Gemengd Nieuws. Oesterberichten. VISSCHEUIJ. Uitslag verkoopingen en aanbesteding Kerknieuws. POORTVLIET. Als eene bizonderheid en een gevolg van den zachten winter kan voor zeker worden gemeld, dat in een tuin alhier op 16 dezer de aardbeziën bloeideu en Woensdag 11. een perzikboom in bloei stond. Hoewel de vrachtjes aan de aardbeziënplanten zich gezet hebben, zullen zij het toch kwaad te verant woorden hebben tegen de thans heerscheude nachtvorsten en koude en zal er van rijp worden geen sprake zijn. STAVENISSE. In den loop dezer week hield de coöperatieve roomboterfabriek „de Koe" alhier hare gewone jaarlijksche vergadering, ten einde rekening en verantwoording te doen over het afgeloopen dienstjaar 1898. De uitslag mag alleszins goed, ja meer dan bevredigend genoemd worden. Werd er vroeger bij het werken met handkracht een groot gedeelte van de ontvangsten aan arbeidsloonen uitgegeven, thans nu alles met stoom geschiedt, is het totaal dier loouen natuurlijk zeer veel verminderd. Er kan dus veel meer uitbetaald worden, niettegenstaande de grootere aflossing en rente. Jammer evenwel, dat er niet meer landbouwers uit deze omgeving besluiten kunnen, hunne melk aan de fabriek te leveren, daar de fabriek, zooals ze thans is ingericht en door de voldoende afname van het geproduceerde, met dezelfde exploitatiekosten ruim tweemaal zooveel melk zou kunuen ver werken. Schijnt voor velen het leveren der melk aan de fabriek een onoverkomelijk bezwaar te ziin, de oudervinding leert, dat zulks veel mee valt, als men er maar eenmaal aan gewoon is en het valt nog meer mee, wanneer eenige leveranciers onderling een rit aanbesteden. Het Bestuur heeft van de leden machtiging gekregen, per advertentie (zie dit nummer) bekend te maken, dat nieuwe leden op zeer voordeelige voorwaarden tot de vereeniging kunnen toetreden. Laten zij, die hiertoe in de gelegenheid zijn, deze kans niet voorbijgaanHet Bestuur en de Directeur zijn ten allen tijde bereid de noodige inlichtingen te geven, zoowel in de fabriek zelve als uit de boeken. THOLEN. Door het kantongerecht alhier is een landbouwer te Oud-Vosmeer veroordeeld tot een geldboete van f 15,subs. 6 dagen hech tenis, wegens het niet afzonderlijk houden van een varken, dat verschijnselen van besmettelijke vlekziekte vertoonde. In de Woensdagavond gehouden verga dering der Vereeniging „Door oefening vol maakter" werd besloten, het 50 jarig bestaan der vereeniging op 7 Maart a.s. te vieren met eene opvoering door de rederijkerskamer „Cats", voordrachten, muziek en bal. Daar de vereeniging ruim 100 leden telt, moet met de beschikbare plaatsruimte op de bovenzaal van den heer W. Moelkef rekening worden gehouden en is daarom de introductie bepaald als volgt: ieder gehuwd lid ontvangt twee kaarten voor dames uit eigen gezin of uit het gezin van een ander lid der vereeniging, terwijl de ongehuwde leden het recht hebben één dame te introduceeren, zonder inachtneming van bovenvermelde bepaling. De geïntroduceerde dames moeten den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Het dezer dagen voltooide groot abattoir aan de Buitenhaven te Vlissiugen is Dinsdag door de firma Thomson en Co. in gebruik ge nomen. Dit is de derde inrichting tot het slachten van vee, die in betrekkelijk korten tijd aldaar tot stand kwam. Gisteren had te Wouw in de stoomroom- boter* en kaastabriek een treurig ongeval plaats. De machinist werd bij het rangeeren van een riem door een rad gegrepen en zou in dien toestand de wenteling hebben moeten mede maken. Hij had echter het geluk en de tegenwoordig heid van geest met de rechterhand een balk te grijpen, daar hij bij eene omlaaggaande bewe ging onherroepelijk zou vermorzeld zijn geworden; nu kwam hij er af met het verlies van zijn linkerarm, die ter hoogte van den elleboog van het lichaam werd gescheiden. misschien duurt het iets langer, zal een ruiter den weg opkomen. In het oogenblik, dat gij een schot hoort vallen, springt gij naar hem toe, grijpt