BINNENLAND. Vaii onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. Oesterberichten. bewijzen dat deze bacillen ook zouden voor komen bij in zuiver zeewater levende week- dieren, bestaan er niet. De natuurlijke gevolg trekking dat deze bacillen derhalve ten gevolge van het droogleggen zouden optreden, mag echter zonder verder onderzoek niet als zeker beschouwd worden. In geen geval werd dan echter een bacil waargenomen met al de ken merken van den typhus-bacil. De door Herdman onderzochte oesters, hoewel van verschillende, soort en van verschillende streken afkomstig, waren echter, zoover hem bekend was, nimmer afkomstig van een perceel dat met typhus- bacillen besmet was of ervan verdacht. De resultaten der bovengenoemde onder zoekingen wettigen liet vermoeden dat ook de kleur der op de. Iersohe bank voorkomende groene oesters aan eene der door Herdman beschreven oorzaken mag toegeschreven worden, hetzij aan de eigenaardige kleurstof maremin der Fransche oesters of wel aan de vermelde ziekte der Leueocytose. Een onderzoek zou dus in die richting gedaan kunnen worden. Dat koper voor de oesters nadeelig is of ze althans voor den handel ongeschikt kan maken, bleek vóór ettelijke jaren toen in Walcheren enkele ziektegevallen voorgekomen zijn door het gebruik van oesters waarin de scheikunde koper kon aantoonen. Deze oesters waren dan ook afkomstig van de met eene koper bevattende verf bedekte sluisdeuren te Vlissingen en te Yeere. Nadat die verf verwijderd was, werden geene ziektegevallen meer waargenomen. Ook omtrent typlius- of andere bacillen kunnen wij wellicht gerust wezen, wanneer althans de oesters niet dood en bedorven zijn. Maar toch! men is er tegenwoordig op uit om al spoedig iets aan te merken op voedings middelen, die uit het buitenland komen: men moet geen stok geven om den hond le slaan en alles tegenhouden wat aanleiding tot af keuring zou kunnen geven. Zeer aangenaam was het ons daarom te vernemen dat de Genees kundige Inspecteur, omtrent de plannen voor eene andere afwatering te Ierseke, heilzame verbeteringen heeft doen doorschemeren. Ierselce, Maart 1899. Bij Kon. besluit is bevorderd tot opziener 2e klasse bij de visscherijen op de Schelde en Zeeuw- sche Strooinen, J. van der Slikke, thans opziener 3e Xe Scherpenisse is door het bestuur der wa- terkeering van het calainiteuze waterschap Scher penisse aanbesteed: het herstel de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1900, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan genoemde waterkeeriug. Minste inschrijver was de heer G. Bolier te Scherpenisse voor f 8398. Met ingang van 1 April a.s. is te Stavenisse tot postbode benoemd B. Bastiaanse. ST. ANNALAND. Door den gemeenteraad werd jl. Woensdag behandeld en vastgesteld het Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1899, tot een bedrag van f2699,32. Het kohier bevat 22 klassen en 426 coutribualen. De laagste klasse bedraagt f 0,535 en de hoogste f 120.375. Door den heer A. J. Bierens Sr., oud burgemeester dezer gemeente, is zijn portret, in sierlijke lijst vervat, den Raad aangeboden, om dat in de vergaderzaal te plaatsen. Door kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier is thans definitief besloten het kerkgebouw, dat in zeer bouwvalliger: toe stand verkeert en elk uiterlijk schoon mist, af te breken en een nieuw gebouw te stichten. Een restauratieplan, ontworpen door den heer J. A. Frederiks te Middelburg, kon bij velen geen genade vinden, wat wel is te bejammeren, omdat daardoor weder een oude dorpskerk zou zijn gespaard gebleven. Reeds vroeger o. a., ook in Februari 1897 heeft men mede getracht een nieuwe kerk te „Verhaal mij verder!" viel ik hem in de rede. „Wij hebben nog slechts vermoedens; wij moeten zekerheid hebben, en dat spoedig." „Ja; maar mag ik u verzoeken mij eersteen vraag te beantwoorden „Spreek „Op welke plek aan de grenzen is de vermoorde gevonden „Een groote vijf uren van hier." Ik noemde liem het dorp, waar ik had