Gemengd Jiieuws. Oesterbericht en. Kerknieuws. z z 55 en goede verstandhouding met zijn patroon en omgeving. Ieder, die Poulusse kent en hem om zijn eerlijkheid, vlijt, beleefdheid en gedienstig heid een goed hart toedraagt en hem gaarne bij zich op het werk ziel, of wel andere bezigheden voor hem te verrichten heeft, zal niet nalaten hem op dezen dag van zijn genegenheid te doen blijken en hem de noodige gezondheid en kracht toewenschen om nog laüg voor zich en zijn talrijk kroost het noodige te kunnen verdienen. Voor de verkiezing van vijf gemachtigden van het kiescollege in de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn de drie aftredende heeren C. Duin- houwer, W. Kot en P. Kievit herkozen, terwijl voor de twee vacaturen, ontstaan door het vertrek van den heer Jac. Z. Risch en J. Muller Sr. door zijne verkiezing als ouderling, herstem ming moet plaats hebben tusscheu de heeren Q. Hage, J. Potter, Jac. Muller Jr.. G Bolier en J. Keur. POORTVLIET. Alhier hebben zich 111 ge vallen van mond- en klauwzeer onder het rundvee voorgedaan, waarvan 90 stuks vee zijn hersteld, 3 met doodelijkeu afloop, zoodat er thans nog 18 dieren lijdende zijn. TIIOLEN. Door de vereeniging „School voor bouwkundig teekenen," te Tholen, opgericht door het departement „Tholen" der Maatschappij tot nut van 't algemeen, en welker statuten zijn goedgekeurd bij Kon. besluit van 17 Juli 1897, is aan H. M. de Koningin-Regentes een aan vraag om rijkssubsidie gericht. Tengevolge hiervan heeft Zaterdag de heer Molkenboer, directeur der Rijksnormaalschool van teekenonderwijs te Amsterdam, van regeeringswege een onderzoek naar deze instelling ingesteld en van het be stuur der teekenschool de noodige inlichtingen bekomen. Mocht die subsidie worden verkregen, dan zal aan deze instelling eeue gewenschte en in het belang van den toekomstigen ambachtsman hoogst nuttige uitbreiding kunnen gegeven worden. Met aandacht werd Donderdagavond door een talrijk publiek de lezing van den heer J. W. van der Linden, van Hariingen, over Volkstypen uit Dicken's werken gevolgd. Na eenige algemeene beschouwingen, waarin spr. vooral deed uitkomen het groote nut dat Dickens door zijne werken gesticht heeft, besprak hij verschillende daarin voorkomende personen, zoowel edele als onedele figuren. Dat Dickens door zijne menschkuudige karakterschetsing den stoot gegeven heeft tot menige verbeteriug op maatschappelijk gebied, b.v. armenzorg, betere verpleging van verwaarloosde kinderen, zieken verpleging, enz. toonde hij ons duidelijk aan. Nelly, Nickleby, ^opperfield, Peggoty, Mr. Micowber, juffrouw Oamp e.a. bracht spr. ons woef duidelijk voor den geeel en wij zijn- over tuigd dat zij die Dickeu's werken kennen, genoten hebben, maar ook dat velen die daarvan tot heden verstoken bleven, zich aangespoord zullen gevoelen ze ter hand te nemen. De voorzitter van ons „nut" de heer I. van Gorsel, dankte in hartelijke bewoordingen den heer van der Liuden voor den leerzamen en tevens genotvollen avond, ons verschaft, waar mede allen door luid applaus instemden. In de Woensdag gehouden zitting van den Gemeenteraad, te Middelburg, is met 8 tegen 7 stemmen verworpen de door B. en W. voorgestelde invoering van eene straatbelasting. Het voorstel van den heer Verhagen, om het schoolgeld der school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes van f 60 te ver- hoogen op f 75, werd met 7 tegen 6 stemmen verworpen. Verder werd besloten den hoofdelijkeu omslag te brengen op f 100.000, inplaats geraamd op f85.000, en de opcenten op de personeele be lasting te behouden op 70 (de opcenten op de gebouwde eigendommen zijn, eveuals het vorig jaar gesteld op 40 en op de opgebouwde op 10). Men is bij de gedenknaald te Scheveniugen van vreugde en