Van onze berichtgevers. Gemengd Nleuws. LANDBOUW, Burgerlijke Stand. VISSCHERIJ. Kerknieuws. ST. ANNALAND. Bij aanbesteding door het Bestuur van het waterschap St. Annaland, van de levering vrij op den wal van 520 M3 grove onderhoudsgrint is ingeschreven per M3 door: F. Schram te Sliedrecht f 1,62. A. Joele te Willemstad f 1,535. M. van de Klooster te St. Annaland f 1,445. A. van der Klooster te St. Annaland f 1,435. A. Theunisse te St. Anna land f 1,43. De levering is aan A. Theunisse gegund. Nog was ingeschreven door Van Koppenhage en Co. te Utrecht f 1,40 doch dan levering voor den wal. Gedurende de maand April is op het Hulpkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ge bracht f678,535 en terugbetaald f 1000. Twee nieuwe boekjes werden uitgegeven. De door Ingelanden van den polder Mog- gershil vastgestelde rekening dienst 189ü/7 be draagt in ontvang de som van f773,92 en in uitgaaf de som van f 323,685 en heeft alzoo een goed slot van f 450,23. De Begrooting van den dienst 1897/8 werd vastgesteld op een bedrag zoowel voor ontvang als uitgaaf van f876,555 terwijl het dijkgeschot bepaald blijft op f 10 per H.A. Besloten werd-nog tot verhooging vaneen gedeelte van den waterkeerenden dijk tusschen dijkpl. 19 en verworpen een voorstel om het getal. H.A. grondbezit waardoor men stemge rechtigd Ingelande wordt, te verlagen. IERSEKE. De heer J. L. Moerdijk, laatst ouderwijzer aan de Staatsmodelschool te Pretoria, is benoemd tot iuspecteur van scholen in Transvaal op een traktement van 800 (f9600). Het Christelijk Schoolblad van Pretoria, deze bevordering vermeldende, voegt daaraan toe „We bieden den heer Moerdijk onze geluk- wenschen aan en hopen, dat hij ook verder voor ons onderwijs ten rijken zegen zij, door even trouw in zijn nieuwen werkkring te ar beiden als hij vele jaren als onderwijzer in deze Republiek werkzaam was". De heer Moerdijk vertrok in 1888 van Ierseke naar Transvaal, na, bij den toenmaligen overvloed van ouderwijs-krachten vele malen te vergeefs getracht te hebben in Nederland als onderwijzer benoemd te worden. Aan het festival, dat op den 2en Pink sterdag hier gegeven wordt, zullen deelnemen de muziekgezelschappen van Hansweerd, Honte- nisse, Ilalatereu, Kruiningen, Wemeldinge, en de zanggezelschappen van Wolfaartsdijk, Poort vliet, St. Annaland en Ierseke. Men spant zich in om het feest te doen slagen en vindt daarbij algemeene medewerking. Wij In recipiecrende gezelschap succes toe op koene onderneming. Door het bestuur van den Muijepolder werd aanbesteed het verzwaren enz. van den zeedijk, tusschen dijkpalen 27 en 30, over eeue lengte van 164 M. Aannemer werd Jan van Oost te St. Maarteusdijk voor f 530. ST. MAARTENSDIJK. 13 Mei. De veemarkt was dit maal niet druk bezocht. Er waren aan de lijn 23 stuks hoornvee, terwijl één stouwtje biggen present was. De handel slap. Voor anderhalfjarig vee werd besteed f65 ad f70. STAVEN1SSE. 13 Mei 1897. In de hedenavond alhier gehouden vergadering der leden van de liberale kiesvereeniging te dezer plaatse, welke ver gadering bijgewoond werd door 15 ledeu, deed de secretaris-penningmeester rekening en verantwoor ding voor 1896/97, waaruit bleek, dat ze sloot met een saldo van f 18.18. Aan de beurt van periodieke aftreding waren de heeren C. Broodman en Jac. Droogendijk. De uitslag der hiervoor gehouden stemming was, dat de h.h. J. Droogen dijk en H. E. Roozemond als zoodanig gekozen werden. (De heer C. Broodraan had te voren als lid bedankt.) De voorzitter stelde aan de orde de voorioopige candidaatstelling van een lid der 2e Kamer. Na eenig debat werd er tot stemming overgegaan, welke tot uitslag had, dat de heer J. H. C. Heijse te Middelburg als zoodanig gecandideerd werd. SCHERPEN1SSE. Alhier bedraagt het aan- tal kiezers met de nieuwe kieswet voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den Gemeenteraad 233. In 1896 bedroeg dat voor ieder 148. OUD-VOSMEER. Door den landbouwer C. W. Snijder alhier is een postduif opgevangen met het volgende stempel op een der vleugels „C. H. Verhulst, op den hoek, Saventhem." Belanghebbende kan het diertje terug ontwangen. door het brandend verlangen, nu niets toe te geven en ziju plaats op het tooneel van de groote wereld niet te verliezen. Hij, de zoon en erfgenaam zou moeten wijken en goedwillig zijn plaats voor een vreemde inruimen? O, dat nooit, nooitZelfs Adelice's stem had hem daartoe niet kunnen bewegen, zij niet, die hij zoo hartstochtelijk, innig lief had, zij predikte tegen hem voor doove ooren. Overwinnen of vergaan, anderen uitweg was er niet Dat hij daarbij het hart van zijn vader diep krenkte, dat hij de rechten van anderen daarbij moedwillig met voeten trad wat gaf hij daarom Was hem niet het ten hemel schreiende onrecht aangedaan, ja van vroeger dagen af? O, hij zal dengene, wiens verderf hij besloten had, doen hoorenwees op uw hoede! Zoo dacht hij in zijne verwaandheid. Hij werkte met zulk een ijver, als gold het zijn eeuwig heil, bijna tot aan den morgenstond, hij glimlachte, als de eene tijding na de andere, aangetrokken door voordeelige voorwaarden, naar hem overkwam, slechts een ding deed hem ge durig peinzen. Andermaal is het dorp Oosterend in rouw gedompeld, nu het visschersvaartuig F X 124 nabij Vlieland is omgeslagen en de bemanning verdronken. Deze zelfde schuit sloeg ook in den storm van 27 Maart 1896 om, waarbij toen eveneens drie visschers in de golven omkwamen. De verongelukten waren ongehuwd. In den storm van Dinsdagnacht is ook vergaan een Bunschoter botter, waarvan de 3 opvarenden, 42, 18 en 11 jaar oud, verdronken. De eerste was gehuwd en vader van één kind. Te Elten, bij Emmerik, zijn twee jongens van 16 jaren uit Ottweiier gevat, die met re volvers, patronen en dolken gewapend en in het bezit van 300 Mark waren. Zij waren van hunne ouders weggeloopen en wilden aan den oorlog op Creta tegen de Turken gaan deelnemen. De Turken mogen zich gelukkig achten dat dit plan verijdeld is. Een wielrijder te Parijs, wiens machine gestolen was, heeft zeer listig den dief te pakken gekregen. Hij adverteerde onmiddellijk le koop gevraagd een rijwiel etc., beschrijvende vrij nauwkeurig zijn eigen karretje, en den volgenden dag liep de dief in den val. Terwijl vader en moeder buitenshuis uit werken waren, speelden eenige kinderen te Berlijn „ophangen." Twee der knapen tilden hun 7,/2-jarig broertje in de hoogte en hingen hem met een touw om den hals op aan een der stijlen van het ledikant. Toen zij zagen dat hun broertje het benauwd kreeg, liepen ze van schrik zoo hard mogelijk weg, in plaats van den onge- lukkigen knaap te bevrijden. Toen de ouders thuiskwamen, vonden zij hun kind dood. DE TURKSCH-GRIEKSCHE OORLOG. Uit het Oosten gelukkig beter nieuws. Het forceeren der Grieksche verdedigingslinie bij Do- mokos door de Tu rken en een veldslag aldaar, zullen waarschijnlijk voorkomen worden, nu de Mogend heden, met het oog op de geopende vredeson derhandelingen, aan de Porte een gemeenschap pelijk memorandum overhandigd hebben, waarin zij staking der vijandelijkheden verzoeken. De voorwaarden, door de Mogendheden ge steld en door Griekenland aanvaard, zijih: het erkennen van zelfbestuur voor Kreta, het terug trekken der Grieksche troepen van dat eiland (waaraan reeds gevolg wordt gegeven) en het overlaten van Griekenland's belangen aan de Mogendheden. De meeuing in Turksche kringen is evenwel dat vóór het bezetten van Domokos, wat ieder oogenblik verwacht wordt, de Porte niet op het voorstel zal kunnen iugaan. Aan berichten van ook in dezen oorlog ge pleegde gruwelen ontbreekt het niet. Zoo