G e in e ii a <1 N i e u w s. Vaii onze berichtgevers. de te ambtgenoot van Buitenl. Zaken zich aan zijn zijde schaarden, welke laatste van deze bekee ring openlijk belijdenis deed. Zoo werd dan ook art. 4 ongewijzigd, en alleen vermeerderd met een enkel woord ter verduidelijk van den minister aangenomen. Bij art. 5 mocht het den heeren Seret en Staalman gelukken alle actief dienende militairen zoowel boven als beneden den rang van sergeant tot het kiesrecht toe te laten, indien zij daartoe overigens in de termen vallen. Het gewichtige art. 7 handelende over het gemeentelijke kiesrecht, kwam daarna aan de orde. Een amendement van den heer Pijtterseu om geen aanslag in plaatselijke belastingen te eischen voor gemeentekiezers, werd na verdediging ver worpen evenzoo het amendement van den heer de Beaufort (Amsterdam) voorstellende een ge- heele regeling in het gemeentelijk kiesrecht te brengen. De heer Kuijper bestreed art. 7 met de be doeling zijner partij om eerst de gemeentewet te herzien. Na de rede van den minister werd het amen- dement-Borgesius (de regeling van het kiesrecht voor de gemeenteraden niet bij deze wet te doen geschiedeu maar het bestaande kiesrecht voor de gemeenteraden te haudhaven totdat daarin nader zal zijn voorzien) ingetrokken. Daarna werd art. 7, door de regeeriug voorgesteld, aangenomen met 45 tegen 44 stemmen. De Kamer had zich in twee helften verdeeld, 44 tegen 44. De stem van den voorzitter deed de evenaar ten gunste van de regeering overslaan. Bij de te Middelburg Dinsdag 1.1. gehouden verkiezing van een lid der Provinciale Staten werden ingeleverd 3655 briefjes, waarvan 44 van onwaarde (40 blanco). De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 1806. Gekozen is de heer C. J. J. van Teijlingen, liberaal, met 1862 stemmen. Op den heer jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije (anti-revol., gesteund door de Katholieken) waren er 1737 uitgebracht. Door deze verkiezing tellen in de Staten van Zeeland, de liberalen thans 19 leden, de anti-revolutionnairen 16, en de katholieken 6, 11ij 1 een lid zich bij geen der partijen aansluit. dienste, die het opbrengt, is waarlijk het <1 lar- door ontstaande schoolverzuim en het gevaar om met den strafrechter in kennis te komen niet waard. ST. MAARTENSDIJK. 4 Juni. Op de heden gehouden paardenmarkt, waren aan do lijn 149 paarden. Hoewel deze markt samenviel met die te Middelburg was betrekkelijk veel handel. Naar gelang van qualiteit en soort werd be steed voor 1 jarige paarden f130165, 2 jarige ruin- paarden f 200275, 2 jarige merriën f l8U.5, 3 jarige ruinpaarden f 325400, 3 jarige meniën f280375, 4 jarige ruinpaarden f475525. Gisterenavond sloeg bij het hevig onweder de bliksem in een boom, staande op de hoeve „Reijgerburgh." Hoewel de afstand van het huis tot dien boom, maar eenige Meters bedraagt, werd daaraan geen schade waargenomen. Voer ruim 8 j jaren sloeg de bliksem op dezelfde hofstede in een boom staande op 3 M. afstand van den thans getroffene, waarvan de sporen nog zichtbaar zijn. OUD-VOSMEER. Voor de benoeming van drie leden van het kiescollege voor de Ned. Herv. Gemeente alhier werden uitgebracht 24 stemmen en met groote meerderheid gekozen: P. Zweedijk, Izak Eindhout eu W. Barendse. STAVENISSE. De heer C. Broodman, lid van den Gemeenteraad alhier, heeft zijn ontslag ingediend als lid van het plaatselijk Armbestuur. nieuwe manier om het goedgeloovige publiek op 'i lichten in praktijk bracht, is voorloopig in bewaring gesteld. (Echo.) Volgens de G. C. is te Ivrabbendijke een brief uit Amerika ontvangen behelzende het be richt, dat daar een vrouw bevallen is van zes welgeschapen kinderen, 't Is goed, dat er bij staat, dat het in Amerika gebeurd is De volgende prijzen zijn gevallen op Jacob's premiën-sckeurkalender No. 15168 schrijftafels, oomn ie staats». TERSEKE. hl Mei zijD op het telegraafkantoor alhier