i eetliM, piijfl aan ito belaip van oeslerteeH, land», m. Hl; en N°. 630. Zaterdag 24 .£<ili 1897. Vijftiende jaargang. EN K C. POT, Willen en Werken. MC BINNENLAND. FEUILLETON. e verbannen Nihiliste. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ttjs per 3 maanden, franco per post 65 cents, foor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan t bureau te T h o I en ol v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. door vreemde nder bovenstaanden titel schrijft de Bre- \e Courant: n in onzen tijd van meer aanbod dan vraag, lk gebied de kans van plaatsing bij eenigen •van dienst in ons land, waar dan ook, steeds nstiger wordt; nu jongelieden in het bezit eind-diploma Gymnasium of Hoogere Bur- 3hool vruchteloos trachten aan het werk te en, en velen hunner, na een eindeloos sol- jeren, meermalen tegen geen of een minimum :is geplaatst worden, welke zijn dan nog de uitzichten? In het algemeen niet schitte- en daarom kan men veilig aannemen dat, ien tegenwoordigen tijd, in menig gezin de gesteld wordt: Wat moet mijn jongen len, wat is uoor hem geschikt en tevens f wordt dan revue gehouden over Hollandsche Indische betrekkingen en vooruitzichten, de g gedaan om hulp van dien en men denkt liet aan iets waar men eigenlijk mede moeten beginnen 4at er toch nog andere Idstreken gevonden worden, waar men zich Carr;^p« kao««vin.. .fii.jrikanlen d© weegbruggen toegestaan, niet tegenstaande wegens het grondverlies, die weeg bruggen tot schade rijn van de fabrikanten, 'e lieve fabrikanten, die welwillende beschermers den landbouwer en den landbouw hun eigen nadeel hebben zij op het versoek der bouwers het wegen op de fairbanken toegestaan, mden zij het al vergeten zijn dat zij er toe ongen werden en dat ze nog tot andere dingen I ft en £C(*wongen geworden zijn indien Baron Collot p cury zich niet ontijdig met de zaak gemoeid had? aar dat daargelaten. t wegen op de lairbanken is toegestaan, kwaad- oedschiksmaar toch toegestaan. ofschoon het i9 toegestaan is het door de VF jkanten niet opgenomen in het contract. Die LN n al gedrukt, men was het nu toch eens ge len over de voorwaarden, die bepaling zou nooit len toegepast en veel vijven en zessen meer. a wat beleven we nu komen de fabrikanten en eischen buiten de waarden om, voor het wegen op de fairbnnk 2 korting voor grondverlies. Aan waar dat grondverlies V i olgens het contract wordt het netto gewicht be 1 door van elke 4000 KG. een monster van 20 geheel te zuiveren en daaruit de percenten tarra erekenen. er nu nog grondverlies voor de fabri- en mogelijk? anvrigeladen wagens worden gewogen op de fairbank, 234(f" >E. iussc ach stboc Brnla of g< 1 wor i zijn tieve particuliere betrekkingen lingen worden ingenomen. Hoe dikwijls betreurt men, op lateren leeftijd, niet, dat eene moeder, die eigenlijk te veel lief had, om uit vrees voor die wijde, slechte wereld, of uit angst van „nooit meer terugzien," ons terug heeft gehouden van een betrekking in den vreemde te aanvaarden. En ook als iemand weggaat, zonder in het bezit te zijn van eene vaste aanstelling bij het Rijk, wordt toch ook nog dikwijls de verzuchting geslaakt: „Wat zal er van dien jongen terecht komen," en de schouders worden zuchtend, medelijdend opge haald Maar hoe dikwijls gebeurt het, dat men zulk eeu vertrokkene later terugziet, niet als Indisch Nabob of als een Croesus door de opbrengst der schatten uit de Afrikaansche mijueu ge dolven, maar dan toch dikwijls, heel didwijls, in betere omstandigheden dan die van tijdge- nooten, die langs den meer gemakkelijken en geleidelijken weg de wereld ingingen. Zeker, er gaan jongelieden onder in den maalstroom van genoegen en vermaken, die men hier niet dan bij name kent, maar ziet om u heen, en beantwoordt de vraag of ook hier geen kaf Hp1'' Vof»™ lucht, versche lucht en nog eens vertche lucht. Gedurende den Krim-oorlog kwam er onder de troepen 'n fameuse typhusde hospitalen waren te klein en een groot deel der zieken moest in tenten behandeld worden. Daar het buitengewoon koud was, was men erg bezorgd wat daarvan terecht zou komen. En ziet, boven verwachting, herstelden de tentleggers verreweg in veel grooter aantal dan die in de hospitalen. In den Amerikaanschen burgeroorlog zijn dezelfde verschijnselen ook waargenomen. Te St. Blasier (Zwitserland), 700 meters hoog, staat 'n Senatorium voor longlijders. Bijna alle nachten vriest het op die hoogte en vele dagen ook. De lijders liggen, goed onder gestopt, alleen het gezicht bloot, dag en nacht met