gaan er o. a. geruchten dat de Turken een vrreese- lijke slachting hebben aangericht in de dorpen van het Loeros-dal. Zij hebben de boeren die niet naar Arta gevlucht waren, in stukkeu gesneden en het lillend vleesch over den weg verspreid om schrik aan te jagen. En de oorlogscorrespondent van Daily News schrijft uit Lamia: „Men ziet hier een hartroerend schouwspel. Ruim tachtigduizend inwoners van Thessalie zijn opeengepakt te Lamia en in de omgelegen dorpen, na achtereenvolgens gevlucht te zijn uit Tyrnavos naar Larissa, Pharsala en Domokos. Twee dagen lang heeft het zwaar geregend. Al de huizen zijn overvol, en nog liggen er duizenden vrouwen en kinderen in de open lucht, blootgesteld aan weer en wind. Hunne karren en paarden zijn bijna alle door de mi litaire overheid in beslag genomen. Het weinige geld, dat zij bij zich hadden, is al lang opgeteerd, Adeline weerstreefde met alle krachten zijn plannen, die bij hem als een idéé fxxe geworden warenzij smeekte hem duizendmaal, voor niets dan zijne eerherstelling te arbeiden en de uit- stootiug door zijn vader aan een hooger rechter over te laten. Zelfs als hij haar daarop antwoordde, dat in dien tusschentijd zijn erfdeel ook door de klauwen van zijn zwager zou verslonden worden zelfs dan nog had zij met een kalm lachje geantwoord: „Er moge het allerergste gebeuren, Eduard dan is dat slechts geld, wat men u kan ontnemen." Zij gaf den strijd op. Zouden de weinige uren, die hij in hare nabijheid doorbracht, daardoor dan ook nog vergiftigd moeten worden, ofschoon het jonge meisje toch nog gedurig er op terug kwam, en hem vleiend verzocht, met langzame maar vaste schreden vooruit te gaan in plaats van te willen vliegen, en misschien alles te verliezen. „Zie mij aan," had zij toen gezegd„Ik ben als de erfgename van een groot vermogeu opge voed, ik heb in de schitterendste kringen geleefd, tot dat de Franschen kwamen en mijn vader en zij lijden nu groot gebrek, terwijl uiet alleen hun oogst, maar ook hunne huizen in handen van den vyand zijn gevallen. „Al de dorpen worden door de Turken in de asch gelegd. lederen nacht zien wij vlam men in de verte." Moge de vrede toch spoedig wederkeeren en althans aan den grootsten gruwel een einde maken Ingezonden. DE MEIMAAND. Daar is zij, daar is zg, de lieflijke Mei Zg strooit weer de bloemen in bosch en op wei Zij drenkt weer de vloeren met geurigen dauw, En bevolkt weer met zangers het hemelen blauw. Oud schoolliedje, le vers. Naar de eischen des tijds gewijzigd zou het nu moeten luiden „Daar is zg, daar is zij, de wint'rige Mei „Ze strooit weer haar hagel in bosch en op wei; „Ze dekt weer de vloeren met rijm en met ijs, „En maakt trekvogels dood en, ook, van de wijs." Ja, de zwaluwen zijn vertrokken, jonge spreeuwen en nachtegalen bevrozen. Het schoonmaken is overal gestopt, ^overtreffender verschijnsel is tol heden on bekend} kachels zijn weer gezetin Osnabrück wordt sleetje gereden en zijn de stadspompen weer in stroo gewikkeld-, handelshuizen in stroohoeden en andere zomerartikelen staan aan den vooravond van bankroeten de zeebaden te Vlissingen worden ijsgang voorbehouden 1 Juni geopend de staats spoorwegmij., die nooit van 'z boekje afwijkt, of men ook al vóór 1 Mei smelt, of nd 1 Mei bevriest, heeft gezwicht voor force majeure en weer stoom in de verwarmingsbuizen gelaten slfi die even uit den grond kwam kijken, is weer als de weerga terug gegroeid 't oesterverbruik is weer enorm toe genomen onze reizende koninginnen hebben om H.H. M.M. en Hoogstderzelvers winterspullen geseind de smaak van grasboter moet vooreerst maar in den mond gehouden worden arbeiders staan te wieden met schipperswanten aan, (historisch;voegwerkma li ende metselaars zgn naar huis, met pleuiis of in fluenza bet schapenscheren is voor onbepaald uit