behandeld 365 telegrammen, waarvan 92 verzonden en 273 ontvangen. Op de spaarbank is ingebracht f 1672,50 en t :ujgenomen f 1130,25. Er zijn 4 nieuwe boekjes uitgereikt. Maandag had hier het volgende ongeval plaats: Een paard, dat voor een kar gespannen was, struikelde. Door den schok vielen twee van de drie menschen, die op de kar zaten, op den grond, namelijk een man en een ongeveer 6-jarige knaap. Hoewel het paard reeds 32 jaar oud is, ging het toch op den loop, en zoo kwam het dat een wiel den knaap over een been ging, waardoor dit boven de knie werd gebroken. De man bekwam door den val vrij ernstige wonden aan iet hoofd. Het paard was men spoedig meester. Een vrouw, die met een speld een splinter uit den vinger wilde halen, kreeg daardoor een opzwelling van de hand en den arm, zoodat ge neeskundige hulp moest ingeroepen worden. De dokter constateerde bloedvergiftiging. De vrees maakt soms vindingrijk. Zoo had een knaapje, een leerling van de bijzondere school alhier, deze week stil de school verzuimd. Hij durfde deu volgenden dag niet onder de oogen van zijn onderwijzer komen, en ging daarom naar een der openbare scholen, met de boodschap dat zijn vader hem gestuurd had. Ouuoodig te zeggen dat hierdoor juist ziju kwaad uitkwam. Ofschoon het rapen van kreukels op sommige plaatsen verboden is, eu nu en dan daarvoor al eens kinderen veroordeeld werden gaan andere kinderen er nog mee voort. De geringe ver die weezen terug had. Maar toch ook weer zoo echt vaderlijk, zich te verheugen waar het 't geluk van vrouw en kind gold I" En met genoegen sloeg de vader dan met welgevallen het gelukkige bruidspaar gade. Ook tante Alida was gelukkig 1 Wat had ze vreemd opgekeken, zoo geheel onvoorbereid de huwelijksbekeudiuaking van Alfouze eu Klara te ontvangen. Maar de daarop gevolgde uitnoodiging, om de bruidspartij te komeu bijwonen, neen daar begreep ze niets vanzo begon met de zaak maar half te vertrouwen, maakte zich zeiven toen wijs, dat ze toch ook, wel gezien, echt christelijk met haar schoonzuster gehandeld had eu eindigde met het voornemen op te vatten, om de rekening met haar broeder, wat het haar aangedane onrecht betrof, maar als vereffend te beschouwen, altijd „als zij er zonder kleerscheuren afkwam," zoo als zij dit noemde. En toen zij zich aan 't fijne diner op eene der eereplaatsen bevond, en alles daar meewerkte om ook haar een persoon van gewicht te doen schijnen, gevoelde zij zich toch waarlijk gelukkig en vooral zoo juist op hare plauts. Nog drie andere zeer gelukkigen bevonden zich ouder de aanzittenden. De dokter en zijn vrouw gevoelden een groote vreugde, dat hunne mensch. Te Bergen op Zoom is Zondag brand ont staan in het magazijn der ijzergieterij van de firma Rogier Neriucx Richter, hetgeen zich zeer ernstig liet aanzien. Gelukkig kou, door de na bijheid van de Zoom, daaruit spoedig water tot blussching verkregen worden. Hoewel de verwoesting tot het magazijn be perkt bleef, is de schade, welke door verzekering wordt gedekt, nogal belangrijk. Men meldt uit Haarlem In tegenwoordigheid van autoriteiten en ver tegenwoordigers der pers werd hedenmiddag alhier geopend de honden- en kattenverstikkiug-inrich- ting. Beesten werden in eene kooi geplaatst, en de kooi vervolgens geschoven onder eene reeds met gas gevulde klok. Na 3 seconden vallen de dieren om. Honden janken drie- of vier maal, en dan is alles uit. Na 3 minuten treedt de dood in. Den secretaris der Vereeniging voor dieren bescherming, den heer A. Beernink, werd lof toegezwaaid. De wielrijdersvereeniging te 's Heerenhoek is naar men meldt voornemens een ringrijderij op 'rijwielen te houden. Eert smakelijk middel. Vrouw G., woneiidc te Rotterdam, iemand die veel aan zenuwen in het hoofd lijdt, kwam dezer dagen in aanraking met een haar onbekend man, die met potlooden en papier langs de huizen vent en die beloofde haar een middeltje te zullen