L, refflaJ, pvjji aai ie lelaipi ra «strtult, landlonw, enz. Zaterdag 8 April 1899. Zestiende jaargang. EN J. 22. C. FOT, IE SOLDATENMOEDER. NI FEUILLETON. Bijna te laat. Publicatie ii. jn BINNENLAND. Vau ouze berichtgevers. M. C. mud. Kot' 719> IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 8 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan net bureau te T hol en ot v66r DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER ThOLEN. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechte 2 maal in rekening gebracht. vet doo 3e Burgemeester der Gemeente Tholen brengt bij e ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem vangen en aan den Ontvanger der Directe Be- 'ïigen ter invordering is verzonden, het Kohier Personeele belasting no. 1 voor het dienstjaar JH, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks I 4" gaat, om na bekomene kennisgeving van zijnen I slag, ten spoedigste het door hem verschuldigde I Jcwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, dienaangaande mochten bestaan, binnen drie nden na heden behooren te worden ingediend. J holen, den April 1899. jfll De Burgemeester voornoemd [anJ M. G. VAN STAPELE. lurgemeester en Wethouders van Tholen brengen kennis der ingezetenen, dat op Woensdag den Q el April a.s. in deze gemeente eene collecte zal oortkouden worden, ten behoeve van de Maatschappij Weldadigheid, gevestigd te Frederiksourd. Burgemeester en Wethvoornoemd, 555'* J. m. BOOM, l.b, s bi P. LABAN, Secretaris. 52611 In Eigen Haard en in het „Zondagsblad" Het Nieuws van den Dag werd een artikel ijd aan Mevrouw Kempers-Stutterheim, „soldatenmoeder." Men zal zich wellicht :ereu, dat, toen Koningin Willielmina de lering aanvaardde, haar naam werd aange- :en op de lijst dergenen, aan wie de Oranje- isau-orde werd toegekend. "at mevr. Kempers-Stutterheim in Iudië ichtte, is ook in het moederland meer be id geworden sedert de bespreking van het atschappelijk werk der vrouw in Iudië" ter igenheid van de Nationale Tentoonstelling Vrouwenarbeid. Uit eigen ervaring spre- de, heeft zij daarbij aangetoond, welk een in ■Jichtige invloed ten goede kan worden geoefend j||[or een beschaafde vrouw, die zich alleen laat pen door beginselen van zuiveren menschen- J Eïj, eQ ware Hefde tot den naaste. Treffende staaltjes worden medegedeeld van ar hartelijke zorg voor de soldaten in Iudië. en zij als echtgenoote van een officier, die l detachement naar Indië geleidde, de reis Ae maakte, won zij het hart der „kolonialen," haar belangstelling in hun lot. In lndië zij, als er iets te doen was, bij de hand ie soldaten te helpen. Waren er zieken het hospitaal, zij ontbrak nooit, om Gebeurde er iets ernstigs, dan werd zij te hulp iepen als een moeder. Op zekeren avond »in er een soldaat bij haar: „O mevrouw, Z9bbi toch gauw! P. heeft te veel gedronken; hebben iets in zijn glas gedaan, ze plagen S, en nu heeft-ie zijn mes gelrokken 1" Zon- uwenUarzelen ging ze de cantiue binnen, pakte den teling bij den arm en vroeg hem kalm emipf ga je nu beginnen?" Hij schrikte en luchter de daardoor geheel. Toen keek zij saciet bootei nland uvra» 340 erla. dam. phang tijn Novelle. [evrouw Bertossa zat mij al bevende te iten; zij had den moed, ja misschien zelfs kracht niet om mij een vraag te doen. r man zat met een somber, angstig komen op zijn stoel. Het leven van zijn ;en zoon moest beslist wo rdeneen misdaad loedde hij. Toen ik binnentrad, sprong hij doch niet omdat hij mij herkende. Ik hem vreemd; dit kon ik duidelijk zien: hij mij derhalve in de verhoorzaal niet