veeïMai, pup au It lilaipi ra oesterteelt, lanibouw, mz. N°. 713. Zaterdag 25 Februari 1899. Zestiende jaargang. EN J. K C. POT, BIJWERK. FEUILLETOH. Bijua te laat. Publicatiën. |8 BINNENLAND. Vaii onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vó6r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholï». Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohts 2 maal in rekening gebraoht. Burgemeester en Wethoaders der gemeente holen gezieu de circulaire van den heer ommissaria der Koningin in deze provincie van en 7en Februari 1899, A no. 115, 1ste aldeeling erinneren bij deze de belanghebbenden aan de epalingen, vervat in de wet van den Ssten No- 5mber 1815 (Staatsblad no. 51), art. 125 der rovinciale- en art. 228 der gemeente-wet, volgens elke allo schuldvorderingen ten laste van het Rijk, Provincie en de Gemeente, binnen zes maanden dgende op het jaar waarover dezelve loopen, ilTen moeten worden ingediend bij zoodanige iminiatratiën ot ambtenaren, welke de orders tot ït doen van leverantiën ol anderszins gegeven ibben, op pcene van te worden gehóuden voor irjaard en vernietigd wordende mitsdien een ieder tgenoodigd, om de Schuldvorderingen welke hij n laste van het Rijk, de Provincie of de Gemeente, h&|rer 1898 mocht hebben, zoo spoedig mogelijk in dienen, en daartoe den uitersten termijn, bij de et vastgesteld, zijnde den laatsten Juni aanstaande, et af te wachten. Gedaan te Tholen, den 21 Februari 1899. Burgemeester en Wcth. voornoemd M. G. VAN STAPELE. P. LABAN, Secretaris. Wij lezen in historieboeken van vorsten, die in vrijen tijd besteedden met handwerken hilderen, dichten, componeeren, enz. Ook wij, gewone stervelingen, hebben behalve zen eigen werkkring, een of andere liefhebberij de hand, waaraan wij onze vrije uren geven, t is voortreffelijk, vooral als zij dient om den iest levendig te houden en het evenwicht der rmogens bewaard te doen blijven. Handeu- eid sis middel van ontspanning is zeer aan bevelen voor degenen, die met het hoofd loeten werken, en het groote voordeel van 10l$d"Onderwijs is, dat het de geschiktheid ankweekt en den lust doet ontwaken. Zijn ie werkzaamheden van eenigszius eentonigen r |rd, de kunst in hare verschillende uitingen Beft een zeer gewenschte verpoozing, en liet Y I' niet zonder reden, dat vereenigingen tot oefening van toonkunst of tooneelspel, in alle assen der maatschappij veel bijval vinden. Doch, dat alles binnen zekere grenzen. Wat tsluitend tot ontspanning moet dienen, mag geen geval afbreuk doen aan de hoofdzaak, yg sze eischt, zoolang men zich met haar bezig udt, den geheelen mensch. Dit klemt te meer, naarmate op elk gebied irdt gevergd. De hedendaagsche maatschappij een strenge meesteres, die niet met halve ichten gediend is. Het beste is voor haar nauwernood goed genoeg. Wie haar wil men en dan ook aanspraak mag maken op derdienst, moet weten, dat hij niets mag rughouden van hetgeen hij in staat is te geven. Deze waarheid behoort reeds bij de voor- reiding op den voorgrond te staan en levendig Novelle. !en paar mijlen verder was in het dorp markt geweest, en wel een, die altijd zeer k bezocht was. De voornaamste bezoekers en de rijke grondeigenaars en de dikwijls at minder rijke veekoopers van wijd en zijd. kenden elkander en stonden onderling in delsbetrekking; zij deden op de jaarmarkt e zaken af, gingen nieuwe aan, dronken na elkanders gezondheid, en speelden voorts aanzienlijke sommen. Zoo was het ook op jaarmarkt geweest. Een rijke veekooper de bank gehouden en veel gewonnen. Hij nog meer geld van de slagers ontvangen, wie hij in den loop van het jaar vee had ocht, en met wie hij nu had afgerekend; meende