BINNENLAND. Van onze berichtgevers. O c in e n (I Nieuw s. r r H. Oestert' Vrijdag (23 Aug.) werd de tentoonstelling bezocht door H.H. M.M. de Koninginnen, die ruiin half drie onder het luid gejuich eener opgepropte volksmassa, aan het Centraal-station arriveerden. Direct werd de tocht naar de tentoonstelling aanvaard, langs alle straten en grachten had eene groote volksmenigte zich opgesteld, die bij het naderen van het Koninklijk rijtuig van ondubbelzinnige geestdrift deed blijken. Tc ruim 3 uur werd de hoofdingang van het terrein der Wereldtentoonstelling binnengereden en vóór den middengevel van het prachtig versierde hoofdgebouw halt gehouden. Terwijl de Koninginnen werden verwelkomd door het uitvoercnd-comité en den burgemeester, liet het orkest van Wcdemeijer de volksliederen hooren. Spoedig werd het bezoek aan de verschillende afdeelingeu aangevangen, te be ginnen met „Nederland", waar voor de mooie etalages van „de Gruijter's Stores" een oogenblik stil werd gehouden. Vervolgens begaf de stoet zich door de ltaliaansche afdeeiing en kwam daarna in de Franscho sectie, waar in den Ecre-salon het Franschc-comitó H.H. M.M. opwachtte. De heer Loertics sprak hier H.H. M.M. toe, en bood de Koningin-Regentes uit naam van den President der Fransche Republiek eene prachtige Sèvres-vaas aan, als herinnering aan dit bezoek. Nu werd de tocht voortgezet naar Oud-Holland, dat, evenals het Hoofdgebouw, zeer aardig was ge decoreerd. Bij de aankomst liet de Oud-Hollandsche kapel, de oude volksliederen hooren, terwijl inmid dels do Koninginnen, geleid door het comité, eene wandeling maakten langs de gracht, en over het plein. Vervolgens werd door het Keurvendel gede fileerd voor de Koninginnen; alles liep in de beste orde af. Nu begaf men zich naar den Wereld-bazar, alwaar aan Koningin Wilhelinina een bouquet werd aange boden. Vandaar zette men den tocht voort over het terrein langs de Mailboot en den Olifant; weer werd nu het hoofdgebouw binnengetreden, teneinde de Belgische en Oostenrijksche afdeelingen te bezoeken. In den „salon d'honneur" van België werden de Koninginnen door den commissaris-generaal toege sproken, en Haar een souvenir, bestaande in een mooi ivoren beeld, aangeboden. Daarna trok de stoet door de Oostenrijksche sectie en bereikte vervolgens door „Nederland" den hoofdingang, alwaar inmiddels de rijtuigen waren voorgekomen, waarmede de Konin ginnen het terrein verlieten, teneinde met den trein van circa 6 uur uit Amsterdam te vertrekken. Zondag (25 Aug.) werden de terreinen weder druk bezocht. Des namiddags ten twee uur begon de wedsirgd tusschen muziekkorpsen. Volgens het feest programma zou de Harmonie „de Adelaar" van Weesp van 22en het fanfarecorps „Concordia" van Tholen van 21/»3 zich doen hooren. Helaas werden deze tijdstippen niet in acht genomen, wat voor Tholen bepaald een nadeeligen invloed op de stemming, die ook ditmaal weer door 't publiek werd verricht, heeft uitgeoefend. Om 3 uur n.1. begon de groote optocht van vaandels en banieren; dit lokte natuurlijk eene groote menigte volks, zoodnt de muziek van „Con cordia", welk gezelschap eerst om 3 uur haar eerste nummer liet hooren, door weinig belangstellenden werd aangehoord. Na afloop der drie nummers werd desniettegenstaande goed geapplaudisseerd, niet alleen van af de bovenste étages van de kiosken van „'t Haantje" en „de Amstel", maar ook door sommige muzikanten van de Harmonie van Weesp, die op de stoelen om den muziekkoepel hadden plaats genomen. De uitslag der stemming is nog niet bekend. Om 3 uur begon de vaandel- en banieroptocht, waaraan pl.ui. 45 vereenigingen deelnamen. Hij werd geopend door een peloton van het Keur vendel van Oud-Holland, daar achter volgden de verschillende mededingende korpsen, gezelschappen en vereenigingen, voorts vroolijkien een paar muziek gezelschappen den stoet wat op. De prijzen, be staande in één eere-kruis, gouden-, zilveren- en bron zen medailles, werden door den voorzitter van de jury in Oud-Holland uitgereikt. inmiddels