gesteld alle restaurateurs hebben weer winterschotels op het menuschaatsen-, petroleumkachel- en bont- verkoopers kijken de kat uit den boom ot er soms nog 'n duitje te verdienen komtde aanvankelijk zoo enorm belovende fruitboomen och, och vrou wen zgn korzelig ('n zeldzaamheid} over 't „zoo slecht treffenmet de schoonmaakmannen neer slachtig wat 'r van zóó'n winter-zomer terecht moet komen en, kinderen, in hunne zorgeloosheid, zouden het prettig vinden om te sneeuwballen in Mei, lieve, gelukkige jeugdwat 'n leventje heb je Alle menschen roepen sjoegEn over 'n goeie maand gaan de dagen weer korten. I. H. Van 2 tot en met 5 Augustus z.te Ste<-~" T' eene tentoonstellu.g gehouden worden y la»* bouw, veeteelt, pluimgedierte, bijenteel zuivel bereiding, tuinbouw, boutteelt, turfinaustrie eu nijverheid. Aan de tentoonstelling zal verbonden worden een bezoek aan de Maatschappij van Weldadigheid. Op 4 Aug. zal door die maat schappij een rijtoer georganiseerd worden langs Willemsoord, Wilhelmina'soord, Frederiksoord, Eesveen naar Steen wijk. Vakscholen, fabrieken, boerderijen en andere inrichtingen zuilen bezich tigd worden. Voor velen zal dit eene welkome gelegenheid zijn met de stichtingen der maat schappij kennis te maken. 2e. van Ged. St. de goedkeuring van het Ifleden van den hoofd, omslag. 3e. kennisgeving van den Minister van W. N. (naar aanleiding van een verzoek van den dat de avondsnehrein in de richting Roosend Vlissingen onveranderd blijft loopen, en du aan 't station Kruiningen-lerseke blgtt stoppen 4e. kennisgeving van Ged. St. dat door hen •tig «s geadresseerd op het verzoek om rgktsul voor de vergrooting van school 2 tot een bedra 1 2623.75. De Minister van Binn. Zaken heeft bericht hij het in hoofdzaak met bedoeld advies eens dat hij de toekenning van een subsidie van hoog f 2600 zal bevorderen. De bouwstukken zgn Z. Ex. teruggehouden. Op voorstel van B. en W. wordt beslotc ongedekte kosten boven de f 2600 voor rekenii gemeente te nemen. 5e. antwoord van Ged. St. op het verzoel den Raad om ontheffing voor 5 jaar van de inv< van 't onderwijs in de vrge- en ordeoefeningei gymnastiek. Het verzoek wordt van de ham wezen, omdat er voldoende onderwijskrachten het vak zijn en voldoende van de straat afgesch terreinen. De heer Sinke vreest, dat er weinig gebruik zal worden gemaakt en dat er meer nieuwsgie dan deelnemers zullen zijn, wat het onderwijs) nog minder prettig zal maken. De Voorz. verwacht ook, dat er nieuwsgie zullen zg, maar dit slechts zoolang tot het nie er af is. Hij twijfelt niet of de kinderen zi genoegen in het onderwijs vinden. Tot lid van 't Burgel. Armbest. wordt ander benoemd de hoer Jacs. Sandee, die verklaard nu een benoeming te zullen aannemen. Met be aanbevolen de heer J. J. de Bruijn, die 1 verkrijgt. Tot onderwijzer aan school 0 wordt met de 7 st. benoemd de heer J. Ooste."vaarde te Ka no. 1 der voordracht. De benoeming gaat in den lóen Mei. Vervolgens weid de verordenit, vastgesteld be bij art. 65 der kieswet. Deze houdt eenvoud; dat de Raadzaal van af 15 Mei als stemiokü dienen. Tot leden van het stembureau voor 15 Juni we benoemd de heeren Sinke en Spruit, en tot pl vervangers de heeren van der Burght en D. Schij Het kohier der hondenbelasting wordt vastges Er komen op voor 58 houden. Dit getal wordt wel wat laag gevonden, wat de heer Sinke den raad geeft een waakzaam oc houden, daar men na de vaststelling van het kt het getal honden wel eens heeft zien vermeerdt Nog is aan de orde de verlichting van de nie haven. De voorz. brengt prgs-opgaven van verst lende lantarens met verschillende brandstof ter t Het gebruik van gasgloeilicht met stormbranders naar de berekening van den hr. van Harmelen onge 6 maal zoo duur komen als dat van petroleum. De heer Sauer wil in het belang van goed 1 Na eënig£ d;*cu«ie wordt p»®' aigem..s«.. 