dat hij wel twaalf- a vijftien- id daalders bij zich zou hebben. Hij te worden gevoeld. Is eenmaal de beroepskeuze gedaan, dan moet men zich van den aanvang af voorstellen, in dien werkkring het hoogste te bereiken. Ook wij vreedzame strijders op het arbeidsveld, zijn geen goede soldaten, als wij ons niet bewust zijn den maarschalkstat in den ransel te dragen. Maar dan ook onze krachten niet verdeeld. Het oude spreekwoord van de twaalf ambachten met de daaraan verbonden gevolgen, heeft nog een wijdere beteekenis, dan er gewoonlijk aan gehecht wordt. Wie streeft naar een denk beeldige veelzijdigheid, zal in dén regel bedrogen uitkomen. Er zijn hier en daar enkele bijzonder begaafde personen, en de geschiedenis heeft van zulke ook de herinnering bewaard wieu het gelukt op meer dan een gebied uit te munten, die als het ware spelende een massa moeielijkheden wisten uit den weg te ruimen en de schatten hunner vermogens in verschillende richtingen ten toon spreidden zoo, dat er aan alle kanten overvloed was. Maar ten zoo onbetwistbare veelzijdigheid behoort tot de groote zeldzaamheden; nagenoeg alle menschen, die een belangrijken arbeid ondernomen hebben en daarin naar wensch zijn geslaagd, hadden hun succes hieraan te danken, dat zij één doel nastreefden en in de bereiking er van al hun krachten aanwenddeii, zonder zich uit den koers te laten brengen. Wie iets worden wil in de wereld, moet dit willen met geheel zijn ziel. Door van het een naar het andere over te gaan, en aan allerlei dingen aandacht te wijden, beschrijft men al voortschrijdende wei mooie zigzaglijnen, maar de weg wordt verbazend lang en het is zeer de vraag of men wel lang genoeg zal leven om toch op die manier het einde te bereiken. Het wordt dikwijls als een lofspraak bedoeld, wanneer iemand wegens zijn „veelzijdigheid" wordt genoemd. Of dit oordeel geheel juist is, mag wel eens nader worden onderzocht. Den keizer van Duitschland zal het weinig hinderen, dat hij, behalve als hoofd van een machtigen staat en opperbevelhebber van een niet minder machtig leger, ook optreedt als teekenaar, als componist, als letterkundige. Zou menig ander, veel lager geplaatst in de samenleving, dit ook maar zoo kunnen doen? Zelfs voor voisten had het soms zijn nadeelige zijde, als zij hun Hoofdtaak te veel voor andere dingen lieten varen; het zou b.v. goed geweest zijn, als Lcdewijk XVI den tijd, dien hij voor zijn liefhebberijvak, het slotenmaken, had gebezigd, liever besteed had om den toestand van zijn land en volk beter te leeren kennen en zich beijverd had te gemoet te komen aan de meest dringende eischen van zijn tijd. Aan jongelieden, die iets worden willen in de wereld, kunnen wij niet ernstig genoeg op het hart drukkenlaat u niet verlokken door het streven naar een veelzijdigheid, die de woonde een paar mijlen van het dorp en was te paard zonder gezelschap aangekomen. Toen het spel was afgeloopen, vertrok hij 's nachts alleen, met al zijn geld, en was niet te huis terug gekomen. Zijn paard vond men den volgenden morgen in het veld ronddwalen. Men zocht uu ook naar den ruiter, en vond eindelijk zijn lijk, omstreeks halverwege tusschen het dorp en zijn woning. Hij was vermoord en beroofd, doch slechts van zijn gereed geld. De vraag, wie de moordenaar was, dringt zich steeds bij eiken moord het eerst op, en is dikwijls zoo moeielijk te beantwoorden. Sporen tot een antwoord in de tegenwoordige zaak kon men geruimen tijd niet vindenhet zelfverraad gaf het eindelijk, gelijk zoo dikwijls plaats heeft. Op het landgoed van den baron dat die verdekselde naam mij nu niet te binnen wil schieten 1 Maar laten wij hem thans bij zijn tegenwoordigen