hadden om 2 uur ook de wielerwed strijden een aanvang genomen. Jaap Eden reed dien dag niet mee. In een paar nummers werden de Nederlanders verslagen, o.a. in het le nummer, waar de le prijs het eigendom werd van Hennie (Christiania), terwgl de 2e en 3e prijs respectievelijk werd ge wonnen door de Antwerpenaars Verspreeuw e en Meess. De wedstrijden, die evenals altijd zeer druk waren bezocht, eindigden om halt zeven. Dindag 11. zou weer een schitterend vuur-vork worden afgestoken, de krachtige wind deed evenwel dit plan in 't water vallen. Van den jaardag der Koningin Wilhelniiua -clujM men nog al werk te zullen maken, daarover echter een volgenden keer. Het Staatsblad 110. 151 bevat een kon. bc-sluit van den 19 dezer, tot vernietiging van h: t be sluit der Provinciale Staten van Zeeland'van 3 Jvlli jl. tot benoeming van jH. Sniillors tot lid van Gedeputeerde Staten dier provincie. Het besluit is gegrond op de volgende over wegingen dat de Provinciale Staten van Zeeland, iu hunne vergadering van 3 Juli jl. tot lid van Gedeputeerde Staten dier provincie hebben be noemd J. H. Snijders, nadat tot lid van ,dat college was benoemd P. J. Siegers, en laatst genoemde verklaard had zijne benoeming aan te nemen dat P. J. Siegers tot echtgenoote heeft de dochter van een broeder van J. tj.. Snijders en dus tusschen hen zwagerschap in den derden graad bestaat dat liet besluit tot benoeraiug van J. II. Snij ders tot lid van Gedeputeerde Staten, nadat P. J. Siegers als zoodanig benoemd was en de be noeming had aangenomen, mitsdien in strijd is met art. 51 der Provinciale wet. Door het bestuur der Breede watering bewesten Iersekewerd Woensdag in de Prins van Oranje te Goes eene algemeene vergadering van ingelanden gehouden. Uit de rekening over 189495 bleek dat met inbegrip van het goed slot van het vorige jaar ad f 15000, ontvangen is f 111.226.08 en uit gegeven f 101.903.U4)5, zoodat eeu goed slot aan wezig is van f 9323.035. De rekening werd goedgekeurd. Onder de punten van de agenda, die achter eenvolgens werden afgehandeld en aangenomen, behoorde ook een betreffende den verkoop van perceelen grond onder Yerseke en Wemeldinge. Op voorstel van den heer E. van Hotegem werd de herstelling van heulen en dammen on der eigen beheer gebracht. M.ct. Geslaagd voor het examen 1. o. Fransch, raej. E. E. van Alphen de Veer. Drie jaren geleden was zijn regiment gedurende eenigen tijd geplaatst geweest in Arizona, waar de Indianen hun maanden lang veel moeite hadden veroorzaakt. Tegen het laatst van den zomer even wel scheen alles langzamerhand rustiger geworden te zijn. Kleine troepen-afdeelingen werden van post tot post gezonden om den toestand te ver kennen, zonder dat zij daarbij op eenige poging tot vijandelijkheden stuitten, zelfs wanneer zij hunne tochten met weinig manschappen onder namen. In het laatst van Augustus waren Fleming en een ander officier, Lawrence genaamd, met tien soldaten naar een post in het westen gezonden. Zij volbrachten hunne zending zonder eenige stoornis en keerden daarna weder huiswaarts. Zij waren zoo zeker dat alles goed ging en er geen reden tot bezorgdheid meer bestond, dat zij on willekeurig wat minder angstvallig en nauw lettend waren geworden. Betrekkelijk dicht bij het hoofdverblijf van het regiment werden zij op eens overvallen door eene bende Indianen, die achter eene rots te voorschijn sprongen, en spoedig bleken hen drie- of viermalen in getalsterkte le overtreffen. Twee soldaten werden reeds terstond SINT ANNALAND. De kermisdrukte is-ge- lukkig achter den rug en is in de gemeente alles weer tot de rustige rust teruggekeerd. Veel bijzonders leverde zij niet op. Behalve de gewone inrichtingen waarin men allerlei zoetigheid kon krijgen, kon men het lieve geld ook nog kwijt raken in een paar galantèrie- kramen, terwijl 3 houders van slagraachines de lui gelegenheid gaven om hunne krachten te beproeven. Gelegenheid om een rondje te maken, gaf de carousselhouder Houtsman, terwijl men bij Cleiman, die met een