imUM, pvijil aan fle Mimi yan oesterteelt, landbouw, enz. 1 N N°. 634. Zaterdag 21 Augustus 1897. Vijftiende jaargang. >le EN J. K C. POT, pe Publicatiën. rpe 5C e lezing van den heer A. Kuipers. Vau onze berichtgevers. ;r Zelff] ttingei K IJfNESLAND. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Inuewacht aan h.l bur.au te_Thol.n .1 Mr DONDERDAGMIDDAG bi! .nz°n ".1^3"'°.!..?." UITGEVER: T H O li B N. Adyertentiënvan 1 tot 4 regels 40 tfents; iedera regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegèven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebraoht. Ide De Burgemeester der Gemeente Tholen, noodigt jongeliedenj van den leeftijd van 1620 jaar, zich gedurende den aanstaanden winter tot 1 wrt 1898, vrijwillig in de gemeente willen oefenen den wapenhandel, uit, zich daartoe aan te melden secretarie vóór 5 September e. k. Tholen, 21 Augustus 1897. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. wsbo 74 IERSEKE 18 AUG. 1897. Heden trad alhier als spreker op de heer Kuipers, sedert 15 jaar landbouwer in Dacota, '.eeslti der Vereen. Staten van N. A. Hij begon joste i loopbaan als boerenknecht, doch klom door nsdij 3r en ondernemingsgeest op tot een welgesteld PC n. Na 1878 evenwel gingen zijn zaken door waardevermindering der turf sterk achteruit, hoewel oorspronkelijk een vijand van emigra- begon hij nu aan vertrek naar Amerika te iken. Na eerst van vrienden aldaar zeer mloopende berichten ontvaugeu te hebben, hij in 1881 zijn zoon naar Amerika om •nlijk een onderzoek in te stellen. Deze )nd dat in de Oostr'ijke Staten geen plaats drijf; met fabrieksarbeid gaan, maar Kuipers -Tnwa en Dacota ^hetwelk 'hij aan rheen. "\n van fieten) noest .'.ken. fTdde, Urger zoon uren oor- ien Ier haver, gerst, boonen, meloenen, enz. Dacota heeft een vastland klimaat.; heete zomers (tot 116° in de schaduw) en strenge wiuters. Natuurlijk kon men niet in tenten blijven wonen. Het bouwen van huizen, uit graszoden, zand en sparren, kostte gelukkig niet veel geld. Er waren er die voor 3 dollars een huis hadden. De eerste oogst viel hard mee. Spreker vertelde van een zekere Bles, die bijzonder gelukkig was. Hij had zich namelijk neergezet in een boschrijk deel der streek en verruilde zijn hout tegen koeien en paarden, maar woonde in den grond, zoodat Kuipers toen hij hem eens bezocht, boven op zijn woning stond zonder dat hij het wist. Dergelijke bijzonderheden kon spreker van Amerika veel meer vertellen, maar dit was zijn doel niet. Hij was gekomen, om zijn landgenooten tot emigratie naar Amerika aan te moedigen. Er zijn in Nederland veel te veel menschen. In 60 jaar is de bevolking verdubbeld en tot 5 mill. gestegen. Als dat zoo voortgaat zijn er over 60 jaar 10 mill. menschen. Waar moet dat heen In Friesland vooral zijn de toestanden nu al zoo slecht. De landgeschenken kregen spoedig waarde. Er waren er die van het land koopen wiljjen. inaar dit mocht niet, omdat men pas na 5 jaar wettig eigenaar is. Toen verzonnen de Amerikanen om het recht op den groud te koop te vragen. Daarnaar luisterden sommigen, zooals spreker zelf, die 2000 doll. maakte. Dergelijke gelegenheden om rijk te worden staan nog open. Er is nu eeu spoorweg aangelegd, waardoor de waarde van het land nog gestegen is. Doordat er zich droge zomers met slechte oogsten voordeden, werd spreker uitgenoodigd nieuwe streken te onderzoeken, waaraan hij voldaan heeft. Hij heeft zeer veel gereisd en werd daardoor bekend. Hij is aan de Stille Zuidzee geweest, waar het best land was, maar te duur. Andere streken waren ongeschikt voor Hollanders, zoodat zijn reis als mislukt kon beschouwd worden. Een Amsterdammer die land in Mexico gekocht had kwam aan spreker vragen, ook zijn grond te onderzoeken. Hij vond het ongeschikt. Spreker heeft van zijn bevindingen een boekje opgesteld, dat zoowel het kwade als het goede vermeldt. Hij is geen landagent en heeft dus geen belang bij de emigratie, waartoe hij reeds zoovelen heeft bewogen. Maar hij wil i het lot van zijn landgenooten verbeteren. Onder