Vau onze berichtgevers. «INNENLANI). Herstemmingen voor den Gemeenteraad. Gemengd Nieuw s. liet hoofd, doch Eden begon gedacht door te jakkeren en was weldra achter Cordang. Toen daarop de gang makers (op tandems] op de baan verschenen, stoof Eden zyn voorman voorbij en bleef No. 1. Na eenige rondes, waarbij Jaap Eden een en Cordang twee was, ging de laatste uit de baan onder protest, 't geen hij later evenwel introk. De uitslag was, dat Jaap Eden onder bijna voortdurend gejakker het eerst den al- stand aflegde en wel in ruim 38i/a minuut. De tweede aankomende was Witteveen in 39 min. en 28>/5 sec. de derde aankomende was Doornekarap, die onder weg ■wel is waar was gevallen, doch direct weer zijn fiets had bestegen, en nu den derden prijs in ongeveer 40'/j minuut haalde, Adriaan was vierde in 40 min. 523/5 sec. 's Avonds had in den hoofdingang der fa^ade de prijsuitdeeling plaats. Dinsdag laatstleden had er op Oud-Holland een eigenaardig leest plaats. Door cle regeering van Oud- Holland nl. was de vereeniging Bogiers te Koog- Zaandijk uilgenoodigd, een oud Zaansch bruiloftsfeest op te voeren om daarna in oud costuum wandelingen te maken op de markt en door de straten en langs de grachten. In eigenaardige, kleurrijke kleederdracht verschenen de gasten in 18e eeuwsche costumes en onder de vroolijke toonen van Woll's kapel werden ze aan den hoofdingang van het Rijksmuseum afge haald. Duizenden menschen verzamelden zich op de markt van Oud-Holland om getuige te zijn van deze feestelijke plechtigheid. De Zaanbewoners hadden eer van hunne studies en hun werk. Men hoorde slechts één woord en dat was luf. Den ganschen dag was het zeer druk, recht gezellig, echt Oud-Hollandsch in Oud-Holland. De vroedschap van Oud-Holland denkt er hard over, in het vervolg een waterfeest te geven op de gracht en andere leestelijkheden liggen in het verschiet. Ook het comité der wereldtentoonstelling is bezig aantrekkelijke feesten voor te bereiden. Op den jaardag der Koningin zal een bizonder fraai vuurwerk worden ontstoken, voorts militaire taptoe, etc. etc. In het vervolg zullen er, naar men zegt, kookwedstnjden plaats hebben en menigeen zal er wellicht naar haken, alsdan jurylid te zyn. Ook op de wielerbaan zullen Zaterdag en Zondag a. s. weer groote wedstrijden worden gehouden, voorts zullen gymnastiek- en scherm- concoursen worden georganiseerd, terwijl het midden terrein der wielerbaan geheel in orde is gemaakt lot het houden van bals-champêtre. i L 9. ,$tera Getal kiezers 15-fc. Uitge- Bij de vorige stemming werden candidaten successivelijk 43 eu 29 uitgebracht. SCHERPENISSE. bracht 82 stemmen. Gekozen de heer Q. Hage met 42 steramen. De heer M. Vos verkreeg er 3b. Bij de vorige stemming weiden op beide candidaten successivelijk 26 en 23 stemmen uitgebracht. THOLEN. Getal kiezers 294. Uitgebracht 222 stemmen, waarvan 5 blanco en 1 vau onwaarde. Gekozen de heer A. Wagemaker met 119 stemmen. De heer C. A. H. Wagtho verkreeg er 97. Bij de vorige stemming werden 229 briefjes ingeleverd en verkreeg de heer Wagtho 73, de heer Wagemaker 62 stemmen. beidé den met hunne dames waren aangekomen. Nu De heer Veenstra, van Steenwijk, benoemd tot gemeente-geneesheer te Seherpenisse, heeft deze benoeming aangenomen en zal 15 Augustus a. s. in functie treden. De Rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak van A. J. W., te Ierseke be klaagd van opzettelijke brandstichting, waarvoor tegen hem 10 jsr^u gevangenisstraf was geëischt. t' t 5 jaren gevangenisstraf. Voor het eindexamen aan de hoogere burger school to Gocs o. a. geslaagd de leerling aan die inrichting D. Croïn, van Tholen. lilRLKKE. Bij de herstemming voor den gemeenteraad hebben 234 kiezers hun stem uitge bracht. 