onzekerheid, was ondertusschen weggevoerd, niet door de gele wateren van den Tobol, maar in een rijtuig met twee paarden bespannen, dat vliegend voortrolde. Met een jongen boer, dien zij in bare docto rale hoedanigheid bad bezocht en dien ze tot het Nihilisme had overgehaald, had zij alles afgesproken. Olga deed wat ze vermocht om ieder in den waan te brengen dat zij zich ver dronken had. In den nacht verliet zij heimelijk het huis, en schreed ijlings voort naar het bosch, waarin zij den jongen boer bescheiden had. Het was zeer donker. Het zware gebladerte liet geen enkelen lichtstraal doormen hoorde niets anders dan het gekras der uilen, en in de verte het gehuil van wolven, die over geheel Siberië versproid zijn. Uit voorzorg had men de plaats der ontmoe ting op drie mijlen afstands der stad genomen en wel in het midden van het woud. Olga moest dien afstand in de grootste duister nis afleggen. Zij was niet bang, noch voor de wilde beesten, nóch voor de lieden die gedurende den nacht de ronde doen buiten de steden van Siberië. Zij was slechts angstig voor den dog weer bezig met het vernieuwen vau (1500} /.uuken zand, die daar ter beveiliging van den rhiiuvoet zijn neergelegd. De meeste zakken waren vergaan. In een tuin te Roon staan voorde tweede maal in dit seizoen aardbeziën aan de „uit Een aardig tooneeltje viel Zaterdagavond voor in de Korte Brugstraat te Breda. Het op nieuwtjes beluste publiek meende cr u welkome gelegenheid te hebben gevoudeu om In de zucht naar verrassingen te zullen laan worden, doordien het bij den heer K. coiffeur, twee marechaussees en een gevangenbewaarder zag binnentreden. Dat moet wel een ongewoon verschijnsel zijn. „En je hoort toch zoo van diefstallen." „Daar zit er zeker een, die ze zoeken." „Ze hebben den geheelen dag al gezocht." „Nou hoor, die is ook zuur". „Wat zal ie 'n bakkes trekken!" Luid gelach. Steedsgrooter wordt het getal nieuwsgierigen. De verst afstaauden weten natuurlijk hoege naamd niet wat er te koop is, maar ze wachten, wachten met onwrikbaar geduld. „Wat wachteu ze lang.', „Ze wachten tot ie geschoren is, in de gevangenis is 't morgen ook Zondag. Inmiddels groeit de menigte dermate aan, dat de doorgang geheel versperd is. En voor velen was het een bittere ontgoo cheling toen zij de mannen der wet één voor één zagen vertrekken met gladgeschoren gezicht of goed geordenden baard. Acht werklieden van de fabriek der firma Penn Bauduin, te Dordrecht, die zich van hun werk huiswaarts begaven, werden nabij de beetwortel-suikerfabriek aan den 's-Gravendeel- schendijk door eenige van de daar werkende arbeiders, eerst met vuisten, later ook met spaden aangevallen, Een werkman kreeg een slag op het hoofd, waardoor hij neerzeeg. Een ander kreeg een slag langs het hoofd, waardoor het oor bijna afgehakt werd. De overige werklieden der ijzerfabriek werden ook duchtig mishandeld. Een van hen werd zoo geslagen, dat hij niet in staat is tot arbeiden. Nabij de beetwortelsuikerfabriek „de Phoe- nix", te Zevenbergen, is gezonken het met beetwortelen geladen schip van schipper Kluit. Het schip, dat diep geladen was, verloor het evenwicht en sloeg over, doordien een groot aantal personen (lossers) zich plotseling naar ééue zijde verplaatsten. In de Zaanstreek schijnen tegenwoordig dieven hun slag te willen slaan. Nadat eene week geleden werd ingebroken in de kerk te Koog a/d Zaan (zelfs met eene poging tot brandstichting) en voor een paar dagen braak erd gepleegd te Zaandam, is gisternacht een zoek gebracht aan Wormerveer. Hier wist men zich door het indrukken van een ruit toegang te verschaffen tot de zeepfabriek „De Adelaar." Naar men verneemt, zijn aldaar eenige vaten zeep gestolen. In de jongste raadzitting te 's Gravenhage toonde de nieuwe