geen parapluie?" zeide hij vriendelijk, terwijl hij op mij toetrad; „waar woont gij? ik zal u thuis brengen." B 1 N i\ E N L A N D. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IFordt vervolgd.) Nicolaaszoon eenige goederen voor haar tot ves tiging eener „eeuwige" jaargetijde en bij de opening van het testament van A. P. Foxen, bleek, dat ook van diens nalatenschap haar onderscheidene eigendommen waren toegewezen. In 1490 had dezelfde Bisschop David van Bourgondië, P. Knoppers benoemd tot ltegent van St. Jacobs-Alhaar, dat bij den dood van Catharina Knoppers, in 1527, nog werd begif tigd met eene huizing in den Heer-Boudewijns- polder. Zeven jaar later, in 1497, stichtte de Geestelijkheid een vicarie tot onderhoud van twee schoolmeesters en tot aanstelling van twintig habitaten of officianten, 't geen Bisschop Prederik van Baden met zijne goedkeuring bekrachtigde, en thans bij ons overzicht, onderhandelt M. C. Dijkgrave met den Deken van het Kapittel, M. Barnaertsz over de overdracht van zijne geheele hofstede aan de Kerk! (1) Maar tot de verwoesting terugkeerende, niet alleen het gebied van Reymerswale heeft ont zaglijke schade geleden, 't is inzonderheid de uitgestrekte omgeving, die op deerlijke wijze door den geweldigen storm getroffen is. Wel had de Keizer nog vergunning verleend tot herbe dijking van den polder Machole; wel had deze Vorst de voordeelen in het deswege verleende „octrooi" later nog aanzienlijk uitgebreid; wel had hij eindelijk alle geïnteresseerden in de verdronken gronden tot het plegen vau gemeen schappelijk overleg aangespoord, het opbrengen van dijkgeschot gelast, het steken van grond uit de meeste schorren toegestaan, de loonen van rijswerkers geregeld, doch alles te vergeefs: de zee heeft haar prooi behouden; de onderge- vloeide landen worden alsnog door de zoute wateren bedekt. Een aanzienlijk gedeelte van Zuid-Beveland is ondanks alle aangewende po gingen tot herbedijking, verloren. De staande gebleven torens en kerken van vele verongelukte dorpen steken hunne verweerde spitsen of gebroken daken eenzaam boven de woelige wateren uit. Hunne sterke muren zijn in den barren winter zelfs nog bestand de hevigste kruiingen van het ijs te wederstaan. Maar uit de sombere, spookachtige holten, tussclien die naakte en steeds druipende wanden, is alle leven geweken. Zelfs de kerk- of torenkauw heeft hare voormalige schuilplaats in de hooge stelling-openingen van die zware gebouwen ver laten, en over alles heerscht thans de geheim zinnige stilte van het graf. De omgekantelde mureu der vervallen woonsteden zijn met wier begroeidde altaren liggen onder de ingestorte kerkgewelven verbrijzeldvele graven zijn door de woeling van h«t water ouder net zand ge schuurd, van andere is de grond, die ze bedekte, verdwenen. Verwoest is het bekoorlijke woud, verwoest ook al wat kunst en vlijt daarin had bijeengebracht. Voorbij is de zang en het ge jubel der menschen, voorbij de zang der vogels, die bij «le aankomende verwoesting ijlings en met schrik de bosschen ontvluchtten en thans in de enkele schrale twijgen geenerlei beschutting meer komen zoeken. De natte boomstronken langs de hofsteden en de wegen staan als in rouwmantels gehuld; de wegen zelf, meestal in oorspronkelijke geulen aangelegd, zijn uitgegroefd of weder in diepe waterwegen herschapen. Alles is veranderd. Veel heeft plaats gemaakt voor andere toestanden, die blijvend zullen zijn, want ook de verdwenen nijverheid zal hier niet meer ontwaken uit haar doodslaap, waarin zij sinds lang verzonken ligt. Reeds bevaren waaghalzen van schippers de groote, overstroomde vlakte. Eene andere, gansch nieuwe nijverheid, schijnt op de verdronken streek te