filNNENLAND. Vau onze berichtgevers. tt e iu e u g d Nieuws. Aan het programma van den stoet ontleenen wij „De jacht op het hert, voorgesteld door een ruiter met hertengewei. Met verdwalen van den moedigen jager. De ontmoeting in het bosch. De zegetocht van den prins en zijne bruid met gevolg, bestaande uit meer dan 100 personen in de schitterende kleedij van dien tijd. De inzegening van het bruidspaar door koning en koningin en aanbieding van geschen ken door vreemde natiën. De optocht zal plaats hebben over hot gehcele terrein onder begeleiding van een muziekcorps. De coif- lurc8, costumes, pruiken, etc. beloven schitterend te zullen zijn. De optocht is als volgt samengesteld: burgers, herauten met klaroen, muziekcorps, hoofdman der lijlwacht, lijfwacht, de prins en prinses te paard, de heraut van Bourgondië, gezantschap van Bourgondië, baldakijn, gedragen door pages als troonhemel voor den koning en de koningin, de hofnar, pages, rijks grooten, de hoofdman der koninklijke lijfwacht, de oostersche gezant, het oostersche gezantschap, ridders, jagers, volk, etc. Het Jnpunsch vuurwerk, dat dezer dagen des middags ten 3 uur op de tentoonstelling werd ontstoken, slaagde volkomen. Half houten, half bordpapieren bussen werden in de hoogte geslingerd en hoog in de lucht kwam het tot ontploffingen. Dan zag men ruiters te paard, op den wind gedragen, over het tentoonstellingsterrein zweven. Zoo zagen we ook schildpadden in de lucht kruipen, Japansche schooncn, olifanten, slangen, enz. enz. en dat alles zweefde door de lucht, 't Was werkelijk een aardig gezicht het vuurwerk slaagde volkomen op het laatst kwam een regenbui, de luchtruiters, luchtslangcn, etc., even bezoeken en het vuurwerk liep ten einde, 't Comité is van plan in het vervolg dezelfde vuur werken nog eeitige malen te geven. Van 1926 Augustus stelt men zich voor een na tionale vaandel- en banierwedstrijd in het hoofdgebouw te houden. Uitgeloofd zijn 1 eerekruis, 2 gouden medailles, 3 zilveren medailles en 5 bronzen medailles. Den 25 Augustus zal er een optocht van alle vaandels en banieren worden georganiseerd. De deel neming schijnt zeer groot te zullen zijn. In het gebouw der tijdelijke tentoonstelling wordt Zaterdag, Zondag en Maandag een groot nat. en intern, schcrmconcours gehouden, uitgeschreven door het scheruigezelschap „do vrije Wapenbroeders." Kaar men verneemt, hebben zich reeds 39 schermers doen inschry ven, waaronder de bekende schermers Desmcdt en Ituyuiond Delhaise, schcrmleeraar van Z. H. H. Prins Albert van België. Ook uit alle oorden van Nederland, en voorts uit Hongarije, België en andere landen heeft men zich tot deelneming doen inschrij ven. Dit concours belooft zeer belangwekkend te zullen worden. De opening der jacht op klein wild, met uit zondering van d e op fazanten, is in deze provinoie bepaald op Zaterdag 31 Augustus a. s. De jacht op fazanten zal worden geopend op Dinsdag J October, terwijl de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede de vier dagen voorafgaande aan de sluiting der jacht. IERSEKE. Zaterdag 24 dezer, zal reeds de eerste zeilwedstrijd, uitgeschreven door de zeil- vereeniging lerseke, plaats hebben. Het bestuur is niet zonder inspanning de bezwaren en werk zaamheden aan de organisatie verbonden te boven gekomen. De prijzen zullen voor de meeste groe pen van vaartuigen bestaan in zilveren en bronzen inedailjes. Het uitvoerings-comité' bestaat uit de heeren: A. M. Polderman, 1. Hage, L. van der Vliet, P. Sandee, G. Leijs, Jan Dom Jr., D. Sinke en E. Müller. gegaan zijt? Zouden we een grooter liefdedienst kunnen bewijzen, dan het leven van dien on- gelukkigen jongeling te verzachten „Ja, ik beu