naam noemen; want het was de heer Bertossa, van wien ik spreek. Op zijn landgoed derhalve diende een knecht, die voor een paar jaren uit een vreemd land, ik geloof uit België, was overgekomen, en dien ieder tot de grootste schurkerij niet te goed achtte, doch vermogens versnippert en den geest onrustig maakt. Houdt een doel voor oogen en doet al wat ge kunt om dat te bereiken. Wij allen moeten vooruit; de som van ons weten moet grooter zijn dan die van een vorig geslacht, en daartoe komt ge niet, als ge niet met zorg de richting hebt bepaald, waarin gij gaan wilt eu vervolgens met vaste schreden dien weg opgaat. De plaats, die wij innemen in het maatschappelijk leven moet scherp zijn afgebakend en met diepe kleuren zijn geteekendin ons willen, in ons streven, in ons volbrengen moet niets onbestemd, niets zwevend zijn. Laat onze taak klein van omvang wezen, dat doet er niet toe, als zij maar flink wordt vervuld. Bij den landbouw spreekt men van intensieve cultuur; ook in het gewone leven hebben wij ons daarop toe te leggen om vele en goede vruchten te oogsten. I)ij het op 21 dezer te gehouden examen voor de fraaie handwerken zijn o.a. geslaagd de dames: W. P. Bal te Tholen en P. Labau te Goes. Laar wij van goed ingelichte zijde vernemen, is en bericht, voorkomende in de Midd. crt. vaiheden, betreffende het besluit van den ker «raad der Ned. herv. gemeente te St. Anna- iandj om het kerkgebouw te restaureeren, zeer voorbarig, aangezien vooraf de daartoe benoodigde gelden bij de gemeenteleden moeten worden aangevraagd. Is de offervaardigheid niet vol doende, dan zal het plan helaas niet ten uitvoer kunnen worden gebracht. Vrije giften, renteloos voorschot en leeningen tegen 3°/0 rente worden bij circulaire gevraagd. lERSEKE. Bij een merel, die een ingezetene dezer gemeente in een kooi houdt, doet zich het verschijnsel voor dat zijn vederen lang zamerhand wit worden. Volgens de M. C. is de eerste indruk door den nieuwen burgemeester van Terneuzen op de bevolking gemaakt zeer goed geweest. Dit verwondert ons volstrekt niet. Wij hadden niets anders gewacht. Met Nieuwjaarsdag or.tving hier iemand een brief uit Botterdam met het volgende adres Getrouwe post wacht niet tot morgen, Maar wil dee'z brief terstond bezorgen, Moet bij den heerwezen, Misschien wel op de deur te lezen. Hij woont te lerseke aan de straat, Waarmee men naar den Dam toe gaal. Donderdag is hier iemand getrouwd, die voor de voltrekking van zijn huwelijk niet eens zijn woning behoefde te verlaten. Hij woont namelijk in het gemeentehuis. dien men behield, omdat hij de knapste arbeider was. Eeuige maanden na den moord waren verloopen, toen deze man zich aan deD drank begon over te geven en geld te laten zien. Op zekeren avond liet hij zich in zijn dronkenschap in de herberg woorden ontvallen, die op den moord, op den veehandelaar gepleegd, betrekking hadden. Hij werd terstond in hechtenis genomen en gevisiteerd, en men vond nog eeue aanzienlijke som aan goud bij hem, benevens een beurs, die den vermoorde had toebehoord. Hij wilde in het eerst van den moord niets weten, doch wikkelde zich alras in zoo vele logens eu tegenspraak, dat hij niet verder ontkennen kon. Hij legde een bekentenis van den moord af, en gaf als mede plichtige, of liever als den voornaamsten schuldige, den rentmeester van het landgoed op, waar hij diende; en deze rentmeester ook zijn naam wil mij nu niet invallen, maar hij was niemand anders dan de man, die zich thans baron von ïöhrenbach noemt. De knecht had het volgende bekend en opgegeven. Hij was mede op de jaarmarkt geweest; van zijn heer had hij daartoe verlof Onder de geslaagden voor het