op- irkt. wendde mij nu tot zijn vrouw met de den „Mevrouw, is de heer Pöhrenbach in nacht vau Zondag op Maandag te huis i*|est versohrikte bij deze vraag, en antwoordde van neeu. „Weet gij dat zeker?" de plagers één voor één aan en gaf hun een klein standje, vragende of zij op deze wijze soms echte kameraadschap toonden. Maar den ge vaarlijken P. nam zij bij den arm en hij liet zich gewillig leiden. Als een kind gaf hij het mes af en werd met een kop koffie tot bedaren gebracht. Een andermaal weer zag zij een dronken soldaat liggen en bracht hem met haar bedien den naar de kazerne. Daar gaf zij deze kos telijke leugen ten beste: de man was onwel geworden, ze had hem toen een glaasje cognac gegeven en daarom leek hij nu misschien dronken! Toen zij hem jaren later ontmoette, verklaarde de man, dat dit leugentje om bestwil zulk een blijvenden indruk op hem had gehad, dat hij na dien tijd nooit meer beschonken was geweest. Iemand vond het noodig te zeggen, dat hij het niet behoorlijk vond, dat zij een dronken sofv daat op deze wijze naar bed hielp, maar mevr. Kempers vond het gansch natuurlijk. „Welke moeder zeide zij, zou haar zoon in zulk een toestand laten liggen? Dat moest wel een erg slechte moeder zijn. Welnu, de moeder van dezen jongen was ver uit de buurt en daarom deed ik het in haar plaats." De soldaten droegen haar als het ware op de handen. Een hunner zeide van haar, „dat zij een gouden stoel naast God waard was," en een ander schreef haar: „Mevrouw, wij hebben geen borrel noodig om inoed te putten voor de inneming van Tjakra-Negara; wij weten wie er in de kamer van den kapitein voor den divan neerknielt en bidt: daaruit scheppen wij den moed." Nog een ander soldaat schreef van Lombok: „Mevrouw, uw brieven geven mij den moed om de expeditie ten einde toe te vol brengen met Tjakra overwinnen of sterven Sneuvel ik, dan weet ik, wie voor mijn vrouw en kinderen zal zorgen." Mevr. Kempers-Stutterheim trachtte steeds het gehalte van den soldaat te verhoogeu, maar had daaromtrent andere denkbeelden dan som mige drijvers. Zoo is zij voor het behoud van de Javaansehe vrouw in het leger. De schets, die zij geeft van de zorg der vrouw voor den soldaat als hij vermoeid, ziek ot gewond is, is in haar eenvoud roerend. „Zulke vrouwen mag men den soldaat niet afnemen," zegt zij. Mevrouw Kempers heeft door haar goed hart haar eigen belang geheel uit het oog verloren en den fiuanciëelen toestand van haar en haar gezin laat veel te wenschen over. Er heeft zich nu een commissie gevormd om de moeilijk heden voor een deel weg te nemen. Leden daarvan zijn de heeren N. C. van Heurn, in Den Bosch, M. C. vau Rouveroy van Nieuwaal, in Den Haag, D. J. Boom, G. P. Wijnmalen Jr., A. N. J. Fabius, W. Rauwen- hotf en E. A. van Sandick, te Amsterdam. De Koninginnen hebben reeds haar mede werking toegezegd. „Zeer zeker; hij zelf zal het bevestigen. Hij is naar de stad gereden, om voor mij het noodige tot het feest van dezen avond te bezorgen." „Wanueer is hij vertrokken?" „Zondag, dadelijk na den eten." „Wanneer is hij teruggekeerd?" Maandagmiddag." „Hoever is de stad van hier?" „fluim vier uren gaans, men kau er derhalve gemakkelijk in twee uren heen rijden." „Ik heb het wel in anderhalf uur gedaan," viel de heer Bertossa er tusschen in. Ik vroeg zijn vrouw verder: „Waarom hadt gij juist den heer Pöhrenbach het bezorgen dier zaken opgedragen?" „Hij verzocht er mij om, en zeide dat hij voor zichzelven daar ook nog iets te doen had." „Heeft hij alles goed ten uitvoer gebracht?" „Volkomen Maar miju zoon, mijnheer! Hebt