worden gedreven. Half naakte schippers dwalen op de ten deele verzande gronden om. De grootelijks ontbloote akkers worden verveendde slooten, eertijds met wilden overvloed van struikgewas begroeid, lijden aan verebbing door de losgewoelde aarde, en tal van lieden houden zich van tijd tot tijd bezig, om datgene van de ingestorte getimmerten Ik dankte hem voor zijn vriendelijk aanbod en onder zijn regenscherm liepen wij naar mijne woning. Zoo voortschrijdende, vernam ik dat hij de zoon van een muziekdirecteur uit Bazel was, wiens naam ik later meermalen in muzikale tijdschriften heb aangetroffen. Zijn gelaat gaf goedhartigheid en verstand te kennen, welke eigenschappen door zijne woorden niet weer sproken werden. Ik voelde dat ik iemand naast mij had tot wien ik moest opzien, en die zich toch alleen van zijne meerderheid zoude bedienen om mij te helpen en terecht te wijzen. En aldus geschiedde het. Ofschoon hem later veel bekwamer krachten ten dienste stonden, speelde hij toch het liefst met mij, en ik kon er mij weldra van overtuigen dat allen, die van nabij met hem bekend waren, hem hoogachtten. Maar dus viel de verteller zichzelf in de rede ik moet eigenlijk mijne verontschuldi ging maken dat ik zoo lang bij liera verwijl, want met een ander wilde ik u eigenlijk bezig gouden; deze is na een kort geluk genoten te! tot zich te nemen, wat voor de optrekking -an nieuwe gebouwen in gelukkiger streken noa te gebruiken is. (2) 't Zijn alzoo ook de handen der mensi icu die helpen slopen, «at de wateren nog vermochten te verbreken. Maar al trad enkel sterveling daarvoor met spade en bl ijzer op, de verdronken plaatsen kunnen noodlot niet meer ontduiken: slechts de zou hare laatste sporen langzamer doen verg an. Dan, wat ook thans worde weggehaald, de nt- zaggelijke slik- en watervlakte is overal nog 1 zet met overblijfselen van voormalige bewoning, zo ver het oog maar dragen kan. Bij stil zomerwtyer weerkaatsen de ruïnen met het gebroken ge boomte nog allerwegen in de zee; bij hevge winden veroorzaakt de golfslag op die staalde gebleven voorwerpen een sterke branding, en veel wordt alsdan voor altijd geveld. De treujge gevolgen der ramp van I 530 zullen ook spoeüg gevoeld worden door Tholens geërfden in let reeds zoo dikwijls door de wateren geteistSde Schakerloo. Doch 't is niet alleen Scliakerx), dat de nadeelen van den ondergang der venn- gelukte streek zal ondervinden. Bij zuidel ke en zuidwestelijke winden liggen zoowel de kusen van Tholen als van Nieuw-Strijen en Seherpenise, langs de Schelde, nu aan een zwaren golfJug blootgesteld; een kostbaar, een gevaarvol onicr- houd zal daarvan het onvermijdelijk gevolg zjn, terwijl bovendien een gewichtige omkeering op stroomgebied voor deze overliggende waterschapieu te duchten is. I. (1) Zoo was het hier, zoo was het te Tholen, zoo wa het elders. De Kerk heeft altijd de armoede bestreden ouder abrlei omstandigheden; zij wilde die niet slechts vermindereu en leugen, maar had het iu hare macht gestaan, zij zou haar geheel hobcn opgeheven. De Geestelijkheid vormde geen college van pliti- seerende lleeren, maar beschouwde het als haar gcwichtigsUt.aak iuzonderheid de zwakken te steuuen, door in 't bijzonder hnne belangen voor te staan. Het Katholicisme, hetwelk het jezag tot zijn beginsel heelt, was schijnbaar erop aangelegd, oi de godsdienst eener aristocratie te zijn; iu den grond der zaal was het de godsdienst der armen. (2) Het was aanvaukelijk gevaarlijk de overstroomde vlake te bevaren, door de vele uit den grond stekende voorwerpen. Tot burgemeester van ierseke is benoeuK de heer J. A. F. Geill, gepensioneerd kapitein van het O. 1. leger te Nisse. Omtrent den daura van zijue