examen in de fraaie handwerken behoort o. a. mejuffrouw J. Mulder te Arnhem (afkomstig van lerseke). Het is bekend, dat de aDti-revolutionairen tegen leerplicht zijn, omdat de Slaat daardoor in de rechten der ouders ingrijpt, en hun zen delingen trekken het land door om de goê ge meente voor dat schrikbeeld wakker te schudden. Zie hier een ander beeld Er valt een kind in het waler en een menschlievend omstander wil het kind redden. Maar een ander schiet er tusscheD en zegt: „Wacht eens even! Ge treedt in de rechten der ouders. Laten we eerst vragen, of zij liet goed vinden. En ondertusschen gaat het kind verloren. Zoo ongeveer doen de vijanden van leerplicht. Bij al het gekibbel over de beginselen vergeet men om wie het gaat. ST. MAARTENSDIJK. In de vergadering van aandeelhouders in de fairbank „Algemeen belang" alhier, werd goedgekeurd de rekening van ontvang en uitgaaf over 1898. Daaruit bleek dat was gewogen tot een gewicht 990570 Kg. aan suikerpeen en pulp, terwijl de ontvangst met inbegrip van weegloon van andere producten bedroeg f438,07. De uitgaven beliepen f249,31 waaronder f 150 voor den weger, zoodat per 'As aandeel werd uitgekeerd f3,93. Volgens 't reglement de weger telken jare aftredende, werd deze als zoodanig herbenoemd. In de Dinsdag 11. gehouden gemeente raadsvergadering werd benoemd tot onderwijzer met hoofdacte aan de 0. 1. school, de heer C. Steketee te Weskapelle. Voor een der ramen van het postkantoor alhier staat een brief waarvan 't adres aldus luidt: „Adres onbekend, bezorgd dezen brief Aan een goed solide handelaar in versche visch te Rotterdam". Dat de Nederlandsche posterij beroemd is voor wat betreft de accuratesse bij 't bezorgen enz. van stukken aan de post toevertrouwd, is van algemeene bekendheid, doch om aan het goed gesternte der administratie bestelling van brieven over te laten als hierboven bedoeld, is wel wat kras. OUD-VOSMEER. Bij de Woensdag gehouden verkiezing van vijf leden van het Kies-college der Hervormde gemeente zijn de aftredende heeren J. A. Dorst, C. Geuze en A. de Wilde herkozen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. H. Ridderhof, J. Meijll, J. M. de Graaf en C. Westmaas. Bij de reeds vele malen door landbouwers verzochte protectie op granen enz., heeft thans de Noord-Brabantsche Christelijke Boerenbond zijne stem gevoegd door het zenden van een adres aan H. M. de Koningin, met uitvoerige memorie tot toelichting, waarin gewezen wordt op het algemeen verval, waaronder de landbouw lijdt en dat alleen „bescherming" deze van al- geheelen ondergang kan redden. ontvangen en in een herberg had hij gedanst. Tegen middernacht had de rentmeester hem op eens naar buiten geroepen, en had hem gevraagd of hij driehonderd daalders verdienen wilde. „Duivels, dat is geeu ouaardig sommetje!" had hij uitgeroepen. „Ja, maar het kost bloed 1" had de rentmeester geantwoord. „Mijnheer, daarmee wil ik niets te doen hebben!" „Ik had u niet voor een lafbek aangezien." „Mijnheer „Dans maat voort; ik zal wel een ander vinden, die meer moed heeft." „Maar mijnheer, spreek dan 1" „Spreken baat hier niets; er moet gehandeld worden. Wilt gij mij volgen De knecht volgde hem. Zij verlieten het dorp, en gingen weilanden over, akkers voorbij, bosschen door. De rentmeester speelde voor gids. Na een goed uur gaans hielden zij stil. Zij bevonden zich op den grooten weg, nabij een boschje. Aan weerszijde van den weg 6londen wilgeboomen. Aan een dezer boomen plaatste de rentmeester den knecht, en zeide: „Hier blijft gij staan zonder u te bewegen, tot het tijd is. Binnen een kwartier uurs,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1899 | | pagina 1