Advertentiën. AANBESTEDING. Ingezonden stukken. Burgerlijke Sta» d. Kerknieuws. Marktberichten. Mr. E. C. VAN DER SPELT, AFBRAAK 6506 Waterschap POORTVLIET. Bij inschrijving te pachten: BOUW-en WEILAND, i wiel Jschaj edigei zeven Uil naai 60-ta lenlijk verloop van welke een concert gegeven wordt de feestzaal der gevangenis. Men weet niet dat ooit een gevangene heeft •els eic^teu te ontsnappen. Wegens de voortdurende sluiting van de ilgische grenzen voor het Nederlandsche vee, erscht er thans groote gisting bij de veehouders 8pori n het district Herve en bij liet grootste ge- elte der Belgische slagers. De eersten hebben zich vereenigd en zullen n verzoekschrift indienen bij de Kamér van 'gevaardigden, terwijl de laatsten voornemens eene groote protestmeeting te houden, ten- ïde den vrijen invoer van Nederlandsch vee België te verkrijgen. Thans wordt het vee in lingei »lgië ingevoerd uit de exportslachterijen te Eijs- 011 na !Q en Maastricht, waaruit wekelijks waggon- dingen verzonden worden. De kosten, hierop il.K rristie dicht. i ver- Aug. heer i pre- s, 2t f 10 dai twen s f 5 iterd tend l het ïeisje g«- ntel, ïl en icht. i en een zijn het r af, ioui -gen de 00 in dei Rende, ziju voor vracht en rechten 25 centimes :r kilo, terwijl die voor levend vee slechts 3, 4 5 centimes bedragen. Oesters zijn in de laatste dagen zeer dik- ijls het voorwerp van scheikundige ontleding, olgens de uitkomsten der laatste nasporingen, aartoe zij aanleiding gaven, zou men bijna eeneu, dat deze belangwekkende weekdieren even jed op hare plaats zijn in de fleschjes en potten r apothekers als achter de ruiten der vischwinkels. De Fransche scheikundigen Müntz en Chatin jbben bevonden, dat het vleesch van de oester er rijk is aan phosphorus. De Portugesche ister b. v., welke in dit opzicht de rijkste ver- heidenheid moet zijn, bevat niet minder dan 4- gr. phosphorzuur per dozijn, hetwelk gelijk staat iet 1 gr. beenderphosphaat; en hetphosphoris hier inwezig in een vorm, die het meest geschikt is om oor de weefsels van het lichaam te worden jgenomen. Nu hadden de genoemde scheikundigen reeds' mgetoond, dat de oester ook zeer rijk is aan ijzer n stikstof. Uit het een en ander volgt dus, dat isters niet alleen eene gezochte lekkernij, maar ok een kostbaar geneesmiddel zijn in alle on- esteldheden, waarvoor gewoonlijk ijzer en phos- horus worden voorgeschreven. 'ERGADERING van den GEMEENTERAAD te lersekevan Maandag 19 Augustus des avonds te 6 uur. Tegenwoordig de heeren Sinke, Cupéry, Schipper, nndee, Van Harmeien en v. d. Burght. Voorz. de iurgemeester. De notulen der vorige verg. worden ongewijzigd etst earresteerd. nde Voorgelezen wordt proces-verbaal der kasopneming. i kas was en inoest zijn 1 2320,24. Ingekomen zijnle kennisgeving van den heer J. Schipper, dat hij zijne benoeming tot raadslid auncern*. 2e van Ged. St. verzoek om overmaking van f 2,10 egesgelden voor de overdracht van het vroeger door i ltijk aan de gemeente afgestane gedeelte van het linnenbeloop van den zeed(jk der Br. Watering ben. erseke, welk deel zal worden gebruikt tot verbetering •an een weg tusschen de Kaaistraat en't Schuttershof. Dit verzoek gaat vergezeld van de voorwaarden an overdracht, met welke de Kaad genoegen neemt. ke_ De heer Sinke vraagt of er al een plan is voor de erbetering van den weg. De voorz. antwoordt ontkennend. De gem.-op- iichter heeft alleen een teekening gemaakt, en mate- 'ieel tot verharding enz. is nog niet voorhanden. De heer Sinke vraagt of er nadere voorstellen van iet Dag. Best. bij den Raad zullen inkomen. De voorz. antwoordt bevestigend. Er zal een project worden opgemaakt, hetwelk aan de beoordeeling van den Kaad zal onderworpen worden. De heer Sinke geeft als zijn meening te kennen, dat, waar de voorz. zooeven sprak van verhardings- naterieel, de oude straatkeien die voorhanden zijn, daarvoor niet zullen kunnen dienen. Vroeger is al !ens beproefd daar Mac-Adam van te kloppen, doch lil heeft teleurstelling gebaard. De voorz. wil dien wenk ter harte nemen. Hij had gemeend, dat die steenen zich daartoe wel zouden leenen en had daar een gelegenheid in gezien tot werkverschaffing. De steenen moeten toch weg. De heer Sinke herinnert dat zij vroeger gebruikt fijn om in den grintweg te verwerken. De heer Cupéry zegt, dat deze zaak nog niet bij iet D. Best. behandeld is. De verharding zal ook aan het oordeel van den raad onderworpen worden. 