7 briefjes waren van onwaarde. De heer J. de Schipper verkreeg 128 en de heer P. Sandee 99 stemmen. Zoo dat de heer J. de Schipper, de candidaat der anti-revolutionairen, gekozen is. De raad bevat nu 3 leden, die tot die partij gerekend worden. Er werd heel wat drukker gestemd dan voor 14 dagen; toen kwamen slechts 201 kiezers op. Te Goes heeft de liberale partij een schitte rende overwinning behaald. Bij de herstemming zijn 3 anti-revolutionaire zittende leden uitge worpen. De meerderheid wordt daardoor weder overwegend liberaal. POORTVLIET. Getal kiezers 143. Uitge bracht 96 stemmen, waarvan 4 van onwaarde. Gekozen de heer W. vau de Vate, (aftredend lid), met 60 stemmen. De heer L. M. Oudesluijs verkreeg er 32. dat men zich bij hen in betere kleeren vertoonen moest. Zij begreep ook, dat de eerste indruk, dien iemand maakt, alles is, en dus wilde zij volstrekt, dat haar man er netjes zou inzien. De geestelijke bezat maar één zwart pak, en zijn vrouwtje wist uit menige mislukte proef, dat er aan ellebogen en knieën, die al te ras kaal waren geworden, geen eer meer te behalen was. Er behoorde dus tijd toe om wat nieuws aan te schaffen, en Mariaiine overreedde haren man die nog altijd in twijfel stond of hij aan de uitnoodiging, wegens den trotsehen toon ervan, al dan niet zou voldoen om nog dien zelf den avond naar het kasteel te schrijven, dat hij over acht dagen komen zou." Daardoor toonde de brave man, die, hoe nederig en vriendelijk ook jegens al de leden zijner gemeenten, toch gevoel van eigenwaarde had, zich genoegzaam onafhankelijk. ST. ANNALAND. De vlekziekte onder de varkens breidt zich in deze gemeente meer en meer uit. 'lot op heden zijn elf gevallen daarvan voorgekomentot nu toe is die ziekte niet kwaad aardig en begonnen enkele aangetaste dieren te herstellen. Op het Hulpkantoor alhier hadden over de maand Juli plaats voor de Rijkspostspaarbank, 19 inlagen tot een bedrag van f 837.20yL 8 terugbetalingen tot een bedrag van f 558.68. Een nieuw boekje werd uitgegeven. IERSEKE. Benoemd tot opper-brandmeester in de plaats van den heer P. Poelman, de heer H. Snijder, gemeente-opzichter, welke die be- noemiug aannam. Mejuffrouw A. M. Contant, onderwijzeres aan school 1, is benoemd te Vierakker (gem. Warnsveld). Zij heeft de benoeming aangenomen. In Juli zijn op het telegraafkantoor alhier behandeld 254 telegrammen, waarvan 124 ver zonden en 130 ontvangen. In de postspaarbank is ingelegd f 1384,18 en teruggenomen f 1241,81, Er zijn 3 nieuwe boekjes uitgereikt. Wegens geringe werkzaamheden aan de oestercultuur iieerscht hier veel gebrek aan werk, zoodat een groot getal flinke mannen leeg loopen. Op initiatief van den burgemeester is eeu com missie gevormd die vrijwillige giften inzamelt om daarmee, zoo mogelijk nuttigen en vrucht- dragenden arbeid te verschaffen. Op den 15 Augustus a.s. zal de nieuw opgerichte handboogschutterij „Claudius Civilis" eeu groot concours geven op den vasten vogel. Op den hoofdvogel wordt uitgeloofd f 30, op ieder der zij vogels f 12,50, op elk der bovenste kallen f 5, en op elk der onderste kallen f 3„ terwijl aan het deelnemend gezelschap dat de meeste schutters vertegenwoordigt nog f 5 ge geven wordt. ST. MAARTENSDIJK. De door Burge meester en Wethouders, in overleg met den Districts-schoolopziener opgemaakte voordracht, voor de betrekking van hoofd der school alhier bestaat uit de heerenle. L. van Rooijen, hoofd der school te Poortvliet, 2e. S. de Graaf, hoofd der school te Sluiskil, 3e. G. Keinpers, hoofd der school te St. Paucras en 4e. W. Carels, hoofd der school te Cortgene. OUD-VOSMEER. Woensdag herdacht Oud- Vosmeers Muziekvereeuigiug haar tienjarig be staan. Des avonds om zes uur trok het feest vierende gezelschap door de gemeente en werd van het „Rechthuis", zooals in den volksmond