burgemeester jhr. De Beaufort zich eeu warm voorstander van Scheveningen- zeehaven eu kondigde hij het als een blijde boodschap aan, dat de regeereng haar eisch tot het bouwen van een fort heeft losgelaten, mits men zich met een eenvoudige bommenhaven te Scheveniugen wil tevreden stellen. Te Tiel moest een Nortonpijp worden uitgepompt. De mannen weigerden tegen minder dan 35 cents per uur te werken. Ten einde raad, besloten de brandmeester en stadsopzichter eenige van Eva's doch teren te requireeren Aan beide zijden beviel de proefneming zoo uitstekend, dat de tijd niet verre meer schijnt, of de vrouwen zullen te Tiel de spuitgasten verdringen De Keizerin van Rusland gaat, in na volging van den Tsaar, ook wielrijden. In een fabriek te Luik had gisteren een hevige ontploffing plaats, waardoor veel werklui werden getroffen en eenige zeer ernstig gekwetst. van den doodgraver. De kerkhoven worden in Siberië altijd bewaakt, want onder de misdrijven die door het schuim der bannelingen bedreven worden, belmoren in de eerste plaats het be stelen der lijken. Met den kerkhofwachter was niet te spotten, en met zijn houd nog minder. Het was een buldog, zoo groot als een kalf, wild en waaks; hij hoorde reeds iemand naderen, als hij nog een mijl ver verwijderd was. De weg liep vlak langs het huis van den wachter; daarom had ülga den weg door het bosch ge kozen, ondanks het gevaar daardoor het pad te verliezen. Nu eens struikelend over boomen en wortels, dan weer in aanraking met doornige takken, die haar gelaat kwetsten, vervolgde zij gedureude twee uren onvermoeid haren weg, staande gehouden door de hoop spoedig op de aaDgewezen plaats te zijn. Eindelijk de duisternis een beetje af te nemen; de boomen werden duuner, en een oogenblik stond zij op een open plek. Zij hield eenski - stand, keek rond, haar bloed stolde haar in de eren; zij herkende de woning van den kerk !m lV httr. Zij was verdwaald eu na vele wendingen 'as zij juist op de plaats gekomen, die had De enquête over de ramp te Moskou, tijdens de kroningsfeesten, heeft uitgemaakt, I dat er op deu bewusten Meidag van 1896 op het Chödinkskyveld 1429 persouen zijn omgekomen. Een express-trein van den New-York Cen tral Railroad is van den dijk in de Hudson- rivier gestort, hetgeen weer veel menschenlevens geeischt heeft. Het ongeluk is waarschijnlijk veroorzaakt door het instorten van een zijmuur, die den spoordijk steundedeze schijnt door het water ondermijnd te zijn. Verscheidene personen zijn gered door een van de passagiers uit het gedeelte van den trein dat op weg was blijven staan; hij zwom met een bijl naar de waggons, die in de rivier lagen, en hakte een van de wagens open. Twee slaapwagens behoorden tot het deel van den trein dat in de rivier stortte. Er kwamen dadelijk lieden uit den omtrek met schuiten te hulp, vandaar dat nog veel personen gered zijn. Maar 26 gewonden zijn naar twee plaatsjes daar in de buurt, overgebracht en het aantal dooden tot heden gevonden bedraagt 30 Te Niraes is een schuivende berg, welke veel onrust wekt. In twee dagen verschoof deze berg ongeveer 30 M. waardoor een huis geheel werd vernield. De bewoners wisten zich nog tijdig te verwijderen. Een nieuwe wijze om in een trein mede- pasagiers, die men bestelen wil, te verdooven, bestaat in het aanbieden van sigaren, welke eeü bedwelmenden rook geven. Een heer, die bijna het slachtoffer van deze streek was geworden, had gelukkig de hem aangeboden sigaar in zijn zak gestopt, om die later op te rooken en onder vond toen in een hotel de gevolgen. Het proces tegen deu worstfabrikant Luet- gert, te Chicago, die terecht stond wegens moord op zijn vrouw, is niet beslist, omdat de ge zworenen het niet eens konden worden. Luetgert werd beschuldigd het lichaam der