«tllal, pp aai ft Ulniu ni atilttlttll, laiflin, m Een ftielij' lp, N°. 610. Zaterdag 6 Maart 1897. Veertiende jaargang. IT EN J. K C. ?0T, AFDEELING THOLEN. Publicatie n. Sigarenpuntjes. IN FEUILLETOH. in, M rhee 7301 'geei vordt jn vai IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'Prijs per 3 maand«a».franco per post 65 cents. OOM' |Vnnr het buitchlix"/.) O'J cents. Ingezonden ifcM Tcr£, wor^n nilerlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan UITGEVER: T K O 1 E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. tbooti VERGADERING der Leden op Woensdag 10 Maart 1897, des morgens II uur, ten ize van den heer C. GAAKEER te ST. MAARTENSDIJK. irnlan r rslag commissie, benoemd tot het nazien der Rekening van de Afdeeling en Lanbouw- belang. rkiezing Afgevaardigden en Plaatsvervangers, rkieziug bestuursleden. L. ierlan rekomen stukken, irdam ophan zijn anvra 2340 IE. J. DORST, Cz., Voorzitter. A. J. DE W. ANDRIESSEN, secret.-penningm. VEILIGHEIDSWET. e Burgemeester van Tholen, gezien de circulaire dvn Commissaris der Koningin in deze Provin- an 27 Februari 1897, A no. 481, 3de afdee- heeft goedgevonden: ter algemeene kennis te je dat, overeenkomstig de artt. 13 en 27 der va 20 Juli 1895 (Staatsblad no. 137), houden- icptlingen tot beveiliging bij het verblijven in r.ecc i en werkplaatsen, het hootd of de bestaur- vnr. eene fabriek of werkplaats verplicht is vóór pril 1897 de daarbij voorgeschreven opgaven te i n den Burgemeester van de plaats, waar de of werkplaats is gelegen; en dat de noodige „u igen zyn te bekomen ter gemeente-secretarie. Gedaan te Tholen, den 6 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen, gevolge art. 83 der algemeene politie-verordening, r kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het rvoer van «ecreetraest kan plaats hebben gedurende |kn nacht van: Vrydag 12 op Zaterdag 13, Maandag 15 op Dinsdag 16, Dinsdag 16 op Woensdag 17 Maart 1897. holen, den 5 Mrt. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE. P. LABAN, Secretaris. tboot rnlffi r( (Ingezonden) Mijn schrijven van 30 Juni 1896 over de aarde van de sigarenpuntjes en de Prins Hen- rik-stichting te Egmond aan Zee heeft eene USSch aardige uitwerking gehad. Reeds op 't laatst van October, dus na 4 maanden, mocht ik een twintig kilo sigarenpuntjes verzenden, dank aan allen, ook uit Middelbu^ mij huuim zameling toezonden. Laat op laten volgen, dat ik 1 zelfde hoeveelheid hoop te uden; aan welko i zending Nieuwland en I vee' bijdroegen, en den datum vaststellen op '6 April a. s. Is er dus reden tot tevredenheid, de medewerking is nog niet algemeen en laat nog wel wat te wenschen over. Er zijn er nog te veel die denken en het mij ook zeggen„och, ik rook niet veel, zoo'n paar sigaren per dag, en wat zouden die enkele puntjes van mij Neen, ik ben niet tegen het doel, waarlijk, ik waar deer alles wat er voor gedaan wordt, ik bewon der den man, die zoo geheel belangeloos van die puntjes tabak weet te maken voor die ar me, oude zeelui, maar, houd mij ten goede, 't is mij te lastig, mijn zakken zitten reeds zoo v0l, dat ik geen plaats meer heb om zoo'n zakguil- lotine te bergen." Ook uw beide vestzakjes? het linker zoowel als het rechter? Wat zouden die enkele puntjes van mij Zóó veel, dat ze noodig zijn om de massa te vor men. Alleen door medewerkingook van die enkele puntjes, is het mogelijk dat die oude, arme zeelui in hun laatste levensdagen hun pijp je tabak geregeld kunnen rooken. Eendracht maakt macht, getuige de reeds verzonden hoe veelheid; welk een macht van dat kleffe, nietige, schijnbaar waardelooze, voorheen weggeworpen sigarenpuntje 1 Wat zouden mijne enkele puntjes? Maar het zijn geen enkele puntjes meer, immers 3 sigcT-en per dag, des Zondags 4 (matige rookers) wordt 22 sigaren in de Wiek of 572 sigaren in het halve jaar, zegge vijfhonderd twee-en-zeven tig puntjes, van één rooker. Nu noem ik 572 al een aardige hoeveelheid. Aangenomen, dat in Goes alleen eens vijftig personen de puntjes wilden bewaren (er zijn er reeds velen die ze bewaren en ik twijfel er niet aan of de vijftig ste zal wel komen) dan wordt dat in een half jaar 50 maal 572 gelijk 28600 sigaren of acht en-twintigduizend zeshonderd puntjes, gezwegen nog van de medewerking van heereD sigaren winkeliers en caféhouders. 