ïl weeïMafl, mi aan ie lelaapi ra oesterteelt, laailiiif, enz. N°. 646. ZaWdag 13 November 1895^. Vijftiende jaargang. EN J. M. C. POT, ie FEUILLETON. ie verbannen Nihiliste. U INNEN LA N D. Mi Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. ehot SCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan iet bureau te Tholen ot v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Het proefschrift van Dr. Callenbach. (slot). jecx, de nieuwe gouverneur generaal was van een •szuchtig karakter, en daardoor juist de man om het gemis eener duidelijk omschreven grenslyn zijne bevoegdheid in kerkelijke zaken een eigen- htig en willekeurig gebruik te maken. Hij gaf van al spoedig een bewijs, egelijk met hem en met hetzelfde schip was een Iikant te Batavia aangekomen, die door Specx ens plichtverzuim aan boord werd aangeklaagd, hij den kerkeraad, waar deze zaak thuis behoorde, r bij den raad van justitie. De kerkeraad beklaagde daarover, en toen bij onderzoek én van den ;eraad én van de justitie de anklacht ongegrond jla ;k, wilde de eerste dit openlijk van den kansel end gemaakt hebben. De landvoogd verzette zich •tegen, maar tevergeefs. Ds. Heurnius werd aan- ezen om zijn ambtgenoot als onschuldig aan de eente voor te stellen, en hij deed dit ondubbel- lig maar gematigd. ort daarna kwam de nieuwe landvoogd opnieuw Sden korkeraad in botsing en wel over het zenden een afgevaardigde naar Amboina, waar een ker- jke twist te beslechten, maar de oneenigheid :hen de overheid en de kerk bereikte zijn toppunt, in 1631 besloten werd, dat voortaan in alle :elijke verg?deriij:'. ^ramissaris van wege gouverneur-generaal z'»u .Mtting hebben en van d«ur erhandelde trouw ;i< uien zou houden. De oiauti doM den couunn.ssris niet weigeren .naar i een beroep op de vaderlandacbe kerk en de iudLebbers der Compagnie, maar vóór antwoord ngcn waa, kwam een geschil over een geval kerkelyke censuur op nieuw olie in het vuur Jpen. I ij al deze twisten was Ds. Heurnius gewoonlijk woordvoerder. Hoewel hij daarbij den verscbuldig- eerbied voor de hooge overheid, met name voor den voogd, niet uit het oog verloor, toonde hij toch L" 44 tröle vtfc man niet te vreezen en den persoon des menschen aan te zien. Geen wonder, dat de toorn van ;x zich vooral tegen hem keerde. Heurnius zelf ar gevangen gezet, maar spoedig ontslagen. Doch hy eischte, dat hij openlijk voor de gemeente gerechtvaardigd worden, werd hem verboden te via te prediken er. werd voor 2 jaar naar de van Coromandel verplaatstdaarna zou hij naar aderland worden gezonden. Zijn verwijdering rde evenwel slechts eenige maanden, daar Specx eep, dat hij te ver gegaan was, en kort nadat te Batavia was teruggekeerd, werd hij door den iddels nieuwen landvoogd Brouwers in zyn ambt teld. leze trad heel wat gematigder op tegen de kerk J zijn voorganger, doch het inmiddels ontvangen voord op het beroep van den kerkeraad te Batavia, van dien aard, dat de strijd tusschen de wereld- overheid en de kerk wel eindigde, maar met vol- en verlies van de laatste. Het zelfstandig karakter Indische kerk ging voor goed verloren, i het volgend jaar 1632 werd Heurnius een likantenplnats aangèboden te Ceram. Met dank- rheid werd dit aanvaard, want daardoor zou hy zyn roeping vervullen, daardoor de taak vol- [iEI Naar hel Jet was eene oude jongejuffrouw, die haar telijk verwelkomde, maar wie toch de haren )erge rezen, toen zij van Olga gewaar werd zij vluchtte. Zij bleef er twee dagen, want vrees van de oude dame was zoo erg, dat a het niet durfde wagen, langer bij haar te ren. Slechts met weinige roebels vervolgde zij f pelgrimstochten