3e en 4e zijn ingekomen verzoekschriften om eervol ontslag van iuej. A. M. Contant, onderwijzeres aan school 1, en van mej. F. M. C. van Swieten onder wijzeres aan school 2, beiden tegen 1 Oct. (d. i. een maand vroeger dan volgens de verordening.) Mej. Contant grondt deze vervroeging op gezond heids-belangen (een bijgevoegd geneeskundig attest houdt in, dat een verplaatsing zoo spoedig mogelijk naar een droge luchtstreek wenschelijk is) en mej. Van Swieten pleit langdurige vacature (sedert 1 Juli) aan de school te Woudrichem waaraan zij benoemd is. B. en W. stellen evenwel voor, de verordening te volgen en beiden ontslag te verleenen tegen 1 Nov., waartoe met alg. st. besloten wordt. Nu worden de geloofsbrieven der tot raadsleden benoemde of herbenoemde heeren M. van Harmeien, J. Sinke, A. M. Polderman en J. de Schipper onder zocht. Zij worden in orde bevonden en de raad besluit tot toelating. Daarna wordt gelezen het rapport van de commissie tot het nazien der gemeente-rekening 18ü4. Kr zijn geen aanmerkingen en de conclusie luidt: ongewij zigde voorloopige vaststelling, zooals zij door B. en W. is aangeboden, ontv. f 39103,03, uitg. f 37376,345, goed slot f 1726,685. Hieraan wordt met algem. st. voldaan. Nu komt in behandeling een verzoekschrift der heeren J. Bergman c. s., concessionarissen van den jaan te leggen paardentram tusschen lerseke en't station Kruiningen om subsidie voor hunne onderneming. Het bedrag, de duur en de voorwaarden worden aan den raad overgelaten. Z'j doen dit verzoek omdat het tot stand komen van den train voor een goed deel afhankelijk is van den steun der gemeente. De voorz. zegt, dat o.a. op grond dat bij het tot stand komen van den tram de grintweg veel minder zal bere len worden en dus minder aan onderhoud zal kosten, en op grond dat door de Maatschij. slooten zullen gedempt en gerioleerd worden, dal om deze en andere redenen B. en W. besloten hebben tot het voorstel om voorloopig gedurende 3 jaar jaarlijks f 100 subsidie te verleenen voor 't geval dat het dividend, berekend naar een exploitatie-kapitaal van 1 60.000, minder dan 4% zal bedragen. De heer Sinke kan met het voorstel meegaan, doch hij wil van 4°/o 3°/o maken. Als de tram 3°/o kan uitkeeren, dan mag men aannemen, dat hij zich zelf kan redden en levensvatbaarheid heeft. De voorz. bepleit het recht van bestaan van den tram. Waar de vervoermiddelen verbeteren, ver meerdert het verkeer, en dit zal voor de gemeente van veel belang zijn o. a voor de oestercultuur. De wagendienst op 't spoor laat veel te wenschen over. De tram zal moeilijkheden opleveren voorde vrachtrijders, doch de ondervinding leert, dat deze in dergelijke gevallen, op andere wijze hun bestaan vinden. Hij wil de wijziging van den heer Sinke overnemen. Ook de heer Cupéry geeft daaraan na een nadere opheldering van den heer Sinke zijne goedkeuring, zoodat het D. B. zijn voorstel dien overeenkomstig wijzigt. De heer Sinke wil in het voorstel nog opgenomen zien de woorden: telkens na een vol jaar behoorlijke exploitatie. De heer Van Harmeien vraagt of er al een dienst regeling voor den tram is. Hij zou wenschen, dat de train op alle treinen zal rijden. Dan is hij werke lijk in het belang van 't publiek. De voorz. betwijfelt, of het bedrag der subsidie van dien aard is, dat men zooveel eischen mag stellen, en is de voorwaarde van den heer Van