ieelllai, piijfl aan ie klanpn tui oesterteelt, Mom, enz. i| ;li€ Si N°. 644. Zaterdag 30 October 1897. Vijftiende jaargang. EN J. M. C. POT, ET 3T P E I L L T 0 H. e verbannen Nihiliste. iedei UNI 6 We hoog oor 5.— VEE] IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Vekk prijz Pi rwag i, Ka Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, 'rijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan et bureau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L B N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. to,z prack Publicatie n. ZOO ;ht Z< i Rel: n ircele Noem irgemeester en Wethouders van Tholen brengen, olge art. 83 der algeineene politie-verordening, kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat vervoer van secreetmest kan plaats hebben ge ide den nacht van: - nsdag 2 op Woensdag 3 oensdag 3 op Donderdag 4 en enderdag 4 op Vrijdag 5 November, en, den 29 October 1897. Burgmeester en Weth. voornoemd M. G. VAN STAPELE, burgemeester. P. LABAN, secretaris. LANDBOUW. ik het Weekblad voor Z. Vlaanderen's Westelijk dd. 25 October, schrijft de heer G. A. Vor- aan van Oyen het betencontract van 1897 leest men of g< 1 won zijn Zooi Weging op de fairbank wordt alleen toe gestaan voor beetwortelen, die per as op het terrein der fabriek worden geleverd. 9 die voorwaarde wilden de landbouwers het jaar geene overeenkomsten aangaan, larom moesten de fabrikanten bet wegen op de )anken toestaan. schrylt een van de agenten dier fabrikanten Op verzoek der landbouwers zelf, hebben de ibrikanten de weegbruggen toegestaan, niet tegenstaande wegens het grondverlies, die weeg bruggen tot schade zijn van de fabrikanten, ie lieve fabrikanten, die welwillende beschermers den Innd bouwer en den landbouw hun eigen nadeel hebben zij op het versoek der lbouwers het wegen op de fairbanken toegestaan, louden zy het al vergeten zijn dat zij er toe ongen werden cn dat ze nog tot andere dingen len gedwongen geworden zijn indien Baron Collot icury zich niet ontijdig met de zaak gemoeid had? laar dat daargelaten, li ij et wegen ep de tairbanken is toegestaan, kwaad- al oedschiks maar toch toegestaan. ussci och ofschoon het is toegestaan is het door de ikanten niet opgenomen in hel contract. Die N en al gedrukt, men was het nu toch eens ge- den over de voorwaarden, die bepaling zou nooit den toegepast en veel vijven en zessen meer. n wat beleven we nu komen de fabrikanten en eischen buiten de 'waarden om, voor het wegen op de fairbank 2 korting voor grondverlies. Aan waar dat grondverlies? olgens het contract wordt het netto gewicht be- d door van elke 4000 KG. een monster van 20 geheel te zuiveren en daaruit de percenten tarra ierekenen. is er nu nog grondverlies voor de fabri- ten mogelijk? invra e geladen wagens worden gewogen op de fairbank, beten worden overgestort in de waggons, in pen of op hoopen, daarna worden de wagens k )f ge4r won ijn 5oom in do it iftelj )i iulait "OU lu di i, veh erlait0P de grond is gebleken weder gewogen of dam phau rijn Naar het Engelich. was geen twijfel aan, of men deed zijn haar tot kwaaddoen te provoceeren, en die een opbruisend karakter bezat, be- voordde deze bevelen met uitdrukkingen, die lig vleiend waren voor den commissaris. O, behandelt gij op die manier de vertegen- irdigers van den staat?" riep de man uit. was nu duidelijk dat hij zijn les goed ge il had. ant oogenblikkelijk liet hij een tweeden t roepen