n L N°. 579. Zaterdag 1 Auj jistus 1898. Veertiende jaargang. EN J. H. C. POT, Beloonen en Straffen. Wfï BINNENLAND. liei FEUILLETON. Van onze berichtgevers. TWEE ZUSTERS. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Niets is voorzeker moeielijker dan op gepaste jze te beloonen en te straffen. Op gepaste wijze ggen we, en onze bedoeling daarmede is wan- moet men beloonen, wanneer straffen en >e moet men zulks doen? Van eigeulijk be- oneu kan in eene school geen sprake zijn. Wil en den kleinen tot opwekking eene enkele maal, ts geven goed, maar bij de oudere leer- ïgeu kan noch mag daarvan iets komen. De tij J idervinding heeft geleerd, dat 't luiheid en on- :rschilligheid bij de misdeelden verwekt, aclite- osheid en ongepaste hoogmoed bij de vluggeren, ismoedigtieid bij de ijverigen maar minder be- Ban tafden, onvernoegdheid bij de ouders, die, en t is natuurlijk, in hunne kinderen nimmer dat zien, wat de onderwijzer er in opmerkt, ook deze kan immers falen; de geaardheid •eemi es kinds brengt hem meermalen op een dwaal- ioor en omdat hij als onderwijzer geheel op een antoi jutraal standpunt moet staan, ten opzichte der iders zijner leerlingen, niemand naar de oogen shoeft te zien en ook geen oogendienaar inag jn, is 't voor.&era onmogelijk anders te beloonen in door een goedkeurend teeken en enkele be- ijzen van vertrouwen, welke hij zijnen leer- igen kan gevLi. Als er van belooning al sprake iu zijn, moet dit van de ouders uitgaan, die un kind iets toekennen, wanneer de bewijzen vlijt en goed gedrag voorhanden zijn. En eze kunnen door den ouderwijzer worden gele- ;rd. Huis- en schooltucht moeten hand aan hand lan. Zal 't dit, dan moeten de ouders, wanneer den man achten, wien ze hunne kinderen -v tebben toevertrouwd, gedurig in kennis worden testeld met het gedrag en de vorderingen hun- er dierbaarste panden. Naar hun vermogen en un wil kunnen ze dan hunne kinderen beloonen oor het gedrag in de school te vergelijken met at in huis. Wat eene opwekking voor het kind te weten, nlan sen, •ovisi LO f6.- i-poit f3.- f5.- gen v ning> tis v U lbt aan; scne iure< 'M i-uorivader en moeder zoo veel prijs stellen op 't p.p.n 7.p. leeren en hoe meester tevreden is.Be- een ze leeren en hoe meester tevreden is! Be- ,e ngstelling bij de ouders, belangstelling bij den leester, zelfvoldoening bij het kind, ziedaar de ruchten van dergelijk beloonen. Maar tegenover beloonen staat bestraffen en kan het niet auders dan dat de ouders die mingunstige berichten ontvangen omtrent vlijt en o<jdrag hunner kinderen, daarover hunne afeeu- ing in huis moeten laten blijken en door ont- jouding van een en ander, wat het kind aan- iederUeQaaoa is, den ouderwijzer en het onderwijs in ie hand werken. Het komt in dezen aan op de rechtvaardigheid van den man, die belast met de opleiding van het opkomend geslacht, slechts oog en oor mag hebben voor zijne school en voor alles, wat daarop betrekking heeft. Te midden van zoo vele levens lustige harten, wien 't bijna eene onmogelijkheid is, altijd alleen hunne aandacht bij de les te bepalen, mag noch kan hij hardvochtig zijn. Het kind heeft zijne rechten en eischt die met hard nekkigheid; nimmer zal er toegenegenheid en liefde noch achting rijpen in het jonge gemoed voor den man, die het minste vergrijp streng kastijdt, wiens oog altijd boos, wiens aangezicht strak en effen staat en gehoorzaamheid afdwingf. uit vrees, 't Is moeielijk, hoogst moeielijk altijd zijne bedaardheid te bewaren tegenover een hal- starrigen leerling, maar nog moeielijker is 't in