wee^lafl, pi# aai k Maipa Tan Besterteelt, landu, enz. l N°. 620. Zaterdag 15 Mei 1897. Veertiende jaargang. m. aan EN J. M. C. POT, NE ke sel Publicatie. at de liberale regeeringspartij gedaan heeft. ws BINNENLAND. EEUILLETOH. GEWETENLOOS. IERSEKSCHE es het DER- ïiding THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan iet bureau te T h o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. t heel onden it ann rl. Ba litenla provi peciën beh- heer rdacjf 10 R' SG UI EïlNl jatr D, ;kt do lurgemeester en Wethouders der gemeente Tholen ngen ter kennis van belanghebbenden dat te beginnen 25 Mei 1897 van wege de gemeente eene OP- ,MING zal worden gehouden van de WEGEN en ETPADEN met de KUNSTWERKEN, rholen 10 Mei 1897. Burgmeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE. P. LABAN, Secretaris. De t/Tclegraaf' van den 7eii dezer bevat een litieke rede van Mr. Levy, die dezer dagen, alle partijen zich tot den kiesstrijd aangorden, nalaten zal de aandacht te trekken. De oersen je heet te handelen over het liberale partijver- d, rr behelst'hoofdzakelijk wat de liberalen '8 als regeeringspartij gedaan hebben v/av te wachten is van een clericaal kabinet. redenaar ontkent niet, dat de liberalen o.i^c Qiagen hadden, maar (zegt hij) bij de -•-dseling 'O een politieke partij bouwt men V!.ci:t::igen op steviger grondslag, wanneer Js. c oog v sstigt niet op hetgeen zij naliet, i.a: v/p Stfcfcgeen zij-iu het loven riep. _V- uis'ocginsel der liberale partij wordt J It: Vooreerst ging zij uit van me- ug. 1 in den staatsburger de per- ion! ij'»: 'cl; onafhankelijk van geboorte, stand, >rtu; - geloofsbelijdenis moet worden geëer- iedigd. Eu teD tweede achtte zij het haar licht arbeidsveld van den staatsburger in sdeliji eu ótoffelijken zin te verruimen. Zij elde zkh ten taak ook en bij voorkeur n zw..f,^e, den misdeelde te hulp te komen den :jd om het bestaan. Zij trachtte deze beginselen te belichamen oor de volgende wetten De eerste kieswet na 1848 stelde, gebonden Is zij was aan de grondwet, kiesbevoegdheid fnankelijk van een census. Thorbecke keurde it toen reeds af en gaf aan capaciteiten de oorkeur. Tak achtte politieke rijpheid aanwezig, •anneer men voorziet in eigen levensonderhoud, ,<kaar moest voor dit beginsel vallen. En welke edenkingen men hebben moge tegen de thans igeerende kieswet, dit getuigenis zal van den taatsman die haar in 't leven riep, door de npartijdige historie worden afgelegd, dat hij minst begeerlijke van alle heerschappijen, ie der plutocratie (van het geld) heeft weten breken. Volgens de grondwet van 1840 was de pro- inciale vertegenwoordiging samengesteld naar tanden, Thorbecke brak daarmee, onder den STEÏ 5LIJI riT, Zoom f6.- a-por f3.- f5.- -port •en va xingei is vei i 1ste aangi :hs e ireele \t 25 tegenstand van Groen, en thans vormt volgens bet Program van L)r. Kuijper standsvertegen woordiging nog een hoofdstuk van het anti revolutionair staatsrecht. Na de regeling der gewestelijke huishouding kwam die der gemeente aan de beurt en werd deze, trots conservatief en anti-revolutionair ver zet, als het eerste en naaste middelpunt van staatkundig leven ingericht. In hare autonomie zag men een waarborg voor zelfstandige ont wikkeling. Daar de gemeente als administratief lichaam deel uitmaakt van het staatsgeheel, moest zij natuurlijk onder hooger toezicht (van Ged. Staten) gesteld worden. Onder het 2e bewind van Thorbecke werden ruim 30,000 slaven vrij verklaard, hetgeen aan de schatkist 10 mill. gulden kostte. Deze daad van humaniteit werd gevolgd door eene anderede afschaffiug