelling van pluimgedierte werd gehouden. Alleen de duiven- afdeeling is gered. Het was afgrijselijk om de ongelukkige dieren, die levend in. hnn kooien verbrandden, te hooren schreeuwen. Honderde menschen die de tentoonstelling bezochten ontkwamen nog intijds het gebouw. „Waartoe dat? Gij kent hem immers," antwoordde hij. „Wanneer ik er u echter eene dienst mede doen kan ik heet von Freising." „Ook juist, mijnheer 1" zeide ik. „Theobald von Freising. En wat nu uw vraag betreft, zult gij wel begrijpen, dat ik op iets dergelijks niet mag antwoorden." „Dan zou ik u zelf het antwoord kunnen geven!" riep hij schielijk. „Indien gij mij arresteert, moet gij ook den heer von Grafeuberg in hechtenis nemen." „En dan?" „En dan, mijnheer De twee veldwachters traden binnen, die ik door den koetsier had laten roepen. „Mannen," zeide ik, „gij bewaakt dezen heer; hij is uw gevangene. Gij staat mij met uwe hoofden voor hem borg." Ik verliet de kamer; buiten stond de koetsier te wachten. „George," zeide ik, „bij de veld wachters hebt gij zeker den heer Helmers gevonden? Breng hem terstond bij mij, beneden aan de huisdeur. En voor het overige, van alles wat gij hier gezien en gehoord hebt, mag geen mensch iets vernemen." "Geen mensch, mijnheer De Vredesconferentie. Ds. Bahler heeft in zijn weekblad „Vrede" als zijn overtuiging te kennen gegeven, dat het vredesideaal langs den weg van diplomatie en parlemenCairisme nimmer Dereikt kan worden. We zijn het daarmee volkomen eens. Als men ziel, hoe de goede verstandhouding tus schen de zoogenaamde beschaafde volken telken male verbroken dreigt te worden over vermeende belaugen in vreemde, verre werelddeelen die het eene volk hel andere niet gunt, dan kan men van de regeeriugen voor de wereldvrede niet veel verwacliten. Eu als het waar mocht blijken, dat Duitschland op de Haagsche vredes conferentie o.a. vertegenwoordigd zal worden door iemand die den oorlog een goddelijke in stelling noemt, dan vraagt men zich onwillekeurig af, ot dit wellicht gedaan wordt om van de edele poging des Russisehen keizers een cari- catuur te maken. Helaas, neen 1 de regeeringeu zullen ons den eeuwigen vrede niet geven, de huidige althans niet. De verbetering moet niet van boven af, maar van onderen af verwacht worden. Ieder volk, ieder mensch, moet den oorlog leeren verafschuwen, en leeren inzien dat oorlog slechts in het belang kan zijn der grooten. Maar daartoe is noodig in de eerste plaats een innerlijke ver edeling en verbroedering van de inenschheid in haar geheel, eu vau ieder mensch afzonderlijk. En ook daar zijn we. nog veie eeuwen van ver wijderd. Hoe weinig is het beginsel van den ohristelijkeu godsdienst iu de 19 eeuwen van zijn bestaan nog in de harten doorgedrongen! En dan zijn er nog honderden milhoenen, die dat beginsel nog met eens bij name kennen! DREVFUS. Meer en meer komen de bewijzen aan het licht aangaande Dreyfus' onschuld, maar nog steeds zit de ongleukkige op het Duivelseiland en wordt er nog geen haast gemaakt om hem terug te halen. Allerlei knoeierijen zijn aange wend met het doel om de aanvraag tot revisie te doen mislukken, welke op touw gezet was door de familie Dreyfus, doch de getuigenissen die dagelijks worden afgelegd brengen steeds meer licht in deze duistere zaak. Veel sensatie is opgewekt door het bericht dat de particuliere secretaris van kolonel Henry zich ophing en dus evenals zijn chef zich zeiven het leven benam. Men zegt dal hij een telegram ontving en toen de waakzaamheid van zijne oppassers verschalkende die hem in zijne ziekte verpleegden hij