blij," was zijn antwoordwij kunnen misschien nog iets meer doen dan een liefdedienst; wie weet, wat Clare nog door onze zorg worden kan, als hij goede voorbeelden Yoor oogen heeft!" En zoo raapte de predikant den gebroken pijl op, dien de graaf geen af schieten waard had geacht, maar weggeworpen. Er was ook trouwens weinig van te hopen; maar de hand der liefde, die zulke wonderen kan doen, hield een zijden draad gereed, om de stukken aan elkaar te hechten. En wat kan grooter kunstwerken verrichten dan de liefde? Met een innig besef, dat hij iemand in de leer had, die op zijne beurt leeraar van anderen moest worden, deed Wentworth zijn uiterste best als onderwijzer van den kreupelen jongeling. Deze was bij wijlen zoo leerzaam en gedwee, als de predikant maar verlangen kon; maar eens klaps kwam de oude stugheid dan weer boven, en zoo ging het gestadig voort, nu eens wel en dan niet, als of er twee strijdige elementen in hem om de meederheid kampten en beurtelings de overhand kregen. Dagen achtereen sloot de jonge heer Clare zich in zijne kamers op; soms ging hij dagen achtereen 's morgens vroeg de pastorie uit en zag men hem achter den heuvel, Mejuffr. P. M. C. van Swieten, onder wijzeres aau school 2, is benoemd te IVoudrichem en heeft die benoeming aangenomen. Binnenkort zullen er nu aan genoemde school 3 vacatures zijn. (Per Leiegram). Heden nacht om half*drie ontstond brand in de schuur van den landbouwer L. de Koeijer alhier. De gisteren daarin ge borgen oogst, benevens 5 stuks klein vee wer den met de schuur een prooi der vlammen. Twee personen, verdacht van brandstichting, zijn ondervraagd. ST. MAARTENSDIJK. Met intrekking van zijne plaatsing te Tholen, wordt de heer H. van Nieuwenhuijze werkzaam gesteld aan het Rijks telegraafkantoor te Rotterdam. Maandag had te Kapelle de plechtige ter aarde bestelling plaats van wijlen den heer A. Gallis Merens, in leven notaris aldaar, en ook in het eiland Tholen welbekend. Kransen en bloemen bedekten de baar en vele vrienden waren tegenwoordig om den overledene de laatste eer te bewijzen. Door den burgemeester, den heer v. d. Manden en den kantonrechter Jhr. Mr. Pompe van Meer- dervoort, werd aan de groeve een woord van hulde gebracht, voor hetgeen deze algemeen beminde man, voor de gemeente heeft gedaan, waardoor zijn heengaan een groot verlies is. Namens de familie dankte de heer Beekman voor de eer den overledene bewezeu. Merkwaardig is de manier, waarop soms een Üesscheiitrekkersfirma in het bezit tracht te komen der artikelen, die hare speciale aandacht trekken. Zoodra een der firmanten op expeditie uitgaat, geeft hij eene bestelling op, die op de goedkoopste wijze per postpakket in 5 a 6 pakken moet worden afgeleverd. De niets kwaads ver moedende leverancier neemt op een kaart, ter bekorting der administratie, liet rembours voor alle pakketten, respectievelijk het factuursbedrag. Bij aanbieding der diverse pakketten worden ze dankbaar in ontvangst genomen, behalve het pak met rembours bezwaard, dat geweigerd naar dtn afzender wordt geretourneerd. (Ainst.) Door de politie te Rotterdam is aange houden en naar Groningen overgebracht zekere S., scheepskapitein, die, te Londen zich met zijn schip bevindende, daar een huwelijk heeft gesloten, terwijl hij eene vrouw te Groningen heeft wonen. Te 's Gravenhage is een meisje, dat den laatsten trein miste verdwaald geraakt, en door 3 koetsiers ergerlijk mishandeld. Gelukkig zijn de ellendelingen gevat en zullen hun verdiende straf niet ontgaan. Men schrijft uit Vlissingen Hier ter stede gaat men steeds voort met het bouwen van huizen. Op elk punt der stad ziet men ze verrijzen; vooral op het z. g. „eiland", in de