op nieuw, en eiudelijk Doette zij een rechtsgeleerde vriend, die voor t in de stad kwam. Aan dit oogenblik af namen bare zorgen voor iVn tijd een eind. De advocaat, die haar ieten.JroeSer tijd gekend had, stelde zijn huis f haar open, en spoedig was haar terug brengen, waartoe hij naar Indië was gegaan. Te Batavia had hij, de vreedzame bezadigde man, door al die oneenighaid niet veel vreugde beleefd. Zou hij het nu beter krygen Vol moed en niet zonder verwachting begon hij zijn werk onder de heidenen. Nog zeven jaren bleef hij in Indië. Op Ceram kwam hij niet, maar hy werkte vooral op Amboina en de Oeliasers met buiten gewone yver en toewijding, doeh helaasmet veel minder goed gevolg, dan hij verwacht had. Meer malen stond hy aan levensgevaar bloot, een maal werd hij zelfs vergiftigd, de behandeling der inlanders door de Compagnie was niet geschikt om vertrouwen en liefde voor de Hollanders te wekken, en brak af, wat hij opbouwde, zijn lichaamskrachten raakten uitgeput, en zoo begon hij eindelijk naar zijn vader land terug te verlangen. Na 15-jarigen arbeid verliet hij Indië, den roem meenemende van als een yverig, wijs, beminnelyk, onberispelijk naar des evange- liums, zijn beste krachten aan het zieleheil van land genoten en inlanders gewijd te hebben. Dit kon lang niet van ulle predikanten in Indië getuigd worden. In het vaderland teruggekeerd vereerde de Com pagnie zijne verdiensten door een geschenk van f 1200 in geld en het aanbod van op gunstiger voorwaarden en salaris naar Indië terug te keeren. Hiervan kwam evenwel niets. Heurnius werd predikant te Wyk bij Duurstee en maakte zich behalve als zoodanig verdienstelyk o.a. door een vertaling der evangeliën en eenige psalmen in het Maleisch. H'j leefde nog 13 jaar en stierf in den ouderdom van byna 64 jaar. Het proefschrift, waarvan wij zeer verkort den inhoud weergaven, is een lezenswaardig werk, dat ons op verscheidene plaatsen een blik gunt op onze I7de-ecuwsche voorvaderen, die wij ons niet al te onberispelijk in handel en wandel moeten voorstellen Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Sliedrecht de heer B. W. de Jong. thans te Oostburg. Aan Mr. W. A. den Hoek is met 15 Novem ber, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van waarnemend Rijks- advokaat in de provincie Zeeland, onder dank betuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Provinciale Staten. In de Donderdagavond gehouden zitting der provinciale Staten van Zeeland is het voorstel van Ged. Staten aangenomen, om aan W. Moelker c. s. gedurende den tijd van 2 jaren, in te gaan 1 Augustus 1897, een subsidie te verleenen van f600 's jaars voor hunnen wagendieiist tusschen Tholen en St. Maartensdijk, op voor waarde le. dat het gansche jaar minstens tweemaal daags, uitgezonderd op Zondag, met voldoende ingerichte wagens eene reis worde gemaakt van Tholen naar St. Maartensdijk, en terug, en Olga voor de eerste maal te fij ist onder de „vrienden" bekend. ij werd nu voorzien van geld en een pas- t en naar een plaats gebracht waar zij ig was voor vervolging. Ik ontmoette Petersburg. Het was aan huis eener familie waar „wet tigen" en „ouwettigen" samenkwamen. Ouder de aanwezigen waren vele letterkundigen. Eèn van hen was een man, die gedurende 6 h 7 jaar steeds de politie met valsche pas poorten had kunnen om den tuin leiden en onder zijne vrienden bekend was als een ijverig journalist, die aan verschillende nieuwsbladen zijn bijdragen leverde; daar was een rechtsge leerde, die, na velen van zijn vrienden in politieke processen geholpen te hebben, nu als „onwettig" rondzwierf om hoogstwaarschijnlijk