het paard bij den teugel, en rukt den man van het paard af, indien het schot hem er niet reeds afgeworpen heeft." De knecht plaatste zich bij den boom. De rentmeester begaf zich naar een anderen boom, twee boomen, naar het dorp toe, verwijderd van dien, waar de knecht stond. Zoo bleven zij een half uur staan wachten; in dien tijd was echter alles stil gebleven. Hij had gemeend een zacht sluipen vernomen te hebbenhet was in de nabijheid van den boom geweest, waar de rentmeester stond, en het was hem voor gekomen alsof deze ongeduldig op en neêr had gewandeld. Zien kon hij in den donker niets. Toen was het hem alsof hij zacht hoorde spreken alsof iemand den rentmeester iets influisterde, en deze even zoo antwoordde. Terstond daarop had hij echter niets meer gehoord, en meende dat hij zich misschien bedrogen had. Weinige minuten daarna hoorde men den langzamen stap van een paard, dat op den grooten weg naderde, in de richting van de jaarmarkt, zoo als de rentmeester gezegd had. De ruiter moest eerst den boom voorbij, voor welken de rentmeester stond. Toen hij den hoorn bereikte, viel een schot. Het paard Het hoofd der bizondere school te Slochteren, onlangs gearresteerd als beschuldigd van het plegen van onzedelijke handelingen met school meisjes, heeft thans een volledige bekeutenis afgelegd. Een 15-jarig dienstmeisje te Vlissingen vond bij het afhalen van het bed een doos met een geladen revolver. Uit nieuwsgierigheid kwam zij met den vinger aan den trekker, met het treurig gevolg dat het wapen afging en de kogel haar in de borst drong. Het meisje moest naar het gasthuis worden vervoerd. Haar toestand is hoogst ernstig. Naar men ons uit Wouw meldt, is de viering van het 25-jarige bestaan der harmonie „Oranje", aldaar, thans definitief vastgesteld op Zondag 2 Juli a.s. Binnen enkele dagen zullen kennisgevingen en uitnoodigingen aan zuster-vereenigingen gezonden worden. Een molenaar te Fijnacker werd, terwijl hij eenige werkzaamheden wilde verrichten op zijn molen, door een wiek zoo hevig tegen het hoofd geslagen, dat de ongelukkige voor dood werd opgenomen. Te Hillegom is Zondag een dame door een tandem aangereden. Zij werd omver geworpen en een trapper van de tandem drong haar in het hoofd. Zij is aan de gevolgen bezweken. Te Venloo is een meisje door een jaloerschen minnaar deerlijk mishandeld. Zij bekwam verschillende gevaarlijke sneden over de schouders en het hoofd en werd in zorgwekkeudeu toestand naar het gasthuis overgebracht. De minnaar is gevangen genomen. Twee medewerkers van de Reforme hebben mejuffrouw De üreef, in Hal, de eenige die na de ramp bij Vorst levend onder de locomotief van daan gehaald is, bezocht, en als vrucht van dat bezoek geeft een hunner het volgende verhaal, door het meisje gedaan „Wij zaten met elkander in de coupé druk te praten. Op eens 'u vreeselijke schok, wij vielen tegen elkauder aan, een tweede schok, gekraak en de wagen vliegt in stukkeu, ik viel en lag onder de locomotief. Om mij heeu hoorde ik roepen, kermen, gegil, gerochel en dan waren ze dood. Zoo ging het een haif uur, waarbij ik aldoor het gezicht had op een afgesneden hoofd, dit op '11 afstand van mij lag. Mijn ledematen werden stijf, ik vreemde ook te zullen sterven, tóén ik op eens de stem van mijn redders hoorde. „Hier!" riep ik Help, red me!' Ze zijn allemaal dood, leef alleen nog.*; Hier tusschen de wielen. Eindelijk werd ik gevonden en begon men mij los te werken. Zij trokken de lijken die om en op mij lagen weg, tjaarua de planken die mij l ekuelden en brachteïi mij op een baar. Mijn lodders zijn flinke" miinhéfi, die ik steeds dankbaar zal zijn." De kwetsuren van het meisie 'ju niet ernstig maar haar zenuwen jjn' zoor geschokt. De dokter hoopt haar in het 'even te behouden. Over de onderzoekingen, welke Prof. Koch in 1898 in Italië verricht heeft, wordt het volgende medegedeeld De onderzoekingen geschiedden in Milaan, 1'avia, Rome en omstreken, en liepen over 120 malariazieken. Het