BIN NENLAN1). Van onze berichtgevers. van fanlare-corp3en aan. Een drietal gezelschappen, n.1. het fanfare-corps Araicitia uit Landsmeer, Amstel's muziekvereeniging „Joh. M. Coenen" en het muziek korps d.d. Schutterij Dordrecht, lieten zich achter eenvolgens op het terrein hooren. Bij den ingang ontving ieder bezoeker een stembiljet, waarop boven staande gezelschappen waren vermeld. In een blanco vakje kon de toehoorder nu invullen het cijfer 1, 2 of 3, naarmate hij de muziek redelijk, goed of zeer goed vond. Erg groot was anders de belang stelling van 't publiek niet; slechts een honderdtal had op de stoelen voor de muziektent plaats genomen. Hoe de uitslag van de stemming zijn zal, is nog niet bekend; wellicht zal Dordt de meerderheid wel hebben verkregendit korps toch werd telkens toe gejuicht, terwijl de beide andere gezelschappen weinig succes hadden. Na afloop, ruim 3 uur, gaf de Amstcrdarasche Orkestvereeniging een flink concert. Het schoone weder had zeer vele Amsterdammers en niet-Amsterdaminers naar het terrein der Wereld tentoonstelling gelokt, zoodatj dit door ruim 17.000 betalende personen werd bezocht. Maandagavond werd het eerste vuurwerk van den wedstrijd algestoken. Dit vuurwerk was geleverd door de firma Merkelbach van Amsterdam, de talrijke toeschouwers gaven door luide toejuiching hunne goedkeuring te kennen. Van de verschillende „groote stukken" vielen vooral de rijdende velocipèdist, de molen met draaiende wieken, de ntbeelding van den hoofdingang van het hoofdgebouw en het schip, voor stellende „de Prins Hendrik", zeer in den smaak van het publiek. Ook hiervoor kon men aan den ingang stembiljetten verkrijgen, teneinde zijne meerdere ol mindere tevredenheid over den uitslag van Merkel- bach's vuurwerk daarop te vermelden, en in de stembus te werpen. Woensdagavond gaf de Stafmuziek van het 7e Regiment Infanterie op het terrein eene uitvoering, terwijl het orkest van het concertgebouw in Oud- Holland speelde. Oud-Holland was toen, evenals altijd, zeer druk bezocht, het is en bljjft een groot aantrekkings- punt voor de bezoekers. Er worden zelfs pogingen in het werk gesteld, om „Qud-Hollland" na afloop der Tentoonstelling nog een jaar te laten staan. Dezen winter zou men dan, zoo mogelijk demarkt willen herschapen in een kunstijsbaan. Behalve de genoemde wedstrijden, had ook een wedstrijd van vaandels en banieren, die in het hoofd gebouw „Pays divers" zijn tentoongesteld, plaats. Zondag a.s. zal van deze banieren een optocht worden georganiseerd, de stoet zal zich, voorafgegaan door eenige muziekgezelschappen, over het geheele terrein begeven. Vrijdag a. s. wordt de tentoonstelling bezocht, naar men verneemt, door H. H. M. M. de Koninginnen. De entrée tot de terreinen bedraagt dan 3 tickets, en die voor Oud-Holland wordt bepaald op f 1..terwijl aldaar het publiek slechts tot een bepaald aantal zal worden toegelaten. Dienzelfden dag zullen ook drie reuzenballons worden opgelaten. Om 10 uur 's morgens begint inen n.et de gasvulling; om 5 uur hoopt meu daarmede klaar te zijn, waarna ze tegelijk zullen opstygen. Een wedstrijd van eenige ballons stelt men zich ook voor bónnen kort te lauden. Het doel is dan een bepaald aangegeven plaats te bereiken, nadat men te voren de ric hting van den wind heelt vastgesteld. De gene, die 't d .ichtst bij dat aangewezen punt aankomt, is winner van y den prijs. Zondag midwag ^al weer een nieuw 3-tal muziek gezelschappen wedstrijden. Ook Tholen's fanfare- gezelschap „Con'oordi.i scbynt daaronder te belmoren ik hoop do volgende weck hei succes v.m dit korps te kunnen melden Benoemd tot ontvanger der belastingen te Onderdeudatn de Deer M. 11. Sauer, thans te St. Maartensdijk. 