28600, welk een massa, en dat nog maar van 3 sigaartjes per dag Anderen vragen mij„waarom wordt niet getracht het vast inkomen van de Prins Hen drikstichting met een paar duizend guldeu te vermeerderen, daar zal ons land toch nog wel voor te vinden zijn, en dan van die meerdere bijdragen de luicljes van tabak voorzien; ik vind het een naar idee dat die arme stakkers op bun ouden dag tabak rooken van hetgeen wij wegwerpeu, het heeft zoo iets van de kruim- kens die vallen van de tafel enz." Aangeno- dat Nederland jaarlijks een paar duizend voor sociëteiten, cafó's, stations, stoombooten, binnenkort een zeer nette tafel guillotine de gelegenheid opent tot medewerken. Dank ook aan de directie van de Goesche boot, aan schipper Van de Voorde, aan vracht rijder Verboom op Ierseke voor het vrij ver voer van sigarenpuntjeshuu voorbeeld en mede werking vinde meer en meer navolging. Langzamerhand werkt alles en allen mede. Dank ook aan de geachte Mevrouw alhier, die na lezing van een wandel brief, 12 zakguil- lotines bestelde en zeer zeker langs dezen weg heeft meegewerkt aan 't goede doel. Te Leiderdorp werken kinderen mede; daar brengen de jongelui 's Maandags op aansporing van hun onderwijzers de puntjes mee die zij in den loop der week hebben kunnen verzamelen en waardoor zij niet alleen iets leeren doen voor hun eveninensch, maar ook leeren waardeeren de macht van het kleine. Goes, Maart 1897. H. J. ROSKES. Algemeene vergadering in het belang der Suikerbietenbouwers. guiü Novelle. meer bijdraagt die stichting, dau deze geldfii. naar ik geloof, eerst en or nog enkele oudjes meer in liet geslicht op te nemen. aard dat hem ook door ons Olijk worde gegeven van onze sympathie, hem, die de sigarenpuntjes weet te ontdoen van kleef- en andere stoffen, met eene machine uit geperst, losgeplozen, gedroogd, zoo goed als vrij van nicotine en netjes verpakt, weet te veran deren in geschikte, geurige rooktabak, aan welk werk bovendien eene zeer uitgebreide correspondentie is verbonden; hij vordient dat we hem helpen door 't bewaren van ouze sigarenpuntjes, den mau, die geheel belangeloos zich zooveel moeite getroost in 't belang der oude zeelieden. Pinantiëel geeft het hem niets, ons kost het niets, beiden geeft het groote zelf voldoening, en waarom zouden we nog langer voortgaan met het wegwerpen van iets, dat inder daad een groot kapitaal vertegenwoordigd, dat steeds grooter wordt naarmate de medewerking meer algemeen wordt. Ik dank u, geachte Redacteur, dat u mij nog eens in de gelegeuheid hebt gesteld de aandacht te mogen vestigen op het bewaren van de siga renpuntjes; ik meende dit schrijven nog eens te mogen richten tot allen die sigaren rooken, ook tot de sigaren-wit teliers en caféhouders; te meer nu het bezwaar: „hoe kau ik mijue sigaren puntjes bewaren" opgelost is door het m den handel verkrijgbaar stellen van de zakguiliotine, een zeer net doosje, voor slechts 10 centen, terwijl Door het bestuur vau de afd. „Heinkenszand" der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, is de volgende circulaire verzonden Op de heden te Goes gehouden vergadering der afdeeling Heinkenszand van de Zeeuwsche Maatschappij, werd geoordeeld dat de tijd dringt, om tot de gewenschte en zoo hoog noodzakeljke samenwerking in zake de Suikerbietenbeweging te geraken. Dat, daar Goes als middelpunt van Zeeland, toch de aangewezen plaats voor dusdanige be spreking, is, de aldaar te houden bijeenkomst van afgevaardigden der afdeelingen Kruiningen en Heinkenszand op Zaterdag den 6en Maart gevoeglijk gelijktijdig zou kunnen dienstbaar ge maakt worden om die beweging een slap verder te brengen. Dat daartoe mede zullen uitgenoodigd worden de besturen der andere afdeelingen of derzelver afgevaardigden, het bestuur van de vereeniging van suikerbietenverbouwers, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Juni 1ö90, No. 31, de heer G. A. Yorsterman