BIN2ÏEKL A SI). Van onze berichtgevers. ST. MAARTENSDIJK, 4 April. Door het Bestuur van het Waterschap werd heden aan besteed de levering van 350 M3. onderhouds- grint. Er werd ingeschreven door A. G. van IJsseldijk te St. Maartensdijk voor f 1.96, I. Vermeulen, aldaar voor f 1.74, A. C. Gelijm te Rotterdam voor fl.73, G. M. Larooij te Goris- hoek voor f 1.69 en M. G. Larooij aldaar voor flTöVj aan wieu de levering is gegund. Wordt vervolgd Cr e hï e n g (I i c u w s. wild, dat een gedeelte van haar vermogen den armen zou ten goede komen. Hadden de om standigheden het niet anders gewild, dan zou haar sterfdag ongetwijfeld ook nog in onze dagen zijn herdacht, en wie weet hoe menig arme vrome nog in stilte eene bede op haar killen, doch nu verlaten grafsteen voor de rust barer ziel zou hebben uitgestort! Ja, met Clara van Bolland is een dier edele weldoensters ten grave gedaald, die door daad het voorbeeld gegeven hebben van oprechte christelijke naastenliefde, wier grootste genoegen heeft bestaan in het leed van den armen even mensch te helpen verzachten. Geen wonder alzoo, dat zij bij ons overzicht in de harten der armen nog voort leeft, dat haar ernstige liefda digheidszin nog met waardeering wordt vermeld. Men houdt daarom met liefde haar graf in „groote eere" en zelfs voor een „visitatiouem sepulchri", die jaarlijks plaats heeft, is door haar echtgenoot, „den grave Guy van Beloys" eene „eeuwigh durende" rente op zekere goederen gevestigd. Clara, opgegroeid in de stille verborgenheid te Tholen, geplaatst onder het lommer van het lieve geboomte van ,,'t Cleyn Egypte", en levende onder de schaduw van hare Kerk, ver kondigt ons, hoe de sterveling nog altijd kan zijn de lieveling van het menschelijke geslacht. En 't is opmerkelijk, dat eeuwen na het ver scheiden, men door 'k weet niet wat gedreven, zich alsnog geroepen gevoelt, den naam en de deugden derzulkeu aan de vergetelheid te ont trekken. Ook voor ginds graf, waarin Maria van den Abeele rust, heeft jaarlijks een onderzoek plaats, waarvoor eene rente is besproken, en daar voor ,,'t Ileyligh Kruis", doet men haar „jaergetyde". (2) Zorgzame handen tooien dau ook haar graf, waarvoor mede zoo groote be langstelling wordt aan den dag gelegd. Nog wijst men ons in het Priesterkoor op verscheidene andere sierlijk bewerkte grafsteenen, zooals onder anderen op die van Jan Cornell» Zuytioindl met diens vrouw Marike van Stapele, en op dien van den Burgemeester Cornells Jacobsz. Leuytgell met zijne vrouw, op welke beide zerken de frischheid der nieuwheid nog aanwezig is. In het midden van den eersten steen staat een engel in een poort tusschen twee kolommen, houdende een manswapen vast; van boven zijn twee engelen gebeeldhouwd, dragende het vrou wewapen, en naar luid der inscriptie daaromheen, is Zuytwindt op 22 Eebruari 1551, zijne vrouw Marike op 2 April 'sjaars te voren, overleden. Op den anderen steen, op dien van Leuylgelt, is een man gebeiteld in tabbaard en eene vrouw met sluier, beiden in biddende houding onder een boog met zeker merk of wapen tusschen beiden. Het randschrift zegt, dat Leuytgelt op 80 April 1542, zijne vrouw op 19 Juni 1504 daaronder begraven ziju. 