leelllai, pwijd aai ie klaipi Tan eesterteelt, laiitien, ge Als Premie KAART N°. 527. Zaterdag 3 Augustus 1895. Dertiende jaargang. EN en gedeeltelijk NOORD- en ZUID-BEVELAND, SLECHTS 50 CENTS, J. M. C. POT, EILAND THOLEN Publicatie ii. FEUILLETON. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Th o LEN Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. bieden wij onzen abonné's aan eene zeer nauw keurige, met de uiterste zorg bewerkte, net van het (blad 4 van Holui's kaart van Zeeland). Deze kaart, een afzonderlijk geheel vormende, bevat tót in de kleinste bizondërheden alles wat men kan verlangenDE PERCEELEN VIS- jCHERIJ in de Ooster-Schelde, in de Eendracht, enz., zijn er DUIDELIJK op aangegeven, waar door de kaart onmisbaar is voor BELANGHEB BENDEN bij de OESTER- en MOSSELTEELT. De polders, waterschappen, waterleidingeu, wegen, voetpaden, zelfs hofsteden kan men er op vinden, zoodat ook de LANDBOUWER er het grootste nut en van heeft. De prijs, vroeger f 4.stellen wij, j doch uitsluitend voor onze abonné's op franco per post, omnibus of vrachtrijder 60 cent. NIET-GEABONNEERDEN betalen f 1.50, Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen. Gelet op artikel 219 der gemeentewet; Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven dezer Gemeente, over het jaar 1895 aan den Baad is over gelegd, en die Rekening van den 3 tot en met den 17 Augustus 1895 op do Secretarie der Gemeente, voor een ieder ter inzage zal liggen, alsmede dat tegen betaling der kosten, afschriften van haar kunnen worden verkregen. Tholen, den 2 Augustus 1895. SCFI UTTERIJ. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen maken aan de belanghebbenden bekend, dat de com missie uit het gemeentebestuur, ingevolge art. 15 der wet, belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenen welke tot vrijstelling of uit sluiting van den dienst der schutterij zijn ingebracht, hare eerste gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Maandag den 5 Aug. eerstkomende, tot onderzoek van hen aan wie, of der redenen waarom in het voor gaande jaar voorwaardelijke vrijstelling is verleend. Wordende de belanghebbende personen ten over vloede uitgenoodigd, de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de we1 gevorderd, alsnog voor zoo verre, zulks niet alreeds is geschied, twee dagen te voren ter secretarie alhier o\er te leggen. Terwijl eindelijk den geconcerneerde personen wordt kennelijk gemaakt, dat zij zich stiptelijk op de door de voornoemde commissie daartoe bepaalde tijdstippenvoor dezelve zullen hebben te sisteeren, als zullende degenen welke zulks mochten verzuimen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en, voor zoo verre zij dienstplichtige nommers getrokken hebbende, niet vallen in dc termen van art. 3 a, b, c, l, en w, en art. 4 der wet, bij de schutterij worden ingelijfd, tot zij in een volgend jaar hunne reclames, op voor schreven voet, zullen hebben doen gelden. Kn op dat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afge kondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze ge- meen'e gebruikelijk is. Gedaan te Tholen, den 27 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. J. DE V. VAN NOORDEN, M. G. VAN STAPELE. Wethouder. De Burgemeester der gemeente Tholen, biengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem Men zende slechts postwissel, waarop j ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belas- I tingen ter invordering is verzonden, het kohier van j de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor vermeld„Premie I. en Th. Courant." Vermits er nu niet meer aan te denken was om Clarveaux een pair en beroemrl man te zien worden, begon de trotsche graaf, die zijn kreupelen zoon dikwijls zijdelings had aangezien, te over wegen, wat er met hem zou worden aangevangen. Terwijl hij in de zaal op en neder stapte en de norsche oude schilderijen bekeek, nam zijn af keer van den ongelukkigeu knaap bij ieder beeld toe. „Die verv... jongen bromde de ellendeling tusschen zijne tanden„waarom is hij niet wegge bleven "We hadden genoeg aan Ilugo. Ik wenschte maar dat hij doodgevallen was! En na die vreeselijke woorden te hebben geuit, bleef de vergramde man voor de schilderij van broeder Anselmus, den