bleek aan Prof. Koch, dat het besmettelijk beginsel, dal aan deze malaria ten grondslag ligt, overal hetzelfde was, en dat dit zich in niets onderscheidde van het betmettelijk beginsel, dat ook bij koorts in de tropen voorkomt. Koch blijft voorts bij zijn vroeger geuite meeuing, dat de malaria door muggen wordt veroorzaakt. Het feit, dat in het binnengedeelte der stad Rome geen malaria voorkomt, is volgens Prof. Koch eenvoudig hieruit te verklaren, dat daar geen plantengroei en ook geen muskieten voorkomen, terwijl de omgeving daarvan wemelt. De begrafenis van President Faure. Donderdag had op Père Lachaise de begrafenis plaats van Felix Paure. Het was een bizonder lange stoet die het lijk volgde. Er had geen enkel voorval van beteekenis tijdens de begrafenis plaats. De nieuwe president Loubet werd overal toegejuicht. De Ligue des Patriotes, aan wie geweigerd was, zich bij den stoet aan te sluiten om de afkeuringswaardige houding, door hare leiders aangenomen, werd door de politie uiteen gedreven. Toen besloot zij, een krans op het graf van Faure te gaan leggen. De Nederlandsche gezant heeft persoonlijk den krans van H. M. de Koningin viooltjes en witte seringen met een oranjelint, waarop de koninklijke kroon naar het Elysée gebracht. Voor de bureau's der Libre Parole zijn anti-semieten met hun tegenstanders in botsing gekomen. De kreten: Dood aan de joden! en Leve Loubet wisselden elkander af. De politie joeg de menigte uiteen, waarbij een brigadier gewond werd met een degenstok. De afgevaardigden Millevoye, Déroulède en Marcel Habert zijn op last van minister-president Dupuy gearresteerd. De beide laatste waren met een troep betoogers onder het roepen „Leve het leger 1 eene kazerne binnengedrongen en weigerden heen te gaan. Het aantal inhechtenisnemingen bedraagt 180. De rust is hersteld. Mevrouw Faure moet door smart verpletterd zijn. Zij heeft president Loubet gevraagd tot Zaterdag in het Elysée te mogen blijven, hetgeen deze terstond inwilligde. In de laatste week van Donderdag tot Don derdag zijn van Ierseke verzonden 320.000 consumabele oesters tegen de volgende prijzen 40—4,5 KG. 8—12 gld., 50—60 KG. 15—25 gld., 70—75 KG. 40—50 gld., 80—82 KG. 5560 gld., bijzonder mooie 6770 KG. 45-55 gld. De visschers uit Zeeland, die jaarlijks gedurende eenige weken in de Zuiderzee naar alikruiken komen visschen, hebben in den laatsten tijd goede zaken gemaakt. Men berekent, dat reeds voor eene waarde van zeker f3500 weid buit gemaakt voor de Loudensche markt. De oesteruultuur in Zeeland wordt tot heden slechts uitgeoefend op de Ooster-Schelde. Reeds jaien geleden werden pogingen aangewend om ook op de Wester-Schelde oesters te kweeken, doch dit mislukte. Thans echter zullen de pogingen herhaald worden. Eenige ingezetenen van Philippine hebben zich vereenigd tot het aanleggen en exploiteeren van een oesterput in den Brakman. LANDBOUW en VEETEELT. Dewijl die kennisgeving mij niet in Tholen, elders bereikte, heb ik onmiddellijk namens de led van den Gemeenteraad een kort woord van deelnemii aan de beproefde weduwe en verdere familie betuij en hoop daarmede in Uwen geest gehandeld te hebben De notulen der vorige vergadering worden, voorlezing, goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomenle. Een request van den heer W. van Loon, c.s., tot betere verlichting van de Venke straat. Wordt, ingevolge het reglement van ord aangehouden tot de volgende vergadering. 2e. Van Ged. Staten de gemeente-rekening ovi 1897, met enkele opmerkingen en besluit tot va stelling in ontvang op f27182,461/!, uitgaat f26310,4 goed slot alzoo i 872,02ll%. 3e. Een schrijven van de hh. C. D. Bolier en A. de Graaff, als uitvoerend deel van het bestui der „Vereen, tot bev. van den veehandel en ve edeling van den veestapel", inhoudende verzoek medewerking tot het verplaatsen der najaars-veemar op den 2en Woensdag in üctober in plaats van November. - Het Dag. bestuur adviseert, aan dit verzoek voldoen, als hebbende de markt op den voorgesteldi datum meer kans van slagen. Aangezien echter o tegelijk de voorjaars-veemarkt moet worden aanj vraagd, wordt besloten het adres aan te houden inlichtingen van het gemeentebestuur te St. Man tensdijk zijn verkregen omtrent den datum waan die markt daar ter plaatse wordt gehouden. 