BINNENLAND. Van onze berichtgevers. i Na een woord van verwelkoming van den Voor zitter, leevt de Secretary de notulen van de verga dering van den Sen November 1894. Deze worden zonder opmerkingen goedgekeurd. Naar aanleiding van de ingekomen stukken, be trekking hebbende op de stichting eener coöperatieve beetwortel-suikerfabriek, deelt de Voorzitter mede, dat in December des vorigen jaars eene blijvende Commissie benoemd is van 15 leden, welke zich gesplitst heeft in drie afdeelingen: eene voor de regeling van het technisch gedeelte, eene tweede tot regeling der geldzaken, terwijl de derde zich belast heetl met het samenstellen der voorwaarden, waarop men deelgenoot dsr coöperatie kan worden. Deze Commissie en hare afdeelingen zijn ijverig werkzaam geweest om het beoogde doel te bereiken en ofschoon er besloten is aan deze zaak geen verdere ruchtbaar heid te geven, vóór zij haar beslag heeft gekregen, is het den Voorzitter een genoegen te kunnen ver klaren, dat ondanks de lage suikerprijzen en ondanks de onzekerheid omtrent de wetgeving op dit gebied de bemoeiingen der Commissie tot geene onbevredi gende uitkomsten hebben geleidde kansen om in een korter of langer tijdsverloop te slagen slaan niet ongunstig. De directeur van den Wilhelminapolder heeft zich in 'l najaar van 1894 bij het Hoofdbestuur der Mij beklaagd, dat de directies van sommige spoorweg maatschappijen zich niet genoeg gelegen lieten liggen aan 't schoonmaken en desinfecteercn van waggons, waarin vee vervoerd werd. Naar aanleiding dier klacht heeft het uitvoerend deel zich gewend aan de besturen van de M'j. tot exploitatie van Staatsspoorwegenvan de Hotlandsc/ie IJzeren Spoortcegmv en van de Ned. Centraal Spoor- icegin'j, welke directies, nalatigheid ondanks de ge geven voorschriften mogelijk achtende, eene juiste opgave der voorgevallen Iciten verzochten. Aan dien heer is nadere opgave gevraagd in een schryven van den algem. Secr. dd. 4 Dec. 1894 No. 317. Tot hiertoe is daarop echter geen antwoord ontvangen, zoodat ook aan gen. maatschappijen geene nadere inlichtingen konden verstrekt worden, wat voor bet Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur niet alleen minder aangenaam is, maar bovendien al licht aanleiding kan geven, dat in 't vervolg van gegronde klachten geene notitie meer zou genomen worden. Besloten werd om aan H.H. Gedeputeerde Staten van Zeeland aan te vragen de keuring van hengsten verplichtend te stellen en de redenen van afkeuring bekend te maken, zonder het gebruik van afgekeurde hengsten te verbieden. Door de Mij is vroeger aan Z.Exc. den minister van B. Z. gevraagd om eene subsidie voor de inrich ting van een ambulanten cursus voor hoefbeslag. Blijkens een schrijven van den heer Th. G. van Ryasel, districtsveearts, zou de regeering geneigd zyn eene subsidie van 1 270,te verleenen voor de inrichting van een cursus in een gemeente, die ge makkelijk uit alle deelen van Zeeland bereikbaar moet zyn. Verder zou dan 1 200,van de bijdrage strekken tot belooning van een veearts, belast met de lessen if) de theorie en f 70,voor een gediplo meerd boefsmid. Deze zonderlinge vèrdeelinjf der subsidie daargelaten, maakt de eigenaardige ligging van Zeeland onmogelijk, zoodanige gemeente aan te w-yzen, waarom besloten werd, zich grondende op het rapport, dat in Aug. 1892 door der zake kundige personen is uitgebracht, zich op nieuw tot genoemden minister te wenden eu Z.Exc. er op te wijzen, dat eene subsidie van f270,voor deze provincie niet baat en hem te verzoeken die subsidie te verboogen tot I 700,Aan de provincie zal eene evengroote bijdrage worden gevraagd. Met deze f 1400,zullen cursussen geopend kunnen worden in eene gemeente in ieder van acht afdeelingen der Maatschappij. De kosten van yzer, vuur, lokaalhuur blijven voor de afdeelingen i afdeelingen, die leze kosten niet kunnen dragen, zullen ondersteund worden door de maat