1ERSEKE. Dinsdagmiddag 27 Aug. vaart schipper Movestadt van Botterdam en Dinsdag avond van Dc;drecht naar lerseke. Vrijdag 30 Aug. vaart schipper van Ysseldijk I naar Botterdam. Voor 2, vacatures van onderwijzeres aan 1 school 2 hebben zich 2 sollicitanten aangemeld, en voor de vacante onderwijzers-betrekking één. Donderdag (heden) deden de leerlingen der zangschool „Uitspanning" met hunnen onder- wijzer, den heer Bouwens, een uitstapje per j stoomboot „Neeltje" naar Vlissingeu. Bij gelegenheid der kermis viel een jonge ling uit een schommel, waardoor hij zich aan merkelijk verzeerde. Hij is tot heden onder geneeskundige behandeling. De werkmans-vereeniging „Eendracht maakt Macht", 15 Aug. 1894 alhier opgericht, hield deze week haar eerste jaar-vergadering. Blij keus het uitgebracht verslag werd aan contributie ontvangen f 146,50. Het totaal der uitgaven bedroeg f 28,84, waarbij slechts f 5 voor onder steuning wegens ziekte. Het voordeelig saldo was f 120. Het ledental steeg van 20 tot 33. De bestuursleden M. Wesdorp, penningmeester, en D. van Stee en M. de Jonge, die aan de beurt van aftreden waren, werden alle 3 herkozen. OUD-VOSMEER. In de raadsvergadering van Woensdag 11. had het onderzoek der geloofs brieven van het herkozen en het gekozen raads lid plaats en werd tot hunne toelating besloteu. Verder werd de gemeenterekeuing voorloopig vastgesteld in ontvang op f 13642.11, in uitgaaf op f 12803.725 en in goed slot op f838.385. De rekening van het weezen-armbestuur werd goedgekeurd in ontvang op 11)672.34, in uitgaaf op f8466.495 en in goed slot op f2 2 0 5.845, en die van het algem.-armbestuur op f 297,93 m ontvang, f 250,97 111 uitgaaf en f 46.96 goed slot. Tot onderwijzeressen werden benoemd de dames van den Berg te Goes en HolTman te Sirjanslaud. STA VEN1SSE. Door liet bestuur van de liberale kiesvereeniging alhier is, ingevolge het besluit op de laatste leden-vergadering 11 Juli 1.1., den gemeenteraad per request verzocht de gemeeute- opcenten op het personeel te verminderen en ze te brengen van 90 op 65. THOLEN. Woensdag hield de vereeniging „Floralia" alhier, in het lokaal van de sociëteit „Non Semper"hare 16e jaarlijksche tentoonstelling. Wederom was de zaal smaakvol versierd door den tuinman J. van Sorge. Voor het geheele middenperk zoowel als langs de wanden had de secretaris van „Floralia," Dr. Boom, ook ditmaal prachtige gewassen en sierplanten beschikbaar gesteld. Ook enkele andere ingezetenen hadden ter opluistering eenige plauten, enz. daartoe Af gestaan. Van de 385 aan 52 personen ter kweekiug uitgereikte plantjes werden er door slechts 38 deelnemers 238 ter mededinging naar de uitge loofde prijzen ingezonden. De prijzen werden door de jury toegekend als volgt: le prijs, een bloempot, C. van den Broek, 2e pr., een Keulsche pot, P. van Eekelen, 3e pr., een presenteerblad, C. de Haan, 4e pr., een doosje met lepeltjes, J. Vercouteren, 5e pr., een déjeuner, J. Kaan, 6e pr., een tabakspot, L. van Dijk, Bz., 7e pr., een kleedje, P. Naerebont, 8e pr., een bloemenschaal, A. Quist, Phz., 9e pr., 1 bus cacao, A. Pikhaar, 10e pr., een bloemenmandje, A. P. van Sorge, 11e pr., een inktkoker, P. Kuijper, Az., 12e pr., 2 planten, J. B. Soomers, 13e pr., 1 doos zeep, F. Warkens, 14e pr., een bijl, J. van Oefelen. De heer J. J. Telchuijs, uiting gevende aan zijne ingenomenheid met het streven vau „Floralia," had het bestuur doen toekomen een photografie van een door hemzelf vervaardigde teekeniug; een landschap voorstellende, beuevens 1 ex. van en vernedering zijn daar machteloos toe. Van het oogenblik af, dat zijn zoon liet kasteel verliet en er geen twijfel meer aan zijne misdaad bestond, werd het leveu graaf Hugo tot een vloek. De trotscho vizioenen, die zoo stresleud voor zijne oogeu hadden gezweefd, waren nu allö verdwenen de hoop en verwachting, hem door (le geboorte zijner tweelingen voorgespiegeld en zoo gretig gekoesterd, lagen nu geheel in duigen; hij was een verlaten, eenzaam man, een vloek voor zicli- zelven, een vloek voor allen, die om hem waren. Zoo diep gevoelde hij zijn ellendiger, toestand als vader van zulk een rampzaligen zoon, dat hij zich in het kasteel opsloot en er niet meer uitging. Maar geen enkel oogenblik