Gemengd Nieuws. HET PROCES Z0LA LANDBOUW. 'I Oesterberichtun. -i ■te J tal om dez hee ver l De werkzaamheden aan de haven zijn begonnen met het aanvoeren van grond. Reeds verdienen een paar ingezetenen daaraan hun brood. OUD-VOSMEER. Op de weegbrug „De. Hoop" zijn in het jaar 1897 gewogen 2214902 KG. bieten; 150731 KG. ajuin; 244468 KG. aardappelen; 3649 KG. gerst en 211035 KG. pulpe. Het cijfer van bieten, dat voor het daaraanvoorafgaande jaar 4523649 KG. bedroeg, is met het thans gegevene in schrille tegenstelling. Naar men ons mededeelt is de ongehuwde moeder, die in het begin dezes jaars onder ver dachte omstandigheden van een levenloos kind beviel, Maandag j.1. te Zierikzee voor den Rechter van Instructie geweest. Het „voorarrest" der verdachten van den paardendiefstal moet deze week met 30 dagen verlengd zijn. In den loop van dit jaar zal door het gemeentebestuur overgegaan worden tot de aanbesteding van het opbreken en weder herzetten van den basaltmuur aan de haven, daar deze in onhoudbaren toestand verkeert. Een en ander zal der gemeente op een flinke som te staan komen, wat, met het oog op het veel kleinere bedrag der ontvangen haven- en kade- gelden over 1897 dan in voorgaande jaren, de financieele toestand der gemeentekas natuur lijk nu juist niet van pas komt. Woensdag werd den agenten der bieten- fabrieken per telegram medegedeeld door hun betrokken fabrikanten dat de Bond van suiker fabrikanten het bedrag van het contract per 1000 KG. had verhoogd tot f10.zooals wij de vorige week reeds meldden, was deze prijs toch reeds „in openbaar geheim'' den verbouwers geboden door enkele agenten. STAVEN1SSE. In eene Woensdag 11. alhier gehouden vergadering van den Dijkraad der waterkeering van het Cal. Waterschap „Stavenisse" werd besloten tot belegging van f9000 kasgeld op het Grootboek derN.W. S. De vgorgestelde wijziging der grensregeling met den polder Oud-Kempenshofstede werd goedgekeurd. Vast gesteld werd de begrooting van 1898/99, in ontvangst en uitgaaf op f 17034,91, waaronder voorkomt een post voor het gewoon onderhoud tot een bedrag van f 1469,07. Ook in deze gemeente heeft zich een commissie gevormd voor de feestelijkheden ter gelegenheid van de aanstaande inhuldiging van H. M. de Koningin. Als Eere-Voorzitter werd benoemu beer 'L. J. Dorst, als voorzitter de T ,TT H. cRuijze, als penningmeester rol tn „Is r-cretavis 'Ie beer A. 7 Hansaeu' Jr. Bovendien werden er verscheiden; n benoemd om gelden bij de mgezetonen op te aaien. Over den aard der fee?r"!;;kheden r.r.dcr vordec beslist. vooral door diens heerlijk vioolspel. De Balade et Polonaise van Vieuxtemps werd met zeer veel gloed en gevoel meesterlijk uitgevoerd en lokte dan ook een daverend applaus uit, dat niet ophield vóór de heer B. de viool nog eens ter hand nam en een Largo van Handel ten beste gaf. Niet onvermeld mogen wij hierbij laten dat mej. Cor van Rijssel deze beide stukken uitstekend accompagneerde. De heer lz. van Gorsel bedankte na afloop, als voorzitter, met een toepasselijk woord de werkende leden, de dames voor hunne mede werking, den heer Berlioz voor zijne gewaardeerde leiding, den heer van Rijssel voor het afstaan van zijn piano en het publiek voor de opkomst in zoo grooten getale. Hij besloot met den wensch dat „Concordia" onder zijn talentvollen directeur, steeds moge groeien en bloeien, een wensch, door het publiek met luide instemming begroet. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Voor het examen fraaie handwerken zijn te Breda geslaagd de dames: W. Avé, T. K. M. de Lange en L. de Lange. Naar aanleiding van felle antisemitische artikelen (geteekend Th.) in De Limb. Koerier heeft de kapitein-cantine-commissaris De Ridder, te s'-Hertogenbosch, aandeu uitgever medegedeeld, dat hij dat blad niet lauger in de cantine der citadel-kazerne wil ontvangen en het abonnement tevens opzegt. De boeierschuit „Drie Gebroeders", schipper Pankow, met koffie van Holland naar Antwerpen, is in het Keeten gezonken door het stooten op een wrak of ton. Het schip is niet verzekerd. De schipper en zijn knechts landden met hun eigen boot. Het antwoord van den hoogleeraar luidde als volgt: „Gelijk ik reeds aan eene dame te Den Helder gemeld heb, die mij er over schreef, is deze geheele geschiedenis mij onbekend, en dus ook niet door mij aan ds. Huet medegedeeld. De professor in dat verhaal heeft gehandeld zooals ik zelf zou hebben gehandeld. Maar ik zou er bij gezegd hebben: „Jonge man, laat uw zonde u niet daarom, verlegen en bedroefd maken, omdat de menleken haar nu weten, omdat gij tegen God hebt misdreven. En laat ook uw bekeering zich niet gronden op spiritistische ervaringen, maar alleen op Gods vergeving. „Geheimhouding van het geschrevene verlang ik zoo weinig, dat gij dezen brief aan ieder moogt laten lezen, ja zelfs hem in het spiritistisch blad, waarin de geschiedenis stond, mijnentwege moogt publiceeren. Een straatroover heeft te Bremen op klaarlichten dag een oude zeekapitein, die in de nabijheid van het Burgerpark wandelde, neer- voor van In eene Woensdagavond alhier gehouden vergadering van ingezetenen, werd definitief besloten tot de oprichting van „Kinderfloralia". Circa 40 personen hebben zich voor een vaste jaarlijksche contributie verbonden. Jaarlijks zal er een tentoonstelling van de geleverde planten gehouden worden; hieraan zullen prijzen en premiën verbonden zijn. Als bestuursleden werden benoemd de heeren W. C. Crucq, P. v. d. Wende, J. Droogendijk, D. Roozemond en J. v. Zuijen, resp. als voorzitter, secretaris, penningmeester en commissarissen. THOLEN. Het fanfaregezelschap „Concordia" gaf Vrijdag 18 dezer op de bovenzaal bij den heer W. Moelker zijn 13e winterconcert. Het publiek was flink vertegenwoordigd, de verschil lende ten gehoore gebrachte stukkeu vielen blijkbaar in den smaak en getuigden van studie onder bekwame leiding, wat vooral in de moeie- lijke nummers uitkwam. Op aangename wijze werd het programma afgewisseld door enkele stukken voor piano en viool door de dames Raemaker en van Rijssel, beide leerlingen van den heer Berlioz, maar ambachten overgingen. Ik moet op twee zaken de aandacht vestigen, vooreerst, dat de groote weg, toen hij eens tot stand kwam, natuurlijk van Middelburg naar Goes liep, dat in wording was, dat hij dan van daar weder terug naar het midden des lands en van hier naar het oosten ging. Wij zullen langs dien weg, te weten langs Kapelle en Kloetingen, ook bergen vinden. Het is wel te begrijpen, dat dit middenstuk aan de oevers hooger was opgewassen, dat men het dus tot weg maakte en dat men er bergen vond, welker ligplaats wij wenschen op te teekenen. Eene tweede bijzonderheid is deze, dat het land rondom Goes, evenals alles, zeer laag gelegen was. Terwijl men anders streken bedijkte, heeft men dit middenstuk minder bebouwd en er minder voor afwatering gezorgd; het zijn dan ook weiden gebleven eii men noemde bet ook de Poel. Hetzelfde dus als in de Moeren van Schouwen. Wij zullen dan ook wel gemaakte heuvels aan de randen van die Poel terugvinden, maar geene in de Poel zelve. Van de stugge kasteelen bestaat dat van Oostende nog als herberg met zijne oude kelders, midden in de kom van Goes, maar het huis te yfeive, dat van Schenge en Baarsdorp en nog In een SpirUitiitc/i Weekblad onder den titel „Bekeerd" kwam een verhaal ongeveer den volgenden inhoud „Voor ettelijke jaren viel het een ouzer hoog leeraren op, hoe een zijner studenten, die bekend stoiid om zijn vroolijk humeur, in enkele dagen van stemming was veranderd en droef- scheen te worden. De professlir vroeg naar de oorzaak. De student antwoordde dat, reeds eenige avonden achtereer 's sv nds om 9 uur de deur zijner kam»1' !r.g ue lamp van zijn tafei werd genomen en uit üe deur gedragen, zoimei- dat .e seudeut een. mensch ontwaarde. Vclgde hij de lamp, dan was hij getujgp .van stjMiJkyerwekkende gebou* enissen. Do lamp kwam ook sfeeda vtmztjU teeug. De professor vroeg nu of hij daar eens b' zijn. Aarzelend stemt de student toe. 