Harmeien niet reeds begrepen in de woorden: behoorlijke exploitatie? Het laatste ontkent de heer Van Harmeien, en hij wil zoo noodig het bedrag verhoogen. De voorz. vraagt of de heer Van Harmeien een voorstel wil doen en of hij bepaald wil verhoogen. De heer Van Harmeien wil een verhooging tot f 200 als de tram op alle treinen rijdt. Doch hij laat de uitwerking van ziju denkbeeld aan B. en W. over. De voorz. vraagt of de beer Van Harmeien wil wachten tot de tram er is. De bedoeling van adres- sanien is, meent hij, ook aan Prov. Staten om subsidie te vragen. Hij gelooft dat de tram een toekomst heeft, hoewel hij in dit gevoelen vrij wel alleen staat. De heer Sinke gelooft ook dat de tram zal kunnen bestaan, hoewel er uit de gern. niet veel belang stelling blijkt. Doch de tijden zijn ook slecht. Overigens doet de raad wat hij kan. Hij geeft niet alleen een zedelijken Joor de subsidie, maar, ondanks dat de gemeente ar.n is, geeft hij ook blijk, dat hij finan- tieel helpen wil. De heer Van Harmeien komt op zijn voorstel terug. Als er dagelijks 3 of J -.muien loopen, kan dat wel een behoorlijke exploitatie maar geen volle exploitatie zijn. De beer Cupdry zegt, dat de grens moeilijk te trekken is, en de heer Sinke oppert andere bezwaren tegen 't voorstel-Van Harmelen. Als we zoo in détails treden gaat het mooie voor de concessionarissen er af en zullen de détails gedurig moeten gewijzigd worden, b.v. als er verandering komt in den treinenloop van 't s«aatsspoor. De voorz. en de heer Cupéry gelooven ook dat men de Maatschij. te veel zal binden en de heer v. d. Burght vreest, dat de tram, evenmin als de wagentjes op alle treinen zal kunnen rijden. De heer Van Harmelem ziet van zijn voorstel at. De voorz. splitst het voorstel van B. en W. le wordt inet algem. st. de wenschelijkheid der subsidie uitgesproken en 2e het bedrag bepaald op f 100. 3e wil de voorz. de voorwaarden door B. en W. vastgesteld zien, doch de heer Cupéry wenscht geen andere voorwaarden dan die in 't oorspronkelijk voorstel van B. en W. en 't amendement van den heer Sinke liggen opgesloten, dus f 100 na ieder vol jaar behoorlijke exploitatie enz. Hiermede vereenigt de raad zich. Ten slotte komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot afschaffing der premie voor de bekend making van een uitgebroken brand. De voorz. herinnert dat in 1887 is bepaald, dat, ingeval van brand een belooning van f 2.50 zal worden uitgekeerd aan hem, die daarvan het eerst bericht doet aan den klokluider. Het is meermalen voorgekomen, dat iemand beticht werd den brand te hebben aangestoken om dien rijksdaalder te ver dienen, en hoewel dit nimmer is bewezen, wenschen B. en W. de premie in te trekken. Want wordt er werkelijk brand gesticht om de belooning, dan werkt zij nadeelig, en is dit niet het geval dan is iemand zijn goede naam meer waard dan dat geld. De heer Sinke zegt, dat de bepaling gemaakt is in 't belang van spoed voor de brandweer. Dat belang bestaat nog. De voorz. meent, dat men bij een uitgebroken brand toch wel zal waarschuwen. Door die bepaling zijn meermalen personen belasterd. Men kan zich daartegen verzeiten, maar dit geeft moeite en helpt niet altijd. De heer Sinke wil wel meegaan met het voorstel, maar merkt toch op, dat men bij dien laster den persoon in aanmerking neemt. Als spreker of een der heeren het bericht van een brand kwam brengen, zou niemand hen voor een brandstichter aanzien. Van alle goede dingen wordt misbruik gemaakt. De voorz. schat de waarde der bepaling niet hoog voor plaatsen die geen goed georganiseerde brandweer hebben. Voor blusschen van het brandende perceel is het gewoonlijk toch te laat, en moet men zich bepalen tot hel behoud van de belendende gebouwen. Als de premie ook maar eenmaal tol brandstichting aanleiding gegeven heeft, is het nadeel al grooter dan het voordeel. Toch blijft de h. Sinke spoedig alarm wenschelijk achten. Het voorstel tot afschaffing der premie wordt met 5 tegen 1 st. (die van de heer Schipper) aangenomen. De openbare verg. wordt hierna gesloten. In ge heime zitting worden reclames tegen den Hoofd. Omslag behandeld. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Mijnheer de Redacteur. Den 12den dezer maand is het herstel van den toren te Tholen aanbesteed en werd het werk door Burgemeester en Wethouders gegund aan den laagsten inschrijver D. van Hiele. Volgens het bestek moeten de voorschriften welke door Burgemeester en Wethouders of den opzichter worden gegeven, stiptelijk worden opgevolgd, enz. Doch wat is nu het geval? De opzichter, die het bestek voor Burgemeester en Wethouders heeft opgemaakt en dus volgens den gegronden regel geen werkzaamheden aan den toren zou mogen verrichten, voert voor den aannemer het takel-, timmer- en breekwerk uit en zoo zien wij hier het zeer lakenswaardige feit dat de opzichter, zonder eenig toezicht, het timmerwerk uitvoert, terwijl ieder kan nagaan hoe het toezicht zal zijn op het overige werk. Bij de besteding werd tevens bepaald dat de toren zou worden afgeschut met palen en een plank er aan gespijkerd, om ongelukken te voorkomen. Ieder heelt zich kunnen overtuigen dat die bepaling niet is nagekomen, maar dat er nu eerst een begin is mede gemaakt. Waar is nu de opzichter? Burgemeester en Wethouders zullen zich niet bloot stellen aan het gevaar boven in den toren het werk te gaan opnemen. De opzichter heeft zelf belang bij het uitvoeren der werkzaamheden. Zonder er dus op te willen wijzen hoe de financiën van de gemeente in dit geval kunnen worden geschaad, is het voor ieder klaar dat indien de opzichter voortaan zelf ge meentewerken mag uitvoeren onder eigen toezicht, er voor de overige aannemers in de gemeente eene concurrentie geboren wordt, waaraan zij onmogelijk het hoofd kunnen bieden. De heer Wagtho roerde dit punt reeds aan in de laatste raadsvergadering (zie verslag der zitting in de Ierscksche en Thoolsche courant van den 17 dezer). Mijn vriendelijke aanbeveling, M. d. R. voor de opname. UKd. Dn., Tholen, 21 Aug. 1895. EEN INSCHRIJVER. Gemeente IKR-SEKE van 2 tot 22 Aug. 1895. Gehuwd: Jozias Jacob Leijs 27 j. jm. en Laurina Bom 24 j. jd. Jan Garbrand Pieter Kamp huis 44 j. jm. en Adriana Vogelenzang 39 j. jd. Marinus Klap 67 j. wedn. van Maria Vogel en Johanna Lamper 56 j. wed. van Steven Mieras. Geboren: Neeltje d. van Dingenis (Jommee en Paulina Verschuure. Fran^.ois Jacob z. van Cornelis van Leeuwen en Maria Nieuwenhuijze. Sara Johanna d. van Tonis van der Dave en Johanna Heijnsdijk. Pieternella Elizabeth d. van Joos Mol en Hubregta van de Vrede. Jan Pieter z. van Leendert van Loo en Catharina Wijnand. Carolina d. van Frans Bakker en Maria Kole. Gerardus Anne z. van Jelis Gysbert van Klinkenberg en Aafke Deddes. Willem z. van Adriaan van Zweden en Catharina Yzerman. Nicolaas Gerard z. van Gerard Meeuse en Adriana Kievit. Overleden: Franfois 6 mnd. z. van Pieter Dronkers en Adriana Koster. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk te lerseke. Zondagmorgen half 10 en des namiddags 2 uur Ds. Callenbacb. Des namiddags doopsbediening. Vóór- en namiddag col lecte voor noodlijdende kerken en personen. Vr. Ev. Gem. Driemaal Ds. Post op de gewone uren. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden geweest gedurende de Ie helft der maand Juni, welke door de afzenders, door tusschenkomst van liet post kantoor IERSEKE, kunnen worden terug gevraagd. J. Mooke te Goes. 24 Aug. 1895. Eieren f3.