weeklilai, piiji m de lelaipi Tan oesterteelt, 31 De leus van onzen tijd. G. N°. 640. Zaterdag 2 Oetober 1897. Vijftiende jaargang. Al IV EN )0 J. ffi. C. POT, Publicatiën. ren au; se FEUILLETON. ONDER ZORGEN. B ISNENLASD. Van onze berichtgevers. HOI, »ord t B icht SLI HraiS IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, llt. ■BI Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan iet bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. AP(] BK LOI 6 ORlf [IN Loting voor de Nationale Militie. argcmeester en Wethouders van de gemeente ,en brengen ter kennis van belanghebbenden dat de loting der vóór 1 September van dit i deze gemeente voor de militie ingeschre- zal plaats hebben te Tholen op het Stadhuis dinsdag, den 2 November 1897, te beginnen des yFrmiddags te 9'/j uur. dat op Donderdag den 4 November 1897, voormiddags van 10 tot 12 uur in het gemeente door of van wege de lotelingen bij den burge ster aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften bekoming van vrijstelling wegens broederdienst wegens te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in 2e en 3e zinsnede van art. 53 der militiewet; dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak op laatstgemelden dag in het gemeentehuis |/p ten verschijnen, vergezeld van twee bij den Bur- eester bekende meerdejjarige ingezetenen en dat die vrijstelling wegens broederdienst verlangen, ten mede brengen uittreksels uit de geboorteregis- betrekkelijk hun zolven en hunne broeders, be- 17 :ns het paspoort of ander bewijs van ontslag, of I uittreksel uit het stamboek of een bewijs van [L keïijken dienst van den broeder of de broeders, wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden estigen uitdrukkelijk de aandacht er op, dat de beven «grmeldo oggaven en handelingen nier vol- ïde zijn om zich de gevraagde vrijstelling te ver- 5ren, maar dat hun belang medebrengt om boven persoonlijk de vrijstelling aan te vragen in de zitting van den Militieraad, die op een later end te maken fijdstip te Middelburg zal gohouden den wijzen de lotelingen, die gebreken hebben of _-^gnen te hebben, op hunne verplichting om, onver- Ulg welk nummer zij hebben getrokken, in de iiemde zitting van den Militieraad te verschijnen, einde geneeskundig te worden onderzocht. )thel'holen, den 2 Oetober 1897. it d >00. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE. P. LABAN, Secretaris. o allerlei vormen hoort men in onzen tijd leuze verkondigen dat men het leven moet ieten. Ware het nu slechts, dat de meuschen het hoofdzaak eens konden worden over de eekenis dezer uitdrukking, dan zou een onder* k, of wij haar als grondregel kunnen aan- rden, niet moeilijk zijn. Doch zooals dikwijls geval is, hangt hier alles af van de gezind- van den persoon, die haar bezigt, longelieden kennen we, die met ijver jacht ken op allerlei genoegens. De grens, waar het karakter aauuemen van uitspattingen, ags Door I. H. OOI Ql^at ik u wensch te gaan zeggen is voor 1^1 meerendeei plagiaat en, ontleend aan een illstonnetje uit het Nieuws v/d Dag, dd. 27 uit het Noordsch, vanJonas Lie. Heb ik goed dan is Jonas Lie iemand van boeren- 30.C die eerst op latere» leeftijd gaan iCH deeren, advokaat geworden, daarna als schrijver je jj [etreden en, als zoodanig, vermaard geworden is. Ken paar jaar geleden las ik 'n werk van 'm, \'l delende m eene fabriekstad en, in democra- heu, het volk rakenden geest geschreven ;nsc elijk, nuttig; getuigende van een man uit sluf volk, sprekende over het volk; de titel is 't spijt me, ontschoten. ;eer ftju „Zonder zorgen(wat ik met variaties eigen maaksel lardeeren wil) trok dan, rsti >ral om zekere parallele toepasselijkhedenook Helijk mijne aandacht. houden zij niet altijd, en bij toeneming minder, in het oog. Zoolang er geen schennis van het eigendoms recht plaats heeft, is men voor deze dingen vrij toegevend. De jengd moet bruisen en het is maar best, haar te laten uitvieren. Geniet terwijl gij jong zijtde tijd van den ernst komt later. Aan kwezels en kniesooren heeft men niet veel. Dwaasheden zijn menschelijk en het is beter ze in de jeugd uit te halen, dan er later mee voor den dag te komen. Met deze en dergelijke phrasen worden tal van dingen ver goelijkt, die men ruiterlijk moest durven aan tasten, als den mensch onwaardig. Van den aanblik van vroolijke menschen gaat groote bekoring uit. Niets trekt meer aan dan hartelijke blijdschap, gul gezang en milde lach; en onze volle sympathie is met jonge en meer bejaarde menschen, die niet aangetast door de modeziekte van zwartgalligheid en pessimisme, met opgewekt gemoed zich overgeven aan de indrukken van