BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd N i e u w s. V18 S C 11 E RIJ. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. EINDE. De omstreken van Tholen zijn sinds ons vorig overzicht merkelijk gewijzigd. De zeesluizen van de polders Dalem, Nieuwland en Peuke zijn gedempt, daar de ingepolderde killen naar de eveneens ingesloten overblijfselen van den Vosvlist ten deele zijn opgedroogd, en ten deele in gewone watergangen veranderd. Ook de ingedijkte vlieten in den Vijftienhonderdgemetenpolder zijn langs hunne voormalige oevers over beduidende breed ten in afdalend, of sompig weiland herschapen. Veel daarvau is echter ook reeds in vruchtbaar weiland veranderd, tengevolge waarvan het aan de schotbare grootte des polders is toegevoegd. Alleen de donkere watervlakten in 't midden dier geulen, voor welker afgeheele droogvalling nog eeuwen zullen moeten verloopen, tooncu het duidelijk aan, dat de toestand daar met de on handige vierkante booten met hare hooge visch- tuigeu nog volstrekt niet te vertrouwen is. De oppervlakte van den polder, waarin de V este is gesticht, is door dien biunendijkschen aanwas, sinds lang in strijd met de benaming, want reeds Jan van Blok, had „sine beden" al over 1607 in plaats van over 1500 Gemeten berekend. (3) Vóór Tholen, aan den overkant der rivier, is de Hazardshil bedijkt; de vermogende Heeren van Bergen-op-Zoom, hebben de uitgebreide slikken en gorzen, die velden van eenzaamheid en verlatendheid, sinds lang aan 't spel van het dagelijksche getij onttrokken: zij hebben zelfs den ouden Quarenvliet, de Ver-Trizen vaart, met zoo menig anderen stroom, afgedamd en gewis, ook zonder zij zulks hebben vermoed, de inpol dering van eene verbazende hot*elheid grond, tusschen Bergen-op-Zoom en Stembergen, voor bereid. Men heeft thans reeds uitzicht op de schoone landouwen van den Noord- en den Heer Boudewijnspolder, en boven den zeedijk verheft zich den zwaren kerktoren van het daarin ge stichte dorp. (4) (1) Deze Kapel ia in 1890 gesloopt. (2) Ken voortreffelijk geestelijk lied van Tonis Hermans van Wevershoef. (3) Arresten van de rekeningen van Jan van Blot*. (4) Het dorp: „De Polder." Een telegram, door „de Telegraaf" uit Ne- derlandsch Indië ontvangen, meldt dat de Kroonprins van Djokdja en diens secretaris uit den Kraton ontvlucht zijn. Zij werden echter te Pakhem ontdekt, zullen naar Djokdja terug gebracht en in een benting opgesloten worden. Dinsdagavond overleed te Goes, in den ouder dom van 67 jaar, Ds. D. P. M. Huet, predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. IERSEKE. Gisteren (Woensdag) is hier een vat imperialen, dat terug gekomen was omdat de afzender onbekend was, door het Staatsspoor bij honderdtallen tegelijk aan de meestbiedenden verkocht. De eerste 200 gingen voor f4. de laatste 200 voor 25 cent. Een aardig buitenkansje als de oesters nog goed waren. Onze jeugdige gymnastiekvereniging zou zeker een groot verlies geleden hebben, indien de ijverige directeur, de heer Taisma, bij zijn plan gebleveu was om de gemeente te verlaten. Gelukkig is dit gevaar afgewend geworden, want nu is het weer zeker dat genoemde heer in ons midden blijft. De vereeniging, zijn verblijf alhier op hoogen prijs stellende, heeft dadelijk hare belangstelling getoond door hem eene geldelijke toelage aan te bieden. ST. MAARTENSDIJK. Door den gemeente raad zijn op voorstel van Burgemeester en Wethouders onbewoonbaar verklaard de armen huizen in de Oude straat. Deze zullen nu door het Weezen Algemeen Armbestuur worden af gebroken en herbouwd. nau hunne argusoogen te onttrekken. Het was straks een jaar