schappij, die tevens zal voorzien in alles, wat noodig is voor aanschouwelijk onderwysplaten, praepa- raten, enz. Naar aanleiding van eene bespreking over de heffing van graanrechten, in eene vergadering van de afdeeling Zierikzee, heeft een der daar tegenwoordige laden zich ongunstig uitgelaten over de houding van het Hoofdbestuur der Mij. als hebbende dit geene pogingen aangewend otn de motie Dobbelinan by hare behandeling in de 2e Kamer te steunen. Het uitvoerend deel van het Hoofdbestuur, dat de adressen om schaal- of inkomende rechten, die van vier afdeelingen zyn uitgegaan, doorgezonden heelt nan H. M. de Koningin-Begentes met opmerking, dat dit bestuur zich omtrent deze zaak nog niet een geopend venster kwam de lekkere lucht van versch gebakken brood ons tegen, en toen ik naar boven keek, zag ik twee engelen ons een goud bordje voor houden. Uit het venster drong een flauwe lichtstraal in de straat. „Geen stap doe ik verder!" zeide ik en tikte tegen de ruiten van het gesloten venster. Ook de auderen leun den op hunne wandelstokken, de dingen af wachtende die komen zouden. Een oogenblik later werd het raatn opeugeslageu en een man met een linnen muts op en met goedaardige, nog wat slaperige oogeu stak het hoofd uaar buiten en keek ons eerst naar de rij af eenigszins verbaasd aan. Toen zeide bij„Zoo, meneeren, gij zijt al vroeg op hel pad. „Ja, baas, wij zijn al van Stuttgart gekomen." „Sakkerloot, al zoo 'n eind, da's wel, hoor!" „Zeker, dat is 't, maar zeg eens, zijn de brood en al gaar? Wij hebben honger." „Nog niet krek, meneeren, maar toch gauw; Weest echter zoo goed en komt binnen." Spoedig was de huisdeur geopend eu wij traden eene groote kamer binnen, waarachter wij den pven opmerkten. Een heerlijke geur stroomde had uilgesproken, heeft eene dadelijke beslissing dienaangaande minder noodig geacht omdat de mutie- Dobbelman niet vijandig gesteld was tegenover de regeering, eu waar dezu zich bij haar optreden beslist verklaard had tegen bescherming, zou hei aannemen ol verwerpen der motie ongetwyleld zonder eenjgen verderen invloed gebleven zijn op den bestaanden toestand. Intusichcn ware het wel zoo fair geweest van den spreker, in de vergadering te Zierikr.ee, indien hy bij het later schriftelijk behandelen dezer zaak de leden van het Hoofdbestuur door toezending van de beschuldiging ook in staat gesteld had zich op tijd te verdedigen. Bezing wordt gegeven van een zeer gunstig verslag van do Commissie van Toezicht op den winter-laud- bouwcursus ie ltilland-Bath aangaande die inrichting, terwijl besloten werd, haar indien zulks noodig was. 't volgend jaar weder eene subsidie te verleenen van f 50, Tol derden afgevaardigde naar het J.andbouw-Comiló, wegens toenemend ledental, werd gekozen de heer B. G. van der Have, vice-voorzitter der My; tot 2e plaatsvervanger de heer M. 0. Mulock Houwer te Zierikzee. De pogingen, aangewend bij de Hooge Begeering om subsidie te verkrijgen voor stierenkeuringen op den voet, zooals die verleend wordt voor paarden- keuringen, zullen van wege de My ondersteund worden. De rekening over 1894 wordt medegedeeld. Zij sloot in ontvangst met fö714,6o in uitgave met - 5062,39' gevende een batig slot van f 652,20', De definitieve vaststelling heeft plaats op de alge- ineeue vergadering te Zierikzee, welke dit jaar ge houden zal worden den 27en Juni e.k. Op die vergadering zal de heer Bochussen uitge- nuodigd worden te spreken over het Binietallisme terwijl aldaar nog gesproken zal worden over de geschiedenis der Schaalreckten en over Tiendheffing. Nadat onder meer uitgemaakt was, dat hengsten- vereenigingeu, om te kunnen inzenden op eene ten toonstelling, lid der My moeten zyn, werd de ver gadering ua omvruag gesloten. H. C. J. HKNNKyUIN, Voorzitter. G. A. VOBSTEBMAN VAN OYKN, Secretaris. Aan het Programma van de algemeene ver gadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, te houden te Zierikzee op Woensdag 26 Juni, eu van de ten toonstelling van paarden, rundvee, enz., dp Donderdag '11 J unia.s., outleeuen wij het volgeude: Woensdag 26 Juni, voorin. 