willen overnachten, en waar mijn begeleiders waren. „Ruim een uur ter zijde er van ligt S. zeide hij, „en omstreeks een klein uur achter S. heeft Lubatis baron Föhrenbach aangetroffen. En hoor nu verder! Gij vraagdet mij zoo even waarom Lubatis dichter bij de grenzen is gaan wonen. Lubatis is een der voornaamste leden van de smokkelaars." „En daarvan kent gij den heer Föhrenbach „Ja, mijnheer! en daarom kon ik ook niet terstond uwe vraag beantwoorden." „Derhalve is ook Föhrenbach een smokkelaar?" „Dat is hij. De anderen weten het niet, of houden zich ten minste of zij het niet weten. Deze man heeft eene zoo onbegrensde als onbe grijpelijke macht hier in huis „Dat weet ik," kon ik niet nalaten aan te merken. {Wordt vervogd.) stichten, maar toen moest men het plan laten varen, omdat de offervaardigheid in de gemeente te klein was. Een gevolg van de oppositie tegen het restau ratieplan is geweest, dat nu de giften ruimer vloeiden en men thans aan een lang bestaande behoefte kan tegemoet komen. Door de gemeente zal 2/3 worden bijge dragen in de kosten van den toren op de nieuwe kerk, en zulks ingevolge eener overeenkomst vroeger gesloten tussehen de gemeente en de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente. In de jongste vergadering van het musschen- gilde alhier bleek uit het verslag van den knaap, dat over 1898 waren ingeleverd 1163 musschen en 469 eieren. De hoogste aanbrenger was A. Burgers met 149 musschen en 75 eieren, de daarop volgende A. W. Heijboer resp. met 124 en 24 stuks. De le werd tot koning en de 2e tot onder koning geproclameerd. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl tot knaap mede werd herbenoemd Jan van der Male. IERSEKE. Een ingezetene dezer gemeente heeft een antieke kast waarop een wapen, ver moedelijk van de gebr. Evertsen, verkocht aan hot Zeeuwsch genootschap van kunsten en we tenschappen te Middelburg. Het zal voor dat genootschap wel van belang zijn den twijfel omtrent dat wapen zoo mogelijk tot zekerheid te brengen. Het mag bevreemding wekken, dat het gebruik van den bliksemafleider, hoewel dit toestel reeds, meer dan een eeuw oud is, nog zoo weinig algemeen is. Als de gunstige wer king er van als onomstootelijk vast mag aange nomen worden, dan moest de bliksemafleider op hooge en alleenstaande gebouwen zeker ner gens ontbreken, maar dan zijn de brandwaar- borgmaatschappijen ook als van zelf aangewezen om het gebruik er van te bevorderen. Deze konden in het belang van zichzelf en de ver- zekerdeu tevens het aanbrengen van een aflei der als voorwaarde voor verzekering stellen of de premie voor gebouwen met een afleider ver lagen. We weten niet, of er maatschappijen zijn die zoo handelen, maar zeker doen zij het niet allen, anders zouden er niet nog zooveel torens en boerenhoeven zijn, die een zoo nuttig voorbehoedmiddel missen. Tot leerling-verpleegster aan het zieken huis te Rotterdam is benoemd mej. G. Ivlenke alhier. ST. MAARTENSDIJK, 23 Maart. Heden werd door het bestuur van het Waterschap aan besteed de levering vrij op den wal van 200 M3. Pruisische- en 300 M3. gewone onderhouds- grint, de levering van 270 M3. waalbrikken aan den zeedijd van de polders Oudeland en Noord, en het vervoer naar den weg van de grint. Er was ingeschreven voor de grint, door I. Vermeulen alhier voor fl.79 per M3., M. G. Larooij te Scherpennisse voor fl.74 per M3., J. P. Greijs alhier voor f 1.60 per M3. Voor de waalbrikken door J. P. Greijs alhier voor f2.10 per M3., G. M. Larooij te Scherpe nisse voor f 2.24 per M3., L. A. Rijkers ite Werkendam voor f2.30 per M3., A. G. van IJsseldijk alhier voor f 2.39 Y2 per M3., C. P. van IJsseldijk alhier voor f 2.40 per M3., W. Hokken te Sliedrecht voor f2.19 per M,3. De levering der grint werd gegund aan J. P. Greijs, die der Waalbrikken aan W. Hokken, terwijl het vervoer van de griut naar den weg werd aanbesteed aan C. M. de Graat alhier voor f 1.per M3. OUD-VOSMEER. Zaterdagavond ontstond brand bij den landbouwer L. de