N°. 664. Zaterdag 19 Maart 1898. Vijftiende jaargang. EN K Levensverzekering. DE VLUCHTBERGEN t, J. M. C. POT, Publicatie n. EEÏÏILLETQEL Schouwen, de Bevelanden en Tholen, BINNENLAND. IER8EKSGHE THOOLSGHE COURANT, ititllii, injjl aai ie btlaapa aan oesterteelt, laidoai, ai Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per S maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Infizondan stukken, enz. werden uiterlijk op DONDERDAGAVOND IngewacM aan kot bureau te T h o I e n ot viór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Th O L EN. AdTertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elk* advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. NATIONALEMILITIE. Oproeping in toerkelijken dienst van Zeemilicien- Verlofgangers der lichting van 1896. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat t Zeemilicien-Verlofgangers, wier namen hieronder jn vermeld, op het achter hunnen naam aangegeven 4itip, in werkelijken dienst worden opgeroepen, n einde gedurende den tijd van 5 weken te worden joefend Cbristoffel Schot te Tholen, den 5 April 1898, tn boord van bet Schip Mosa te Hellevoetsluis. De verlofgangers bchooren zich, elk op den voor jm bepaalden dag, te 12 uren des middags of zoo wedig mogelijk na dit uur, aan te melden bij den mmandant van het schip, aan boord waarvan zij llen worden geoefend, voorzien van hunne bij rtrek met groot verlof medegenomen muts met lint, omede van hunne verlofpassen en zakboekjes, met sn verstande, dat zij hiertoe slechts den vorigen op reis behoeven te gaan, wanneer de plaats bestemming niet binnen één dag kan worden reiktterwijl zg, die door ziekte verhinderd worden den bepaalden datum aldaar aanwezig te zyn, h onverwgld na hun herstel daarheen behooren te geven en zich alsdan moeten vervoegen bij den mmandant van het Wachtschip aldaar. De opgeroepen verlofgangers, voor zooveel zij inenslands verb.liif houden, moeten zich daags vóór vertrek, »u»:ch?n 10 en 12 jn, ter Gemt, uo-^gv .,/rie vervoegen, ten einde op nn« .„iiorpassen door den Burgemeester den dag n vertrek te doen vermelden en inlichtingen te tvangen aangaande de reis. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, moet verlofganger hiervan zoodra mogelijk, door eene ongezegeld papier geschreven en te legaliseeren aeeskundige verklaring, ter Gemeente-Secretarie nnis geven. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ont- ift den verlofganger geenszins van zyne verplichting t opkomst, daar deze bekendmaking alléén al» bewys |ldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Tholen, den 15 Maart 1898. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. H6 Burgemeester en Wethouders van Tholen, brengen kennis dat het kohier der hondenbelasting voor dienstjaar is opgemaakt en van heden tot en met 22en dezer maand ter secretarie ter inzage zal m, terwijl diegenen, welke zich met den daarop irachten aanslag bezwaard mochten vinden, hunne iwaren vóór 23 Maart a.s. op ongezegeld papier, den Raad zullen kunnen indienen. 'holen, den 15 Maart 1898. De Burgemeester en Weth. voornoemd M. G. VAN STAPELE, P. LABAN, Secretaris. Dat de verzekeringen niet zonder invloed i op het maatschappelijk leven, ia gemakkelijk te begrijpen, als men eenvoudig bedenkt, boe groote kapitalen zij bijeen brengen en rente- gevend maken. Den 31 December 1881 waren door de verschillende Fransche maatschappijen in Eransche fondsen belegd ruim 200 miliioeu franken en in buitenlandsche fondsen ruim 500 millioen franken. Dit is alleen de opgave van een enkel land van Europa, en dan nog wel voor 17 jaren. Voor een groot deel zijn deze kapitalen bijeengebracht uit premien, betrekkelijk zoo klein, dat zij zonder de assurantie ongemerkt door de vingers zouden zijn gegleden. De assurantie heeft uit het onmerkbaar kleine