open ramen. IJle, versche, frissche berglucht. Levenverlenging Er uit! de wereld in, en den vreemdeling getoond, dat wij nog steeds de oude krachtige Hollanders van voorheen zijn, Hollanders, af stammelingen van mannen die eenmaal de we reld deden sidderen, niet terend op dezen be haalden roem, maar flinke degelijke menschen, bruikbaar voor zeer veel en daardoor den roem onzer voorouders waardig Naar Bolt. Crt. verneemt, zou het worden of zijn voorgedragen beten worden overgestort in de waggons, ien of op hoopen, daarna worden de wagen9 der la °P de grond is gebleken weder gewogen of edan jphai zijn, Naar het Engeltch. was geen twijfel aan, of men deed zijn haar tot kwaaddoen te provoceeren, en die een opbruisend karakter bezat, be- mordde deze bevelen met uitdrukkingen, die ig vleiend waren voor den commissaris. behandelt gij op die manier de vertegen- 1 'igers van den staat?" riep de man uit. was nu duidelijk dat hij zijn les goed ge- ant oogenblikkelijk liet hij een tweeden roepen tot getuige, en maakte in diens nwoordigheid proces-verbaal tegen haar op. lga verwijderde zich. aar haar zaak werd voor den districts- er gebracht, denzelfden dien zij van deli- tremens genezen had, en zij werd ver- 36 eeld tot drie dagen eenzame opsluiting. j werd in een vochtig, donker hol gebracht, te voorkomen. jen d( t iriftel rculai TOU an tl m, vi 36 J sn. de N. nieuwe kabinet als volgt Pierson, kabinets formeerder, Financiën. De Beaufort, Buitenlandsche Zaken. Cort van der Linden, Justitie. Goeman Borgesius, Binnenlandsche Zaken. Jansen, Marine. Eland, Oorlog. Lely, Waterstaat. De naam van den minister van koloniën werd niet De St.-Ct. No. 167 bevat een Kon. besluit van 6 Juli jl.» inhoudende bepalingen omtrent de taak en dtj samenstelling van het Bestuur der Visscherijen op d" Schelde en Zeeuwsche strootnen. van TTinnjmipn »is Rnsftijtr kamer% niet waar? Gaai evenwel 's morgens vijf minuten de lacht in, en gaat dan weer even in uw slaapkamer terug; het doet mi/ dan denken aan iemand met 'n overladen maag; niet waar? Nu, ruikt nu eens even in evengemelde ziekenkamer; ik lag liever in een ruime koeienstal. Hoe komt een typhusleider ddar nog door! Is het wonder dat het er straks (zooals dan ook vaak gebeurt) nog 4 of 5 krijgen? Dat het op een ander jaar zich weer op nieuw vertoont, evenals de varkensziekte zich herhaalt in't zelfde HOK Ja, HOKwant zelfs de paleizen der Koningen, den Dom van Keulen, het Vactiaan e.t.q. worden hokkenvuile, vunsige hokken, wanneer licht en lucht er aan onthouden wordt; .misschien bedoel ik wel LICHT in méér dan eene beieekenis. Als ik dokter was, ik weigerde te komen geloof ik, als men datgene wat niets kost luchtverversching nl. niet even naarstig be trachtte als ik mijn doktersplichten. Als ik geestelijke was, ik hield niet op met huisbezoek j - hoe aardsch luchtverversching dan ook weze moge Dr. Walter H. Sawyer vermeldt van twee gezinnen, van den zelfden stand, waar kwaad aardige diphteritis heerschte, mede van gelijke verschijnselen. Bij elke familie drie patiënten. Bij de eene familie, ongenegen tot openzetten van deuren en ramen, voelde men, bij het bin nenkomen, dat de lacht vies, verontreinigd, met niets dan ratten en spinnen tot gezelschap. Zij walgde, toen ze er binnentrad. Toen zij bevrijd werd uit hare gevangenis, zag ze eruit alsof zij uit eene zware ziekte was opgestaan. De vernedering, die zij had ondergaan, had haar evenwel meer geknakt dan de lichamelijke ellende, die zij geleden had. Sedert dien tijd was zij triest en stil. Zij sloot zich geheele dagen in haar kamer op, zonder iemand te willen zien, en maakte lange wandelingen door het bosch, steeds ieder een vermijdende. Het was duidelijk dat zij over iets peinsde. De burgers, die haar sedert hare gevangenneming zoo mogelijk nog meer genegen waren, verdiepten zich in gissingen, de een zei dit, de ander dat, maar niemand vermoedde het treurig einde, dat den 27sten Juli de geheele stad in rep en roer zou brengen. Toen 's mórgens de hospita Olga's kamer binnentrad, vond zij haar ledig. Het bed was onaangeroerd, Olga was verdwenen. De eerste gedachte der vrouw was, dat Olga gevlucht moest zijn; ze liep daarom haastig naar den commissaris, ten einde elke gedachte aan medeplichtigheid alvorens ik de arme, domme stakkers dddrtoe gebracht zou hebben. Och, och! wanneer? Licht en lucht zijn toch ook gaven Gods? Men wil toch heden, hoop ik, op onze gloeiende hoogte ven wetenschap en kennisniet lager staan dan anno Mozes Ik denk