's Avonds is de professor present," Om 9 uur dezelfde j historie. De professor volgt met den tegen-1 stribbelenden student de lamp. Deze.gaat uy een trap op naar een zolder. De twee beeren volgen. Ze zien dien zolder veranderd in een gerechtszaaleen tafel met groen kleed, voorts tal van rechters in toga. Een dezer schrijft. De professor gaat achter hem staan en leest de regels, die hem het schandelijk leven iyan den student verhalen. De professor vraagt den student: „Is dit alles waar?" Meer dood dan levend antwoordt de student: „Ja!" „Dan op de knieën, en God om vergiffenis gevraagd", zegt de professor. „Beiden knielen, en de hoogleeraar gaat voor in het gebed. „Het visioen verdwijnt I „Sedert dien tijd is de student werkelijk bekeerd." En dan volgt ten slotte „Deze gebeurtenis is ds. Huet naverteld, die het had uit den mond van prof. J. H. Gunning". Twee studenten in de geneeskunde schreven, naar een hunner in De Tijd mededeelt, daarop aan prof. J. H. Gunning te Leiden. geschoten en uitgeschud. De dader is outkomeu. Te Rebain, in Henegouwen, is een ont zettende misdaad gepleegd. Daar heeft zekere David zijn vader en moeder vermoord en beroofd, alleen om gelijk hij na zijn gevangenneming neeft bekend de middelen te hebben tot vroolijk vieren van het carnaval. Het parket van Luik heeft zich naar Tilff begeven otn een onderzoek te doen in eene ver schrikkelijke zaak. De vrouw van een eerlijken spoorwegarbeider wordt verdacht, niet minder dan dertien kinderen, meestal onwettige, die bij haar besteed waren, van gebrek en honger te hebben laten sterven. De geneesbeeren hebben reeds de lijkschou wing van vier kindereD, 4 tot 7 maanden oud, gedaan. Talrijke, zeer bezwarende brieven zijn in beslag genomen, waarvan het onderzoek den kelijk ook eenige schuldige moeders zal doen ontdekken, die der vermoedelijke moordenares belangrijke sommen zouden betaald hebben. Op dit oogenblik waren er bij vrouw M. zeven kinderen in de kost, waaronder een van 15 en een van 12 jaar. Drie zijn zoo vervallen van gebrek dat zij letterlijk sterven waar ze zitten. Beleefd zijn op reis is zeer mooi maar de Engelsehen zouden zeggen onpractisch en de beleefdheid van den heer D. had zelfs voor bem I zeer onaangename gevolgen. Aan »sn druk station kwam dezer dagen de j heer D., een op en top beleefd man,iin grooten haast van uit deu tunnel de trap op, toen hij j tegen een man liep, een langen, pootigen kerel, I met groote. coren, waaruit bosjes haar puilden. I Hij had een hoogen 'hoed op en een buiten- mocht mcdelschon boord aan en leek een als heer i gekleed boer te zijn, die van een begrafenis kwam. fard n, meneer, sprak de beleefde D., even zijr- vaart stuitend?5" Hé? 1 vroeg de man. Ik vraag excuus, meneer, herbaalde D. iets harder, daar hij meende dat, trots de groote ooren met de bosjes haar, de man doof was. Dit bleek dan ook spoedig, want de kerel bracht een grove hand achter een dier reuzen- ooren en schreeuwde Ik kan oe in het geheel nie verstoan Ik vraag je excuus 1 riep nu D. zóó hard dat zijn stem boven het geffuit van een weg- stoomende locomotief uitkwam. Ik stiet je aan! De doove kwartel ten hoogste verbaasd: Waarom? 