lts ralIM, piijt aai de klaipi ïai oesterteelt, Mom, enz. Si a N°. 532. Zaterdag 7 September 1895. Dertiende jaargang. 111 EN J. M. C. POT, N, Publicatiën. iia FEUILLETON. VOLHARDING. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. t hot im igbaar jostwif ot ee IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, ;rsek ie potj ij boon rundi 044 Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Zij, die zich van heden af op dit blad abonneeren, ontvangen gratis tot I October a. s. te verschijnen nummers. r fles' olen 'ERK- trend 591! solidt lalen, ver- Ge r ge- 4464 inen Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen, brengen ter algemeene kennis dat overeenkomstig 3 van art. 28 juncto art. 16 van het Reglement op ie wegen en voetpaden in Zeeland, (Provinciaal blad no. 2 van 1887, van 6 September tot en met 21 1 Sept. 1895 dagelijks op de werkuren andermaal ten »emeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt een door den Gemeenteraad voorloopig vastgesteld ontwerp van wijziging van den ligger van wegen en voetpaden in de voornoemde gemeente, met de kaart, alsmede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten, zoo door hen die gereclameerd hebben bij den Raad als door die belanghebbenden welke zich door wijzi ging van het ontwerp, 't zij ambtshalve, 't zij naar aanleiding van door anderen ingediende reclames, in hunne belangen benadeeld achten. Tholen, 4 September 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, c: J. DE V. VAN NOORDEN, M. G. VAN STAPELE, Wethouder. >340 Jost- ord- elen dee- iste- jens jeen am, den Zaterdag 11. hadden er ter viering van den jaardag van Koningin Wilhelmina eigenaardige feesten plaats op het tentoonstellingsterrein. Allereerst hadden eenige weldoeners er voor gezorgd, dat pl.m. 5000 kinderen dien dag de expositie konden bezoeken onder geleide hunner onderwijzers. Van alle kanten kwamen troepjes aanzetten, keurig uitgedoscht en allen om den hals: een Oranjelintje met het portret der Koningin er aan. Met eene der jeugd eigene opgewondenheid werden de schoone inzendingen in het hoofdgebouw gade geslagen en dat de taak der onderwijzers zoo nu en dan niet gemakkelijk was, is te begrijpen, als men nagaat, dat er ieder oogenblik achterblijvers ofvoor- loopers moesten worden gesommeerd om bij elkaar te blijven. In het Fafade-café en in den Wereld- bazar, benevens nog op enkele andere plaatsen, werden de kinderen onthaald. Intusschen waren de exposanten met buitengewone vlugheid er ingeslaagd, hier en daar versieringen in hunne étalages aan te brengen en overal zag men bizondere decoratien voor deze plechtigheid. Ook op het terrein zagen we veel vlaggen, vaderlandsche-, oranje en vreemde en op vele plaatsen waren bloemen en groen aangebracht. Oud-Holland was werkelijk in een feestdosch gehuld. Elk huisje was versierd en overal wapperde het dundoek. De Bodega, het boerenjongenscafé van Van Gorkum, het huis van „Brave Doris", restaurant Fischthaler en meer andere eigenaardige rustpunten boden een Uit het Duitsch. „Eu hebt gij nooit zelf inet hem daarover [esproken, Papa?" vroeg Emile, nadat haar vader zijn verhaal geëindigd had. Zij had met leven dige belangstelling geluisterd, want de kolonel had in eenvoudige doch treffende taal gesproken. In hare verbeelding had zij duidelijk gezien hoe de wilde Indianen zich op den ongelukkigen Lawrence hadden geworpen, en het was haar alsof zij zijne laatste angstkreten hoorde, terwijl zijne makkers in vliegendegalop van hem wegreden. „Ja, kindlief, eenmaal heb ik dat gedaan. Hij vroeg mij om belast te worden met een ver kenningstocht, waarover ik, na overleg met den majoor, het bevel aan Peyton had opgedragen." „En wat