zachtaardigen vromen monnik, stilstaan. „Aha!" riep hij uit, „daar bedenk ik iets: Clare moet een geestelijke worden. We hebben al eens een priester in de familie gehadhij zal er een worden van uw stand, broeder Anseltnus, al is hij niet zoo knap als gij." En daarop ging de burggraaf de zaal uit. Hoe het aan te leggen, om van zijn armen rais- maakten zoon een priester te maken, dit wist de trotsche graaf zelf niet recht; maar hij dacht nog juist van pas aau Wentworth, die hem zoo veel verplicht was, daar hij zijne voordeelige betrekking aan den graaf te danken had. Hij schreef dus Wentworth een brief, waarin hij hem niet zoo zeer verzocht, als wel vaii hem verlangde, dat hij zich onmiddellijk wegens eene zaak van groot aanbelang op het kasteel zou vervoegen. Die missive kwam op zijn tijd bij Wentworth aande oude brievenbestelster van het dorp bracht hem juist terwijl de goede geestelijke met zijne vrouw en dochter, benevens eene vriendin, aan de theetafel zaten. Het gebeurde maar zelden, dat er zulk een brief met een deftig zegel over den nederigen drempel van onzen geestelijke kwam. Het ge- heele gezelschap toonde dan ook de grootste verbazing toen het groote cachet het wapen der Luuans, door twee nijdig kijkende het dienstjaar 1895/6, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennis geving ran zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten be staan, binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 1 Augustus 1895. De Burgemeester voornoemd, C. J. DE V. VAN NOORDEN. Zaterdag 11. werd achter de sporttribune op het expositieterrein de tentoonstelling van tuinbouw ge opend; 't gebouw zag er sierlijk uit; speciaal voor dezo gelegenheid waren hier en daar vertimmeringen gemaakt, waarop de bloemen en planten amphiteaters- gewijze waren gesteld. Ook een zeer doelmatig buffet was in korten tijd in elkaar gezet en zoo bood deze eigenaardige tentoonstelling een vroolijk aanzien aan. Onder den rijken schat van die bloemen en planten vielen in 't bizonder op, de groote verzamelingen orchideeën van Massangl de Louvrex, van Jules Hije-Leijsen en van Vuijlsteke, (allen afkomstig uit België;, terwijl Florent Pauwels prachtige anthuria's enz. enz. exposeerde. Ook trokken verschillende sierplanten en kokospalmen zeer de aandacht, evenals de begonia's van Schipper uit Amsterdam en het aantal diverse planten van Alderden te Aalsmeer. De fucksia's en geraniums vielen zeer in 't oog onder de prachtige inzendingen van een vakaldeeling van den Roomsch-Katholieken volksbond te Amsterdam, genaamd „Tuiniers en warmoeziersgilde". En tus schen al deze verschheidenheid prijkten ook een keur van wortelen, aardappelen en groenten, terwijl als zeer bizonder de bloementafel van Groenewegen uit Amsterdam, met zijn practische inrichtingen, zeer de aandacht trok. Gedurende eenige dagen tot 1 Augustus werd deze tentoonstelling gehouden, die vele bezoekers trok, zoowel overdag als 's avondsdan was zij electrisch verlicht, 't geen een schitterend effect maakte. In de groote congreszaal in de fa^ade van het hoofdgebouw hadden gedurende de laatste dagen biljartwedstrijden plaats. Er waren 21 deelnemers. Een groot aantal bezoekers woonde dezen wedstrijd bij. De jury bestond uit de heeren Wilden en Wolff, beiden professionals. De uitslag der wedstrijden, waar aan ook eenige buitenlanders deelnamen, was dat Campagne van Amsterdam den eersten, de Crauw van Amsterdam den tweeden, Content van Amsterdam den derden en Crecry uit Amerika den vierden prijs won. De verliezers waren evenals de winners zeer griffioenen gedragen, bevattende zich aan hunnen starenden blik vertoonde. „Het is van onzen graaf/' zei de geestelijke met nadruk; de man kende trouwens ook geen ander lid van het pairschap. „Van den graaf?" herhaalde Marianne, „wij hebben niets van hem gehoord, sinds wij hier wonen." In tusschen. bewaarden Adrie Wentworth en de bezoekster een zedig stilzwijgen, doch bekeken het cachet met gemengde nieuwsgierigheid. De geestelijke las den brief, die zeer beknopt van inhoud was en naar gezegd is, niets inhield dan eene uitnoodiging, veel van een'-bevel hebbende, om zich op het kasteel te vervoegen. Na lectuur der missive reikte hij den brief aan zijne vrouw over en maakte dochter en vriendin