'n Ongeluk! kreet D. Ongeluk?! schreeuwde de doove kerel. Joe snoeshaan, verkeuskop, tuug dat ie bent en hij greep den beleefden D. aan en drong hem met een duw tegen den gladden want van den tunneltrap 'n ODgeluk? dat bent oe zelf en hij beukte op het ontstelde gelaat van ;D. en omklemde toen diens hals met zijn grove, groote handen en was er niet juist een soldaat achterop gekomen, die D. ontzette, dan had de doove reus het beleefde D'tje misschien geworgd. is afgeloopen, zooals te verwachten was, met ds veroordeeÜDg van dien grooten schrijver esj strijder voor recht en waarheid. De jury sprak aan het slot der vijftiende zitting het schuldig uit zonder verzachtend, omstandigheden, wegéns laster tegenover des krijgsraad, waarna het Hof den beklaagde ve: oordeelde tot het maximum der straf, welke de wet in deze zaak veroorlooft, n.1. een jaar ge- vangeniutrar en 3000 francs boete. Aan den medebeklaagden gérant van 1'Auror zijn 4 maanden en dezelfde boete opgelegd. I En die uitspraak werd met de luidruchtigst! vreugde begroet! De officieren werden toegé juicht, terwijl men voor den veroordeelde nie| eens den eerbied van het zwijgen overhad, ei hem toebruldeWeg met ZolaDood aan Zola Gelukkig zorgde de politie er voor dat men den brave geen lichamelijk letsel kon aandoen. Uit Parijs wordt, dd. 24 Eebruari geseim dat Mr. Labori een aanvraag tot voorziening cassatie heeft ingediend. Zola was. overtuigd dat Dreyfus door ee: onrechtvaardig vonnis getroffen, als een oi schuldige wegkwijnt op het Duivelseiland, wa; behoorden te zijn een aantal met goud en tog versierde duivels, uu nog rondwarende mensehelijke gedaante, misschien zinnende, w nu weer als een nieuw offer voor hunne misdadt vallen moet. Zijn dat nu die „verlichte Eranschen"? Ellendig ïrankrijkZiek, neen rot zijt ge t in merg en been! Of toont het geen totai verrotting als daar een troep officieren en rechter samenspannen om iedere waarheid die licht moei aanbrengen den kop in te drukken met leugentaal: „dat verbiedt bet ambtsgeheim". Toont het geen totale verrotting als daar ee; bende advocaten er genoegen in viudt wannee een onschuldige belet wordt zich te verdedige en dan zulk een weerlooze staat uit te lachei als echte kwajongens Maar genoeg! Dreyfus blijft waar hij is, wa in dat groote, aangebedene, ridderlijke? Frankrij, is plaats voor de grootste rechtsverkrachting di ooit kan gedacht worden. Arm Frankrijk! Door de afdeeling Oostburg van de Zeeuwse? fandbouwinaatschrppij iv ie een; Woensda; gehouden vergadering Les/otea tof oprichting, van één of meer iandbuuwc sussen. Aan he; bestuur werd daartoe een onbepaald crediet! verleend. Uit Hoekschewaard woru't aangezien thans door de agenten bit. fabrikanten fiO wordt uitgeloofd, de meestei da landbouwers overgaan tot het sluiten van contracten.! Dl ni VI ki bi di vele andere zijn geslecht, doch van de bergen is nog een hoogst enkele over, tot op onzen tijd. Of er rondom die lauden in de 5e of 6e eeuw reeds dijken lagen, weet men niet. De bekende bedijkingen, b.v. die van den Pieterspolder in 1395, hadden veel later plaats. Misschien waren er lichte schoordijkjes; wellicht ook beletten de uitgestrekte voor-schorren den vloed tot die gevaarlijke hoogte te komen als later, toen inen overal betere dijken had gebouwd en daardoor bet stroomgebied enger had gemaakt. s'-H eer Arendskerke. De oude polder van dit ambacht werd later door den tegen woordigen, thans ver van het water verwijderden dijk beschut. De overlevering zegt, dat in de 12e eeuw al de omringende landen, die toen zeker goed bewoonbaar waren, hebben toebehoord aan een schatrijken grond eigenaar, die men om begrijpelijke redenen noemde Areud met den Buik en die misschien wel rijk geworden was door landerijen, die hij van de Edeien van SckeDge en deze van het grafelijk huis had ontvangen, omdat zij diensten hadden