de streken, voor Hollanders geschikt, irees hij aan den staat Arkansas. Daar is 't \og beter dan in Dacota, omdat men er gratis and kan krijgen met veel hout aan een spoor- <3g gelegen. Men kan het hout, terstond ver- ï'oopen, zelfs op stam. De grond is uitstekend, vanboven humus, daaronder roode en gele klei. De rijst- en katoen bouw is beter dau die vau tarwe. Eveneens de teelt van fijne vruchten. Hij kan de nederzetting aldaar onvoorwaardelijk aanbevelen. Maar men moet willen werken en zijn. Eindelijk heeft men Texas. Ook daar is de grond uitstekend, en het heeft een zeeklimaat, dus veel beter dan in Dacota. De warmte is er hoogstens 90° al ligt het zuidelijker. Daar is men bezig de havenstad Port Arthur te bou wen, die zeer veel voor de ontwikkeling van het land belooft. Ook hier heeft spreker den grond op verzoek geboord en'hij is tevens uit genoodigd een reis naar Nederland te doen om een vestiging te bewerken. Hij heeft dit aan genomen, onder voorwaarde, dat hij kosteloos zou reizen en zijn dochter mee mocht nemen en verder dat de Maatschappij tot 1 December gronden zou beschikbaar houden voor Neder- Ifiuders tegen f12 de acre en zich verbinden tusschen Beaumont en Port Arthur nog een spoorwegstation te bouwen. Dit alles is toege staan met bewijs van verbintenis. De reis naar Tori Arthur kost f80. Eu zoo is spreker dau nogmaals in rijn vade*- lahd gekomen om uit volle overtuiging zijn vroe gere landgenooten tot landverhuizing naar Ame rika aan te sporen, vooral naar Arkansas en lexas. De grond is zoo vruchtbaar dat men aan de Missouri reeds 50 jaar teelt zonder mest te gebruiken. Amerika is een goed land. Men kan er van knecht baas worden, in Nederland wordt men van baas knecht. En men behoeft er bij den landbouwer niet hard te werken, wegens het gebruik van uitstekende machines, waarmee men zijn arbeid zittende verricht. Er zijn maaimachines, waarmee spreker als 67-jarig grijsaard meer doet, dan hier 20 jonge kerels. De uitvoerige rede van den heer Kuipers in eenvoudige, onopgesmukte, maar bevattelijke taal, gaf den indruk van waarheid en belangeloos heid. We achten den heer Kuipers volkomen betrouwbaar. Koudekerke (lib.), die resp. 1284 en 1097 van de 2689 uitgebrachte stemmen ontvingen. Op den heer E. L. baron van Hardenbroek (Chr.-Hist.) waren 308 stemmen uitgebracht. Door de groote uitbreiding welke het mond en klauwzeer op Zuid-Beveland heeft genomen, zijn de voorgeschreven maatregelen, als: merken van het vee, afsluiting der hofsteden, vervoer langs de wegen enz., buiten werking gesteld. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben goedkeuring verleend aan het Raadsbesluit der gemeente Steenbergen, waarbij, voor zoover het grondgebied dier gemeente betreft, aan de Rot- terdamsche Tramweg-Maatschappij concessie wordt verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van BrouwershavenZierikzee naar SteenbergenBredaAntwerpen en Steen bergenRozendaal. Pr ij hrikke It, moe et geeft 1 zekerei Hagazii igen in tzegels) 620j| (n kind voor God aanklagen? Jij wilde hem bij zich laten komen, in het eim, en hem vragen, hoe veel zijn schulden roegende gierigaard en de vader streden in ienzame uren op het ziekbed een geweldigen met elkander; daarop kwam echter de van Eduard, die hem afvorderde, voor de uis van zijne vrouw te zorgen, en de 'cespalt was weder opnieuw verrezen. Hij et harde hand toetasten, hij mocht niet lig zijn; tegenover den ontaarden zoon gestreng zijn. Zoo bracht hij eindelijk ts van het testament op het papier, (üduard tot een verplicht deel bepaald b schoonzoon verder universeel erfge- len de zaken, toen ook het gerucht 's zware ziekte hem ter oore kwam op het gevoeligste aandeed. Vreemde adden hem, alleen uit medelijden, Jlij beefde van ergernis en zond ane groote som gelds aan den heer a, die deze echter zonder eenig mkzegging terug zond. de vergelding, na oogstte de on- Door Gedep. Staten van Zeeland is de openin** der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in deze provincie bepaald op Zaterdag 28 Augustus a.s. De uitslag der Dinsdag 17 dezer in het dis trict Middelburg gehouden verkiezing voor een lid der Prov. Staten (vacature wijlen dr. J. vau der Beke Callenfels) is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. J. Dronkers (a.