rneïliM, mi aan öe lulaum ra oesterteelt, laitlon, enz. li N°. 588. Zaterdag 3 0< tober 1896. Veertiende jaargang. EN J. M. C. POT, Publicatiën. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, ale Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 8 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. 141 LOTING VOOR DF, NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen engen ter kennis van belanghebbenden le. dat de loting der vóór 1 September van dit ir in deze gemeente voor de militie ingeschrevenen 1 plaats hebben te Tholen in het gemeentehuis op iterdag, den 24 October 1896, te beginnen des voor- ddags te 10 uur; 2e dat op Maandag, den 26 October 1896, des £61 ormiddags van 10 tot 12 uur in het gemeentehuis or of van wege de lotelingen bij den Burgemeester nvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter komen van vrijstelling wegens broederdienst of wegens zijn eenige xcettige zoonbedoeld in de 2de en 3de ïsnede van art. 53 der militiewet; 3e dat zy die op zoodanige vrysielling aanspraak j j aken op laatstgemelden dag in het gemeentehuis moeten rschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester be nde meerderjarige ingezetenen en dat zij, die vrijstelling broederdienst verlangen, moeten medebrengen Itreksels uit de geboorteregisters betrekkelijk hun iven en hunne broeders, benevens het paspoort of der bewijs van ontslagof een uittreksel uit het imboek of een bewijs van werkelijken dienst van den oeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij mne reclame gronden; vestigen uitdrukkelijk de aandacht van bbenden er op, dat de hierboven verin' EI de vrije- en ordeoefeningen wel de meeste be langstelling wekt. De strekking dezer wijziging is dat het onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen voortaan voor alle openbare (niet voor de bij» zondere) scholen verplichtend zal zijn, behoudek>: de bevoegdheid aan Ged. Staten gelaten om telkens voor 5 jaar dispensatie van deze verplichting te verleenen aan gemeenten die er om verzoeken. Dit voorstel is ten slotte wet geworden, doch zoo zonder slag of stoot ging dat niet. De heeren Travaglino en Kerdijk traden als eikaars antipoden op. De laatste wilde de verplichting uitstrekken tot de bijzondere scholen, de eerste daarna de verplichting geheel opheffen, doch het vak onder de niet-verplichte opgenomen zien. Zijn amendement, daartoe strekkende mocht zich verheugen in den steun van de commissie van rapporteurs, hetwelk den Minister aanleiding gaf om met intrekking van het voorstel te dreigen. De heer Travaglino gaf nu den strijd op en trok ziju amendement in, dat nu door den heer Pijnacker werd overr^v^Jjy^h groote meerderheid verworp Het geheele wet' In den tijd van vijf dagen zijn met ge middeld drie geweren door de heeren jagers in deze heerlijkheid geschoten 186 patrijzen. De vp^'-sgesteldheid in aanmerking nemende, is men dit getal tevreden, ofschoon verscheidene vluchten, uit ongeveer 20 stuks bestaande, geheel of voor een groot deel vrij zijn gebleven. Door den heer Maris was tegen 1 Octo ber ontslag genomen als wethouder dezer ge meente. Op 30 September is benoemd in zijne plaats met 4 van de 7 stemmen de heer W. H. van Gorsel. Deze was met 1 Sept. 11. aan de beurt van aftreding als wethouder, maar werd toen niet herbenoemd. SCHERPENISSE. De zoozeer gevreesde aard appelziekte woedt dit jaar weder bijzonder sterk, zoowel in als boven den grond worden de knollen door de ziekte aangetast. Sommige boeren hebben tot 20 30 mud kwade aardappelen per gemet. De handel wordt door dit alles zeer gedrukt. In vorige jaren was men om dezen tijd reeds uk bezig met het verschepen er van, doch nu *i er nog maar enkele ladingen verzonden. Zoo- yg de ziekte niet tot staan is gekomen, gaat moeielijk de aardappelen vrij van kwade aan jarkt te brengen. De prijzen die thans be korden loopen yan f 1.20 tot f 1.40 eenig onderricht behoeven, wordt ons duidelijk als wij het volgende, door een Hollaudschen boer over den landbouw aldaar geschreven artikel lezen: Als een Nederlandsche boer zijn intrede in de Transvaal doet en ziet hoe hier gewerkt wordt, dan komt hem, zijns ondanks, een minachtende glimlach op het gelaat, want zoo iets heeft hij zeker nooit gezien. Het komt er hier volstrekt niet op aan, of het land goed en netjes bewerkt wordt, in het minst niet. Als een Afrikaansche boer bij uitzondering op zijn land gaat werken, bekommert hij zich om niets anders dan om het zoo spoedig mogelijk gedaan te krijgen en weer thuis achter de tafel te gaan zitten om koffie te gaan drinken en zijn pijp te rooken. Het ploegen geschiedt doorgaans met ongeveer 10 ossen. Deze beesten hebben net zooveel be grip van rechte voren als de boer zelf; men ziet de voren nooit anders dan zoo krom als een S. Het zaaien geschiedt uit de hand en wieden doet men nooit. De tuinen om de steden treft men enkele boeren aan, die er tuinen op na houden zien er als wildernissen uit en vormen een groot verschil met een Hollandschen tuin. Hooi kent men er weinig. Het gras wordt tegen het voorjaar afgebrand, en men ziet in de maanden Juli en Augustus eiken avond in de verte of dicbthii graskand. Het gras is niet

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1896 | | pagina 1