10 uur: Alge- tneeue vergadering in de Concertzaal, waar o.tn. de volgende onderwerpen zullen besproken worden: 1. Bimetallisme. In te leiden doorJür. W, E. Eochusseu. 2. De tieudkeffing. Des namiddags ten half twee: Rijtoer uange- bodeu door de leden der Afdeeling Zienkzet» \t huffnè mede-Jeden buiten de Afdeeiiug woonutiii- tig. Kaarten daarvoor zijn vóór den aanviifig der Algeraeene Vergadering verkrijgbaar bij tién beer M. C. Mulock Houwer, Secretaris der Aid. Des avonds ten acht ure: Concert door het Harmonie-Gezelschap „Kunst en Eer", in de Sociëteit Parklust, ouder leiding van den heer S. Klimmerboom. Donderdag 27 JuniTentoonstelling van Paar den, Rundvee, Schapen, Varkens enz., van des voormiddag elf tot des namiddags vier ure, toe gankelijk voor de leden met ééne dame (op ver toon van diploma) en van des middags twaalf ure af, ook voor niet-leden, tegeu betaling van 25 cent per persoon. Des namiddags van twee tot vier ure: Muziek uitvoering op het tentoonstellingsterrein door de Stafmuziek van het Je Regiment Infanterie, onder leiding van den heer N. A. Bouwman. Des namiddags ten half zes ure: Gemeen schappelijke maaltijd in het „Hotel van Oppen", waarvoor kaarten tegen f 2,5(1 per couveri (met inbegrip van een halve liesch wijn) te bekomen zijn vóór of uiterlijk op if oensdag 26 Juni, bij den Secretaris der Afdeeling. Des avonds ten acht ure, in de Sociëteit l arklust inet omliggend terreinConcert door de Stafmuziek van het 3e Regiment Infanterie, ons tegen en in afwachting van de brooden die weldra komen zouden, namen wij plaats op de houten banken, die om eene ruwe tafel langs deu muur waren aangebracht. De bakker liep maar al tusschen ons en den oven been en weer, maar weldra schudde hij uit zijn witten boezelaar eeltige broodjes voor ons op tafel en schoof een groot houten zoutvat in onze nabijheid. Ha, wat ons die in zout gedoopte broodjes lekker smaakten, en hoe wij ze, alsof wij goochelaars waren, plot seling deden verdwijnen. Max hield ons dapper mee, en zijne geelbleeke wangen werden rood van het warme brood. Nog eens moest de baas eelt nieuwen toevoer uit den oven doen aanruk ken en bleef toen aan tie tafel staan om ons eten met een vergenoegden blik gade te slaan. „Waarde meester" zeide Erans, toen wij allen verzadigd waren, terwijl hij hem onder het schoon maken van zijn knevel, met een vriendelijken blik aankeek„gij weet uiot wat ondankbare kerels er tot je gilde behooren, zelfs al slaat men voor hen duizend torren dood, gij echter hebt de vroege gasten als een vader opgenomen; daarvoor zal je ook een buitengewoon bewijs van onze onder leiding van den heer N. A. Bouwman. Ten 91 2 ure van den dag der Tentoonstelling Vergadering van de Afdeeling „Zeeland" van het Nederlandsch Paardenstamboek", in het lokaal der Sociëteit „Landbouw en Handel." Do algemeene bepalingen betreffende de ten toonstelling zijn omschreven op bladz. 88 van den almauak der Maatschappij voor 1895. Een ieder, die aan voornoemde tentoonstelling wenscht deel te nemen, en omtrent een en ander inlichtingeu verlangt, wende zich tot den heer M. C. Mulock Houwer, Secretaris der Afdeeling Zierikzee, bij wien fortnuiiereu tot aangifte op aanvraag verkrijgbaar zijn. Zaterdag 15 Juni wordt tie lijst der aangiften voor de Tentoonstelling gesloten. Op liet terrein der Tentoonstelling zal des morgeus eene keuring gehouden worden van wege de Afdeeling „Zeeland" van het Neder- laudsch Paardenstamboek. Aangiften daarvoor gelieve men tijdig in te zenden aan den Secretaris der Afdeeling Zeeland van het N. P. S., deu heer C. A. H. Wagtho te Tholea. Door de welwillende beschikkingen der Direc- tiën van verschillende Stoom boot-.Maatschappij en in Zeeland is vermindering of vrijdom van