dat M. als hij 'n klosje onder 'n raam gezien had, 't geheele heeren S. Muller met 272 en M. AVesdorp met 308 stemmen. De heer T. Cupéry verkreeg 229 en de heer L. van der Vliet 120 stemmen. Er waren 480 stemmen uitgebracht waarvan 2 van onwaarde. Te Haarlem slaagde voor de gymnastiek middelbaar onderwijs de lieer J. C. Snouck te Utrecht, geboortig van Dreischor. Gisteren (Woensdag) sloeg hier de bliksem in een woonhuis. Er was een moeder met twee kinderen in huis, maar niemand werd getrolfen. Het kleinste kind viel van schrik vau den stoel en bekwam een niet zware hoofdwond. Eenige ornamenten werden van den schoorsteen geworpen. Ondanks den schrik was de vrouw wakker genoeg om een begin van brand onmid dellijk te blusschen. Ook sloeg de bliksem in een boom en in een telegraafpaal. De Zeilvereeniging lerseke zal op Woens dag 11 Augustus weder een zeilwedstrijd houden. De volgende te lerseke thuis behoorende leerlingen der Goesche Hoogere Burgerschool zijn na gehouden examen bevorderdvan de 3e naar de 4e klasse Henriette van Noppen, en "Voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, slaagde o.a. de heer P. Valkier te Wolfaartsdijk. De commissaris verzuimde geen minuut. Olga Liubatovitch was een der meest gevaarlijke vrouwen, en hij vreesde zijne betrekking te zullen verliezen, zoo het mocht blij keu, dat zij ontvlucht was. Oogenblikkelijk liet hij onder zoekingen instellen om het spoor der vluchte linge te vinden. Maar toen hij de kamer onderzocht, vond hij op de tafel twee verzegelde brieven een was geadresseerd aan de „Overheid", de andere aan hare zuster Vera, die ia eene andere Sibe rische stad in ballingschap leefde. De rechter opende ze, en vernam, dat het jonge meisje door zelfmoord een eind aan haar leven had gemaakt. In den brief aan de „Overheid" vertelde zij, dat zij op het punt stond zelfmoord te bedrijven, en dat dus niemand beschuldigd moest worden van misdaad ten haren opzichte. Hare zuster schreef zij meer uitvoerig; zij ver klaarde, dat dit ellendige leven van niets doen, haar zóó tegenstond, dat zij het niet langer kon verduren, en dat zij haar dood zou zoeken in de rivier. Zij eindigde dit epistel met op roereuden toon hare zuster en de andere vrienden vergeving te vragen voor hare klein- IERSEKE. Mejuffr. Lagaay heeft wegens vertrek naar Vlissingen heden (Vrijdag) hare betrekking aan school 2 verlaten, terwijl de heer Klenke Maandag zijne betrekking aan die school zal aanvaarden. OUD-VOS MEER. Men verzocht ons als bij zonderheid mede te deelen, dat op de fairbank alhier, genaamd „Recht voor Allen", een wagen met bieten is afgewogen met het kolossale gewicht van 3540 K.G; deze wagen met bieten, afkom stig van de landerijen van den landbouwer H. van de Wijngaard, op de hoeve „Kleine Puit," zou zeker in vorige jaren niet door de onberijd bare slijk wegen vervoerd zijn geworden. Eén ding is zeker: de paarden varen Het beste bij dit schoone weer, terwijl ook de Polderkas door mindere uitgaaf aan „onderhoud wegen," zeker de gunstige resultaten zal ondervinden. SCHERPENISSE. Maandag 5 November hoopt de werkman Gerard Poulusse te Scherpenisse den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij den heer J. Muller, Sr. metse laar alhiei. Wel zal deze dag in allen eenvoud gevierd worden, maar toch mag het een bewijs genoemd worden van getrouwe plichtsbetrachting moedigheid. Zonder een oogenblik te verliezen, ijlde de rechter naar den Tobol, en daar vond hij Olga's schrijven bevestigd. Sommige van hare kleedingstukken hingen in een boom, haar hoed lag bij den oever, en werd nu en dan besproeid door het kabbelende water, fclenige boereu ver klaarden, dat zij daags te voren het jonge meisje hadden gezien, terwijl ze somber en afgetrokken langs de rivier wandelde, met den blik onafgewend op het water gericht. De rechter liet al de visscherslieden, die in de nabijheid woonden, komen, teneinde de rivier te dreggen en zoodoeude het lijk le vinden. Dit geschiedde evenwel niet. Maar hierover behoefde men zich niet te verwonderende breede rivier bezat zulk een snellen stroom dat het lichaam in een enkelen nacht wie weet hoeveel mijlen kon zijn weggevoerd. Drie lange dagen werden de pogingen om het lijk te vinden voortgezet. Maar ten slotte, nadat er vele netten gescheurd waren aan de steenen en oude boom stronken die de rivier in baar vaart meenam, werd het onderzoek opgegeven. Het lichaam van Olga met haar hart, kloppend

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1897 | | pagina 1