De Ramp te Strijenham. HOOGE VLOEDEN. lij li INNEN L A ND. Van onze berichtgevers. Gemengd N i e u w s. één der schepen ging verloren, van de 264 man schappen kwamen slechts enkelen in het vaderland terug, hun daden waren over het algemeen niet in staat geweest om den goeden naam der nieuwe natie te vestigen, een bekwaam stuurman en een der schippers waren onder de dooden, de laatste onder den schijn van vergiftigd te zijn, en wel door niemand minder dan Houtman zelf, hoewel dit volstrekt niet bewezen werd, er heerschte de heele reis over verdeeldheid ouder de aanvoerders, en geldelijk voordeel bracht de reis weinig op. kin toch werd zij spoedig door andere gevolgd. Uit is bf een bewijs van de ondernemingsgeest dier dagen of de winsten waren niet zoo onbe duidend als men het wilde doen voorkomen. l)e ondernemers wilden wellicht den naijver van hun collega's niet wekken, althans zij rustten onmiddel lijk een nieuwe vloot uit, en zij hadden ten minste deze gunstige uitkomst verkregen, dat Houtman met den vorst van Bantam een handels contract had gesloten. De tweede reis was al veel gelukkiger, weldra werd een Maatschappij van Verre (landen) gesloten en in 1602 waren reeds 15 vloten naar lndië ge weest. Toen werd de beroemde Oostindische Com pagnie opgericht die den alleenhandel verkreeg, de inmiddels onrustbarend geworden concurrentie afsneed, en den grond legde voor onzen ontzag lijken rijkdom en maöht. De werken tot dichting der doorbraak in den zeedijk van den Nieuw-Strijenpolder vorderen tegenwoordig goed. Steeds wordt langs het ooste lijke einde van de gevallen opening grond aan gevoerd uit den polder, zoo tot versterking van deu afsluitdam, als tot vorming van den daar langs te maken biunenberm. Bij hoogwater schuiert men ook grond aan langs het westelijke einde van de doorbraak over een geslagen brug of stelling over de binnenwiel. Op het oostelijke einde is bovendien een dam gemaakt van het polderland naar de doorbraak met eene klimming tot nagenoeg aan de kruin van den afsluitdam. Daarop is spoor aangebracht en over dit spoor wordt insgelijks, doch met zoogenaamde kipkarren, grond aangevoerd op het met de klepschouwen gestorte zand aan den buitenkant van den dam. Ook met de klepschouwen wordt nog voort durend zand aangevoerd, door welk een en ander de geheele afsluitdam, hoog 1,75 M. boven H.VW, van beide zijden wordt ingesloten. Door lating doet zich niet meer voor. XI. Aan den zuidkant der stad is de gesteldheid sinds ons vorig overzicht weinig veranderd. Dan, Schakerloo drijft. De uitwerkselen van den geweldigen storm van 13 Januari doen zich daar nog in al hun omvang gevoelen. En nevens Schakerloo ligt ook Nieuw-Strijen, de oude ambachtsheerlijkheid van Boudewijn van Yerseke, overstroomd. (1) De velden van beide polders duiken bij ons tegenwoordig overzicht, in 1552, nog dagelijks onder het rustelooze getij, dat zich met geweld daartoe toegang verschafte. De bewoners hebben hun verlaten erven nog niet hernomen; zij zwerven bij hunne gebureu om, doch hunne blikken zijn voortdurend op hun eigen haardsteden gevestigd. In Deurloo bezit een der grondeigenaars eene schoone steenen woning, in hoogte en omvang met het huis „De Drie Koningen" te Schakerloo kuchend haar terugreis weer aan. Toen zij evenwel te huis was gekomen, de menschen haar verwonderd aanzagen en zeiden „Wel moeder Klaproos, je komt immers even oud weer terug als je bent weggegaan, is er soms niets van waar, van dien molen?" toen ver viel zij in een hoestbui en antwoordde„O ja, daar is wel iets van aan; maar ik was zoo kinder achtig bang en dan wat heeft men toch eigen lijk gezegd aan zoo'n klein beetje leven meer of minder? Och lieve üod!" Zoo eindigt het sprookje van den ouden- vrouwenmolen. De