leed aan zwaarmoedigheid en ivas daarom met verlof bij de ouders zijner vrouw waar hij zich ophing iu den stal. Of deze zeltmoord iu verband met de Dreyfus- zaak staat, is niet bekend. Zijn familie geeft geen inlichtingen. Aan Mevrouw Dreyfus wordt het plan toegeschreven zeer waarschijnlijk komt het ons echter niet voor na alles wat nu aan het lieht gekomen is omtrent de wijze, waarop haar echtgenoot is veroordeeld, vernietiging, in plaats van herziening van het vonnis aan te vragen. Advocaat Labori, Zola's wakere verdediger, is ernstig ziek. Hij lijdt aan typhus. Volgens anderen is het griep. Doch de laatste berichten zijn gunstiger. Labori is herstellende. Neeltje Wngemaker, jd. 23 j. Alexauder Leonat van Fldilt, weduwnaar 31 j. en Geertje Margiie Verlinde, jd. 19 j. Frans Hooglander, jm. 21 j I Gi Zoi i i I Te Te Elizabeth den Braber, jd. 19 j. Sent Wagemalfc jin. 25 j. en Jacomina Verwijs, jd, 22 j. p Geboren: Evert Anie, zv. Renger van Kamp en Hermina Hirschman. Andries, zv. Johan Verwijs en Juhanna van Oeveren. Pieter Matthe zv. Jan Pieter Kaashoek en Pieternella van Duur Lijntje, dv. Gerard Noorthoek en Leuntje Qu Klizabeth, dv. Jan Geuze en Üornelia Geuze. Adrii Johannis, zv. Kornelis Feleus en Maatje Corni Verstrate. Overleden: Jacoba Kempeneers, oud 22 vr. v. Johannes Geense. Pieternella van OeverSua oud 73 j. vr. van Fincent den Braber. Mari *c Leendert van den Hoek, oud 45 j. rav. J02 10 Geuze. Abraham Geluk, oud 25 j. jm. zv. J. Ge en Johanna Verwijs. Jan Geense oud J5 mnd. Johannes Geense en Jacoba Kempeneers. Elisab van Dommelen, oud 77 j. wed. van Corns. Blooijs. Gornelia Neele, oud 73 j. vr. van Adr Faasse. Adriaantje Kunst, oud 63 j. wed. Abraham Maan de Kok. Gemeente POORTVLIET van 1 Maart1 Ap 1899. Gehuwd: Jan Nelisse, jm. 30 j. van Maartensdijk, en Jannetje Kleppe, jd. 37 j. Jac Tromp, jm. 23 j. en Jacoba Westdorp, jd. 22 j. Geboren: Maatje Jozina, dv. M. C. v Oudenaarde en J. J. van Dijke. Eliza, zv. C. Kt vink en J. Geluk. Pieternella Cornelia, dv. J Elenbaas en A, van Dijke. Marlinus Willem, M. J. Ista en W. Haze. Johannes Evert, zv. C. van der Slikke en A. Hage. Krijn Eliza, zv. Lindhout en N. Goudzwaard. Johanna Aaltje, C. de Rijke en W. A. van der Slikke. Jan Elizabeth, dv. K. van Dijke en J. H. van der Wel Overleden: Maria Johanna Bette, 6 mnd. J. 1. Bette en A. Stolk. Adriaan van Oost, 75| man van Anna Haze. Janna Cornelia Fiere, mnd. dv. M. C. Fiere en F. de Fouw. Coriu Koppenhol, 12 mnd. zv'. L. .Koppenhol en C. Haj Johannes Cornelis Gaakeer, 10 mnd. zv. W. Gaakeer en C. J. Manteau. Gemeente SCHERPENISSE van 1 Jan.31J 1899. Gehuwd: Marinus van Geel, jm. 25 j. til Geertruida van Ast, jd. 23 j. Geboren: Jan, zv. Jan van de Velde 1. Jannetje Maria Rijsienbil. Laban Jacob, zv. Leendu Jansens en Pieternella Cornelia Kot. Adriai Dirkje, dv. Arie Breure en Helena Kloet. Janneifl Jacoba, dv. Lourens Bijnachte en Cornelia van Gel Maria Adriana Pieternella, dv. Willem Eversdijk Saartje van der Slikke. Johannis, zv. Pieter Mei heere en Elizabeth Anthonisse. Johannis. zv. Jt hannis Jacobus de Bruijne en Regina de Wildf Een onechte zoon, moeder 20 jaar. Overleden: Leendert Bijnachte, 70 j. Jannetje Kraak. Izak Hage, oud 57 j. inv. Cornellt Poot, eerst gehuwd geweest met Catharina Martlk van Nienwenhuijzen. Maria van de Velde, ou| 57 j. ongehuwd. Jan, zv. Jan van de Velde Jannetje Maria Rijstenbil, oud 1 maand. I11 de week van Donderdag tot Donderdag zijn van lerseke verzomlen 33U.UUU consnmabete oesters tegen de volgende prijzen IU—45 Kg. 7—iu gld., 5U6U Kg. 15—24 gld„ 7075 Kg. SU4U gld., 8U Kg. 45 50 gld. Gemeente IERSEKE. Geboren. Elizabeth Paulina, dv. Marinus Oranje en van Jozina Catharina Verhage. Cornelis zv. Marinus Paauwe en van Hendrika Anna de Smit. Johannes Cornelis zv. Ksdra Minnaard en van Jan- heije de Koeijer. Ondertrouwd: Adriaan Lamper 23 j. jm. en Janna Kosten, 21 j. jd. Gemeente ST. PHILIPSLAND van 1 Jan.