Advertentiën. Marktberichten. Ingezonden stukken. II u r g e r 1 ij k e Stand. -* - Kcrknieu w s. A. WAGEMAKER. VRUCHTEN TE VELDE, heb je gedaan!" riep hij. „In die kachel lag ons spaargeld De uitdrager snelde naar de woning van den kooper, en hij kwam daar tegelijk aan met de kachel, die hem tot brandkast had gediend. Hij haalde nu voor de oogeu van den verbaasden nieuwen eigenaar een portemonnaie met 500 fr. daaruit; maar de 3000 fr. aan geldstukken, welke daar ook in gelegen hadden, in een geruiten zak doek geknoopt, waren verdwenen. De politie doet onderzoek. De kooper van de kachel wordt niet verdacht, en men acht het waarschijnlijk, dat de zakdoek met goudgeld ge durende het vervoer uit de kachel is gevallen. De scheikundige Francisque Grotte, te Parijs, moet een raiddel tegen longtering gevon den hebben, waarmee hij zeer bevredigende resul taten verkreeg. Er wordt in de bladen nog slechts in algemeene bewoordingen van deze ontdekking gesproken. Maar als er werkelijk een geneesmiddel voor die vreeselijke ziekte gevonden is, zullen wij er spoedig wel meer van hooren. Nu in Engeland een nieuwe postmeester generaal opgetreden is, gaat de Great Eastem- Spoorweg nogmaals beproeven de postroute van "Vlissingen verlegd te krijgen naar Hoek van Holland. De route van Harwich naar het vasteland bracht in het jongste halfjaar 1878 pd. st. minder op dan in hetzelfde halfjaar 1894. De bekende zwemmer Webb is bij een waag stuk, zooals hij er meer ondernam, verongelukt. Hij liet zich te Coeur d'Alène (Ldaho) in een ton meevoeren door een waterval, welke daar van een hoogte van 300 voet in het meer stort, en hij werd daarbij door den geweldigen stroom tegen de rotsen geslingerd en verpletterd. Door het Bestuur van Waterschap Oud- Vosmeer werd aanbesteed het maken van een nol nabij de haven van deze gemeeute en het verhoogen van den aanliggenden zeedijk van den polder Vogelsang over 113 M. lengte. Inge komen de volgende inschrijvings-biljetten Jac. Scheepers te Roosendaal voor f 230.30, P. de Weert te Steenbergen, voor f260.L. Knook te Oud-Vosmeer voor f 44-0.J. L. Eindhout te Oud-Vosmeer voor f450.V. C. P. Bolier te Oud-Vosmeer voor f460.P. J. Elsevier te Nieuw-Vosmeer voor f480.A. den Braber Jz. te St. Philipsland voor f 490. en J. Kempeneers te voor f 550. Aan den laagst en inschrijver is het werk gegund. Het landgoed de Wouwsche plantage, groot 12000 hectaren, is bij finale veiling te Roosendaal verkocht voor f 310.570 en is in Belgische handen overgegaan. LANDBOUW—VEETEELT. Op de Landbouwfeesten te Arnhem, is weder gebleken, dat de firme Boeke Huidekoper in ons land de eerste plaats inneemt, onder hen, die zich toeleggen op het leveren van werktuigen voor de zuivelindustrie en voor boter en kaas- fabrieken. Zij behaalden den éérsten prijs, een gouden medaille, voor de beste roomafscheider met motor, met hunne Laval „Alfa" Separator A II, die 18002100 Liter per uur scherp ontroomt, in concurrentie met de Elensburger Balauce, de Victoria, de Empress, de Russin, Lefeldt en eeu verbeterd systeem Mélotte. Ook behaalde zij den eersten prijs, een verguld zilveren medaille, voor ie beste Handroomafscheider met hunne AlfaB Handseparator, 300 Liter per uur ontrooineude. .1 V ictoria's, 3 Lefeldts, één Burmeister en één Mélotte als boven. Voor de beste verzameling voorwerpen en hulp middelen ter beoordeeling van melk was, als éénige >njs, een zilveren medaille uitgeloofd, die de keurmeesters aan Boeke en Huidekoper toekenden, met het voorstel aan het bestuur om dien prijs te verhoogen tot eene verguld