Rijke op de hoeve „de Wouter"; gelukkig bepaalde zich de brand tot een hooischelf, bevattende ongeveer 12 wagen vrachten; de beide brandspuiten, spoedig op het terrein aanwezig, beschermden de schuur, die in de onmiddellijke nabijheid der schelf stond. Oorzaak van don brand onbekend. Het rederijkersgezelschap „Eendracht" hield Woensdagavond zijn laatste vergadering; het bezoek was heel wat drukker dan gewoonlijk de werkende leden hadden zich dan ook de moeite getroost een drama „John Alman" en een blijspel „Mietje's vrijer" in te studeeren, die zeer naar het genoegen van de aanwezigen werden afgespeeld. Donderdagavond daarop heeft men eene proef genomen met een volks voorstelling, die, hoewel niet druk bezocht, toch niet als mislukt behoefd te worden beschouwd op geschikter tijd van het jaar bv. December of Januari deze proef herhaald wordende, zal zij ongetwijfeld meer belangstelling wekken. Bij de herstemming voor lid van het kies-college der Ned, Herv. Gemeente tussehen de heeren J. Gelok en J. Schrier is de eerste benoemd. SCHERPENISSE. Sedert 15 Maart jl. wordt alhier door den helmduiker J. Bakelaar van Ouddorp ouder leiding van het bestuur der waterkeeriug van het Cal. Waterschap Scherpe nisse den onderzeeschen oever, tussehen de dijk- palen 3135 onderzocht. Deze onderzoekingen strekken zich uit van af den laagwaterrand tot op ongeveer 160 M. daarbuiten en gaat tot op diepten van 25 M. Van de uitkomsten kan nog weinig gemeld worden, daar het onderzoek nog wel 8 a 10 dagen plaats moet hebben. THOLEN. Na afgelegd toelatings-examen zijn Zaterdag 11. tot de Rijksnormaallessen alhier zijn toegelaten 6 vrouwelijke en 5 mannelijke leer lingen, nl.Eng. Pa. Quaak en Jobje D. Duijn- houwer uit Scherpenisse; G. v. d. Hoek en Jac". van Rooijen uit St. MaartensdijkF. Naerebout, Aa. de Korte, Jaca. C. van Dijk en L. v. d. Plasse uit Tholen; H». Ph. v. Gorsel en M. Stoutjesdijk uit Oud- VosmeerG. Gebraad uit Poortvliet. Tot de voorbereidende klasse zijn toegelaten 7 vrouwelijke en 5 mannelijke leerlingen. Te Tubbergen is Dinsdagmorgen in de coöperatieve boterfabriek de centrifuge gesprongen, op een oogenblik, toen alleen de directeur in de fabriek aanwezig was. Zijn linkerarm werd zoo hevig gekwetst, dat deze bij den schouder moest worden afgezet. In de fabriek is alles vernield. De ketel, welke in een ander vertrek stond, is onbeschadigd gebleven. Te 's Hertogenbosch was sederl eenige dagen in een gezin een broeder van den inan opgenomen, een jonginensch van 2b jaren. Gedurende de laatste dagen was zijn gedrag zoo wonderlijk, dat uien moest veronderstellen, dat hij erg zenuwachtig was, waarvan de oorzaak werd gezocht in een afgesprongen huwelijk. Dinsdag had hij gedurende den geheelen dog omgegaan en gespeeld met 't dochtertje van zijn bloeder, oud 14 maanden, en maar sieeds er over gezegd, dat het zoo'n liei en zoo'n knap kindje was, dat hij het geen kwaad zoude doen en zoo meer. Tegen den avond echter, greep hij het kindje eensklaps aan, beet hel in hel gezichtje nam het bij de beide armen en ging zoo woest en wild er mede te werk, dat de armpjes werden ontwricht. Op het hulpgeroep der moeder, die alleen thuis was, kwam een buurvrouw toeschieten, doch ook deze mocht het niet gelukken den waanzinnige het kind te ontrukken. De woestaard wierp het kind op den grond en gal het zulke geweldige trappen op het lichaampje, dat het zieltogend neerlag. Inmiddels was men de hulp der marechaussee gaan inroepen, die na veel moeite den ongelukkige meester werd en hem in bewaring bracht Spoedige geneeskundige hulp mocht voor de kleine martelares niet meer baten, die weldra tengevolge der vreeselijke mishandeling overleed. Naar aanleiding eener geneeskundige verklaring, is de ongelukkige naar het rijks-krankzinnigengesticht le Medemblik overgebracht. Schaper, het voor Veendam gekozen Ka merlid, is vroeger schilder, verver geweest. In een spoorwegcoinpartement had op den verkie zingsdag, vóór dat de uitslag bekend was, het volgende gesprek plaats: A. 