geven, waardoor zij radicaal genezen zou worden. Hij verkocht haar daarna tegen f 1,20 het stuk twee medicijnfieschjes, inhoudende eene donker kleurige vloeistof. Hij voegde er den raad bij om daarmee goed en herhaaldelijk haar hoofd in te wrijven. De koopman vertrok en vrouw G. volgde zijn voorschrift. Bij het openen van een fieschje eu nog meer bij het aanwenden van den inhoud verspreidde zich zulk een ondraaglijke stank, dat het haar verdacht voorkwam en het vermoeden meer en meer veld won dat de inhoud uit ver dunden drek bestond. De koopster deed toen bij de politie van het voorgevallene aangifte en deponeerde tevens de beide gekochte fieschjes, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat de koopman gisterenochteud in de Üchielaau werd aangehouden en naar het bureau aan de Galerij gebracht. Hij is een gewezen sigarenmaker, wonende in het Achterklooster, en thans als rondtrekkend koopman in postpapier enz. den kost trachtende te verdienen. Er werden nog meer fieschjes met denzelfden inhoud in zijn bezit gevonden; volgens hem bestaat de inhoud uit een mengsel van spiritus en een aftreksel van uitwerpselen van paarden. De man, die deze geheel lievende bemoeiingen ten opzichte van mevrouw Rosing met dezen uitslag bekroond waren, te meer, nu de ziekenverpleegster, Anna, hun pleeg kind, hier reeds zoo geheel thuis was, en zij beiden voortaan van alle verantwoordelijkheid omtrent haar ontheven waren. Want bij 't huwe lijk van Klara, kreeg Anna hare plaats aan tafe! en hare kamer, maar, had Klara b dongen ,,r- de plaats in 't ouderhart, die stom ze nooit at.' Eu dat behoefde dan ook niet wj r Auna had zich reeds eene plaats bereid in mevrouw Rosing4 hart, toeu zij haar in die treurige dagen, oo liefderijk eu vertroostend nabij was de arme weeze, zoo welbekend me smart, kon 't bijna niet gelooven c moederlijke vriendin zou mogen bli mogen verzorgen eu liefhebbeu. Mevrouw Rosiug was ook gelukk schikking veel van de ledigheid wegnam, die bet natuurlijk gevolg van Klara's vertrek uit het ouderlijk huis zou te weeg breng 1. au zoo gunstige zijde had ze Auna leeren kennen, dat zij niets liever wenschte, dau haar zoor altijd bij zich te kunnen houden, en zoo ge -hiedde het. EINDE. 97U0 beelden. 1893U handnaaimachine. 19904 ~e 1 prachtwerken. 19038 o 11 schilderijen. 2647 6 1 photogr.-albums. 10326 41. -1 fauteuils. 16752 *e kL ld* inktstellen. 20260 - Amsterd. premieloten. 14958 Eetserviezen. Binnen 8 weken moeten deze prijzen zijn afge haald; na dien tijd worden ze niet meer afgegeven. De groote boerenplaats „de Haazelt" bij Deventer is door het inslaan van den bliksem geheel afgebrand. Te Eeckeren is een jonge man, die op het veld werkte door den bliksem verpletterd. Nabij Wageuingen sloeg de bliksem in een molen die totaal afbrandde. Ongeveer 450 zakken koren gingen mede verloren. I11 den tuin van den kastelein Brak te Waalwijk zaten vier personen aan een tafeltje, terwijl de bliksem in den tuin sloeg. De kastelein bleef op de plaats dood. Nabij Boxmeer werd een kind bij het schijf schieten door een terugkaatsenden kogel zoodanig getroffen dat het spoedig daarna overleed. Bij de Omvalbrug te Amsterdam wierp zich gisteren een persoon onder een aankomenden snel trein, waardoor hij onmiddellijk gedood werd. Dinsdag 2 Juni 1.1., 's namiddags te 3 uur, werd te Amsterdam gehouden de 15de gewone Jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders in de Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijf rentete haren kantore, Damrak 74. De vergadering werd gepresideerd door Mr. W. van der Vliet, als President-Commissaris. Uit het verslag der Directie bleek, dat in het boek jaar 1895 werden Kaptitaal. Rente, voorgesteld 2796 verz. f 11,040,839.80 f 122,343.61 in behandel. waren gebl. 55 verz. f 243,088.f 611.65 zoodat in 1895 behand. zijn 2851 verz. f 11,283,927.80 f 122.960.26 Gew. weiden 330 verz. f 1,545,880.t 2,300. er bleven in beh. 97 verz. f 448,018.f 4,596.05 427 verz. 1 1,993,89É 6,896.05 zoodat er werden afgesloten 2424 verz. f 9,290,029. 