intrede is hier nog niets met zekeneid bekend. Bij het examen voor de akte van bekwaamieid als onderwijzer of onderwijzeres, art. 56a der vet, in deze maand te Middelburg afgenomen, weAen in Zeeland geëxamineerd 22 mannel® ei^7 :ÏTX5 vrouwdl. caiKtidateii. OuArvan zijn gesjpagiWö mannel. en 11 vrouwel. en afgewezen 7 mannek en 6 vrouwel. candidaten. Voor de vrije en orde-oefeningen der gymna stiek werden geëxamineerd 11 mannel. e:i 7 vrouwel. candidaten. Daarvan zijn geslaagl 2 mannel. en 4 vrouwel. en afgewezen 9 mannel en 3 vrouwel. candidaten. Voor de nuttige handwerken voor meiljes werden geexamineerd 7 vrouwel. candidaien Daarvan zijn geslaagd 4 en afgewezen 3 candidaten. De Slaatscovranl bevat de Statuten „Vereen, tot stichting en instandhouding j?au scholen met den Bijbel te Tolen en omstrek te Tolen (wijziging). De herijk der inaten eu gewichten zal te Ier.-«ke plaats hebben op 9 en 19 Mei a. s. persoonlijke ongelukken en zonder veel mate- rieele schade te veroorzaken; alleen werd een schutting omver gereden. De paarden kwamen toevallig te recht op het erf waar zij thuis be hoorden. De op 26 Maart verpachte mosselperceelen no. 560 tot 591 zijn naar men verneemt op eene eukele uitzondering na allen ingegeven omdat de pachttijd na de verpachting van 20 tot 3 jaar werd teruggebracht. ST. MAARTENSDIJK 25 April. Als een bi- zonderheid kan gemeld worden dat een trekhond van C. v. S. alhier, 16 levende jongen heeft geworpen. OUD-VOSMEER. In de Raadsvergadering van Woensdag 1.1. werd mejuff. A. J. de Wilde- Giljamse, van af 1 Januari tot 1 Mei a. s. tijde lijk aangesteld, als onderwijzeresin hare betrekking gecontinueerd voor 3 maanden, terwijl aan de onderwijzeres E. E. van Alphen de Veer tegen 15 Juni e. k. op verzoek eerslag ontslag werd verleend. Tevens werd besloten sollicitanten op te roepen voor onderwijzer en onderwijzeres op eene jaarwedde van f 500, Naar men ons mededeelt zal Oud-Vosmeers Muziek- eu Zangvereeniging met Pinksteren aan het festival te Bergen op Zoom deelnemen. Vóór dien tijd zal de afdeeling „Zang" in het bezit zijn van een eigen vaandel, dat door de firma Kessels te Tilburg zal geleverd worden. Vrij willige bijdragen van de leden onderling zullen in de kosten van aanschaffen voorzien. Een kind van ongeveer 2 jaren van den herbergier G. Steijus viel iu eene sloot, met het ongelukkige gevolg dat toegeschoten hulp niet meer baatte. De bijgehaalde geneesheer moest den dood constateeren. STAVENISSE, 25 April. In de heden avond alhier gehouden vergadering van de leden der liberale kiesvereeniging te Stavenisse werden de aftredende bestuursleden de bh.: L. J. Dorsten G. Broodman herbenoemd. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat het af- geloopen dienstjaar sloot met een saldo van f 8,83. Daarna stelde de voorzitter aan de orde de can- didaat-stellmg voor een lid der Provinciale Staten, waarop na eenige besprekingen met algemeene stemmen tot candidaat gesteld werd het aftredend lid J hr. Mr. E. A. O. de Gasembroot te Middelburg. In het schooljaar April 1894/95 werd de openbare school alhier bezocht door 251 leerlingen. Het aantal schooltijden was 448 en gezamentlijk 112.448, waurvan door de leerlingen verzuimd werden niet minder dan 36.378 schooltijden of 35 pCt. De ^ziektegevallen niet medegerekend, krijgt men een totaal van 32 Yj pCt. verzuim gemiddeld. '1 HOLEN. Door den tuinman J. van Sorge werden van wege de vereeniging „Ploralia" alhier aan 52 personen 385 plantjes ter kweeking uit gereikt. Ten behoeve van de Eloralia-vereeniging voor kinderen te Stavenisse leverde hij 185 plantjes, welke aan ongeveer 80 kinderen werden uitgereikt. IERSEKE. Op de hoeve van den heer E. de Jonge