hebt gij hem toen geantwoord?" „Ik zeide hem wat ik van hem gehoord had, en dat, daar ik zelf aan de waarheid van dit verhaal geloof sloeg, ik onmogelijk mijne soldaten treffenden aanblik. Op Oud-Holland en ook aan den grooten muziektempel op het terrein zongen de kleinen de vaderlandsche liederen, begeleid door de verschil lende orkesten. Des avonds was het Hoofdgebouw prachtig verlicht; niet minder evenwel alle gedeelten het buitenterrein. Alle paden waren a giorno of electrisch verlicht en van alle zijden dtong muziek tot ons door. De Oud-Hollandsche kapel in Oud- Holland, een Tiroler en Rumeensch kapel tje in de Fapade, Wedemeijer en den grooten tempel met zijn uitstekend tentoonstellingsorkest, de Olifant met zijn uitnemend gezelschap, enz. enz. en heel in de verte kwamen uit de Wereldbazar, het Hippodróme en de stoomvélocipi;de', als een echo ook nog muziek- tonen te voorschijn, 's Avonds ten circa tien ure werd een prachtig vuurwerk gegeven, dat vele be zoekers trok en dat, getuige de geestdriftige toejuichin gen van de aanschouwers zeer in den smaak van het publiek viel. Het werd geleverd door een Hol- landsche firma en voldeed ieder. Om 11 uur groote taptoe op het terrein. Duizenden volgden de ver schillende korpsen; de infanterie, de artillerie, de mariniers en de schutterij lieten hunne staven hooren en dank zij het bizonder gunstige weder, liep alles in de beste orde af. Midden in het terrein bood het stoomschip Prins Hendrik, ia zyne prachtig gelegen kom geheel a giorno en electrisch verlicht, een prachtige gezicht. Van den top van den mast tot aan den waterspiegel waren veelkleurige lichten aangebracht en „de voor stelling van «le Hohenzollern by de plaats gehad hebbende feesten te Kiel" slaagde volkomen, naar men zegt. Zondag werd het concours van fanfaren- en harmoniegezelschappen weder voortgezet. Niet minder dan 7 corpsen lieten zich tusschen 2 en 5 uur op het terrein hoorenook nu weer werden stembiljetten uitgereikt en werd het publiek tot stemmen aangespoord. Uit de omstandigheid, dat den vorigen Zondag slechts twee gezelschappen waren opgeroepen, n.1. het harmo7iiegeze\schap uit Weesp en het fanfarecorps uit Tholen. valt wellicht af te leiden, dat men een hooge verwachting bad van 't Thoolsche gezelschap, hoewel 't velen voorkomt, dat het wed strijden in deze natuurlijk ten ongunste van een fanfaregezelschap moet uitvallen. Tot heden is nog niets omtrent den uitslag bekend en wil men, naar men beweert, wachten met dien bekend te maken, tot alle corpsen aan 't concours hebben deelgenomen. Wij hopen en verwachten natuurlijk eene eervolle medaille aan de banier van Concordia, eene eer, die haar ruimschoots ten deel vallen mag, als men van vele zijden hoort beweren, dat met genoegen dit gezelschap op de wereldtentoonstelling is gehoord. Middelerwijl hadden op de Wielerbaan weer wed strijden plaats, die, begunstigd door 't prachtigst zomerweer, de tribunes en de verschillende rangen vol toeschouwers lokte. In een paar van de hoofd nummers zagen we Rademaker, Witteveen, Beisenherz, Calb, Vos, Doornekamp en andere bekende rijders uitkomen. Op de baan van 10 KM. kwamen vele rijders uit, zoodat men genoopt was in 2 afdeelingen kon toevertrouwen aan de leiding van een officier, die in oogenblikken van gevaar getoond had zijne zelfbeheersching te verliezen. Boven dien, de soldaten zeiven hadden geen vertrouwen in hem, en zouden onder zijn bevel stellig nooit zoo goed hun plicht kunnen volbrengen dan onder ieder ander officier. „En werd hij toen niet toornig? Sprak hij de beschuldiging geen oogenblik tegen vroeg Emile. „Toornig? Tegenspreken?" herhaalde de ko lonel op droevigen toon. „Hij liet het hoofd voorover