het oogenblik. Dan geniet men inderdaad het leven met zijn rijkdom van goede gaven; dan zamelt men nieuwe krachten om ook bet minder aangename het hoofd te bieden, en zelfs de macht der tegenspoeden te we*r«t2on Maar dat is heel iets anders dan de pas aan geduide slavernij van vermaken en zinnenprik keling. Deze is te beschouwen als een ziekte, die haar slachtoffers erger doet lijden dan iemand vermoedt. Hunzelven ontbreekt dikwijls het bewustzijn van hun toestand; alleen in tijden van uitputting, naar lichaam en geest, krijgen zij er een indruk van. En dan is er maar één middel, om aan die kwelling te ontsnappen; zoo spoedig moeilijk zoeken naar nieuwe uit spanning, om het verslapte zenuwgestel weer wat op te monteren. Het gaat daarmede juist als met de tijdelijke opwinding, aan het gebruik van alcohol of van opium ontleend. Eindelijk baat ook dit niet meer, men walgt van alles en zakt ineen. Is het niet opmerkelijk dat nevens het jagen naar luidrnchtige en dikwijls zedebedervende vermaken, zich in onze maatschappij dat pes simisme ontwikkelt, hetwelk we zooeven een modeziekte noemden? Werkelijk, er is verband van oorzaak en gevolg tusschen beide verschijn selen. Niet, waar we het laatste ontmoeten bij philosofische geesten, die het vele kwade in de sameoleving tot een voorwerp hunner stu diën maken en zich al te eenzijdig daarin ver diepen, zoodat zij geen oog meer hebben voor wat er tegenover staat; maar bij hun talrijke napratera, wier eigenlijke kwaal walging en verveling heet, en die nu voor hun verdorde levensopvatting steun schijnen te vinden bij uit- En waarom zou ik iets goeds niet mogen na zeggen? Zegt men Mozes niet eiken Zondag de Tien geboden na? En is het succes er van niet uitnemend? Zoo? Dat kan ik toch aan mezelf het beste weten zou ik zeggeu. Gij en zult niet dit, gij en zult niet dat, en, enfin, 't moet er maar uit: Mozes zou pleizier beleven van zijn steenen tafelen als hij zijn volkie eens kwam inspecteeren. Voor dat men anderen iets wil doen gelooven, moet men er, degelijk, eerst zelf aan gelooven en, al zou dat nu voor vele geleerden 'n satansche toer zijn, ik hou het er toch voor dat het 't ware is. Ik haast me dan ook met m'n gewone bescheidenheid te zeggen, dat ik heuschelijk zelf geloof wat ik, met Lie tot handleiding hieronder zeg. Ik hou t' er ook voor, dat het een heelen, deun voor velen mijner lezers zijn zal om zich, tot de stellingen van J. Lie, zoo maar voetstoots te bekeeren, hoe wenschelijk overigens. J. Lie zegt dan: spraken, van welker ontstaan en beteekenis zij weinig of niets begrijpen. /,Men moet het leven genieten", dat is ook ouze lenze. Daar hebben wij het voor. Het is on3 niet opgelegd als een last, moeilijk te torschen en neer te werpen als 't ons goeddunkt, maar als een gave om met dankbaarheid te gebruiken. Ma3r om dit te kunnen doen moeten wij het leeren kennen, van alle zijden, anders kan het genot niet zoo volkomen zijn, dat wij het ge heel waardeeren. z/Het leven genieten" is een onbereikbaar ideaal voor hem, die slechts denkt en slechts leeft yoor zichzelf. Want aan ons eigen per soontje hebben we wezenlijk niet genoeg; ten slotte gaat het ons vervelen, ons met niemand anders bezig te houden. En genot en verveling, dat weet men, zijn even scherpe contrasten als licht eu duisternis. Het is ons niet onbe kend dat een groote schare van medemenschen zich om ons heenbeweegt, die van het groote en rijke leven geen genot kunnen hebben, omdat zij in allerlei druk verkeeren; armoede, ziekte, geestelijke ellende, ze omringen ons van alle fcanUn. Strek de hand uit en help, en een stroc - van het hoogste en edelste genot wordt over u uitgestort. Deel uw kleed met den naakte, nw huis met den verlatene, uw hart met den troostelooze, elk genot, waarvan wij een deel afstaan, wordt voor ieder onzer meer dan verdubbeld. Wie op deze wijze het leven geniet, kan ook met een gerust gemoed mede doen aan elke openbaring van Tevensvreugde, welke de schoone aarde dengene aanbiedt, die voor de kostelijkste gaven het oordeel des onder scheids bezit. Benoemd tot Inspecteur der dir. bel.te Breda, de heer P. H. H. de Haan, thans te Waalwijk, te Haarlem, de heer L. de Eouw, thans te Middelburg en te Middelburg de heer H. W. J. Callenfels, thans te Zierikzee. Dinsdag besloot de Tweede Kamer alle stem briefjes bij de Kamerverkiezing in de districten Sneek en Amsterdam VI ingeleverd, op te vragen en te onderzoeken. Bij de behandeling van het adres van ant woord op de troonrede namen de socialistische afgevaardigden Van der Zwaag, Troelstra en Van Kol al dadelijk positie. De eerste zag in het adres vleierij tegenover