bet onafzienbaar groote gewrocht. Wij denken er ter nauwernood bij somwijlen, maar wij moeten toch erkennen, dat wij aan de assurantie een deel van onze opgewektheid, van onzen levens moed te danken hebben. Niemand onzer zou het aangenaam vinden, als zijn inboedel, waar onder zooveel zwakstukken en familie-herinne ringen, in vlammen opging; maar, als wij wisten, dat in geval van brand onze levensbenoodigd- heden en middelen van bestaan onherstelbaar voor ons verloren gingen, wij zouden nog wel vrij wat met meer kloppend harte opzien naar de onweerswolken, die zich samenpakken boven ons buis. En hoe is hij te moede, die de levensverzekering verwaarloosde, ook zonder dat zijne omstandigheden die voor hem overbodig maken,"Vis" bij dénkt aan zijn mogelijk sterven? Welke geestelijke folteringen voegen zich voor hem bij de lichamelijke, als bij op zijn ziek- misschien sterfbed, herinnerd wordt aan de broosheid van zijn bestaan. Gelijk voor de man van fortuin, de zekerheid, dat zijne testa mentaire beschikkingen bij den notaris veilig geborgen zijn, eene zekere kalmte teweegbrengt, zoo voor den gewonen burger, voor den onbe middelde, de assurantie. En niet alleen, dat zij ons blijmoedig maakt, zij maakt ons ook onafhankelijk. Het geeft ons een zeker gevoel van eigenwaarde, te weten, dat men voor de zijnen behoorlijk zorg gedragen beeft, voor leven en sterven beide. De werkman, die zich zeiven een pensioen verzekerd beeft, gaat minstens met een geheel ander gevoel den ouden dag tegemoet, dan als hij weet, dat hoogstens een werk- of armhuis hem wacht; terwijl zijn achter gelaten betrekkingen de wereld waarschijnlijk veel vrijmoediger in de oogen zullen zien, als zij over de hun rechtmatig toekomende uitkee- ring kunnen beschikken mogen, dan wanneer zij hulpbehoevend moeten aankloppen bij de diaconie. Van liefdegaven te leven vernedert. Zich zelf een positie te scheppen en een bestaan te verschaffen, verheft. Zoo is op stoffelijk en geestelijk gebied voor den enkelen mensch en voor de gehsele maat schappij de invloed van het assurautiewezen groot. door Br. J. C. DE MAE. (Uitgegeven door het Zeeuwsch Genoot schap der wetenschappen.) 586 3«. Abbekinderen. Weder een voorbeeld van een ambacht naar ;enamen genoemd; de ouders leefden toen lal korter dan nn Van de Groe links komt men langs een nkelenden weg, die duidelijk nog doet zien, de Groe op een eiland heeft gelegen, aan buurt, doorgaans Apekinders genaamd. Dit nog een lief gelegen gehuchtje met eene school. 13. 'e vroegere berg, wiens bestaan bewijst, dat dit kleine ambacht op eene afzonderlijke or is bedijkt, door slechte primitieve wegen sloten, bestaat niet meer; hij wordt toch op vele, zelfs nieuwe kaarten aangeduid, t eeuige, dat ik vond, was een omstreeks halveu meter hoogen grond. Ik kon niets weten komen ven den tijd der afgraving. Het is een macht van beteekenis in de lieden- daagsche samenleving. Dikwijls wordt iemand een bedelaar, zonder dat hij had moeten bedelen als er maar in tijds voor gezorgd ware! Hoe dikwijls komt het niet voor, dat een weduwe, met kinderen of zonder kinderen, onverzorgd achterblijft Groote ontsteltenis in de familie 1 Verwanten en voogden met de handen in het haar Eamilieraad Consulten met allerlei liefdadige instellingenBeroep op de particuliere of de openbare philantropie Beweging van hemel en aarde om de broodeloozen aan een middeltje van bestaan te helpen! Zorgen, angsten en verslagen heid En dat alles, waarom Omdat de kostwinner die zorgeloos leefde, heenging. Hij was misschien allerliefst voor vrouw en kinderen, maar hij dacht niet aan den komenden dag. Soms misschien, in stille oogenblikken, bekroop hem de vrees, maar «ven daarna nam het werkelijke leven hem weer in beslag. Vol van zijne plannen rekende 1'ij met het leven en niet met