VISSCHERIJ. Oester berich ten. LANDBOUW. Burgerlij ke Stand. m Kerknieuws. op een gunstige gelegenheid gewacht had, de cheque in ontvangst. Toen de bediende, na een poos gewacht te hebben vroeg of de cheque klaar was, werd het bedrog ontdekt, en de bedrieger ingehaald, juist op het oogcnblik dat hij het geld wilde innen. Volgens de N. Bred. Cé. zal de campagne aan de suikerfabriek der maatschappij „Sucrerie de Breda et de Bergen op Zoom" reeds half December eindigen. Voorwaar geen rooskleurig vooruitzicht voor het overgroote getal werklieden, daar thans werkzaam. Andere jaren eindigde de campage eerst iu Januari. Te Utrecht strompelde gisterenmorgen een oud mannetje over de straatsteenen en zakte plotseling ineen. Bij onderzoek bleek dat het een gevolg was van gemis aan voedsel, want toen de man wat brood gegeten had, dat hij letterlijk verslond, kon hij zijn weg vervolgen. Men heeft zich het lot van den arme oude aan getrokken, daar hij sinds lang armoede leed, maar niets wilde vragen. Dezer dagen wandelde een arme drommel over de Hollandsche grenzen en kocht een stuk spek om bij zijn thuiskomst vrouw en kinderen te verrassen. Op eens klinkt hem het „halt" van een douanier in de ooren. Wat heb je daar? dat is meer dan 4 pond, voorwaarts, mee naar het kantoor. Hoewel de familie zit te wachten, volgt de man goedwillig het gegeven bevel, dooh peinst op raiddellen, hoe hij de op te leggen boete zal outloopen zonder dat zijn voorraad gekonfiskeerd wordt, daar hij in elk geval onmachtig is om te betalen. Op eens schiet hem een idee te binnen. Hij begint aan 't spek te knabbelen en peuzelt net zoo lang door tot hij aan het kantoor gekomen nog ongeveer een ons overheeft. Dat de beambte alles behalve in zijn schik was, dat hij zoo fijn was beetgenomen, laat zich begrijpen. Van na weging werd natuurlijk afgezien. Geeft niet aan bedelaarsEen opmerk- kelijk geval deed zich Zaterdagmorgen aan een politie-bureau te Amsterdam voor. Twee agenten brachten bij den inspecteur een vent als eeu boom, die op zijn borst een papier droeg „Blind", maar die gesnapt was, dat hij dood kalm een courant las! „Ge zijt dus niet blind vroeg de inspecteur. „Ikke? In 't geheel niet. Goddank!" „Zoo maar waarom loop je dan zoo stum perig langs de straat met een hond 1" „O, ja, ziet u dat is, omdat ik hondjes dressaer, hoe ze een blinde u in moeten leiden!" Te Bombavin de oornaamste stad van Engelsch-Indio, n onlangs een gebouw voltooid, dat de loep lieett. het grootste spoorwegstation der wereld te ziju, en uiet slechts het grootste, maar zeker ook een der schoonste, die ooit ge bouwd w 1 mi. Hot geheel is opgetrokken uit marmer en graniet. Grootsche, door koepels gekroonde torens, open zuilgangen in de Oud indische gewelf-architectuur vormen den voorgevel, gekroond met beelden van handel, verkeer, landbouw en wetenschap. De bouw vorderde tien jaren, terwijl de kosten niet minder dan ongeveer 30 millioen gulden beliepen. Te Parijs had dezer dagen een tragisch voorval plaats. Een onderwijzer overleed aldaar en liet twee dochters van II eu 10 jaren in behoeftige omstandigheden achter. Wanhopig door het verlies, namen de weezen het besluit een einde aau hun leven te maken en besloten zich van eon hooge brug in 't water te werpen. Z:j beproefden dit. Do oudste sprong van de borstwering. Maar door een' gelukkig toeval bleven hare rokken haken aan een vooruit- stél en ita n de brug. Aldus bleef zij in de lucht zweven, terwijl zij hare zuster smeekte de slof, die haar tegenhield, te verscheu ren, toen een brugwachter aan kwam snellen. Het gelukte dezen, niet zonder moeite, haar uit haar vreeselijl an toestand te redden, en hij bracht de meisjes bij den commissaris van politie die haar deed beloven geen pogiiigen meer te doen ora-zvr van het leven te beroovcn. Maand-.gavond ontmoetten nabij Dieteren ■enige jong e'-uit het naburige Kessenich, die van de ke mis kwamen een jachtwachter van den baron Michiels van Kessenich. Al