O e ui e n g d Nieuws. êend, overgegaan tot benoeming van een ont vanger-griffier; op de aanbeveling door het Bestuur daarvoor overgelegd, kwamen voor de heeren J. M. de Graaff, D. J. Ampt, Gz. en L. M. Friderichsde eerste werd met 40 van de 47 uitgebrachte stemmen benoemd. De heer Van Gorsel dankte deu heer G. J. de Graaf voor al wat hij gedurende het vervullen der betrek king van ontvanger-griffier in het belang van het waterschap had gedaan. Naar men ons mededeelt moeten de prijzen van de bieten, (het contract luidt, zooals bekend, f 9,50 per 1000 K.G. met bijna gelijke bepa lingen als in 1897) door sommige agenten ver hoogd zijn, altijd nog in het „geheim". Men deelt ons verder uit beste bron mede, dat in West-Noord-Brabant reeds karwijkoolzaad en weilanden worden omgeploegd om bieten te zaaien. Commentaar overbodig, maar in elk geval prosit den bietenverbouwers! Donderdagavond werd door de vereeniging „Eendracht" opgevoerd een blijspel getiteld „De Parkietjes", dat zeker aller bijval kon verwerven er werd uitstekend gespeeld en vooral aan de dames J. Ampt, Fd, en P. Platteeuw en den heer Mol, in wier handen de hoofdrollen waren, mag een woord van lof niet onthouden worden in mej. Platteeuw, die in dezen winter voor het eerst medeweikte, begroeten wij een, beste werk kracht voor het gezelschap. Aan den heer M. J. de Graaff mag zeker dank geweten worden voor de inrichting van het tooneel in het laatste bedrijf; met gebrekkige hulpmiddelen had hij er een net versierde tuin van gemaakt. Een prettig bal was het slot; zooals (wij zijn in dit opzicht niet verwend) meermalen in de laatste jaren, was het publiek gering. POORTVLIET. Op de weegbrug te Strijen- ham, gemeente Poortvliet, zijn in 1897 gewogen 2,136592 kilo bieten; 351522 kilo pulp; 194122 kilo aardappels en 144451 kilo juin, of wel in 't geheel 2,826687 kilo. De aandeelhouders hebben dus ook dit jaar weer goede rente van hun kapitaal. SCHERPENISSE. Donderdagavond zijn de ingezetenen dezer gemeente op het gemeente huis bijeengeroepen, ten einde te spreken over de feestviering ter gelegenheid van de inhul diging van H. M. de Koningin. Door de aanwezigen werd bij stemming eene commissie gekozen, bestaande uit de heeren C. D. Bolier, Voorzitter, L. Heijboer, Secretaris, J. A. de Graaff, Penningmeester, C. Hartog, A.Az. en P. C. van Dalen medebestuurders. Voor de feestviering werd voorloopig vastgesteldEen schoolfeest, bedeeling aan de armen, illuminatie en versiering van de gemeente, vuurwerk, volks spelen en een optocht, voorstellende het inhalen van H. M. de Koningin aan de grens van de gemeente. THOLEN. Mej. C. Hoogkamer, van Oud- Vosmeer, leerlinge aan de Rijksnormaallessen alhier, heeft te Breda met goed gevolg examen algelegd voor de acte nuttige handwerken. In de Woensdag gehouden zitting van den Gemeenteraad van Middelburg werd o. m. in behandeling geuomen het voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop van de gasfabriek aan de Imperial. Het aanbod door deze maatschappij gedaan was een afkoopsom van f 550,000, een gasprijs van 8 cent voor particulieren, voor verlichting, 6', j cent voor verwarming, 4 cent voor straat verlichting, 7 cent voor gemeentegebouwen. De concessie zou gegeven worden voor 35 jaren met bepaling, dat de gemeente alsdan de fabriek kan overnemen voor de getaxeerde waarde. De principieels quastie gemeentebelieer of exploitatie in concessie door B. en W. op den voorgrond gesteld werd zonder discussie uit- andere hoogte wel, niet alleen wegens zijn naam, maar omdat men er meermalen ongewone, oude steenen in gevonden heeft en beenderen. De eerste hoogte is afgeteekcnd in den zoogenaamdeu gemeente-atlas. De tweede heeft gelegen kort bij het dorp en wel aan den grindweg op een stuk bouwland. Zij heet nog de Hoogemeet en behoort aan