G weekMafl, piijfl aan fte Mim Tan oesterleell, landliBif, enz. IQ N 3 N°. 648. Zaterdag 27 November 1897. Vijftiende jaargang. EN J. M. C. POT, Publicatie n. Van onze berichtgevers. BINNENLAND. ns VVS' k DT Gemengd N i e n w s. FEUILLETOH. De verbannen Nihiliste. bij m et olonii IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden slukken, onz. worden niterlijk op DONDERDAGAVOND ngewachl un het bureau te T holen ol v66r DONDERDAGMIDDAG bl) onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: ÏHOLl.t Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elkt advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. orgemeester en Wethouders van Tholen brengen, volge art. 83 der algemeene pölitie-verordening, kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat vervoer van secreetmest kan plaats hebben ge- inde den nacht van oensdag 1 op Donderdag 2, )onderdag 2 op Vrydag 3 en Vrijdag 3 op Zaterdag 4 December, len, den 26 November 1897. burgmeester en- Wetlt. voornoemd M. G. VAN STAPELE, burgemeester. P, LABAN, secretaris. Ia de Noordzee is een krab wier rug vier volwassen oesters Ir ij tj it 58 a-por f3 fö.-f i-porl jen vi i ningi anng cha jreeli hl 25 f 0,4 10,3 Lid if geel wordt ij* va eu Tweede Kamer. De Indische begrooting is voor de Tweede imer aangenomen. Wat bij de behandeling het meest de aan- cht getrokken heeft zijn de beide teleurstellende rklaringeu van den Minister, dat de koffie- jzen gedaald zijn, et kt de bevloeiingswerken de Solo-vallei (Java) de i^ming zullen over- •ijden. Hoeveel is niet gezegd, en was nog it te zeggen, maar men mag aannemeu, dat t niet weinig zal zijn. Het was te verwachten, t.de regeering daarover hard zou gevallen rden. Met de motie-Van Kol is het gegaan zooals wachten was, of eigenlijk nóg erger, want ten itte verklaarden zich slechts 3 stemmen er or, zoodat een paar zijner weinige geestver- inten in de Kamer, den voorsteller nog in n steek gelaten hebben. De minister van binnenlandsche zaken ver aarde den wensch van den heer Van de Velde, het mond- en klauwzeer te doen vervallen de rij der besmettelijke veeziekten, thans iet uitvoerbaar te achten. Door den officier van justitie te Breda is appél ingeteekend tegen het vonnis van de arrond.- f g chtbank aldaar, waarbij de hovenier G. Franken Bergen op Zoom, die aan twee stembureaux jn stem uitbracht, is vrijgesproken. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is epaald dat de militieraad te Zierikzee zitting houden op 28 December a.s., voor de ge- eenten St. Annaland, St. Philipsland en tavenisse. Verder is het door de provincie te dragen indeel in de lichting voor 1898 gesteld op 70, waarvan: Goes 18, Kapelle 6, Kattendijke Kloetinge 4, Krabbendijke 5, Kruiningen 7, "e lud-Vosmeer 4, Poortvliet 3, Killand-Bath 4, e cherpenisse 4, Schore 2, St. Annaland 4, St. B ]_stl laartensdijk 8, St. Philipsland 5, Stavenisse 4, holen 7, Wemeldinge 5, lerseke 8. IERSEKE. gevangen, op waren vastgegroeid. Als 't waar is, heeft dat dier ook heel wat op haar horens genomen. De smid, die vóór 14 dagen een stuk ijzer in zijn oog heeft gekregen, zal dat lichaams deel kunnen behouden, maar gedeeltelijk het gebruik er van moeten missen. Het plan der havenvergrooting is eindelijk goedgekeurd bij het gemeentebestuur terug ont vangen. Men heeft nu flink den tijd tot aan besteding en de aannemer zal ruim denktijd hebben om de uitvoering voor te bereiden, 't Is te hopen dat vele Iersekenaars er werk aan zullen vinden. Heden vierde de Christelijke jongelings- vereeniging alhier haar 3-jarig bestaan. Ds. Van