waarheid die er in schuilt is u niet ontgaan, is het wel Het heele leven is een aaneenschakeling van wenschen. Het kind verlangt jongeling, de jongeling man, de man grijsaard te worden. En de grijsaard verlangt hij zijn jeugd terug? Zeker zeker, als hij op nieuw mocht leven met al de ervaring die hij in zijn lang leven heeft opgedaanals hij voordeel mocht trekken van de dingen die hij nu weet. Dan zou hij voor den tweeden keer dit niet weer doen en dat weer wel. Dan zou hij eens recht ver standig leven; zoo voor de tweede maal! Maar alles precies weer zooals hij het eens heeft ge daan? Neendan evenals moeder Klaproos maar liever niet. Dan maar oud blijven en rustig den laatsten dag afwachten. Wat is per slot zoo'n klein beetje leven meer of minder als men toch geen partij mag trekken uit den rijken schat (Ier ervaring eu ondervinding. (VI. 131. v. A.) ge en en njiar ser iet eer let an en wedijverende. De Kerk van Schakerloo u rdt nog dagelijks gebruikt; de toren verheft jue slanke spits nog statig boven hel dichte geboi nte van deze plaats. De Molens zijn nog stee s in beweging; niemand vermoedt, dat èn die erk èu die -Molens na verloop van een halve eeuw liet meer zullen bestaan. Maar geen sterveling d nkt ook aan een oorlog, die eenmaal loodzwaar de van niets bewuste bewoners zal komen te druk eu. Dan, vallen aan deu zuidkant van de gemt ate geene groote veranderingen op te merken, tan den overkant der Schelde is daarentegen nt- zagl.jk veel gebeurd. De stad Keymersv de, van het vaste land van Zuid:Beveland scheurd, staat als een groote burcht te mi- in eene woelige zee; haar uitgebreid grondge ied ligt geheel onder het water bedolven Kasteel vau Loodijke, het bekoorlijke „Bercljm- rys", is verwoest; het geboomte daaromu verheft nog wel zijne afgestompte takken, het spruit bij eene aanbrekende Lente niet uit. Zelfs het gevogelte iaat zijn gezang da rin niet meer hooren. Alle leven is ook uit Kasteel geweken. Zijn laatste bewoner, Adriaan van Rcijmerswale, de ridder van Gulden Vlies, was zelfs in allerijl gevlucht nar Bergen-op-Zoom, om daar, bij zijn maagsclfap, van over de wateren het droevige schouwspel verwoesting nog enkele jaren te aanschouwen. Thans, bij ous overzicht is heer Adriaan ïliet meer. Hij, de nazaat van Nicolaas Kervi\cx van Regmerswale, van den gewezen baljuw Tholen in de 15e eeuw, eindigde weinige ja na die treurige gebeurtenis zijne dagen, vond in Bergens schoone kerk, niet in zijn slot te Loodijke bij zijne voorvaderen, zijn graf. 3) Reymerswale, dat in 1528 nog vergunning had ontvangen om zijne Schepenen dagelijks in plaats van driemaal in de week, recht te dten spreken tot „gherief van syne koopliedei", Reymerwale dat iu 1549 nog zoo groote vreugde bedreef bij de huldiging van Philips 11, is vin zijn glans beroofd; het treurt van wege dm geweldigen slag, dien het van wege de woeste wateren trof. Voor het laatst heeft eene huldi ging binnen de stadsmuren plaats gehad; vaar het laatst is de Gemeente getuige geweest vin eene zoo indrukwekkende plechtigheid. Nocit zal een stoet van aanzienlijkeu, van ridders en van vorsten, als bij die gelegenheid, hare kron kelende straten meer betreden, nooit een Lands heer in hare collegiale Kerk meer deu Staats- eed doen. Een waarlijk treurige toekomst treedt de stad, schoon nog behouden, te gemoet. Wel geleek het bij de huldigiDgsplechtighed onder het naderen van.de zoo sierlyk-Bfck vlaggen en wimpels behangen roéibargeu, alsof nog een der welvarendste plaatsen moest worden bezocht; wel scheen het, op het stadhuis „ban- ketteerende", en door de geopende ramen gold ouder het volk strooiende, alsof de vroegere welvaart daar nog heerschte, doch alles wis het gevolg der omstandigheden, geen blijk van plaatselijke