'k Biit deksels neisgierig hou de stemming zal uutvallen. B. 't Zol doodzunde en jammer wezen as Schaeper der neit kwatn. A. Hou mein je dat? B. Och, der binnen in dei tweide kaomer zooveel kwasten, dat der wel n' varver bie mag. Historisch Teneinde het doel en de werking van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond meer bekend te maken, heeft het bestuur be sloten tot de uitgifte van een propaganda-boekje, onder den titel: „De Algemeene Nederl. Wiel rijdersboud in woord en beeld." Dit boekje, bevat tende een 12-tal fijn bewerkte lichtdrukken met bijschriften, geeft in hoofdtrekken aan, wat door den Bond gedurende zijn 16-jarig bestaan, ge daan is en nog jaarlijks in het belang zijner leden verricht wordt. Hoe sterker het ledental is, hoe meer tot stand kan worden gebracht. Wij hopen daarom dat zeer veel bewijzen van aangifte voor het lidmaatschap, in blanco aan ieder boekje toe gevoegd, ingevuld aan het bestuur zullen worden teruggezonden. Men verzocht ons het volgende te plaatsen De „Oprechte" Haarlemmerolie. „Behalve door het beioemd beleg met Kenau aan de spits, den beerlijken Hout en Kos-ter's uitvinding, is Haarlem beroemd door de „Oprechte Haarlemmer olie". Door de echte oprechtealleen, want tallooze namaaksels hebben de klad gebracht in, en albreuk gedaan aan het oprechte „Medicainenlium Gratia Probatum bereid uit oleum terebintinuin, oleuni lini en sulphur, of op zijn oud-Hollandsch terpen tijn-olie, lijn-olie, zwavel en nog wat, maar dat nog wat is juist het geheim, dal is je ware. „Reeds vóór hel jaar lbU6 verkucht Claes Tilly een door hem uitgevonden medicament „lot verbrij- seling der steen, als tot wegneming van 't graveel, waarvan de deugd, wonderbare uitwerking en genees kracht van die natuur is, dat sulks aloinme is bekend en derhalve onnoodig. hier in 't breede van te melden". „Den 5 den Februari 1734 plaatste een gewetenloos^ apotheker Pieter van Aardenburgh een advertentie in het te Haarlem verschijnend nieuwsblad Gazette van Antwerpen, „dat hij van Claes Tilly het geheim over genomen had om voortaan, zooals dat thans ook maar brutaalweg geschiedt, „dat heilsame decoctum te mogen vervaardigen naar het „aloude ende echte recept", maar daar de pilledraaier loog, liep hij boete op en een reprimande van de Heeren van den Gerechte. Sedert dien tjjd probeerde de man het niet ineer om zich met vervalschingen bezig te houden. 15 jaren later stonden echter weer namakers op en wel de apothekers Gerrit IJzermans en Hendrik Aartsen, die hun „bocht" verkochten, onder den marktprijs aan boeren en schippers. „De eigenaar en fabrikant van het „echte Medi- camentum", C. de Koning Tilly, liet daar geen gras over groeien en maakte de kwestie aanhangig bij de stedelijke regeering. De namakers kregen tot hun straf 250 gulden boete en de fabrikant zag den roem van zijn geneesmiddel, zij[1 wettig eigendom, gehand haafd. „Ruim twee eeuwen is de oprechteHaarlemmer- r olie van C. DE KONING TILLY bekend als eet koudcverdrjjvend middel. Een panacée voor allt kwalen der menschen is de Haarlemmerolie geenszinti j maar in vele gevallen bewijst het volksgeneesmiddel e zeer goede diensten, daarbij is het goedkoop en der-ig halve onder ieders bereik." Uit verschillende streken van Engeland kornet,d berichten over de koude. Sneeuwstormen hebbe:,z vooral het noorden van Engeland en Wales ge-.v teisterd. In Yorkshire ligt de sneeuw voeten diep op sommige plaatsen moest men zich een weg hakket g dooi de sneeuw om het station te bereiken. Op dite grens van Engeland en Schotland teekende de thei.ti mometer 15 graden vorst. Nabij Brugge is een jongen van negen j jaar door een boud gebeten en onder dolheids!j; verschijnselen gestorven. ,c Te Brussel, waar in den laatsten tij je zooveel gevallen van hondsdolheid voorkwamen, wordt nu, op kosten van een menschenvrientf- een „Pasteursgesticht" ingericht. Die stichting is ook voor ons land van belang want Brussel is van hier veel sneller te bereikel dan Parijs of Rijssel, waar tot dusverre de gei betenen genezing moesten zoeken. LANDBOUW en VEETEELT. In de veldpost van 18 dezer, komt het onde: staande stukje voor: Ploegwedstrijden. E De inzichten daarin aangegeven komen o zóó zakelijk voor, dat wij ze gaarne hier ten beste geven. 