Hoogenhuijze hield bij deze gelegenheid een feestrede. OUD-VOSMEER. Bij de gehouden drijfjacht onder deze gemeente is door 7 heeren in den tijd van twee dagen het geringe aantal van 121 hazen geschoten; over het algemeen schijnt echter ook in andere streken de wildstand veel te weuschon over te iutcu. Evenals elders heerscht hier ook groot gebrek aan drinkwater, zoodat voor .drink-en waschwater reeds toevluch^moet genoden worden tot „putwater". Hoe in hel te kort aan drink water te voorzien wanneer thans de vorst moest „doorgaan", valt moeielijk te zeggen; iu elk geval kan er niet genoeg op gewezen worden, dat bij gebruik van het frater uit buiten de kom van het dorp geschikte putten, door het koken veel wordt voorkomen, wat anders van zeer schadelijken invloed op het lichaam is. STAVENISSE. 25 Nov. 1897. Nu de levering van suikerbieten, zoo van den akker als van de hoopeu, thans alhier afgeloopen is, kan men een juist oordeel vellen over de opbrengst. In gewicht staat de opbrengst verre beneden die van het vorige jaar, doch het gehalte, waarop verscheideneu alhier gecontracteerd hebben, is over het algemeen zeer hoog geweest. Er zijn leveranciers, wier bieten aan de fabriek onderzocht zijn op een gehalte van minstens 16.3°/0. Evenals den leveranciers op gewicht is hun ook voorloopig f8.59 per 1000 K.G. uitbetaald en de rest krijfc zij, wanneer de verwerkte suiker verkocht is, want alle contracten op gehalte waren onderling. Hoe meer de suiker dan iu prijs stijgt, hoe meer die verbouwers bij de finale afrekening zullen bij ontvangen. De levering van de gehaitebieten is alhier evenwel niet zuiver geweestverschillende landbouwers vulden samen dooreen een schuit en hieruit werden monsters ter onderzoek genomen, zoadat de een kou profiteeren van het hooger gehalte van een ander, of omgekeerd. Afzonder lijke levering, dus gescheiden houden van een ieders bieten op onderzoek of monster nemen op de plaats van levering is wei zoo gewenscht. THOLEN. Door Thoolsche visschers is dezer dagen een jonge kreeft gevangen ter grootte van ongeveer 3 centimeter. Dit diertje moet dus in de Zeeuwsche wateren geboren zijn en heeft misschien tot ouders of grootouders kreeften, dié, indertijd uit een put te Bruiuisse ontsnapten, waarvan wij reeds vroeger melding maakten. De Zeeuwsche stroomen schijnen dns voor de teelt van kreeft geschikt te zijn. De volgende beschouwingen, lezen wij in de wekelijksche „Kroniek" der N. Gron. Crt. „Vrouwen zijn over 't geheel vreedzamer, beschaafder, matiger, kuischer, spaarzamer, mensch- lievcnder en gehoorzamer aan de wet dan mannen Geene plaats is fatsoenlijk, vanwaar vrouwen uitgesloten zijn." Deze schoone woorden zijn „getrokken" uit eene circulaire van de Vereeniging voor Vrouwen kte. recht, afdeeling Rotterdam. Wij hebben; niets legen vrouwenkiesrecht: integendeel wij zijn er vóór. Meti moge dan niet galant zijn, men behoort rechtvaardig te zijn. En als men aan den eersten den besten man, dom als een oorworm, een stem geeft omdat hij een of ander van de veelbesproken „kenteekeneu" bezit, zien wij niet hoe men het op den duur zal kunnen onthouden aau vrouwen, die misschien wel al deze „kenteekeneu" van welstand en ge schiktheid vereenigen en heel wat knapper en beter zijn. Ook geven wij onmiddellijk alles toe wat de dames te Rotterdam met zooveel aplomb beweren. Dat zij het doen is een vooruitgang. Zooals men weet is de hoogste graad van weten schap zelfkennis. De Rotterdamscbe dames be vinden zich gelukkig in 't bezit van die weten schap, die te gelijk eene deugd is. Zij