geleden dat hij voor zijne ouders een afgestorvene was geworden; dat hij de straat vermeed waar hij vreesde iemand van de zijnen te ontmoeten en echter waarheen, nu de nood aan den man kwam? Zijne vrienden? maar zij waren kale bluffers zoo als hij, die het als eervol aanzagen zoo te leven; daarbij, Willem had geene oprechte vrienden. Zijn vader? Hij beefde voor dien zoo onverbiddelijk geworden grijsaard. Zijue moeder? Hij had haar meer dan tien maal doen afwijzen, zonder een oogeublik medelijden met hare tranen gehad te hebben. Geld, geld moest er komen, of hij was redde loos verloren 1 Den volgenden dag zou ziju patroon den klerk rekening en verantwoording vragen en er ontbraken meer dan 2000 gulden in de kas In dien prangeuden nood richtte Georges zijne schreden naar den smidswiukeï. Het was avond tieu maal voor het minst vermeed hij de eenzame straat. Eindelijk trad hij deze iuhet huis zijns vaders was gesloten. Met kloppend hart bleef de ondankbare zoon er voor staan hij ging heen, keerde weêr en eerst na lang aarzelen, OUD-VOSMEER. Donderdagavond werd ten j huize van den heer M. J. Ampt aanbesteed de levering van 400 M3. zuiver gewasscheu onder- houdsKrint ten dienste der wes;en in het Water- -I schap Oud-Vosmeer. Slechts tweeschippers hadden een inschrijvingsbiljet ingeleverd en wel A. de Graalf, Mz,, alhier, die had ingeschreven voor f 1,72 en A. Portuin, mede alhier, die voor f 1,58 per stère de grint meent te kunnen leveren. Aan den laatstgenoemde is de levering gegund. Ternauwernood beginnen de mollen weder te werken of de verdelgingsoorlog tegen deze werkzame dieren neemt eeuen aanvang. Wanueer zal men toch eens zijn eigen belang gaan be grijpen? Het voedsel der mollen bestaat uit sluitend uit slakken, ritnaalden, veldmuizen, wormen, kevers enz., allen kwaadaardige vijauden van deti landman. Plauten en wortels worden nooit door hem gebruikt en toch wordt dit door velen geloofd. Men moest derhalve dit iu de huishouding der natuur zoo hoogst nuttige dier beschermen, want waar geen schadelijk gedierte huist, hij zal er zich ook wel van verwijderd houden. In groente- en bloemtuinen kan bij het soms wel lastig maken, maar daarom behoeft hij volstrekt nog niet gedood te worden. Men'heeft slechts bedorven zuurkool, petroleum of koolteer in den grond te brengen en het dier zal, daar zijn lijn reukorgaan de lucht niet kan verdragen, zich op die plaatsen niet langer ophouden. THOLEN. Het examen voor de acte lager ouderwijs en dat voor de vrije en ordeoefeningeu is te Middelburg met goed gevolg afgelegd door den heer J. Bal alhier. Uit liruinisse schrijft men aan de Midd. Cl.: Maandagmorgen is het vernielingswerk op het schip, met lading steenkolen, in „de Keeteu" aangevangen en deden twee ladingen dynamiet eene goede uitwerking. Dinsdagmorgen is het werk met uitstekend gevolg voortgezet, zoedat reeds een groot gedeelte van het schip op het droge gebracht kon worden en er alle kans bestaat dat de hindernis, voor aldaar ten anker komende schepen spoedig opgeruimd zal zijn. De uitwerking der ladingen was zoo hevig dat de ramen der huizen op het gehucht Vianeu (gemeente üuwerkerk) er van rinkelden. Bij gelegenheid van de paardenmarkt, welke Maandag op het Vreeburg te Utrecht werd gehouden, sloeg een jongen tnet een tbuw een paard, dat zich daarover wreekte, doo^^^. knaap een trap tegen de borst te geven. Het knaapje, dat bewusteloos werd weggedragen, is een kwartier later overleden. Bij de wekelijksche Thee Thomson's ver loting ziju op Woensdag 10 April '95 de prijs van f25 gewonnen door: le prijs f 10 door Mej. II. Kramer, Wittenburgergraeht