zijn leven in Siberië te moeten eindigen. Een ander jongmensch in officiersuniformwas de zoon van een der meest hardnekkige vervolgers der revolutionaire partij. Inderdaad het was een zeer gemengd en een zeer belangwekkend gezelschap voor iemand niet gewend aan de vreemde verhoudingen van het Palmyra van het Noorden. Met de vrijheid die het russische gezelschaps leven, en inzonderheid de bijeenkomsten der 2e. dat jaarlijks aan Ged. Staten eene opgaaf worde gedaan van het aantal vervoerde reizigers. Benoemd als onderwijzeres aan de o.l. school te Scherpenisse mej. J. van Deiuze te Amsterdam. IERSEKE. Deze week overleed hier de heer C. de Jonge Sr. in leven ontvanger van de Ned. Herv. Kerk en secretaris-penningmeester van het Burgerlijk- of Algemeen Armbestuur, welke betrekkingen hij 40 jaar met eere ver vulde. De algemeen geachte man mocht nog beleven, dat zijn zoon in beide betrekkingen als zijn opvolger werd benoemd. Er zal zich hier een horlogemaker vestigen. Als hij iemand is, die zijn vak blijkt te ver staan, en het geluk heeft de overtuiging daarvan ingang te doen vinden, dan hebben wij hoop, dat hij hier zijn brood zal verdienen, en dan is er reden voor lerseke om zich over zijn komst te verheugen. In een gemeente van duizend zielen is zulk een ambachtsman waarlijk niet overbodig. Vrjdagavond der vorige week gaf de gym nastiek vereeniging „Vooruitgang zij ons streven" alhic een introductie-soirée voor de leden en otgü- ..gers. Gcgovon werden vrije eu orde- oefeningeu, oefeningen aan de brug en aan het vaste rek en ten slotte groepen aan de brug onder verlichting van bengaalsch vuur. Een en ander werd afgewisseld met een paar aardige tooneelstukjes, getiteld„Een gezellige kamer" en: „Eens gekocht blijft gekocht." De gymnasten hielden zich kranig en deden hun leermeester, den heer Bartels, van Wemel- dinge, eer aan. Een talrijke opkomst bewees, dat de beleefde uitnoodiging der vereeniging op prijs werd ge steld en de aanwezigen gaven welverdiende bewijzen van belangstelling. Heden kreeg een smid in deze gemeente bij zijn werk een gloeiend stukje ijzer in het oog, met het gevolg, dat hij terstond naar Middelburg moest reizen om geneeskundige hulp in te roepen. SCHERPENISSE. Het gemeentebestuur alhier heeft aanbesteed het maken van het terrein voor de vrije- en ordeoefeningen achter het school lokaal. Ingeleverd werden drie biljetten, n.1. C. Geluk voor f171, H. M. van Bezooijen f 168 en B. Suurland voor f163. Den laagsteu inschrij ver is het werk gegund. Alle inschrijvers zijn alhier woonachtig. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat in den tuin vau Q. Hage alhier een frambozen- bosch staat, die thans voor de tweede maal vau dezen zomer met rijpe vruchten is beladen. nihilisten kenmerkt, deed ieder der aanwezigen waartoe hij het meeste lust gevoelde. Het ge zelschap had zich in verschillende groepjes ge splitst: een dof gegons van stemmen werd overal gehoord, nu en dan afgebroken door hartelijk gelach. Nadat ik den gastheer bad gegroet, en hand drukken gewisseld had met mijn vrienden, voegde ik mij bij een der kleiue groepjes. Het kostte mij geen moeite Liubatovitch te herkennen, want de portretten van de voor naamste gevangenen in het proces „der vijftig" van wie Olga een der meest gedistingeerde figuren was, circuleerden bij duizenden en waren in ieders hand. Zij zat in een hoekje der canapé, en dronk met gebogen hoofd, teugje voor teugje een kop thee. Haar dik zwart haar golfde los over hare schouders, en viel tot op de sofa neder. De kleur van haar gelaat was olijfkleurig als dat van eene Spaansche, en