4e. Een brief van het algemeen armbestuur, houdende kennisgeving dat de verleende subsidie f 750,niet toereikend is en door meerdere pleging het tekort f 110,bedraagt. Aan Ged. Staten zal machtiging worden gevraag die som alsnog toe te kennen. Be. Proces-verbaal van kasopneming by den meente-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas was ook moest zijn f4165,41. 6e. Een exp. van het verslag over 189398 v het blinden-instituut te Amsterdam, aangeboden di den heer Hullestelle. Dit zal in het archief get poneerd en den heer Hollestelle dank worden betui voor deze schenking. 7e. Een schrijven van de familie Wagemaker, houdende kennisgeving van het overlijden van d heer A. Wagemaker, in leven lid van den Gemeentera Wordt, naar aanleiding van het door den voorz. opening der zitting gesprokene, voor kennisgev aangenomen. J1 Daarna wordt met algemeene stemmen benoe tot onderwijzer aan de o. 1. school, op eene ja wedde van f 600,de heer P. Stabij, te Nieu Tonge, met wien als no. 2 en 3 op de voordra stonden de hh. J. Slot te Scherpenisse en A. Mulder te Herwijnen. Indiensttreding zoo moge! 15 April a. s. Voor de volgende af- en overschrijvingen op begrooting 1898, als zijnde het daarop uitgetrok bedrag niet toereikend, zal machtiging van Ged. Staf, worden aangevraagd Onderhoud openb. gebouwen f 147,61. bruggen, enz. 241,98. Verlichting (schoollokalen) 169,97®. samen f 559,575, terw ijl krachtens machtiging bijr vaststelling der begrooting verleend, wordt betlj tot af- en overschrijving van de volgende posten maakte een sprong en zette zich in galop. De knecht sprong het te gemoet, viel het iii den teugel, en hield het tegen. De ruiter gleed van het paard, waaraan hij half gehangen had; want het schot had hem getroffen. De rent meester sprong toe, en wierp zich op hem. „Houd liet paard vast, tot ik gereed ben!" zeide hij tot den knecht. Deze deed dit, en de rentmeester ledigde intusschen de zakken van den ruiter. „Laat nn het paard loopen!" zeide hij, toen hij gedaan had, en de knecht voldeed er aan. „Help mij nu even oppakken 1" werd thans weder den knecht bevolen. Beiden namon het lijk op, droegen het naar eene sloot, die een eind weegs vandaar door het weiland liep, en wierpen het er in. „Hier is uw geldl" zeide nu de rentmeester tot den knecht, en telde hem het bedrag van driehonderd daalders in goud toe. „Hoeveel hebt gij wel, mijnheer?" vroeg de knecht, toen hij het geld in zijn zak had gestoken. „Gaat dat u aan? Maak maar dat ge naar huis komt, den naasten weg niet het dorp door. Laat u door niemand zien; want als iemand u in het oog krijgt, dan wordt gij opgeknoopt." „Eu gij ook, mijnheer!" zeide de knecht.— „Malligheidantwoordde de rentmeester lachende. Wordt vervolgd.) Het landbouwcomité van Antwerpen had besloten aan den minister van landbouw een request in te dienen om eene ruimere openstelling der Nederlandsche grenzen voor melkkoeien en mager vee te bekomen. De minister heeft zich bereid verklaard tot eene breedere toepassing in den zin van het gevraagde. De vergadering heeft thans besloten zich nog weder tot den minister te wenden om er op aan te dringen, die toepassing zoo tpoedïg mogelijk te verleenen. De tentoonstelling van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zal dit jaar gehouden worden te lJzendijke, waar ook de zomervergadering en waarschijnlijk ook een wedstrijd in het ploegen zal plaats hebben. 