nabijheid der sluizen, wordt veel gebouwd. Ook de Badhuisweg krijgt uu, met zijn vele fraaie wo ningen, een grootsch aanzien. Wie Vlissingen in 10 jaar niet meer bezocht heeft, zou het niet meer kennen, zooveel nieuwe wijken verrezen. Dit is niet te verwonderen ook, als men weet, dat de bevolking in dat tijdvak met ruim 6000 zielen vermeerderd is. In het loopend jaar be draagt de vermeerdering reeds over de 500 per sonen, en thans telt Vlissingen ruim 16,000 inwoners. De geest van verzet tegen de politie onder het grauw van Rotterdam blijkt bij menige ge- die het dorp bestreek, verdwijnen, tot dat het donker was; dan hoorde men het wel bekende gedruisch zijner krukken op het harde grindpad, en trad hij in huis, om mee aan tafel te zitten, waarbij men zelden een woord van hem hoorde. De zaak was deze. Clare's gemoed onderging eene verandering; niet ten gevolge van een of ander krachtig medicijn hem door den predidaut toegediend, maar uit de atmospheer, waarin hij leefde, ontsproten. Van den dag zijner eerste intrede bij den predikant af, had hij geen ruw of oneffen woord gehoord, geen donkeren of af- keerigen blik gezien, hij zag eene treffende eensgezindheid in alle woorden en werken van Wentworth, Marianne en Adrie, en wist dat de tooveriug, die hen verbond, ruim genoeg was om ook hem te bevatten, indien hij maar binnen diens gelieimzinnigen omtrek wilde treden. „Maar ik ben mismaakt," zei Clare; „ik ben een ver latene, een verwerpeliug, ik ben vervloekt En hij hief zijn betraand gelaat uit de handen op, waarin hij het bedekt had gehouden. Clare wierp onwillekeurig een blik op de bloemen, die in eene vaas op zijne tafel stouden. Welke bloem is dat, die zijne oogen aantrekt? Eene roosO, er zijn veel rozen in deze bouquet; ja maar het is een roosje, dat dezen zomer aan den lievelingsboom van Adrie Went worth heeft gebloeid. Er stroomde een geur uit die legenheid, ook bij het voorval, dat de N.R.Ct. als volgt beschrijft: Omstreeks 2'/2 uur in den afgeloopen nacht verwekte de bekende sociëteitiiouder in de Zand straat, Postuma genaamd, in pand No. 49 aldaar woonachtig, een volksoploop, doordien hij de aldaar post hebbende politieagenten tartte. Een onder-inspecteur kwam er bij, op wiens last Postuma, die beschonken was, gearresteerd werd. Dit was het sein tot een hevig verzet van de zijde van het publiek. Postuma liet zich vallen en hield zich bewusteloos, hetgeen de politie natuurlijk zeer bemoeilijkte in 's mans overbrenging naar liet politiebureau in de Pauwesteeg. Eene scher mutseling was er het gevolg van, waarbij een ruim gebruik van de sabels gemaakt werd, en toen eindelijk met ontzettend veel moeite de Pauwesteeg bereikt was, was een onder-inspec teur licht aan het hoofd verwond en een agent zijn helm kwijt. Uit het publiek namen eenigen de kenteekenen mede naar huis, dat zij ijverig deel aan het verzet genomen hadden. In de provincie Zeeland kwamen gedurende de maand Juli bij 39 eigenaren van varkeus 46 gevallen van varkensziekte voor. Als een bewijs hoe groot reeds thans in sommige streken van Priesland het gebrek aan werk is, diene, dat Maandagochtend de omroeper te Drachten bij trommelslag bekend maakte, dat een aantal werklooze arbeiders hunne diensten gratis aanboden, dus alleen tegen het genot van kost. Door de Brusselsche slachters C. Leurs Cie. is te Roosendaal een groote export-slachterij voor zwaar vee geopend. De eerste ladingen vee zijn gisteren uit Rotter dam alhier aangekomen. Het slachten (een nieuwe maaier, hier nog niet bekend) gaat zoo vlug vooruit, dat men 25 ossen per dag kan slachten. Het vleesch wordt nog denzeifden dag in daar voor ingerichte spoorwagens per „grande vitesse" naar