dadelijk ontstond, eene woordenwisseling, die tot djulen overging of dreigde over te gaan. De veldwach ter trok zijn revolver en loste eenige schoten op zijne aanranders, met het ongelukkige ge volg, dat een der jongens twee schoten in het hoofd kreeg en op de plaats dood bleef. De jachtopziener stelde zich zeiven in handen der politie. In het Caucasische district Lenkoran zijn de diefstallen en moordaanvallen van roovers- benden in den laatsten tijd zoozeer toegeuomen, dat de Regeering de dorpsbewoners heeft ge wapend met revolvers en geweren. Men verwacht een goed gevolg van dien maatregel. Hoe onbeschaamd de roovers daar te werk gaan, blijkt uit een aanval onlangs bij bemenofka in het district Erivan, gepleegd. Daar zijn twee diligences en een particulier rijtuig te zameu op klaarlichten dag aangehouden door een bende roovers, die, ouder den dwang hunner revolvers de passagiers noodzaakten hun alle geld eu kostbaarheden, die zij bij zich hadden, te geven. De vrouw van den hoofdcommissaris van politie van Erivan was onder de uitgeplunderden. Zij werd met onderscheiding behandeld, en toen de rijtuigen weder voort kouden gaan, gaf de hoofdman haar vriendelijk glimlachend, zijn groeten aan haren man mede. De roovers gaan bij hunne nacht: lijke aan vallen op dorpen of stations niet zoo be' :d werk. Als zij eenig verzet ondervinden deinzen zij voor geen enkele daad van wreedheid of geweld terug. vordering van den veehandel en veredeling van den veestapelop Woensdag II. te St. Maartensdijk gehouden, waren aangevoerd ruim 100 stuks rundvee benevens een paar stouwen biggen en te 'fholen op Donderdag 11. 15 stuks rundvee en een hoeveelheid biggen. Alleen in biggen was de handel vrij levendig Wij durven den schrijver van het ingezonden stuk in ons vorig nummer verzekeren, dat onze opgaven van de wekelijks geleverde oesters.; wat het getal betreft, vrij betrouwbaar zijn. Hij zal zelf wel begrijpen, dat zij moeilijk tot op een duizendtal nauwkeurig kunnen wezen. D legen strijdigheid met wat men aan 't station zei, kan daarin gelegen zijn, dat onze opgaven ioopen' van Donderdag tot Donderdag, terwijl daar misschien bedoeld is van Zondag tot Zondag. Het getal der volgende week was 20.'i en kwam dus met de 700.000 waarvau de sdnijver sprak, vrij wel overeen. Zijne opmerking over wat leverba r o. i. tamelijk gezocht. Wre twijfelc niet o* onze lezers zullen wel begrijpen w u.. met leverbaar-consumabel bedoelen. Schulpen rijn niet consumabel en zaaigoed ook niet. Ook de prijzen zijn moeilijk nauwkeurig vast te stellen. De door ons opgegevene betreü'e/1 niet wat in consignatie gaat. De uitersten ti nneu wij niet opgeven, en dit zou ook racer waud dan goed doen. Met zijne verdere beschouwingen zijn j het vrij wel eens, maar 't is gemakkelijke, daarover te jammeren dan den weg tot verbetering aau te wijzen, ten minste een weg, dien uien beivan delen kan en wil. verschilligheid voort want zij luisterde zeer aandachtig naar alles wat er gesproken werd, en haar oogen dwaaldeu van links naar rechts. )ok was het geen voorzichtigheid, die haar het preken verbood: het ontbrak haar eenvoudig in motief tot spreken. Zij scheen zeer tevreden i iet te kunnen luisteren en na te denken, en was, alsof haar gesloten lippen besloten hadden iedere poging, die zon kannen worden omgewend om ze te opeuen, te weerstaau. Eenige dagen later, toen ik haar voor zaken ii. est spreken, hoorde ik hare stein, en eerst k. maandenlange kennismaking was ik in staat r geheel te begrijpen en mij rekenschap te \en van hare oorspronkelijkheid, die voor- i: lelijk bestond in die twee uiteeuloopende en van haar karakter. Zij was oprecht als een kind tot het naïve toe, en daarbij zedig en bescheiden, zelfs in familiare gesprekken maar tegelijkertijd verbaasde zij de meest ge harde veteranen door hare beslistheid, haar bekwaamheid, haar kalmte in uren van gevaar eu voornamelijk door haar vasten wil, die van geen hinderpalen hooren