vermoorde vrouw in zijn kelder gekookt te hebben, en er werden beenderen overgelegd als bewijsstuk. Verscheidene weken waren deskun digen bezig met onderzoeken of die beenderen van een mensch of van een dier waren. De gezworenen beraadslaagden niet minder dan zeventig uren en werden toen ontslagen, omdat zij tot geen besluit konden komen. Het vruchteloos proces kost de stad Chicago f72,000. De zaak zal nu zoo spoedig mogelijk opnieuw in behandeling komen. Er is sprake van, dat twee gezworenen, die voor de vrijspraak hebben gestemd, in hechtenis genomen zullen worden, onder verdenking van omgekocht te zijn. Luetgert houdt zijn onschuldvol. V .Ie gevoe lige dames te Chicago zeilden hem dagelijks bloemen en lekkernijen en zamelen geld in voor zijne verdediging in het nieuwe proces. Te Tambow, in het dorp Khmelew in het district Koslow, klonk in de kerk tijdens de naraiddaggodsdienstoefeuing, de kreetbrand Bij de daardoor ontstane paniek werden 54 menschen gedood en 80 gewond. Te Ramsbury, in Engeland, legde Zondag een jongen van veertien jaar voor de grap een geweer aan op zijn zesjarig zusje, en zei: „Ik zal je doodschieten". Het geweer ging af en het meisje viel dood neer. Te Nixdorf heeft zich het niet alle-daagsche geval voorgedaan, dat een vrouw voor de vierde maal tweelingen ter wereld bracht. Iu het geheel heeft zij 16 kinderen, waarvan dus de helft paarsgewijze zijn intrede in dit tranendal deed. Een treurig huiselijk drama is voor de rechtbank te Berlijn behandeld. Een behanger, Gustav Sieg genaamd, stond daar terecht wegens moord op zijn veertien jarige dochter. Sieg was een man, die door zijn verslaafdheid aan den drank zijn oppassende vrouw en kinderen (hij heeft er dertien gehad) tot armoede en ellende bracht. Hij had hen reeds dikwijls met Gem Geb Dim iana Maal willen vermijden. Haar eerste ingeving was weg te loopen zoo vlug hare vermoeide leden dit zouden toelaten, maar na een oogenblik nadenkens bleef zij staan. Geen geluid kwam tot haar; alles was in rust. Wat kon dit anders zijn dan dat de bewoner afwezig was? Zij luisterde met ingehouden adem. Geed geluid werd er in de wouing gehoord, maar nu hoorde zij duidelijk in de stilte van den nacht, het verwijderde blaffen van een hond die van deu tegenovergestelden kant scheen te naderen. Waarschijnlijk was de man uitgegaan; maar hij kon ieder oogenblik terugkomen, en zijn akelige hond liep misschien vooruit, om naar zijne prooi te zoeken. Gelukkig liep er van het huis uaar de plaats van bijeenkomst een pad, dat de arme vluchtelinge niet behoefde te vermijden, en als een pijl uit den boog vloog ze dit pad op, onder angstige vrees dat het woedende dier haar zou ruiken en vervolgen. Het geblaf kwam inderdaad al nader en nader. Spoedig had Olga weder een open plaats bereikt haar hart stond stil bij de gedachte dat haar discipel misschien niet op het appél zou zijn. Onuitsprekelijke vreugde vervulde haar, toen zij den dood bedreigd. Op zekeren dag, toen hij erger beschonken was dan anders, sloot hij met zijn 14-jarige dochter, aan wie hij a een hekel had, en zijn zoontje van 8 jaar c zijn 'kamer, vier trappen hoog, en eenige oc fj blikken later viel het meisje uit het kamei ster dood op de binnenplaats beneden. Sieg werd, onder verdenking van moorc hechtenis genomen. Hij hield vol, dat het Is in angst voor hem, uit het venster was gespron Maar zijn zoontje, de eenige getuige, verkla: dat vader zijn zuster opgenomen en uit venster geworpen had, en geraadpleegde kundigen waren van oordeel, dat dit ook n zijn geschied. Maar niettegenstaande dat hebben de ge renen, die blijkbaar dezen vader niet op eenig getuigenis van zijn eigen zoon veroordeelen, hem vrijgesproken. Sieg werd onmiddellijk uit zijn gevangens* ontslagen. Een