N°. 716. Zaterdag 18 Maart 1899. Zestiende jaargang. EN el IN Bijna te laat. J. M. G. POT, Publicati.ën. ijiiT' FEUILLETON. M) BIXNESLAND. Van oi:ze beric tgevers. Gemengd Nieuws. IERSE THOOLSGHEG «tlllai, pvfid au It Islam Tan oestertenlt, laiilbobv, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Tholon ot vóór DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te lerseke. UITGEVEB: Thoih, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, word» slechts 2 maal in rekening gebracht. j Uitvoer van rundvee naar België. De Burgemeester der gemeente Tholen, brengt ter ennis van de ingezetenen dat, teneinde zooveel nogelijk te voorkomen dat zich onder het vee, dat aar België wordt uitgevoerd, zieke of verdachte eesten bevinden, aan de spoorwegmaatschappijen is erboden rundvee, dat naar België is bestemd, ten ervoer aan te nemen, wanneer niet tevens wordt vergelegd ecne door een geëxamineerd veearts olgens vastgesteld model in duplo af te geven erklaring, dat het dier niet is lijdende aan of erdacht van een besmettelijke ziekte dat alzoo de veehouders, die rundvee naar België illen uitvoeren, moeten zorgen dat voor elk te ver- oeren dier eene afzonderlijke verklaring in duplo ordt aangeboden dat het onderzoek van het te vervoeren dier door een geëxamineerd veearts geschiedt ten koste van en belanghebbende dat de verklaringen slechts gelden voor den tijd an 12 uren na het onderzoek één exemplaar.blijft berusten aan het station van inlading, terwijl het andere aan het laatste Nederlandsche station is in EJte nemen dat de aandacht van de ingezetenen er op wordt E gevestigd dat hun eigen belang vordert niet anders dan gezonde én onbesmette dieren naar Belgtë uit »e voeren. Gedaan te Tholen, den 18 Maart 1899. n dw De Burgemeester der gemeente THOLEN maakt ekend, dat door hein van het Hoofcoinité voor de Vreucsmaiiifestie een ad.os aan Z. M. den Keizer van Rusland ter onderteekening werd ontvangen, welk adres, zoowel voor vrouwen als mannen, tot 25 Maart ter onderteekening is nedergelegd ten kantore |ran den Heer J. M. C. Pot alhier. Tholen, den 16 Maart 1899. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. do issc/iï Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen, ngevolge art. 83 der algemeene politie-verordening, er kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat iet vervoer van secreetmest kan plaats hebben ge durende den nacht van: Maandag 20 op Dinsdag 21, Dinsdag 21 op Woensdag 22, Woensdag 22 op Donderdag 23 Maart, holen, 18 Maart 1899. JBurgemeester en Weth. voornoemd M. G. VAN STAPELE. P. LABAN, Secretaris. - LANDBOUW en VEETEELT. Een groot gevaar voor t landbouw-bedrijf dreigt Ons te treffen, zoo door de Belgische Kamers wordt langenomen het hangende wetsvoorstel tot heffing van een inkomend recht op ruikerbieten van drie franken per 1000 Kilo netto gewicht. Dit inkomend recht staat nagenoeg gelijk aan ver bod van invoer, en zal onvermijdelijk het sluiten 'bo°^an vele betrekkelijk kleine suikerfabrieken in België gevolge hebben, daar in de duurdere koopsom de grondstof op geenerlei wijze wordt tegemoet ;ekomen, ja zelfs de belasting nog wordt opgevoerd, rwijl de suikerprijs in België zich natuurlijk regelen oet naar den prijs der wereldmarkt. Wat zullen de gevolgen hiervan zijn voor de land- zijn. Prijs ikke- moei reeft,1 teren Na Novelle. Zelf- Na eenige oogenblikken ging Helmers met ngen*ijn verhaal voort. //Ulrich zeide mij, dat hij op weg naar de orenmarkt was en mij den volgenden Maandag Weder spreken zou. De korenmarkt was reeds rijdags afgeloopen, en ik vroeg hem derhalve, aarom hij eerst des Maandags wilde terug eeren. Eerst wilde hij er niet mede voor den ag komen; eindelijk bekende hij, dat hij ij moet alles weten, mevrouwnaar enriette wilde." 