— per 100 stuks. BOTER. Tholen: f 0,62y2 per '/2 K.G. Coöperatieve Roomboterfabriek „Poortvliet" te Poortvliet: f0.70 p. y2 KG. Rotterdam, 19 Augustus. Tarwe. Per heet. f 4,50 a 6,20 en per 100 kilo in mindere en goede qual. f 6,75 7,20. Van nieuwe was heden nog al wat aangevoerd van uitecnloopcnde qual. waarvoor naar deugd van 1 4,75 tot 6,be dongen werd en voorts per 100 kilo van f6,75 tot 7,70. Rogge. Jarige, f4,10 4,40. Nieuwe evenals de tarwe zeer verschillend in droogte, bracht naar deugd op van f3,25 tot f4,25. Gerst. Winter- was in puike, gedecideerd blanke soort 10 a 15 c. hooger te plaatsen en werd alzoo verkocht van f 4,25 tot 4,70 per heet. en f 7,a 7,50 per 100 kilo. Overige soorten naar qual. per heet. t 3,a 4,en per 100 kilo f 5,50 6,75. Chevalier van het nieuwe gewas, waaronder van zeer voldoende qual., werd verkocht van f 4,tot 5, Haver f 1.75 a. 3,25 per heet. Blauwe Erwten. Van den nieuwen oogst was heden eenige aanvoer, meerendeels wak, terwijl gebleken is dat de kook algemeen niet voldoende werd bevonden. Koolzaad, voor den regen gedorscht, f 7,10 tot 7,35. Overige soort moest 25 cents lager worden afgegeven f5,50 a 6,75. Kanariezaad met weinig kooplust 25 cents lager f 6,75 a 7,75. Tholen, 20 Aug. Jarige Zeeuwsche Tarwe f 4,30 a 6,20. Haver f2,a 3,25. Rogge f3,25 a 4,25. Wintergerst f 3,— a 4,25. Aardappelen blauwe f 2,25 a 2,40, witte f 2,— a 2,40 per Hl. Hooi f 20 a 25 per 1000 Kg. Stroo f 8,— a 10,— per 100 bossen. Zomergerst f2,75 a 3,20 per Hl. Rotterdam, 19 Aug. Op de veemarkt waren aange voerd 148 vette runderen, 146 vette kalveren, 1542 schapen of lammeren, 694, varkens. Koeien le qual. 68 c., 2e qual. 62 c., 3e qual. 56 c.; ossen le qual. 67 c., 2 qual. 62 c., 3e qual. 54 c.; schapen le qual. 64 c., 2e qual. 54 c., varkens le qual. 39 c., 2e qual. 38 c., 3e qual. 37 c. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Augustus. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Graden C. 19 19,8 20 20,4 21 21,6 21,4 rP c --f o 00 O t— co O ÏO O O I- CO co Cl O» r-< CO f3 O- o CO C -t ifl oó" O rH CD O r"11 ""T, O IN H t- O iO f— CO O" O Ondertrouwd J. A. FOKKER en M. E. IIOFFMANS. Tholen, 23 Augustus 1S95. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Eohtgeuoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw PIETERNELLE MOL, geb. Hage, na een langdurig eu geduldig lijden, in den ouderdom van ruim 52 jaar. Uit aller naam, 6496 L. J. MOL. Steenbergen, 13 Aug. 1S95. Heden overleed te Batenburg, na een langdurig lijden, onze geliefde Broeder de heer Johannes Hermanus van Steenbergen, in den leeftijd van ruim 51 jaren. II. M. VAN STEENBERGEN. N. VAN STEENBERGEN. Tholen, 21 Augustus 1895. Eenige kennisgeving. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven notaris te Steenbergenzal te Nieuw- Vosmeer, ten verzoeke van den heer D. VAN HIELE te Tholen, op MAANDAG 9 SEPTEMBER 1895, om tien ure, in liet openbaar op crediet ver hoepen VAN EENE HOFSTEDE. Op VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1895, des na- middags ten één uur (Amsterdamsche tijd) zal door het BESTUUR van het WATERSCHAP „POORTVLIET", aan het gemeentehuis te Poortvliet, worden aanbesteed: Het verbeteren van den Zeedijk met aanleg van dijksverdedigingswer- ken, van den Nieuw Strijenpolder. Het bestek is na 23 Augustus 1895 tegen betaling van f 0.75, fr. p. post ƒ0.80, verkrijg baar bij den uitgever J. M. C. POT te Tholen. AANWIJZING 26 Augustus 1895, des namid dags ten I uur, te beginnen op de haven te Nieuw-Strijen. Inlichtingen zijn nader te bekomen bij den ingenieur VAN ELZELINGEN, te Zierikzee. Poortvliet, 18 Augustus 1895. P. DAANE VAN STAP ELE, Dijkgraaf. GEUZE, Ontv .-Griffier voor den tijd van zeven jaren, ingaande met het rooven van den oogst in 1896 ACHTTIEN PERCEELEN van de HERV. KERK van Scherpenisse. Inschrijvingsbiljetten met medeonderteekeniDg van twee soliede borgen, in te leveren in een daarvoor geplaatste bus in de Consistoriekamer aldaar, op de dagen van den 2den tot en met den 5den September 1895, van des morgens 9 tot des avonds 7 ure. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den President-Kerkvoogd den heer I. N. OUDE- SLUIS, Az. te Scherpenisse.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 3