kwam het litrn in de gedachte, Clare terug te roepen; liet gelaat van dien kreupele stond hem nog zoo klaar voor de oogeu, dat het denkbeeld van zijne op volging in de titels, de grootsche eerambten en rijke landgoederen der adelijke Lunans hem on dragelijk was. In die eenzaamheid nu dacht de graaf; de overtuiging drong zich aan hem op, dat ^'eigenlijk de moordenaar van John Bitsdale was, en niet van John Riisdale alleen, maar ook van zijn eigen zoon. Het geweten zeide en herhaalde hem telkens, dat de verkwisting en de toomlooze hartstocht van zijn ongeiukkigeu zoon het gevolg van zijne eigene verwaarloozing waren geweest, en dat de zijn dichtbundeltje „Een kleine erfenis," met j verzoek beiden voor twee der prijswinners te i bestemmen, waaraan natuurlijk werd voldaan. De uitreiking dezer prijzen had des avonds S uur plaats en werd opgeluisterd door muziek van het fanf. gez. „Concordia." De voorzitter, de heer-A. J. de Wit Andriessen, hield daarbij cene toespraak. Besloot hij het vorige jaar met den wenscli dat Floralia moge floreeren, overbodig acht hij dien wensch niet, waar in groctere ge meenten zooals Bergen op Zoom ja zelfs Arnhem, een dergelijke vereeniging na een kort bestaan ontbonden werd. En hier bestaat „Floralia" reeds 16 jaar, dank zij den steun en de medewerking van ingezetenen en liefhebbers in het kweekeu van bloemen en planten. Hij betreurde het dat 14 personen nalatig waren gebleven in het zenden ter tentoonstelling vau de hun verstrekte plantjes hoopte dat een volgenden keer niemand daarin achterwege zal blijven, waardoor de ver eeniging meer aan haar doel zal beantwoorden. Ook wees hij er met een enkel woord op dat personen, die b.v. één garanium ter kweekiug hadden ontvangen, er geen twee ter mededinging mogen inzenden. Wat liet toekennen der prijzen in voorwerpen aangaat, hiermede heelt het bestuur nimmer de minste nevenbedoelingen gehad, zoo dat niemand zich kleingeestig beleedigd mag achten, wanneer hem iets toegekend wordt, wat met bizonder in zijn smaak valt. De voorz. besloot met een woord van dank aan allen die „Floralia" steunen en aan „Cor- cordia" voor zijne thans wederom verleende medewerking. 22 Aug. Een heerlijke zoele zomeravond begunstigde heden de uitvoering van het fanfaren- gezelschap „Concordia" in den tuin van de sociëteit „Non Seinper". Merkbaar was ieder nog onder den invloed vau de hitte des daags, want er lieerschte een bizondere kalmte, en Jiet was waarlijk voor directeur en werkende leden geen benijdenswaardige taak, de 10 nummers, op het programma vermeld, uit te voeren. Zondag maakt het corps, daartoe finantieel gesteund door deu vice-voorzitter, den heer A. J. de Wit Andriessen, een uitstapje naar Amster dam en zal op het tentoonstellingsterrein van half 3 tot 3 uur enkele stukken ten gehoore brengen. Het aanwezige publiek zal alsdan bij stemming uitmaken of „Concordia" dan wel een der beide andere gezelschappen, welke ook dien middag aldaar optreden, zegevierend uit het strijdperk zat treden. pijl naar het doel dat hij er aan gegeven en de richting waarin hij ze gestuurd had, was voort gesneld. Er was nog ecu ander, die 's burggraafs aandacht inriep, en wel Sir Jasper Hyde, wiens geest nu langen tijd was weggebleven. Immers zoo. lang Clare en Hugo, of zelfs H ugo alleen, in het kasteel aanwezig waren, had die schim zelden het gemoed van den graaf gekweld; maarthans 1 kwam zij al meer en meer terug, en week eindelijk niet meer van hem. Achwat een ellendig, af- grijselijk leven was dat van den graaf, in de i laatste weken zijns levens! Hij zat geheel alleen in zijn vertrek, indien men kon zeggen dat hij i in het onafgebroken gezelschap vau John Rits- uale, Uiige en en Sir Jasper Hyde zich alleeu bevond. .Eén ontzettend gezelschap waren die drie zwijgende schimmen Voor hemlang en ernstig staarden ze hem als 't ware aan; trouw bleven ze hemen toen de graaf stierf hetgeen spoedig gebeurde, want welk sterfelijk mensch zou zoo