No. 19 Amsterdam, 2e prijs f 10 door Mej. R. B. Hunink, Korte Bisschopstraat No. 4 Deventer, 3e prijs f 5 door Mej. A. Caljouw, 't Zand bij Middelburg. Te Zandvoort zouden eenige gevulde wagens van de laadplaats der schelpen naar het statiou worden gereden. Spelende jongens, die daarbij waren, sprongen op den achtersten wagen, doch toen de snelheid van den trein al grooter werd, sprongen zij er af. Daarbij had een knaapje het ongeluk, met het eene been iu de koppeling van den achtersten wagen te blijven hangen en achterover te vallen. Alet de beeuen omhoog en de rug op den grond werd de kleine over een afstand van ongeveer 500 Al. gesleurd en met den spoedig ontblooten rug over de ijzeren dwars- leggers voortgesleept. Deerlijk gewond, werd de kleine door vier zijner makkers, die den trein waren nageloopen, naar de ouderlijke woning gedragen. klopte hij op de voordeur. Niemand antwoordde. Eerst, na twee of driemaal kloppeu, hoorde Willem eeuig gedruisch binnen; hij hoopte dat hut zijne moeder zou zijn, opdat hij haar alleen, buiten weten zijns vaders, den schrikkelijke^ toe stand, waarin hij zich bevond, zon kannen voor oogen stellen. De oude deur werd moeielijk, blijkbaar door eene zwakke hand geopend. Het was iuderdaad een klein meisje dat opendeed. De winkel «as donker; maar in de achterkamer bratiddé een Hauw licht. „Waar is mijne moeder?" vroeg de jongeling; doch het vreemde meisje wees, „daar" zeggende, op de achterkamer. Wankélend, tusschen aambeeld en werkbank door, richtte de verloren zoon zijnen stap naar de deur. Een ijsselijk tooneel wachtte hem. Gp vier stoelen stond eene lijkkist, met een wit laken overdekt. Het licht dat hem den weg had aan gewezen, kwam van het gewijde waslicht, dat bij de kist brandde. De jongeling stond als versteend; zijne tong weigerde te sprekeD. „Waar is mijne moeder?" wrong hij zich Te Topeka, in Kansas, is een man, Gray genaamd, ter dood veroordeeld, wegens een moord, welken hij niet gepleegd heeft, maar door hypnotischen invloed heeft laten plegen. Be pleger van den moord, Thomas-Mac Donald, die eerst terechtstond, werd door de gezworenen niet-schuldig verklaard, „omdat hij gehandeld had onder den hypnotischen invloed van Gray, waaraan hij geen weerstand kon bieden." Gray werd toen in hechtenis genomen en door het gerecht tot de galg verwezen, ofschoon het bewezen was, dat hij op tien mijlen afstands van de plaats der misdaad verwijderd was, toen die gepleegd werd. In hooger beroep is zijn dood vonnis bevestigd. Iu het district Pola de Lena (Asturië) is een moord gepleegd, gelijk aan dien van den beruehteu Jack the Ripper. Een jonge, knappe herderin is in het veld vermoord en op de be kende wijze verminkt gevonden. Dienzelfdeu dag werd daar in den omtrek nog een vrouw aan gevallen door een man, die dreigde haar met een dolk te vermoorden, maar die vluchtte, toen er op haar angstgeschrei hulp kwam. De Keizer aller Russen heeft een hond, een buitengewoon grooten Deenschen dog, die bijzonder aan hem gehecht is. Hij slaapt in de kamer van den Czar en vergezelt op alle reizen ziju keizerlijken meester, die groot vertrouwen stelt in het instinct van het dier. Alen verhaalt, dat herhaaldelijk nieuwe bedienden tegen wie de hond eenige keeren gebromd had, alleen om die reden ontslagen ziju, daar de Czar mensclien, tegen wie zijti viervoetige vriend iets schijnt te hebben, niet vertrouwt. De afname van leverbare oesters loopt op haar einde. De vraag is in Alaart buitengewoon slap geweest, zooals we reeds gezegd hebben, omdat Engeland zeer weinig nam. Dit is een groote teleurstelling niet alleen voor