op de tafel zinken en weende als een kind. Hij zeide mij dat niemand in staat was hem scherper verwijtingen te doen dan hij zich zelf dagelijks deed. Hij zon zeer stellig zijn ontslag hebben aangevraagd, daar hijzelf gevoelde hoe ongeschikt hij was voor het krijgsmans leven, en hij wist zeer goed om welke reden hij een vonnis van den krijgsraad ontsnapt was. Doch indien hij dat gedaan had, zou hij de volle waarheid aan zijn vader hebben moeten zeggen Generaal Kieming, en gij weet welk een oud en dapper soldaat dat is en dat zou den man ongetwijfeld het hart gebroken hebben. Daarom vroeg hij mij zeer ernstig nog geduld fe rijden. In die afdeelingen werden Rademaker, Witteveen, Hart Nibrig, Beisenherz, Schilling en Kalb winners. In den beslissingsrit won Rademaker in ruim 17 m. 20 sec., tweede was Beisenherz inruim 17 m. 20 sec. en derde Hart Nibrig in 17 m. 203/s sec. De belangrijkste wedstrijd was om het kam pioenschap over een baan van 25 KM., terwijl van pacemakers werd gebruik gemaakt. Deelnemers waren Pos, Beisenherz, Doornekamp, W. en C. van Leeuwen en v. d. Kwast. Het publiek was zeer opgewonden tijdens deze race en meermalen stegen er hoerah's van de tribunes op. Onder daverend gejuich kwam Beisenherz als eerste aan in 37 m. 27% sec., tweede was Doornekamp in 38 in. 6'Vs sec. en derde W. v. Leeuwen. Beisenherz werd op de schouders rond de wielerbaan gedragen en het publiek juichte hem hartelijk toe. Ook ditmaal was Jaap Eden niet op de baan. Na zijne laatste overwinningen in Keulen, alwaar hij wereldkampioen werd, heeft hij zich naar Kopenhagen begeven om (naar men zegt) eens opnieuw met de Denen te sporten. Dinsdagavond is er op de tentoonstelling een zeld zaam scboor. vuurwerk afgestoken, dat vooral, vanwege dei gunstigen wind en het warme weder, veel effect heelt gemaakt. Woensdagmiddag had op Oud-Hol- lanJ het ridderlijk ringgrijpen door veel gecostumeerde r'-nderf» plaats, terwyl des avonds een prachtvol concert op het oude marktplein werd gegeven. De tentoonstelling wordt in den laatsten tijd zeer druk bezocht. H.H. M.M. Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes worden op hunne reis door Overijssel en Drenthe overal met grooten luister ontvangen en met geestdrift begroet. Het onderzoek van de kieswetregeling zal VYoensdag 11 September in de afdeelingen van de Tweede Kamer aanvangen. De Prov. Staten van Zeeland zijn buiten gewoon bijeengeroepen voor de kenze van Gede puteerde op Vrijdag 20 September. Gedep. staten van Zeeland hebben de benoe ming van den Heer P. M. Dikkenberg, gemeente geneesheer, tot lid van den Gemeenteraad van Zuidzande vernietigd, als strijdig met art. 23 lit. f. der Gemeentewet. Door het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevorderiug van landbouw en veeteelt in Zeeland is in beginsel besloten tot verbetering van het hoefbeslag. Te dien einde wordt in ieder der acht afdeelingen in die Maatschappij een cursus in het hoefbeslag geopend. Geslaagd voor de acte landbouw, l.o. de heer J. Vermaas, onderwijzer te Scherpenisse. met hem te willen hebben zoolang zijn vader leefde, en beloofde mij zijn ontslag in te dienen zoodra de oude man zou gestorven zijn. Intusschen hield hij zich aanbevolen voor elk werk, dat ik hem zou willen opdragenal gevoelde hij geen krijgsman te zijn, toch wilde hij steeds;bewijzen dat het hem aan ijver en werkkracht niet ontbrak." „En heeft hij woord gehouden „Uitmuntend. Geen van mijne soldaten worden beter gedrild en verzorgd dan de zijne; en toen twee jaren geleden ons regiment hierheen ver plaatst werd, heeft hij de duidelijkste bewijzen gegeven dat hij meer organiseerend talent en volharding bezit dan al de anderen te zaaien. Hij onthoudt