Brussel verzonden. Bij de wekelijksche Thee Thomsous ver loting is de prijs 1 25 op Woensdag 14 Aug. 1895 gewonnen: le prijs 110 door den heer 8. Slepper, Öpinhuisplaats, Deventer, de le premie van 2J/o HG. thee den heer W. lvorz, Engestr. Deventer, 2e prijs flü door den heer C. Akker man, Parkstr. Zaandam, de 2e premie van 2yz KG. thee door mej. de wed. K. Nooine, Zaan dam, de 3e prijs f 5 door mej. Philips, ïzen- doornstr. Zutphen. Een viervoudige moord is te Mansfield (Eng. grs. Nottingham) gepleegd. Een 33-jarig arbeider, Wright genaamd, heeft de vrouw bij wie hij woonde, de weduwe Reynolds, en drie kinderen vermoord. De man, die vermoedelijk krankzinnig is, kwam geheel naakt op het politiebureau zijn misdaad bekennen. Hij bad na het plegen Yan den moord brand gesticht in liet vertrek, en het scheelde weinig of Ue oudste zoon der weduwe, die op een bovenkamer sliep, welker deur Wright van buiten met een touw had dichtgebonden, was door den rook gestikt. Het lijk van de vrouw was afschu welijk verminkt. Zekere Anna Rose, te Melton, Sitting- bourne, heeft dezer dagen haar lUUen verjaardag gevierd, gezond en kras en omgeven door 8 kinderen, 55 klein-, 171 achterklein- en 29 achter-achter-kleinkinderen. Als al hare afstamme lingen nog in leven waren, zou zij er een kleine 40U om zich heen gehad hebben. Tot de nieuwste en goedkoopste artikelen zullen weldra houten kleederen betiooreu. Het liout, eerst m stukken gescheurd, en daarna door een chemische behandeling gebleekt en ge droogd kan op verschillende wijzen tot laken en roos iu Clare's hart, de heillooze betoovering, die hem zoo lang gekluisterd hield, week er voor; er had eene worsteling plaats in 's jongelings ge moed, een hevige schok der ziel; dan volgden kalmte en rust. In dien strijd werd de macht van den booze voor altijd verbroken; de kreupele jongeling trad in den cirkel des toover- rings en vvas behouden Clare beminde de dochter van den predikant. In die kleine bloem alleen Jas hij boekdeelen van troost voor zijn arm gewond hart, en was van nu af aan een ander mensch. Maar aau een huwelijk viel niet te denken. Clare vergat niet, dat hij kreupel en wanstaltig was, en geen recht had om te verwachten dat Adrie Wentworth zijne vrouw zou worden. Het is waar, hij beminde haar; maar hij nam voor, die liefde in zelfverloochening te doen bestaan: zij zou alles in alles voor hem zijn, maar hij zou nooit meer voor haar zoeken te wezen dan een broeder en een vriend. En dat voornemen maakte Clare blijde en gelukkig. Adrie was afhankelijk, hij zou onafhankelijk worden; hij kon haar niet alleen tegen gebrek beveiligen, maar zelfs rijk maken. Adrie bad geen andere beschermer dan hare vader; stierf deze, zoo wilde hij haar beschermer en vriend worden. Adrie had weinig gezelschap; hij zou altijd gereed zijn om haren minsten wensch te vervullen. Zoo dacht Clare er over, en men bespeurde aldra, dat hij mer- andere stoffen bewerkt worden. Het neemt ge makkelijk verfstof aan en kan voor zeer lagen prijs verkocht worden. Cijfers, verschaft door de griffiers van eenige Parijsche gevangenissen en meegedeeld door dr. Motet aan de Académie de Alédicine. Hoeveel alcoholisten zijn er op honderd ver oordeelden voor moord? Drie en vijftig. Hoeveel op honderd veroordeelden voor brand stichting? Zeven en vijftig. Hoeveel op honderd veroordeelden voor bede larij en landlooperij Zeventig. Hoeveel op honderd veroordeelden voor slagen, wouden, geweldpleging enz.? Negentig! Verschillende landbouwers in Pruisen, die kuntwest, bevattende chilisalpeter en kalizout, uit strooiden, hebben daarna bloedvergiftiging ge kregen, omdat zij er niet op bedacht waren dat zij kleine wouden hadden aan handen en armen, waar door die stoffen iu het bloed werden opgenomen. I Daar ook in Nederland veel kunstmest wordt gebruikt, kan dit tot waarschuwing strekken. voor eenige dagen heeft in Rusland een zwaar onweer gewoed, waardoor in het gouver nement Pleskau 118 dorpen getroffen werden. De hagelslag vernielde den heeleu oogst; 4U huizen werden door een orkaan vernield. Het ge tal dooden en verongelukten wordt op 30 tot 40 personen geschat. Vliegen van vergulde lijsten te houden. 