alhier is de kwade droes onder de paarden geconstateerd. De heer J. Bergman alhier is benoemd tot agent der Tilburgsche Hypotheekbanki Dinsdag geraakten hier een span paarden voor een boerenwagen op hol, gelukkig zonder hebben jong gestorven, en de leegte, die zijn dood bij mij heeft achtergelaten, is nog altijd aanwezig. Toen wij reeds iu de nabijheid mijner woning waren, kwam iu zenuwachtige haast en groote stappen nemende, uit eene zijstraat een jonge man op ons toe, met een geelachtig gelaat en sluik zwart haar. Zijne donkere oogen, die' hij doordringend op mij gevestigd hield, schenen bijna te beven. „Ook een conservatorist fluisterde mijn nieuwe vriend mij toe, „zijn vader is een Scliwaab en woont te Metz waar hij oitder de geleerden dier stad, eene eerste plaats in neemt, dat zijne moeder eene Fransche vrouw is, kont gij hem wel aanzien." Intusschen was hij bij ons gekomen „Ach, Walther!" zeide hij, „wien sleept gij zoo door de stad met je mee?" Tegelijk nam hij zijn kleinen hoed af, die evenals zijne overige klee- diug doornat was, daar ook hij geen parapluie bij zich had. „Komt beiden, tot de regen ophoudt, op mjjne kaïner" vroeg ik, zijn groet beantwoordende, „daar kunnen wij onze kennismaking verder voortzetten, want ook ik behoor tot uwe orde," De Koninginnen zullen Vrijdag per Staats spoor van Amsterdam over UtrechtBoxtel Breda naar Vlissingen vertrekken. Na het bezoek aan Engeland keeren de Ko ninginnen per Hollandsch' Spoor van Vlissingen naar de residentie terug. Bij de wekelijksche Thee Thomson ver loting is de prijs f25,op Woensdag 24 April 1895 gewonnen door: le prijs f 10 door Mej. J. Varkevisser Jr. Valkenburg Z.-H., 2t prijs i 10 door J. vau Til, Diezerkade, Zwolle, 3e prijs f 5 Mej. v. Arastel, N. Z. Voorburgwal 53, Am sterdam. Uit Nijmegen wordt aan de N. R. Crt. bericht De Regentes had bij schrijven den kerkeraad der hervormde gemeente keunis gegeven, dat de Koninginnen op 19 Mei de godsdienstoefening zullen bijwonen en sprak den weDsch uit dat de oudste der dienstdoende predikanten deze zou leiden, als daartegen geen bezwaar bij den kerkeraad bestond. De kerkeraad antwoordde hierop dat bij hem noch bij den oudsten predi kant (ds. Ter Haar), bezwaar bestond om aan den wensch van 11. M. te voldoen, doeli dat de predikant, die op 19 Mei de voormiddagbeurt heeft, (ds. Smits), weigerde zijue beurt af te staan. Daarop kwam namens de Regentes bericht, dat zij van het voornemen om met de Koningin de godsdienstoefening bij te wonen, afziet. De zaak verwekt veel sensatie. Te Wierum (Fr.) zijn bij een executie verkoop ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Door tusschenkomst van de maréchaussee, die, omdat men met steeuen wierp, genoodzaakt waren hunne karabijnen te laden, werd ten slotte de orde hersteld. De vrouw van den arbeider A. uit Blan kenham, ontving, terwijl zij te Blokzijl haar boodschappen deed, de vreesel.jke tijding, dat haar huis in brand stond, waarin zij haar vier kindereu had achtergelaten. Doordien de woning rondom in het water is gelegen, had zij de deur gesloten. Al de vier kinderen van een half tot zeven jaar zijn in de vlammen omgekomen. Nieuw licht. Nu de petroleum zoo duur wordt, is men bedacht op nieuwe lichtbronnen. En nu moet er weer een nieuw verlichtings- middel gevonden zijn, dat zonder olie en zonder pit een vei rassend effect maakt. Het moet be staan uit een scheikundig mengsel, waarbij zink, lood en koper, vervat zijn in een gewone tlesch. Wij deelen bet bericht mede, zooals wij het ontvangen, onder bijvoeging, dat de portier vau „Mille Colonnes," te Amsterdam, iu bet bezit is van deze lichtllesch. (Centrum.) Een jongeling te Appelsga, die aan toe