wilde, eu haar soms dreef het onmogelijke te beproeven. Dit jonge, eenvoudige, kalme, zedige meisje ziende, die gloeiend rooi werJ, bosohtinl ha ar In de week van Donderdag tot Donderdag werden van Ierseke geleverd 75U.000 consumabele oeslers. Prijzen ongeveer als de vorige week. De „Zwolsche Courant" deelt mede, dat de heer J. Boom, oud-veearts te Deldeu, op de vergadering van de Landbouw-raaatschappij te Heugeloo (O.), de bewijzen zal overleggen, dat hij in 3 dagen mond- en klauwzeer kan genezen. Ter veemarkt, door de MVereeniging tot be- gelaat met hare handen bedekkend en wegvliegend als eeue vroegere leerling haar in gezelschap zingeud hulde bracht, dit jonge meisje ziende, zeg ik, was het moeilijk te gelooven, dat zij eene ontvluchte banneling was, vertrouwd met veroordeeliug, gevangenis, processen, ont snapping en avonturen van allerlei soort. Zoodra men haar slechts eenmaal aan het werk had gezien, geloofde men echter dadelijk alles wat over haar verteld werd. Dan was zij geen kind: haar handelingen herinnerden tegelijkertijd aan de listigheid van een vos, en de beslistheid van een held. Haar eenvoudigheid eu oprechtheid dienden haar als een schild van Mambrino, en redden haar dikwijls uit gevaren, waarbij menigeen, die als listig beschouwd werd, gewis het leven zou hebben ingeboet. Eens was de politie haar op het spoor. Een vriend had slechts juist den tijd de trap op c vliegen eu haar ademloos toe te roepen„Bed u 1 de politie", toen de gendarmes reeds aut huis omringden. Olga had zelfs den tijd niet meer haar hoed op te zetten. Precies zooals ze was, vloog ze naar beneden. Gelukkig was de achterdeur nog niet door de gendarme bezet eu had zij uog deu tijd, eeu kleinegroeuttze, VERGADERING van den GEMEENTERAAD te Iersekevan Donderdag 11 Nov. 1897 des avonds te 6 uur. Tegenwoordig tien leden, afwezig de heer Van der Burght. Voorzitter de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden onge wijzigd goedgekeurd. Van den heer C. de Jonge is ingekomen een be richt dat hy zijne benoeming als sccr.-penningin. van het Burg. Armbesi. aanneemt. Daar de borgstelling van zijn voorganger (zijn vader) niet op hem over geschreven mag worden vóór de rekening van 1897 is goedgekeurd, verzoekt hij tevens, dat de Raad tot dien tijd genoegen zal nemen met een persoonlijken borgtocht. B. en W. adviseeren gunstig. De heer Suuer vraagt, of de borgen reeds bekend zijn. De vz. antwoordt ontkennend. Dit kon niet, omdat adressant eerst welen moest, of de Raud zijn verzoek toestaat. Met algem. st. wordt gunstig beslist, en B. en W. worden gemachtigd deze zaak verder te behandelen. Daarna worden op voorstel van B. en W. eenige wijzigingen in de gem.-begrooting 1897, samen be dragende een verhooging f 142,15 in ontvang en uitgaaf, met alg. st. goedgekeurd. Nu is aan de orde de vaststelling der verordening op de heffing en invordering van havengelden en kaairechten. B. cn W. stellen voor de verordening gedurende één jaar ongewijzigd te handhaven, om haar op 't eind van 't volgend jaar te herzien. Zulks geschiedt omdat men niet berekenen kan, welk gedeelte van de kosten der nieuwe haven voor rekening der gemeenie j zullen komen. Tot nu toe zijn de uitgaven door de inkomsten der haven voldoende geaekt, maar het is j niet zeker, dat dit na de vergrooting der haven zoo blijven zal. j De heer Muller maant het Dag. Best. tot voor- zichügheid aan, omdat de opbrengst der haven tot i geen andere doeleinden dan de haven mag besteed I worden. De scheepvaart heeft de laatste jaren veel opgebracht. Waar is dal geld gebleven V vraagt spreker. De vz. stemt toe, dat er meer is ontvangen dan j uitgegeven, maar de uilgaven zijn de 3 laatste jaren iook met opzet beperkt, omdat wij ëlk jaar hoop hidden op een nieuwe haven. De ontvangsten beiie- pon van 18941896 gemiddeld 1 1766,91 per jaar, d uitgaven f 1378,19. Dit is dus een verschil van b -a f 400 per jaar, wat wel niet gering is, maar i ii verhouding tot de heele