de Hervormde kerk. Een en ander maakt, dat ik mij gaarne aan den heer K. aansluit en de Hoogemeet voor den vliedberg houd, waarbij zich als gewoonlijk een dorp ontwikkelde. Opmerkelijk is liet, dat hij aan de kerk behoorde; ik heb dat meer ontmoet. Oudeland e. Ligt noordelijk van Ellewoutsdijk, en aau de zuidzijde der voormalige Zwake. De naam geeft, tegenover de zeker geene bergjes bevattende nieuwere gemeenten vau Driewegen, Heinkens- zand en Ovezande een oud land te kennen, maar daaruit volgt natuurlijk nog niet, dat een deel des lauds opklimt tot den tijd der bergen. Bewijzen zijn er dan ook niet, dat er zeker ook een vluchtheuvel heeft gelegen; doch zeer gegronde vermoedens zijn er wel. 5. Er is eene hofstede, die in 1891 aan den kort te voren overleden Burgemeester had toebehoord. Deze hoeve heet de Berg en is volgens het oordeel van den secretaris, den heer A. Lous, jeker een vliedberg geweest. Ia ons vlak land gemaakt in dien zin dat met 11 tegen 4 stemmen besloten werd dat de gemeente-exploitatie zou behouden blijven. Woensdagavond omstreeks 10 uur geraakte de Sciieveninger bom No. 173 op de Zuidpier te Ymuiden. Het schip zonk spoedig daarna en de bemanning, bestaande uit 7 man en den schipper Job Mos, ten 30-jarig gehuwd man, kwam om het leven. Onder de bi manning waren ook twee zijner broeden, v wie één 20 jaar oud, 14 dagen geleden gehuwd. Bij een der vertooningen van het drama Dreyfus te Utrecht, geschiedde 't, dat, toen in den krijgsraad de vraag gedaan werd: „Is Dreyfus schuldig?" een man van het schellinkje met een geweldige stem bulderde „Neen!" Een oogenblik verbaaing in de zaal; onmiddellijk daarop dreuuende loejuiching van alle kanten. Tengevolge van het hooge wster is het eiland Marken weder geheel ondergelqopen. Dit is nu reeds de 3e maal ïu dezen winter. Te Ambt Delden viel een man van een hoogte, in de diepe gracht van het kasteel Twichel, waar hij werkzaam was. De toegschoten bedienden slaagden, na veel moeite er in, den drenkeling nog levend op het droge te brengen, doch na eenige uren overleed hij. Te Andijk (N.-H.) zal eeue fabriek worden opgericht tot inmaak van groenten ia bussen. Verscheidene landbouwers hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Op het eiland Terschelling ziju zooveel ratten, dat er een premie van eeu dubbeltje gesteld is op het vangen en doodeu vauzulk een dier. Tegen vijf jongens in Schoterland, van welke de oudste 12 jaren telt, is proces-verbaal opgemaakt wegens opzettelijke brandstichting. Met lucifers staken zij twee hoopen turf in brand, waardoor de eigenaar f 40 schade leed, Te Makkum is door een hoos groot- ichade aangericht. Eenige boomer werden ontworteld, schepen sloegen los van dei. wal, verschillende daken werden naar beneden geslagen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Te Amsterdam heeft de inspec ur, na kennisgeving van het overlijden van ee kmdje vau 9 dagen, een onderzoek ingesteld,, waarbij is gebleken dat de baker het kind in pl ats van zoete olie, bij vergissing een weinig op; Ideidoc had gegeven; eenige uren later s het overleden. Den 12en Miart hoopt Kaatje van den Berge, wed. C. Tuin, te Dreischor, haai l(J4en verjaardag te herdenken. Zij is de cdiste be woonster van de provincie Zeeland. Terwijl onlangs de Vrijetaats-tre H voorbij Donkerpoort (Oranje-Vrijstaat) ging, moest tel kens worden stilgehouden vanwege ontelbare duizendpooten, die over de lijn trokken en den trein tot stilstand bracüten, doordat de spoor staven glad werden en de wielen der jccomotief deden draaien zonder den trom vooruit te brengen. Men moest telkens zand op do spoorstaven werpen om vooruitgang te brengen u de loco motief. Ook bij Bloemfouteil d- aanwezig heid van myriaden duizendpoot, constateerd. De Fransche schrijver Sar Peladah, heeft in een