vallen leed en daartegen een kwakzalversmiddel gebruikte, met het gevolg dat de toevallen inder daad wegbleven, is thans plotseling overleden. De vee-uitvoer naar België is nog aan merkelijk toegenomen; dezer dagen was er zelfs gebrek aan vee-waggons. Te Rozendaal is men van 's morgens vroeg lot 's avonds laat in de weer, om de waggons te zuiveren en te ontsmetten. Van Maandag op Woensdag werden niet tnindeï dan ruim 1800 stuks groot vee langs genoemd grensstation naar Esschen verzonden. Te Gent is onder twee koeien, uit Nederland aangevoerd, mond- en klauwzeer geconstateerd. De veehandelaren, die bij het jongste geval te Esschen betrokken zijn, hetgeen later gebleken is geen mond- en klauwzeer geweest te zijn, hebben hiervan keunis gegeven aan de Belgische Regeering met verzoek om schadeloosstelling. Zooals men weet, werden wegens dat geval te Esschen 18 wagens vee voor invoer geweigerd en naar Nederland teruggezonden. Gisteren liep uit l'neslaud een extra-trein naar België, met honderden runderen, om vóór Zaterdag aldaar ingevoerd te worden. Een nieuwe rechterlijke dwaling. In 1892 werd zekere Hognies door het hof vau assissen van Henegouwen ter dood veroordeeld wegens moord op zekeren Moutier, te Haine- Saint- Pierre. Een oude dienstbode heeft thans op haar sterfbed bekend dat zij den moord heeft gepleegd op instigatie van Moutier's vrouw. Het parket van Bergen is onmiddellijk van deze bekentenis in kennis gesteld. Hoe gelukkig alweer dat koning Leopold nooit een doodvonnis laat voltrekken! Vluchtig keerde hij zijn gelaat naar mij toe: „hebt gij dan ook de zenuwen voor den alleen zaligmakenden aanslag medegebracht? Het komt hier op een menschenleveu meer of minder niet aan 1" „lk hoop 't," gaf ik lachend ten antwoord, en zoo liepen wij de drie trappen naar mijne kamer op. De half- Franschman bekeek, levendig met zijne vingers spelend, de platen van den verloren zoon, die naast den koning en de koningin aan den muur hingen, zag vervolgens door zijn bril uit het venster naar den nog neer- druppelenden regen, terwijl hij zoo nu en dan zijn gelaat op mij gevestigd hield; toen kwam hij plotseling op mij af, bekeek mijne lange gestalte van top tot teen en riep levendig uit: „Sacré nom de Dieu, Walther! Waar hebt gij dien mosterdkerel opgevangou?" „Wat ben ik Ik wilde reeds opstuiven, doch Y\ alther kwam tussclien beiden„Wij ge bruiken zoo'u zeker bargoensch onder ons; mosterdkerel, mosterdmeisje is bij ons de over treffende trap vau het allerbeste, en Max, of anders Lavendel want bij kan niet zonder reukwerk leven spreekt gaarne in die taal. Daarover moogt gij niet in toorn ontsteken, hij is mijn beste vriend 1" „Nou, zeker niet!" riep de half Franschman uit, „maar zeg eens, Walther! kent gij hein reeds?" viel hij zichzelven in de rede en keerde zich tot mij. „Nu, gij zult wel vreugde aan hem beleven maar ik geloof, dat gij onze vierde mail zijt, als wij 's avonds bijeenkomen, om onder een pijp tabak hoofd eu handen weer wat rust te geven 1 Frans, onze derde man, is de humorist, men zou het den blondkop zoo niet aanzien gij zult hem ieeren kennenmaar laat ons nu siueères amis zijn, geven wij elkaar de hand, hier is de mijne, hoe heet gij „Maar, mijn waarde heer, „zeide ik eenigs- zins verlegen, na mijn naam genoemd te hebben, „gaat dat in Frankrijk zoo snel in zijn werk! Wij hebben elkaar nu voor het eerst eeu enkel oogenblik gezien!" „Och, Frankrijk 1" zeide hij„mijn vader is een Duitscher uit het gezegende Scliwaben, en zijne niet groote oogen schitterden van teerge voeligheid. Het hielp echter niets; er wrs niets aan te doen, Walter en Max waren mijne clubbroeders.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 2