5 n Brandstoffen Registers burgerl. stand Wegen en voetpaden Schoolmeubelen Leermiddelen Bewaarschool OPENBARE GEMEENTERAADSVERGADE RING, gehouden te THOLENden 21 Februari 1899. Nadat de vergadering geopend is, deelt de Voorz. mede, dat de heer Wagtho hem heelt doen weten, dat hij door zware hooldpijn hoogstwaarschijnlijk zal verhinderd zijn de Gemeenteraadsvergadering bij te wonen. Daarna zegt hij Myne Heeren „Beschouwde ik het als een groot voorrecht aan het einde van onze laatste Raadsvergadering, gehouden op den laatsten dag van het vorige jaar, aan al de leden van den Gemeenteraad te kunnen toeweüichen, dat zij de laatste oogenblikke» van het wegstervend jaar gedeeltelijk zouden kunnen wyden aan de herdenking van vele gelukkige en aangename omstandigheden wenschte ik allen toe, dat ook het jaar 1899 voor hen, voor hunne betrekkingen en goederen een ge lukkig jaar zou zijn en verbond ik daaraan speciaal den wensch, dat het allen in dit jaar wederom ge geven zou zyn de belangen onzer Gemeente te be hartigen, aie wensch is niet geheel in vervulling mogen komen. Wanneer wy toch onzen bi ik werpen door deze zaal, dan wordt daar iemand gemist, wiens levens draad is afgesneden en ontrukt aan den kring van huisgezin en maatschappy. Is het U, myne heeren, gegaan als my, dan heelt de onverwachte tijding van het overlyden van den heer Wagemaker eenige oogen- blikken een diepen indruk op U gemaakt. De heer Wagemaker was betrekkelijk korten tyd lid van den Raad, maar toch lang genoeg, naar ik meen, om in ons de overtuiging te versterken, dat hy ook in zyne mate getracht heeft de Gemeente te dienen. Met het oog daarop zy het my vergund hier in het openbaar een woord van dank te wyden aan zyne nagedachtenis. Myn heeren, by de behandeling der ingekomen stukken zult U straks zien, dat door de familie schrif telijk kennis gegeven is van het overlyden van den heer Wagemaker. i u 5,90. 28,71. i> 67,01'. 2 n MS'- I 81,57». samen f 187,05®. Alsnu brengt de Voorz. in behandeling de ajr, meene politic-verordening, welke van den heertt seman, griffier der Staten in Zeeland, met ee" opmerkingen en verbeteringen is terug ontva»| Na voorlezing hiervan wordt besloten de opgegt wijzigingen aan te brengen. Nog achten B. er het wcnschelijk le aan art, 101 toe te voegen verbodsbepaling om met rijwielen, automobiele) andere voertuigen, al of niet met trekdieren bespani uitgezonderd kinderwagens, in de gemeentewandel en op de wallen te rijden 2e om aan venten leurders te verbieden hunne waren aan de dei der ingezetenen aan te bieden, zonder voorzi' zijn van een bewijs van vergunning daartoe, geven door B. en W. De heer Christiaanse kan zich hiermede volkoj vereenigen en is overtuigd dat de ingezetenen bepaling ten zeerste zullen toejuichen, welke mei ook door de andere leden wordt gedeeld. De ordening zal aan Ged. Staten worden gezonden. Nog wordt besloten aan het alg. armbestu overweging te geven, het houten gebouwtje, vr( bewoond door de familie Praat, die thans een woning heelt betrokken, van gemeentewege ruimen en op te bergen, aangezien het thans dienst doet en reeds voor andere minder gewen) doeleinden gebezigd wordt. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de de vergadering. St. Maartensdijk. Donderdagavond werd ten berge van A. Gaakeer, ten overstaan van den nul Van Seters, publiek verkocht in inassa een pel bouwland, groot 1,66 Heet., gelegen in den Slsj coorne polder alhier, voor het bagatel van f T per blooisch gemet, of per HA. voor f 2470,J Neemt men in aanmerking dat de kooper pai 't gebruik komt met het rooven der vruchten il jaar, de onkosten 8 °/o der koopsom plus gelaf bodeloon bedragen, dan kan niet gezegd wordeü dit land voor een prikje is gegaan. Voor de perceelen respectivelyk groot 383j en 404 BI. Roeden, was geboden f971.f 9f| en 1 996.per gemet. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem Ierseke. Vin. half 10 en| 2 u. Ds. Van Hoogenhuyze. Namidd. doopsbedi^ Geref. Gem. vm. 9'/i u. en nm. 2 u. Ds. nm. 5'/j u. de ouderling Moerdijk. Vr. Kv. Gem. Voorm. 9l/s u., en nm. 2| 5u. Ds. Post. Voorm. bediening van Avondmaal. Oud. Ger. Gem. Vm. 9 u. half 2 en lezing der ouderlingen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 2