begrooting van ruim I 28000 toch ook niet zoo hoog. Maar als men eens over 10 jaar rekende V vraagt ■."O heer Muller. Dan kwam men misschien nog tot bevredigender ukorast, antwoordde de vz. Maar in ieder geval zal de haven wel meer opge bracht dan gekost hebben, meent de heer Muller. De vz. meent dat het verschil niet groot zal zijn. De beer Muller vindt het recht en billijk, dat de boer niet voor den burger, en de schipper niet voor den boer betaalt. Volgens de wet mag het overschot der haven niet voor iets anders gebruikt worden. Daartegen wil spreker waarschuwen. De vz. doel opmerken, dal bij het opmaken der begroot ing niet volmaakt te berekenen is, wat er voor de haven noodig zal zijn, en Jt is beter dat er iets overblijft dan dat er te kort is. "Wil U die over schotten besparen vraagt de vz. De heer Muller wijst er nogmaals op dat de wet geen andere bestemming voor die overschotten gedoogt, dan de haven zelf. Do vz. meent, dat wy bly mogen zyn, indien we overschotten op de begrooting hebben en gelukkig hebben we die op de haven gehad. Waar is dat geld gebleven? Nafuurlijk is 't in 't belang der gemeente besteed, o.a, tot verbetering van wegen, dat ook weer raiddellyk in 't belang der scheepvaart is. Maar als er dan eens op de haven te kort kwam, zou dat dan uit andere middelen bestreden worden V vraagt de heer Muller. De vz. antwoordt dat dit wellicht wel eens gebeurd is. De heer Sinke is het inet deu heer Muller eens, dat men de haven- en kaaigelden niet hooger moet opvoeren dan noodig is ook heelt de haven zooveel opgebracht, dat de ^chulden die men er voor gemaakt heeft daardoor al lang gedekt zyn. Maar de wij die in liet sousterrain van het huis gehouden werd, binnen te sluipen. Zij had slechts 20 kopeken in den zakhet had haar aan tijd ontbroken, geld bij zich te steken. Maar dit deerde haar niet. Voor 15 kopeken kocht zij een katoenen doek, en spelde dien op de meest coquette manier oin het hoofd, zooals de dienst meisjes in Rusland dit gewoon zijn te doen. Met de vijf overige kopeken betaalde zij eenige noten, en verliet noteiikrakend den winkel op zulk een kalme, onschuldige wijze, dat de agenten, die onderwijl ook die zijde vau het huis hadden omringd, haar lieten passeeren, zonder zelfs te vragen wie zij was, ofschoon hare photographie zeer verspreid was en de politie streuge bevelen had, niemand uit het huis te laten ontsnappen, die ook maar eenigs- zins onder verdenking kon vallen. Dit was niet de eenige keer, dat zij de politie als een aal door de vingers gleed. Zij was onuitputtelijk in uitvluchten, en uooit liet 'aar kalmte haar iu den steek. Het scheen zij iti zulke oogenblikken geheel instinctmatig handelde, en misschien was het juist dit iu- sti: ,-t ïatige, dat haar redde uit zoo menig gevaar. Olga'- eigenlijke levensroman begint tijdeus IiRar rblijf te Petersburg, na hare ontkoining ziging der verordening moet voor nieuwjaar kl zijn en wij weten nog niet wat de gemeente de havenvergrooting zal moeten bijpassen. I redenen hebben B. en W. geleid tot het onderha voorstel, en daar heeft spreker zich bij aangesloi De raadsleden hebben nu een jaar tijd om v< stellen te bedenken. Vóór 5 jaar werd ook v< gesteld de verordening onveranderd te laten, en de raad zich daartegen verzette noodigde de t< >er malige voorzitter de opponenten uit zeil voorstelle doen. Daaraan heeft spreker toen met anderen vold Als hij dit nu moest doen, zou hij moeilijk inj pende maatregelen durven voorstellen. We heb bij aanneming van het voorstel een jaar tyd om te bedenken. De heer Wesdorp vindt het niet billijk, dat havengeld voor leegc en geladen vaartuigen hoog is. Als het voor leege vaartuigen eens va tot 2 cent verminderd werd, zou dit misschien in 't voordeel van de gemeente zijn want kwamen wellicht vaartuigen, o.a. van Philipp die nu 's Zondags naar het Kanaal gaan, in de bai en dat zou nog in 't belang der winkeliers zijn „<j De heer Sauer meent, dat dit onuitvoerbaar omdat