bewezen in den oorlog met Vlaanderen. Hij liet drie zoons na Arend, Wisse eu Hendrik de laatste stierf spoedig, doch had kinderen. De drie, zoo op eens schatrijk geworden heeren volgden de gewoonte dier tijden het zal omstreeks het jaar 12601300 geweest zijn om hun geluk niet alleen in aardsch bezit te stellen maar om van hun vroom gemoed te doen blijkeii door het bouwen van eene kerk. Dit zou de oorsprong geweest zijn van de dorpen 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Hendrikskinderen en in bet midden van Wissekerke. Het spreekt van zelf, dat zij dit deden op reeds bewoonde plaatsen en dus dicht bij de reeds eeuwen oude bergen. Wissekerke heeft, zoo ver bekend nooit een berg gehadmisschien heeft men hem voor de kerk en den zwaren toren gebruikt; althans deze stond op een hoog terrein. Het is nooit een groot dorp geweest. De rondom met boomen omgeven kerk is reeds in 1807 en de mij vroeger goed bekende, zware toren in 1838 afgebroken. Het was toen, in den tijd van pest en andere rampen, algemeen de gewoonte, dat als de kerk zelve niet zorgde voor kapellen, het de ambachts- heeren deden, die er, zoo mogelijk, hun naam aan verbonden van de half onderhoorige boeren was niets te verkrijgen. Vooral de vrees voor den zwarten dood in 1348 is voordeelig voor de kerk geweest; doch deze heeft in Zeeland, Sluis wellicht uitgezonderd, niet ge. In de laatste week van Donderdag lot; Denderdag werden van lerseke verzonde! 780.000 oesters tegen de volgende prijzen: 4( —50 KG. 10—15 gld, 50—70 KG. 15—21 gld, 7080 KG. 28—38 gld, boven 80 KG 3855 gld, imperialen 6570 gld. In „de Telegraaf" dd. 24 dezer komt het volgend ingezonden stuk voorj SCHELDEWATER. Naar aanleiding van de mededeeling in ons Ocb( tendblad van 15 Febr. als zoude het ongekend hoog zoutgehalte in de Ooster-Schelde thans niet, getij de beide vorige jaren, Aanleiding geven tot klachte en achieruilgang, integendeel men, niettegenslaandj dat, toch „vrij wel tevreden kan zijn", schrijft ee onzer abonnés het volgende Uw berichtgever van bovenstaand is m. i. mindi juist in zijne conclnsiën, want alhoewel het zou gehalte zeer zeker ongekend hoog is, heeft dit, omda wij nu toch in den nawinter zjjn, geen invloed mee op de leverbare oesters van dit seizoen, die voo het grootste gedeelte reeds aan de consumptie ver kocht zijn, en er dus de nadeelige gevolgen nii meer van kunnen ondervinden. ni de zei rei ov ■ul "S nii heerscht. Het eenige wat ik er van weet i dat de graaf mannen uitzond om de vreem delingen op te pakken, die daer ommegaan me den venyne. Wij weten, dat thans zulk eei vooroordeel nog niet is verdwenen. De kerke; der drie dorpen zijn waarschijnlijk uit dien tij< of van 1200. Arendskerke lag beueden den dijk en i welvarend gebleven doch is nooit groot geworden, het bleef een transito naar Goes, waarvan alleen een paar herbergen en een voerman voordeel hadden. De heerlijkheid zelve echter heeft zich wat sommige rechten van aan- en opwassei betreft, uitgestrekt tot in het Nieuwland van Walcheren. De kasteelen van Schenge ei Baarsdorp belemmerden vermoedelijk, dat er te Arendskerke een kasteel werd gebouwd, doet de aloude berg bleef, en ziet er nog aangenaan uit, omdat de gemeente er behagen in schepti hem in stand te houden. Jammer genoeg da hij niet vlak aan den dijk, den straatweg ligt daardoor ontgaat hij den blik van den vroeger voorbij rijdenden, thans sporenden vreemdeling. Het voormalige haventje op de Schengo bestaal nog zoo wat, maar brengt ook gecne nieuws gierigen aan. De fraaie berg blijft dus ongezien, (Wordt vervolgd.) hal in I sal; zoo dei we; op jon| I gin; verl I nief trac I er I) inga men B per keei I daai hem die Had daar D

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1898 | | pagina 2