welvarendheid. Neen, de stad kwijnt. Van 1530 af beg n haar bloei te verminderenzij boet thans ha -e beteekenis in, en haar strijd verloopt alme sr in eene doellooze worsteling. De Gommiss die den Vorst en de Vorstin voor de huidigi bij het uitstappen aan den Miunedijk van d llanekraaipolder verwelkomde, en bij monde v den pensionaris, Marinus Corneliszoon, toespra wees reeds op den treurigen toestand, waai n de Gemeente door de „overstelpingh" der wnterén gekomen was, en een jaar later, in 1550, moist de Keizer door deu Btadsschout reeds verbd laten doen, op het afbreken vau huizen. Voortdurend heeft vervreemding van stafs goederen plaats, lteeds is een geheel polderlje, weleer voor rekening der Gemeente bedijkt, .of delging van schulden te gelde gemaakt; vsle audere eigendommen zijn mede verkocht, terrijl reeds over een aanzienlijk bedrag, door uitgfte van lijfrenten verkregen, is beschikt. Sinds lag moest bij de Landsregeering op uitstel van ie- taling van lasten worden aangedrongen, nieltegn- staaude men de accijnzen of de inkomende stadsreh- ten aanzienlijke verhooging had doenondergan. Maar wonderlijke verschijnselen doen zich ok hier in het leven voor. Hoeveel tegensped lleymerswale ook in de laatsie tijden heft ondervonden, de belangen van de Kerk en voral die van het Armwezen waren toch g< ensms veronachtzaamd. Ook hier, waar sinds langzoo veel grondeigendom het erfdeel der armen ge worden was, hadden voortdurend nog rijke be sprekingen voor den II. Geest plaats gehad. 11. (1) Eigenlijk Boudewjn Kcrvincz van Iteymerswale, leer van Yersekc. (2) Adriaan van Reymersicalc was gehuwd met Juhann van Gli/nes, dochter van Jacob ran Gtimes, heer van Grimberg', en van Elizabeth van Boschhuysen. liet grafschrift vau heer dri- aau en diens vrouw Johanna luidt als volgt: Ucibilt tijtroi Xïrriano bt (itiimtremalc, ruiti aitrata Dam. bc £obiic, UiruBtrirn, IDrbbrr rt Srotrjem, qui abiit anno XV°XXXIV,VI ;lav ac 3ol)anna bc ÊlimcB, Jacobi öarflnis a <£im- bcr0i' filia, quae abiit anno X\CXXXII,.VI ittartia, Jaljantta filia aptimis Parcntibusljoc mpnnmcntnm rrataurarr ac rxarnari citra uit. (3) Zie betreffende Kiculaas kernnex van Reymcraicalt ads» 1 vau dit werk. voor den Hoogen Benoemd tot rentmeester van het kroondomein rentambt Tholen, met ingang van 1 Mei a.s. de heer J. \Yr. YVagtho te Tholen. De quaestie betreffende het visschen of rapen van mosselen of mosselzaad in de Grevelingen, binnen zekeren afstand van de zeewering, werd Dinsdag voor de tweede maal Raad behandeld. Een visscher uit llontenisse, die door den kantonrechter en de rechtbank te Zierikzee, en, na verwijzing door den Hoogen Baad van de zaak naar het gerechtshof te 's Graveuhage, ook door dit college veroordeeld was tot geldboete wegens het visschen van mosselen in de Greve lingen onder Dreischor, binnen zekeren afstand der zeewering, zonder schriftelijke vergunning van den Minister van waterstaat, was weder in cassatie gekomen. Namens hem ontwikkelde Mr. W. van Rossem Bzn. een paar cassatie-middelen, daarbij bestrijdende de beslissingen van het Hof, dat het met een slagreif bemachtigen van mossel zaad valt onder het verbod van mosselen te visschen, en dat de plaats, waar gevischt werd, staat onder beheer van het Rijk. Het O. M. zal Dinsdag 30 April conclusie nemen. In eene Dinsdagavond te Goes gehouden ver gadering der liberale kiesvereeninging werden op de voorloopige candidatenlijst voor lid van de Provinciale Staten gebracht de heeren: W. E. J. Wagtho, burgemeester van Golijnsplaat, W. E. K. Lenshoek, I. D. Fransen van de Putte, J. Eranschen van de Putte, allen te Goes, Jhr. Lewe van Nijenstijn, burgemeester van 's Heer Aremlskerke en G. der Weduwen te Kruiuingen. Uit de verzamelstaten der overige kiesvere