2 Proefploegen op zulke dagen draagt zeki het kenmerk van wel wat in der haast en ee\ zijdig te gebeuren. Er loopt tegelijk ook nog zoo iets van fees-b viering tussehen; want, is het al niet op de dag zelve, dan zitten er soms immers zoo'uM commissie, en ook de ploegers zelve soms, ziji als ieder ander aan mensehelijkachtigheden oir derworpen nog druktens in 't hoofd van di vorigen dag en avond, kortom, wij beam#_ gaarne, mét den inzender Landbouwer"in dezetf ten zeerste, het nut der veelzijdigheid. „Ploegwedstrijden." Er zullen dit jaar ploegwedstrijden gehouden worder bij gelegenheid van Landbouwtentoonstellingen, o.| te ljzendijke en te Zevenbergen. Zulke wedstrijden zijn zeer nuttig, mits ze plas hebben met de meeste veelzijdigheid niet, zooi dal lot heden meestal plaats had, op één soort vk grond, met één soort van weersgesteldheid, nl. droctp nat, 't zij meer ol minder dan. Er diende, wil uien allerlei resultaten leeren kenntU en dal behoort toch zoo in braak-, in stoppe in zaai-, iu wintervoorland enz. enz. geploegd worden en, in de meest verschillende droge co n» gesteldheden van den bodem. Dan eerst kan m zien wat de verschillende ploegaoorten aan arbeii deugden ol ondeugden opleveren. Zoo ook moei hel den inzender, zoo goed als beoordeelingscommissie, zeiven vrij staan, op e breedte en diepte, op eik soort van grond, en n elke bestemming en gesteldheid van den bodem, mogen ploegen. Men kan toch eene ploeg eerst dan goed, mi» ot niet goed noemen als ze gewerkt heeft onder - omstandigheden. Onder al deze eiscben is het voor zoo'n commiil lang geen gemakkelijke plicht, om reden men vanzelf op verschillende soort gronden en op schillende tijdstippen zal moeten werken doch lie en beier al deze moeite en dl deze kosten, en f goed het gedaan, dan zoo eene éénzijdige en vlttch vertooning op eene landbouwtentoonstelling. Zoo eene commissie moet, ot commissies desit langd, moeten permanent zijn. Goede ploegen en goed ploegen is eene zeer langrijke zaak voor den landbouw. Een landboufo In de laatste week van Donderdag Donderdag zijn van Ierseke verzonden 575.(1 eonsuinabele oesters tegen de volgende prijz-2 4,0—45 Kg. 7—10 ghl., 50—60 Kg. 15— gld., 70—75 Kg. 36—42 gld., 80—82 U 48—55 gld. I| VERGADERING van den GEMEENTERAD le IERSEKE van Donderdag 23 Maart 1891 des avonds te 6 uur. Tegenwoordig 10 leden, afwezig de heer D.Schipfc Voorzitter de heer Sinke. Ingekomen van Ged. St. zijn o, a. le goedkeu van de gemeenterekening zooals zij is aangebo»fc= inkomsten 1 32806,49, uitgaven 1 33168,17, kvi slot 1 361,68. q;;; 2e goedkeuring van raadsbesluit waarbij de K" wedden van 2 te benoemen onderwijzers zijn «C gesteld. Qf Aan de orde is een verzoek van C. SiereCL, scheepstimmerman alhier, om van de gemeentef strook gronds, tussehen zijn erl en den ^aven,J^ in huur ol bruikleen te verkrijgen. De vz. herhinnert, dat dit verzoek vroeger behandeld maar toen uitgesteld is. Nu stellen B. ei voor gunstig te beschikken. De heer Polderman vraagt of aan de mogelijklL- gedacht is, dat de gemeente dien grond later n%>g kan hebben. De vz. noemt onder de voorwaarden waarond strook gronds zal worden verhuurd wederopzeg Verder moet de huurder f 5,per jaar betale alles behoorlijk afsluiten. De heer Sauer vindt de huur zonder terrr.yn wederopzegging niet voorzichtig. Ook de heeren Van Harmelen en Muller wens dit, en noeinen 3 maanden om te waarschuwen De vz. acht het zeer onwaarschijnlijk, dat d( meente ooit dien grond zal noodig hebben en v» huur van jaar tot jaar doen strekken. Na verdere gedachtenwisseling wordt beslotei de huur te allen tyde opzegbaar zal z\jn

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 2