der doodstraf, daar mee was ons strafrecht voor goed in nieuwe haven geleid, hetgeen onloochenbaar uitkwam in het later gevolgde nieuwe strafwetboek. De onderwijswet van 1857 kwam tot stand onder Van Der Brugghen, een rechtzinnig staats man en geestverwant van Groen, maar die erkende dat de gemengde school nationaal was geworden en die verklaarde niet gediend te zijn van de exclusieve politiek van Groen, die alleen wist te gispen, te veroordeelen en af te breken. De wet op het middelbaar onderwijs was weder van Thorbecke, die haar dienstbaar trachtte te maken aan de actueele behoeften der be drijvige wereld en daarmee zijn doel bereikte. De hervorming van het hooger onderwijs verloor hij niet uit het oog, doch kwam niet meer bij zijn leven tot stand. De afschaffing van het dagbladzegel was het werk van liberalen. Na dien tijd kon de dagbladpers pas haar volle kracht ontplooieu. De opruiming van de belem meringen eener vrije scheepvaart geschiedde in 1850. In het volgende jaar werden 139 nieuwe schepen in de vaart gebracht en steeg de waarde van den in- en uitvoer met 50 millioen. Groot is het aandeel dat de liberalen hebben in den aanleg van handels- en verkeerswegen, en de hervorming vau ons belastingstelsel, in geleid door de successiebelasting in de rechte lijn en voltooid door de vermogens- en bedrijfs- en de wijziging der personeele belasting is geheel het werk van liberalen (Gleichmau, Pierson, Sprenger van Eijk). Hierdoor kwam een einde aan de kapitaals bevoorrechting. Wat heeft de liberale partij voor den door de fortuin misdeelde gedaanIn 1865 verdwenen de plaatselijke accijnzen een belasting op de armoede. In 1872 werd het strafrechterlijk ver bod van werkstaking opgeheven, en werden de tienden afkoopbaar gesteld, waardoor de grond van drukkende lasten werd ontheven. In 1880 werd de rijkspostspaarbank opgericht. In 1874 kwam de eerste wet op de kinderarbeid tegen den zin en de stem van Dr. Kuiper die toen in de Kamer zat. In 1895 kregen wij de veiligheidswet; dit jaar de wet op de kamers van arbeid, en die ter verzekering van werk lieden tegen ongevallen is aanhangig. Dat alles heeft de liberale partij gedaan, wat, zoo vraagt de heer Levy, zal het clericalisme (dat zijn nu weder samengaande katholieken en anti-revelutionairen) doen? Deze vraag wordt breedvoerig beantwoord en hoewel dat antwoord in sommige opzichten nog van meer belang is dan het eerste gedeelte zijner rede, zoo moeten wij het om niet te uitvoerig te worden nog meer bekorten dan we biervoren deden. Als de genoemde partijen aan de regeering komen dan krijgen we herleving van den school strijd, die zich over het geheele gebied van lager-, middelbaar- en hooger onderwijs zal uitstrekken, en deze strijd zal niet alleen de finantiën raken maar het hooger onderwijs zal in kluisters geslagen worden, die het vrije onder zoek zullen belemmeren. Dan krijgen we het beschermende stelsel tern -,, in de eerste plaats graanrechten, zooge naamd om den landbouwer te helpen, maar inderdaad om weer het kapitaal, den landheer te bevoorrechten. Verder mag verwacht worden dat de vaccine- wet wordt teruggenomen en dat alle hangende kwesties zooals omtrent den eed, het verwaar loosde kind en de rechten der vrouw onopgelost blijven. Om deze stuiting van den voortgang der vrijzinnige beginselen te voorkomen worden de liberalen van verschillende nuances aangemaand bij de aanstaande verkiezing de handen ineen te slaan. De vooruitstrevende en achterblijvende liberalen staan elkaar in ieder geval toch nader, dan den clericalen. In den liberalen strijd heeft men