1 aan te schafFon 8 nieuwe petrok-umlantaariit den ingang der haven een lantaarn voor g&eg!< 'uiet 24 vlammen. De kosten van aan oop v 179 bedragen. Op een desbetrefi'uude vraag van de, Leer Si antwoordt de voorz. dat de levering van grint is genomen voor f 1,47, die van grove mac-adam 1 5,17 en die van fgne mac-adam voor 14,07. Daarna wordt de vergadering gesloten. De verzending van leverbare oesters is, als gewoonlijk om dezen tijd van 't jaar, tot een laag cijfer gedaald. Daarom zal voorloopig de wekelijksche mededeeling gestaakt worden. F ER Q ADERING van den GEMEENTERAAD tf Ierseke, van Donderdag 13 April 1897, des avonds te 6 uur. Tegenwoordig 7 leden. Afwezig de heeren Cupèry, Spruit, Sandee en Polderman. Voorzitter de Burge meester. Ingekomen zjjn o.a.: le. kennisgeving dat volgens verzoek van den Raad het maximum vergunningen weder voor 3 jaar tot 12 wordt verminderd. tot een bedelaar maaktenSedert dien tijd verdient mijn naald bet dagelijks brood voor hem en mij, sinds dien tijd vervaardig ik het eenvoudige kleed, waarin gij mij ziet, zelve, en ben zoo wel mijn eigen bediende, als mijn eigen gezelschap. Meer niet dan de buitenwereld, heb ik mij laten ontnemen." Daarop drukte hij een kus op het blanke, trotsche voorhoofd van haar en bekende hij, dat zij beter was dan hij, maar de kracht daartoe bezat hij niet „Zou ik, Addy," vraagde hij half in vertwijfeling, „zou ik dan den strijd tegen mijn zwager opgeven Haar antwoord was een vast: „Jal Toon, dat gij de bezittingen van uw vader niet noodig hebt, Eduard 1 Laat aan de geheele wereld zien, dat men u gelasterd heeft 1" Hij schudde het hoofd. Adeline wist het dat hij niet kon, dat het hem onmogelijk was, om met elke thaler rekenschap te houden, en een audere wil, dan den zijnen te gehoorzamen waarom verlangde zij an zoo hardnekkig het onmogelijke f Wordt vervolgd). Gem. IERSEKE van 7 lot 13 Mei. Geboren: Maria Jacoba d.v. Cornelia Slal koorn en Jacomina Huige. Cornelis Willem z.v. hannis Padmos en Isabella Helena Marina K Jan z.v. MArinus Daniels en Neeltje Kaat. Fran Maria d.v. Engel van Hoorn en Maatje van Zwei Overleden: Daniël Jacob 3 umd. z.v, Corn Verboom en Maria Mathijsse. Gem. POORTVLIET van 1 April tot 13 Mei, Ondertrouwd: Marinus Lindhout jm. 2 en Neeltje Goudzwaard, jd. 20 j. Labau Jopse, 27 j. en Jannigje van Oeveren, jd. 26 j. Gehuwd: L. P. Hage, jm. 46 j. van St. Ml en C. van der Werf jd. 42 j. L. J. Breure, jm van St. Mrtsd. en J. L. van Bemden, jd. 26 j Geboren: Cornelis, z.v. M. W. Heijboet C. Weeda. Pieternella Margaretha d.v. C. Ooa en P. Perestam. Catharina Jecoba, d.v. Jan Fe en Pieternella van Dgke. Leendert, z.v. C. Kur\ en Janneije Geluk. Maatje, d.v. H. P. van Ze en Elizabeth Pauluase. Pieter, z.v. C. van Dijki J. H. van der Welle. Overleden: Hendrika van Ast 67 j. v van Marinis Lisseveld. Bedankt voor Oude Schild op Texel Dr. P, Proost, te Koog a/d Zaan. Da. J. R. Callenbach te Doorn, vroeger te Iersf is bevorderd tot doctor in de theologie met proefschrift getiteld „Justus lleurnius, een bijdi tot de geschiedenis des Christendoms in Nederlanc Oost-Indie." Naar w(j vernemen is dit werk in den han (uitgever G. F. Callenbach, Ngkerk). Wg stellen ons voor er een beknopt overci van te geven. PREDIKBEURTEN. Nederl. Prot. Bond. Zondagmorgen tien nar W. Haverkamp, te Purmerend. Stoelen worden in ontvangst genomen Zaterc namiddag tusschen 4 en 5 uur. Ned. Herv. Gem. te Ierseke. Voorm. half de ouderling van der Endt, nam. 2 u. Da. Sn van Waarde Ger. Gem. Wegens ziekte van den predikant niet bekend. Vr. Ev. Gem. voorm. half tien, nam. 2 u 6 u. Ds. Post. Oud Ger. Gem. voorm. 9 u. nam. half twee el o. lezing van een der ouderlingen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1897 | | pagina 2