gij geen verdere tijding van hem?" De angst van het moederhart perste haar deze vraag af. „Slechts vermoedens, mevrouw, die ik u daarom nog niet kan mededeelen. Heb de goedheid mij een kamer aan te wijzen, waar ik Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arror.d. rechtbank te Amsterdam Mr. J. L. A. Lith de Jeude, thans te Zierikzee, en tot griffier bij liet kantongerecht te Zierikzee Mr. C. de Witi. Hamer J.Gz., plaatsvervangend kanton rechter en advocaat en procureur te Middelburg. De officieele uitnoodigingen voor de Vredes conferentie te 's Gravenhage, op 18 Mei a. s., zijn door de Regeering verzonden aan de vol gende Staten: Rusland, Zweden en Noorwegen, Denemarken, Engeland, Nederland, België,Luxemburg, Dnitsch- land, Oostenrijk-Hongarije, Servië, Rumenië, Montenegro, Turkije, Griekenland, Italië, Spanje, Portugal, Frankrijk en Zwitserland. Beiten Europa zijn genoodigd de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Siam, Perzië, China en Japan. Met ingang van 1 Mei a.s. zijn' o.a. de vol gend-. kommiezen bij 's Rijks belastingen ver plaatst M. van de Plasse, 3e klasse, van Tholen naar Middelburg en J. vau den Berge, le kl., van Middelburg naar Tholen; P. A. van Dis- hoeci-, le kl., vau St. Maartensdijk naar Brou wershaven, P. Versluijs, 2e kl., van Hoedekens- kerki naar St. Maartensdijk. D' kommiezen J. vau den Berge en P. Ver- sluij- worden tevens belast met deurwaarders- tunetiën. ST. ANNALAND. Bij de aanbesteding door het bestuur van het Waterschap St. Anna land van de levering vrij op den wal van 750 M3. onderhoudsgrint, is ingeschreven door M. van der Klooster St. Annalaud f 1.52 per M3., Abr. Theunisse St. Annalaud f 1.53 per M3., Van Koppenhagen en Co. Utrecht f 1.53 per M3., allen voor Duitsche griut. Den laagsten inschrijver is de levering gegund. Gedurende de maand Maart is op het hulpkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank gebracht f5776.05 en terugbetaald f 1643.18. Uitgegeven werden 10 boekjes. Op het Rijkstelegraafkantoor zijn behandeld 174 telegrammen t. w. Aangekomen 82 en verzonden 62 stuks. IERSLKE. Deze week geraakte in een huis gezin een pan, waarin spek werd uitgebraden in brand. De vrouw, die om verdere onge lukken te voorkomen, de pan naar buiten droeg, kreeg bij die gelegenheid eene groote, doch gelukkig niet gevaarlijke brandwonde aan der. arm. De volgende week verlaat iemand van lerseke met zijn gezin de gemeente om op de Zuiderzee zijn geluk te beproeven met de ansjo visvangst. Den vorigen zomer hebben daar, vol gens de geruchten, velen duizenden met die vangst verdiend. ongestoord vertoeven kan; ik zal u later hier weêr opzoeken." Zij schelde; een oude bediende verscheen, en zij beval mij naar de groene kamer te brengen. Het was de oude koetsier George, aan wien Helmers zich mocht laten zien, en dien ik vertrouwen kon. De overige dienstboden waren met het feest bezig. „Mevrouw," verzocht ik nu nog, „zoudt gij de goedheid willen hebben om George te mijner beschikking te stellen?" „George, gij ont vangt de bevelen van dezen heer. „Volg mij, George 1" zeide ik en verliet met hem de kamer. „Is baron Föhrenbach nog in den tuin?" „Ja, mijuheer! Hij is tweemaal in huis gekomen, sedert mevrouw in bare kamer is. Hij vroeg naar mijnheer Helmers; daar echter niemand iets van hem wist, is hij weêr teruggekeerd." Ik ging den tuin in en naar de plaats toe, waar uien nog altijd feest vierde. Er werd gedanst; de heer Föhrenbach echter deed niet uaede, maar zag het aan. Hij kwam mij toch veranderd voor, en was minder forsch