wordt, zooals men weet, niet dikwijls aan getroffen. Althans niet bij mannen en als de wijdvermaarde heer Zola, gelijk hij gedaan heeft, eene candidatuur voor de kamer weigert, op grond dat hij niet spreken kan, hebben wij 't recht hem ook in dit opzicht een zeldzame vogel te noemen. Eene bescheidenheid, die berust op eene juiste schattiug van zijne gaven, op zelf kennis dat is eene zeldzaamheid. Het is waar, waar zou het heen als alle mannen dit voorbeeld volgden? Als iemand, aangezocht om lid van den raad te worden, antwoordde„lk heb geen kennis van financiën, of van bouwkunde, ik heb nooit nagedacht over het diepgaand verschil tnsschen Waalsteen of Groninger .steen: ik weet nooit precies waar de gewone uitgaven ophouden en de buitengewone beginnen; ik weet het alleen, dat men gewoon of buitengewoon betalen moet; zelfs over het armbestuur, waar vlugge geesten bij iutuitie alles van schijnen te weten, heb ik geen meening en ik zou doodverlegen zijn ala ik een rapport bad te stellen of eene zaakkundige speech zou houden" als iemand dat iu voile oprechtheid verklaarde, zou hij bij tijdgenoot en nageslacht niet zoozeer voor een zeldzamen vogel als wel voor een ezel gehouden worden. Want niet waar? al die kleinigheden, waarvan deze oudenkbare man zon verklaren niets te weten, kennen wij immers allen Hebben wij gezond verstand of hebben wij 't niet? kennis van wetten en zoo meer dat vliegt iemand aan. En als iemand, om tot Zola terug te keeren, verklaart, dat hij geen kamerlid wil zijn, omdat hij met moeite spreekt welk een man is dat Alsof het noodig is welsprekend te zijn in eene politieke vergadering I In Oostenrijk scheldt men elkander uit, dat is de meest geavanceerde manier van debatteeren tegenwoordig en schelden kan iedereen. De vrouwen, dus zijn redelijker en ja ook vreedzamer en ook gehoorzamer. En met één woord, beter dan het sterke geslacht. Het-is zelfs de vraag of wij nog langen tijd epitheton zuilen EGgen voeren, hoe laüg wij# slechte mannen, nog hé£ physiek sterke geslacht zullen zijn. Want zooals de heer J5CQues Lourbert zegt, die juist ook een boek geschreven heeft; „De vrouw tegenover de wetenschap" het schijnt, dat wij aan feministische litteratuur gedaan hebben in den laatsten tijd met veel recht demonstreert de mindere lichaamskracht van de vrouw is misschien wel het gevolg van eene bijzondere ontwikkeling, eene verkeerde opvoeding. Eene vrouw is, lichamelijk altijd, niet zoo overgevoelig als vele mannen. Onlangs schreef een scherpziunig lezer van Tit Bite, dat wel geen wetenschappelijk tijdschrift is, maar des te aardiger, hoe hij eene opmerking had gemaakt, die hem beducht maakte voor de toekomst van den man. Hij had, terwijl hij in zijn overjas nog liep te kleumen, jong^ dames ontmoet met zeer lichte mantels en over 't geheel niet dik gekleed, die zich bijzonder wel bevonden bij „de ongenade van 't weer" in hunne lichte kleeding. Toen, als een groot straatphilosoof, had hij meer feiten in deze richting verzameld. En hij was volkomen overtuigd, dat de vrouw sterker is iu het dragen van de onaangenaamheden des levens. Als zij zich nu maar vlijtig gaat ontwikkelen O mannen broeders? het loopt ten einde met ons rijk. Wij zijn volkomen overtuigd dat van Naar hel Engelsch. Toen Olga hare roerende geschiedenis verteld ad, begon de pristav haar te troosten. Hij zei, dat haar echtgenoot haar zeker zon ergeven, indien hij hare verklaring gehoord ad; dat ditzelfde ongeval iedereen kon over- hij zelf zou haar man de verzekering Olejéeven, dat zij niets kwaads had gedaan, eüz, nz. De