de groot kweekers, maar ook voor de zaadkweekers. Op Engeland was voor de laatsten de eenige hoop gevestigd, doch nu dit, tegen de gewoonte, in het voorjaar niet vroeg, is niet alleen de koop kracht der grootk weekers gering, maar er is nu ook minder plaats voor nieuwe uitzaaiing. Er wordt dan ook buitengewoon weinig zaaigoed gekocht eu er is niet veel kans, dat dit nog veel verbetert. Dit maakt de positie der zaad- handelaars benard. VERGADERING van den GEMEENTERAAD te lerseke, van Vrijdag 5 April des avonds te 6 uur. Tegenwoordig 7 leden, afwezig de heeren Van llarmelen, Sauer en Joos Sandee. Voorzitter de heer Klos, oudste wethouder. De Notulen der vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn van Ged. Staten de goedkeuring der wijziging van de begrooling 1895 en van deal en overschrijvingen op de begrooting 1894, alsmede de mcdedeeling, dat aan de gemeente een rijkssubsidie van 1 3000 is toegestaan in de kosten rau het lager onderw ys. Aan de orde is de benoeming van een gemeente arbeider in de plaats van Jan Tramper. Uit de vele sollicitanten is de volgende voordracht opgemaakt 1 A. Trttmper, 2 J. Den Herder en 3 Ai. J. Alieras. Alet algetn. st. wordt benoemd Antonie Tramper en Alaandag 8 April bepaald als datum van indienst treding. De heer Sinke geeft als zijn gevoelen te kennen, dat de eenstemmigheid der raadsleden bij deze be noeming mag tuegeschreven worden aan de waar deering der verdiensten van den vader, die de ge meente zoolang met trouw en yver gediend heeft. De voorz. verklaart het hiermede geheel eens te zyn. Als leden van het stembureau voor 14 Alci worden benoemd de heeren Sinke en Van der Burg lit en als hun plaatsvervangers de heeren Sauer en Spruit. Ingekomen is een schryven san het Polderbestuur der llreede Watering bewesten lerseke, inhoudende eindelijk met geweld uit de keel. Middelerwijl rees er eene mannelijke gestalte uit de schaduw op eene gestalte, die iuder daad uit het graf scheeu op te stijgen. Het was de vader: bleek eu uitgeteerd als een doode zag hij er uit; zijne oogen brandden iu de holten. Zijne haren waren sneeuwwit en stonden ver wilderd op het hoofd. Alet gloeienden blik zag dat spooksel want z66 zag de oude Delden er Qjt den zoon aan, en den vinger naar de doodkist uitstrekkende, antwoordde hij op de vraag des zoons: „Udurl" „Vader!" kermde de zoon. „Zwijg! de goede vrouw slaapt, slaapt voor eeuwig Een monster dat zij haar kind noemde, heeft haar vermoord, langzaam vermoord Vloek over dat kind Hij heeft zijne ouders verstooten, vertraptAloordeuaar, moorde naar en die laatste woorden richtte de zitmelooze Delden met eeue donderende stem tot zijnen zoon, hoewel hij dezen niet herkend had. Als een bliksem vloog Willem de deur uit en ijlde de straat op. De schrik gaf lietn vleugelen. Op een tamelijk verren afstand bleef hij staan, de mededeellng dat het Bestuur voornemens is den Brcedschcn dijk te verhoogen en te begrinten. Het Bestuur biedt aan den onderhoudsplicht, bij de ge meente behoorende, over te neme» onder voorwaarde dat de gemeente in de verbetering van den weg 150 M3. grint bijdrage of in plaats daarvan f300, te betalen op een later te bepalen datum. Alles onder nadere goedkeuring der ingelanden. B. en W. stellen voor de voorwaarde: betaling van f 300, aan te nemen, doch de voldoening dier som te stellen in 1896. De heer Sinke vindt het aanbod zeer aannemelijk. De betaling moge in 1896 gemakkelijker vallen dan in 1895, maar hij zou toch niet willen, dat de zaak daardoor afsprong. De voorz. wyst er op, dal men by een betaling in 1896 de begrooting voor dat jaar er naar kan