tot getuige, en maakte in diens mwoordigheid proces-verbaal tegen haar op. Iga verwijderde zich. laar haar zaak werd voor den districts ter gebracht, denzelfden dien zij van deli - i tremens genezen had, en zij werd ver- leeld tot drie dagen eenzame opsluiting, ij werd in een vochtig, donker hol gebracht, de volgeladen waggons worden gewogen en na uitgedragen te zijn, weer gewogen en wederom blijft de grond voor den verkooper. Er zijn landbouwers die gereclameerd hebben tegen die 2 pCt. Antwoordvolgens uw contract moet gewogen worden met de kleine basculegij hebt dus niets in te brengen. Gij staat 2 pCt. af, of weging op de kleine bascule Eene nieuwe behendigheid om den landbouwer te helpen, Ken nieuw bewijs van belangstelling in den landbouw Een nieuw blijk van goedertierenheid van de fabrikanten 't Is slechts 2 pCt. Zij hadden immers, nu zy het contract op bunne zijde hebben, evengoed een vijf of meer percenten kunnen eischen? Landbouwers, weest hun dankbaar en sluit u aan bij hen die de boeren aaien en de fabrikanten ontzien.' (INGEZONDEN). T Y P H U S. De invloed van versche lucht bij zieken. Is versche, gezonde lucht voor gezonden van veel belang, voor zieken is ze dan zeker dub bel en dwars 'n vereischte. Een belangrijk hulpmiddel, naast dokter en apotheker, is: versche lucht, versche lucht en nog eens versche lucht. Gedurende den Krim-oorlog kwam er onder de troepen 'n fameuse typhusde hospitalen waren te klein en een groot deel der zieken moest in tenten behandeld worden. Daar het buitengewoon koud was, was men erg bezorgd wat daarvan terecht zou komen. En ziet, boven verwachting, herstelden de tentleggers verreweg in veel grooter aantal dan die in de hospitalen. In den Amerikaanschen burgeroorlog zijn dezelfde verschijnselen ook waargenomen. Te St. Blasier (Zwitserland), 700 meters hoog, staat 'n Sanatorium voor longlijders. Bijna alle nachten vriest het op die hoogte en vele dagen ook. De lijders liggen, goed onder gestopt, alleen het gezicht bloot, dag en nacht met open ramen. IJle, versche, frissche berglucht. levenverlenging Dr. Walter H. Sawyer vermeldt van twee gezinnen, van den zelfden stand, waar kwaad aardige diphteritis heerschte, mede van gelijke verschijnselen. Bij elke familie drie patiënten. Bij de eene familie, ongenegen tot openzetten van deuren en ramen, voelde men, bij het bin nenkomen, dat de lucht vies, verontreinigd, met niets dan ratten en spinnen tot gezelschap. Zij walgde, toen ze er binnentrad. Toen zij bevrijd werd uit hare gevangenis, zag ze eruit alsof zij uit eene zware ziekte was opgestaan. De vernedering, die zij had ondergaan, had haar evenwel meer geknakt dan de lichamelijke ellende, die zij geleden had. Sedert dien tijd was zij triest en stil. Zij sloot zich geheele dagen in haar kamer op, zonder iemand te willen zien, en maakte lange wandelingen door het bosch, steeds ieder een vermijdende. Het was duidelijk dat zij over iets peinsde. De burgers, die haar sedert hare gevangenneming zoo mogelijk nog meer genegen waren, verdiepten zich in gissingen, de een zei dit, de ander dat, maar uieraand vermoedde het treurig einde, dat den 27steu Juli de geheele stad in rep en roer zou brengen. Toen 's mórgens de hospita Olga's kamer binnentrad, vond zij haar ledig. Het bed was onaangeroerd, Olga was verdwenen. De eerste gedachte der vrouw was, dat Olga gevlucht moest zijn; ze liep daarom haastig naar den commissaris, ten