nog steeds het Gemeentehuis wordt genoemd, door den voorzitter het nieuwe vaandel uitge reikt. Na met dit vaandel nogmaals door het dorp getrokken te zijn, ging men terug naar het Gemeentehuis, waarin ondertusschen de hono raire leden, de raadsleden en verdere genoodig- werd door den voorzitter, met een woord van welkom, de eerewijn aangeboden en op gulle wijze werd den geheelen avond verder door de feestvierende vereeniging wijn geschonken. Na het welkom nam de onder-voorzitter het woord om uit naam van al de leden den directear, tevens voorzitter, den heer E. J. Ampt, een woord van dank te zeggen voor al de belangeloos getrooste moeite in het afgeloopen tienjarig tijd perk, en hem tevens als blijk van achting en waardeering een prachtige barometer en gang lamp aan te bieden. Een en ander werd met een woord van dank aanvaard. Vervolgens werden bij afwisseling in de voorzaal van het Gemeentehuis, zoodat èn binnenzittende gasten, èn buitenstaande belangstellenden er allen van konden genieten, een tiental muziek- en zang nummers teo gehoore gebracht. Het plein vóór het gemeentehuis leverde door de talrijke lam- pious, die tusschen het groen hingen, een eigen aardig effect op. Ongeveer half twaalf keerde men wel voldaan huiswaarts en men scheidde in de overtuiging een prettig, kalm feest te hebben bijgewoond. Moge het velen opwekkeu de vereeniging te steunen. POORTVLIET. In de plaats van den beer J. J. Telchuijs, die wegens hoogen leeftijd voor de sedert jaren door hem vervulde betrekking van ontvanger van het weezen-armbestuur alhier be dankte, is door het gemeentebestuur als zoodanig benoemd de lieer W. J. Boogaart, onderwijzer. THOLEN. Bij gunstig weer zullen „Concordia" en „Tholens zangkoor" zich hedenavond bij af wisseling op de kiosk doen hooreu, ter viering van den jaardag van H. M. de Koningin-Regentes. WIELER-WED STRIJD van Bergen op Zoom naar Tholen (veer). Zondag 4 Augustus zal de VVielrijders-ver- eeuiging Pedale anversuise"te Bergen op Zoom eeu concours houden, waaraan eenige feestelijk heden verbonden zijn. Aan het ons toegezonden programma ontleenen wij het volgende: Na aankomst per stoomtram uit Antwerpen begeven de leden der vereeniging zich naar de Steenbergsche poort, vanwaar ten liy2 uur de wegwedstrijd naar het Thoolsche veer en terug een aanvang neemt. Ten 4y2 uur ringrijden en eierenwedstrijd op de Groote Markt. Het ringrijden bestaat in het vangen van ringen aan een lans onder het rijden; de eieren- wedstrijd in het oprapen vau ledige eieren, eve: eens onder het rijden. aandacht trok door zijn merkwaardig lang goed verzorgde snor. Aan de apenkooi v schuwde de oppasser hen, niet te dicht bij hek te komen omdat een groote aap, onder bijnaam van ,>de geest van Buiksloot" bek niet te vertrouwen is. De heer stoorde zich et daar niet aan, „de geest van Buiksloot' heel stil boven in het hok, met een ge: zoo onnoozel alsof hij de onschuld in per ware. Plotseling echter springt hij als een 1 seinstraal naar beneden, pakt de snor en verdwijnt er mede. Een kreet van ontzetting den heer, de dame valt flauw; een homerisch lach steigt op uit het publiek. „Wil u suor terug hebben, menheer", vroeg de oppas met moeite zijn lachen bedwingende. Maar de heer was verdwenen. En „de g van Buiksloot" peuzelde inet innerlijk genoe de valsche snor op, die zooeven nog de aandi van alle Artis-bezoekers trok. Een jongen van 16 jaar te Tubberg in O., had een rogge-aar in den mond, toen over een sloot sprong, eu door deze bewegi en de daardoor veroorzaakte diepe ademhalii drong de aar naar binnen, en ging door luchtpijp, naar de longen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in< roepen, de arts verwijderde de aar door de ziji en redde aldus den knaap. De Rotterdamsche veemarkt wordt de laat* marktdagen zeer druk door tal van, Belgisi veehandelaren bezocht en goede prijzen k conti worden door hen besteed. Veel rundvee woi door de Belgen op de veemarkt gekocht, d bestemd is als slacht- en fokvee voor Zwitserlai hel koe kat haa nie daa daa doe kac wat dui Pa dei tat sle on Bij de wekelijksche Thee Thomson loting is de prijs f25,op Woensdag 31 J 1895 gewonnen: le prijs f 10 door den heer P. Stain, Lijnbaansgr. 