schommel stond, de lucht wat in kon gaan. Vechtpartijen kwamen niet voor, en ook van ergerlijke dronkemanstooneelen bleef men ver schoond. Dansende en zingende, en af en- toe den dorst lesscheude, brachten de jonge lui deu avond en een groot deel van deu 'nacht door, elkander luidruchtig verzekerende, dat hun harj sloeg van „rik tik tik", ouder de „pèreplu" efi dat „de schoone Amalia van verdriet was gegaan naar Amerika", zeker omdat ze geen kermisvrijer had kunnen krijgen. Deelen wij verder nog mede dat eenige olie bollenbakkers, verscheid enen met hunne vette waren spijsden, en dat nog eenige straatzangers het hunne er toe bijdroegen tot veredeling der kermispret, dan is dienaaugaande alles vermeld. Bij de aanbesteding der vernieuwings- en onderhoudswerken aan den Calamiteusen Suzanna Polder, dienst 1895/96 zijn ingeleverd 4-biljetten. door geweerschoten gedood, en Fleming, die het bevel voerde, gaf zijne manschappen oogenblik- kelijk last de paarden in galop te zetten. Terwijl zij dit deden, werd ongelukkig het paard van Lawrence doorschoten; hij stortte neder en poogde te vergeefsch zich van zijn paard los te maken, terwijl hij zijne kameraden om hulp riep. De soldaten hebben later eenstemmig de verklaring afgelegd, dat, indien Fleming terstond gek- hau Lawrence te hulp te snellen, aien hem zeer goed had kunnen bevrijden en op een der andere paarden meenemen, daar de afstand zeer gering was; dat men dan spoedig buiten het bereik der Indianen zou geweest zijn, en deze zich stellig niet te dicht in de nabijheid van het fort zouden ge waagd hebben. Doch Fleming had zich doof ge houden voor het hulpgeroep van zijn makker eu ook voor de dringende beden zijner sohlaten. Hij had hun gelast te zwijgen en hunne paarden tot spoed aan te zetten, terwijl hij zelf zoo on stuimig hard vooruitsnelde, dat de anderen zelfs moeite" hadden om 1 em bij te houden. Binnen een half uur tijds hadden zij het fort bereikt; de soldaten waren zoo hevig veroiRwaauligd over Fleining's gedrag, dat weldra iedereen in bet gat- Ingeschreven was door: Jb. Geluk te Tholen voor f 1537, M. Kleppe te Scherpenisse voor f 151 9, Jobs. Elenbaas te St. Annalaud voor f 1510, Jb. Moerland te St. Annaland yoor f 1498. Aan den laagsten inschrijver is het werk, onder nadere goedkeuring gegund. De raming bedroeg f 1411.98. IERSEKE. Mejuffr. A. F. W. van Swieten, ondci wijzeres aan school 2 alhier, is Maandag 11. te 's Gravenhage geslaagd voor acte Fransch. Door een tuinman alhier is deze week een aardappelstruik gerooid waaraan niet minder dan 21 l aardappelen zaten, uitmakende 2 vijfkop groot; en Vj2 vijfkop poters en uitschot. In de Vrijdag gehouden algemeene ver gadering van „Goede Verwachting" is tot vice- president benoemd de heer M. Scheele, die de benoeming heeft aangenomen. Het bestuur is nu weer voltallig. De beide vrouwelijke sollicitanten voor school 2 hebben zich teruggetrokken, doch daar entegen heeft zich eene andere aangemeld. Er zijn nu voor de 3 plaatsen 2 mededingsters. OUD-VOS MEER. Met het oog op den te verwachten overvloed van aardappels, worden zij thans reeds aangeboden voor f 1.per H.L. Over het algemeen vallen alle vruchten in dit jaar wat opbrengst betreft zeer mede, maar lage markten en de boer redeneert: „het is al even erg door den hond of door de kat gebeten te worden". De suikerbieten staan over het algemeen uitstekend, zoodat dit product nog al eenig revenu belooft. Door het bestuur van het waterschap zijn thans weer een viertal heulen onder wegen ver nieuwd, terwijl tal van aanzeggingen tot verbete ring van heulen aan onderhoudsplichtigen zijn gedaan, zoodat ook weder dit jaar de waterlei- dende werken groote verbeteringen hebben ondergaan. POORTVLIET. Heden had alhier de aanbe steding plaats van liet verbeteren van den zeedijk met aanleg van dijksverdedigingswerken van den Nieuw-Stnjeupolder. Ingeschreven werd door de beeren: G. Vlot, Hardinxveld, f 70.000, C. Bolier, Bruiuisse, f69.800, J. v. d. Plas, Har dinxveld, f 68.600, J. v. d. Meijde, Hardinxveld, f67.900, C. van Hoven, Amsterdam, f66.729, J. Roskam, Hardinxveld, f 65.800, W. 