behoefte aan liberale bondgenooten. Met deze eenvoudige maar belangrijke les sluit de rede en ook ons uittreksel. Novelle. t,f Het was den jongen man op zijn weg steeds hij moest omkeeren, alsof hij zoo koel, met iulke verschrikkelijke denkbeelden geen afscheid nocht nemen, maar toch hield hein een zekeren rots terug, om weder als smeekende, als berouw- lebbende iu de kleine, door bloesemgeur welrie kende kamer te verschijnen. Waarom was dan toch Addy zoo zonderling? Waarom zag zij tegen dat schooDe, van kleuren )linkende leven, als een dreigenden vijand op?" Hij zuchte ook. Met een paar honderd thaler iet jaar door te komen, altijd kruipende, altijd inder den ban van den drukkeuden nooddwang neen, dat kan niet, dat wil ik niet. Niet neer om zich zelf geven, dat kan wel bij anderen :ijn: ik geef niet om hem; zoo denkt Addy liet, en wellicht wel. Eerst toen hij het nieuw opgerichte kantoor binnentrad, toen hij het bord met zijn naam er op, voor de deur zag, werd het hem wat luch tiger om het hart. Eenige brieven waren ingekomen, ook eenige bestellingen en aanvragenhet bekom merde den chef niet, dat er ook een hoop onbetaalde rekeningen in den lessenaar lagen. Krediet bezat hij genoeg, de zoon van den millionair kon overal geld opnemen, overal alles wat hij gaarne had zonder dadelijke betaling ontvangendie overmacht wilde hij thans aan zijn gehaten zwager toonen, wilde zoo mogelijk de firma van den vader geheel verdringen en in alle gevallen het losse leven van vroegere dagen, ten minste niet verminderen, zoo niet vermeerderen, als ware het slechts om te bewijzen, dat men wei een degelijk koopman zijn kan, zonder altijd als den geldduivel, op gewin uit te zijn en geen genot te durven nemen. Een hartstochtelijke trots had zich geheel meester van hem gemaakt; hoe meer hem innerlijk de geleden smaad smartelijk aandeed, des te stouter vervolgde hij, alle hinderpalen ter zijde zettende, het eenmaal voorgenomen plan, maar des te meer ook ging hij luchthartig met het meisje om. Hoe erg het mocht loopen, hij Door de liberale kiesvereeniging te Goes is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer J. H. C. Heijse, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De heer Heijse is tegenstander van beschermende rechten en heeft zich bereid verklaard desverlangd voor de kiezers op te treden. De heer Mr. J. G. van Deinse is door alle liberale kiesvereenigingen in zijn district tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede bleef toch den erfgenaam der millioenenhij zeide dat wel niet, maar leefde gedachteloos daarop door. Thaler bij thaler had de oude man in den loop van vele moeielijke jaren bijeen geschraapt, zich nooit eenige genietingen des levens gegund, ja zelfs de zijnen door die bekrompenheid het leven verbitterd. Moest dan dat eindelijk niet eens anders worden? Hij dacht in zijne zielsver- bittering terug naar zijn jongelingstijd. Hoe vleiend had hij toen aan zijn vader niet gesmeekt hem te laten studeeren, de wereld te leeren kennen, hoe verteerde hem het vuur om eeus een beroemden naam te verkrijgen, zijn tijdgenooten vooruit te snellen in kennis en wetenschappen I Maar de hardnekkige, stijfhoofdige vader ver schrok toen hij de kosten daarvan narekende, en die droom vervloog dus, alles was onzin, onzin geweest, wat Eduard gewenscht had, hij moest zijn vader in de zaak opvolgen Bij die uitspraak bleef het, want boven het willen van den ouden despoot was geen hooger beroep; de jonge man moest er zich aan onder werpen, en zoo ontstond dat liefdelooze, de van weerszijden knellende verhouding