verried haar zuidelijke afkomst: haar vader en grootvader waren uit gewekenen van Montenegro, die zich in Rusland hadden neergezet. Inderdaad was er niets Rus sisch aan haar geheele persoonlijkheid. Haar breede, zwarte, schoongevormde wenk- THOLEN. Het aantal jongelingen, dat in het volgend jaar voor de Nationale Militie zal moeten worden ingeschreveu, bed raagt vermoedelijk negenendertig. De heer A. Bevin, klerk der Posterijen alhier, heeft met goed gevolg het examen afge- legd voor klerk der Posterijen en Telegraphie. Te Gameren vermaakten zich eenige kinderen met het spelen van pijl en boog. Bij ongeluk vloog een pijl in het oog van een der jongens, met het treurig gevolg, dat hij het gezicht heeft verloren. Uit het gesticht „De Goede Herder" nabij Almeloo is een der verpleegden, een 18-jarig meisje, geschaakt, door drie personen. Hoewel het meisje niet meewilde en om hulp riep, wist een der schuldigen, door met zijn mes te zwaaien, de toegeschoten mede-verpleegden van zich te houden, en met zijn buit over een heining een bootje te bereiken dat voor de vervoering gereed lag. De politie doet onderzoek. Te Amsterdam ontstond Woensdag een twist tusschen een vader en zijn schoonzoon, die zoo hoog liep, dat de vader zijn zoon een ge vaarlijke messteek toebracht. De vader werd in hechtenis genomen. Tegen luis bij kippen en ander gevogelte kan men bij ervaring aanbevelen een verdunde oplossing van carbolzuur. Vooral bij, die in den winter tot behoud der warmte turfstrooisel in kippenhok en loop gebruikt, heeft dit bepaald noodig, omdat de turfmolm de ontwikkeling der luis zeer in de hand werkt. Te Weesp heeft de gemeenteraad een beslissing genomen in zake de jaarwedden van het onderwijzend personeel aldaar. Het desbe- treflende voorstel van de commissie van finan ciën luidde: Het miuimum-salaris van f 600 voor de lagere scholen en van f800 voor de school voor m. u. lag. onderwijs om de 2 jaar te verhoogen met f 50, tot een maximum van f 900 voor de openb. lag. en van f 1100 voor de m. u. lag. school. De 3e en verdere tweejaarlijksche ver hooging zal evenwel afhankelijk zijn van ge schiktheid en gedrag, waaromtrent de hoofden der scholen rapport hebben uit te breugen. Voor het bezit van de hoofdakte zal f 100 worden toegekend, ook al wordt deze niet gevorderd. Terwijl een bediende van een Berlijnsche firma in een der lokalen vau het bankgebouw zat te wachten op een cheque van 100,000 mark, die door een der klerken gereed gemaakt werd, nam een der beambten, die reeds lang brauwen, gaven aan haar uiterlijk iets uitdagends. Hare blauwe oogen en tengere figuur verzachtten eenigszins de gestrenge uitdrukking van haar gelaat. Toen ik dit nauwkeurig beschouwde, dacht ik, dat Olga Liubatovitch er precies uitzag, zooals ik mij haar had voorgesteld, toen mij hare avonturen verteld werden. Opeens begon zij te lachen, en ik kende haar niet meer, zij lachte niet alleen met ae volle roode lippen, maar met hare oogen, haar ronde wangen, met iedere spier van haar gelaat, dat opeens straalde van genot, als ware zij een gelukkig kind geweest. Als zij hartelijk lachte sloot zij hare oogen, boog haar hoofd en bedekte haar mond met haar hand of arm, precies zooals sommige buitenmeisjes dit voor gewoonte hebben. Even plotseling als zij in lachen was uitgebarsten, hernam haar gelaat de ernstige uitdrukking. Ik had grooten lust haar stem te hooren, om te weten, met welke van de twee uitdrukkingen deze het meest overeenkwam. Maar dien avond had ik daartoe geen ge- Haar stilzwijgen kwam niet uit ou-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1897 | | pagina 1