nigingen, ressorteerende onder Goes, worden de definitieve candidaten gekozen. Het examen voor de acte van bekwaamheid als onderwijzer, art. 56a der wet, is te Middelburg met goed gevolg afgelegd door den leerling aan de Rijksnormaallessen te Tholen J. Bergers, van St. Annaland. Uit Den Haag wordt gemeld dat een wets ontwerp tot regeling van het kiesrecht ter in diening aan den Raad van State gereed is en thans in handen van de Koningin-Regentes moet zijn. IERSEKE. Tot agent der Red Star Line Xfor Lirseke is iu de ulaats van den heer J. Molhoek benoemd de heer D. Vogel alhier. ST. MAARTENSDIJK, 18 April. Heden voormiddag sloeg een voor een kar gespannen paard van den landbouwer v. d. V. door 't breken van een zitbank, in de kom der gemeente op hol. Op de kaai gekomen, wist men nog in tijds het dier te keeren, waardoor het tegen een muur aan liep. Zoo dit niet het geval was geweest, was paard, kar en voermandie zijne tegenwoordigheid van geest niet verloor onvermijdelijk in de kaai te recht gekomen, dat groote ongelukken zou veroorzaakt kunnen hebben. OUD-VOSMEKR. Door het bestuur van het waterschap Oud-Vosmeer is aanbesteed het onder houd der werken dienende tot zeewering, waarbij het verhoogen van sommige plaatsen aan de zeedijken, die bij deu stormvloed van 22 op 23 Dcc. j.l. water overlieten. Tevens werd besteed het schoonmaken der waterleidingen in vier perceeleu. Paaschmaandag werd iu de kerk der Ned. herv. gemeente te Nieuw-Vosmeer,op uitnoodiging van Ds. Yenker, consulent te Steenbergen, door Oud-Vosmeers zangvereeniging een aantal gods dienstige liedereu ten gehoore gebracht, een drietal gezangen, „Jezus opstanding en Verrijzenis", „Paasch Hymne" en „het Christendom" waren zeer goed gekozen nummers voor die gelegenheid, waarom dan ook Ds. Venker in gevoelvolle woorden, ook uit naam der gemeenteleden die talrijk waren opgekomen, den president en den leden hartelijk dank bracht voor de schoone muziek, die op zulke wijze zoo zeldzaam onder godsdienstoefeningen wordt gehoord, eu toch den hoorder in zulke gewijde stemming kan brengen. Voor korten tijd dus meldt de Arnh. Cl. werd op een openbare school in een kleine gemeente van Gelderland het referendum met goed gevolg toegepast. Een onderwijzer der school, in een andere gemeente benoemd zijnde, wist niet of hij de benoeming al of niet zou aannemen. De kinderen droegen kennis van zijn benoeming elders, zoodat de onderwijzer eenvoudig op een bord de woorden schreef: I „gaan of blijven", welke vraag de kinderen op het bord moesten beantwoorden. Zeer eigenaar dig klonken de antwoorden der kinderen, waar- I van sommigen schreven weg, marset, fort (voort), gaan, enz. De onderwijzer zag in, dat de meer derheid der jeugd vóór zijn vertrek had gestemd en diende dan ook eeltige dagen later zijn ontslag in. Maandag avond i« te Gorinchem, aan den overweg van de Schelluinsche Vliet, door den trein een man overreden. De baauwachter vond den ongelukkige met het hoofd geheel afge sneden. Uit eenige bij hem gevonden brieven en dien dag betaalde rekeningen bleek het een schoen maker te zijn uit Noordeloos, eeu man die eene vrouw met zeven kinderen nalaat In den avond van den tweeden Paaschdag ontstond in een herberg te 's Heer Arendskerke een woordenwisseling, die tot gevolg had dat iemand uit Heinkenszand, die boven zijn bier was, een gehuwd man met een mes een ernstige wond aan de hand .toebracht. Te Maassluis had een 6-jarig knaapje de onvoorzichtigheid een brandende sigaar in zijn zak te steken waardoor zijn kleeren vlam vatten eu hij aan de gevolgen van brandwonden overleed. Door de stoomtram uit Rozendaal is nabij Etten-Leur de onlangs uit Lombok terugge keerde O. I. militair J. B., uit Hoorn, over reden. De ongelukkige werd verschrikkelijk verminkt en was dadelijk dood. Bij de wekelijksclie thee-Thomson-veiloting is de prijs f25 op Woensdag 17 April 1895 gewonnen doorle prijs f 10 door Mej. K. Overberg, de Rijp N.