vracht toegestaan voor het vervoer van ia te zenden Vee eu Werktuigeu naar eu van de Tentoon stelling. Inlichtingen geeft de Secretaris der Afd. De ledeu worden beleefd herinnerd aan het medebrengen van hun bewijs van lidmaatschap, hetwelk tot het erlangen van toegang telkeus kan worden opgevraagd. In het oostelijk deel van het eilaud Elakkee circuleert een adres aau deu Minister van Water staat, waarin de onderteekeuaars, allen bewoners van genoemd eiland en üoedereede, te kennen geven dat zij voortdurend met belangstelling de plannen gevolgd hebben van het train coinité tot het verkrijgen van een stoomtram Brouwers havenZierikzeeSt. PhilipslaudSteenbergen. Bij de verwezenlijking vau die plannen is, zoo beweren zij, bet belang van het oostelijk deel van huu eiland betrokken, omdat aan deu zuidkant geen enkele gelegenheid bestaat om verbinding met het spoorwegnet te verkrijgen en die verbinding met geriuge iniddelen(?) tot stand te brengen is, wanneer bovengenoemde tramweg is aangelegd; immers de stoomboot die reizigers en goederen van Zijpe naar St. Philipsland en terug zal vervoeren, kan zonder groote verhoo- ging van kosten(?) gebezigd worden om geregeld geuieeuschap met deu zuidkant van Overiiakkee en Goedereede te onderhouden. üm die redenen verzoeken zij Z.Ex. om de plannen van het tram-comité Schouwen-Duiveland krachtig te steunen. Komt die enorm dure tramlijn tot stand, welke o. i. nooit rendeeren kan en door velen als onmogelijk beschouwd wordt, dan zullen, bij inwilliging van het verzoek uit Elakkee, de kosten nog liooger worden. Men denke nu hierbij tegelijk aan het eenvoudige verzoek, indertijd tot de Staten van Zeeland gericht, om de stoom boot MiddelburgZierikzee v. v., zoo belangrijk door de proviucie gesteund, in hare route geregeld of slechts enkele reizeu Siaveuisse aau te doen en welk verzoek, hoe eenvoudig ook, nog niet eens kon worden ingewilligd. Men schijnt dus niets onbeproefd te laten, om deze voor de provinciale kas dure, :oogenaamd versnelde gemeenschap te verwezenlijken. In de Staatscourant zijn opgenomen de statuten van de coöperatieve roomboterfabriek „de Koe" te Stavenisse. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 4-000, hetwelk wordt verkregen door eene geldleening, rentende hoogstens 4 pCt. 's jaars. Tot ledeu van het bestuur zijn gekozen de heeren H. J. Dorst, voorzitter, M. C. Steendijk, dankbaarheid gebracht worden. Wij behooren namelijk tot het steeds zeldzamer voorkomende ras van reizende zangersTegelijk greep hij in zijn binnenzak en deelde weder de partijen uit, toen bewoog hij de hand: „éen, twee!" en nogmaals weerklonk het: „dropjes van dauw!" De bakker vouwde onder ons zingen de handen over den buik en gaf eindelijk met zijn hoofd de maat aan. „Mooi, heel mooi 1" zeide hij eindelijk, „alleen de tenor" en hij keek ons met een bescheiden, sluwen blik aan, „de tenor is nog een weinig zwak 1" Max, want hij was de tenor, streek zijn don ker haar wat naar achteren eu zeide, „dat moet men zoo spinnewebachtig zingen, als het niet uit elkaar zal vallen." „Goed gebruld, leeuw," mompelde Erans. „Nou ja," zeide de bakker, „de heeren weten er meer van dan ik, en mooi is 't geweest, dat boud ik vol 1 We hebben hier ook eene zmg- vereeniging, maar die is 's zomers menigmaal weg, begrijp je, als er zoo hier of daar een feest is. Ik ben er ook bij, omdat ik voor tochten de brooden en de hoorntjes lever!" vice-voorzitter en L. G. Tuvnmau, secretaris- penningmeester. Tot ooraraissarissen zijn benoemd de heeren B. M. Suurland, E. Geluk, J. Droogendijk en A. C. van Zorge. Zij hebben zitting voor den tijd van drie jaren, doch zijn terstond herkiesbaar; zij treden af met ultimo December volgens op te maken rooster. IERSEKE. Aan de hoogste bieders der mosselperceelen no. 560 tot 5'Jl, die het aanbod eener 3-jarige pacht hebben geweigerd, is nu een 6-jarige pacht aangeboden. Ook aan de enkelen, die