110.004.21 De vooruitgang bedroeg f 6,060,009.93 1 99,188.57 Zoodat op uit. Dec. 1895 verz. was 1 48,453.499.06 1 065,535.23 De jaarpreiuie vermeerderde inet (271,318.44 zoodat deze thans is 1 2,124,769. Het geheele inkomen beliep i 2,897,286.75 De premie-reserve vermeerderde met f 1,455,579.47 zoodat deze thans bedraagt 1 7,257,035.71 en het geheel der Reserven f7,560,972.67 Aan uitkeeringen en afkoop werd betaaldf 805,897.21 Het winstsaldo bedroeg f 111,449.07 Commissarrissen deelen mede, dat de reserve-bereke ning is opgemaakt door de Directie, terwijl zij door den Wiskundigen Adviseur van Commissarissen werd geverifieerd, dat zij zich overtuigd hebben, dat de opgegeven cijfers overeenkomen met de boeken der Maatschappij en dat de als actief opgenomen waarden werkelijk aanwezig zijn. Commissarissen stellen voor: le. De balans en de Rekening en Verantwoording good te keureu. 2e. Het dividend aan de Aandeelhouders vast te stellen op 1 65.voor de niet volgestorte en op f 225. voor de volgestorte aandeelen. 3e. Aan de verzekerden met aandeel in de winst wederom 1 </a pCt. uit te keeren over al de door hen gedurende het bestaan hunner verzekeringen betaalde premiën, zooJat zij, die van den aanvang af verzekerd zyn, 22i/a pCt. over ééne jaarpremie ontvangen. Deze voorstellen worden door de Vergadering zonder discussie aangenomen. Na behandeling van eenige onderwerpeu van huishoudelijken aard, wordt de Ver gadering door den Voorzitter gesloten. Een Oostersche eed. De ambtenaren, die aan den nieuwen shah van Perzië trouw hebben gezworen, moesten dat doen bij den volgenden eed „Het bloed zal uit ieder ader vau mijn lichaam wijken: de bliksem zal mij in tweeën splijten; krokodillen zullen mij verslinden; ik zal gedoemd zijn in bodemlooze manden water te dragen door de vlamtuen der helna mijn dood zal ik over gaan in het lichaam van een slaaf, die de hardste behandeling zal ondergaan zoovele jaren, als er zandkorrels in de woestijn eu waterdroppels in de zee zijn; ik zal opnieuw geboren worden als een blinde, doofstomme, met booze zweren bedekte ebleven. En verliezen en Z{] ijij ;Kire bedelaar eu terstond ter helle gedoemd worden, 311, ia:tr zou 00^ handel in strijd met dezen eed." In het circus vau Lockart te Antwerpen ouiilat le/. waar de kleine kermis wordt gevierd is Zondag- oud een ongeluk gebeurd. Bij het heengaan n het talrijk publiek is in het gedrang een beschot en daarna een gedeelte der trap van 2en raug bezweken. Twintig menschen werden gewond door den val of in het begin van paniek door het ougeluk ontstaan; (men meende in het eerst, dat de geheele teut instortte). De ier I overige kwamen met schrammen aan gelaat handen vrij. Ernstig gewond zijn een korpora.or(}e die een been brak, een man wiens voet verbrijze L werd, een ander die bloedige wonden in het gela ezeg( bekwam en een meisje, dat inwendig is gekneusa Over de kroningsfeesten van het RUSSISCH e ansel en g Nuu van bi Keizerpaar, die volgens de berichten, zoo'n schibaar terend verloop hadden, is een schaduw geworpepede zóó somber, dat zij in de geschiedenis van Ru land nimmer zal worden uitgewischt. Volgens het gemaakt programma zou Zaterda middag op het Chodynskoje-veld, bij het Petrowsk paleis de uitdeeling plaats hebben, waarbij ni minder dan 165,001) ponden worst, 400,0( liters bier, 250,000 liters mede of honig-wij enz. enz. zou worden uitgereikt maar behal deze goed3 gaven, werden in omstreeks 400 houti barakken in voorraad gehouden 500,000 pakje waarin een gedachtenis of verrassing met eei afbeelding, betrekking hebbende op het kronini feest, die onder het publiek zouden worden g|j strooid. Zulk een bezit zegt wat voor een gewod raensch en te verwonderen was het dus niet, d duizenden personen, waaronder