1Q //Mijn Hemel!" riep mevrouw Bertossa vol -„«nart uit. r/Maar verhaal verder!" *Ik -n bracht hem het verkeerde er van onder 't oog ,^ik moest dit doen als zijn vriend. Ik herinnerde ^460^6.iu aan z^n eer' aan zyn 0U(^ers> nnn zÜn bouwers in Zeeland, vooral van die in Zeeuwsch- Vlaanderen Deze zullen voorzeker allernoodlottigst zijn, immers, waar zullen de honderde millioenen bieten naar toe moeten, als de Belgische fabrieken ze hier niet meer zullen kunnen koopen V Naar Holland zou men meenen. Doch bij nader inzien zal het toch ieder duidelijk voorkomen, dat de Hollandsche fabrikanten, bekend met den toestand, dat de boeren nergens dan bij hen hunne bieten kunnen kwijtraken, een zoo bespottelijk lagen prijs zullen bieden voor de bieten, met het oog op de hooge vrachten en het onevenredig aanbod in verband met de vraag, dat hier den noodlottigen toestand zal heerschen, dat de bietenteelt niet meer loonend zal zijn voor hen die aan havens, ja zelfs onmogelijk voor hen die alleen aan het spoor kunnen leveren. Meer dan tijd is het, dat er paal en perk worde gesteld aan onze vrijgevigheid tegenover de Belgische Regeering. Is het soms al niet genoeg dat de invoer van ons vee door alle mogelijke bepalingen, als het ware onmogelijk wordt gemaakt? Is het al niet genoeg dat op een landbouwproduct zooals haver 3 franks in komend recht wordt geheven? Moeten wij Nederlanders nu nog stilzwijgen wanneer de suikerbieten belast worden met 3 franks per 1000 Kilo netto gewicht,, en binnenkort, waarvan ook reeds ernstig sprake is, ook nog de gerst met hetzelfde in voerrecht als de haver wordt belast? Het is misschien nog tijd, om door krachtig eens gezind optreden, het onheil af te weren. Ik hoop dat in geheel de provincie Zeeland, in iedere gemeente, mannen zullen gevonden worden, die belanghebbenden spoedig tot een vergadering zullen bijeenroepen, en van daaruit adressen, voorzien van zooveel mogelijk handteekeningen, aan den Nederlandschen Minister van Buitenlandsche zaken zullen gezonden woiden met het dringend verzoek bij de Belgische regeering alles in het werk te stellen wat mogelijk zal zijn om het wetsvoorstel te doen vervallen. Wij dienen ons ook met vertrouwen te wenden aan onze H. H. afgevaardigden in de Staten-Generaal, en hunne gewaardeerde hulp in te roepen. Ware het alleen, schade te voorkomen voor de Belgische fabrikanten, dan zou misschien de plicht tot strijden minder ernstig worden ingezien, maar nu bet geldt den ondergang van een voornaam deel van het bestaan van den landbouwer, van den werkman, van den schipper, van suikerfabriekagenten, spoor wegondernemingen enz., nu moeten wij allen, vrienden en vijanden, zonder nevenbedoelingen, de hand aan het werk slaan en door bezadigd doch krachtig op treden hel onheil, dat ons zoo deerlijk zoude treilen, trachten te voorkomen. F. HOMBACH. Dinsdag beeft de Tweede Kamer de motie- Ketelaar tot vermindering van het traktement van den Gouverneur-Generaal van N.-Indië verworpen met 40 tegen 21 st. (er waren dus 39 leden afwezig). Deze uitslag was te verwachten. De minister was niet beslist afwijzend en de heer Ketelaar verdedigde zijn motie degelijk, maar de meerderheid vond den maatregel zeker te ingrijpend, hoewel wellicht sommigen van hen meenden, dat het wel wat minder kon. De onderkoning van Indië houdt dus voor- loopig zijn f 132.000. Omtrent het gewijzigd leerplicht ontwerp is tot een hernieuwd afdeelings-onderzoek besloten. De Kamer is tot de tweede helft van April uiteangegaan. -f Op 20 dezer wordt te Poortvliet, in ver binding met Tholen, een rijkstelegraafkantoor, ingeficht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Do diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen, van 9 tot 12 uren voor- en van 4 tot 5 uren namiddags; op zon- en feestdagen, van 7.30 tot 8.30 uur voor- en van 12.30 tot 1.30 uur namiddags (spoortijd). Dr. Schaepman heeft prof. Bolland