met den inhoud bekend. Dij wist niet of hij wel gaan zou; want, schoon er mogelijk heid was, dat de graaf hem een voordeeliger predikantsplaats wilde aanbieden, hetgeen den on- beleefden stijl van het briefje zou vergoeden, streed die stijl hem toch zoo tegen de borst, dat bij in beraad stond om gehoorzaamheid aan het bevel te weigeren. Zijne vrouw dacht na over de vrij sobere garde- voldaan over het Wilden's biljart op deze soort namelijk hadden de wedstrijden plaats. Zaterdag 11. trad de Oud-Hollandscbe kapel onder leiding van den heer Wolff voor de honderdste inaal op. De heer Wolff had ter eere van dat feit een specialen marsch gecomponeerd en droeg dien marsch op aan de vroedschap van Oud-Holland. Door den burge meester werd den jubilaris namens de Vroedschap van Oud-Holland een maatstok met zilveren beslag aangeboden. Ook hadden dien dag op de wielerbaan de uitge schreven wedstrijden plaatsde tribunes en de beide rangen waren goed bezet. Tot de voornaamste wedstrijden behoorde die van meet over een afstand van 2 Engelsche mijlen (pl.ra. 3220 M.) om het Eagle Sport Chocolate Schild, een voorwerp van zilver ter waarde van 300 gulden en uitgeloofd door de stoomchocolade- en cacaofabriek „de Arendte Scheveningen. 0:n dit schild zal dit jaar 5 keeren worden gereden over afstanden van 1, 2, 3, i en 5 Engelsche mijlen, terwijl definitieve winner wordt, hij die, nadat er 5 maal om is gekampt, het meest aantal keeren heeft gewonnen. Dit jaar werd er reeds voor den 2en keer om geredenden eersten keer was Jaap Eden winner. Iu dtze race kwamen uitEden, v. Leeuwen, Doornekamp, Beisenherz, Wiemann en Lange veld. v. Leeuwen viel na eenige rondes reeds af, terwijl de anderen bij elkaar bleven, tot ongeveer op 600 M. van het eindpunt Eden ontzettend begon te spurten, en onder luid hoerah van het publiek door bleef jakkeren tot hij als No. 1 arriveerde in ruim 5 minuten. Jaap Eden heelt dus reeds de eerste twee ritten der vijf races gewonnen. Ook de overige wedstrijden over banen van 2000, 3000, 5000 M. gaven menige krachtige spurt te aan schouwen, waarbij het talrijk opgekomen publiek meermalen uitbundige toejuichingen gaf. Bij den gehouden wedstrijd over eene baan van 10000 M. kwamen 14 deelnemers op de baan. De eerste prijs werd gereden door Jaap Eden in ruim 17 minuten, de tweede door Radomaker in ruim 18 minuten en de derde door Beisenherz in ruim 18 min. Ook Zondag 2S Juli hadden er op de wielerbaan weder wedstrijden plaats, 'n Talrijk publiek bezette de tribunes in de verschillende rangen. Velen waren voornamelijk opgekomen om ooggetuige te zijn van den wedstrijd over een baan van 25 K.M. Cordang uit Maastricht, die laatst op deze wielerbaan de eerst- aankomende was in ruim 2'/a uur (afstand 100 K.M.) en toen recordhouder werd over dezen alstand, zou meedingen, terwijl nevens eenige andere bekwame rijders ook Jaap Eden zich had ingeschreven, 't Be langwekkende in deze race was, dat van gangmakers zou worden gebruik gemaakt. Toen het schot klonk, stoven de kampers de baan over met Cordang aan robe baars echtgenoots, en hoe ze hem in zoo korten tijd netjes genoeg zou kunnen opknappen, om bij den graaf te verschijnen. Wentworth had als geestelijke twee dorpen te be dienen, en de afstand tusschen de twee dorps kerken bedroeg niet minder dan anderhalf uur gaans, hetgeen 's winters geen aangename wan deling was. Voor 100 pounds 's jaars moest de geestelijke die twee parochiën waarnemen, daarbij voor doctor, advokaat, en ook vaak voor onder wijzer dienen, oude lieden aan een warme deken tegen de koude helpen, zieken en zwakken met een iiesch portwijn verkwikken, en meermalen een stuk brood aan den hongerigen bedelaar reiken. We kunnen dus wel begrijpen waarom Mari anne, bij die uit uitnoodiging van haren echt genoot naar het adelijk kasteel, in verlegenheid zat. Wegens het geringe inkomen der vereenigde gemeenten en de zorg van Wentworth, om iets voor zijne familie over le leggen, was het ge heel niet zoo met zijne garde-robe gesteld, als zijne vrouw wel wenschte; want al kwam de geestelijke ook proper en zelfs deftig voor den dag in het oog der armen, Marianne kende de manie ren der „groote lui" te goed, om niet te weten,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 1