-r.) en Jhr. A. A. van Doorn van gelukkige oude man al den storm, dien hij gezaaid had. Ziju schoonzoon liet zich, na het bekend worden van die ongelukkige geschiedenis in eenige dagen niet zien, en toen hij eindelijk het kantoor betrad, verschrikten allen, die hem zagen. Het was, als wandelde van Roosen in den slaap om, als was hij geheel en al het gebruik vau zijn zinnen kwijt, ook tegenover den ouden man was hij geheel anders, ja hij scheen nauwe lijks te verstaan, wat deze hem vraagde. Of hij Eduard gezien had, en van al die zaken het naaste wist? Zijn eem'g antwoord was het hoofd te schudden, dan nam de jonge man de kantoorboeken en bladerde er in, zonder te lezen; hij doopte tienmaal de pen in den inktkoker, maar geen regel schrift kwam op het papier. Als zinneloos zag hij voor zich, hoorde niets, als de eerste boekhouder hem eenige ïfiededeelingen deed en ging gewoonlijk weder heen, voor er een uur verstreken was. Hij scheen rusteloos van de eene plaats uaar de andere gedreven te worden; terwijl ziju schoonvader ten prooi aan den on- drageiijkstea inwendigen tweestrijd, overgegeven IERSEKE. Op de voordracht tot de benoe ming van een directeur voor de stads bank van leening te Bergen op Zoom komt voor de heer J. Bergman alhier. Het mond- en klauwzeer heeft zich deze wtó hier iiiei onbelangrijk uitgebreid. Ook heeft zich een geval van vlekziekte voorgedaan. Voor de vacature van onderwijzer met hoofd - acte aan school 2 hebben zich nu vier sollici tanten aangemeld. OUD-VOS MEER. Te dezer plaatse komt de vlekziekte onder de varkens in hevige mate voor. Bij den landbouwer M. P. Rijstenbil waren er in den tijd van drie dagen zes stuks dood, waar bij een drietal dat elk zeker een gewicht had van 150 K.G. Voornamelijk deden zich de gevallen voor bij landbouwers in den Hikkepolder of onmiddellijke nabijheid daarvan. De kom van het dorp waar de meeste arbeiders wonen, die bijna allen een varkeu houden, bleef tot heden vrij. In het geheel zijn er tot Donderdag 11. 25 gestorven, 3 uit nood geslacht en 2 hersteld. De aardappelziekte breidt zich niet erg uitzij die late soorten rooien, meldden ons, dat de qualiteit en opbrengst, vergeleken met het vorige jaar, veel te wenschen overlaat. De prijs is tot heden beneden de f2. per H.L; de -ht^ders op Bergen op Zoom besteden f 1.70 POORTVLIET. 17 Aug. Aan de heden al hier gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad namen 121 van de 222 kiezers deel. Gekozen is de heer L. de Rijke Az. met 73 stemmen. De heer J. Kleppe Mz. verkreeg 43 stemmen, terwijl 5 biljetten van onwaarde aan alle kwellende vermoedens en vrees, terug bleef, beproefde hij het ver van de hoofdstad verwijderde tuinhuisje te bereiken, of schreef aan het jonge meisje brieven, die van een tot idéé Jixe opgedreven hartstocht getuigden, maar het een zoo wel als het andere bleven vergeefsche pogingen. Van Nordheim ontving hem aan de deur en verbood hem alle verdere bezoeken. Adeline zeJf zond hem alle brieven ongeopeud terug, altijd zonder eenige opmerking of teeken van toorn even onverschillig alsof men een stofdeeltje van een kleedingstuk ver wijdert. En toch kon hij het niet laten, toch werd hij onwederstaanbaar tot de nabijheid van het huisje aangedreven, waarin zij leefde en waar zij ziju doodvijand, met haar lieve handen verbond, en waar moed en hoop weder in haar boezem herleefden. Hij hield haar en bem voor gelukkig, niet tegenstaande alle gebrek en gevaar die er bestond, en wel te meer, omdat hij van wat achter die gordijnen voorviel volstrekt geen kennis had. Eduard had de krisis doorstaan, de koorts bleef weg en trots de verlammende zwakte die hem gekluisterd hield, kwamen er toch tusachoQ-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1897 | | pagina 1