zilveren medaille, met het oog op de bijzondere belaugrijkheid hunner inzending. Voor handkarns werd hun den tweeden prijs toegekend. In Oostelijk Zuid-Beveland wordt thans weder algemeen geklaagd over het vernielen van de kooien door groene rupsen. Er is bijna geen vangen aan, want dag aan dag vertonnen zich andere. Zij vreten voornamelijk het hart der kooien op, terwijl de rups van het koolwitje (witte vlinder) zich meer aan de bladeren vergast. In het zuiden van Gelderland is de bekende aardappelziekte in het loof vrij algemeen uitge broken. Hier en daar worden ook reeds zieke knollen gevonden. Het warme, natte weer der laatste dagen is zeer bevorderlijk aan de ver spreiding der ziekte. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. Door den deurwaarder J. van Elsiicker werden te O.-Vosmeer vruchten te velde verkocht die de volgende teekenende prijzen opbrachten per gemet: 513 roeden vogelzaad f 3.465 roeden ld. f4.114 roeden id. f6.145 •roeden haver f 23.201 roeden id. f 26.145 roeden id. f 30.155 roeden tarwe f 58. 109 roeden mangelpeeën f 8.300 roeden suikerpeeën f30.180 roeden id. f31. 301 roeden wintergerst f31.en 446 roeden haver f27. Door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse werd Woens dag in het openbaar aanbesteed het verhoogen der dijkskruinnen tusschen de dijkpalen 21 en 25, 28 en 38, de Westnol en dijkpaal 69; en het aanbrengen van een binnenberm tusschen de dijk palen 60 en 74, van het boven genoemde cala miteuze waterschap. Hiervoor schreven in de heeren: J. Jonge te Biezelinge voor f 19.340L. Moerland te Stavenisse voor f18.900; O. van Boven te Amsterdam voor f [7.700; L. Brand Dz. te Giessendam voor f 17.042A. van der Meijden Az. voor f 16.300 H. W. Swets voor f 15.856 en C. de Jong Jz. voor f 15.500. De drie laatsten te Hardinxveld. Behoudens goedkeuring van h.h. Ged. Staten is het werk aan den laagsten inschrijver gegund. OPEN BARE GEMEENTERAADSVERGADE RING gehouden te Tholeti op Donderdag 1 Augustus 1895. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige vergadering worden, na voor lezing, goedgekeurd en vastgesteld. B. en W. leggen over het in de laatstgehouden vergadering aangehouden request van C. J. en A. J. Schot tot aankoop van pl. m. 160 M*. gemeentegrond in de wandeling teneinde daarop twee woonhuizen te bouwen. Niemand hiertegen bezwaar hebbende, wordt met alg. st. besloten den ge vraagden grond tegen den gewonen prijs, t 2,per Ml, at te staan, behoudens goedkeuring van hh. Ged. Staten. Ingekomenvan «le hh. Dr. J. van der Burght, C. A. van der Burght en A. Bout bezwaarschrift tegen hunnen aanslag in den hoofdelijken omslag. Deze worden gesteld in handen der commissie tot onderzoek, beslaande uit de hh. BoomWagtho en Christiaanse. Daarna is aan de orde het onderzoek van den ge loofsbrief van het herbenoemd raadslid den heerIV. Wagthowaartoe de voorz. uitnoodigt de hh. van Gorsel, Boom en van Buren. Na zich bereid verklaard te hebben, deze taak op zich te nemen, verwijderen genoemde heeren zich uit de raadzaal. Teruggekeerd op hunne zetels, verzoekt de voorz. den heer Wagtho de zaal te verlaten, waar aan deze gevolg geeft. Alsnu brengt de heer van Gorsel rapport uit en, na de verklaring dat alle stukken in orde zijn bevonden, adviseert hij, mede namens de andere commissieleden, tot toelating, waartoe woidt besloten. De heer Wagtho treedt weer binnen en wordt met dit besluit door den voorz. in kennis ge steld die hem tevens feliciteert met zyue herbenoeming. Vervolgens wordt de gemeente-rekening benevens die van het weezen- en