eene driftige gemoedsstemming rechtvaardig te zijn. En de onderwijzer moet achting en liefde verwerven bij zijne leerlingen, zullen ze hem gehoorzamen, ook wanneer zijn oog hen niet bewaakt. Hij moet hun vriend zijn, en dat hij zulks wil zijn, bewijst zijn geduld, zijn voort durend raadgeven, zijn onophoudelijk waar schuwen. Hij stelt het straffen uit, omdat de straf in zijn oog een gruwel is, eene misdaad jegens het kind gepleegd. Toch is hij dikwijls gedwongen het te doen, wanneer het kind in luiheid en onwil ligheid, soms kwaadwilligheid voihardt. Maar ok dan nog moeten die straffen billijk en overeen komstig den aard des kinds zijn. Do huiselijke opvoeding werkt zoo zeer terug op het gedrag buiten den huiselijken kring. Indien dit meer begrepen werd, zouden de ouders die nu over 't algemeen de leiding hunner kinderen aan de onderwijzers overlaten zich zelf meer beijveren, hun kinderen te leeren kennen en daardoor hun opvoeding meer ter harte nemen. Wanneer de ouders meer in overleg treden met de onderwijzers aangaande de opvoeding hunner kinderen, dan zal weldra het straffen in de school tot de zeldzaamheden behooren en met de ver- mindering van deze, het onderwijs toenemen. De heer mr. T. van Asch van Wijck heeft de benoeming tot lid der Eerste Kamer voor Zeeland aangenomen. Benoemd tot onderwijzer te Woold, gemeente Winterswijk, de heer D. Croïn te Tholen. Benoemd tot agent van politie te Sliedrecht, C. van Loon, J.Wz. ST. ANNALAND. Een treurig ongel uk had al hier in den vroegen morgen van jl. Woensdag plaats. Een jongen van 10 jaar was met een nog jongere knaap, op een zeer gevaarlijke plaats aan den Suzannapolder gaan baden. Niet kunnende zwemmen, werd hij door den stroom medegesleept en verdween in de diepte. Ruim 20 minuten later werd het lijk opgehaald en vermocht geneeskundige hulp niet meer de levensgeesten op te wekken. IERSE KE. De zangvereeniging „Excelsior" zal op Donderdag 20 Aug. een vaartochtje per stoom boot ondernemen naar Middelburg, Vlissingen en Veere. Gehuwde leden en donateurs hebben het recht hunne vrouwen mee te nemen, die verloofd zijn hunne verloofden. Het fanfaregezelschap „Mozart" zal deel nemen aan het nationale festival te Dordrecht op Donderdag 6 Augustus a. s. Onder reserve deelen wij mee dat van de hier bestaande wielrijdersbond „Meteoor" een onderatdeeling gevormd is onder den naam „N-chtuil." Er is niet bijgezegd, of de leden hunne nachtelijke excursies binnen of buiten de gemeente zullen uitstrekken. OUD-VOSMEER. Bij den heer C. Maris alhier hrJf£ een varken zestien biggen geworpen. Zoo'n vri htbaarheid verdient wel vermelding "*1"De karwij, een artikel dat langzamerhand meer in deze streek wordt verbouwd, geeft dit jaar wat opbrengst betreft geen reden tot klagen, terjvijl ook de marktprijs, hoewel niet verbazend hoog, bevredigend raag genoemd worden. SCHERPENISSE. Alhier zal eene vergade ring van Ingelanden van het calamiteuze water schap worden gehouden, waarin zullen behandeld worden o. in.: ontslag van den ontvanger-griffier borgstelling van den nieuw te benoemen ontvanger- griffier; benoeming van een nieuwen titularis; voorziening in het kastekort door eene voor- loopige leening. Het bestuur van het muziekgezelschap „V. I. O. S." heeft tot directeur benoemd de heer J. Slot, onderwijzer alhier, zulks in de plaats van den* heer W. van der Graaft', die ontslag had aangevraagd. THOLEN. De 15e algemeene vergadering der onderwijzers in het arrondissement Tholen werd dit jaar gehouden in de Wouwsche Plantage. Onder leiding van den voorzitter, den heer Wagtho, van Colijnsplaat, die uitstekend het terrein bleek te kennen, trokken een 35-tal onderwijzeressen en onderwijzers, van Hoogerheide de bosschen in. Dat werkelijk natuurgenot is gesmaakt in de schilderachtigste deelen, met zijn afwisseling Novelle. Weel ho0aj Drie dagen daarna wordt zijn stoffelijk over- jor ufhot ter aarde besteld, en somber trekt de stoet oor de stille straten. 