interview met eeu Kumaauseh journalist ook over de Dreyfus-zaak gesproken. Hij ver klaarde, dat hij minder aau de schuld van Dreyfus geloofde dan aan de erbarmelijkheid der militaire rechtbanken, welker leden misschien goede officieren maar geen goede rechters waren. „Zola", zeide hij, „is een oprecht man en veel te rijk om zich te laten oinkoopen. Ik bewouder hem en deu moed, waarmee hij den strijd tegen het militairisme heeft aanvaard". „Als Zola veroordeeld wordt," zoo voegde hij er bij, „zou de strijd tusschen het militairisme is de naam bijna reeds genoeg om dit besluit te wettigen. Er is intusschen nog een „Molenberg" waarop nu, naar ik meen, geen molen meer slaat, doch dien men wel voor een afgegraven vliedberg houden mag. Oudelaud en Baarland zijugrooten- deels één en dezelfde, in de vlakte bedijkte polder en nu heeft die Molenberg eene ligging, geheel tegen den eerst bedijkten dijk voor den polder Oudelaud en Baarland en het is zeer denkbaar, dat men daar later op den berg een molen, misschien een watermolen heeft gemaakt. Hij ligt aan den Watervlietschen dijk in dier voege, dat de berg geheel in den dijk is opgenomen, hetgeen maar zelden gebeuren kou. Baarland en Oudelaud zijn sedert onheugelijke tijden tot een waterschap vereend, doch misschien was er vroeger eene scheiding, op welker grens de berg lag. Op mijn kaartje heb ik alleen den eersten vermoedelijken berg afgebeeld. Baarland. Of de naam van deze heerlijkhe d afstamt van een eigennaam of van het oude woord baar voor open zal ik niet trachten uit te maken genoeg is het voor mij, dat het ook i. .veer een zeer oud land is, door de Schelde out; t..au maar ook vaak zeer outhavend. Het verliV'r b.v, het dorp Bakendorp. Zekere tak der nvier, de Dierik, scheidde he van Elsdijk er. innig en de beschaafde wereld zoo hevig worden, dat er wel een omwenteling kon ontstaan." DREYFUS. Een Engelsche schrijver, David Christie Murray heeft een onderhoud inet mevrouw Dreyfus gehad en haar de vragen gesteld, die de rechtbank haar verbood te beantwoorden. Dit onderhoud liep voornamelijk over het optreden van kolonel Dn Paty de 'Jlam. Indien men mevrouw Dreyfus voor het gerechtshof had willen aanhooren, had men kunnen vernemen hoe deze gentlemanhaar voor den eersten keer had opgezocht. Hij kwam binnen met den heer Cochefert, hoofd van de detectives. Hij deelde haar mede dat haar man in hech tenis genomen was en doorzocht het geheele huis, om dus het bewijs te vinden van zijn theorie, dat kapitein Dreyfus bij voorbaat voor zorgen genomen had, en al de documenten, die zijn schuld bewezen, in veiligheid gebracht had. Als men iets vond was hij schuldig; als men mets vond, was hij het dus te meer 1 Ze verboden haar aan iemand ter wereld mede te deelen, dat haar man een gevangene was en dat ze het huis onderste boven gekeerd hadden. Den volgenden keer kwam de kolonel alleen en zestien dagen achtereen kwam hij eiken dag het huis binnen om haar mede te deelen, dat baar echtgenoot zijn kameraad, die nog te recht moest staan 1 een ellendeling en een verrader was, dat hij een gemeen wezen en een schandelijk echtgenoot was. Beurtelings bedreigde en vleide de kolonel me vrouw Dreyfus zestien dagen lang. Hij poogde baar een bekentenis af te dwingen van baars echtgenoots schuld. Ze zeide niets omdat ze niets te zeggen had. Maar kolonel Du Paty de Clam volhardde met zijn aanvallen op de ongelukkige, weerlooze vrouw gedurende den geheeien tijd van het onderzoek, zelfs na de veroordeeling, toen haar hart door angst verscheurd was. Ja, hij her haalde zijn aanval, op het oogenblik zelf, dat haar man de afgrijselijke vernedering en degra datie onderging op het Champ de Mars. Welk een optreden voor een officier 1 Mevrouw Dreyfus verklaarde plechtig dat al de verhalen van haar echtgenoot's ontrouw