iets lang kunnen uithouden? stonden deze geesten om zijn legerstede, en waren de laatste voorwerpen, die hij bij zijn leven aanschouwde. Zoodra de graaf was begraven verliet de gravin het kasteel, en geen aanzoeken van Clare konden haar overreden om er terug te keeren. De plaats was vervloekt voor haar, eene uitwerking van haar gewetenzij sleet haar overige dagen in den vreemde. Hare straf op aarde was niet zoo vreeselijk als die vau haren echtgenoot, maar van G c ui e li g (1 Nieuw s. Men meldt uit Zoeterwonde Een jonge vrouw vau verdachte zeden, nende in het gedeelte dezer gemeente bij Leiden gelegen, liep op de Breestraat te Leiden en begon op eenmaal hevig te schreien. Een heer dit ziende, vroeg de reden daarvan, waarop zij antwoordde dat zij bij Leiden gelogeerd was en den weg niet meer wist te vinden. De heer bracht haar te huis eu werd door haar uitge- noodigd een glaasje cognac te gebruikenhij gaf daaraan gehoor en werd door het glaasje cognac zóó bedwelmd, dat hij eenige uren bewusteloos bleef. Weder tot bewustzijn gekomeu zijnde, bemerkte hij, dat zijn horloge kwijt was. De verdachte vrouw is naar elders vertrokken. Op de Schiekade te Rotterdam zag dezer dagen een wielrijder twee voor een wagen ge spannen en door een jongen bestuurde paarden op hol gaan. De dieren renden in woeste vaart voort. Niemand, die kans zag ze in te halen. Maar de wielrijder wel. Hij vloog op zijn kar de dieren na en in een oogwenk was hij ze een goed eind voor. Toen sprong hij van zijn wie af, greep een der paarden bij de teug» hield beide diereu tot staan tot groote blijdschaj van deu bestuurder, die gauw den moedigei wielrijder bedanken wilde, doch dan wel zeven mijls laarzen had mogen hebben, want de sport11 man was reeds ver we». ver de Mei ichte ersch elte De n ve langeren duur; want ofschoon zij van de eene plaats naar de andere trok, bleef die ééne schrik kelijke schuldige gedachte haar tot de laatste ure bij. De heldere glans eener herfstzon bestraalde het stille water van een klein meer, waarbij de tegen woordige graaf Lunan, gedurende zijn veeljarig verblijf op de pastorie, zich steeds het liefst had op gehouden. Hij zat daar gewoonlijk, wanneer hij na zijne eerste komst zich zoo dikwijls den geheelen dag van de familie in de pastorie afzonderde, en menige traan was daar van zijne wangen gevloeid en had zich met de wateren van dat meertje ver mengd. Naar de dokter voorzegd had, was Clare sterker geworden en had zijne krukken weggewor pen hij leunde nu op een dikken rotting met gou den knop. De groote wanstaltigheid bleef hem echter voor zijn leven bijhij was nog even ge bogen als voorheen; maar wie lette daarop, bij het zien zijner schrandere gelaatstrekken, waar steeds een zweem van droefgeestigheid in lag? Bij dat meer stond nu de graaf en keek er inen wat zag hij er eene alles in schoon heid overtreffende gedaante. Droomde hij dan wakende? Staarde hij ver rukt op eene beeltenis uit de andere wereld, die een poosje in het gouden licht, voor zijn voet teruggekaatst, vertoefde Neen lezer! het was de weerkaatsing van Adrie ee ide Bek dinge Jlend kil< 5 cei ijls 1 olgen aartoi eenei >ed o ;r apc De jbbei: i :ster iheidi .4 gr, et 1 inwe: i»en< Nu .nget sti ster ok i estel horu Nieuwerwetsche bedevaartgangers. Uil Breda zijn eenige personen per rijwiel naa Tilburg gegaan, om zich aldaar bij een 60-ta andere wielrijders aan te sluiten, die gezamenlijk eene bedevaart doen naar Kevelaar. Te Winschoten zijn deze week tweelingen dgië geboren, waarvan de een eerst drie dagen n; den ander het levenslicht aanschouwd heeft. Uit Steenbergen wordt gemeld dat in dei nacht van Woensdag op Donderdag in de R. K kerk te Kruisland is ingebroken. De dieven ziju door het raam bij de sakristie binnen gekomen en hebben de otferbussen gelicht De koster ontdekte 's morgens de misdaad. Bij de wekelijksche Thee Thomsons ver loting is de prijs f25 op Woensdag 21 Au^ 1895 gewonnen: le prijs f 10 door den heer J. Kroon, Reinwartstr. 