vrouwen en ki deren, zich dafi,r deu vorigen avond reeds hadd* vereenigd en dat getal zich in den nacht hac verdubbelde, zoodat de massa stellig op 200.01 mag worden geschat. Omstreeks 6 uren in den avond zou de ui deeling aanvangen en toen een loos alarm, daaraau wordt de castasrophe geweten) het sei gaf dat het met de bedeeling der pakjes w begonnen, stroomde alles met onweerstaanba geweld in ééne richting, naar één punt. Er wan om de barakken, waar de pakjes bewaard werde breede greppels, gegraven. Daarin stortti de eersten, en over die gevallenen en wed bovenop dezen vallenden henen drong de mensche golf toen vejder voort, tot de gebouwen. 1 menschen werden er tegen dood gedrukt, all er door heen en er in gestuwd, en gebouwen al bezweken ten slotte voor de steeds opdringem (J0 menigte, waarvan de achterhoede volstrekt ni beseffen kon wat van voren werd aangericht. Toen enkelen der allervoorsten nu de pakji met geschenken ouder de opdriugendeu begounc te werpen, werd het zoo mogelijk nog erger g< drang. Honderden geraakten ouder den voet werden vertrapt of stikteD. Een aanhoudend, steeds sterker wordend g zucht, gescbrei, gejammer, gekerm en geschreeu scheen eindelijk de menschen eenigszins tot b ziuning te brengen. Er kwam stilstand in ht dringen, en toen eerst werd de als ontnuchterd menigte gewaar wat door haar aangericht wa Hartverscheurend was den aanblik op dit sla; veld. Daar lagen zwangere vrouwen, wie de 1 gewanden uit het lichaam getrapt waren; inanri- met verbrijzelde schedels eu opengetrapte gezichte anderen met ontvleesde schouders of verbroker ledematen en daartusscben weer die zonder uite lijk letsel gestikt waren. Volgens de laatste opgaaf bedraagt het aanti dooden ruim 2000, terwijl eeu gelijk getal gt wonden in de verschillende hospitalen verpleeg wordeu. Andere bladen spreken van 2700, ja zelfs v; 3600 slachtoffers. Zooals bekend is betaalt de Keizer 1000 roebe uit aan elke familie die door deze ramp oogt lukkig werd; alsmede de begrafeniskosten. ATJEH. Het „Nieuws van den Dagontving gistere uit Batavia het volgende telegram 2000 man troepen trokken naar Belang Kalf onderweg Lampagar tuchtigende. Andere colonne trokken gisterenavond naar Lamtengah. De mtirin debarkeerde 400 man te Latnbaroe. Het departement van koloniën ontving van de Gouverneur-Generaal het volgende telegram Opruiming van vijandelijke versterking be noorden Beradin eergisteren ongestoord beëindigt Het „Bat. N.bld. van 4 Mei schrijft: Wat ons onlangs werd medegedeeld als opinie van een met Atjehsche toestanden beke; beschaafd inlander komt vrij wel uit. Het dat Oeinar ons ontstal, raakt op en daarraei verdwijnt het eenige middel voor hem om zijl volk bijeen te houden. Op ziju terrein, de VI Moekims, is het dec halve onnoodig gebleken een excursie te houden wijl men er niets of bijna niets zou vinden, oti tegen te ageeren. En Oemar zelf, wei die is geslepen genoei om met het geld dat hij overheeft, een goed heen komen te zoeken. Het ellendige van toestanden als te Atjeh voor ons, dat, wanneer wij met groote kracht oh treden eu de vijand inziet dat hij niet anders dal klop kan krijgen, zijn benden zich oplossen, zicV verspreiden in het binnenland en met kalmte aai den veldarbeid gaan, als hadden zij nooit mej- gedaan aan main prang tegen de Compenie. Oemar zelf kan ons tamelijk onverschillig wezei Als wij ons met dezen mau niet meer inlatei hebben wij hem niet te vreezen. Als vriend is hij een gevaarlijk element, a vijand beteekent hij weinig, daar hij, alle be richten zijn daarover eenstemmig, door de zijne niet vertrouwd wordt en onder hen meer gekat is dan bemind. TRANSVAAL. Volgens een officieel telegram uit Pretoria zij al de samenzweerders ontslagen, uitgezonderd d ei 10< io< 10: 10: 10- 10, 10! 12- 15( 15( alsi keil salm 1 Tenge Scher i

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1896 | | pagina 2