leugens, mets dan leugens waren dat er geen beter echtgenoot, geen beter vader leefde dan haar man steeds was. Elke brief, dien zij van hem ontvangen had na zijn gevangenneming, was geweest een ver klaring van zijn onschuld, en uit het diepste van laar ziel geloofde ze in hem en in zijn volmaakte onschuld. De i eersten keer dat ze hem zag na zijn in- hech .nisneming, verklaarde hij - haar dat alles wat nem gebeurde hem volkomen onbegrijpelijk was en dat hij het slachtoffer moest zijn van eec buitengewone samenzwering. .ooit had hij opgehouden dit te verklaren. liet is moeielijk te zeggen wat gehemd zou zij: indien deze vrouw op haar eenvouuige wn rdigo wijze voor de rechtbank had kunnen vei aaien hoe ze behandeld werd door een officier, ton kameraad van haar echtgenoot. Maar het is thans de groote vraag nietIs Dreyfus schuldig of ouschuldig, maar welZal Zola zijn doel om een revisie Ie verkrijgen, ten slotte bereikeD, al zal hij, om dat doel te bereiken, in de gevangenis terecht komen Opgeven zal hij het met. En de volksgunst die te Parijs zeer grillig is kan elk oogenblik verkeeren. Misschien zal het niet lang meer duren of dezelfde volksmenigte, die nu roeptZola a mort 1 zal uit volle borst gaan schreeuwen: ViveZola! Het begint er voor de handschriftkenners ook treurig uit te zien, de een na den ander wordt gewoon afgemaakt. En het bekende gezegde: Geef mij tien woorden van iemands haudscbrift veieend was het met Hoedekeuskerke. Dressel- huis noemt dit laatste er het oostdeel van. In de Vlaamsche oorlogen hebben de ridders van Bakendorp en Baarland door roem en rijkdom geschitterd; het deed er toen zooveel met toe of men in een afgelegen polder woonde; thans gaat alles naar de middelpunten vau bevolking en beschaving; met de geharnaste ridders verdwenen ook hunne burchten. Het later zeer vernieuwde kasteel is ook hier gesloopt in de 17e eeuw en voor goed verdwenen in de achttiende. Elders ook iu de Zeeuwsche volks almanakken van 1837 eu 1841 is het beschreven en afgebeeld, en ook in de Cronyk vau Zeelaud. Het lag midden in de heerlijkheid eu behalve van dit spreken de oorkonden nog van een ander slot, dat in dit ambacht heeft gelegen en den eigenaardigen naam droeg van Hellen- burgt en dus aan den kolk Helium herinnerde. Baarland is ook vele jaren in bezit geweest van nakomelingen van het beroemde geslacht der Renesses. Op blabz. 39 vermeldde ik, dat sommigen Duivelaud houden voor het land der afkomst van die machtige heeren. Uit een door wrocht werk van deu heer 1. W. des Tombe Het geslacht vau Renesse, 's-Grav. van Stockum 1897 is mij gebleken, dat zij eigenlijk af tammen van zekeren Costijn van Zierikzee, dl zijne goederen aldaar ruilde tegen andere in Je duinen met Graaf Floris den Vierden. (Wordt vervolgd.) dei Dt Kf Kf ale en ik zal hem laten veroordee'len kan nu wel gewijzigd worden als volgt: Geef mij tiei woorden niet van iemands handschrift en mei de hulp van drie deskundigen zal ik hem te gronde richten. In de zitting van Donderdag verklaarde gene raai de Pellieux dat men op het oogenblik de interpellatie door Castelin bij het ministerie vai oorlog het onomstootelijke bewijs in handen had van de schuld van Dreijfus, en dat hij dit bewijs had gezien. Na deze verklaring ontstond begrijpelijkerwijs groote beweging. De advocaat Labori antwoordde hierop, dat dit een nienw feit is, hetwelk onverwacht in het debat is geworpeu, en dat over alle stukken, om waarde te hebben, moet beraadslaagd worden Nu er eeu tweede dossier schijnt te bestaan, is revisie eene noodzakelijkheid geworden. „Meu toone ons dit stuk, zeide hij, en als Dreyfus schuldig is, dan zullen wij ons daarvoor buigen, Na de zitting was het buiten de gerechtszaal zeer rumoerigernstige ongeregeldheden hadden echter niet plaats. In deu Donderdag te Parijs