het algemeen armbestuur, allen over het dienstjaar 1894, gesteld in handen eener commissie op rapport, bestaande uit de heeren Boom, Wagtho en Christiaanse. Op voorstel van den voorz. gaat thans de raad in geheime zitting over ter bespreking van reparatie aan den toren en de haven. Na heropening voor het publiek deelt de voorz. mede dat het bestek en de begrooting van de voor genomen reparatie aan den toren tot nader onderzoek is gesteld in handen van de heeren J. W. Wagtho en Al. Christiaansedie zich zullen doen bijstaan duor den deskundige J. Lindhout; en wat de herstelling aan de haven betrelt, dat hiervoor eene commissie tot nader onderzoek is benoemd, bestaande uit de hli. van Stapele, van Buren en Dr. Boom. Bij de rondvraag deelt de heer van Stapele mede dat hij in vergaderingen van B. en W. meermalen ter sprake heelt gebracht het hoogst wenschelijke van de verplaatsing der brandspuit van de kade naar het door de gemeente aangekochte perceel naast de onder- wijzerswoning, en. aangezien de voorz. oordeelde dat de raad hierin eene beslissing moet nemen, brengt hij het thans ter tafel. De heer van Stapele zegt nog dat èn de commissaris van de brandweer èn de brandmeesters zich bij hem herhaaldelijk hebben beklaagd over de ongeschiktheid van de tegenwoordige bewaarplaats der spuit, die onder het stof bedolven is, terwijl de slangen erg droog worden, waardoor voortdurend reparatie noodig is. De voorz. kan zich met deze verplaatsing niet ver eenigen, de heer Wagtho welhet brandspuithuis aan de kade kan dan be.er dienst doen als bewaar plaats van materialen, enz. voor de afsluiting van de coupure benoodigd by hoogen waterstand. Nadat nog eenigen tijd gesproken is over de geringe kosten van onderhoud aan en in het perceel naast de onderwijzerswoning, die toch hoog noodig zijn, zegt de heer van Stapelewant de gemeente mag toch zijne eigendommen niet laten verwaarloozen (waarmee de heer Christiaanse instemt; wordt het voorstel van den heer van Stapele oin de brandspuit van de kade naar de Daleinsche straat te verplaaisen, met 6 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemt da voorz. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de voorz. de vergadering. B. en W. vinden geen termen om in dezen van de verordening at te wijken. Te Bergen op Zoom heeft mengelegenheid genoeg gehad om de benoeming tijdig te doen plaats hebben. Zij stellen daarom voor het (ontslag tegen 1 Oct. te verleenen. Aangen. met alg. stemmen. Van 't Burg. Armbestuur zyn ingezonden ter goed keuring de rekening 1894 en de begrooting 1896. De vz. benoemt tot leden der commissie van onder zoek de heeren Sinke, Van Harmeien en Schipper, dezellden van verleden jaar. Hij doet dit met opzet, omdat dit werk gemakkelijker en beter geschiedt, als de commissie niet elk jaar afwisselt. De benoemden nemen het aan. Nu dienen B. en W. de gemeenterekening in, welke in ontvangst bedraagt f39103,03en in uitgaaf f87376,345, goed slot f 1726,68®. De heeren Spruit, Van Harmeien en Sauer worden door den raad benoemd tot het nazien der gemeente rekening. De heer Spruit, gevraagd of hij de benoeming aanneemt, merkt op, dat hij verleden jaar ook in de commissie gezeten heeft. De vz. acht dit geen bezwaar. Integendeel geeft dit gelegenheid om eenige routine te krijgen. Dit is voor den heer Spruit wel niet noodig, maar de com missie zal zeker van zijne voorlichting partij kunnen trekken. De heer Spruit vindt het wellicht beter, dat dit werk niet in dezelfde handen blijft, maar neemt toch de benoeming aan. De heeren Van Harmeien en Sauer eveneens. Daarna wordt de vergadering gesloten. Vr. Ev. Gem. Ds. Mooi, van Wemeldinge, drie maal op de gewone uren. Toezegging van beroep naar Schore is gedaan aan den heer A. Bechger, voormalig R. C. priester en Dominicaner monnik. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Een voorstander van vooruitgang." Eenigen, mede voorstanders van vooruitgang, doch in leeskunde niet krachtig genoeg om de juiste be doelingen te kunnen vatten van het zeer geestige (7) loflied op den tram in geboorte, verzoeken den inzen der beleeld (desnoods dan maar wat minder geestig) zich wat inccr duidelijk uit te laten, wat meer onom wonden te zeggen wat hij eigenlijk te zeggen heeft. Hij heelt wat te zeggen, dat is zeker, doch men zou het nu ook gaarne wel eens gezegd willen zien, zóó, dat inen het ook begrijpen ban. Daar het hem mogelijk beter gelukken zal in proza dan in poëzie, geven wij hem beleefd in overweging het nu ook met proza eens te probeeren; zoo maar eenvoudigjes weg. Eerst zich lees- en vatbaar leeren uitdrukken en eerst dóarna per Pegasus toertjes gaan doen. Als boven. 3 Aug. 1895. Eieren f 3.— per 100 stuks. BOTER. Tholen: f0,57y2 per */2 K.G. Coöperatieve Roomboterfabriek „Poortvliet" te Poortvlietf 0.60 p. */2 KG. Rotterdam, 29 Juli. Tarwe. Per heet. f4,40 a 6,30 en per 100 kilo f6,80 i 7,75. Roqqe f 4,20 a 4,50. Gerst van f 3,60 tot 4,50 per heet. en van f 6,50 tot 7,30 per 100 kilo. Haver. Per heet. i 1.75 a 3,25 en per 100 kilo in middelbare qual. f 5,25 a 5,50. Koolzaad van den nieuwen oogst werd vertegen woordigd door eenige puik droge partijtjes, vóór den regen gedorschen, die a f 7,50 geplaatst werden. Kanakiezaad f 7,a 8,25. Rotterdam, 29 Juli. Op de veemarkt waren aange voerd 109 vette runderen, 173 vette kalveren, 1005 schapen of lammeren, 794 varkens. Koeien le qual. 68 c., 2e qual. 62 c., 3e qual. 56 c.; ossen le qual. 68 c., 2 qual. 62 c., 3e qual. 54 c.; kalveren le qual. c., 2e qual. 70 c., 3e qual. 60 c., schapen le qual. 64 c., 2e qual. 56 c., varkens le qual. 35 c., 2e qual. 34 c., 3e qual. 33 c. Tholen, 30 Juli. Jarige Zeeuwsche Tarwe 14,25 a 6,30. Haver f 2,a 3,25. Rogge f 4,a 4,50. Wintergerst f2,60 a 3,20. Aardappelen: blauwe f2,80 a 3,witte f 3,a 3,20 per HL. Hooi f 20 a 25 per 1000 Kg. Stroo f8,a 10,per 100 bossen. Zomergerst f2,75 a 3,20 per Hl. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Aan een voorstander van vooruitgang. Is dat armzalige kreupeldicht van verleden week nu het eenige, wat gij in 't belang van den tram kunt voortbrengen V Als 't vast staat, dat de tram in 't belang der gemeente zou zijn, wat ik nog doorniemand heb hooren weerspreken, veel minder weerleggen, als men mag aannemen, dal de tram in een bestaande behoefte zou voorzien, wat velen beweren, dan zou de zaak zeker beter gediend zijn met fouten aan te wijzen (als die er zijn) in de concessie of bij de con cessionarissen, dan door laffe insinuatiën, o. a. den veronderstelden toeleg om een „tramliefhobber" in den raad te brengen, waarvan nieinnnd gehoord heeft. Het komt ons voor, dat een voorstander van voor uitgang zijn goede krachten, als hij die heelt beter kan aanwenden om iets goeds tot stand te brengen dan hier is geschied, en dat het tot stand komen van deu tram een zaak is, die dit ook verdient. K. Gemeente IERSEKE, van 19 Juli tot en met 1 Augustus 1895. Ondertrouwd: Marinis Klap 67 j. wedn. van Maria Vogel en Johanna Larnper 55 j. wed. van Steven Mieras. Jan. Garbrand, Pieter Camphuis 44 j. jra. en Adriana Vogelenzang 39 j. jd. Gehuwd: Jan Hovestadt 20 