't Hoen, Alblasserdara, f 62.600, A. v. d. Straate, Berg ambacht, f 61.600, A. Prins, Sliedrecht, f58.680, J. Hack, Oud-Gastel, f 58.000, C. de Wilde, Kattendijke, f57,900. THOLEN. Een prettig uitstapje maakte i Zondag en Maandag 11. het fanfaregezeischap „Concordia" naar Amsterdam, daartoe, zooals wij in ons vorig nummer reeds meldden, in staat gesteld door den finautieeleu steun van zijn vice-voorz., den heer A. J. de Wit Andriessen. Ten 3 uur ongeveer begon „Concordia" met de uitvoering op het tentoonstellings-terrein van eenige nummers, welke zeer goed werden ge speeld, de muzikanten deden uitstekend hun best. Na afloop verspreidde men zich over het ter rein, in Oud-Holland, enz., terwijl de volgende dag werd besteed met het bezoeken van Artis, het Panopticum en andere bezienswaardigheden in Amsterdam. Maaudagnamiddag 6 uur werd in vroolijke stemming, vervuld nog van het gesmaakte genot, de terugreis aanvaard en om half elf trok men, natuurlijk met stille trom, want 't was te laat om nog muziek te maken, door Tholen's straten huiswaarts. Evenals de uitstapjes naar Brussel en Ant werpen, zal dil reisje naar Amsterdam bij allen in aangename herinnering blijven. Niet onvermeld mogen wij laten dat het ge zelschap met zeer veel lof spreekt over het goed- koope en toch uitstekende logis in het volks logement en restaurant „de Hoop", aan de Ruiterkade, 75. Voor goede en degelijke consum - tie wordt daar zeer billijk gerekend, terwijl de bedieuing niets te wenschen overlaat. Maandagavond omstreeks 6 uur geraal ;haal op den tolweg alhier een groentenverkooper i Bergen op Zoom, toen hij in zijne kar wil stappeu, onder zijn voertuig, doordien zijn h dien hij tegelijkertijd een klap gaf, op hol sloi Een eind weegs met het hoofd langs den groi meegesleurd, zou hij er waarschijnlijk het lev niet afgebracht hebben indien niet de heer Krui veearts alhier, het paard tegengehouden en di man uit zijn benarde positie had verlost. Naar men ons meedeelt zat hij voor het ongev op zijn kar te slapen en moest afstappen vc wraoc een passeerend rijt ui» Bij gunstig weer zal „Concordia" Zat< dagavond, ter viering van deii jaardag van H. Koningin Wilhelmina, eeue uitvoering op kiosk geven. laan' eder ek n eeuw elke ^janger ZÜ mens* lÜ' alei Het ere nlang: an ei h' ver hi het prong la oed ir vatte ier, lu me aoken olgenc Onla erspre Ah nizoen op de hoogte van de zaak was gebracht, en hij zelf in aller oogen geschandvlekt moest heeten. De eenige reden waarom men hem niet voor den krijgsraad kon dagen was, dat er geen officier i was die tegen hem kon getuigeu en men achtte het een te gevaarlijk precedent om, zelfs in een I geval als dit, een soldaat te veroorloven als getuige tegen zijn bevelhebber op te treden. Fleming bleef alzoo in zijn rang gehandhaafd, doch werd van dat oogenblik af steeds door al zijne kameraden gemeden, die meenden dat zij alleen op die wijze aau de nagedachtenis van j hun vriend Lawrence genoegdoening konden verschaffen. Kolonel Blake bejegende hem met plichtmatige onpartijdigheid, hoewel zijn krijgs- nianshart inwendig vaak er tegen opkwam om iie onpartijdigheid vol te houden tegenover een 1 officier, dien ook hij als een lafaard moest ver- j foeien, al gebood zijn plicht hem dit niet te doen op de wijze der jongere officieren, die van hunne miuachtiug bij herhaling openlijke blijken gaven. [Wordt vervolgd). rilt. T oodig ewoiu ïaar edien ebeui 'lijn ei De ileek h< redik ;oedk iet nkel )e t 'oom eau i De uide iccm inge weer, In zinkenden staat kwam gisterenmiddJP te Hansweert aan de met schelpzand gelad hoogaarts van schipper F. Bakker, bestemd nai Scherpenisse. Men moest aanhoudend pompe om het vaartuig boven water te houden. I lading wordt in een ander scheepje overgebracli De vrouw van den korporaal waschbaa de Gr. te Vfissingen, die als marketenfcsti gisteren met de troep uitrukte, had eveu voo haar vertrek haar i1/2 jarig