gehouden Mini»-, de terraad heeft de Minister van Justitie inedege- deeld van de Senatoren, oud-Ministers van Justitie, Trarieux en Thévenet eeu verzoek te hebben ontvangen om te interpelleeren over de onwettigheid, die op 22 December 1894 door den krijgsraad, die Dreyfus veroordeelde, zou zijn begaau, eene onwettigheid, hierin bestaande, dat aan den krijgsraad stukken zijn inedege deeld buiten den beschuldigde eu diens verde diger om. De Minister zal aan den Senaat vragen de 2 beantwoording vast te stellen na afloop van het hangend geding. In het dorp Parkesburg in YirgiiuJ, Amerika, woont een zekere John Mossman, die doofstom, sedert zijn geboorte, niet zulk eeu fijnen neus begaafd is, dat hij op meer dan honderd meter afstand de nadering van personen niet alleen ruikt, maar ook m. onfeilbare zeker heid weet te constateeren of de v. Vreude eer: raau, vrouw of kind is. Hij ruikt 00 dienzelfden afstand ook, of hij te doen heeft met een Noord- Amerikaan, een bewoner der Zuidelijke Staten of met een Europeaan. De man trekt van zijn lijnen reuk partij tot het opsporen van petio- leumbronnen, die hij op 5 a 6ÜU voet onder den bsganen grond kan ruiken. Hij heeft er reeds c veertigtal aan diverse petroleum-syndicaten 1 1 ezcu en men verzekert, dat hij dnor mijl- i v... ziju neus reeds meer dan 510,000 dollars heeft verdiend, Zondag 23 Jwnuaii 1.1. waren naai ops !uit een particulier, schrijven wordt meegedee:.', alle Hollanders tè Pretoria in opschudding naar aanleiding van een verspreid gerucht als zon onze Koningin Wilhelmina zijn doodgeschoten. -- Vier gevangenen, die opgesloten waren in een cel van de gevangenis te Durtinund, schelden Zondag tegen het aanbreken vau den dag den cipier. Nauwelijks was deze binnenge komen of zij gingen hem te lijf, knevelden hem en namen hem zijn sleutels af. In het magazijn zochten zij ieder een stel kleeren uit, openden vervolgens de buitendeur en namen de vlucht. De reizigers van den sneltrein van Ant werpen naar Amsterdam werden gisteren even voorbij Dordrecht opgeschrikt, doordat een uit stekend voorwerp van een voorbijgaandeu goe derentrein, tegen de wagens sloeg. De kast van de bagagewagen werd geüeel weggeslagen, ruiten van coupés werden verbrijzeld en het postrijtuig geheel vernield. De verloting der goederen, aangekocht door de u Vereeniging voor Landbouw, Handel en Nijverheid!' zal plaats hebbeu te Amsterdam, in het paieis voor Volksvlijt, en aanvangen op Dinsdag 22 Februari a.s. ten half elf ure precies. De prijzen zijn aldaar van den 17 dezer af tentoongesteld. De Fransche beul Deibier, Moneieur de Parit, heeft den 12u dezer zijn 70n verjaardag gevierd met het guillotineereu van een moordenaar te Bastia. Bij een brand in de Monnikenscliansstraat, te Gent, is eeu 72-jarige voddenraper, in wiens kamer de brand uitDrak, om het leven gekomen. De man sprong, toen hij zich door vlammen zag omringd, het venster uit en verbrijzelde zich het hoofd bij zijn val op de straatsteenen. In Engeland worden per jaar ongeveer 400,000 kanarievogels verkoebt voor een geza menlijk bedrag van f 1,200.000. Ongeveer 100,000 daarvan komen uit Duitsohland; want de Duitsche kauarievogelteelt is nog altijd als de beste vermaard. Maar de Engelsche vogelteelt gaat vooruit, want de overige 300,000 waren alle iuheemsche kanaries. De voornaamste plaats voor den Engelschen kauarievogelhandel is de stad Norwicli. Ouder de hauanes zijn er, die zeer hooge prijzen opbrengen; soms wel f500 per stuk meer dan bun gewicht ia goud. Buitengewoon groote uien kan men ver krijgen, als men de gezondste en grootste exem plaren, in deu winter in de nabijheid van een warmen kaohel hangt, waar zij bijkans uitdroge». NTc He Fn ech twi ran 1:111 oh »M har ■ie v. or al

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1898 | | pagina 2