319 Amsterdam, de premie van 2y2 Kg. thee door den heer J. Stain, Lijnbaansgr. 319 Amsterdam, de 2e pr f 10 door den heer Dekker, v. ittersumstr. 59] Zwolle, de 2e premie van 2'/2 Kg. thee door Coöper. Zwolsche wiukelvereeniging Zwolle, It 3e prijs f 5, door den heer Evers, Kanonsd^l E 147, Hoven bij Zutphen. Te Zweeloo (Dr.) waren dezer dagen tw* grasmaaiers aan hun werkonderwijl vondu zij een nest met jonge patrijzen, die loopend trachtten te ontvluchten. Vliegen kouden si nog niet. Negen echter vielen den beiden pe- souen in handen. Zij groeven een vierkant gi en lieten daarin de jonge patrijzen rondloopei N.\ eeuigen tijd streek een ooievaar neer nal~ den kuil: Geen kwaad vermoedende lieten arbeiders den ooievaar zijn gang gaan. Ma:, toen zij na geruimen tijd derwaarts gingei \ar j t :-j "l"j7 bleek hun spoedig, uat langbeen aile negen a: Wedstrijd m het langzaam rijden, afstand 100 AJ. Krijsjes had rerurberd. Ouder het wesrWei Voor elk dezer wndstriidHri y.iin 8 nri^n 1,4.,. u;; De week was om, en Wentworth nam de reis naar het kasteel aan. Genoegen was het niet, dat hij daarbij gevoelde; bij had te veel jaren onder eenvoudige landlieden doorgebracht, en was zulk een vreemdeling in de „groote wereld" geworden, dat hij er tegen opzag, om met een man als de graaf, te spreken. Het was dus niet zonder verlegenheid en on aangenaam voorgevoel, dat hij de kamer van den graaf, dien hij sedert een aantal jaren niet had gezien, binnentrad en tegenover hem stond. Ook was de eerste ontvangst niet geschikt om veel vriendschap voor het vervolg te doen ver wachten. De geestelijke besefte, dat de graaf hem van het hoofd tot de voeten had opgenomen, een vluchtige blik had hem een flauwe krulling in zijn lip laten bespeuren; van den anderen kant werd de lord door Wentworth voorkomen in de gedachte bevestigd, die hij reeds vroeger te zijnen opzichte koesterde, namelijk, dat al de mindere rangen der geestelijkheid maar een gemeen volkje zijn, waarmee men zich in het geheel niet familiaar moet maken. De gravin was van hetzelfde gevoelen als haar echtgenoot; wij be hoeven dus niets in het bijzonder van haar te zeggen. Toen het middagmaal met zijne talrijke ge rechten ten einde was, eu de gravin zich uit de eetzaal had verwijderd, ging Lord Luuan ertoe over om zijnen gast met de reden, waarom hij hem ontboden had, bekend te maken. „Er ie," zeide hij, „eeue voordeelige predi- kantsplaats bij mij open, en de tegenwoordige bedienaar is een stokoud man. Nu had Wentworth wel meer vau die voor deelige plaats hooreu spreken, en het werd hem heel vreemd te moede, toen de graaf die woor den sprak. elk dezer wedstrijden zijn 3 prijzeu uitgeloofd. Ten 8 uur groote optocht door de stad met verlichting a giorno, waaraau al de wielrijders deelnemen. Dit feest zal worden opgeluisterd door de harmonie .Eendracht maakt macht" onder directie van deu heer Stoetzer. Ter gelegenheid van dezen wedstrijd zal des avonds 10 uur ook een extra-tram van Bergen op Zoom naar Tholen vertrekken. Eene uitstekende en goedkoope gelegenheid dus voor heu, die de vaardigheid in het wielrijden van deze Autwerpsche club weoschen te aan schouwen. De Bergsche weg leent zich uitstekend daarvoor. Wandelt men des voorin, tusschen 12 en 2 tot aan Vogeleuzang, dan zal men er het beste gezicht op hebben. Het kunstrijden des