4 a 5 uien worden in een liter water gekookt en met het sap de lijsten bestreken, welke hier door niets lijden. De vliegen, die een afkeer van die lucht hebben, zullen zich niet meer daarop nederzetten. VARKENSZIEKTE. Men schrijft ons Het is van algemeene bekendheid, dat de vlekziekte bij de varkens zich geregeld kenmerkt door verstopping. Daarom kwam inzender dezes op de gedachte een varken dat 't was ver leden jaar al drie dagen ziek er bij neer lag en alles weigerde, een lavement te zetten, en hij deed dit tweemaal binnen het halfuur met een hoeveelheid pure glycerine, telkens van ruim een vingerhoed. Toen dit ziju uitwerking had gedaan begon hel dier denzeifden dag nog te eten en te drinken, en het is nog een liink varken geworden. Het is zeker een eenvoudig middel, en een middel waarvan men zeggen kan, baat 't niet, 't schaadt met. Glycerine is in elke apotheek te verkrijgen zoowel oon spuitje Veel de inspuiting. Mocht iemand ;t middel toepassen, dan zou het inzender veel genoegen doen in dit blad met den uitslag bekend gemaakt te worden. Mocht die uitslag il meerdere gevallen gunstig zijn, dan zou liet miudol een zegen zijn voor veel arme lieden, die zich zooveel moeite en opofferingen getroosten om hun beestje grqot te krijgen en door deze kiekte al hun hoop ver ijdeld zien. Nog worden de volgende middelen tegen vlekziekte aangegeven le. Een landbouwer in het Noord-Brabantsche meent dat het vooral de vliegen zijn, die de ziekte vau het eene varken op het andere over brengen. Als men de varkens af en toe met petroleum bestrijkt, meent hij, blijven de vliegen weg en wordt daardoor de kans op ziekte be langrijk verminderd. 2e. Zieke dieren wassche men eenige malen met sterk kalkwater af. Na een paar dagen zouden in den regel de beesten hersteld zijn. 3e. Men neemt op eeu emmer water één tiesch kelijk veranderd was. De predikant had nu weinig moeite om hem te overreden tot het lezen der boeken, die hij hem had aanbevolen. Marianne vond hem nu dankbaar voor ieder vriendschaps blijk en elke oplettendheid, die zij hem betoonde; Adrie vond een makker in hem, die haar met achting, oplettendheid en vriendschap bejegende, en geenszins versmaadde bij haar te zitten, als zijn leermeesteres, want hij kon inderdaad veel van haar leeren. Terwijl men Clare's opvoeding verwaarloosde, bad men haar onderwijs gegeven en er waren weinig vakkeu van studie, waarin zij hem niet tot gids kon strekken. Dat was zij hein dan ook, en hij luisterde naar haar als een kindwant hij meende het in ernsthij begreep, dat hij nog iets kon worden; het leven bood hem nog heldere gezichtspunten; hij had een doel, waarvoor hij leefde, een pelgrimstocht, heiliger dan die van broeder Anseimus, te vol brengen. De gebroken pijl werd nu door den zijden draad der liefde aaneengehecht, en, op nieuw ge vederd uit den wiek der liefde, in een nederigen koker tot eene toekomstige vlucht weggelegd. HR was eeu pijl om de lucht te doorklieven, niet ter bloedvergieting, maar om eere, om den louwerkrans te winnen, en bij dat gewin geen enkel hart te wonden, geen enkele haardstede in rouw te dompelen. (Slot volgt.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 2