de Koninginnen en verwachtte van deze regeering geen werkelijke hervormingen. De beide anderen betreurden in de troonrede het gemis der toezegging van ver beteringen betreffende den maatschappelijke» toestand in Indië, alsmede van breeder kiesrecht. Er lag ergens een stadje, dat tot groote wel vaart gekomen was in een tijd, toen er zich veel en fijne visch in den omtrek vertoond had. Velen werden van niets iets, en sommigen van iets heel wat. Van heinde en verre kwam men op dien roep af, allemaal met het voornemen eu de begeerte om ook eventjes rijk te worden eu, lang voor men dat was begon men alvast maar er op los te leven of men al rijk was. Maar zie, in den loop der jaren begon die zegen, (we noemen 't nu voor 't gemak maar zegen) langzamerhand zich wankelbaar te tooneD. Evenwel, daar lette men vooreerst zoo nauw niet op; men leefde toch maar door; wat nood ook, die visch zou immers toch weer wel terugkomen, zoo dacht men, gesteld al: dllt men dacht. De een bouwde al prachtiger en sierlijker dan de ander, er werd lekker gegeten en ge dronken, gereisd feestgevierd, alsof een tekort komen eenmaal, voor eens en voor goed uit het menschenleven geschrapt was. De zonen, die de kantoorkrukken en boeken, de uithangborden en mooie huizen en zoo erfden, W at dit laatste betreft verklaarde minister Pierson dat van deze regeeriug in liet eerste 4-jarig tijdperk geen voorstellen tot kieswet wijziging te wachten zijn, maar hij hoopte dat de socialistische afgevaardigden zouden willen medewerken aan het tot staud komen van de maatschappelijke hervormingen, die de regeering beoogt. De heer Troelstra beloofde daarbij zijn steun. Bij de eerste kennismaking in de Kamer bleek reeds het groote verschil tusschen Van Kol en Troelstra aan de ccne en Van der Zwaag aau de andere zijde. De beide eersten kenmerkten zich als wetenschappelijk ontwikkelde mannen, de laatste als behept met een niet geringe mate van eigenwaan of kinderlijken eenvoud. Hij verklaarde, hoewel oorspronkelijk als slachter opgeleid, zich knapper te achten dan tien ge leerden, omdat hij beter dan deze het volk en zijn behoeften kende. Behalve de socialisten stemden Staalman, Nolting en Ketelaar tegen het adres van antwoord Aan de openbare lagere school no. 2 te St. Philipsland is tot onderwijzeres benoemd mej. II. O. S. Welker te Numansdorp. ST. ANNALAND. Benoemd tot vader en moeder in het weeshuis alhier Th. Hoek eu vrouw. IERSEKE. Vrijdag werd door B. en W. aanbesteed de vergroottng vau school 2 met een lokaal en bij levering van meubelen. Er waren 5 inschrijvers allen te lerseke. M. Nolet, f2939. Wed. C. Ridderhof f2870. L. Laban f2649. W. Goeman f2649. A. Mar- teijn f 2577. Behoudens ministerieele goedkeuring gegund, aan A. Marteijn. Mejuffr. L. J. Korsten heeft hare benoe ming aan school 2 aangenomen, doch zal niet voor 1 Dec. in functie kunnen treden. Er komen hier enkele gevallen van typhus voor, welke ziekte deze week een slachtoffer heeft geëischt. Volgens de Staatscourant hebben zich in Augustus in deze gemeente bij 15 verschillende eigenaars 177 gevallen van mond-en klauwzeer voorgedaan eu één geval van vlekziekte. ST. MAARTENSDIJK. Met algemeene stem men besloot de Raad dezer gemeeute in zijue vergadering van 28 dezer, genoegen te nemen met de door Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, voorgestelde regeling der jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris, en deze voor elk dier ambtenaren te bepalen op f730. vonden, dat zij ook maar niets beters doen konden dan, wat de vaders en grootvaders gedaan hadden, nlte rijden en te rossen, elkaar te onthalen, het nieuwste nadoen en voor niets ter wereld laten blijken dat de buidels dun werden. Hoe minder geld er restte in de brandkasten, hoe grooter sloten en grendels zij er op lieten maken; hoe meer ze bluften en pochten tegen andere visschers en kooplui op den rijkdom der stad. Men bleef nog maar kelders en kasten vullen met heerlijke wijnen en fijne zaken; men bouwde winkels met prachtige spiegelruiten, die schitterden in den avond als karbonkels. Eu de een kocht van den ander en gaf dan een partij te diens eere, om te voorkomen dat hij gemaand wercl om geld en, de ander borgde eveneens om nog grooter vertoon te maken. Voor de bankhuizeu was 't er Jn waar goudlandwant die hadden 't er erg druk, met leenen. Eu als soms een van de vreemde kooplieden angst begon te krijgen (want dat gebeurde o zoo dikwijls) en in of om de stad eens ging informeeren, of hij wel zeker kon zijn van zijn betaling, dan schudden de beste burgers maai:

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1897 | | pagina 1