de 3-jarige hadden aangenomen. V oensdag hield de oester-vereeniging „Goede erwachting" hare gewone jaarvergade ring. Daarin deed de secretaris-penningmeester rekening en verantwoording welke na onderzoek werd goedgekeurd. Ontvangen was f 1157,09 en uitgegeven f 960,865, zoodat er een voordeelig saldo was van f 196,225. Daar er in het nu begonuen boekjaar niet meer dan bij hooge noodzakelijkheid zal gecon tribueerd worden, werd de bode ontslagen en bet salaris van den secretaris-penningmeester van 40 tot f 25 verlaagd. Daarentegen werd het presentiegeld van het bestuur van 10,50 tot 17,50 verhoogd en aan den commissaris Gebraad voor bewezen buitengewone diensten en betoonden ijver eene gratificatie van f 50 toegekend. De, heer Cupéry nam zijn ontslag als secretaris en penningmeester. In zijne plaats werd benoemd de heer M. de Korte. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuurs leden J. Gebraad, D. Vogel en E. van der Endt werden met bijna algem. stemmen herkozen en namen deze benoeming aan. De verkiezing van een vice-voorzitter in de plaats van het tot secretaris-penningmeester be noemde bestuurslid M. de Korte moest om ver schillende redenen uitgesteld worden. Onder de mededeelingen van het bestuur was de voornaamste, dat het zaaigtmd, uitgezonderd het grootste tleel ran het rijksdaaldersgoed, is uitgezaaid. Over den verkoop van het rijks daaldersgoed wordt onderhandeld. Er waren 30 aandeelhouders in de vergadering tegenwoordig. Voor de vacante onderwijzersplaats aan school 2, salaris f 550, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Hieruit zou men mogen opmaken, dat het gebrek aan ouderwijzers, ondanks de pas gehouden examens nog niet is geweken. Door het Dag. Bestuur is deze week aau- besteed 1. Het graven en maken van een kelder in de onderwijzerswoning van school no. I. Inge schreven door E. Laban voor f 197, W. Goeman voor f 205 en A. Marteijn voor f 183. 2. Het verven en behangen van eene kamer en dm achtergevel in de onderwijzerswouing van school no. 1. Ingeschreven door J. v. Willigen voor f 26,71, J. v. d. Jlepe voor f 17,40, J. Kramer voor f 17,en A. Risseeuw voor f 10,75. 3. Het verven en behangen van eene kamer in de onderwijzerswoning van school no. 2. Ingeschreven door J. v. d. Repe voor f27, A. Risseeuw voor f 20,30 en J. Kramer voor f 18. Aan de laagste inschrijvers sijn de werken gegund. De inhuldiging van den nieuwen Burge meester blijft bepaald op Zaterdag 18 Mei. ST. MAARTENSDIJK, 9 Mei. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 41 stuks rundvee en 40 biggen. De handel was middelmatig, terwijl besteed werd voor: jaarlingen f60f65, 2-jarige vaar zen en ossen fllOf120, 3-jarige vaarzen en ossen, en kalfkoeien niet aanwezig, kalfvaarzen f140f150, vare koeien f90—f120, biggen f4—f7. Een guitige glimlach vloog over het aardige gezicht van onzen dirigent. „Nu, meester, wij moeten verder, maar eerst willen wij ons brood nog betalen De goede man weerde dit voorstel met beide handen af: „geen penning, het is alles in orde, en ik dank je allen wel voor den mooien morgen groet!" Daarmede geleidde hij ons naar de deur. „Een beste, oude kerel," zeide Erans, toen wij weer op straat stonden„het ontbijt hebben wij met ons zingen verdiend, maar hoe krijgen wij nu onze koffie? De geredde zes zijn daartoe niet voldoende." Dit gaf aanleiding tot vele overleggingen; ik stelde voor om naar huis te gaan, maar werd overstemd. Max trok zijn horloge uit. „Noordsche zevenslapers!" zeide bij, en wees uaar het oosten, „zie eens hoe de zon prachtig aan den hemel danst. In het eerste dorp waar wij nu komeu heb ik een oud vriend, dat wil zeggen een bierhuis- houder, die mij iu het voorjaar eeu eind op zijn wagen medenam en mij vervolgens op een borrel tracteerde; laat ons beproeven of wij daar voor onze koffiie kunnen zingen!" [Wordt vervolgd)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 2