—1 1 April 1899. Gehuwd: Adriaan Aarnoudse, jm. 23 j. en llgOIIUIUUl p, die hip ud Gert oemd. Ds. H. Vermaas Jr., predikant le Hensbroek hei een beroep naar dolhuizen en Averhorn aangenomei De heer A. van der Stel te Westmaasgroep, vaak de godsdienstoefening leidt bij de Oud Gein., is (ot ouderling dezer gemeente benoemd. PRED1KBKURTEN. Ned. Herv. Gem. lerseke. Vm. half 10 en na» 2 u. Ds. Van Hoogenhuijze. Gerei. Gem. vm. 9'/s u. en nm. 2 u. Ds. Visst ntn. 5Va u. de ouderling Van der Kodde. Vr. Kv. Gem. Voorin. 9'/a u., nm. 2 u. en 5i u. Ds. Post. Oud. Ger. Gein. Vm. 9 lezing der ouderlingen. u. half 2 en 5 15 APRIL 1899. BOTER. Tholen f 0,425 per 1/2 K.G. Eieren f 2,60. Rotterdam eieren f 2,60. Scherpeuisseboter 10.47'/,, per K.G. Coöperatieve Roomboterfabriek „Poortvliet" Poortvlietboter f 0.55 per K.G. Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe,( II Stavenisse: f0.571/, per Kg. Rotterdam, 10 April. Tarwe. Per heet, t 5,50 kilo f 7,40, a t 8,10, en beste tarwe i 5tot iö,40. 10 April. a 10,60 en per 101 te qual. f Cana» Hij snelde weg; ik ging hem langzaam na tot aan de huisdeur. Na verloop van een paar minuten was hij met Helmers weder bij mij. Nu gaf ik den ouden man last, deu controleur te verzoeken ook bij mij te komen. Toen de koetsier vertrokken was, wendde ik mij tot Helmers met de vraag of hij Lubatis morgen ochtend bij mij kou brengen. „ik zal dadelijk naar hem toerijden," was het antwoord. Hij vertrok terstond, en nn kwam de con troleur bij mij. „Vriend," zeide ik, „wilt gij uw rijtuig te mijner beschikking stellen?" „Waarüeen?" „Naar S. waar wij elkander aantrotien. U wilde ik verzoeken naar het stadje B*** te rijden, om daar te vernemen, of de heer Föhrenbach den nacht van Zondag op Maandag in de herberg heeft doorgebracht. W ilt gij mij dien dienst bewijzen Een paard zal men u hier wel geven." „Ik vertrek dadelijk." „Gij zult wel zoo goed zijn, mij het antwoord nog bezen nacht naar S. over te brengen „Het zal geschieden. Maar wat is er toch voorgevallen „Dat zult gij te S. vernemen. Maar nog I iets! Zijt gij altijd bij de familie Bertoss gebleven Wat doen zij „Zij hebbe sedert uw vertrek geen enkel woord gesproken „De angst om den zoon „Er wa nog een andere angst een grootere. Di misdaad ook de vrouw moet er van wetcu, „En indien ik nu naar hen toe ging, ei tot den man zeide„Mijnheer, gij zijt d] moordenaar van den veekooperZou hij di bekennen, denkt gij? En zou de vrouw ha; man verraden." „Mensch 1" riep mijn vrieui zijt gij een duivelskind, de satan zelf?,, Goede Hemel, hoe dikwijls heb ik molen ei molenaars, slachthuizen en brouwkuipen, brandi wijnketels en suikerpannen verwenscht! Mi een rechter is het ellendigste wreedste sohepsel dat ik keil." Met deze woorden ging hij nai de stallen, om zich een paard te halen. Ik stond nog voor de huisdeur in donker maar in het huis was venster aan venste| verlicht, en in deu tuin deed zich nog altij' de dansmuziek hooren. Ik wilde in huis teru; keeren, toen boven mij een der vensters weri opeugestooten, en daaruit geroepen werd„Lucht, lucht, of ik stik 1" Het was de stem van dei- heer Bertossa of baron von Grafenberg. (Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 2