drievoudige moord is te Bois-de-Vi bij Namen gepleegd. Eene vrouw uit Mal wilde Zaterdagavond hare bloedverwanten bezoeken. Geen gehoor krijgende, dacht ze allen naar bed waren en ging terug. Toen dagochtend te acht uren de luiken nog geopend waren, riep zij de buren te hulp, de deur open te breken. Een afgrijselijk sch< spel deed zich op. De bezoekster vond moeder geworgd, hangende aan de trapleuni Zeeu' hare zuster, eveneens geworgd, vastgebondet js de voordeur. De grootvader lag doodgeslagi den stal. Alles was overhoop gehaald en som gelds, afkomstig van den verkoop eener was verdwenen. Te Choisy le Roi heeft men een ge gezin, dat vau den leidekker Guillot, gevonden. Man en vrouw hadden zich, Poo öperc Takw 9,5 per lOQQE ïVlNTI om 1 kil Havei 40 V\"lTTl Jruin kilo AaKD bla Vlas >ige jzen uw Rotte ellende gedreven, met hunne drie kindcrei roerd kind door kolendamp nog een ander leven beroofd. In Juli werden te Parijs een twinti personen aangehouden, als leden eener bt worgers, die 's nachts bij de brug van Nei voorbijgangers opwachtten, worgden en n uitgeschud in de Seiue wierpen. Maaudag nog twee broers als helers gevat en een „vriem 74 h Koeie qua c., qual c., Allei van een der worgers die, zeer sterk, zelve me Tholi maal heeft meegedaan. Bij de helers vond o. a. 50 horloges en een 20 paar bruine schoe 10, r merg Van Ierseke zijn de laatste week van 1 derdag tot Donderdag verzonden 560.000 sumabele oesters, tegen weinig veranderde pi Bovendien zijn uaar men verneemt naar N poo/4 afgeleverd 4.QQ0.000 zaaigoed. Bij de Dinsdag 1.1. gehouden herstemming voor 2 in het Kiescollege bij de Ned. Herv. kerk te St.Maar dijk waren uitgebracht 173 stemmen. In de eerste ture waren hiervan 165 geldig en in de 2e vaci 150. In de eerste vacature verkreeg de heer J. van Gorsel 101 st. en de heer P. A. Westerweel in de tweede vacature de heer J. W. van Gor« en de heer J. Hage Pz. 84, zoodat gekozen zij' heeren J. W. van Gorsel le vac. en J. Hage 2e vac. Men deelde ons mede dat Ds. O. Los Zondag zijn alscheid nam van zijne gemeente met een afsch rede naar aanleiding van vers 18 van hooidst. 4 van Zendbr. van den Apostel Paulus aan de Kolossei PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. te Ierseke. Voorra. half en nam. 2 uur Ds. E. A. G. Van Hoogenhuiji Nijmegen. Geref. Gem. vm. 9 u., nm. halt twee Ds. Vi nam. half zes een der ouderlingen. Vr. Ev. Gem. Voorin, hall tien, nam. 2 halt zes Ds. Post. Oud. Ger. Gem. Voorin. 9 u., nam. half twe 5 u. een der ouderlingen. Woensdag 3 Nov. (dankdag) Ned. Herv. Gem. Voorm. halt tien Ds. Van genhuijze te Ierseke, nm. 2 u. Dg. E. A. G. Hoogenhuijze te Nymegen. Zaterdagavond (3ü Oct.) bidstond in Eben Hai eindelijk het rijtuig gewaar werd en den jon boer herkende. In den wagen te vliegen, de paarden aan zetteD, was het werk van eeu oogenblik. weinig meer dan 5 uur hard rijdens, bereik zij Turnen, een stad van 1800U inwoners, mijlen van Talutorosk gelegen. Nog een eind buiten de stad, reed de een laan in en naderde bedaard rijdende huis, waar zij naar het scheen, verwacht werd Het raam werd geopend, en een man wissi nadat hij het jonge meisje herkend had, paar woorden met den man, die als koet had dienst gedaan. Deze verliet zonder een woord te zeggen plaats, nam het jonge meisje aan zijn armei gaf haar, alsof ze een kind geweest ware, den ouden man, die haar verder de ka binnenleidde. De deur te openen op zulk ongewoou uur zou de andere bewoners gefl hebben misschien en aanleiding geven tot babbel. De boer reed terug, nadat hij zegen had gewenscht op haar vlucht, en vermoeide meisje kon nu althaus rust ueiB|0/gJ (Wordt vervolgd. \nfv kil 2 sti e ks )mp< 1 I I Ti >mpi Op Zou On Tic

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1897 | | pagina 2