en norseh Tot leerling aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg is o.a. benoemd M. J. Steketee alhier. De volgende te lerseke woonachtige leer lingen der Rijksnormaallessen te Goes zijn bevorderdvan de le naar de 2e kl. A. Fran coijs, van de 2e naar de 3e kl. J. J. A. van der Burght, van de 3e naar de 4e kl. mejuffr. E. S. van der Burght. De tijding van de benoeming van den heer J. Sinke tot burgemeester van lerseke is door zeer velen, men kan wel aannemen door het meerendeel der gemeente met instemming ontvangen. Bij iedere mogelijke vraag zijn natuurlijk de gevoelens verdeeld, en zoo waren er ook in dit geval ingezetenen die om ver schillende redenen aan een vreemdeling de voorkeur zouden gegeven hebbenmaar daar staan anderen tegenover, die, de gedurige af wisseling van burgemeesters moede, zich hartelijk verheugen, dat eindelijk met dit stelsel is gebroken' en de keuze op een geacht ingezetene en geboren Iersekenaar is gevallen, waaraan vooreerst al dit voordeel is verbonden, dat hij personen en toe standen kent en niet een geruimen tijd noodig heeft om zich in de zaken in te werken. De installatie van den heer Sinke is bepaald op Zaterdag 15 April. Vrijdagavond 7 April is een meeting gehouden, om aan deze plechtig heid een feestelijk aanzien te geven. Verleden week Vrijdag werd den nieuwen burgemeester eene serenade gebracht door Mozart en Zaterdag door Soli Deo Gloria. In Maart zijn op het rijkstelegraafkantoor alhier 1431 telegrammen behandeld, waarvan 215 verzonden en 1216 ontvangen. Op de rijkspostspaarbank is ingebracht f3261,03 en teruggevraagd f3065,58. Uit gereikt zijn 5 nieuwe boekjes. In de algeloopen week zijn 2 knapen overreden. De eerste door een langewagen (wagen om hoornen te vervoeren) en bekwam een hoofdwonde benevens inwendige kneuzingen, de tweede door een oesterwageu en werd ernstig aan een arm bezeerd. ST. PHILIPSLAND. In de op 13 Maart jl. gehouden raadsvergadering werdvastgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, op een bedrag van f3398,91 en bevattende 291 coutribuabelen. De aanslag van de laagste klasse is f 1,335 en die van de hoogste f 377,435. Het kohier bevat 23 klassen. Het aantal kiezers bedraagt dit jaar voor deze gemeente voor de 2e Kamer 202 en dat voor de Provinciale Staten en voor den Gemeente raad 201. SCHERPENISSE. Gedurende de maand Maart is aan het hulpkantoor alhier voor de Rijks postspaarbank met 34 inlagen f 2530.85 ingelegd en met 14 keer f2758.20 terugbetaald, terwijl er 5 nieuwe boekjes werden uitgegeven. dan vroeger. Het scheen als of hij over iets nadacht. Ik trad naar hein toe en zeide: „Mijnheer, zou ik u mogen verzoeken even met mij in huis te willen gaan?" Hij schrikte, doch herstelde zich terstond, en nu was het sombere gelaat weder hard en uitdagend „Tot welk oogmerk, mijnheer?" vroeg hij. „Gij zult het vernemen." „Mijnheer, ik vind uw antwoord zonderling." „Gij zult ook de redenen van deze zonderlingheid vernemen. Ik spreek in mijn betrekking als rechter tot u. Gij kent mij toch?" „Men heeft u mij als een rechter voorgesteld," antwoordde hij, geheel uit de hoogte. „Nu, en als zoodanig heb ik een paar vragen tot u te richten." „Moogt gij mij die hier niet doen?" „Ik mag wel, maar ik wensch het niet." Hij had zich toch bedacht. „Wel nu," zeide hij, „ik zal doen wat gij verlangt." Wij gingen het huis in; de oude George volgde ons. Föhrenbach wilde mij nu naar zijn kamer brengen. „Mag ik u verzoeken mj te volgen?" zeide ik. „George, breng ons in de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 1