de haven te klein is. De heer Sinke herinnert, dat in 1889 het ha geld voor niet geabonneerden van 4 op 6 een gebracht, maar het abonneeren is toen gemakkelij gemaakt. Bij abonnement betaalt men nu 62 c per jaar en per ton, 31 cent per half jaar, 16 c 10| per kwartaal. Dat is voor een vaartuig van 10 1 1.60 per kwartaal, en dit behoeft geen bezwaar zijn oio in de haven te komen. Misschien is nog wel tc wijzigen, maar als men het doet op wijze van den heer Wesdorp dan doet men willekeurigen greep buiten verband met een ra neele wijziging. De heer Muller verklaart nu met B. en W. te gaan, maar hy hoopt, dat het de toeleg zal het na het volgend jaar niemand lastiger te ma dan noodig is. Daarna wordt het voorstel tot ongewijzigde ha having voor één jaar met alg. st. aangenomen. De vz. zegt dat B. en W. reeds ernstige plani hebben voor een goede wijziging en beveelt onderwerp aan de aandacht der leden aan. De heer Van Harineleu heeft berekend, dal na havenvergrooting jaarlijks f 1400 f 2000 meer noo zal zijn dan nu. Daarna worden tot leden eener nieuwjaarscommi benoemd de heeren Muller, Sandee, Wesdorp, H toog en Sauer, welke allen die benoeming oannem In gesloten zitting zal het suppletoir kohier de hondenbelasting 1897 worden vastgesteld. Bij de laatste rondvraag brengt de heer Sai hulde aan het bestuur van de Breede Watering vi den milden aanleg van grintwegen voor rekem van dien polder. Hij meent, dat een verzoek begrinding van den Oudendijk een gunstig ontb zou vinden en stelt dus voor dit verzoek tot geme bestuur te richten. De heer Sinke is ook van dat gevoelen. Het voorstel wordt met alg. st. aangenomen daarna de openbare vergadering gesloten. Gem. IERSEKE van 511 Nov. .1897. Geboren: Maria Johanna, dv. Johannes Ni wenhuyze en Geertruid Nijssen. Overleden: Phillippus Jan, 10 j. zv. Joh nes Hoogstrate en Maatje Nieuwenhuijze. Lij Barendina Pols, 33 j. wed. van Joos Sandee. I nelis 3 dgn., zv. Adriaan Cornelis van der Bura en Paulina Zweedijk. Cornelis de Jonge 73 echtg. van Cornelia Schouwenaar, vroeger gehn? geweest met Sara de Fouw. tilc bl erg Hf Gem.lt— F te GoP 1 Aangenomen het beroep naar de Geref. Gern.^ Kruiningen, door den cand. B. van der Werff t> PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. te Ierseke. Voorin, hall ti de heer J, Zalman (bekeerde Turksche Jood)zt deling onder Israël, nam. 2 uur Ds. Van Hoogt huijze. Zaterdagavond 8 uur, bidstond in Eben Haéz r Geref. Gein. vm. 9 u., mn. half twee Ds. Vis (nam. behandeling van Zondag 25), nam. half een der ouderlingen. Vr. Iiv. Gem. Voorin, hall tien, nam. 2 halt zes Ds. Post. Des voorin, bediening van het Avondmaal.) Oud. Ger. Gem. Voorna. 9 u., nam. half twee 5 u. de heer P. Ingelse van Middelburg. )i uit Siberië. Zij was een der meest fanatiefftc „Amazones". Zij preekte tegen de liefde prees het ongehuwde leven aan, omdat zij de liefde eeu hinderpaal zag voor menig joug(Lej man en jong meisje, om revolutionair werkzaa 5 te zijn. Gedurende verscheidene jaren ble zij de aan zichzeive gedane belofte, uiet in h huwelijk te treden, getrouw, maar eindelj m, bezweek zij voor de aantrekkelijkheden van oi |le zekeren dichter, Nicolas Morosoff, die zich dien tijd ook in Petersburg ophield. Morost was een flinke, ferme jouge man, en had h voorrecht een uiterlijk te bezitten, waaraf^ slechts weinig vrouwen weerstand wisten bieden. De dappere „Amazone" en de jonge dicht ek ontmoetten elkander en hun lot was beslis i Hunne liefde was als een teedere en gevoeii plant, die men niet ruw moest aanraken, kenden haar eigen gevoel voor elkander nie voor het te laat was. Zij werden man eu vrouw. Men zei en gtei looide, dat het anders onverbiddelijk noodlij geen vat op hen had, zoolang zij samen ware en dat ziju wreede hand. dan veranderde een vaderhand. En inderdaad, het ongeli anderde hen altijd, als zij voor een oogenbl waren. (Wordt vervolgd.) ii Af Mi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1897 | | pagina 2