4 Amsterdam, de le pre mie van 2y2 KG. thee door mej. Geerts. v. Swindenstr. 40 Amsterdam, de 2e prijs f10 door mej. v. Dijk, Egelantiersgr. 5 Amsterdam de 2e premie van 2'/2 KG. door mej. Geisdewen, Egelantiersgr. 35 Amsterdam, de 3e prijs f 5 mej. de wed. T. S. Visser, Barendsplein I Amsterd. Naar de Tijd meldt werd Dinsdagochtend in de Overtoomsche Vaart bij Amsterdam het oor lijk gevonden van een ongeveer 16-jarig meisje dat, zeker in verband met den Hartjesdag, ge kleed en uitgedost was met een papieren mantel. De moeder, die er bij stond, kreeg een toeval en werd per raderbaar naar het gasthuis gebracht. De man sprong uit wanhoop uit het raam en overleed kort daarna. Eene Rotterdamscke familie begaf zich van Oosterliout naar Breda en een der kinderen, een jongetje van een jaar of twaalf, stond met zijn sportwagen op liet balcon der tram. Daar het wagentje niet vastgebonden was gleed het er af, waarop de knaap, die niet gaarne zijn eigendom miste, de kar willende grijpen, van den wagen viel en met de beenen en eene hand onder de tram terecht kwam. Hij werd vreeselijk gekwetst en zal, als hij er liet leven afbrengt, de genoemde lichaarasileeieii moeten missen. In de Zandstraat te Rotterdam heeft gisteren- ochtend een zèeindn zijn meisje met een scheer mes een hevige verwonding in den hals toegebracht, waaraan zij terstond is bezweken. Hij deed ver volgeus eene poging tut zelfmoord en werd in zorgwekkenden toestand per brancard naar het Ziekenhuis overgebracht. Als alle gevangenissen waren zooals de Centrale gevangenis te Philadelphia, zou dit eeue aanleiding kunnen zijn «lat ook brave meuschen wel eens een klein diefstalletje zouden willen be gaan o.n daar een poos door te brengen. Niet alleen worden de gevangenen van deze inodelgevangenis daar evengoed gevoed als in de beste restauratie der staddrie maaltijden per dag, bevattende gebraden of geroosterd vleesch, ingelegde vruchten, versche groenten, vruchten of gebakjes, koffie, wijnen en likeuren maar daarenboven worden zij met de meeste oplettend heid behandeld door hunne bewakers, wien opge dragen is het oog op hen te houden, zonder eeni- gen arbeid van hen te vorderen. Daarenboven hebben de gevangenen tot hunne beschikking een groote bibliotheek van 10,000 boekdeelen, alle geïllustreerde en politieke dag bladen, en eens per week organiseert de direc teur eeiie wetenschappelijke of amusante soirée, 'ER Tcé ruide turge De earri Vo i kf Inf iet tinni erse Di n Di erb D ;ichi iee) D iet D wor den C lat, nat< daa een: dit I had eei Weutworth, die in al haar vrouwelijke schoonheid aan zijne zijde stond. Herwaarts naar den zoom van het kleine meer waren zij gewandeld, zonder zelve te weten waarom; en nu zwegen zij beiden, en wisten evenmin waarom. Lord Lunan had zïjue zaken op het kasteel in orde gebracht, was nu voor een paar dagen naar de pastorie teruggekeerd, en zou den vol genden dag weer vertrekken. Dat was hel mogelijk, waarom hij zoo stil bleef; mogelijk ook verdiepte hij zich in het aanschouwen der beeldtenis in liet meer. „Adrie!" sprak de graaf„toen Clare ellendig en verlaten was, zijt gij de eenige geweest, die hem opbeurde; toen hij zonder opvoeding en kennis was, zijt gij het geweest, die hem deed zien dat het leven nog waarde voor hem had." Zoo sprak hij, terwijl hij steeds den blik op de gedaante in het meer gevestigd hield, en het heerlijke wezen aan zijne zijde niet durfde aanzien. „Adrie!" aei de graaf, want de gedaante bij het water stond zwijgend en onbewegelijk: „Adriel gij zult waar ik ga of sta, mij vergezellenhet kasteel moge verlaten zijn en Hier onthutste de graaf; de aangesprokene gedaante had eene beweging gemaakt en zag naar hem op. Wat las hij in dien blik V De vrije taal der zielEu straks was zijn kasteel niet eeuzaam en verlaten, maar het blonk en schitterde, gelijk het meer aan zijn voet, in den glans van het zonlicht.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 2