't Is opmerkelijk al die schoon gebeitelde graf steenen, hebben bijna alle dezelfde randversie ringen op de vier hoeken vindt men achtereen volgens een engel, een leeuw, een os en een areud, de zinnebeelden der vier Evangelisten, voorge steld; betreft het een graf van een geestelijke, dan ontbreekt de Hostiekelk en het Crusifix ook daarop niet. Op de meeste komt tevens het wapen van den overledene voor, veeltijds met een spreuk of een afzonderlijke inscriptie, en tusschen de evenwijdige lijnen langs de randen leest men gewoonlijk in diep uitgehaalde typen, zoowel wat de begravene was, als wanneer hij gestorven is, veelal met het verzoek, om bij geval gij ooit het graf bezichtigt, alsnog voor de rust der zielen te bidden. Al deze steenen liggen in de Preekkerk en het Priesterkoor ware, zag opkruipen, of dat doodskleed, zich immer uitspreidende, zijn werkhuis wilde binnen dringen en alles onder zich begraven, llat was een dwaze gedachte, de man bekende het; maar zij bleef hem toch bij. Eindelijk sneeuwde het ook binnen 'shuis; doch het waren voor den smid nieuwerwetsche sneeuwvlokken: nette, witte en zorgvuldig toe gevouwen papiertjes, hier en daar met regelmatig geplaatste, zwarte cijfers bedekt, zoo regelmatig als de zwarte vlekjes op het blanke hermelijn. Het waren de rekeningen van den kleermaker, kapper, den hoedenfabrikaut; het waren rekeningen van sigaren, parfumeriën duizende beuzelarijen, zonder welker gebruik Willem zich in de wereld niet meer vertoonde. He smid zat stom en als van den bliksem getroffen; de moeder verborg beschaamd het gelaat in de opeugespreide handen. Bleeker dan een lijk was de vader, en meer dan eens had hij zich de oogen gewreven, in den waan dat hij zich bedroog. Eindelijk sprak Helden, doch op wanhopigeu toon, en terwijl hij de papieren in zijn sidderende hand greep en ze zijn gade toestak: „V»ouw, ziedaar dan de droevige waarheid van hetgeen de dokter ons onlangs voorspie gelde. Onze zoon is de verkwister van onze zoo moeielijk saam vergaarde penningen. Hij heeft het hart hooger dan gij, zeidet gij eens; maar ik zeg, dat hij het veel lager heeft, en een in de strekking van het oosten naar het westen, want geen dezer heeft nog eene andere be stemming, dan waarvoor hij is nedergelegd, verkregen. Het hoofd van den begravene ligt op het westelijke einde; alleen in het Transept is dit anders en deze wijze van begraven in de kerk is gevolgd, om, zoo men ons verzekert, in den dag der opstanding, in de Preekkerk en het Koor met het aangezicht naar de Hoofd-Altaren, en daar in het Transept naar het H. Kruis- Altaar gelicht, te kunnen verrijzen. De Gestoffeerde omgang in het Priesterkoor is in den laatsten tijd door den „scrin- en leder werker" merkelijk verfraaid. Deze waarlijk schoone zitplaats der getabberden wordt steeds voor reke ning der stad onderhouden, en afgaande op het geen daarvoor bij herhaiÖig wordt verantwoord, verwondert het ons niet dat dit onderhoud ook in geenerlei opzicht te wenschen overlaat. Van wapens, schilden en vanen aan de wanden is nog niets te zien. (3) 'tZijn nog uitsluitend de altaren, de beelden en de schilderstukken, die de Onze Lieve Vrouwekerk versieren. Wat de altaren betreft, de meeste zijn sinds lang aan wezig; alleen dat, toegewijd aan Sint llubrecht is nog slechts over weinige jaren gevestigd. Wordt vervolgd.) H. (1) De IT. Elizabeth van Hongarije. Haar sterfdag wordt door de Kerk herdacht op 19 Nov. Zij wordt voorgesteld in vorste lijke kleedij met drie kronen, wegens hare heiligheid in den drievoudigeu staat van maagd, echtgenoote en weduwe. Hare beeltenis draagt rozeu in den schoot, omdat hare vele giften, die zij den armen bracht, eens werden veranderd in rozen. Om hare bekende lieüiadigheidswil, wordt zij ook wel eens voorgesteld met eeu korf brood en een wijnkruik bij zich met een bedelaar aan hare zijde. (2) Zie de kerkelijke rekeniugen. (3) Zie het vervolg van dit werk. Tweede Kamer. He heer Heldt, zelf uit den werkmansstand voortgekomen, heeft in de Tweede Kamer als een held gestreden voor de belangen van oude werklieden. Op zijn voorstel werd een motie van den volgenden inhoud met op 5 na alge- meene stemmen aangenomen He Kamer, van oordeel, dat