den dood. De veizekering bleef achterwege. Zeg ik te veel, inoien ik beweer, dat zulke dingen gebeuren En cok, zeg ik te veel, indien ik beweer, dat zul t onverzorgd achterlaten van de zijnen bij den lood evengoed een misdaad is, als door waube* u. r hen ten gron te richten _bij_jMst leven? Bij het beheer van zijn zaken den dood uit het oog te verliezen is op zichzelf reeds een wanbedrijf. Het zwaard van Damocles hangt ieder onzer dagelijks boven het hoofd. Daarom zon ik willen, dat het gevoel van verplichting tot levensverzekering misschien binnen enkele grenzen algemeen werd zonder uitzondering. Helaas I Er zijn zwakken, op wier leven geen verzekering gesloten wordt. Als de naderende dood met zekerheid te voorzien is, is van kans rekening geen sprake meer en sluit geen verzekeringsmaatschappij een overeenkomst, zelfs niet tegen verhoogde premie. Onder zulke omstandigheden mag men m.i. ook niet in het huwelijk treden. Waar huwelijken gesloten worden, mag men eene behoorlijke gezondheid bij de belanghebbenden onderstellen, en in zaken van huwelijk niet het minst, heeft de levens verzekering een duchtig woord mee te spreken. Elk jong gezin ziet op zijne jaarlijksche begrooting een post voor levensverzekering. Wat zeg ik? De jonge man, die meent vrijmoedigheid te hebben eene levensgezellin te vragen op grond van zijne jaarlijksch inkomen dat hij kan aan bieden, rerzuime niet daarvan af te trekken de som. die voor assarantie moet worden ter zijde gelegd. En de jonge vrouw, die haar huishouden inricht, haar budget opmaakt eu op een bepaalden voet van leven zich zet, vergete niet, dat de Jaarlijksche premien voor de verschillende assu ranties even onverbiddelijk betaald moeten worden, als de sommen, waarop de rijks- of, de gemeente ontvanger voor te betalen belasting beslag legt en dus voor de huishouding niet weer beschik baar zijn. Eu hoe hooger voet van leveu, hoe meer weelde, hoe meer verfijnde levensbehoeften, hoe hooger assurantiepremie, opdat niet het verval van leven door den dood van den kostwinner voor de achtergeblevenen al te zeer het karakter aanueme van een genadeslag. Slot volgt.) Colijnsplaats, Kats besluit herbenoemd Hij behoorde tijdens mijn bezoek aan Marinus Burger te Kloetiuge en vroeger aan zekeren Almekinders. Dat hier geen kerk gebouwd is, laat zich verklaren uit de ontwikkeling vau het naburige Kloetinge en uit het bestaan van eene kapel in de Groe. Halfweg. 14. Halfweg tusschee Goes en 's-Gravenpolder, dus ook tusschen het voormalige strand der Schenge, en dat der Zwake, ligt eene uilspanning. Evenals men bij Veere bij het huisje ten Halve een berg vond, zien wij er hier ook een. Het overschot ligt op de erf van het huis en men klimt hem op met een trap, zooals weleer bij de herberg van Meliskerke. Voor die uitspanning is de berg niet gemaakt; zijn bestaan bewijst, dat oudtijds deze plek reeds was eene plaats van ontwikkeling en verkeer, en dit is 12 eeuwen geleden! De berg is veel afgespit door zekeren Adriaan Koole, schoonzoon van den heer Leverland vroeger te Middelburg woonachtig. Hij vond er niets in, dat zijne aandacht trok. Het eenige merkwaardige is dit, dat hij weder lag aan de grens der heerlijkheid. Hij is niet aangegeven op de kaart van Hat- tinga en ik heb hem afgeteekend als geslecht, ofschoon hij, zooals ik zeide, nog niet geheel is verdwenen. 