j. jin. en Maria Ruis- sen 21 j. jd. Geboren: Karei Willem z. van Johannes Snoep en (Jornelia Sandee. Fran^ois Marinus z. van Johannes Nieuwenhuize en Geertruid Nijssen. Maria d. van Pieter Oostdijk en Janna van Stelle. Jacobus Pieter z. van Pieter de Regt en Adriana van Stee. Overleden: Lev. aangegeven kind van Abraham Mieras en Klazina de Ridder. Cornelia 11 j. d. van Jan Wisse en Pieternella Scheele. Jan 7 mud. z. van Cornelis Grim en Jobje Vette. Abraham Adriaan 1 j. z. van Joos Sandee en van Lijdia Barendina Pols. Cornelis van der Bliek 82 j. echtg. van Jannetje Drijgers. Juli. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woeusdag Donderdag Vrijdag 27 28 29 80 31 1 2 Graden C. 19,4 20 19,4 19,2 19 19 19,6 co C-J O OS SS O» O O -t CO «O CS t» «O os Oi O O 00 in N co os eo cc w «O <M >a co 2 «O CS eo -t> CO «O O -f- OS •O CO os O O co sO •O ifS CS co OS os O «O 00 CS t- O" co CS «O c« (N co -f O <M co co -f. •f «O t- Zond. Maand. Dinsd. Wnsd. O O «- CS •V •fl.' lO If> VER GA DERING van den GEMEENTERAAD te lersekevan Maandag 29 Juli des avonds te 5V2 uur. Tegenwoordig 9 leden, voorz. de Burgemeester. De notulen der vorige verg. worden ongewijzigd gearresteerd. Ingekomen zijn kennisgevingen, le. van de heeren M. de Koeijer en J. de Schipper, dat zij hunne be noeming tot leden van 't burgerlijk armbestuur aan nemen. 2e. van de heeren M. van Harmeien, J. Sinke en A. M. Polderman, dat zij hunne benoeming tot raads leden aannemen. 3e. van Ged. St. dat het suppletoir kohier van den H. Omslag is goedgekeurd. Het wordt 5 maanden ter visie gelegd. Nu komt in behandeling het verzoek van inejutTr. A. F. W. van Swieten om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres aan school 2, en zulks tegen 1 Sept. omdat dan op de school waar zij be noemd is de nieuwe cursus begint. RIJ K S P O S T S P A AII B A N K. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli: Ingelegd f 11651,215; terugbetaald f 7476,94. Het aautal, gedurende die maand door dat kantoor uitgegeven boekjes bedraagt 30. RIJKSTELEGRAAF. Verhandelde telegrammen, gedurende de maand Juli 1895. Tholen. verzon ont opgen. en totaal totaal den vangen verder geseind 1895. Juli '94. 117 127 173 417 416 St. Maartensdijk. 86 86 108 280 197 Oud- Vosmeer. 32 48 80 66 Stavenisse. 64 52 116 106 St. Annaland. 40 59 99 125 Heden overleed onze geliefde echtgenoot, vader en behuwd vader, de heer PIETER KODDE, in den ouderdom van 69 jaren en ruim 11 maanden. "VVed. A. KODDEBergers. B. KODDE. C. C. KODDE—Hage. C. KODDE. W. P. C. KODDE—Rahder. St. Aunaland, 27 Juli 1895. Voor de talrijke blijken van belangstelling, zoo van hier als van elders ontvangen bij zijno verkiezing tot Lid van den gemeenteraadbetuigt ondergeteekende zijn hartelijken dank. 6481 Molenvliet hij Tholen2 Aug. 1895. PREDIKBEURTEN. Ne'd. Herv. Kerk te lerseke. Zqndagmorgen half 10 Ds. Callenbacb, des namiddags 2 uur de ouder ling Van der Endt. De familie VAN DER HAVE betuigt bij deze haren dank, naast God, aan den WelEd. Heer P. JANSEN, Arts alhier, voor de gedane operatie, welke spoedig en gunstig is afgeloopen, en tevens voor zijne minzame behandeling. Ook zeggen zij dank aan allen, die hulp en bewijzen van belangstelling getoond hebben. Tholen3 Aug. 1895. 6483 De notaris N. VAN STEENBERGEN, te Tholenzal op Woensdag 7 Augustus 1895, 's avonds 7 uur precies, in de herberg van Nortier, te Poortvlietten verzoeke van C. PL IK WEERT, in het openhaar verkoopen DIVERSE PERCEELEN breeder bij biljetten omschreven. 6479

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 3