verzekering van het lot van oude werklieden door een pensioen stelsel wenschelijk is, verzoekt de Regeeriug te doen onderzoeken op welke grondslagen en op welke wijze die verzekering zal kunnen worden geregeld. Hoewel wij nu nog verre van zulk een pensioenfonds verwijderd zijn en dit zeker van deze regeeriug niet behoeven te verwachten, zoo mag men hopen, dat de aandacht 99 Kamer op de zaak gevestigd zal blijven en de heer Heldt, zoolang hij lid der Kamer blijft, de herinnering aan de motie zal levendig houden. Op 't oogeublik is de Kamer bezig aan een voorstel tot wijziging der wet op de Burgerlijke rechtsvordering, al weder een voorstel van een der Kamerleden bij ontstentenis van gewichtig werk door het Kabinet aangeboden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben, in zake de op 14 Mei te houden periodieke verkie zingen voor de Prov. Staten, bepaald, dat, wanneer herstemmingen uoodig zijn, deze 14 dagen later, dus op Dinsdag 28 Mei a. s., zullen plaats hebben. Op eene Dinsdag te Dordrecht gehouden ver gadering van aandeelhouders der Nieuwe maat schappij voor oesterteelt te Zierikzee, is besloten tot liquidatie ervan. Door den gemeenteraad van Amsterdam zijn benoemd tot onderwijzers aan de openbare lagere scholen O. J. Laven te St. Maartensdijk en C. Schultz te Goes. deftig en waarlijk groot kind zou niet handelen zoo als hij." De moeder zweeg; zij voelde dat zij.schuld had in het huisselijk ongeluk, maar die zoon was toch haar kind en zij wilde hem verontschul digen zij wilde al het gewicht der schuld op zich nemen 1 Het gebeurde was haar, haar alléén te wijten, zeide zij ten laatste snikkendzij was het, zij, die den zoon tot die uitgaven ge dreven bad. „Zwijg," zeide de smid; „gij zijt en blijft altijd moeder, maar uw woorden kunnen mij niet om den tuin leiden. Blind waart gij voor eenigen tijd, ziende zijt gij nu. Het is minder uwe dan mijne schuld; want ik had van mijn vaderlijk gezag moeten gebruik maken. Ik had niet mogen toegeven. De schuld zullen wij betalen, het moet zóó zijn, doch als het zoo voortgaat, staat ons eene smartelijke toekomst voor de deur. Wij zullen sterven in het gasthuis, of op een hand vol stroo." Gelukkig voor de moeder sprak Delden niet meer over het gebeurde. Zij vreesde echter voor de thuiskomst en toefde, tot laat in den nacht, voor den uitgedoofden kolengloed, om haren zoon af te wachten. Leeds honderdmaal had zij in zichzelve herhaald, wat zij haren zoon zeggen zou. Verwijtingen zou zij hem toevoegen, harde waarheden zou zij hem voor oogeu brengen; maar daarna zou zij balsem op de wonde leggen, IERSEKE. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ongeveer half 3 uur verkondigden het luiden der klok en andere signalen dat er weder brand was. Op een half uur afstands van het dorp stegen op een boerenhoeve de vlammen omhoog. Het bleek dat een berg hooi en een berg stroo in brand stonden, die gelukkig kon ken geblnscht worden zonder dat de gebouwen werden aangestoken. Ilet is te begrijpen, dat die gedurige branden een groote onrust in de gemeente verwekken, te meer daar, naar men zegt, sommigen de brutaliteit hadden een brand van te voren aan te kondigen. Dat mag nu wel niet altijd ernst en vaak bangmakerij ge weest zijn, maar zeer natuurlijk waren de aan geduide menschen werkelijk bang. liet verwekte dus gisteren een ware verlichting, dat de politie redeuen gevonden had om 2 jongelieden aan te houden en naar Middelburg te vervoeren, als verdacht van den brand van Dinsdagnacht aangestoken te hebben. Van het voorloopig verhoor door de politie wordt verteld, dat een der verdachten bekend heeft bij het stichten van den brand tegenwoordig geweest te zijn. Zijn makker wilde