zich geheel van spel en drank, en is daarin een voorbeeld voor al zijne kameraden, en toch zal dit voorbeeld op niemand eenige uitwerking hebben, omdat zij nu eenmaal allen overtuigd zijn, dat hij in zijn hart een lafaard is." „Een lafaard Maar die arme jongen blijkt dan toch moed genoeg te hebben om een held te kunnen zijn Drie jaren achtereen trouw zijn plicht te doen, en al dien t.jd eenzaam en veracht voört te leven alleen om zijn braven ouden vader voor schande te behoeden?" Uit goede bron wordt uit Middelburg bericht dat er alle uitzicht bestaat dat de Belgische grenzen binnenkort weder zullen worden opengesteld voor den invoer van runderen uit Nederland. 8T. ANNALAND. In de op j. 1. Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werden beëedigd en geïnstalleerd de herbenoemde leden van den raad de heeren A. J. Bierens, Jr. en H. Polderman. Tevens werd de heer H. Polderman herbenoemd als Wethouder en als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Te gelijkertijd werd vastgesteld de begrooting der inkomsten en uitgaven voor de gemeente, dienst 1896, in ontvang en uitgaaf op een gelijke som van f 14551,741/2 - Aandeelhouders in de meestoof „de Eens gezindheid" alhier, hielden j. 1. Woensdag hunne gewone vergadering tot het behandelen der rekening over den teelt 1894. Daaruit bleek dat was gereed gemaakt25366 Kg. onberoofde meekrap, 8828 Kg. racine, terwijl 11939 Kg. racine werd verwerkt tot onberoofden. De rekening bedroeg in ontvang de som van f5287,021 2, en in uitgaaf f 3654,47, alzoo met een goed slot van f 1632,55y2» waarvan den aandeelhouders een gedeelte werd uitgekeerd. Tot boekhouder voor den loopenden dienst werd aangesteld de heer J. Polderman. 1ERSEKE. In Augustus werden op het tele graafkantoor alhier behandeld 288 telegrammen, waarvan 159 ontvangen en 129 verzonden. Op de spaarbank werd ingebracht f 1848,50 en teruggenomen f683,57. Uitgereikt zijn 4 nieuwe boekjes. Op den verjaardag der Koningin gaven velen blijk van hunne belangstelling door het uitsteken der vlaggen. Bij het hoofd der ge meente was een fraaie illuminatie in de nationale kleuren te zien, en het fanfarengezelschap „Mozart" gaf een concert op de Paardenmarkt. MejufFr. M. van der Weele, onderwijzeres aan de chr. school alhier, is als zoodanig benoemd te Zutphen en heeft die benoeming aangenomen. OUD-VOSMEER. Te Bergschenhoek is over leden pastoor Verbraak, die vele jaren deze gemeente tot standplaats had. SCHERPENISSE. Door den dijkraad werd de rekening over het dienstjaar 1894/95 voor loopig vastgesteld op een bedrag van f21749,215 in ontvangst, f 15031,84 in uitgaaf en mitsdien „Gij zijt zeker wel de eerste vrouw, van wie ik ooit de verdediging van een lafaard heb ge hoord," zeide de kolonel eenigzins wrevelig, terwijl hij opstond. Het hinderde hem, dat Emile eenige sympathie voor zulk een man kon gevoelen. „Ik kan niet gelooven," vervolgde het meisje, „dat een man, die toch toont zedelijken moed te bezitten, in andere dingen een lafaard zou zijn. Hij moet eene reden voor zijn gedrag hebben gehad." „Hij heeft mij geen reden genoemd." „Omdat hij al te zeer gebukt gaat onder de algemeene verachting," antwoordde Emile, terwijl zij hare beide handen op haars vaders arm legde. „Ik heb meermalen gehoord, dat zelfs de dap perste mannen in een oogenblik van paniek ook wel bevreesd kunnen worden. Beste papa, gij moet hem gelegenheid geven om zijn verleden voorgoed te herstellen Op dit oogenblik kwam een ordonnans binnen. „De majoor wenscht u te spreken, kolonel," zeide hij. „En aan u, mejuffrouw kom ik mededeelen, dat ik luitenant Kieming zooeven in de voor* kamer heb gelaten."

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 1