mNi Ter uitbreiding der concerten op de Tentoon stelling is thans geëngageerd een Oud-Dordtsche muziekkapel, die zich dagelijks in costuum op Oud-Dordt zal doen hooren. Aan schipper A. v. lJseldijk te St. Maar tensdijk, die in den storm van 19 Juni 1.1. zijn vaartuig verloor, is door H. M. de Kouingin- Wcduwe, eene gift van f100 verleend. Dezer dagen ontving een familie te Breda bericht, dat de zoon, dien men in Indië waande, op de terugreis naar Holland was. Door deze tijding verschrikte de moeder zoo hevig, dat zij aan de gevolgen overleed. Op de tentoonstelling te Sonsbeek bij Arnhem is Dinsdagavond door onbekende oorzaak braud ontstaan. De Apostelklok, voor f60.000 verzekerd, is verbrand beuevens de twee groote doeken met voorstellingen uit Dante's hel. Gelukkig heeft men veel antiquiteiten van groote waarde kunnen redden. Uit Rilland-Bath wordt gemeld Er bestaat thans veel kans, dat over den spoordijk in de Ooster-Schelde een weg zal aangelegd worden voor het verkeer van rijtuigen en voetgangers. Do bezwaren, welke aanvankelijk bestonden om den weg door den Engelschen polder te laten loopen schijnen thans uit den weg geruimd te zijn. Naar men uit Middelburg bericht, zal het land hou w-proefstation van Goes naar Middelburg worden overgebracht. Onze minister van Oorlog neemt zijn rol als costumicr van het leger zeer ernstig op. Thans krijgt de kleeding van de muzikanten en van de élèvemuzikanten bij de korpsen van het wapen der infanterie eene beurt, die vooral in groot tenue er prachtig zullen uitzien. - Te Arnhem viel een jongen die langs den tram liep om er ongemerkt op te springen, onder dien tram, met het treurig gevolg, dat bij terstond een lijk was. Het festival van a.s. Zondag 25 Juli zal geopend worden met de Tentoonstellingsraarsch, I gecomponeerd door den heer H. L. A. Ludwig te Gorinchom. De heer Ludwig zal die marsch zelf met zijn corps „Aurora" uitvoeren. Aan belangstelling zal het dan waarschijnlijk niet ontbreken. Voor de meespelende corpsen van dien dag en ook voor hen die 'n volgenden Zondag het feest meemaken, is liet wellicht niet van belang ontbloot te vernemen, dat de keurige collectie muziek-instrumenten, bestemd tot prijzen (bij loting aan te wijzen) voor de deelnemers aan het festival, en afkomstig uit de gerenommeerde fAhr,|^Ja üp eens bekroop hun de lust zich gezamt^ijk op een klein vlot te begeven, dat daar in den diepen wiel lag. Dit deden zij en het vlot kantelde, waardoor alle vijf in de diepe rivier vielen en er slechts één met moeite is kunnen gered worden. In verschillende plaatsen van Friesland sterven veel koeien tengevolge van het mond en klauwzeer. De veeartsen hebben het som wijlen zoo druk, dat zij er hunne nachtrust aan moeten opofferen, om de zieke dieren te be zoeken. Per week sterven er circa 80 stuks. ON WEDER. Te Hapert (N. Br.) werden Woensdag de zoon en dochter van den brievenbesteller Klaassen door den bliksem getroffen en waren onmiddellijk dood. Te Beverwijk werd een 25-jarig man, op een weg even buiten de gemeente, door den bliksem getroffen en gedood. Te Huizen (Gooiland) werden twee per sonen werkzaam bij den landbouwer B. en met hem op een wagen uit het hooiland naar huis terugkeerende, door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Een jongentje, dat tusschen de 2 getroffenen inzat, kreeg eenig letsel aan zijn been. Te Borne (Overijsel) zijn twee personen door den bliksem getroffen. De een was onmiddellijk dood. De ander moet naar gemeld wordt er met den schrik afgekomen zijn. Te Loo (bij Duiven) sloeg de bliksem in het huis van E. B. Drie kinderen werden ge troffen, een waarschijnlijk doodelijk, een meisje van 11 jaar, wier gezicht, borst en hals ver brand zijn. Onbrandbaar hout. Bij Londen is onlangs een proefneming genomen met hout dat, na onttrekking der vochtdeelen, onder hoogen druk was doordrongen met een vloeistof, die het onbrandbaar maakt. Twee geheel aan elkaar gelijke huisjes werden van hout in elkaar gezet en omringd door licht brandbare stoffen die werden aangestoken. Het huisje van gewoon hout was binnen een half uur verkoold; het andere van onbrandbaar hout leed zeer weinig, ook kisten van zulk hout vervaardigd bleken zeer vuurvast te zijn. Als die eigenschap ook bij langeren duur van een brand aanwezig blijft, zou men aldus geschikt materieel ^rijgen voor tooneelen, zomertheaters, houten pakhuizen, stal len, schuren, enz. De Duitsche attaché voor technische zaken heeft van deze proefneming, die hij bijwoonde, een beschrijving gegeven iu het Cenlralbl. für Bauverw. Als