de schuur in brand steken doch liet het op zijn aanraden na om zich tot een hooiberg te bepalen. Verder meeut men in de sporen der voet stappen voldoende bewijzen te hebben, dat men de werkelijke schuldigen gevat heeft. Die sporen toonden aan, dat een stuk van de zool van een der laarzen ontbrak, hetgeen met werkelijk bleek overeen te komen. Het bestuur van den kolenbond „Voordeel" heeft besloten voor liet 'vervoer der kolen, voor loopig voor een jaar, een vasten schipper aan te stellen. De keuze is gevallen op den heer A. J. Mulder, die de voordeeligste voorwaarden aanbood. In de maand Maart werden op het tele graafkantoor alhier behandeld 120U telegrammen, waarvan verzouden 230 en ontvangen 970. In de spaarbank werd ingelegd f 1141,51 en teruggenomen f 1392,19. Uitgereikt 8 nieuwe boekjes. Volgens de vastgestelde kiezerslijsten be draagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de. Provinciale Staten en den Gemeenteraad 254. OUD-VOSMEER. Volgens de gesloten kiezers lijsten bedraagt het aantal kiezers voor deze ge meente 164, zoowel voor het verkiezen van leden van de Tweede Kamer, als voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Ook te dezer plaatse heeft zich bij ver scheidene landbouwers de koopman in kunst meststoffen voor liet huis J. Nivette en Cie. te Parijs, vervoegd, velen zijn er ouder deze ge meente ingeloopen, of liever gezegd de dupe geworden van eeu persoon die, mag men een ingezonden stuk in de Middelburgsehe courant gelooven, ingezonden door den Secretaris van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, ziju waren, bestaande in guano of zoogenaamde bloedvette (afval van de slachthuizen in Parijs) tegen den prijs van 10 gulden per 100 KG. weet te plaatsen, terwijl, volgens berekening, de waarde nog geen hem bidden en smeeken, dat kostbare en ruïnee- rende leren vaarwel te zeggen; zij zou zelfs voor hem op de knieën vallen, indien hij weerbarstig was maar, neen, dat zou hij nietzij was er zeker van, de goede moederHaar zoon zou vergiffenis vragen en zijn leven beleren. IJdele droomen! Moeder Delden wachtte tevergeefs haren zoon; dien nacht kwam hij niet te huis. Toen de vader des morgens, sukkelend, van den trap kwam en naar zijnen zoon vroeg, gaf de moeder aarzelend ten antwoord, dat hij reeds was uitgegaan. Doch de raiddag kwam en Willem keerde niet terug. Met een gejaagd hart hing de moeder den ouden lakenscheii kapmantel om en verliet het huis. Duizeude denkbeelden be stormden haarzij richtte zich naar het kantoor, doch een jong, gefriseerd heertje, dat de moeder met eeuen blik van spotternij bejegende, beduidde haar, dat zijn collega niet daar, maar wel ten zijnen huize was. „Ten zijnen huize 1" zeide do goede vrouw met angst; „maar neen, mijnheer, hij was er niet. Ik ben zijne moeder." „Hi!" spotte de kleine windbuil en maakte eene hoogst komieke buiging voor de arme vrouw. „U zijt mevrouw Uelden De moeder werd diep verlegen. f 3.50 bedraagt. Volgens de voorwaarden, die men N.B.! in een boek onderteekent en waarvan een duplicaat wordt afgegeven, kan men monsters ter keuring zenden naar Eransche scheikundigen en onderwerpt men zich aan rechterlijke uit spraken in het Seine-departemeut. Boerenbedrog! SCHERPENISSE. Aan de punt van de plaat „de Reep" had een vrij belangrijke oeveraf- schuiving plaatsde lengte bedraagt 95 M., bij eene breedte van 35 M. boven laagwater. De noodige opmetingen en peilingen zullen zoo spoedig mogelijk uitgevoerd worden. Daar de plaats der afschuiving vrij ver uit den wal ligt, levert ze voor de verdedigingswerken van het calamiteuze waterschap geen direct gevaar op. STAVEN1SSE. Blijkens de vastgestelde kiezers lijsten zijn er iu deze gemeente 99 