Pristav beloofde alles tot een goed inde te zullen brengen, en ditmaal .ging het oorwaarts naar haar wezenlijk verblijf Zij had rie en een half uur uitgewonnenhet fras bijna wee uur' toen zij gevangen genomen werd, en lerst tegen half zes bereikten zij baar woning, 'f ge®' lij twijfelde niet, of Morosoff zon zich uit de oeten hebben gemaakt, bad at hij alles had uit weg geruimd wat maar eenigzins tot ver- lenking aauleiding kon geven. Na de trap be togen te hebben, gevolgd door de dvorniks en de politie, belde zij. De deur werd geopend en het gezelschap trad eert in een zijkamer, toen in het woonvertrek. Een vreeselijke verrassing wachtte haar, Morosoff zat, gehuld in zijn kamer japon aan de tafel, niet een potlood in zijn hand en een pen achter het oor. Olga kréég weer een zenuwtoeval. Ditmaal was het echt. Waarom was hij in huis gebleven? Mevrouw A., Olga's vriendin had niet ver zuimd Morosoff te waarschuwen, dien zij in ge zelschap van drie vrienden thuis vond. Toen zij, Olga's gevangenneming vernamen, hadden allen slechts één gedachte te blijven waar zij waren, zich te wapenen, zoo haar komst af te wachten en haar door geweld uit de handen der politie te bevrijden. Maar Morosoff verwierp na eenig nadenken dit plan. Hij zag in, dat deze handelwijze hun meer na- dan voordeel kon geven, wijl de politie, versterkt door de dvorniks, zeker veel meer in getal zoude zijn dan hij en zijn vrienden, en dat in het allergunstigst geval, één persoon bevrijd zou kuunen worden ten koste van veel anderen. Zijn inzicht werd gevolgd, en het meer edelmoedige dan voorzichtige plan opge geven. De kamers werden in de grootste haast „schoongemaakt" opdat het lot van haar, die nn was gevangen genomen, niet zou verzwaard worden door het vinden van bezwarende papieren of iets anders. Toen alles gereed was en zij op het punt stonden te vertrekken, maakte Morosoff zijn vrienden bekend met zijn onderwijl uitgedacht plan. Hij wilde alleen iu het huis blijven en Olga's aankomst met de politie afwachten. Zijne vrien- deu dachten dat hij krankzinnig geworden was iedereen toch wist, zoo hij, die reeds onder zulk een zware beschuldiging leefde, door de politie gevat werd, het met hem voor altijd „voorbij zou zijn. Maar hij zei, dat hij hoopte dat het zoo ver niet zou komen, neen, hij verwachtte, dat zij de zaak tot een goed einde zouden brengen en in ieder geval, hij wilde het lot zijner Olga deelen, zij zouden samen ontkomen of vergaan. Zijne vrienden hoorden deze ernstige ver zekering met een gevoel van smart, verwondering en bewondering aan. Geen smeekingen of betoogen vermochten zijn besluit te doen wankelen. Hij was vast be sloten en bleef alleen in huis, nadat zijne vrienden afscheid van hem hadden genomen, als van iemand, die op het punt stond te sterven. Het plan, dat hij had uitgedacht, kwam ge heel en al met dat van Olga overeen, ofschoon zij nooit overlegd hadden, hoe in zulk een geval te handelen. Hij ook had besloten zich als naïf en on schuldig voor te doen, en bij had alle dingen zoo geschikt, dat hij de politie den indruk moest geven, als ware hij de vreedzaamste van alle burgers. Wijl hij onder een valsch paspoort als ingenieur leefde, bedekte hij zijn tafel met een groote menigte plannen van allerlei af metingen, en na zijn kamerjapon en pantoffels aangetrokken te hebben, zette hij zich oogen- schijulijk ijverig neer om te werken, en wachtte zoo de koicil van ülga af. Het was bij dezen onschuldigen arbeid, dat de politie hem vond,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1897 | | pagina 1