tusschen vader Kamer geproclameerd. Hij zal zich in enkele gemeenten van Zuid-Beveland aan de kiezers presenteeren, te lerseke komt hij Woensdag 19 Mei. Dinsdagavond vergaderden te Goes de beide anti-revolutionaire kiesvereenigingen tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. In beide werd gekozen het aftredend lid Jhr. mr. de Savornin Lobman, door „Nederland en Oranje" met kleine meerderheid en door „Groen van Prinsterer" met groote meerderheid. St. BI. no. 144 bevat het besluit tot uitvoe ring van de artt. 51, 54, 55, 68, 69, 72, 81, 91, 96 eu 132 der kieswet, ten opzichte van de verkiezingen van leden der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. De bepalingen van het koninklijk besluit van 26 Februari 1897 Staatsblad no. 69) gelden ook voor de verkiezingen van leden der Provin ciale Staten en van den Gemeenteraad, behou dens de afwijkingen en aanvullingen, bij dit besluit vastgesteld. Het nieuwe besluit treedt in werking op het tijdstip, waarop de wet van den 4 Juli 1850, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 11 Jan. 1894 ophoudt vooi de verkiezing van leden der Provinciale Staten eu van den Gemeenteraad van toepassing te zijn. Bij den Waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandscb Indië is met ingang van 5 April 1897 benoemd tot opzichter der 3eklasse de heer C. Uollestellewiens vader, de heer A. Holleslelle, thans de oudste opzichter is van 's Rijks Waterstaat in Nederland. Bij Prov. Blad no. 46 wordt aan de colleges van burg. en weth. in Zeeland kennis gegeven, dat, volgens besluit vau den Gemeenteraad van Tholen, aldaar voortaan op den eersten Vrijdag der mnd.Juni eene paardenmarkt zal worden gehouden. Mocht tegen dat besluit bezwaar bestaan, dan verzoeken Gedep. Staten hun dit voor 25 dezer mede te deelen. De gemeentebesturen, van welke op dat tijd stip geen bericht is ingekomen, zullen geacht worden geen bezwaren te hebben. Het onderzoek der zich in deze provincie bevindende verlofgangers van de nationale militie te land zal plaats hebben: te Tholen op Maandag 14 Juni, voorm. 9 uur, voor de gemeenten op dit eiland en St. Philipsland, te Kapelle op Dinsdag 15 Juni, voorm. 9 uur voor Kapelle, Wemeldinge, lerseke, Krui- ningen, Krabbendijke, Rilland-Bath, Schore en Waarde. Benoemd tot onderwijzeres te Naaldwijk mej, C. B. van de Velde te St. Philipsland. en zoon, waaraan de laatste ongelukkige zaak voor goed een einde maakte. Als een slaaf aan de galeijen, was hij aan het kantoor geketend, en eerst des avonds als hij vrij was, begon hij te levendan stortte hij zich in het groot-stadsche leven, te midden der rijke jongelui, waaronder een ieder hem rangschikte, hoewel hij bij zijn vader geboekt stond voor „drie honderd thaler jaarlijks zakgeld" en nogmaals voor „twee honderd en vijftig thaler" kostgeld. Dat noemde hij met een grimmig hart een komedie op de folio's van vaders grootboek, ja hij werd hoe langer hoe erger, als de oude man hem wijze lessen vóórpredikte; hij maakte allerlei gekheden, alleen omdat hij wist, hoe vreeselijk de vader tegen de onschuldige dingen kon losvaren. Daarbij kwam zijn naam op aller lippen, een schaar zoogenaamde vrienden omring den hem, de schulden werden jaarlijks grooter, tot eindelijk de komst van Roosen op het kantoor de ganscke zaak omkeerde, en de arme schelm, met zijne geringe levenservaring, met zijn hartstochtelijken trots en zijn ledigen buidel alleen stond, aan zich zelf overgelaten zonder ware vrienden, zonder nadenken, alleen geleid

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1897 | | pagina 1