van Ooyen te Aarden burg, alsmede Afgevaardigden uit Flakkee waar de beweging in vollen gang is en 1000 Hectaren reeds verbonden zijn en Noordbrabant, waar ver scheidene Afdeelingen elk 500 Hetaren teekenden alsmede van Eist. Dat u mitsdien beleefd en dringend wordt uitgenoodigd op die vergadering vertegenwoordigd te zijn en de noodige gegevens te verstrekken over de ten uwent gedane stappen, de daarvan Wellicht, indien de oude Mans zich onder ehandeling had gesteld van den tijd, dien arts ie alle wonden heelt, wellicht dat hij zich in het avermijdelijke had leeren schikken. Maar de lamgezworenen duldden dat niet, zij konden en ilden Johan het_ verijdelen hunner plannen niet ergeven. Zoo werd dan dit huwelijk door hen tot eene «reeselijke misdaad gebrandmerkt, waarvoor geen ergiffenis mogelijk was. Men dwong den ouden eer zijn jongsten zoon een ultimatum te stellen, iet welks overbrenging de oudste zich zou be ften. Met dat doel verscheen Gisbert op een bui- ingewoon vroeg morgeuunr een duidelijk iwijs vau zijn grooten ijver in deze zaak in de kamer van zijn broeder, die bezig was zich te kleeden. „Goeden morgen, oude jongen 1" Hij wilde het met dien luchtigen toon be proeven, maar de stijve hoofdknik van den an deren bewees hem dat het zóó niet gaan zou. De taak was niet zoo gemakkelijk, als Giesbert zich had voorgesteld. Hij kon maar zoo aanstond niet met de deur in het huis vallen. „Ik kan niet zeggen dat je hier erg comfor tabel woont", dus begon hij opnieuw, in de smakeloos gemeubelde hotelkamer rondziende. „Mag ik een sigaar opsteken?" Johan liet een kort: „Ga je ganghooren, en Giesbert greep naar de sigarenvaas op tafel. „Als ik in je plaats was geweest, zou ik ten minste in het Kaiserhof gaan logeeren." Met deze woorden beet hij het puntje van zijn sigaar. Johan haalde de breede schouders op eu wierp den haarborstel met duidelijk merkbaar ongeduld op den marmeren schoorsteenmantel. Ook zóó zou het niet lukken; dan maar zonder omwegen er op los „Mij dunkt, dat je toch voor het uiterlijk je fatsoen wel wat hadt kunnen houden, en niet aldus onzen naam te grabbelen hadt behoeven te gooien, door in een hotel vau den zestienden rang te gaan. Het lijkt hier wel een herberg." „Mogelijk, indien ik had kunnen rekenen op de eer vau eeu bezoek van jou, mogelijk dat ik dan eene andere herberg zou uitgekozen hebben" zeide Johan schamper. En zich omkeerend eu Giesbert mei scherpen blik uitdagend aanziende „Je komt om daarover met mij te spreken, niet r „Ja. Ik ben door de familie Mans afgevaardigd. Je hebt een domheid begaan." Een pauze, waarin dat ongelukkige woord scheen na te galmen. Het gelaat der beide broeders vlamde; zij zagen elkander met vijandige blikken aan. „Eene vreeselijke domheid dat is het eenige wat men er van zeggen kan 1" hernam Giesbert. „Lk verzoek je, je aanmerkingen bij je te houden, hier in mijn kamer?" Giesbert bedwong zich ook dót was de ware manier niet. Hoe zou hij het dau aanleggen En hij begon op ijskouden, afgemeten toon, na druk leggend op elk zijner woorden, letterlijk de verklaring zijns vaders over te brengen. „Uw zoogenaamd huwelijk heeft noch van een burgerlijk, noch van een kerkelijk standpunt, gelijk wij onderzocht hebben, eenige geldigheid. Het is een bespotting der wet. Wij verzoeken u dus, deze komedie niet langer voort te zetten. Anders" Johan hief met stuursch gelaat het hoofd op. Nu?" „Anders kunnen wij u niet langer beschouwen als tot de onzen te behooren. Wij zouden dan genoodzaakt zijn, de handen geheel van u af te trekken „Je liegt 1" riep Johan toornig. „Ik ken je Dat heeft vader niet gezegd Giesbert trok langzaam de schouders omhoog en liet ze evenzoo weder zakken; nog koeler en hoffelijker dan te voren vervolgde hij„Tot mijn spijt kan ik u zelfs de gelegenheid niet laten, n van de waarheid mijner woorden te overtuigen. Papa verlangt u niet te zien. Hij wenseht dat gij eerst tot een besluit moogt komen 1 En wat dat besluit betreftwij willen u dat zoo gemakkelijk mogelijk maken, Papa is bereid de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1897 | | pagina 1