einde elke gedachte aan medeplichtigheid tc voorkomen. „dood" was; zoo, dat 'n gezonde er kwalijk van werd en stierven ook alle drie de patiënten. Bij de andere familie, waar men de lucht in de ziekenkamer even frisch en zuiver hield als er buiten, herstelden alle drie de patiënten. Ik zou wel lust hebben onder beide gevallen te schrijven: NATUURLIJK! En typhus, men moet ze doorstaan of ze in zJn huis gehad hebben, om te weten wat d^t is. Ik heb ze én gehad én gezien. Ga nu eens met me binnen in eene arbeiders woning; 6, 8 a 10 kinderen, van 0 tot 14 jaar man en vrouw even wijs versuft en verstompt door zorgen eigenlijk wel, of, veel onbewuste zorgen maar, tóch zorgen. 'n Sleekachel naast de bedstee, en in de bedstee 'n kind met de typhus. Bovenop en rond de kachel pap, spek (als z't hebben), de wasch en andere doekies en zoo; raam, (één); als de dokter moet komen 'n klosje er onder, is hij geweest, potdichtals of zoo'n huisgezin cum aunexis (en die cum annexis zijn vele) 'n flesch agurken was, dat bederft als 't open is. En, lieve lezeressen en lezers, 'wij hebben allemaal groote, luchtige en goed geluchte slaap kanis niet waar Gaat evenwel 's morgens vijf minuten de lucht in, en gaat dan weer even in uw slaapkamer terug; het doet mij dan denken aan iemand met 'n overladen maag; niet waar? Nu, ruikt nu eens even ia evengemelde ziekenkamer; ik lag liever in een ruime koeienstal. Hoe komt een typhusleider daar nog door! Is liet wonder dat het er straks (zooals dan ook vaak gebeurt) nog 4 of 5 krijgen? Dat het op een ander jaar zich weer op nieuw vertoont, evenals de varkensziekte zich herhaalt in 't zelfde HOK Ja, HOKwant zelfs de paleizen der Koningen, den Dom van Keulen, het Vactiaan e.t.q. worden hokkenvuile, vunsige hokken, wanneer licht en lucht er aan onthouden wordt; misschien bedoel ik wel LICHT in méér dan eene beteekenis. Als ik dokter was, ik weigerde te komen geloof ik, als men datgene wat niets kost luchtverversching nl. niet even naarstig be trachtte als ik mijn doktersplichten. Als ik geestelijke was, ik hield niet op met huisbezoek - hoe aardsch luchtverversching dan ook weze moge - alvorens ik de arme, domme stakkers ddértoe gebracht zou hebben. Och, och! wanneer? Licht en lucht zijn toch ook gaven Gods? Men wil toch heden, hoop ik, op onze gloeiende hoogte ven wetenschap en kennis! niet lager staan dan anno Mozes? Ik denk dat M. als hij 'n klosje onder 'a raam gezien had, 't geheele De commissaris verzuimde geen minuut. Olga Liubatovitch was een der meest gevaarlijke vrouwen, en hij vreesde zijne betrekking te zullen verliezen, zoo het mocht blijken, dat zij ontvlucht was. Oogenblikkelijk liet hij onder zoekingen instellen om het spoor der vluchte linge te vinden. Maar toen hij de kamer onderzocht, vond hij op de tafel twee verzegelde brieven een was geadresseerd aan de „Overheid", de andere aan hare zuster Vera, die in eene andere Sibe rische stad in ballingschap leefde. De rechter opende ze, en vernam, dat het jonge meisje door zelfmoord een eind aan haar leven had gemaakt. In den brief aan de „Overheid" vertelde zij, dat zij op het punt stond zelfmoord te bedrijven, en dat dus niemand beschuldigd moest worden van misdaad ten haren opzichte. Hare zuster schreef zij meer uitvoerig; zij ver klaarde, dat dit ellendige leven van niets doen, haar zóó tegenstond, dat zij het niet langer kon verduren, en dat zij haar dood zou