middags en de optocht 's avonds zijn, voor wie dit nooit zag, ook de moeite waard, dit uitstapje te doen. Ouder de bezoekers van „Artis" te Am sterdam bevonden zich dezer dagen twee vreem delingen, eeue dame en een heer die ieders „Nu ik heb," vervolgde deze, „een zoon, die het ongeluk heeft gehad kreupel te worden, en ik denk hem in kerkelijke betrekking te doen treden en die predikantsplaats te geven." Arme Wentworth! Zijn avancementsdroom vervloog daar op eens; hij zag in, dat hij nog de oude geestelijke bleef, met een tractementje van 100 pounds. Eene buiging was zijn antwoord op de ver klaring vau den graaf, die nu vroeg, wat er diende verricht te worden om tot dat doel te geraken. „Ik heb mijne redenen," ging hij voort, „om dien knaap niet langer hier te houden. Die parochie ligt ver van hier, dat valt das best voor hem." Op deze ontboezeming waagde de geestelijke een paar woordjes bij zijne buiging te voegen; want zijn beroep was hem zoo dier baar als zijn leven. „Het zal moeilijk wezen, lord, uw verlangen ten nitvoer te brengen; want, naar hetgeen ik omtrent uwen zoon van u hoor, is hij niet ge schikt voor het beroep, dat ge voor hem kiest „Och wat 1' viel de graaf hem in de rede. „Ik heb lange armen. Menigeeu, dien gij voor ongeschikt houdt, krijgt een postje. Laat er maar iets in den weg komen; ;k weet daar raad voor." „Maar de jongman kan naar hetgeen gij mij van hem gezegd hebt, nooit de moei- jelijke plichten waarnemen van zulk een beroep, werkte hij nummer uegeu nog door de keel. In het U. I). leest men het volgende; De chef van politie te Broooklyn, wien klach ten ter oore kwamen over de ruwe wijze, waaroj de politieagenten hunne arrestanten plachten tt behandelen, wilde zich daarover zekerheid ver schaften. Hij verkleedde zich, stelde zich aan al een beschonkene en maakte in zijn „dronkenschap rumoer. Twee politieagenten schoten toe, wierpei hem op den grond en sleepten hem een eind ve: over den grond; daarop sleurden zij hem op dreven hem met vuistslagen in den rug verder naar het politiebureau. Daar werden zij terstom door hun arrestant in arrest gesteld ei ontslagen uit den dienst, terwijl hij proces-verbaa tegen hen opmaakte wegens openbare geweld plegiug eu misbruik vau ambtsbevoegdheid De vrouw vau een uitdrager in de Ru' Belleville te Parijs meeude onlangs, terwijl haa!: man even uit was, goede zaken te hebban gedaan J Zij had een oude kachel verkocht voor 8 francsj aan een klant, die contant betaalde eD het ge kochte meenam. Toen zij haren man bij zijn thuis komst met ingenomenheid vertelde wat zij gedaarj had, werd hij bleek van schrik. „Mensch, als de kerkdienst." „Kom, kom!" hernam de graaf. „Wat hij nog te doen heeft, kan hij door een ander voui loon laten waarnemeu." Hier kleurde Wentworth van misnoegen; want hij dacht zoo geheel anders over de plichten du een geestelijke te vervullen heeft. „Naar mijn geweten, graaf, zeide hij, „moet ik u zeggen, dat uw zoon, als hij geen liefde voor zulke plichten heeft en geen ernstig ver langen om die te vervullen, voor den kerkdienst ongeschikt is." „Ik heb u hier ontboden, Wentworth, om te weten, hoe ik het moet aanleggen om mijn plan uit te voeren, en ge zult me nu pleizier doen, zoo ge mij dat zegt." „Als uw lordschap dan bepaald wil, dat de jonge heer predikant wordt, dient hij tenminste daartoe opgeleid te worden en op eene akademie te studeeren." „Op een akademie studeeren?" riep de graaf.. „Hij moet zich zoo weinig laten zien, zoo weinig gekend en zoo veel vergeten worden, als mogelijk is; dat is mijn intentie. Op eene akademie stu deeren 1 Hebt ge hem al gezien Hier schelde» de graaf en gelastte den binnentredenden kuechf zijn zoon te roepen. {Wordt vervolgd)*

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 2