-ÏL, 2e prijs f 10 door L. Demining, Utrecht, 3e prijs f 5 door Wed. v. d. Berk, Alkmaar. Nieuwe geweren. Te Steenwijk circuleert een adres aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal, naar aanleiding van de aanneming van de gewerenwet door de Tweede Kamer. Het luidt aldus: „De volksvergadering, belegd door de vereeni- ging „Ons belang" te Steenwijk op 3 April 1895 Gehoord de discussiën omtrent de .verhooging van hoofdstuk III der staatsbegrooting met 9 tnillioen gulden, ten behoeve voor de aanschaffing van nieuwe geweren Overtuigd, datde tegenwoordige maatschappelijke toestanden een dergelijke uitgave niet veroorloven; Verzoekt de Eerste Kamer der Staten-Generaal ernstig hare' goedkeuring aan dit wetsontwerp, dat in de Tweede Kamer werd aangenomen met 54 tegen 31 stemmen, niet te verleenen." Eere aan den practischengeest vandeSteenwijkers. liet ware wel te wenschen dat't'n stem werd die algemeen aangeslagen werd in den lande. Want, behalve het zeurige vau de vervliegende millioenen, is het toch al te naief van 54 knappe mannen, kamerleden, om een geweersysteem aan te nemen strekkende over 15 achtereenvolgende jarert. Vijftien jaren rust, heerén uitvinders! Men verbeelde zich een handelaar in zaai-, maai-, naai-, brei- of welk soort machines, motoren, velocipedes, n' import in wat ook tegenwoordig, die de bekrompenheid hebben zou, met de heden snel elkaar opvolgende uitvindingen en verbete ringen, een contract te sluiten met een fabrikant voor een of ander hedendaagsch werktuig-systeem, geldig tot 1910. Verder commeutaar waarachtig overbodig, meenen wij. Eerste en Tweede Kamer, mogen, dusdoende, zich dan ook niet verwonderen of beklagen dat het Nederlandsche volk, op sommige punten, ook 'n beetje pruttelig wordt. Iu dit geval: „wacht noch wat", urgenter zaken wachten al zoolang. En bovendiendie akelige zorg om eventueel eens heel veel menschen dood te schieten kleedt 'n regeering nu waarachtig zoo fraai niet en dat te minder in een klein landje waar, helaas, op heden, zoo enorm veel noodlijdend is en waarin voor 9 tnillioen guldens vrij wat daukbaarder bestemming, zoo gemakkelijk, zou te vindeu zijn. Uit de Seine nabij Parijs zijn Maandag opgehaald de lijken van een jongen man en eeu jonge vrouw, stevig saamgebonden en elkander krampachtig omkueld houdende. Men heeft ver moed, dat deze zelfmoord in verband stond met de twee kinderlijkjes, die eenige weken geleden nabij Suresnes zijn opgehaald eu welker indentiteit men nog niet heeft kunnen vaststellen. In heide gevallen staat men echter voor een mysterie; wie de jonge man en jonge vrouw zijn is evenmin bekend als de herkomst der beide netgekleede kinderlichaampjes, welke sporen van geweld vertoonden. Te Laibach heeft eene aardbeving groote verwoesting aangericht. Groot is het aantal huizen dat is ingevallen of op invallen staat. Vijfhonderd gezinnen zijn voorgoed uit hunne woning verdreven en de meeste kampeeren nog buiten. De schade wordt begroot op twee millioen. Woensdagochtend werden weer vier schokken gevoeld, waardoor een nieuwe paniek ontstond en allen vluchtten naar buiten. In Antwerpen is groote ontsteltenis ge wekt door een droevig voorval, een gevolg van alcoholisme. In de Rue de l'Evêque woonde zekere V. met zijn nicht Adèle, de eerste niet goed wijs en beiden aan den drank verslaafd. Dinsdag hield een agent van politie een inspec tie voor een op te richten fabriek. Daar de buren sedert eeu paar dagen noch V. noch Adèle hadden gezien, verzochten zij den agent

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 2