stiefkind in de blee achter het huis opgesloten. Het gelukte aan buren, met behulp van de politie, die het kin hoorden schreien, het te verlossen en mede t nemen. Bij ontkleeding moet gebleken zijn dat kind bont en blauw geslagen en erg mishandel! washet werd dan ook in het militair hospitaa gebracht, alwaar het, na gewasschen en verbonde te zijn, in het R. K. weeshuis ter verplegin opgenomen werd. Heden is de vrouw naar het politiebureai l,en gebracht, alwaar naar een en ander een 'ondei zoek is ingesteld. Bij de wekelijkscke thee Thorasons verlotin: is de prijs van f 25.op Woensdag 28 Au^ 1895 gewonnenle prijs f 10 door den hee C. A. Neugebauer, Oudeweg 25 Haarlem, le premie van k.g. thee door den hee A. Bosman, Spaarnwoudestr. 48, Haarjem, 2e prijs f 10 door mej. M. H. v. Brakel, Molens fi |ÖQ® 32 Deventer, de 2de premie van k.g. the ^r den heer H. Hennink, Noordenbergschel 2 Deventer, de 3e prijs f 5 door mej. de Wec^ v. Zuilen, Czaar Peterstr. 175 Amsterdam. Te Hoogc-Zwaluwe (N-Br.) fceeft gisteren ee" vreeselijke brand gewoed. De brand ontstond des voormiddags üiilfh'en Tn dé woning van L. de V. en breidde zich snel uit, aan gewakkerd door een feilen wind. De brandweer was geheel onmachtig. Mannen, vrouwen, en kinderen liepen door het dorp als razenden, varkens, geïtén. kippen, enz. met zich voerende. De militairen Geertruidenberg kwamen met trein 268, gewapend met hun brandspuit aan, doch er was zoogoed als niets aan te doen. ;al 1 Des middags om halfvier stonden 43 woningen in volle vlam, en de brand woekerde nog voort. Er zijn 28 huizen in de asch gelegd. Ruim 40 gezinnen zijn zonder huisvesting. |T De brandspuiten van Hooge- en Lage-Zwaluwe,|~ Wagenberg, Made, alsmede die van het garnizoen tefev11 Geertruidenberg waren aanwezig. Te halfeen was raeD den brand zoover meester dat geen verder gevaar meer te duchten was. In een dorp, waar weinig politie-overfredingen voorvielen, ontmoette de veldwachter eens zijn huis heer „in kennelijken staat." De gelegenheid was te mooi om voorbij te laten gaandus werd de huis heer gedagvaard en voor 10 beboet. De boete werd betaald, maar het laat zich beter voorstellen dan beschrijven, wat de veldwachter ge voelde, toen zijn weekhuur met 50 ct. werd opge slagen, en dat duurde twintig weken lang. totdat de huisheer hem dood bedaard zeide, dat hij nu de boete betaald had en weer voor den gewonen prijs kon wonen. In een vergadering der Vereeniging van ge meente-secretarissen in de provincie Groningen is, overeenkomstig het voorstel van het bestuur, besloten pogingen aan te wenden om een pensioenfonds op te richten en daartoe zoo mogelijk met de Zeeuwsche Vereeniging samen te werken. Die Vereeniging stelt zich nl. een pensioensveizekering harer leden ten doel, .maar acht, 'om een voldoende jaarlijksche uit- keering te kunnen verzekeren, niet alleen aan de ambtenaren zei ven, maar ook aan hun weduwen, een provinciale vereeniging te klein en daarom samen werking met andere provinciën wenschelijk. De correspondent van The linies te Brussel seint aan zijn blad, dat de treurige gevolgen van de prohibitieve rechten, die de Belgische Regeering van Nederlandsch vee heft, aan het licht komen door aanhoudende botsingen tusschen Belgische grensbe ambten en Hollandsche smokkelaars. De Hollandsche pers vraagt, zoo zegt de correspondent, eenstemmig wederkeerige maatregelen tegen de systematische po gingen van België om den Nederlandschen handel te fnuiken, terwijl verder wordt aangevoerd dat het verbod van invoer van varkens, onder voorwendsel dat zij aan besmettelijke ziekten lijden, geen ander motief heeft dan toe te geven aan de hebzucht der Vlaamsche boeren. België gaat voort nieuwe rechten te leggen op landbouwproducten van allerlei soort, terwijl Nederland Belgisch vee aan de grenzen laat grazen en Belgischen steen en kalk, die in Zeeland op groote ïoop wegi ;een D indii van Zier met van voot bez< nen mee non- Ma; bes! I met mei wa< lab Sejj rui

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 2