kiezers voor den Gemeenteraad, de Provinciale Staten en de Tweede Kamer. Door het Rijkstelefoonkantoor alhier werden in het eerste kwartaal dezes jaars verhandeld 304 telegrammen, n.l. 138 ontvangen en 166 verzonden. Het vorige jaar waren deze cijfers respectievelijk 325, 176 en 149. THOLEN. Het getal kiezers in deze gemeente bedraagt volgens de gesloten kiezerslijsten, zoowel voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten als voor den Gemeenteraad 294. De spaarbank van het departement „Tholen" der Maatschappij tot nut van't algemeen keerde over 1894 eene rente nit van 3.6 pCt. Van 1 Januari 1895 af is die rente gesteld op 3 pCt. en van sommen boven f 1500 2 pCt. In 1894 werd ingelegd f25072.69 enterug- betaald f33172.68V2- Het kapitaal aan de inleggers verschuldigd, met inbegrip der bijgeschreven rente bedroeg op 31 Dec. f76561.295. De bezittingen der spaarbank vertegenwoor digden eene waarde van f 114177.23, het waar borgfonds bedraagt dus f37615.935. Het aantal deelnemers was op 31 Dec. 237. In de laatste dagen waren de veekoop lieden in Friesland zeer graag om vee in te koopeu voor invoer naar België. Onder hen was groote concurrentie, welke soms aanleiding gaf tot komische gevallen. Zoo zaten twee kooplieden in een herberg, waar zij hoorden, dat een boer in het, op een nar afstand gelegen dorp T. nog twee kalf- koeien to verkoopen had. Dadelijk naai ied voor zich het besluit zoo spoedig mogelijk den boer te bezoeken, zonder natuurlijk bij den ander argwaan te verwekken. Men scheidde. De een liep als een haas langs den grindweg, kwatn hijgend bij den boer aan en vond erzijn collega uit de herberg, die langs den zandweg geijld was en de koeien reeds voor niet hoogen prijs gekocht had Nu te Esschen onder Hollandsch vee weer mondzeer geconstateerd is en de geheele bezen ding is teruggezonden, is de prijs in Friesland alweer gedaald. Op den straatweg onder Voorst zijn Woens dag de onlangs in functie getreden gemeente ontvanger, de heer Klein JNuland, en de ge- meentebode Witte veen, die samen in een rijtuig zaten, te water geraakt, wijl liet paard schrikte voor een rietdekker en van den dijk sprong, waarna het rijtuig met de daarin zittende per sonen in een kolk terecht kwam. De beide genoemde personen zijn verdronken; alleen de koetsier is gered. Bij de wekelijksche Thee Thomson's ver loting zijn op Woensdag 3 April '95, de prijs (25.gewonnen: le prijs f 10 door Mej. F. Heidtveld, Jan Steenstr. 30 te Amsterdam, 2e prijs f 10 door Mej. E. v. Onwerkerk teArkel, (Z.-H.) 3e prijs f5 door Mej. K. Touwen, te Meppel. Een zestigjarige vrouw is te Brussel onder buitengewoon tragische omstandigheden overleden. Haar zoon had haar, een tiental jaren geleden, verlaten om in den vreemde zijn fortuin te be proeven; in al dien tijd had hij slechts nu en dan iets van zich laten hooren. Natuurlijk was de vrouw zeer bewogen toen op zekeren avond haar zoon, zonder zich aangemeld te hebben, eensklaps binnentrad en haar om den hals viel. De arme vrouw was zoo gelukkig op het gezicht van haar zoon, dat zij wankelde en ineenzakte. Tevergeefs beproefde men haar weder tot bewust zijn te brengen; de vreugde had haar gedood. LANDBOUW—VEETEELT. Zeil karnen of naar de fabriek V Deze vraag wordt, naar de lleerenv. Crt. mededeelt, door vele vee houders in den Fricschen Zuidwesthoek tegenwoordig ernstig overwogen. De boter is buiten allen regel goedkoop, maar naar rato zoo klagen zg be talen de labrieken ons nog minder voor de melk. Ze maken thans een berekening, wat het meeste voordeel zou opbrengen; de melk naar de (abriek brengen of weer zelf karnen, gelyk voorheen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1895 | | pagina 2