5#Op het kerkhof bevinden zich reeds verschei- ene vereerders van den overledene, die om zijn /jjJET ehtschapen, beminnelijk karakter door oud en rag betreurd wordt. Eu terwijl het stoffelijk overschot van haren ader naar zijne laatste rustplaats gebracht ordt, ligt zijne oudste dochter in diepe wan- oop voor het venster, terwijl zij haar over- lannen gemoed door geen tranenvloed lucht fan geven. Maar wanneer zij kort daarna zich bevindt in Ie tegenwoordigheid van hem, dien zij haat met jl de bitterheid van hare ziel, dan is er niets lieer te bespeuren van de aandoening, die haar traks zoo hevig heeft aangegrepen. Zij ziet er doodsbleek uit in haar somber louwkleed, en het is, alsof hare houding nog fierder en indrukwekkender wordt, als zij met een hooghartig hoofdknikje zijne deelnemende woorden aanhoort. De droevige plechtigheid heeft Vermeulen zeer aangegrepen. De plotselinge dood van zijn schoonvader, voor wien hij groote achting koesterde, en de angst, dien hij de laatste dagen om zijn geliefd vrouwtje heeft uitge staan, veroorzaken dat hij er afgemat en ver ouderd uitziet. Een donkere blos van schaamte heeft zijne gebruinde wangen even gekleurd, wanneer hij zijne vroegere verloofde terugziet; maar als hij bemerkt, hoe hooghartig en onverschillig zij hem aanziet, krijgt zijn trots de bovenhand. „Ik ga straks weer vertrekken." zegt hij be daard, „ik vraag je om vergeving, wanneer mijne komst nieuwe ergernis gebracht heeft, maar ik meende aan de dierbare nagedachtenis van onzen vader verplicht te zijn, hem persoonlijk grafwaarts te brengen. „Mina was diep bedroefd," gaat hij voort terwijl hij te vergeefs eene zachtere uitdruk king in hare koele oogen hoopt te vinden. „Zij heeft van morgen zoo bitter geschreid, het arme kind, maar hoe hard het mij ook viel, ik mocht haar niet toestaan mij te vergezelleu. van hoog en laag, waar dennen, beuken, linden, met lijsterbessen, berken en elzen de kroon be twisten, behoeft geen betoog. Na eene wandeling van ongeveer anderhalf uur kwam men aan de plaats waar de vergadering moest gehouden worden en waar behalve „het kasteel" eene degelijke „uitspanning" volop gelegenheid tot verfrissching geeft. Een prachtige beukenlaan, zooals wij zelden zagen, bood zijn heerlijke schaduw ter vergadering aan. Hier werden dan ook de werkzaamheden afgedaan en hield de heer Wiskerke, van Oud-Yosmeer, eene lezing: „Praatje naar aanleiding van ons onderwijs", waarbij voor- en tegenstanders van zoogenaamd verbeterd onderwijs aan het woord kwamen en ten slotte werd betoogd dat „uitstekend onder wijs" wel terdege zijn gunstigen invloed doet gevoelen. Een warm applaus en een woord van dank door den voorzitter volgde hierop. Na sluiting trok ieder op eigen gelegenheid weder dreef, laan of bosch in en werd na een uurtje vereeuigd aan een smakelijk diner; alle eer werden de keurige spijzen aangedaan, waar de groote wandeling ook niet vreemd aan scheen te zijn; vervolgens werd de terugtocht naar Hooger heide aanvaard, waar de tram de bezoekers naar Bergeu op Zoom bracht. Aangename herinneringen zijn aau dezen tocht verbonden en wij twijfelen niet dat de „keus van plaats der vergadering" daarvan de grootste oorzaak is, zoodat bij gelukkige keuze het vol gende jaar een even prettige vergadering wordt tegemoet gezien. Deze week zijn binnen en buiten de kom van de gemeente 23 varkens aan vlekziekte gestorven, totaal dus reeds 46terwijl nog 9 dieren lijdende zijn. Dinsdagavond gaf het fanfaregezelschap „Concordia" zijn jaarlijksche zomeruitvoering in den tuin van de sociëteit „Non Semper", voor het laatst onder leiding van den heer Vers wij veren, die als directeur van het gezelschap heeft be dankt, omdat zijn zaken hem het waarnemen dezer betrekking niet langer toelaten. Over de uitvoering der nummers, op het pro gramma vermeld, kunnen wij kort zijn met te zeggen dat dit concert een der best geslaagde is, door „Concordia" gegeven; directeur en werkende leden komt daarvoor alle lof toe. Nadat het laatste nummer gespeeld was nam de heer Verswijveren in hartelijke bewoordingen afscheid van het corps en sprak daarna een waar- deerend woord tot het bestuur. De voorzitter, de heer Van Gorsel, hierop antwoordende, bracht in herinnering hoe de heer Verswijveren, van de Hare zenuwen hebben in den laatsten tijd veel geleden, en in deze koude gure dagen kan zij niet te voorzichtig zijn met dien leehjken hoest." Het kost den trotschen man inspanning zijn toorn in te houden, terwijl Truida steeds hard nekkig blijft zwijgen. Zij heeft zijne woorden aan gehoord en zit nu roerloos iu een grooten leu ningstoel, terwijl zij een gevoel krijgt, alsof er iets bij haar versteend en verkild is. Hij grijpt zijn hoed en ziet haar onbevreesd aan. „Heb je nog eene boodschap voor Mina? Het zal haar zoo goed doen, wanneer zij op dezen treurigen dag eenige vriendelijke woorden van je hooren mag." Wanneer zij niet zoo ijskoud voor hem gestaan had, dan zou hij zijn trots vergeten hebben, en ter wille van zijne lieve Mina berouwvol zijn scbuld bekend en hare vergevingsgezindheid inge roepen hebben. Maar zij stuit hem af door hare onverzoenlijke gestrengheid, en het kost hem veel moeite deze weinige woorden uit te spreken. Zij aarzelt. Wanneer Mina raedegekomen was, ongetwijfeld zouden haar zusters tranen haar bewogen hebben; maar in zijne gehate tegen woordigheid komt de herinnering aan het leed, dat hij haar berokkend heeft, met verdubbelde kracht bij haar op, en haar toon klinkt scherp, en koud, als zij antwoordt: „Zeg aan Mina dat ik haar geen kwaad hart meer toedraag ter wille van onzen lieven vader." „Wil je haar niet eens bezoeken?" zegt hij aarzelend. „Zij verlangt zoo je te spreken." Eene huivering overvalt haar; neen, dat kan zij niet van haar vergen, na alles wat ik van jelui heb ondervonden. Reken daarom nooit op verzoening en 't is beter ook voor ons allen, dat wij na het voorgevallene, dat helaas nooit meer uit te wisschen is, onzen eigen weg gaan. Hij dringt er niet meer op aan, en na weinige oogenblikken bevindt Truida zich alleen met hare treurige gedachten. Haar vader was een bemiddeld man geweest, en daar geldelijke zorgen haar dus niet kwellen, kan zij uit vrije verkiezing heengaan, waar zij wil. Zij denkt er niet aan in hare geboorteplaats te blijven, na al de droevige ervaringen, die zij er ondervonden heeft. „Ik wil tante Betsy raadplegen," zegt zij met een zucht. „Zij is de eenige, die mij waarlijk genegen is," en dankbaar herinnert zij zich tante's brief, waarin deze zoo recht hartelijk schreef, dat haar huis en haar hart steeds open bleven voor haar zoo zwaar be-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1896 | | pagina 1