inrichten. De heer Spruit wil, als 't anders niet kan, de voorwaarde van het Polderbestuur zonder voorbehoud aanvaarden. De voorz. zal dan verzoeken de betaling tot 1896 uit te stellen. Het voorstel van B. en W. wordt met algem. st. aangenomen. By de laatste rondvraag verzoekt de heer Cupéry om een voortzetting der vergadering met gesloten deuren. De openbare vergadering wordt gesloten. Gemeente IERSEKE, van 29 Alaart tot en met 11 April 1895. Ondertrouwd: Adriaau Iiuissen 2b j. jm. en Lena Cathalina Adriana Koster 22 j. jd. Cornet is Slabbekoorn 23 j. jm. en Jacomina Huize 19 j. jd. Gehuwd: Hendrik Lindenberg 26 j. jm. en Jan netje van de Kreeke 19j.jd. Cornelia van Steveninck 21 j. jm. en Alaria Blok 22 j. jd. Geboren: Geertje Johanna d. van Anthouij Kiedijk eu Cornelia Pekaar. Cornelia z. van Jan van Licre eu Nceltje van der Alaas. Tannelje d. van Cor nelia Griep en Cornelia Hoogstrate. Jan Bertus z. van Johannes Westdorp en Stoffelina Jozina van der Endt. Elisabeth Alaria d. van David van Stelle en Jacomina van de Vrede. Jannetje d. van Jacobus Scbeele en Alargaretha Lucasse. Jannetje Renetta a. ran Johannes Willem Alaghielse en Janna van de Vrede. Overleden: Alachelina Atartina Wilhelmina Timmerman 5 nind. d. van Hubrecht en Neeltje Kosten. Lev. aangegeven kind van Nicolaas Kooman en Johanna Carolina van der Bliek. Gemeente POORTVLIET van 1 tot 31 Alaart. Geboren: Hendrika Jacoba d. van Alarinus van Dienst en Thona Bolier. Cornelia Anna d. van Pieter van Dyke en Jacoba Johanna Boogaart. Izaiik z. van Jan Ruchus van Dijke en Theunlje Jannetje Moerland. Overleden: Wouter van Prooijen 55 j. man van Geertje Roks, eerder wedn. van Cornelia Haze. Cornelia Hage 50 j. vrouw van Nicolaas Adriaau Bruijnzeel. Levenloos aangegeven kind (mannelijk) van Alarinus Slootruaker en Cornelia Cathartna Anthonisse. Beroepen by de Vrije Evangelische Gemeente te Winschoten Ds. J. J. Timmerman le lerseke. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk te lerseke. Zondag, lePaasch- dag des voormiddags de ouderling Yau der Endt, des namiddags Ds. Callenbach, bevestiging van nieuwe lidmaten. Alaandag, 2e Paaschdag. Des voomiddags half 10 Ds. Callenbach. Vr. Ev. Gem. Zondag Da. Timmerman driemaal op de gewone uren. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden geweest gedurende de 2e helft der maand Alaart, welke door de afzenders, door tussclienkomst ran het post kantoor IERSEKE, kunnen worden terug gevraagd. Blauw te 's Gravcnhage. en kwam allengs tot bezinning. Zijn geweten was ontwaakt; hij wilde terugkeeren, zich aan de voeten zijns vaders werpen en hem om vergiffe nis bidden. Toen Willem het huis naderde, hoorde hij een wonderlijk, een spookachtig gedruisch; hij legde het oor aan de deur: men klopte er op het aambeeld en de smid zong, akelig en op hartverscheureirden toon, het smidslied van zijne jonge jaren Den volgenden avond las meu in het dagblad „Dezen morgen heeft men uit de Schelde het lijk opgehaald van een jong tnensch, genaamd Delden, die, gistereu avond, door de duisternis misleid, in het water moet gevalleu zijn. Het huisgezin der üelden's is wreed getroffen; de moeder was in den loop van den dag gestorven, en de vader, bij het vernemen van het ongeluk zijns zoons, is plotseling krankzinnig geworden." Zoo schrijft men somtijds de geschiedenis van den dag! Jaren zijn er studs dien tijd heen gevloden; de graven der dooden zijn niet meer herkenbaar; de schilderachtige smidswinkel iu de eenzame straat is verdwenen; vader Delden is van het krankzinnigenhuis naar het kerkhof gevoerd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 2