een varken begint te lijden aan stijf heid in de pooten, wal dikwijls voorkomt, is het zeer goed een hoeveelheid brandnetels in den loop te werpen. Gaat het dier daarin liggen eu wentelen, dan beiert gewoonlijk de stijfheid. Een Ned. ingenieur is te Parijs door een onbekende, met wien hij naar een hotel was gegaan, voor 2000 frs. bestolen. Uit Pretoria komt bericht, dat de doctoren van het Pasteur-Instituut met veel succes tegen de veepest aanwenden een serum of bloed-wei, waarmede de zieke dieren worden ingeënt. De zaak zal eerst door eene conferentie en vervolgens door een congres worden onderzocht, waaraan gedelegeerden van den Oranje-Vrijstaat, de Kaap, Natal en de Portugeesche en Duitsche bezittingen zullen deelnemen, om internationale maatregelen vast te stellen. De uitslag van het door het Britsche Lager huis ingesteld zoogenaamd onderzoek naar Jame- son's inval wekt algemeen ontevredenheid. De meeste bladen wijzen er op, dat Chamberlains eerste beloften in deze niet zijn gehouden, en dat het onderzoek niet ernstig is geweest. Hier door is de toestand gebleven wat hij was en slechts het bestaand wantrouwen nog sterker geworden. Zaterdagmorgen 19 Juli waren de passagiers van het stoomschip Reijust op reis van Batavia naar Deli, ooggetuige vau een hartverscheurend schouwspel. Tegen ongeveer half zes bemerkte de 2e officier aan bakboord vooruit iets bizonders. Nader bij gekomen zag hij duidelijk hoofden van menschen die boven het water uitstaken. On middellijk werd alles gereed gemaakt tot redding van een groot aantal menschenlevens. Het was vreeselijk om te zien, hoe het schip zich als 't ware bewoog tusschen menschen, lijken en kisten. Alle handen gingen aan 't werk met het gelukkig gevolg dat 70 menschen ge red werden. De schipbreukelingen waren af komstig van het s.s. Sri Haung. Nabij Malakka sloeg het schip, dat door hevige storm geteisterd was om, en ging alles te water. Vermoedelijk zijn 120 menschen ver dronken. De geredden hadden ongeveer 2 uur in het water rondgezwommen, toen zij door de bemanning van de Reijnst gered werden. In de Vereenigde Staten is „goudkoorts" uitgebroken tengevolge van de berichten over de ontdekking van rijke goudvelden aan de grenzen van Britsch Columbia. De kantoren der stoomvaartmaatschappij te San Francisco, Scattle en andere steden aan de Stille rZuidzee, worden bestormd door duizenden is het, zelfs in geval van namaak, een doellt formaliteit. 3e. De stemming hebbe plaats Zondag tussc 1 en 5 en den volgenden Maandag tusschen 1 uur. Dan is, met tegemoetkoming aan gemo bezwaren, de werkman beter gebaat. 4e. Tusschen verkiezing en stemming zij; dagen voldoende. 5e. Voorkomen worde dat Kamer- en Rai ic verkiezingen te veel in elkaar loopen. Laats noemde worden gesteld op 15 en 22 Sept. 6e. Voorkomen worde dat iemand worde didaat gesteld tegen zijn zin. De wet eis onderteekening van het stuk door den candi< voor „gezien," bf geve aan den candidaat dagen tijd na sluiting van de lijst om ziel beraden. 7e. Het Rijk wijze onderofficieren aan adsistent-stemopnemers (een hulp als bij de terijen op Nieuwjaar). 8e. Het Rijk stelle daartoe bekwame ge> genen ter beschikking der gemeentebesturen i het schijfwerk, speciaal de 500,000 stemkaar De Arasterdamsche gemeente-ambtenaren had b.v. dit jaar meer dan een kwart millioen noodigingskaarten" te adresseeren. Met de warme dagen krijgen de koeien dikwijls te kwaad met den runderhorzel, even lastig als schadelijk insect, dat veel een groote vlieg gelijkt, geheel behaard en z vau kleur. Deze horzel vertoont zich gedurende de zomermaanden op de heetste dagen. Is koel weer, dan vliegt zij zelden, maar blijft den grond. Door het wijfje worden de eieren gewoon op de huid der koeien gelegd. Zelden vindt i ze aan buik, kop of pooten. De larven of ma< zijn bolrond en hebben geen pooten. De maden kruipen onder de huid en blij daar 9 maanden. Gedurende dezen tijd ï0n oorzaken zij opzwellingen, die zoo groot kun en. worden als een klein kippenei. Tegen het gin van den zomer zijn zij volwassen, boren i naar buiten en vallen op den grond. Op i n grond veranderen de maden in poppen, waa na 4 weken de horzels te voorschijn komen. De koeien, waarop horzelmaden huizen, woonlijk de beste, vermageren; zij geven min lu, melk dan anders. Ter voorkoming der on'oe makken, die de horzels veroorzaken, kan i 's zomers de huid der koeien wasschen met aftreksel van uotebladeren, waarvan ook anck insecten een afkeer hebben. b(i

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1897 | | pagina 2