zoeken iu de rivier. Zij eindigde dit epistel met op roereuden toon hare zuster en de andere vrienden vergeving te vragen voor hare klein- raam er uit had laten bonjouren'n lust, die mij (gelet op de gecondenseerde nachtlucht die langs de ruiten loopt) bok bekruipt. I. H. BINNEN LA ND. Bij Kon. Besluit is tot voorzitter van den militieraad in Zeeland benoemd de lieer J. H. C. Heijse, tot diens plaatsvervanger Jhr. C. J. J. A. van Teijlingen, tot lid Dr. A. van der Swalme en tot zijn plaatsvervanger Mr. A. P. Snouck Hurgronje. Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Enkhuizen, waren uitge bracht 6941 geldige st. Gekozen is de heer Kool (lib.) met 38S1 st. Op den heer Raat waren 3060 st. uitgebracht. Te Goes zijn, na gehouden examen tot de eerste klasse der Rijks-Landbouw-winterschooi toegelaten: M. J. Stoutjesdijk te Tholen, P. van der Weel te Colijnsplaat, A. de Jager te Kapelle, W. C. Allaart te Serooskerke (W.), W. N.van Liere te Kloetinge, C. Zaudee te 's Heer Hen drikskinderen en A. de Jager Az. te Kapelle. Voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, slaagde o.a. de heer P. Valkier te Wolfaartsdijk. Vaii ouze berichtgevers. IERSEKE. Mejuffr. Lagaay heeft ..vövuo vertrek naar Vlissingen heden (Vrijdag) hare betrekking aan school 2 verlaten, terwijl de heer Klenke Maandag zijne betrekking aan die school zal aanvaarden. OUD-VOSMEER. Men verzocht ons als bij zonderheid mede te deelen, dat op de fairbank alhier, genaamd „Recht voor Allen", een wagen met bieten is afgewogeu met het kolossale gewicht van 3540 K.G; deze wagen met bieten, afkom stig van de landerijen van den landbouwer H. van de Wijngaard, op de hoeve „Kleine Puit," zou zeker in vorige jaren niet door de onberijd bare slijkwegen vervoerd zijn geworden. Eén ding is zeker: de paarden varen üet beste bij dit schoone weer, terwijl ook de Polderkas door mindere uitgaaf aan „onderhoud wegen," zeker de gunstige resultaten zal ondervinden. SCHERPEN1SSE. Maandag 5 November hoopt de werkman Gerard Poulusse te Scherpenisse den dag te herdenken, waarop hij vdór 25 jaren in dienst trad bij den heer J. Muller, Sr. metse laar alhiei. Wel zal deze dag in allen eenvoud gevierd worden, maar toch mag het een bewijs genoemd worden van getrouwe plichtsbetrachting moedigheid. Zouder een oogenblik te verliezen, ijlde de rechter naar den Tobol, en daar vond hij Olga's schrijven bevestigd. Sommige van hare kleedingstukken hingen in een boom, haar hoed lag bij den oever, en werd nu en dan besproeid door het kabbelende water. Eenigc boeren ver klaarden, dat zij daags te voren het jonge meisje hadden gezien, terwijl ze somber en afgetrokken langs de rivier wandelde, met den blik onafgewend op het water gericht. De rechter liet al de visscherslieden, die in de nabijheid woonden, komen, teneinde de rivier te dreggen en zoodoende het lijk le vinden. Dit geschiedde evenwel niet. Maar hierover behoefde men zich niet te verwonderen; de breede rivier bezat zulk een snellen stroom dat het lichaam in een enkelen nacht wie weet hoeveel mijlen kon zijn weggevoerd. Drie lange dagen werden de pogingen om het lijk te vinden voortgezet. Maar ten slotte, nadat er vele netten gescheurd waren aan de steenen en oude boom stronken die de rivier in haar vaart meenam, werd het ouderzoek opgegeven. Het lichaam van Olga met haar hart, kloppend

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1897 | | pagina 1