over diens geschrift Rome en Petrus heftig aangevallen en hem o. a. een simpele, domme en ijdele letter dief genoemd. Dat is niet verstandig van den Doctor en niet in 't belang zijner kerk, waarvoor hij zoo vurig strijdt. Heftige, groote woorden, al worden zij ook zoo mooi gezegd als Dr. Schaepman dit kan, overtuigen niemand en brengen den vijand niet tot zwijgen. Prof. Bolland maakt zich dan ook reeds klaar tot een nieuwen aanval. Dr. Kuijper prijst zeer de Memorie van Ant woord van den Minister van Binn. Zaken be- treff nde het leerplicht-ontwerp, en ook het ontwerp zelf-(hel gewijzigde) komt er nog al goed af. Als hij nu uog een stap verder gaan wilde en het ontwerp aanbevelen, dan zon hij Z. Ex. een nog veel grooter pleizier doen In eene Woensdag gehouden vergadering van de Breede Watering bewesten lerseke is besloten tot het plaatsen van 9 zinkstukken voor de oeververdediging van den zeedijk te Wemeldinge, waarvan de kosten op f91200 geraamd zijn. .Noodzakelijk zal het zijn voor dit buitengewoon werk een geldleening van f70000 aan te gaan. dat hij niet anders kon. Ik liet hem vertrekken, doch had mijn besluit genomen. Op Vrijdag avond was ik te Szubin, waar Henriette bij hare moeder woont. Zoodra Ulrich kwam, wilde ik hem weder medenemen. Ik ging eerst de herberg binnenook hij moest daar, ten minste den eersten nacht, zijn intrek nemen. In de herberg deed ik onderzoek naar de familie van het meisje; deze stond niet in den besten reuk. De moeder is de weduwe van een grensopzichter, die daar zijn station heeft gehad. Reeds bij het leven van haar man heeft zij zich licht zinnig gedragen. Na zijn dood, toen hare dochters volwassen waren, was haar huis de verzamelplaats van jonge leêgloopers en licht missen uit de omstreek geworden, jonge ambte naren, zoons van grondeigenaars, enz. Deze jongelieden werden door de vrouw uitgeplunderd; zij moesten moeder en dochters aan den kost helpenen deze namen het er goed vanvooral de dochters gingen als eerste dames gekleed. De vrouw heeft drie dochters, waarvan Henriette de jongste en mooiste is. Een bekende der familie had in de laatste een beteren grond ister. Maar het was vruchteloos; hij zeide, meenen te ontdekken, en hare moeder weten IERSEKE. De afd. Zeeland van den Ned- bond van gemeente-ambtenaren zal in Apri' hier eene algemeene vergadering houden. Het zonder verlof betreden van een anders terrein gaf' hier vandaag aanleiding tot eene onverkwikkelijke, doch gelukkig geen bloedige vechtpartij. ST. MAARTENSDIJK. In de deze week gehouden Raadsvergadering werd vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag op de som van f3500. De laagste aanslag van het kohier, bestaande uit 343 contribuabelen, bedraagt f 0.50, de hoogste f226,25. Woensdag jl. werd te Scherpenisse eene algemeene vergadering gehouden der leden van de vereeniging tot veredeling van het paardenras in liet eiland Tholen, waarin rekening en verantwoording werd gedaan van de laatst gehouden verloting, en die sloot met een te kort van f2,22'/2. Besproken wordende het doel der vereeniging, zijnde het streven om het paardenras te verbeteren, doch dat, wil men verbeteren, ook middelen moeten aangewend worden om daartoe te geraken, werd daarop met algemeene stemmen aangenomen een voorstel, ooi de kas te bestemmen uitsluitend tot het doel der vereeniging, en in de maand Üetober of November te vergaderen tot nadere bespreking van de wijze, waarop dit het beste zal kunnen geschieden. THOLEN. Blijkens bekendmaking van den burgemeester dezer gemeente aan het hoofd van dit blad, ligt ten kantore van den uitgever tot 25 dezer een adres ter teekening aan zijne Majesteit den keizer van Rusland, van den volgenden inhoud Sire, „Wij ondergeteekenden, Nederlandsche vrou wen en mannen, nemen vol eerbied de vrijheid, onzen blijden dank uit te spreken voor Uwer Majesteits edelmoedig optreden ten gunste eener geleidelijke vermindering van krijgslasten en ter bevestiging van den vrede. Tevens veroorlooven wij ons, den vurigen wensch te uiten dat de door Uwe Majesteit bijeengeroepen conferentie bevorderlijk zal zijn aan de vervulling van het verlangen naar vrede, dat evenals alle andere beschaafde natiën, ook ons bezielt." Wij hopen dat dit adres van vele hand teekeningen voorzien aan het hoofd-comité zal kunnen gezonden worden. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Wageinaker, is door ingelanden van het Waterschap „de vrije polders onder Tholen", de volgende voor dracht voor gezworen opgemaakt1. de heer W. A. Bierens, 2. de heer G. C. M. Geluk, 3. de heer C. H. A. Stoutjesdijk. over te halen haar in eene betrekking te laten gaan, en op die wijze is zij bij u, mevrouw, als kamenier gekomen. Maar zij was niet beter dan haar moeder en zusters. Zij trachtte reeds na verloop van een paar maanden Ulrich in haar netten te lokken; dit gelukte haar dan ook maar al te spoedig. Zij moest vertrekken, en keerde naar haar moeder terug. Wij hadden gedacht dat hij haar vergeten had; maar nu bleek mij uit zijn bekentenis, dat dit niet zoo was. Naar de berichten, die ik in de herberg ontving, hoopte ik hem met weinig moeite van haar huis verwijderd te houdenik achtte mij des te meer daartoe verplicht, daar ik wist dat hij van de markt veel geld medebracht. Maar hij kwam niet, noch Vrijdagavond, noch Zaterdag, noch Zondag. Zoo lang had ik in de herberg vertoefd. Ik ging nu naar het huis der weduwe eu liet Henriette om een onderhoud verzoeken. Zij kwam, en ik vroeg haar, of Ulrich er ook geweest was. Zij zeide dat zij niets van hem gehoord of gezien had. Ik moest haar gelooven. Zij was op mijn verzoek terstond gekomen en kon mij helder in de oogen zien. Ook haar moeder, die mij had ingelaten, had geen verlegen- Het Dagblad verneemt dat Hare Majesteit de Koningin het paleis Huis ten Bosch ter beschikking heeft gesteld voor het houden der vergaderingen van de vredes-conferentie, welke den 18en Mei geopend wordt. Te Bergen op Zoom was gelijk onlangs gemeld werd van uit Rotterdam een milicien ingedeeld, die voor een volger van Tolstoï doorging en stelselmatig alle gezag ontkende. Aan eene keuring wilde hij zich niet onder werpen. Eveneens weigerde hij de krijgs artikelen te teekenen. Na eenige dagen is hij echter door den regiments-oouimandant op zijne verplichtingen gewezen, en thans heeft hij vrijwillig gedaan, wat hij eerst weigerde. Hij is nu naar Vlissingen verplaatst. Naar de betrekking van hoofd der open bare school te Hillegom dingen niet miuder dan 290 sollicitanten. heid aan den dag gelegd. Eindelijk had niemand in het dorp een jongman gezien, die er als Ulrich uitzag. Hij was er derhalve niet geweest. Ik moest nu des te meer zekerheid hebben en vertrok onverwijld hierheenook hier was hij niet geweest. Nu nam ik terstond een rijtuig en liet mij naar de marktplaats brengen; daar vernam ik, dat hij Zaterdags te voet was vertrokken, nadat hij er goede zaken gedaan en veel geld ontvangen had. Mijn navraag, of hij ook met verdachte personen had omgegaan, werd met neen beantwoord. Ulrich kon slechts twee wegen hebben ingeslagen: naar Henriette, of naar huis terug. Ik deed alle mogelijke na vraag; maar niemand wist iets van hem. Eindelijk kwam ik weder aan de woning van Henriette; het was dezen morgen. Ik vroeg het meisje herhaalde malen naar heinzij begon boos over mijn indringendheid te worden. Toen verhaalde ik haar, dat Ulrich haar een bezoek had willen brengen, en ik hem nu sedert zes dagen vruchteloos zocht. Op eens werd zij onrustig en verbleekte. „Wat deert u?" vroeg ik haar. „Weet gij iets?" Helmers hield een oogenblik stil, en vervolgde toen: „Mevrouw,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 1