4f Regelmatig zou het zijn nu langs aardewegen eerst naar Kapelle of Kloetinge te wandelen, doch wij verkiezen den nieuwen straatweg naar Goes. Goes. Deze plaats heeft vroeger altoo3 ter Goes, dat is zooveel als bij de Goes, geheeten en daarom zoeken wij den oorsprong van het wapen, eene Gans, liever niet in den naam van Goose of gans en ook niet in verband met de stad Gent en sluiten ons aan bij de uitlegging van hen, die oordeelen dat Goes het allereerst, voordat het een wapen had, genoemd is naar een vroeger, in oorkonden namelijk in 776 vermeld, water de Gusaha. Het komt mij voor, dat Goes, oudtijds evenals Middelburg en Zierikzee aan zee gelegen, ook op dezelfde wijze is ontstaan. Aan de uitwateringsplaats der stroomen zocht men te wonen, bouwde men hutten en hoeven en later een kasteel, terwijl de ligging mede bracht, dat er eene stad van groeide, later zelfs eene vesting. Goes werd de hoofdstad vau Zuid-Beveland. Evenals bij gemelde plaatsen zullen hier ook wel bergjes hebben gelegen, die nu verdwenen zijn en is er een voorland aangeslibd, namelijk Tot burgemeester van en Kortgene is bij kon. W. F. 3Wagtho. Bij beschikking van 12 Maart 1898 van Z. E. den Heer Minister van Justitie is den Rijksveldwachter D. van Bloois te St. Maartens dijk bevorderd tot brigadier-titulair. Voor het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld bij art. 56 onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs hebben zich in Zeeland 116 candidaten aangemeld: 72 mannelijke, 44 vrouwelijke. De commissie heeft bepaald, dat zij zich zal laten bijstaan door de volgende deskundigen -voorhet- vs.fe; aehter -totói&'namen vertaald H. Breetvelt, onderwijzer bij de Rijksnormaal lessen te Goes, (Nederlandsche taal en lezen); J. Swart, onderwijzer bij de Rijksnormaallessen te Goes, (handteekenen en schrijven); G. Brandt, onderwijzer bij de Rijksnormaallessen te Zierikzee, (rekenen)H. Koeltnans, directeur der bijzondere normaallessen te Terneuzen, (aardrijkskunde); P. van der Have, directeur der Rijksuormaal lessen te Zierikzee, (geschiedenis); B. van Ruijven, directeur der Rijksnormaallessen te Axel, (kennis der natuur); A. Lyscn, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en bij de Rijksnormaallessen te Middelburg, (zingen); H. de Raaf, directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg (onderwijs en op voeding); J. H. van der Bel, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en bij de Rijksnormaallessen te Middelburg, (vrije en orde oefeningen der gymnastiek); mej. A. S. Beugel, onderwijzeres aau school G. te Middelburg, (vrije en orde-oefeningen der gymnastiek); mej. M. J. de Haan, onderwijzeres bij de Rijksnor maallessen te Middelburg, (nuttige handwerken voor meisjes); mej. J. de Graaf, onderwijzeres bij de Rijknormaallessen te Goes, (nuttige handwerken voor meisjes.) Het schriftelijk examen wordt I April ge houden in het Schuttershof-, de mondelinge examens beginnen 12 April in bet gebouw der sociëteit St. Joris. de in 1331 bedijkte Goesche polder, zoodat dus nu ook die gemeeute, evenals de andere plaatsen, een lange haven heeft, die door de latere aanwassen henen loopt. Deze haven liep vroeger meer westelijk. Behalve de overblijfsels vau het slot Oostende, is er maar ééne zaak, zoo ver ik weet, die aan den alouden tijd herinnerthet is de naam van de van het marktveld naar de kade loopende straat, die men den aperel of afloop noemt. Misschien is de markt vroeger eene hoogte geweest, toen de kade laag was, thans is het omgekeerd. 15. Intusschen ligt even buiten Goes, links aan den havendijk, nog eene zekere kleine hoogte, eene onbeduidende onregelmatigheid van het terrein, die men nog altoos „den Berg" noemt zij is op geen enkele kaart afgebeeld, ook niet op die van 1550, door van Deventer gemaakt. Mijn geleider wees er mij op, dat in die buurt vele wijzigingen van terrein en water hebben plaats gehad, en dit is geen wonder. Is dat een vluchtberg geweest, dan dagteekent hij uit den tijd, toen de Goesche polder nog niet bestond en lag hij dus evenals die van 's-Heer Arends- kerke, dicht bij zee. De naam van den berg schijnt er op te wijzen. Ik beeld hem af, maar als verdwenen. Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1898 | | pagina 1